Droom van estafetteploeg komt uit 'uick Boys oogt moe en onhandig Schalken overleeft bombardement Advocaat slachtoffert Clarence Seedorf Nederlands viertal stunt op wereldkampioenschap atletiek in Parijs BEU t jak Feyenoord in extra I langs NAC les kondigt :ree aan - Edwin Moses heeft zijn op de atletiekbaan aan- iigd. De 48-jarige Ameri- zich op de 400 meter proberen te kwalifice- de Olympische Spelen md jaar in Athene. Moses voudig olympisch kam en voormalig wereldre- puder op de 400 meter r j ïi. Precies twintig jaar ge- .elen^erbeterde hij voor het 1 ,whet wereldrecord. Moses sche. ügu. ^-yil zie! prol M>r de uch als eerste doel gesteld belaid van 50,55 seconden te en Hij kwalificeert zich Pen iee voor de Amerikaanse ^.Wedstrijden. „Voor een I jian als ik zou het fantas- ^jjn als ik aan de trials kan pen. Wat Athene betreft, gebeurt, gebeurt het. 'r(?eals ik reëel ben, kan ik kloven dat het gaat luk- steeiiaar het is een inspiratie urei alleen maar bij te kunnen pra line, iad elasting kost ^tbaklubs geld dllek Voetbalclubs waar niet weriorden gespeeld, lijden Mvslpden euro's schade. De raarlmissen de inkomsten van gelfatines. „Vooral in de voor- iseeiing hebben de meeste bet 5rters er nog vertrouwen II Iflcomen ze kijken. In deze f^hfraait de kantine meestal 11 9', denkt UDO-voorzitter Juk^an der Star. Ook Ed Bos fldelijnsburgse Boys zegt dat 1 P9ub inkomsten misloopt. 1 c4vedstrijden die in de na4ereiding worden afgelast, 58e1en niet ingehaald." Hoe aj- I de schade is durft Bos '°i> je zeggen. Overigens kan ^qrreweg de meeste velden ;n> I regio komend weekeinde len gespeeld. dd S5: Weinig problemen met in fli bij start competitie ;ntq SPORT maandag 1 september 2003 door Fardau Wagenaar parijs - De estafetteploeg naar het WK atletiek in Parijs sturen? Het leek vooraf nogal onzinnig. De jongens hadden de limiet van 39.10 seconden niet eens ge haald. Maar sprinters zijn bijzon dere types. Op het moment dat het moest, explodeerden de mannen in het oranje. Nederland deed gisteren wat niet voor mo gelijk werd gehouden: vierde van de wereld worden op de 4 X 100 meter (38.87). Timothy Beck wreef in zijn ogen: vierde van de wereld, dat kan niet. „Word wakker", zei hij tegen zichzelf. Maar nadat hij zich nog een keer flink in zijn ogen had gewreven, stond het er nog steeds, levensgroot op het scherm: 4. The Netherlands. „Wauw." Troy Douglas wees naar zijn borst en gilde: „I did it! Mijn grootste prestatie ooit." Patrick van Balkom viel Caimin Douglas in de armen. Ze schreeuwden het uit, dansten over de baan. „Dit is niet nor maal!" Het voelde als goud. Vijf jaar geleden voorspelde Troy Douglas deze dag. Hij zou met het Nederlandse estafette team gaan knallen op een WK. Iedereen verklaarde hem voor gek. Hoe maak je van sprinters die niet tot de wereldtop beho ren een wereldteam? Geen en kele kans. Douglas (40 nu) gaf zijn droom niet op. „Ik ben een kind en ik droom. Dat zal ik al tijd blijven doen." Deze kwam uit. Ze stonden na afloop naast elkaar, het team dat tegen alle verwachtingen in de beste pres tatie voor Nederland neerzette op het WK atletiek in Parijs. „We zijn door zoveel mensen de grond in geboord. Niemand vond dat we hier iets te zoeken hadden en moet je nu eens zien", schreeuwde Beek bijna. „Ik lach niemand uit, hoor, maar het geeft wel een erg goed gevoel." Hoe maak je van een stel ego trippers een team? Het heeft een tijd geduurd, maar in Parijs smolten de sprinters samen tot een hechte groep. „We zijn alle maal einzelgangers, zeker we ten, grote ego's", lachte Beek. „We zijn hier veel samen opge trokken, samen eten, trainen en Patrick van Balkom, Caimin Douglas, Troy Douglas en Timothy Beck zijn dolgelukkig met hun vierde plaats. Foto: ANP/Olaf Kraak veel praten. Ik heb elke morgen een dansje gemaakt met Troy. Papa Troy is de echte captain, bij hem haal ik de passie. Cai min is rustig en cool, met hem praat ik graag over de wedstrijd. En Patrick is altijd rustig, ik ken hem heel goed. Het is gebleken dat we het samen heel goed kunnen redden." Zaterdag had de ploeg iedereen al versteld doen staan door twee keer het Nederlands re cord te verbreken. In de eerste serie werd een tijd van 38.72 se conden genoteerd. Toen liep Guus Hoogmoed mee als inval ler voor Caimin Douglas die last had van kiespijn. Een paar uur later werd de jóngste Douglas alsnog opgesteld in de halve fi nales. Weer klopte alles, liepen de wissels goed en ging Neder land door, dit keer in een tijd van 38.63 seconden. Beek: „We zeiden na de halve finale tegen elkaar: We zijn achtste, het eni ge dat we kunnen doen is win nen. Dit hadden we nooit dur ven dromen." De Amerikanen wonnen (38.06) de Britten werden tweede (38.08) en Brazilië won brons (38.26). „We zijn geen seconde teleurgesteld geweest dat we geen medaille hebben gewon nen. Het verschil tussen ons en de nummer drie was daarvoor te groot", zei Beek. Het viertal keek naar de sprinters die langs kwamen: de Nigerianen, de Po len, de Japanners en de man nen uit Jamaica. Allemaal verlo ren van het oranjeteam. De sprinters verdienen met de ze prestatie de A-status en dat betekent: geld en een auto. De oudste Douglas verzuchtte: „Ik kan niet autorijden, ik koop er een vouwfiets voor." Voor Beek was het het beste nieuws sinds tijden. „Mijn studiefinanciering loopt af. Ik had echt geen rooie cent meer. Die zorg is voorbij. En dan die auto! Wat een ver ademing. Ik ga al twee jaar twee keer per week met de trein van Groningen naar Utrecht om met het estafetteteam te trai nen." Troy Douglas kon er wel om huilen, zo mooi vond hij het. „Dit is mijn leven. Ze zeggen te gen me dat ik er nog goed uitzie en door moet gaan tot Athene. Dat doe ik. Individueel niet, dat hou ik niet meer vol. Ik heb trouwens wel heel even over wogen om er na de halve finale een punt achter te zetten, mooier kon het niet worden, dacht ik." Hij was blij dat hij het niet gedaan had. De captain liep weg en riep hard tegen zichzelf: „Shit man, vierde van de fucking world!" Sport 2: WK atletiek "jrencio Cornelia met drie doelpunten dé man bij Ter Leede Bizarre ontmoeting met Karlovic in drie tiebreaks beslist Willem Spierdijk '**n ploeg kan zonder zijn e spelers. Quick Boys moest -_j zaterdagmiddag bij Ter j Je stellen zonder de ge- |rste Raymond Flaton en de lesseerde Hendrik van Bee- n Voeg daarbij de afwezig en van verdedigers Glen van chp en Eef Schoneveld en het zich gemakkelijk verklaren ts'ti Quick Boys (nog) geen :ijrtn is van de ploeg die vorig oqmet bevlogen spel kampi- ste werd in de hoofdklasse A. twLeede won in Sassenheim >e{3-l. betk-Boystrainer Gert Aande- ziji wilde zich niet verschuilen 7z-ter de waslijst van afwezi- :ert „Iedere speler die in de se- 19?e zit, is goed genoeg om in s (ck Boys 1 te spelen", zei hij stiper. rt zal best zo zijn, de Katwijk- jeiSelectie telt tal van spelers reffia kunnen meedraaien in uil swingend team, maar daar ihj zaterdag geen sprake van. d.lck Boys oogde moe en on- e dig. oigens Aandewiel was Quick n,fs gewoon 'nog niet klaar' rsijr de eerste competitiewed- filld. De nacompetitie was etig geweest, de voorbereiding vaS niet ideaal verlopen, de tigheid die bij de competi- it<tart hoort, was er nog niet. eiwsschien dat we nog twee, bff weken nodig hebben." •ral de eerste helft moet de lische staf van de Katwij- geschrokken zijn van het I. De verdediging werd aan kanten voorbijgelopen door as driemansaanval van Ter ide, Florencio Cornelia, Ro- Koers en Patrick Kalkema de man daar vlak achter His- Rbii. Binnen twintig minu- kreeg Ter Leede al vier, vijf igelegde kansen. Ter Leede ts Cornelia koos de moeilijk- uit om er 1-0 van te maken, een voorzet van Jurgen Fae- r kopte hij hard en zuiver ik. n raar incident veranderde inig aan het spelbeeld. Maar- Bak van Quick Boys gleed Carlo van Zeist (onder) en Remco Torken vechten een verbeten duel uit. Foto: Cees van Hoogdalem met twee benen vooruit naar de achillespezen van Rogier Koordes en Mark Jansen (Ter Leede) ging vervolgens verhaal halen bij de dader. Beiden kre gen terecht rood. Ook in de tien tegen tien was Ter Leede beter. Cornelia maakte er na een leu ke combinatie met Kalkema 2-0 van. Verdedigend had Quick Boys het na rust beter onder contro le. De trainer had zich in de rust in de kleedkamer boosge- maakt en aanmerkingen gehad op de strijdlust. Die was na rust aan Katwijkse kant beter, verde digend gaf de ploeg minder weg en kreeg het aanvallend inge stelde deel van de ploeg de kans het gebrek aan vorm te etaleren. Een halve kans en een doelpunt leverde het veldoverwicht van Quick Boys op. De tegentreffer viel vijf minuten voor tijd (een kopbal van invaller Martin van Beelen). Na een oponthoud van tien minuten omdat scheids rechter De Haan geblesseerd was geraakt, mocht Quick Boys nog even op zoek naar de ge lijkmaker. Dat leverde vooral ruimte op aan de andere kant van het veld waar Cornelia van profiteerde: 3-1. Met drie doelpunten liet Corne lia zien dat bij Ter Leede voor waarde één om in de top mee te draaien, een scorende spits, aanwezig is. De Leidenaar die vorig seizoen bij Noordwijk speelde, was ook in de voorbe reiding al tien keer doeltreffend geweest. Trainer Arie Lagendijk verwacht dit seizoen ook van Rbii, de man achter de spitsen, zijn bijdrage aan de doelpun tenproductie. „Op die plaats moet je er wel tien maken' Lagendijk was ondanks de overwinning kritisch. Hij weet ook wel hoe tegenstanders in het vervolg van de competitie de frêle en creatieve voorhoede van Ter Leede gaan bestrijden: met het mes tussen de tanden. Om schoppers geen kans te ge ven moet er snel worden ge combineerd en daar was vol gens de trainer in de tweede helft geen sprake van geweest. „We hebben verzuimd om de wedstrijd op slot te doen. Nu krijgen we het nog onnodig moeilijk, moesten we nog bang zijn dat Quick Boys 2-2 zou ma ken. Conclusies wilde de trainer van Ter Leede nog niet trekken. „Laten we nou over zes, zeven wedstrijden kijken hoe het er voor staatr Quick Boys heeft veel meer zor gen. De terugkeer van Van Bee len laat nog een paar wedstrij den op zich wachten. Marnix van der Gun wacht nog altijd op een schorsing na een inci dent tegen Heracles (gerekend wordt op zes tot acht duels) en Maarten Bak kan nu ook op een paar wedstrijden uitsluiting re kenen. De Katwijkers moeten oppassen niet al in de beginfase van de competitie het uitzicht op een mooie positie te verlie zen. door Mare Molenaars new york - Sjeng Schalken ont beert de grote vorm, zegt hij, maar de Limburger bereikte gisteravond laat wel de vierde ronde van de US Open. In een eenzijdige maar bizarre ont moeting, alle drie de sets wer den pas in de tiebreak beslist, maalde hij de Kroatische wol kenkrabber Ivo Karlovic een verdieping kleiner. De onverstoorbare Schalken toonde zich in New York weer eens van alle markten thuis. Gelaten incasseerde hij de aces (24) die zijn tegenstander op hem afvuurde, zorgvuldig bouwde hij zijn muurtje op de baseline, geduldig wachtte hij op de kansjes die slechts mond jesmaat kwamen. Schalken kon niet veel uitrichten tegen de ge welddadig hard serverende Kroaat, maar wat hij deed, dat deed hij goed en vol overtui ging- Op papier lijkt de overwinning van Schalken de normaalste zaak van de wereld. De Neder lander behoort tot de beste ten nissers van de wereld en verde digt op Flushing Meadows een plaats bij de laatste vier. Schijn bedriegt. Schalleen heeft het niet zo begrepen op serviceka nonnen, die hem met bruut ge weld de toegang weigeren tot het terrein waarop hijzelf excel leert: de rally. De klus is geklaard. Sjeng Schalken Open. Foto: AP Karlovic, een stotterende reus van 2.08 meter, is geen groot tennisser maar lastig te bespe len. Hij verbaasde eerder dit jaar vriend en vijand door op Wimbledon titelverdediger Lleyton Hewitt in de eerste ron de te verslaan. Het was nota be ne zijn eerste wedstrijd in een grand slamtoemooi. Tien eer dere pogingen om zich te kwa lificeren voor een groot evene ment waren jammerlijk mis lukt. Het leven van de Kroaat speel de zich tot aan zijn debuut in New York toch vooral af in de zit in de vierde ronde van de US eerste divisie van het proften nis. Zijn lage notering op de wereldranglijst (nu 109) stond een rechtstreekse toelating tot de meeste grote toernooien in de weg. Het boomlange service kanon was dan ook veroordeeld tot het spelen van kwalificatie toernooien of challengers. Daarin presteerde hij heel be hoorlijk. Aan de vooravond van de US Open vijzelde hij zijn zelfvertrouwen nog wat op door de toemooitjes van Binghamp- ton en Bronx te winnen. Ook het kwalificatietoernooi in New York kwam hij zonder kleer scheuren door. In de eerste ronde van het hoofdtoernooi sneuvelde Mantilla, in de twee de ronde ontbrak het baltove naar Arazi aan een afdoende antwoord op zoveel servicege- weld. Schalken was een gewaar schuwd man, maar in New York tel je dan niet voor twee. Hij was geheel op zichzelf aan gewezen toen het bombarde ment losbarstte. Tot 6-6 klamp te hij aan om vervolgens in de tiebreak verrassend toe te slaan. Met hulp van Karlovic, vijftien wedstrijden op rij ongeslagen, dat moet gezegd. De Kroaat, die Schalken tot dan in een ijzeren greep had, verspeelde zijn tweede setpoint met een dub bele fout. Schalken profiteerde optimaal, zocht brutaal het net en trok het eerste bedrijf alsnog naar zich toe. Het douceurtje van Karlovic in de tiebreak was niet het enige cadeautje dat hij uitdeelde. Halverwege de tweede set brak hij de opslag van Schalken, maar ook dat voordeel gaf hij prompt weer uit handen. Op nieuw een dubbele ft>ut, weder om in de tiebreak, werd hem fa taal. In de derde set deed hij het nog eens dunnetjes over. Karlo vic serveert als een bezetene, maar is een zeer beperkte spe ler. Feitelijk kent hij slechts een strategie: alles of niets. Tegen Schalken werd het niets. zeist/gpd - Clarence Seedorf is door Dick Advocaat gepasseerd voor de EK-kwalificatiewedstrij- den tegen Oostenrijk (zaterdag in Rotterdam) en Tsjechië (vol gende week woensdag in Praag) Andy van der Meijde en Arjen Robben maken hun rentree in de 22-koppige selectie. Uit de oorspronkelijke selectie van de laatste wedstrijd, uit te gen Belgie, is ook Ronald de Boer weggevallen. Die zegde toen geblesseerd af. De aanval ler speelde zaterdag wel mee met Glasgow Rangers. Morgenavond verzamelt Oran je, inclusief Overmars, Van Bronckhorst, Cocu, Reiziger en de voor drie Spaanse competi tiewedstrijden geschorste Klui- vert. Het bestuur van Barcelona probeert de thuiswedstrijd van woensdag tegen Sevilla mor gennacht om 00.05 uur te la ten spelen, om zodoende de Nederlandse en andere interna tionals wellicht de gelegenheid te geven mee te doen. Ze zou den dan slechts iets later dan gepland aanschuiven bij hun nationale elftallen; Advocaat sprak echter meteen al een veto uit over het plan, tot teleurstel ling van Frank Rijkaard. De selectie: Edwin van der Sar (Ful- ham, 32 jaar - 73 interlands), Ronald Waterreus (PSV, 33-6); Michael Reizi ger (Barcelona, 30-61), Jaap Stam (La- zio Roma, 31-53), Andre Ooijer (PSV, 29-9), Frank de Boer (Galatasaray, 33- 104), Giovanni van Bronckhorst (Bar celona, 28-30), Boudewijn Zenden (Middlesbrough, 27-46); Mark van Bommel (PSV, 26-20), Paul Bosvelt (Manchester City, 33-18), Phillip Cocu (Barcelona, 32-69), Wesley Sneijder (Ajax, 19-1), Edgar Davids (Juventus, 30-55), Marc Overmars (Barcelona, 30- 74); Jerrel Hasselbaink (Chelsea, 31- 23), Pierre van Hooijdonk (Fenerbah- ce, 33-31), Patrick Kluivert (Barcelona, 27-70), Roy Makaay (Bayem M:un- chen, 28-24), Ruud van Nistelrooij (Manchester United, 27-26), Rafael van der Vaart (Ajax, 20-8), Arjan Rob ben (PSV, 19-1), Andy van der Meijde (Internazionale, 23-4)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13