Jaouad Gharib in één klap een held SPORT 2 Slordig medicijngebruik breekt sprintster Kelli White op Gehavende Lindsay Davenport ruikt haar kans bij afwezigheid zusjes Williams Roeiers met zilver naar AtheB Marokkaanse atleet wint marathon Volleybalteam mist WK-ticket Agassi wint na regenbui Nieberg foutloos in Rotterdam Vierde wereldtitel horden Johnson parijs - Allen Johnson heeft za terdag voor de vierde keer de wereldtitel op de 110 meter horden veroverd. De Ameri kaan won bij de WK atletiek in Parijs de finale in een tijd van 13,12 seconden. Zijn landge noot Terrence Trammell be haalde de zilveren medaille in 13,20. Het brons ging naar de Chinees Xiang Liu (13,23). Dubbel succes voor Frankrijk parus - Frankrijk kon zaterdag, aan het einde van de achtste dag van de WK atletiek in Parijs, eindelijk juichen. Eerst won Eu nice Barber het eerste goud voor Frankrijk met een sprong van 6,99. Even later sprintte het Franse vrouwenviertal naar de wereldtitel op de 4x100 meter estafette. Het Stade de Frances barstte bijna uit zijn voegen toen Barber, die züver haalde op de zevenkamp, in haar aller laatste poging Tatjana Kotova voorbijstreefde. De Russische kreeg het zilver (6,74). Brons was voor de Indiase Anju Bob by George met een sprong van 6,70. Ndereba pakt goud voor Kenya parus - Catherine Ndereba heeft Kenya het eerste goud be zorgd op de slotdag van de we reldkampioenschappen atletiek in Parijs. Ze won gisteren de marathon in een tijd van 2.23.55. Zilver en brons waren voor Japanse atletes. Mizuki Noguchi finishte in het Stade de France als tweede in 2.24.14, Masako Chiba werd derde in 2.25.09. Duitsers winnen GP Eddy Merckx merchtem - De Duitse wielren ners Uwe Peschel en Michael Rich hebben de koppeltijdrit Grote Prijs Eddy Merckx op hun palmares bijgeschreven. Het duo uit de ploeg Gerolsteiner klokte 30.38 minuten op de 26,5 kilometer lange tijdrit in België. De Australisch/Hongaarse tan dem Michael Rogers en Laszlo Bodrogi werd tweede op zeven seconden. De derde plaats was voor de Belgen Peter van Pete- gem en Leif Hoste. Het Neder landse koppel Bert Voskamp- Jan van Velzen uit de BankGi- roloterij-ploeg eindigde als zes de op 29 seconden. Ullrich ziet af van WK Neurenberg - Jan Ullrich ziet af van deelname aan de wereld kampioenschappen wielrennen op de weg in oktober in Hamil ton. De Duitse renner ontbrak vorig jaar ook bij de WK in Zol der wegens een blessure en een dopingschandaal. Dit seizoen kwam Ullrich sterk terug. Hij bekroonde zijn rentree met een tweede plaats in de Ronde van Frankrijk. Hij kan zich echter niet meer opladen voor het WK. Golfers houden gelijke tred munchen - De golfspelers Ro- bert-Jan Derksen en Maarten Lafeber hielden in het weekein de bij het MW International Open in München gelijke tred. Zowel zaterdag als gisteren gin gen de twee Nederlanders rond in hetzelfde aantal slagen: 68 en 70. Beiden eindigden ook nog op dezelfde plaats: 23ste. Lee Westwood schreef het toernooi in Duitsland op zijn naam dankzij een ijzersterke slotron- de van 66. Daarmee steeg de Engelsman, die de laatste drie jaar zonder titel bleef, van de zesde naar de eerste plaats met een totaalscore van 269. De 30- jarige Brit verdiende 300.000 euro met zijn vijftiende zege op de Europese Tour. Verkerk/Sluiter uitgeschakeld new york - Martin Verkerk en Raemon Sluiter zijn in het dub bel op de US Open uitgescha keld. De twee verloren zaterdag in New York in de tweede ronde van de als achtste geplaatste Tsjechen Martin Damm en Cy ril Suk, 4-6 4-6. Damm (31) en Suk (36) hebben een schat aan ervaring in het dubbelspel. Damm won 26 dubbeltitels waarvan acht met Suk. door Pim van Esschoten parus - Onwetend van wat haar bo ven het hoofd hing, winkelde Kelli White zaterdagmorgen nog ontspan nen op de Champs Elysee. Op de bu relen van de IAAF werd al koortsach tig overlegd, nadat de avond daar voor de positieve uitslag van de do- pingtest van White vanuit het Parijse dopinglab was gemeld. Na het shoppen kreeg ook White in de gaten dat er iets loos was. Ze be greep uit de Franse sportkrant l'Equi- pe dat ze na de 100 meter vorige week zondag betrapt was op modafi nil. Het middel staat niet op de offici ële lijst, maar ze kan evengoed voor twee jaar worden geschorst. De 26-jarige sprintster - winnares van goud op 100 en 200 meter - trok zich vervolgens terug uit het estafetteteam van de VS, dat ze 's avonds tweede achter de Frangaises zag worden. La ter legde ze een verklaring af, zei zich van geen kwaad bewust te zijn. Maar haar verdediging was niet waterdicht. White zei sedert enkele maanden Provigil te gebruiken, omdat ze lijdt aan narcolepsie, een slaapziekte, 's Nachts kan ze de slaap soms niet vat ten, overdag soms zomaar in slaap vallen of zich simpele dingen niet meer herinneren. „Enkele familiele den hebben het ook. Ik gebruik het medicijn op voorschrift van mijn huisarts in San Francisco, Brian Goldman." Ze gaf vooraf aan de dopingcontrole echter niet op dat ze het medicijn op doktersvoorschrift gebruikt. Waarom niet? Ze had wel als altijd een reeks andere middelen opgegeven. Haar verklaring: „Ik gebruik het niet altijd. Ik moest die zondag laat op de avond naar de controle en was vergeten dat ik het 's ochtends had geslikt." White zei bovendien bij eerdere tes ten negatief uit de controle te zijn ge komen. „We hebben de lijst van ver boden middelen bestudeerd. Het staat er niet op. Volgens de doktoren kon het geen kwaad." Een jaar geleden werd White ook in Parijs betrapt op een verboden mid del dat in een pijnstiller zit. Ze vergat dat te vermelden bij de dopingcon trole. De IAAF vergaf het haar, maar in Frankrijk zelf werd ze volgens de strengere dopingwetten voor een half jaar geschorst. Provigil is de merknaam van het me dicijn in de VS, dat in Nederland door Organon op de markt is gebracht on der de naam Modiodol. Het middel bevat modafinil, dat vermoeidheid onderdrukt. Het stimuleert de psy che, is bekend onder soldaten aan het front, bij piloten en ook als party drug. Modafinil werd enkele jaren geleden geschrapt van de lijst van verboden stimulantia. Het is echter de bedoe ling dat het per 1 januari 2004 terug keert op de lijst van het wereldwijde anti-doping agentschap WADA. Arne Ljungqvist, vooraanstaand lid van de WADA en ook IOC en IAAF, zei zater dag echter dat modafinil valt onder de 'verwante' stimulantia, zoals op de nu geldende lijst is omschreven. En dus kan White wel worden bestraft. De IAAF vernam vrijdagavond laat van de positieve test van White, maar kon een dag later nog niet aangeven of modafinil 'verwant' is aan amfeta mines of de groep van lichtere, efe- drine-achtige stoffen. En dat is in de affaire essentieel. Wordt het onder de amfetamines gerekend, dan wacht haar een schorsing van twee jaar. Bij een licht vergrijp krijgt ze slechts een openbare waarschuwing en wordt haar het goud op de 100 meter afge pakt. De uitslag van de test na de 200 meter op donderdag is nog rach nen. atei Wada is de zaak aan het uitzi bas Uit een reeks recente wetensn a lijk studies - gepubliceerd oj£n - blijkt dat modafinil weliswrfal. genschappen heeft van lichti mulantia als cafeïne of efedri|fl effectief is als amfetamine. D betekenen dat modafinil als ff booster moet worden gezien White deed zaterdag voorkoi - P ze slachtoffer was van slordig hl (het 'vergeten' doktersattestX mi de schijn echter niet wegnenke ze met haar medische begelége risico nam. zoals topatleten ijn 1 tot of over de rand gaan. In F bi1 ze er overheen. Jba varl door Fardau Wagenaar parijs - Jaouad Gharib was tot zaterdagmorgen geen beroemd atleet in zijn vaderland. De we reld in Marokko draaide om Hi cham El Guerrouj, de kampioen waar mensen zich knielend voor op straat laten vallen. Maar dat is na de marathon op het WK at letiek in Parijs anders geworden. De ster van de 31-jarige hardlo per schittert nu naast die van El Guerrouj boven het Atlasgeberg te. Goud op de marathon is in Marokko hemels. Het parcours? „Very easy", ver taalde de tolk. De kampioen van de wereld zat naast hem, hij zag eruit alsof hij een potje poolbiljart had gespeeld. „Ver geleken met mijn trainingen was dit erg makkelijk", legde hij uit. Het was de tweede mara thon van de Marokkaan ooit, in april debuteerde hij in Rotter dam met een zesde plaats. Maar desondanks was hij niet van plan geweest respect te to nen voor wie dan ook. „Het verrast me niet dat ik gewon nen heb. Ik heb er keihard voor getraind en ik verdien het. Vooraf is het vrijwel onmogelijk om een winnaar aan te wijzen voor een marathon. Het is van zoveel afhankelijk: hitte, kou, regen, benen, snelle start of langzaam, drinken, eten, buik pijn, verzuring, verzin het maar en het heeft invloed. Pas na dertig kilometer begint het echt, dan vallen de sterken aan en de zwakkeren af. Zaterdag middag werd rond dat punt duidelijk dat Jaouad Gharib de macht in zijn benen had. Ook toen hij vlak voor het Stade de France voorbij werd gelopen door Julio Rey uit Spanje en Marokko angstig toekeek, voel de Gharib dat het zijn dag was. De bel voor het laatste rondje in het stadion had hij niet ge hoord. Gharib kwam over de fi nish (2.08.31 uur) en vroeg zich af of het al afgelopen was. „Ja meneer, u hebt gewonnen." Hij spreidde zijn armen, knielde op de grond en kuste de grond waarop hij net richting eeuwige roem was gelopen. Vlak naast hem stond de nummer twee Rey (2.08.38), vermoeid en bra kend. Bijna vier minuten later kwam een atleet in oranje-blauw het stadion binnen. Onopvallend, roemloos. Luc Krotwaar werd twintigste (2:12.28). „Ik had ge hoopt dat ik minder anoniem zou lopen, ik kwam dichterbij, maar de laatste vijf kilometer lukte het niet meer." De man van de soberheid, had gehoopt op een succesje. „In ieder geval de eerste tien." Toch kreeg hij de eerste vijf minuten van de wedstrijd zijn „minutes of fa- me", als koploper. „Ik liep niet bewust op kop, ik wilde de eer ste helft mijn eigen tempo lo pen. Dat deed ik, meer niet." Marokko's grote atletiekheld Hicham El Guerrouj stelde zijn volk gisteren wat teleur, al ge beurde dat gisteravond in een adembenemende race op de 5000 meter. Het leek in de fina le te gaan tussen de Kenyaan Bekele en de onbetwiste heer ser op de 1500 meter. Maar de pas 18-jarige Kenyaan Eliud Kipchoge ging er als derde met het goud van tussen. Wie heeft de beste eindsprint, was in de aanloop naar de race de vraag. Het ging over Bekele en El Guerrouj, niet over Kip choge. Bekele had op de 10.000 meter al laten zien hoe krank zinnig snel hij in een laatste ronde kan lopen, toen hij Haile Gebrselassie versloeg. Even in drukwekkend was de zege van El Guerrouj op de 1500 meter op woensdag. De Marokkaan moest de vol gende dag al weer in de series van de 5000 meter lopen. Giste ren kwam zijn vijfde race in ne gen dagen. Bekele wilde van dat volle programma van El Guer rouj gebruik maken door na de start gelijk hard door te trekken. Ongebruikelijk voor Ethiopiërs, die in het volgen van anderen hun traditie hebben. Maar Bekele is niet volgzaam, trekt zijn eigen plan. El Guer rouj gaf echter geen krimp. De Ethiopiër: „Dat was mijn enige kans. Ik heb spijt dat ik niet nog harder heb gelopen." El Guer rouj zette in de laatste 900 me- Ir ter de tegenaanval intei troefde hij af, maar E^e choge kwam nog uit;y® om de borst net iets eel ui de finish te drukken. ?r werk van Bekele zoi3^1 voor de snelle winnaaf11) 12.52,79 minuten. Ci m; 5ls De Nederlandse marathonloper Luc Krotwaar, die als twintigste eindigde, passeert de Are de Triomphe. Foto: ANP/Olaf Kraak Aanvoerder niet in waterpoloteam veenendaal - Eelco Uri speelt voorlopig niet meer in het Ne derlandse waterpoloteam. De aanvoerder van Oranje is het beu dat de zwembond 'geen voorwaarden schept voor top sport'. Alleen bij structurele verbetering komt de prof van de Franse kampioen Nice nog terug. Uri (30) speelt al elf jaar in het Nederlandse team. Hij heeft de Olympische Spelen van Atlanta en Sydney meege maakt en nadert intussen de driehonderd interlands. door Mare Molenaars new york - Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, stapte Linds ay Davenport gisteravond als eerste de kwartfinales van US Open binnen. Met een pijnlijke linkervoet dat wel. De Amerikaanse hangt met plakband aan elkaar, maar weigert op te geven. Bij afwezigheid van de zusjes Williams ruikt Davenport titelkansen. De wijze waarop Davenport achter eenvolgens Callens (6-1, 6-0), Came- rin (6-2, 6-4) en Czink (6-0, 6-2) afser veerde, was bepaald indrukwekkend. Gisteravond moest ook het grootste Russische talent, Nadia Petrova, eraan geloven. De pupil van de Amsterdam se coach Glen Schaap stribbelde wel iswaar iets langer tegen, maar ging uiteindelijk nog behoorlijk kansloos onderuit: 6-0, 6-7, 6-2. Petrova, dochter van een hamerslin geraar, wordt gezien als een serieuze bedreiging voor de gevestigde orde in het vrouwentennis. Haar agressieve spel bracht haar weliswaar nog geen titel, maar een halve finale op Roland Garros bevestigde haar potenties. „Het wachten is op een overwinning op een speelster uit de top vijf. Dat is het duwtje dat ik nodig heb om de laatste stap te maken", zegt ze zelf. Om zichzelf te verbeteren heeft Petro va - haar moeder won olympisch brons op de 400 meter tijdens de Spe len van Montreal - de hulp ingeroe pen van de Nederlandse loop- en fit nesstrainer Miguel Jansen. Ze traint ook regelmatig in Amsterdam. Die in spanningen waren gisteren nog niet voldoende om de geblesseerde Da venport beentje te lichten. Petrova wist in de tweede set nog aardig aan te klampen, maar die opleving kreeg al snel het karakter van een stuiptrek king. Dat Lindsay Davenport in New York in de kwartfinale staat, mag een klein wonder heten. In de aanloop naar het toernooi blesseerde de 27-ja- rige Amerikaanse zich dermate ernstig aan haar linkervoet, dat deelname aan de US Open op de tocht kwam te staan. In de finale van het opwarmer tje in New Haven, waar ze tegen Jen nifer Capriati speelde, moest ze vroeg tijdig opgeven met een weerbarstige zenuw. Een injectie met ontstekings- remmende cortisonen bood geen soe laas, voetbaden in een emmer met ijs evenmin. Davenport was niet in staat om te trainen. Meteen na de US Open wordt ze geopereerd. Dat ze ondanks alle ongemakken toch speelt in New York heeft waarschijn lijk meer te maken met eerzucht dan met gezond verstand. Davenport weet misschien niet welke gevaren ze trot seert, ze weet wel heel goed waarom ze het risico van een langdurige uit schakeling neemt. Bij afwezigheid van Venus en Serena Williams zijn haar kansen om een tweede titel in New York te bemachtigen groter dan ooit. Haar eerste en enige overwinning da teert van 1998, daarna dom de vraatzuchtige zusjes hdR court van het Arthur Ashe Sta£ Lindsay Davenport, als df plaatst, oogt vastberaden. E*11 sche Kim Clijsters, de huidig mer een van de wereld, lijkt F serieuze obstakel op weg naan' le. Voor het kritische smalde^1' Amerikaanse tennispubliek iP meteen aanleiding om de wa het kampioenschap te ref zonder de aanwezigheid vane liams Sisters is het toernooi^2 aan inflatie onderhevig. 21 pila/anp - De Nederlandse vol- leybalsters hebben bij het kwa lificatietoernooi voor de World Grand Prix het startbewijs voor het hoofdtoernooi in 2004 in Italië net gemist. Het gastland Polen eiste gisteravond het der de en laatste ticket op door een zege (3-2) op Rusland, dat met Duitsland al zeker was van kwa lificatie. Oranje won nog wel de vijfde en laatste wedstrijd. De ploeg van bondscoach Angelo Frigoni versloeg Bulgarije met 3-0 (25-22 25-1627-25). new york/anp/rtr - De partij in de derde ronde van de US Open tussen Andre Agassi en Jevgeni Kafelnikov moest zater dag wegens regen afgebroken. De Amerikaanse nummer één van de wereld leidde de partij met 6-3 0-1 toen de twee ten nissers de baan af moesten. Agassi, als eerste geplaatst, won gisteren na de hervatting vlot met 6-3 7-6 6-4. Naast de vertraging door de re gen moest de baan Grandstand worden gesloten nadat een droogmachine olie had gelekt. Een aantal partijen, waaronder die van de Belgische Justine Henin-Hardenne, moest wor den verschoven naar een ander court. Op baan elf, waar ze de laatste twee jaar werd uitge schakeld, ontdeed de winnares van Roland Garros zich een voudig van de Japanse Saori Obata, 6-1 6-2. rotterdam/anp - Lars Nieberg heeft bij het CHIO van Rotterdam de Grote Prijs gewonnen. De Duit se springruiter was met de merrie Loreana ook in de barrage foutloos en aanmerkelijk sneller dan de Belgische Samantha Vangeenberghe. Nieberg ging na 44,62 seconden door de finishlijn en ver diende daarmee 23.000 euro. Zijn concurrente was meer dan drie tellen langzamer en streek 16 mille op. Foto: ANP/Robin Utrecht Mannenvier verzacht pijn Oranje-afvaardiging WK door Pim van Bakel Milaan - De allerlaatste Oranje- ploeg die op de wereldkampi oenschappen roeien in Milaan aan de start kwam, heeft de pijn in het Nederlandse kamp enigs zins verzacht. De lichte man- nenvier-zonder-stuurman eve naarde gisteren met zijn zilve ren medaille de uitstekende prestaties van de ongestuurde vrouwenvier-zonder op zater dag en de lichte vrouwendub- belvier eerder op de ochtend. Maar uit die twee prestaties in niet-olympische nummers werd lang niet zoveel troost ge put als uit de krachttoer van het kwartet, dat volgend jaar wel welkom is op de Olympische Spelen. Na de teleurstellende zesde plaats van Kirsten van der Kolk en Marit van Eupen in de finale van de eveneens olympische lichte dubbeltwee, lag er grote druk op de pezige schouders van het viertal Gerard van der Linden, Ivo Snijders, Karei Dor- mans en Joeri de Groot. De Ne derlandse equipe, die de afgelo pen week de ene na de andere teleurstelling kreeg te verwer ken, verwachtte niet minder dan een medaille van het vier tal. Slagroeier De Groot en co bleven uiterst rustig onder al die hoopvolle blikken en voeren onverstoorbaar naar een twee de plek achter de Deense titel verdedigers. „Ze deden alles goed. Precies zoals we hadden afgesproken", jubelde bondscoach Susannah Chayes die met de successen van haar ploeg én de uitschake ling van haar vriend Michiel Bartman in de zware dubbel- vier een emotionele week ach ter de rug heeft. „Eerder in het toernooi hebben ze het eerste gedeelte van de races afwach tend gevaren. Maar nu moesten ze van meet af aan voluit En nog hadden ze die verpletteren de eindsprint." Joeri de Groot toonde zich ook in zijn laatste wedstrijd van het WK een koele kikker. „Dit was onze beste race van het jaar. Ik wist dat ik vanaf de start in de buurt van de Ieren moest blij ven. Die gaan er altijd als een haas vandoor. Toen dat lukte was de helft al gewonnen. Van de Duitsers en Canadezen had den we geen last en die Ieren zou ik in de tweede kilometer wel wegdrukken. Dan vaar je dus al in de medailles op het moment dat de Italianen bin nen bereik komen. Echt, roeien is niet zo ingewikkeld. Gewoon poppetjes tellen." Op het vorige WK in Sevilla ein digde De Groot met onder an deren Karei Dormans in het zelfde nummer nog kansloos op een dertiende plek. Het 'achterste' duo in de zilveren boot van Milaan, boeg Gerard van der Linden en Ivo Snijders, kon destijds met een tiende klassering in de lichte dubbelt wee ook al niet imponeren. „We zijn gehard door de vele selecties die we dit seizoen heb ben moeten doorstaan," ver klaart de 26-jarige De Groot de opmerkelijke progressie van de op een hoop gegooide 'lichte pikken'. „Je kunt het ook zien aan onze reserves Jeroen Spaans en Alwin Snijders die het hier in de lichte twee-zon der met een vierde pla(ie finale ook hartstikke go^ Tot zeven weken geledi tv bezetting van de vier nnL we hebben met z'n zesr t keihard voor dit WK de En dat betaalt zich n^r deze race, in dit zilver.", 0 Marit van Eupen en Ki^ae der Kolk hadden ook g^Qj naar werken gehad ir Maar de winnaars vanL reldbekerklassement irr" te dubbeltwee konden der deze week bevocht! natie voor de Spelen v[C ne niet bekronen metet taal. De verwachte coerq ten Duitsland, Australië^ menië streden om de j en kwamen in die volgc:se de streep. De Nederlanra bleef ver achter en eintja geslagen en gedesilluj^ als laatste. v< „Maar dit was geen afsjst van de krachtsverhoufe brieste Van der Kolk. „,n ben we niet verdiend. :cj nuten voor onze start t,. wind aan te wakkere: ontstond enorm boei We waren vanaf het beg loos in baan 6, de Duit^. nen niet voor niets in r" aldus de Haarlemse. Van Eupen liet zich doe genvallende resultaat het lood slaan. „Hiervo( ik mijn schouders op. L^j hoort niet bij ons. V\^( veel dichter bij de top, lei de meute die de meda>p deelt. Ik had het wel eei^ meemaken als we in p hadden gelegen. Dan |-v nog zien wie hier goud v pakt." 01 5\

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14