'De witte man komt iets teruggeven' Wat te doen met de lugubere kolos? Paul Fentener van Vlissingen wil biodiversiteit in Zuid-Afrika redden H DC 232 Paul Fentener van Vlissingen, miljardair en president-commissaris van familiebedrijf SHV, heeft een missie: de Afrikaanse biodiversiteit behouden voor het nageslacht. Alles volgens een nieuw, revolutionair concept: innige samenwerking tussen de staat en r> de particuliere sector. „Alleen het bedrijfsleven kan durf, management en geld inbrengen. Er is geen alternatief. Handelen moet, want over 30 jaar is hier niets meer." door Eelco van der Linden Zonder ingrijpen is Afrika's wildieven volgens Van Vlissingen binnen dertig, veertig jaar verdwenen. Foto: CPD In den beginne was er Beatrix. „De ko ningin vroeg of ik niet met Nelson Man dela een hapje wilde eten. Vanwege mijn band met Afrika. Dat wilde ik wel, en toen ik de net gekozen president van Zuid-Afrika vroeg wat hij met de natuur en het wildieven dacht te doen, zei hij dat water, huizen, scholen en hospitaals zijn prioriteiten zou den zijn. Ik wees hem erop dat flora en fau na nu juist voor de lange termijn Afrika's be langrijkste bezit zijn om op het gebied van het internationale toerisme te kunnen con curreren. Waarna hij op die charismatische manier van hem zei: 'Nou, misschien kunt iets doen'." Paul Fentener van Vlissingen staart even voor zich uit. Pet op een witte haardos, kaki hemd en broek los om een lang lichaam, ko peren Afrikaanse armbanden om de pols. Achter de man die tot de rijksten ter wereld behoort en de Steenkolen Handelsvereni ging (SHV) in een decennium zeven maal groter maakte, nemen twee nijlpaarden luid ruchtig een bad. Een neushoorn met kalf verschijnt aan de plas en even later een wa terbok. De ochtendzon werpt schaduwen over de grillige bergketen in de verte - de grens van het 20.000 hectare metende wild park, dat Van Vlissingen de afgelopen drie jaar ontwikkelde en nu laat samengaan met het aangrenzende Nationale Park Marakele. Nelson Mandela komt het project inzege nen. De helikopter die aan de horizon ver schijnt brengt een andere gast: prins Bern- hard. De cirkel is rond. „Het moment van de waarheid is aangebroken", zegt Van Vlissin gen. „We hebben altijd gezegd. Wacht met kritiek, wacht met instappen. Kijk eerst wat de uitwerking is van het idee. Afrika wordt namelijk overstroomd met duur blank ad vies, met projecten die verdwijnen als de geldstroom opdroogt. Onze aanpak is ge stoeld op mijn idee van ontwikkelingshulp: samenwerken, niet praten maar doen, dur ven en vooral zakelijkheid introduceren in de samenwerking. Dat komt overeen met Paul Fentener van Vlissingen in het Nationale Park Marakele. „Het moment van de waarheid is aangebroken." Foto: GPD/Eelco van der Linden het herstelplan van Afrika (Nepad) dat de huidige Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki heeft gelanceerd." Koloniaal De 62-jarige lacht voldaan. Hij schept niet op, maar constateert dat wat hij heeft uitge dacht werkt. De Wereldbank, de Verenigde Naties en tal van regeringen hebben interes se getoond en in sommige gevallen al de portemonnee getrokken. Startpunt was het angstaanjagende besef dat Afrika's wildieven zonder ingrijpen over dertig, veertig jaar he lemaal verdwenen is. „Noem mij een natio naal park dat er de afgelopen drie decennia op vooruit is gegaan zegt van Vlissingen. „Dat is er niet. Door geldgebrek en ouder wets, uit de koloniale tijd stammend beheer, kwijnt het allemaal langzaam weg. En wat weg is, is weg. Je kunt straks niet zeggen: la ten we wat zebra's bestellen. Regeringen hebben andere prioriteiten, dus moet je met een alternatief komen om dat wat voor Afri ka het echte goud is - natuur, lees toerisme - te redden." Samenwerking tussen particuliere en private sector - Public Private Partnership (PPP) - is volgens Van Vlissingen het antwoord. De overheid levert het park, de beesten en ook kennis, bijvoorbeeld via universiteiten, ter wijl het bedrijfsleven geld en management inbrengt. Van Vlissingen heeft een speciaal bedrijf opgericht dat in Afrika de samenwer king gaat zoeken met een achttal nationale parken. Daar is een budget van 25 miljoen dollar voor beschikbaar. „Het is zaaigeld zo als wij dat noemen. Contracten met een park in Malawi - waar helemaal niets meer leeft - twee in Zambia, en een in Zuid-Afrika zijn al afgesloten. De verbintenis heeft voor ieder een harde verplichtingen en geldt voor der tig jaar. Het is geen privatisering, geen over name. De staat blijft eigenaar van het land en de dieren. We komen niet speculeren, we zijn niet uit op kostbare mineralen. Na jaren van halen, komt de witte man eens iets te ruggeven." Het 60.000 hectare metende Marakele Natio naal park, tweehonderd kilometer ten noor den van Pretoria, dicht bij de grens met Botswana en Zimbabwe, is het paradepaard je geworden. „Het park dreigde ten onder te gaan door gebrek aan geld, visie en energie. Nu wordt alom erkend dat het in de top-3 zit van Zuid-Afrika's wildparken", zegt Van Vlis singen. In tegenstelling tot wat elders in Afri ka zal gebeuren, heeft Van Vlissingen hier eerst zelf een park gevormd door tientallen boeren uit te kopen die grond hadden naast het Nationale Park. Daarna heeft een aantal boeren gekozen hun land in te brengen in het park, waardoor de 100.000 hectare is overschreden. Als het aan Van Vlissingen ligt, kan daar nog eens 30.000 hectare aan worden toegevoegd. „Schaalvergroting is be langrijk. Een ecosysteem heeft ruimte en tijd nodig om te functioneren. Internationale normen voor natuurbehoud stellen dat een land rond de tien procent en Afrikaanse lan den zeker vijftien procent beschermd gebied moeten hebben. Zuid-Afrika, dat een goede naam heeft, maar waar het verval - kijk in de provinciale parken - ook toeslaat, zit nu op zes procent. Om naar twaalf procent te klim men, moet een heel Krügerpark worden ge creëerd. Dat kan alleen op deze manier." Luxe pensions Het feestelijk neerhalen van de omheining tussen Van Vlissingens park en het Nationale park symboliseert de nieuw vorm van sa menwerking. Op een enkele dwarse boer na, lijkt iedereen hier blij. Nicolaas Funda, de manager van het oorspronkelijke park, zit in een nieuw door Van Vlissingen gebouwd kantoor, tevens hoofdingang van het park, heeft nieuwe radio's en omheiningen, en signaleert een toename in bezoekers. „We moesten wat doen om het verval te keren. Het begin is goed", zegt Funda. Van Vlissin gen zal in zijn deel van het park een drietal concessies afgeven voor de bouw van luxe pensions, die samen ongeveer honderd bed den zullen hebben en waarvoor (buitenland se) gasten het voor hier onwaarschijnlijke bedrag van 150 tot 300 dollar per nacht moe ten neerleggen. „Wij krijgen als park vier procent van hun omzet, en dat moet helpen de toegangsprijs en de prijs van onze eigen tentenkampen aantrekkelijk te houden voor de gewone man", zegt de manager. Eén bed in de toeristensector betekent drie nieuwe banen, en dat is erg welkom bij een werkloosheid van rond de veertig procent. „Zonder lokale bevolking mislukt het", zegt Van Vlissingen. „De mensen moeten zien dat ze er economisch wijzer van worden, an ders gaan ze stropen." En dus heeft Van Vlissingen zestien huizen gebouwd voor de families die in het park woonden en hen werk aangeboden. Wel onder een aantal voorwaarden. „Discipline en geen alcohol", zegt de tycoon in ruste. De huizen heeft hij weggegeven, maar voor de electriciteit en het stromend water dat de mensen voor het eerst in hun leven ter beschikking hebben, moeten ze betalen. Dit alles onder het mot to: 'Zakelijkheid creëert verantwoordelijk heid'. Verderop is op de door Van Vlissingen opge- kalefater de lagere school hetzelfde principe toegepast. Hoofdonderwijzer Elsie Motshwane laat de gerenoveerde gebouwen zien, het nieuwe lesmateriaal, de kinderen tonen hun trainingspakken. Sommigen heb ben een fiets. „Wie verder weg woont dan vijf kilometer krijgt er een, maar moet die zelf onderhouden en aan het eind van de schooltijd teruggeven. Het werkt, en heeft als voordeel dat het absenteïsme sterk is ge daald. Twee keer per week laat 'meneer PW hier brood en fruit bezorgen, wat ook helpt", zegt de hoofdonderwijzer. Van Vlissingen is trots op het sociale aspect, dat volgens hem werkt omdat mensen en ook de kinderen, zich realiseren dat het niet vanzelfsprekend is alles zomaar te krijgen. „De kinderen zijn blij, ze leren, maar moe ten in ruil af en toe in de organische tuin van het park werken, die straks de pensions gaat voorzien van voedsel. Het 'voor wat hoort wat principe' is voor ontwikkeling cruciaal", zegt de miljardair. Mevrouw Motshwane, die sinds 1976 in deze zandbak kinderen iets probeert bij te brengen, is het ermee eens. Er is alleen een ding dat ze niet begrijpt. „Nel son Mandela komt, maar wij zijn niet uitge nodigd." Op het Duitse eiland Rügen ligt Prora, een gigantisch vakantieoord uit de tijd van het Derde Rijk, waar de arbeiders van de nationaal- socialistische heilstaat hun vakantie hadden moeten doorbrengen. Het is echter nooit gebruikt, omdat de oorlog er tussen kwam. Nu rijst de vraag wat te doen met de megalomane kolos. door Wierd Duk Het betonnen complex is maar liefst vierenhalve ki lometer lang en strekt zich uit als een lint langs de mooie zandstranden van het Oost-Duitse eiland Rügen. Het 'Kraft durch Freude-Bad' (KdF) Prora is een indrukwekkende en lugubere erfenis van de megalomanie van Hitiers Derde Rijk. Het complex is in verval en staat grotendeels leeg. Tussen 1936 en 1939 is gebouwd aan 'project Pro ra'. Twintigduizend trouwe kaderarbeiders moch ten van de nazi's in het 'reuzenbad voor de werken den' jaarlijks een goedkope zomervakantie door brengen. Het verblijf aan de Oostzeekust zou twee Rijksmark per dag hebben moeten kosten en was Spartaans ingericht: de kamertjes van 2,2 bij 4,8 meter beschikten over twee bedden, een wastafel en een kledingkast. Meer hadden de nationaal-soci- alistische massa's, die moesten worden getuchtigd en getraind in zelfonthouding en in toewijding aan de staat, kennelijk niet nodig. Maar het uitbreken van de oorlog verhinderde de uitvoering van de plannen. Geld en arbeidskrach ten werden voor een ander doel gebruikt: de bouw van de V-raketten onder leiding van Wemher von Braun bij Peenemünde op het eiland Usedom, niet ver hier vandaan. Vakantiegangers zijn er in het KdF-Bad nooit geweest. De 'kolos van Rügen' werd niet afgebouwd en functioneert tegenwoordig als een bizarre herinnering aan die tijden van ver schrikking - met de officiële status van 'monu ment'. Wat te doen met een complex van deze afinetin- gen? Zes verdiepingen hoog, met een gebruiksop- pervlakte van 185.000 vierkante meter en 9847 ka mers is de kolos onhanteerbaar. Aan het eind van de oorlog werden er vluchtelingen ondergebracht, vervolgens nam het Oost-Duitse Volksleger het complex in bezit als kazerne en opleidingscentrum: krijgsgevangenen en dwangarbeiders verrichten herstelwerkzaamheden, die noodzakelijk waren we gens de bombardementen. Het terrein was in de communistische tijd Sperrgebiet, evenals de verre omgeving van Prora, en daarmee ontoegankelijk voor nieuwsgierige burgers. Maar na de ineenstorting van de DDR en de val van de Muur trokken de militairen weg. Tegenwoordig vieren Duitsers uit oost en west vakantie bij 'project Prora', dat pal aan het strand ligt maar vanaf zee nauwelijks zichtbaar is omdat een mooi pijnbos de betonnen blokken aan het oog onttrekt. Slechts vanuit de lucht wordt de werkelijke omvang zicht baar van dit bouwwerk, het langste in Europa, dat te massief is om opgeblazen te kunnen worden. Wildgroei „Plannen om voor Prora een totaalconcept te ont wikkelen, komen sinds de hereniging telkens bo vendrijven", vertelt Sven Wichert (42), historicus van het Dokumentations Zentrum Prora. „Maar het is gewoon niet uitvoerbaar. Het complex is te groot, het zou allemaal veel te veel geld gaan kosten. Bo vendien zou Prora als vakantiecomplex, een reu- zenhotel of zo, te veel concurrentie betekenen voor de toeristenindustrie in Binz en omgeving. De loka le autoriteiten zien dat helemaal niet zitten". En stel dat het complex zou worden omgetoverd in een modern vakantiepark, dan zou dat de politiek op het verwijt kunnen komen te staan dat met de nazi-erfenis goede sier wordt gemaakt. Dat is in Duitsland erger dan vloeken in de kerk. En dus worden delen van het complex nu onder verhuurd. Je treft er kunstgaleries aan, cafés waar toeristen zich te goed doen aan ijs en bier, winkel tjes, een grote discotheek. De bonte reclameborden en provisorisch aandoende gevelopschriften con trasteren hevig met de overheersende grauwheid van het gebouw. „Ik vind het wel een vrolijke wild groei", bekent Wickert. „Er ontwikkelt zich hier een eigen biotoop. Dat vind ik fascinerend om mee te maken." Met de expositie over de Nationale Volksarmee (NVA), waar uniformen en vaandels overheersen, is Wichert minder ingenomen. Het NVA-museum valt niet onder zijn verantwoordelijkheid en de samen stellers krijgen soms het verwijt het DDR-leger te verheerlijken. Wichert: „Mij stoort vooral het Disneyland-achtige karakter." Bezoekers, velen uit het voormalige Oost-Duits- land, kunnen de nostalgische blik op hun militaire verleden wél waarderen. „Ach", zegt Jürgen Müller uit Dresden, die met zijn vrouw op Rügen vakantie viert, „het ziet er mooi uit en die soldaten waren ook maar onderdeel van het systeem". Gigantisme Als historicus is Sven Wickert vanzelfsprekend geïn teresseerd in de geschiedenis van het project Prora. „Met de Reichsparteitaggelande in Nümberg als symbool voor het gigantisme en de concentratie kampen als uiting van de verschrikkingen van Hit- ler-Duitsland, staat Prora symbool voor de volkse massaliteit van het nationaal-socialisme", legt hij uit. Het KdF-Bad stond niet op zichzelf. Kraft durch Freude was onderdeel van het Deutsche Arbeits- front (DAF), dat de door Hitier opgedoekte vakbon den had vervangen en als doel had het nationaal- socialisme populair te maken bij de Duitse arbei dersklasse. Zo was er een KdF-vloot en een KdF- wagen, de beroemd geworden Volkswagen Kever. In de folders van het Dokumentations Zentrum staat dat het feit dat KdF-Bad Prora nooit in gebruik genomen is 'een rechtstreeks gevolg is van de ex pansionistische en racistische politiek van het Duit se Rijk en een bewijs van het falen van de natio- naal-socialistische 'sociale politiek. De prijs voor de schone schijn was volkerenmoord, massagraven en ZivilisationsbruchHet is maar dat de bezoekers - enkele honderdduizenden per jaar, van wie twintig duizend ook het documentatiecentrum bezoeken - het weten en niet vergeten. Op het zandstrand, waar in de jaren dertig Hitiers gestaalde arbeiders hadden moeten zonnen en gymnastieken, liggen nu - deels geheel ontklede - badgasten. Wie een biertje wil, loopt via een kort bosweggetje naar een van de cafés in het grauwe KdF-gebouw. „Tja, het is wel een beetje een raar ding", zegt Jan Füiopp (23), die met enkele vrienden uit Schwerin een weekeinde op Rügen doorbrengt „Ik had er wel eens van gehoord, maar als je het dan in het echt ziet, is het behoorlijk bizar. Maar na een dag ben je al aan het gebouw gewend. Dan is het net alsof je bij je hotel een pilsje gaat drinken." 1" ii ii a IX ii IX I» n n IT De strandhokjes op het eiland Rügen vormen een schril contrast met asgrauwe vakantiecomplex Prora, dat Hitler in de jaren dertig liet bo Foto: GPD/AP/Thomas Haentzschel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8