Nederland laat Oranje hard vallen w R E K Zondag open! O Rijksweg A4 richting Den Haag weer twee weekeinden dicht Veel doden bij aanslag in Irak werken is oké VAN ROY N EN VISSERS C.S. yjel. (071) 5122362^ IKEA" Klok en het mysterie van de Katwijkse raket 04a 'Albert Heijn ontslaat honderden werknemers' van OERLE Stemmen voor Zilveren Veer FBI pakt maker op schadelijke 'internetworm' Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Hoop Scheffer :t het goed in lAVO-kringen ixtremisten pijpen naar oude J rermomtrucs lOl Nederland loudt geen [jl taan meer over' INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad zaterdag 30 AUGUSTUS 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden NR. 43322LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Ruud Sep roelofarendsveen De rijksweg A4 tussen knooppunt Burgerveen en de afrit Leiderdorp gaat opnieuw twee weekeinden op slot. Werd aan het be gin van de zomer de weg twee keer af gesloten om de auto's onder het spoor van de HSL door te leiden, nu moet de weg dicht omdat er bij Roelofarends- veen een nieuw stuk snelweg in ge bruik wordt genomen. De eerste afsluiting heeft volgend weekeinde plaats, van vrijdag 5 sep tember 21.00 uur tot maandag 8 sep tember 5.00 uur. Een week later wordt de operatie nog een keer herhaald. In beide weekein den is het verkeer tussen Burgerveen en Leiderdorp in de richting Den Haag volledig gestremd. Verkeer richting Amsterdam ondervindt in principe geen hinder. De afsluiting is nodig in verband met de verbreding van de A4. Bij Roelof- arendsveen wordt een nieuw stuk weg in gebruik genomen dat naast de be staande A4 is aangelegd. De komende twee jaar rijdt het verkeer in beide richtingen over de nieuwe weg. In de tussentijd wordt op de plek van de 'oude' A4 een nieuwe rijbaan aange legd. Vanaf 2006, wanneer de verbreding tussen Leiderdorp en Roelofarends- veen klaar moet zijn, rijdt het verkeer hier over twee maal drie banen. In het eerste afsluitingsweekeinde wordt de rijbaan richting Amsterdam aangesloten op de nieuwe weg. Het verkeer richting Amsterdam wordt dan over de oude linkerbaan gevoerd. In het tweede weekeinde wordt ook de rijbaan richting Den Haag aangeslo ten. Aan de afsluiting is een voorbereiding van bijna een jaar vooraf gegaan. „De hele operatie is van uur tot uur in een draaiboek vastgelegd", vertelt mana ger design construct Ronald Bode van de bouwcombinatie Hollandse Meren. Bang dat er tijdens de operatie iets mis gaat, is hij niet. „Als er een machine kapot gaat, staat er binnen een uur een vervangend exemplaar op het werk. Zelfs wanneer de asfaltcen- trale uitvalt, kunnen we zo terecht bij een andere. En als het slecht weer is en hard waait en regent? Ja, dan is dat vervelend voor onze medewerkers, maar het werk kan gewoon doorgaan." Pagina R3: Rijksweg A4 schuift op bij Roelofarendsveen ilitair Tehuis 1 Katwijk aat dicht t icobswoude Alkemade in 2008 u\ e Afrikaanse 'Voetballers verwende miljonairs' j|j lissievan en miljardair enry Gréville y p wonden der genliefde zijn wellicht moeilijker te helen chian die van het hart den haag/gpd - Het Nederlands voetbalelftal heeft het verbruid bij de supporters. Bijna drie kwart van alle Nederlandse voet balliefhebbers vindt dat de inter nationals zich gedragen als ver wende miljonairs die zich onvol doende inzetten. Ook gooien de spelers van Oranje de reputatie van het Nederlandse voetbal te grabbel. De helft van de voetbal liefhebbers hoopt dat bonds coach Advocaat de bezem door de huidige selectie haalt. Eerste gegadigde voor een enkeltje Bar celona: Patrick Kluivert. Dit blijkt uit een deze week in opdracht van deze krant ge maakte opiniepeiling door on derzoeksbureau NIPO. De Ne derlanders hebben genoeg van de fratsen van de spelers van Oranje. De irritatie is alleen maar toegenomen sinds de vriendschappelijke interland te gen België vorige week. De supporters houden hun hart vast nu het Nederlands elftal aan de vooravond staat van twee cruciale kwalificatiewed strijden voor het EK. Want niet alleen vindt 69 procent van de Nederlanders dat de voetballers zich niet langer met hart en ziel inzetten wanneer ze het shirt van Oranje dragen. De spelers ierlands elftal heeft een reeks van zestien wed- 1 zonder nederlaag achter maar het volk spuugt de itojallers van Oranje deson- uit. De oorzaak laat zich n In duels zoals onlangs België tonen de spelers 1 v hting voor het publiek. zich bovenmatig in te Hf en, strijken ze hun premie it is even een wedstrijdje en hup het nachtleven in. sti ands van Oranje zijn te- Toi >ordig reünies. Niet de rijd, maar het gezellige sa- Ijn staat voorop. En bonds- Dick Advocaat laat het al- ;ebeuren. Vanaf het be- hij zich geconformeerd weinig professionele le iding van de internatio- coach die het niet pikt, luis van Gaal, wordt niet gepruimd door de kreeg de voetballers scherp, maar wees hen hun verantwoordelijkhe- internatlonals waren zó gepikeerd dat er een ig ontstond tussen de vroegere gymnas- Kiem van het conflict genante vertoning twee 'leden aan de vooravond oefenpartij tegen Dene- in Kopenhagen, de kleine uurtjes bouw- miljonairs in hun hotel laaiestje rond het Deense fo- lel Kira Eggens. Van Gaal voedend over deze 'war- mdup'. Voor hem reden de an)8 met wie hij vijf jaar eer- ifoj Ajax nog zo goed had sa- de rug toe te ke- fru gt d6 vooravond van de cruci- IVK-kwalificatieduels met hrijk en Tsjechië zou Ad- 1 het lef moeten hebben ide vedetten als Seedorf, ïr, Kluivert en Davids aan |nt te zetten. Vers bloed lommei, Makaay, Robben) isL Het is ijdele hoop. tat is een bange coach. hij eerst zélf moeten n vervangen. katwijk - Zijn assistente was al regelmatig in zijn mouw ver dwenen, en ook voorwerpen van huishoudelijk formaat laat hij moeiteloos in het niets op lossen. Maar een rakét? Half Katwijk was gisteravond uitgelopen naar de Zanderij om te zien hoe illusionist Hans Klok die klus zou klaren. Het evenement was door de plaat selijke oranjevereniging met veel tamtam aangekondigd. De organisatie wilde het publiek doen geloven dat er een echte raket gelanceerd zou worden. Die aankondiging namen de toeschouwers met een korreltje zout (behalve hier en daar wat kindvolk), maar dat mocht de pret van een avondje Klok niet drukken. Hij had er al een aardige show opzitten, toen rond haïfelfde raket aan de beurt was. Twee astronauten (ook bekend als medewerkers van plaatselijke omroep VLOK) stapten in de raket, met de dramatische woorden: „Ik zal je missen, Ada! Via een scherm was vervol- advertentie) Amsterdam Op zondag 31 augustus is deze IKEA vestiging open van 10-17 uur. Ma l/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 0.10/min.) Ruud van Nistelrooij Edwin van der Sar Jaap Stam gedragen zich vooral als ver wende miljonairs (72 procent). Daarnaast vindt een kleine meerderheid (51 procent) dat trainer Advocaat grote schoon maak onder de spelers moet houden. Iedere geënquêteerde mocht twee spelers noemen die in zijn of haar ogen per direct het veld zou moeten ruimen. De lijst van 'ongewensten' wordt aangevoerd door Patrick Kluivert (32 procent). Tweede staat Clarence Seedorf (25 pro cent), die weer wordt gevolgd door Frank de Boer (20 pro cent) en Edgar Davids (14 pro cent). Daarna volgen Michael Reiziger (6 procent) en Boude- wijn Zenden (4 procent). Met het huidige spel, zegt 49 procent, verdient dit Oranje het niet om zich te kwalificeren voor het Europees kampioen schap in Portugal. Sterker: ruim tweederde van de Nederlanders (69 procent) meent dat het na tionale voetbalelftal de vroeger opgebouwde goede reputatie te grabbel gooit. Voorlopig diepte punt vinden de Nederlanders de manier waarop anderhalve week geleden vriendschappelijk tegen België werd gespeeld. De wedstrijd werd met een magere 5 beloond. Zes van de tien on dervraagden hadden de moeite Phillip Cocu Giovanni van pronckhorst Rafael van der Vaart De lijst van 'ongewensten': Patrick Kluivert, Clarence Seedorf, Frank de Boer, Edgar Davids en Michael Reiziger. Illustratie: Chantal van Wessel Publiek loopt uit voor illusionist genomen om hun televisietoe stel aan te zetten. Maar veel voetbalplezier was er niet in de Nederlandse huiskamers. Bondscoach Advocaat ligt bij de Nederlandse voetballiefhebber riiet onder vuur. Hem worden de povere prestaties niet aange rekend. Zeventien procent ziet (advertentie) in hem de 'meest geschikte' bondscoach. Hij wordt op de voet gevolgd door Johan Cruijff (13 procent), Guus Hiddink (12 procent) en Ronald Koeman (11 procent). Louis van Gaal, die aan het eind van zijn trainers periode van Oranje de mentali teit van zijn spelers hekelde, komt slechts tot 3 procent, net als Ruud Gullit. e kale cijfers - gegeven door de Nederlanders - worden onder steund door voetbalkenner Henk Spaan en hockeycoach Joost Bellaart. „Eigendunk en egoïsme strijden bij Nederland om de voorrang. 1998 was het gens zichtbaar hoe ze plaatsna men, totdat de verbinding in eens wegviel. Dat is het sein om de raket in een doek te hullen. Klok neemt plaats op een hoogwerker om met veel gebaren de raket te be zweren. Naast het imposante bouwwerk valt hij in het niet. De aanblik van het gezwaai doet denken aan een zwemmer op het droge. Een omstander: „Ze hadden de polo- en zwem vereniging wel als sponsor kun nen vragen!" Na een hoop gebaren en kabaal valt het doek en, warempel, de raket is weg. Het licht valt uit, Klok knijpt er tussenuit en het publiek druipt af. Dan, minuten later, verschijnen de astronau ten ineens weer op het scherm. Druk wijzend: „Hee, volgens mij zie ik de maan al. We moe ten contact opnemen met Kat wijk Control!" Het is voor wie het geloven wil. Bijvoorbeeld het zevenjarige blonde meisje, dat na afloop verbouwereerd vraagt: „Zijn ze nu écht op de maan?" Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! laatste jaar dat Oranje hartver warmend voetbal speelde," al dus Spaan. „Voetballers moe ten het weer als een eer zien om voor Oranje te spelen," vult Bellaart aan. „Wie plichtmatig voetbalt, verzaakt." Zie ook het bijvoegsel Erbij (advertentie) FACILITAIRE DIENSTVERLENING BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 zaandam/anp - De super marktketen Albert Heijn heeft plannen om honderden werk nemers te ontslaan. De banen zouden zowel op het hoofdkan toor als onder het winkelperso neel verdwijnen. Dat meldt het financiële persbureau Dow Jo nes. Een woordvoerder van de supermarktketen wilde de ont slagronde niet bevestigen. Wel zei hij dat het winkelperso neel zeker niet voor zijn baan hoeft te vrezen. „Als er al banen op de tocht staan, dan is dat niet in de supermarkten zelf." Albert Heijn zou het perso neelsbestand met 3 tot 4 pro cent willen uitdunnen. Mo menteel werken er circa 55.000 mensen bij de supermarktke ten, onderdeel van het door boekhoudschandalen geplaag de Ahold. Bij AH worden al maanden plannen gesmeed om de efficiency te verbeteren. De ze kostenbesparingen beperken zich tot het hoofdkantoor van de keten. De vakbonden zijn door AH uitgenodigd om woensdag te komen praten. Tij dens dat gesprek legt de super marktketen volgens FNV Bond genoten plannen voor, die een dag later naar buiten worden gebracht. Dan is ook een aan deelhoudersvergadering van moederbedrijf Ahold. www.lumc.nl kies 'vacatures' De nominaties zijn bekend, nu is het woord aan de jury en de lezers van deze krant. In de zaterdagbijla- ge Erbij worden de kandidaten voor de cultuurprijs Zilveren Veer 2003 voorgesteld en vindt u ook het for mulier om uw stem uit te brengen. De winnaar wordt 11 november be kendgemaakt op het Zilveren Veer Gala in de Leidse Schouwburg. De prijs bestaat uit een oorkonde, een zilveren speld en een bedrag van 3500 euro, te besteden aan een cul tureel doel in de regio. seattle/anp - De Amerikaanse federale politie FBI heeft giste ren een 18-jarige verdachte geï dentificeerd als de maker van een extra schadelijke versie van het Blastervirus, dat twee we ken geleden wereldwijd com puterssystemen lamlegde. Jef frey Lee Parson is gearresteerd in Minneapolis, meldden bron nen binnen het Amerikaanse ministerie van Justitie. FBI-agenten hadden tien dagen geleden al een inval gedaan in het huis en zeven computers inbeslaggenomen. De FBI ver denkt de hacker ervan het origi nele Blastervirus te hebben aangepast met een code tot een B-variant, zodat het nog scha delijker werd. De verdachte zou niet de maker zijn van het origi nele Blastervirus. De 'internetworm' kwam twee weken geleden voor het eerst in beeld. Het virus richtte zich op de zwakke plekken van de Mi- crosoftbesturingssystemen Windows XP en Windows 2000. Twee dagen na het Blastervirus verscheen de B-variant. Onge veer 500.000 computers werden wereldwijd getroffen. Rechterhand Blair stapt op lonoon - Alastair Campbell, re geringswoordvoerder en rech terhand van de Engelse premier Tony Blair, heeft gisteren offici eel zijn functie neergelegd. Hij wordt opgevolgd door David Hill, Labour-voorlichter tussen 1991 en 1997 en een belangrijk woordvoerder tijdens de verkie zingscampagne van 2001. Pagina Buitenland Van Delft in halve finale alphen aan den rijn - Bart van Delft is voor de eerste maal in zijn carrière doorgedrongen tot de halve finale van een interna tionaal toernooi. De Rijnsburg- se tennisser verraste tijdens het Future-toernooi van TEAN in Alphen aan den Rijn eerst met een 5-7, 7-5, 6-2 overwinning op de als eerste geplaatste Ca nadees Simon Larose om daar na ook Paul Logtens in drie sets te verslaan: 6-3 3-6 6-3. In de halve finale treedt Van Delft aan tegen de Duitser Denis Gremelmayer. Jolanda Mens en Melle van Gemerden werden in de kwartfinales uitgeschakeld. kijk voor een baan van nu /"T\ op www.exactpi.nl exact' najaf-bagdad/anp-dpa-rtr - Bij een zware aan slag met een autobom in Najaf in Irak zijn zeker 124 doden gevallen. Dat meldde de Amerikaanse nieuwszender CNN gisteravond op basis van ge gevens van ziekenhuizen in de Iraakse stad. On der de slachtoffers bevond zich een van de lei dende sjüetische geestelijken, ayatollah Moham med Baqer al-Halom. De bom ontplofte terwijl duizenden mensen na het vrijdagmiddaggebed de imam Ali-moskee verlieten. Al-Hakim had daar volgens ooggetui gen net een preek gehouden waarin hij opriep tot Iraakse eenheid en Arabische hulp bij de weder opbouw van Irak. Door de klap werd een auto tientallen meters weggeslingerd en werden enke le nabijgelegen gebouwen verwoest. Ruim twee honderd personen raakten gewond. De 63-jarige Al-Hakim was de leider van de Op perste Raad voor de Islamitische Revolutie in Irak (Sciri), die jarenlang vanuit Iran streed tegen het regime van Saddam Hussein. De geestelijke kwam afgelopen mei na een verblijf van ruim twintig jaar in Iran terug naar Najaf. In deze voor sjiieten heilige stad ontbrandde na de val van Saddam een felle machtsstrijd tussen verscheide ne sjüetische groeperingen. De Sciri speelt een cruciale rol in de machtsstrijd in Najaf, onder meer omdat de beweging bereid is tot een beperkte samenwerking met de Ameri kaanse bezettingsmacht. De broer van de nu ver moordde geesteüjke is lid van de, door de Ameri kanen ingestelde, Iraakse regeringsraad die on der meer belast is met het schrijven van een nieuwe grondwet. De aanslag op Al-Hakim en de imam Ali-moskee is niet opgeëist. Een van de belangrijkste rivalen van Al-Hakim was de geesteüjke Muqtada al- Sadr. Maar deze veroordeelde gisteren de aanslag en riep op tot een algemene staking van drie da gen om tegen het geweld te protesteren. Vertegenwoordigers van de Sciri in Groot-Brit- tannië en Duitsland spraken het vermoeden uit dat aanhangers van het Saddam-regime achter de aanslag op Al-Hakim zitten. Ook zij beschul digden de Amerikanen ervan de geesteüjke en de moskee geen bescherming te hebben geboden. Maar een woordvoerder van het Amerikaanse le ger het weten dat er geen troepen in het centrum van Najaf aanwezig zijn, omdat het gaat om voor moslims heüige grond. De Amerikaanse bestuurder in Irak, Paul Bremer, heeft de aanslag veroordeeld. In het noorden van Irak kwam gisteren ook een Amerikaanse müitair om het leven toen onbekenden het vuur open den op een Amerikaans konvooi. Ook bij een ba sis van de Britse troepen in Basra in Zuid-Irak deed zich gisteren een explosie voorgedaan. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers. Pagina Buitenland: Rivaliteit tussen geestelijken overheerst in Najaf Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. □MDV A Straat Telefoon (i-vm controle nabeaxging) Wij gaan zorgvcMg om mei persoonsgegevens In hel colofon van de Krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automatische betalng is frijn bank-grommner 712141 400121 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1