Explosieve groei digitale fotocamera ECONOMIE De lange remweg van de Nederlandse lonen Kleine fondsen meer in trek Dure elektronica trekt branche uit moeras WTO-akkoord over goedkope medicijnen Pharming investeert fors ondanks lagere omzet Verkopen 75 procent hoger 'Philips moet veranderen' Tolsysteem getest jaar te groot 2>ld overweegt Ifte aandelen' kM - Ahold overweegt .aandelen uit te geven. br fraude geplaagde su- i „.„„.Jktconcern heeft geld no- jschulden af te lossen. I ook gefinancierd kun- irden door de verkoop '-:Slrijfsonderdelen. De Y'iaj bron van de fraude, US irvice, wil Ahold waar- fik niet verkopen. Dat Vie Wall Street Journal -100 p" Donderdag maakt de i topman A. Moberg op v k ra aandeelhoudersver- 527.00 >g zijn plannen voor de 15,95 an Ahold bekend. 11.28 8.50 ever stapt in «S iroodmarkt 501,50 169 9i DAM Voedingsmidde- 2,73 jcem Unilever stapt in de 9,75 narkt. Het concern gaat *4230 (nerk via Albert Heijn 19,47 verkopen. Dat meldt het 36,oo leblad Distrifood. Het 23,98 ^an Unilever beperkt 34^53 |t een wit en een bruin 16492 |Uet wordt in de super sets !n van marktleider Albert 7,77 telf afgebakken en voor in p een verpakking met de 37,45 Blue Band erop. Volgens 45,40 pod gaat de bakkerij Bak- jg'oo id het brood produceren. 06^16 er zette in juli al de stap 50 25 k°e'verssegment met zui" j3'75 tnaaltijden. aJS ts tekort ook 13,05 r 11,69 17,75 16,50 I - Duitsland overtreedt 418 r opnieuw de Europese 3;76 lingsregels. Het begro- 7,'oo (kort over 2003 komt naar jng op 3,8 procent. De 2,60 inden mogen maximaal 9,57 kort van 3,0 procent heb- 3'93 folgend jaar voldoet 4^93 and aan de regels, aldus 3-25 inisterie van financiën. ,'50 ^keert de Duitse econo mies Dg in een lichte recessie, 'belangrijke economische ito Itoren wijzen alweer in i,75 irtse richting'. De rege lt et voor volgend jaar in op iioo tonomische groei van 2 I ultaat NDC 04 Ir 7,9 miljoen I® Jarden - Het bedrijfsresul- I25 pa afschrijvingen) van de 85 1 |fgroep Noordelijke Dag- 20"lombinatie (NDC) is over 76 (rste halfjaar van 2003 met os )cent gezakt naar 7,9 mil- 50 juro. De omzet kwam uit 40 jna 80 miljoen euro. Dat is Wing met 6 procent. Tot leefgroep horen onder 'riese Pers (Leeuwarder it) en Hazewinkel Pers •lad van het Noorden), drijf heeft de dalende ad- itiemarkt enigszins weten ■angen door kostenbe- gen. De bedrijfslasten la- Jijna 6 procent lager dan in <aand jaar. Hiwe eigenaar l-gebouw vork - Het vijftig verdie- Jn tellende General-Mo- :bouw in New York is voor iljard dollar (1,3 miljard overgegaan in andere 4 en. De nieuwe eigenaar is erendgoedbedrijf Macklo- operties die het kocht van s lanciële dienstverlener eco. De verkoper heeft li- teitsproblemen. Het is de ste som die in de Verenig- 1 aten is betaald voor een enkrabber. Het gebouw ligt 5 en in Manhattan. nee Telecom it op Orange 6: s - France Telecom wil f ige (mobiele telefonie) ge- inlijven. Het Franse tele- 2i :oncern maakte vanmor- 8i lekend een bod van 6 mil- a 7 miljard euro uit te 6( gen op de 13,8 procent van mdelen Orange die het nog in handen heeft. France 86(com heeft 11 eigen aande- iver voor 25 aandelen 25 ige. Het concern liet weten lat bod ongeveer 21 pro- hoger is dan de gemiddel- oers van Orange van de af- pen drie maanden. Het "ern liet tevens weten dat n de eerste helft van dit leen nettowinst heeft be- il|d van 2,52 miljard euro, te- 16112,18 miljard euro vorig Istel betaling pi-warenhuizen ||i*s - De Parijse warenhuis- 17én Tati heeft uitstel van be- 1^fg aangevraagd. De directie 14# de 1200 personeelsleden 23,weekeind op de hoogte ge- jg'p van de problemen waar- 25,f de keten te maken heeft, ^{hoger en middenkader 18fa over augustus de helft van 4o!|salaris uitbetaald, de overi- 53 personeelsleden ontvangen lojrocent. Volgens de directie Ie omzet dramatisch gedaald peeft het bedrijf het afgelo- pjaar een verlies van 19 mil- p euro geleden. Tati, dat pral in de hoofdstad Parijs "vestigingen heeft, is een be- IjP in Franlaijk. leiden/anp - Het biotechnolo giebedrijf Pharming heeft in de eerste helft van dit jaar 0,3 mil joen euro omgezet, beduidend minder dan de 1,5 miljoen euro in de vergelijkbare periode vo rig jaar. Toen kon Pharming nog profiteren van de inkom sten van een eenmalige licen tieovereenkomst. Ondanks de geringe inkomsten heeft het bedrijf fors geïnves teerd. Er is ruim 4 miljoen euro gestoken in een middel tegen de erfelijke ziekte angio-oe- deem. De ontwikkeling van de ze zogeheten Cl-remmer ge beurt in samenwerking met chemieconcern DSM. Door deze investeringen liepen de kosten in het eerste halfjaar op tot 6,3 miljoen euro. Dit re sulteerde uiteindelijk in een nettoverlies van ruim 6 miljoen euro. In de eerste helft van 2002 kon de onderneming, die faam verwierf met de genetisch ge manipuleerde stier Herman, nog een nettoresultaat van 697.000 euro noteren. Het biotechnologiebedrijf dreigde vorig jaar ten onder te gaan en verkeerde geruime tijd in surseance. Onder andere door het plaatsen van nieuwe aandelen wist Pharming zich te handhaven. Voor de rest van 2003 en het volgend jaar verwacht Phar ming meer inkomsten, mede door een in de Verenigde Staten te verstrekken licentie. De on derneming voorziet echter nog geeh winstcijfers. Die moeten in 2005 worden geboekt, als de Cl-remmer op de markt komt. door Maurice Wilbrink den haag - De lonen stijgen dit jaar in ons land met een verba zingwekkende 4,3 procent. Van loonmatiging lijkt met dit ge middelde percentage niets te recht te komen. Onderzoeker Peter Paul Kamerbeek van ad viesbureau Deloitte Touche, dat met salarisverwerker ADP een nationaal beloningsonder- zoek verrichtte, is verrast. „Dit is een vol procent boven onze verwachting. Een lagere raming was ook logischer, ge zien de slechte economie en de exploderende werkloosheid." Maar kennelijk hebben bij het vaststellen van de salarissen, vorig najaar, in veel bedrijven nog andere argumenten mee gespeeld. Het klimaat leek in de herfst van 2002 wel rijp voor loonma tiging. Werkgevers, kabinet en bonden waren het er in feite over eens dat er op de rem moest worden getrapt bij de loonvorming. De concurrentie positie van de Nederlandse in dustrie verslechterde ziender ogen door de salarisontwikke ling, en hoge loonstijgingen in de marktsector zorgden elders ook voor hogere kosten: bij pensioenen, ambtenarensala rissen en uitkeringen. Kamerbeek: „Blijkbaar is het moeilijk om als bedrijf af te wij ken van de loonlijnen die je voor je personeel hebt uitgezet. Probeer maar eens een eind te maken aan periodieken, dat gaat niet zomaar." Uit het on derzoek blijkt bovendien dat hier en daar nog steeds sprake is van krapte op de arbeids markt. Die krapte stuwt de lonen op. De onderzoekers stellen vast dat binnen een zelfde sector grote verschillen kunnen be staan in salarisaanpassing. „Be drijven in de zakelijke dienst verlening bieden soms tot 8, 9 procent hogere lonen om schaars talent te binden. Maar we komen ook verhogingen van 1 tot 2'procent tegen." Volgens Kamerbeek toont een deel van de bedrijven nog altijd een ge zonde winstgroei, en zijn flinke loonsverhogingen daar geen probleem. Opvallend is dat de industrie, waar ondernemers al jaren kla gen over de hoge loonkosten en de afnemende concurrentie kracht, ook dit jaar gemiddeld 3 tot 4 procent meer betaalt dan vorig jaar. Kamerbeek voorspelt dat de dramatische verslechte ring van de werkgelegenheid en het besef dat stevige ingrepen nodig zijn om Nederland weer concurrerend te maken, voor 2004 wel effect zullen hebben. „Komend najaar zal dat wel tot lagere salarisafspraken moeten leiden in de bedrijven." Nederland toont zich daarmee overigens heel traag in het aan passen van de loonkosten aan de economische realiteit. De conjunctuur stagneert al sinds eind 2000, maar de salarissen zijn sindsdien gewoon flink doorgestegen. Die hele lange remweg voor de lonen blijkt erg schadelijk: de concurrentiepo sitie van veel bedrijven is zo aangetast, dat er een enorme uitstoot van arbeid op gang is gekomen. Het Centraal Planbureau ging er vorig jaar van uit dat de ar beidskosten in de marktsector in 2003 84,5 procent zouden bedragen van de totale bedrijfs kosten. Dat komt waarschijnlijk nog wat hoger uit, gezien de re sultaten van het beloningson- derzoek. Dat percentage stijgt al sinds een jaar of zeven - in 1998 bedroeg het nog 81 procent. Voor bedrijven wordt het daar door steeds moeilijker winst te maken. Dat bleek recent uit een onder zoek naar de resultaten van het industriële midden- en kleinbe drijf. Daar duiken veel bedrij ven de verliezen in, omdat ze hun kosten niet kunnen aan passen aan de inkomsten, die onder druk staan door dalende afzetprijzen. In de metaal- en elektrotechnische industrie is de situatie het meest drama tisch. Daar maakten de loon kosten vorig jaar 93,7 procent uit van de totale kosten. Veel ondernemers kunnen daar niets anders meer doen dan medewerkers ontslaan. amstelveen-dongen/anp - Digi tale fototoestellen winnen pijl snel aan populariteit. In de eer ste zeven maanden van dit jaar gingen ruim 420.000 digitale fo tocamera's over de toonbank, een stijging van 75 procent ten opzichte van dezelfde periode in Dat blijkt uit cijfers van markt onderzoeksbureau GfK Benelux Marketing Services. Het bureau gebruikt de gegevens van onder meer de fotovakhandel, elektro nicazaken en warenhuizen. Van januari tot en met juli verkoch ten de ondervraagde winkeliers voor 176,5 miljoen euro aan di gitale fototoestellen. Dat is ruim 35 procent meer dan in de eer ste zeven maanden van 2002. Door de grote vraag kunnen consumenten inmiddels kiezen uit een uitgebreid aanbod van digitale fotocamera's. Dat aan bod blijft uitdijen, waardoor de prijs flink is gedaald. In de on derzochte periode van 2003 be taalden consumenten gemid deld 392 euro voor een digitaal toestel, een daling van 22,7 pro cent. Ondanks de recessie zet de opmars van digitale fototoe stellen door, zo verwacht on derzoeker Jan Zwang van GfK Benelux Marketing Services. De verwachting is dat er aan het einde van dit jaar 750.000 foto camera's zijn verkocht, wat een omzet van 300 miljoen euro op levert. Steeds meer Nederlanders ver kiezen een digitaal fototoestel boven een gewone camera. Het voordeel van een digitaal exem plaar is dat de fotograaf zijn op name direct kan terugzien op het scherm en, indien gewenst, de foto opnieuw kan schieten. Vervolgens kan de gebruiker de foto's in de computer laden, verfraaien en voorzien van tek sten. Berlijn/ANP - Het elektronica- concem Philips heeft een ver jongingskuur nodig om de kei harde en rappe concurrentie voor te blijven. „Philips moet zichzelf veranderen", bena drukte bestuursvoorzitter Ge rard Kleisterlee tijdens een bij eenkomst op IFA, de Berlijnse beurs voor consumentenelek tronica. Een paar dagen geleden werd bekend dat Philips de komende jaren vijftig van de 151 fabrie ken wil sluiten of afstoten. De onderneming wil alleen pro ducten blijven maken waarmee zij zich van de concurrentie kan onderscheiden. Volgens Klei sterlee richten die producten zich op drie thema's: gezond heidszorg, levensstijl en tech nologie. Die thema's verbinden alle divisies en bedrijfsonderde len met elkaar. Van oudsher hecht Philips zeer aan onderzoek en ontwikkeling om tot nieuwe apparatuur te komen. Op de 2,5 miljard euro die het concern daaraan jaar lijks uitgeeft, wil Kleisterlee niet beknibbelen. Integendeel, zulke investeringen moeten tegen strevers op afstand houden. Op het strijdtoneel doemen steeds meer concurrenten op, die ook sneller kopieën op de markt brengen van producten waar aan een andere fabrikant veel tijd en geld heeft gespendeerd. Daarom wil producent Philips zich meer ontwikkelen naar „een verkoop- en marketingbe drijf met veel aandacht voor onderzoek en ontwikkeling", zei Kleisterlee. ohorn - Op de autosnelweg A4 nabij Ohorn in het oosten van Duits land is afgelopen weekeinde begonnen met het testen van het tol- systeem voor vrachtwagens. Als alles volgens plan verloopt moet het systeem in november in gebruik worden genomen. Foto: AP/Matthias Rietschei door Rixt Albertsma den haag - Tijdens de beurs- hausse stortten beleggers zich massaal op aandelen met name in beleggingsfondsen. Ze kwa men met bosjes uit de grond en volgen meestal een index of een sector waarin meerdere fond sen zijn vertegenwoordigd. Dit sectorbeleggen kreeg eind jaren negentig nog eens een ex tra opwaartse duw door de in troductie van de euro. Vanaf dat moment werd het voor be leggers steeds aantrekkelijker om fondsen over de grenzen met elkaar te vergelijken, zegt Johan van der Veen van Han delshuis Petercam. De presta ties van grote ondernemingen op de beurs konden makkelij ker met elkaar vergeleken wor den. „Het gevolg was dat de kleinere fondsen langzaam wegzakten ten opzichte van de grote fond sen", zegt Van der Veen. De handelsvolumes waren minder groot dan bij de grote fondsen en hun liquiditeit bleef achter. Volgens Van der Veen heeft dit hun groei absoluut belemmert. „Er is dan uiteraard minder geld voor acquisities." Dit heeft volgens hem ongetwijfeld tot gevolg gehad dat sommige fondsen van de beurs verdwe nen. Volgens Van der Veen zijn de smallcaps echter bezig met een inhaalslag. „De huidige manier van beleggen is tegenwoordig anders dan twee jaar. Je ziet een verschuiving van het sec torbeleggen naar de meer indi viduele aandacht voor een be drijf." En daar profiteren met name de kleinere fondsen van. Deze trend lijkt te worden on derschreven door de aankondi ging van een van de grootste vermogensbeheerders van Ne derland, Robeco, om de helft van alle 135 beleggingsfondsen te schrappen. Volgens Van der Veen van Pe tercam - dat zich voornamelijk richt op de kleine- en middel grote fondsen - zijn veel beleg gers door de ellende op de beurzen teleurgesteld geraakt door index-beleggen. Er kan een rotte appel tussen zitten, waar je op zo'n moment toch in belegt. De voordelen van het bottem- up-beleggen is dat er meer naar de individuele prestaties van een onderneming wordt geke ken. Van der Veen: „Je gaat op zoek naar ondernemingen waar interessante ontwikkelingen gaande zijn, zoals nieuwe ma nagers, herstructurering, nieu we ideeën of marktontwikkelin gen. Bij kleine ondernemingen zit veel fantasie. Dat maakt ze interessant. Vaak zit er een dis crepantie tussen de reële en de beurswaardering. Van der Veen haalt Versatel aan als voorbeeld. Dat fonds werd vanwege de herstructurering lange tijd door beleggers gene geerd. „Toch waren er interes sante ontwikkelingen gaande. In korte tijd is het aandeel ver viervoudigd." geneve/anp-afp-rtr - De We reldhandelsorganisatie (WTO) heeft zaterdag alsnog een ak koord gesloten over het be schikbaar stellen van goedkope medicijnen voor arme landen. Daarbij gaat het om medicijnen die helpen tegen levensbedrei gende ziektes als aids, malaria en tuberculose „Dit is een his torische overeenkomst voor de WTO", aldus directeur Supa- chai Panitchpakdi. De 146 lidstaten kwamen don derdag al tot een akkoord, maar dat werd vrijdag in alle vroegte door de Algemene Raad van de WTO uitgesteld na verzet van enkele landen, waaronder de Filippijnen en Argentinië. Afrikaanse landen deden vrij dag een dringende oproep om in te stemmen. Zij zeiden dat miljoenen Afrikanen met de dood werden bedreigd doordat diplomaten met elkaar in de clinch lagen over de interpreta tie van enkele woorden in het akkoord. De oplossing van de medicij nenkwestie kan van groot be lang zijn voor de wereldhan delsbesprekingen in het Mexi caanse Cancün van 10 tot 14 september. De WTO-lidstaten hopen daar een doorbraak te bewerkstelligen voor vrijere we reldhandel. De emotionele ru zie over medicijnen leek de af gelopen dagen dit streven te doorkruisen. Organisaties als Artsen zonder Grenzen en Oxfam spraken za terdag van een afgezwakt en onwerkbaar akkoord. Patentre gels zorgen nog steeds voor ho gere medicijnenprijzen dan no dig is, aldus Artsen zonder Grenzen. door Brenda Filippo berlijn - Platte televisies, dvd-spelers die ook kunnen opnemen, muziekinstalla ties die klinken als die in een bioscoop zaal en heel veel draadloze apparatuur zoals zaktelefoons en kleine computers. Amusement en gemak voor de gebruiker is de leidraad die fabrikanten consu menten bieden op de IFA, de internatio nale elektronicabeurs in Berlijn. Hoewel de meeste Europese landen met een recessie kampen, zijn het juist ge avanceerde, vaak nu nog dure produc ten die de fabrikanten uit het moeras van de kwakkelende economie trekken. Dat stelt marktonderzoekbureau GfK Marketing Services in Duitsland. Stand houders onderschrijven die stelling, zo blijkt uit een rondgang door de hallen van het Berlijnse beursgebouw. „Innovatieve producten zoals platte te levisies, opneembare dvd-spelers en mp3-muziekapparatuur stimuleren de vraag naar consumentenelektronica in West-Europa", stelt GfK. „Voor heel 2003 levert dat een positieve marktont wikkeling op." Elektronicaconcerns als Philips, Samsung, Grundig en Fujitsu beamen het groeipotentieel van de in novatieve producten. „Platte LCD-tele- visies die steeds groter worden, muziek- apparatuur die je het gevoel geeft alsof je in een bioscoopzaal zit en alles is draadloos met de computer te verbin den", zo beschrijft Grundig-medewerk ster Eva Zurrer met een brede armzwaai het aanbod in de hal, waar zowel inko pers als consumenten rondstruinen. Aan de meeste nieuwe apparatuur hangt wel een fors prijskaartje, erkennen pro ducenten. „Heel veel mensen zeggen deze apparaten graag in huis te willen hebben, maar ze nu nog te duur te vin den", zegt Andreas Heickel van Fujitsu. Een troost voor likkebaardende consu menten: de prijzen dalen rap. „Twee jaar geleden kostte een opneembare dvd-speler nog zo'n 2000 euro, nu is er al een te koop voor 499 euro", geeft Frank Pauli, marketingdirecteur bij de Philips-divisie consumentenelektronica als voorbeeld. Hoe sneller die prijzen dalen, hoe liever het televisiemedewer ker Christian Laus uit München is. „Ik zou dolgraag zo'n platte LCD-televisie met opneembare dvd-speler thuis heb ben, maar het is nu nog te duur." De Berlijnse ambtenaar Ralf Andró heeft thuis 'een gewone televisie', maar wil die op termijn vervangen door een plat LCD-exemplaar. „De beeldkwaliteit is beter en daar wil ik best een hogere prijs voor betalen." De vroege vogels in consumentenland zijn momenteel al verantwoordelijk voor spectaculaire groeicijfers in de elektroni- cabranche. In Nederland waren platte LCD- en plasmatelevisies in de eerste helft van dit jaar goed voor 15,3 procent van de totale omzet in televisieverkopen. Op de IFA voeren platte televisies dan ook de boventoon. Ze zijn in vele maten verkrijgbaar, op standaards of voor aan de muur. Strakke vormgeving in zilver en andere metaalkleuren bepaalt het beeld. Wat vervolgens op die televisie is te zien, is een ander belangrijk thema. Veel con sumenten tonen zich enthousiast over de opneembare dvd-spelers voor film, video en spel. In combinatie met een audioset van vijf boxen waant menige bezoeker zich in een bioscoopzaal. Om te benadrukken dat dit toch echt voor huiskamers is ontworpen, staan de hal len vol met nagebootste huiskamertjes compleet met luie stoelen en salontafels. Innovatieve producten, zoals platte LCD-televisies, geven de elektronicabranche nieuwe mogelijkheden. Foto: DPA/Bernd Settnik

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11