BUITENLAND s 'Pyongyang binnenkort kernmacht' Schroder zoekt naar plek in historie Amerikaanse kinderen sterven in auto ouders Stroomuitval leidt tot chaos Londense metro Geen WTO-akkoord goedkope medicijnen Balanceren boven de Thames Onderhandelingen weer voorbij FBI is maker Blaster-virus op het spoor Bed breakfast Italian style Droomhuis in Andnlusië Vakantievilla in de Provence 180 pagina's «Iers noemen jd naar Bush - Uit dankbaarheid •t verjagen van Saddam jn en diens clan heeft een aar in Bagdad zijn pasge- zoon George Bush ge- d. En als de kleine George Abdul Kader Faris Abed jssein - zoals zijn volledige luidt - een tweelingbroer- 1 gehad, dan zou die To- ir hebben geheten. Baby t Bush kwam zes weken n ter wereld, zeven pond Nadia Jergis Moham- [e 34-jarige moeder, vindt Amerikaanse president speciaal eerbetoon ver- vrijdag 29 augustus 2003 se bomen door hitte 1 mist na atie penis Artsen van een zieken - het Noord-Texaanse Wi ls hebben gisteren Hemming bereikt over dong met een 67-jarige lens penis zij per onge in verwijderd tijdens operatie in 1999. De I ea aan blaaskanker. De PAouden zijn blaas en II c ook een deel van zijn «t verwijderen. Omdat zij echte vreesden dat de ras uitgezaaid naar zijn tsorgaan, besloten zij ^de operatie om dat ook Heteen weg te snijden, Wde patiënt daarover te Duitse naar gevlogen JkH - Het lichaam van de Diije gegijzelde Michaela y die eind juni in de Saha- eed, is gisteravond van- toord-Afrikaanse land togen naar Duitsland, lelijk overschot van de vrouw uit het Duitse rg wordt volgens de vandaag in München ijkfcht om de precieze orzaak vast te stellen, maakte deel uit van de ia« ijzelaars die van februari istus in Algerije en Mali tótgehouden en waar ei%ederlander Arjen Hil- behoorde. De vrouw, van twee kinderen, 128 juni in de woestijn zonnesteek en werd ter ?ité»egraven. China wil iel Mars gaan 'd lt China is van plan rond geif1 ruimtesonde naar de :Mars te sturen. De mis- de rode planeet gaan cirkelen en onder- naar de samenstel de planeet en de at op Mars. Momenteel verkenners op weg Het gaat om een Eu- Japanse en twee e missies. China wil jaar een astronaut in de brengen. Daarmee de Verenigde Staten rmalige Sovjetunie land worden dat die levert. 0% - Franse bosbouwdes- gen vrezen dat miljoenen n de droogte en de hitte afgelopen zomermaan iet zullen overleven, en )ellen grote natuurscha- n groot aantal bomen is lord, zoals in het Bois de gne bij Parijs. „Miljoenen n sterven langzaam, zon- lige hoop op herstel", Danielle Valentin, verte- ordigster van de Franse ran Parken en Tuinen, kende boom heeft het van de hete zomer niet ld. De eik in de tuin van steel van Versailles waar- ■polgens de overlevering Kpn Marie Antoinette ver- Ygzocht, is dood. stort in: er 23 doden iabad - Door het instor- I een brug in de deelstaat t in het westen van India ter 21 kinderen en twee senen om het leven ge- Volgens de politie was t druk op de brug toen ident plaatshad. Een ;car, een personenbusje cheidene motorrijders jn het water. De kinderen kwamen waren op weg 100I naar huis. e mandaat a del Ponte De VN-Veiligheids- eeft gisteren unaniem in- ld met een voorstel van iris-generaal Kofi Annan aparte aanklager te be- II voor het Rwandatribu- eGambiaanse rechter iBucabar Jallow. De af- a jaren was Carla del de hoofdaanklager van it Joegoslavië- als het ibunaal. Dat laatste ram er volgens critici id af, reden waarom aparte aanklager voor igesteld. door ome correspondent Ans Bouwmans Washington - Honderden mensen waren er op de be grafenis van Jordan Thomas in Duncanville, Texas. De acht maanden oude baby overleed toen een chauffeur van kinderopvangcentrum T and T Tots' vergat hem uit zijn auto te halen. Jordan bezweek aan de hitte die in de luxe terreinwagen was opgelopen tot boven de 55 gra den. Hij was nummer 36 deze zomer. Een tragisch record, zegt Jannette Fennell van de actiegroep Kids 'n Cars. Op 15 augustus stierven Dylan en Derrick Strothers, broertjes van 1 en 2 jaar oud, door oververhitting. Hun vader was waarschijnlijk 'stomweg vergeten' dat hij ze bij zich had, had zijn auto geparkeerd en was gaan werken op het postkantoor, aldus het openbaar minis terie in New Jersey. Het was een mooie zonnige dag in East Orange, rond de dertig graden, en de jongens wer den enkele uren later dood in hun kinderzitjes op de achterbank aangetroffen door hun vader. „Meestal gaat het om ouders die hun kinderen zijn vergeten. Ze zijn zó gehaast en gestrest dat ze eigenlijk Raampjes dicht bij 37 graden niet meer weten wat ze doen", zegt Fennell. „Dat is geen excuus, maar het zegt wel wat over onze samen leving." De lijst dode kinderen is een aaneenschakeling van tragische verhalen, die vaak een juridisch vervolg krijgen omdat de ouders of verzorgers worden aange- Het zijn meestal liefhebbende, zorgzame ouders of ver zorgers die denken dat zoiets hen nooit zal overkomen, zo is de ervaring van de oprichtster van Kids 'n Cars. Ze adviseert iedereen om goede afspraken te maken met kinderopvang of verzorgers om direct met de ouders te bellen als een kind niet op de afgesproken tijd aanwe zig is. „Dat zou een dodelijke afloop in bijna alle geval len voorkomen hebben." Niet alleen vergeetachtigheid, ook onnadenkendheid speelt een rol. Afgelopen zondag sloeg een passant in Belmont, Califomië de ruiten in van een geparkeerde auto, nadat hij een tweejarig kind bewegingloos op de passagiersstoel zag liggen. Buiten was het zo'n 37 gra den, de raampjes waren dicht. In de auto was de tem peratuur opgelopen tot minstens 50 graden. Zes minu ten later en het kind had dood kunnen zijn, aldus de politie in de lokale krant. De moeder van het meisje was even gaan winkelen. Veel mensen realiseren zich niet hoe snel een auto ver andert in een oven, zegt Jan Null, meteoroloog aan de Staatsuniversiteit van San Francisco. Uit zijn deze zo mer gepubliceerde studie blijkt dat als het buiten 27 graden is, de temperatuur in een auto binnen twintig minuten kan oplopen tot 41 graden. Dat is een tempe ratuur die al dodelijk kan zijn voor jonge kinderen, die veel kwetsbaarder zijn voor oververhitting dan volwas senen. Niet iedereen realiseert zich dat een heel jong kind in een hete auto binnen vijftien minuten kan overlijden. Volgens het onderzoek van Null wordt de gevaarlijke binnentemperatuur in een auto binnen tien minuten bereikt als het buiten meer dan 31 graden is. Zelfs als het buiten maar 22 graden is, kan de temperatuur in een auto oplopen tot gevaarlijke hoogte. Het op een spleetje openzetten van een raam zorgt er alleen maar voor dat de temperatuur iets minder snel oploopt. Vol gens gegevens van de universiteit van San Francisco zijn in de afgelopen vijfjaar in de VS 148 kinderen overleden aan oververhitting in een auto. londen - De Amerikaanse goochelaar David Blaine balanceert op het reuzenrad London Eye aan de oever van de rivier de Thames. Blaine promootte hiermee zijn nieuwste uitda ging. Hij wil 44 dagen in een glazen bol boven de rivier doorbrengen, zonder eten, communicatie of andere afleiding. Foto: AFP/Tim Anderson Bondskanselier in 2006 herkiesbaar door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - „Slechts weinigen onder u had den vorig jaar gedacht dat ik hier nu nog zou zitten." Gerhard Schroder, Duits bondskanselier en bezig aan zijn tweede termijn, kijkt vergenoegd de zaal in. Daar zit een groot gezelschap buitenlandse journalisten, van wie een aantal de soci aal-democraat vóór de Bondsdagverkie zingen van 2002 inderdaad al had afge schreven. Maar Schroder is een straatvechter. Hij won en heeft volgens Duitse media plannen om zich in 2006 opnieuw kan didaat te stellen. „Wat moet ik daar nou op antwoorden? Het blad met de hoog ste oplage Bildred.) vraagt zich zelfs af of ik 'eeuwig' wil aanblijven. Nou, daar kan ik duidelijk over zijn: die ambitie heb ik niet." Dat Schroder zich zorgen maakt over zijn plek in de geschiedenis is volgens commentatoren méér dan een gerucht. Hij had wellicht als de 'Grote Hervor mer' de boeken in kunnen gaan, als de man die er in slaagde de Duitse verzor gingsstaat af te slanken en te modernise ren. Zijn Agenda 2010, die onder het motto 'Moed tot verandering' een blauwdruk levert voor de toekomst, wordt door de kanselier niet voor niets als een 'totaalconcept' beschouwd. Maar de dagelijkse politiek is weerbars tig, en telkens wordt Schröders rood groene regering gedwongen om com promissen te sluiten, die de hervor mingsvoorstellen doen verwateren. Op de dag dat in Berlijn alwéér een speciaal ingestelde commissie plannen bekend maakt - ditmaal voor een ingrijpende hervorming van het dure sociale stelsel - is Schroder niet te beroerd om te wijzen op 'het grote belang van dit verdienste lijke werk'. Maar hij wil niet in details treden. En dat is volgens het weekblad Der Spiegel een patroon. Schroder zou gruwen van de duizenden pagina's wettekst die de om bouw van de Bondsrepubliek met zich meebrengt. Hij zou steeds minder ple zier beleven aan zijn baan als opzichter van de 'Reformwerkstatt Deutschland'. „Het gesjacher met de CDU-provincie- bazen, met de linkervleugel van de SPD en met de vakbondsfunctionarissen, het is hem een gruwel." Met binnenlandse politiek, zo wijst de Duitse geschiedenis uit, bouw je als kan selier niet aan een historische statuur. Konrad Adenauer, Helmut Kohl, Helmut Schmidt, Willy Brandt - de 'grote kanse liers' - profileerden zich nadrukkelijk op het wereldtoneel en danken daaraan hun roem. In opdracht van Schroder zou zijn onderzocht hoe ook hij in dat il lustere rijtje kan worden bijgeschreven. Conclusie: Irak moet Schröders 'mees terwerk' worden. Door zich consequent te keren tegen de Amerikaans-Britse mi litaire interventie heeft Schroder duide lijk gemaakt dat Duitsland als zelfstan dig opererende, middelgrote macht een rol kan spelen. „Iedereen kent onze po sitie", zegt Schroder nu. „Maar laat dui delijk zijn dat niemand erbij gebaat is als de stabilisering en democratisering van Irak mislukken". Duitsland wil in dat proces een rol spe len 'waarbij een sterkere positie van de Verenigde Naties zeer wenselijk is'. In samenspraak met Parijs wordt in Berlijn gewerkt aan een scenario om de weder opbouw van Irak ter hand te nemen. Uiteindelijk zullen de VS, onder druk van de immense financiële kosten, Duitsland en Frankrijk nodig hebben, zo is de achterliggende gedachte. In sep tember, als Schroder spreekt voor de Al gemene Vergadering van de VN in New York, moet hij schitteren op het wereld toneel. Dan ook zal Schroder - einde lijk - president George Bush ontmoeten. Over de inhoud van die gesprekken wil Schroder zich niet uitlaten. „Dat moet allemaal nog worden vastgesteld. Voor een Duitse militaire bijdrage in Irak be staan echter geen plannen." Maar Der Spiegel concludeert: Er wordt niets uitgesloten. Wie weet wat Schroder besluit wanneer zijn troepen beschikken over een vergaand VN-mandaat? Wie de geschiedenis wil ingaan als een van de grote kanseliers, moet immers alle op ties open houden. londen/ap - Een stroomstoring in delen van Londen heeft in de avondspits gisteren tot chaos geleid in het metro- en spoor wegennet van de Britse hoofd stad. Volgens het Londense elektriciteitsbedrijf EDF Energy begon de storing even voor half zeven en duurde ze 40 minu ten. Hoewel de stroomuitval beperkt bleef tot Zuid-Londen en Kent, werd het hele verou derde metronet in Londen grondig ontregeld. Een woordvoerder van het met- robedrijf verklaarde dat 60 pro cent van de metro's tot stil stand kwam, waaronder de meeste treinen in het centrum. Doordat de stroom juist op het hoogtepunt van de avondspits uitviel kwamen duizenden pas sagiers vast te zitten. Medewer kers van het metrobedrijf waren gisteravond laat nog bezig pas sagiers te evacueren. Ook alle in Zuid-Londen gele gen grote treinstations zaten zonder stroom. Het treinver keer van en naar de stations Victoria, London Bridge en Wa terloo lag volkomen stil, wat leidde tot lange rijen bij taxi standplaatsen en bushaltes. Volgens burgemeester Livings tone zijn zo'n 500.000 forenzen getroffen door de storing. Tus sen de 100.000 en 150.000 men sen waren thuis verstoken van elektriciteit. Sommige zieken huizen waren aangewezen op hun noodgeneratoren. Over de oorzaak was vanmor gen nog weinig bekend, maar Livingstone sloot terrorisme wel uit. Het probleem zat waar schijnlijk in twee hoogspan ningskabels. peking-washington/ap - Noord-Korea heeft op de zeslan- denconferentie in Peking aange geven dat het binnenkort for meel zal verklaren dat het over kernwapens beschikt. Bovendien wil Pyongyang kernproeven gaan uitvoeren. Een Amerikaan se betrokkene bij het overleg heeft dat gisteren verklaard. De Noord-Koreaanse mededeling wierp een schaduw over de bij eenkomst in de Chinese hoofd stad. De besprekingen, die inmiddels zijn afgelopen, verliepen vol gens het Chinese persbureau Xinhua desondanks in 'open hartige sfeer'. Er is nog geen specifieke datum of plaats voor een nieuwe gespreksronde ge noemd, maar volgens diploma ten willen de landen de ge sprekken wel voortzetten. Aan de onderhandelingen na men afgevaardigden uit de Ver enigde Staten, China, Japan, Rusland en Noord- en Zuid-Ko- rea deel. „De gesprekken toon den vooruitgang en ook me ningsverschillen, maar alle par tijen vonden de gesprekken nuttig", verklaarde de Chinese onderminister van buitenland se zaken Wang Yi. Onderminister van buitenland se zaken James Kelly, de Ameri kaanse gezant bij het overleg, eist dat Noord-Korea zijn kern- wapenprogramma op contro leerbare wijze stopzet. In ruil daarvoor kan Noord-Korea op Amerikaanse veiligheidsgaran ties en economische hulp reke nen. De Noord-Koreaanse dele gatie in Peking wil daar echter niets van weten. De Amerikaanse ambassade in Peking meldde in een verkla ring dat de VS geen formele bi laterale besprekingen voeren met Noord-Koreaanse verte genwoordigers. De regering in Pyongyang stuurt al heel lang aan op direct contact met Washington. De VS gaan dit uit de weg, en stellen dat de problemen die Noord- Korea veroorzaakt de gehele re gio aangaan en daarom multi lateraal besproken moeten wor den. Noord-Korea ging uiteindelijk met multilaterale besprekingen akkoord, nadat zijn politieke bondgenoot China had aange boden deze te organiseren. Forensen wachten op herstel van de stroom, nadat een grote storing delen van Londen had getroffen. Het metronetwerk werd goeddeels platgelegd en verschillende stations, waaronder Victoria, werden tij delijk gesloten. Foto: AP/lan West genéve/rtr-afp - De Wereld handelsorganisatie (WTO) heeft toch nog geen akkoord gesloten over het beschikbaar stellen van goedkope medicijnen voor arme landen. Het principeak koord dat de 146 lidstaten hier over gisteravond in Genève be reikten, werd vanmorgen in alle vroegte door de Algemene Raad van de WTO uitgesteld. Volgens een WTO-woordvoer- ster kwam er op het allerlaatste moment een kink in de kabel. „Er is geen overeenkomst. Er is meer overleg nodig." Waarnemers hadden verwacht dat het fiat van de Algemene Raad een hamerstuk zou zijn, maar volgens onderhandelaars vroegen de Filipijnen en Argen tinië op de valreep nog aan dacht voor hun bezwaren. Dit stuitte op verzet van de Ver enigde Staten, die bang waren dat hierdoor de hele overeen komst alsnog op losse schroe- Washington/AP - De FBI is een 18-jarige jongen op het spoor die de maker zou zijn van het intemetvirus Blaster, dat de af gelopen tijd over de hele wereld meer dan 500.000 computers zou zijn binnengedrongen. De jongen wordt waarschijnlijk vandaag nog aangehouden. Volgens een bron bij de over heid werd de FBI getipt door ie mand die de jongen zijn versie van het virus, dat een aantal va rianten kent, had zien testen. Computers waarin Blaster is binnengedrongen functioneren niet goed meer, onder meer doordat zij zichzelf steeds op nieuw opstarten. Ook openden besmette compu ters deze maand de aanval op Microsoft, door onophoudelijk de webpagina op te vragen waar een programma kan wor den gedownload om het virus te verwijderen. Dat had ertoe moeten leiden dat de site van Microsoft be zweek. De aanval mislukte ech ter, doordat de maker van het virus zich had vergist in de naam van de betreffende web pagina. Blaster, ook bekend als LovSan of MSBlast, is een zogenoemde worm die gebruikmaakt van een lek in Windows 2000 en Windows XP, de twee meest re cente versies van het bestu ringssysteem van Microsoft. De worm laat op computers een verborgen boodschap achter: I just want to say LOVE YOU SAN. Een andere boodschap die in het virus verborgen zit, is be stemd voor Microsoft-topman Bill Gates: Billy Gates why do you make this possible? Stop making money and fix your software! ven zou komen te staan. Wat de bezwaren van de twee landen precies zijn, is vooralsnog on duidelijk. Het ontwerpakkoord dat op ta fel ligt, houdt in dat ontwikke lingslanden de beschikking krij gen over goedkope medicijnen tegen levensbedreigende ziek tes als aids, malaria en tubercu lose. De overeenkomst leek woensdag al binnen handbe reik. Toen bereikten de vijf be langrijkste onderhandelings partners in het overleg - de Ver enigde Staten, Brazilië, India, Zuid-Afrika en Kenya - over eenstemming. Een akkoord over de goekope import van medicijnen moet ook nog door de handelsminis ters van de WTO-landen wor den bekrachtigd. De bewinds lieden komen van 10 tot 14 sep tember bijeen in de Mexicaanse badplaats Cancün, en buigen zich dan over de kwestie. (advertentie) Kasteel bij Antwerpen Sofa's en verlichting Brussels stadsappartement vol antiek curiosa Modern-klassieke keukens internationaal wonen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5