Pas op voor het 'puppy-effect' GESPREK VAN DE DAG Dolgelukkige ouders Lusanne willen nu ru; Vreemde wc-eend Project moet kinderen weerbaarder maken om ontvoeringen tegen te gaan VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2O0j DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK SERGIO VIEIRA DE MELLO, de hoogste gezant van de Verenigde Naties in Irak, is gisteren in beslo ten kring in Genève begraven. De Braziliaanse topdiplomaat kwam an derhalve week geleden om bij de bomaanslag op het hoofdkantoor van de VN in Bagdad. De besloten teraardebestelling op de Begraaf plaats der Koningen in het centrum van de Zwitserse stad werd voorafge gaan dooreen herdenkingsdienst. Onder de aanwezigen daar was de Oost-Timorese minister van buiten landse zaken José Ramos Horta. Vieira de Mello speelde een belang rijke rol in het onafhankelijkheids proces in heteilanddeel. Foto: AP Een 15-jarige Italiaanse jongen heeft uit een diep en VURIG VER LANGEN naar zijn vriendinnetje in Zweden 2500 kilometer dwars door Europa gelift. De laatste zestig kilo meter kreeg hij een lift van de Zweedse politie. Nadat hij zijn ge liefde had gezien, ging de jongen dezelfde dag nog terug naar Milaan, aldus de Zweedse radio gisteren. Het liefdesverhaal begon toen hij het 17-jarige meisje op een vakantie in Amerika leerde kennen. Toen de jongen terug in Milaan was, hield hij het niet meer uit van verlangen en hij vertrok. Zijn ouders wisten van niets en gaven hem op als vermist. Zweedse agenten vonden de jongen in een wegrestaurant. Hij zag er ver waarloosd uit. De agenten wilden hem eigenlijk rechtstreeks naar huis sturen, maar ze haalden een hand over hun hart. In de politiewagen belden ze de vader van het meisje op. De vader vond het goed dat de jongen langs kwam. Mensen die willen weten welke RELIGIE past bij hun levenswij ze, kunnen het antwoord vinden met een speciale test op een in ternetpagina van de NCRV. De omroep biedt daarop een 'reli- wijzer' waar deelnemers 21 mul- tiple-choicevragen kunnen be antwoorden. Op grond daarvan krijgen ze drie levensbeschouwe lijke richtingen voorgeschoteld die het beste aansluiten bij hun manier van leven. Een daarvan heeft volgens de test het meest te bieden. De website www.ncr- v.nl/spiritus, waarop de reli-wij- zer staat, hoort bij het nieuwe te levisiemagazine Spiritus. In het programma, dat vanaf maandag is te zien, staan religie, levens beschouwing en spiritualiteit in het dagelijks leven centraal. Nu ARNOLD SCHWARZENEGGER zich in de politiek heeft gestort door zich kandidaat te stellen voor het Californische gouverneurschap, zijn zijn tegenstanders begonnen met het eerste sloopwerk aan zijn imago. Een internetsite heeft een interview uit 1977 uit de mottenballen ge haald waarin Arnie bekent dat hij zich te buiten is gegaan aan wilde seksuele escapades en gebruik van marihuana. In het vijf pagina's tel lende interview in het inmiddels ver dwenen mannenblad Oui deed de toenmalige Mr. Universe uit de doe ken hoe hij, met een groep collega bodybuilders, een orgie hield met één vrouw, „ledereen besprong haar", aldus de in Oostenrijk gebo ren acteur. Hij bekent ook dat zijn eerste vrienden in de Verenigde Sta ten hoeren en strippers waren en dat hij weieens een jointje heeft ge rookt. China heeft de nieuwste TOMB RAI DER in de ban gedaan. Volgens een functionaris bij de Chinese censuur stelt de actiefilm het land in een ne gatief daglicht. China is het eerste land dat 'Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life' verbiedt. De ano nieme ambtenaar van de Chinese censuur vertelde in het dagblad South China Morning Post dat de film de reputatie van China bescha digt. De rolprent, met in de hoofdrol Oscar-winnares ANGELINA JOLIE, laat China volgens de censor zien als een land in chaos, waar de rege ring onder de voet is gelopen door geheime genootschappen. In de tweede Tomb Raider-film probeert de atletische heldin Lara Croft een Nobelprijswinnaar en een Chinese maffiabende uit te schakelen om zo de mensheid te behoeden voor een ramp. Ongeveer de helft van de film speelt zich af in Hong Kongen het Chinese vasteland. Foto: Reuters De NIJLPAARDENPOPULATIE in het Nationale Park Virunga in Oost- Congo, ooit de grootste ter wereld, is door burgeroorlog en stroperij met 95 procent afgenomen. Het Wereld- natuurfonds (WWF) heeft dit van daag bekendgemaakt. Uit onder zoek van het WWF en lokale natuur beschermingsorganisaties is geble ken dat in het park nog maar onge veer 1.300 nijlpaarden over zijn van de 29.000 die er ooit leefden. De kans bestaat dat er binnenkort geen nijlpaarden meer zijn. „Tenzij de handel nauwlettend wordt gecontro leerd en het stropen wordt gestopt", zei Susan Lieberman van het WWF. Volgens haar zijn er gewapende ben des actief die nijlpaarden doden voor hun vlees en tanden. Vooral die roze schoonmaakhandschoenen, die netjes naast elkaar over het handdoekenrekje hangen, hou den me bezig. Hij maakt er in ieder geval niet het toi let mee schoon, zoveel is duidelijk. De pleeborstel staat roerloos en ongebruikt als een museumstuk te pronken, en aan de pot zelf te zien is er tussen die twee niet of nauwelijks diepgaand contact geweest. Ik ben nieuwsgierig. Naar de badkamerrituelen van mijn buurman. Ik snak naar achtergrondinformatie en vind dat ik daar ook recht op heb. In dit huis deel je namelijk per tivee een badkamer en wij zijn aan el kaar overgeleverd. Ik weet alleen hoe hij heet en heb verder alleen in het begin een kort introductiegesprek je met hem gevoerd. Sindsdien zijn we elkaar toeval lig steeds misgelopen en daar ben ik niet bijster rou wig om, maar we delen wel de intimiteit van de bad kamer. Nou zijn de badkamers in dit pand sowieso in beklagenswaardige staat; de muren bladderen, de kranen lekken en over het algemeen zijn ze ronduit ranzig maar jarenlange correspondentie met de wo ningbouw heeft tot nu toe niets anders dan ergernis opgeleverd. Tot voor kort deelde ik de badkamer één verdieping lager met een meisje. En behalve dat die er naar verhouding al beter aan toe was, deed ik ook mijn voordeel met haar maandelijkse schoonmaak woede. Nu ik hier boven op mijn eigen kamer zit, zal ik het met deze moeten doen. De eerste week vertoon de ik smetvrezetul vluchtgedrag. Er was geen wc-pa- pier en omdat ik toch stiekem elke keer beneden naar het toilet ging maakte me dat niet zo heel veel uit, maar het riep wel vragen op. De roze schoonmaak handschoenen schoten door m 'n hoofd, een gedachte die ik acuut blokkeerde. Het idee dat hij die wc-rol el ke keer heen en weer sleurt naar zijn kamer, lijkt me krankzinnig, maar in het licht van de andere badka merfeiten misschien niet eens onmogelijk. De tubeNi- vea visage dagcrème, de roze tandenborstel en het ro ze washandje. Ik kan er geen chocola van maken. Ik weet niets van hem en neig dus al snel naar voor de hand liggende conclusies. Te kort door de bocht, blijkt uiteen onderonsje meteen huisgenoot, want hij heeft nog met het meisje dat voor mij op deze kamer woon de, gehokt. De term 'hokken' is gezien de ruimte, in dit opzicht wel gepast. Het scheermes zou me gerust moeten stellen, maar wat ik zag toen ik hem zag, was een baardachtige kin, dus ook dat rijmt niet. De vraag is wat ie er dan wel mee doet. Er staat een be kertje. Met het logo van de TU in Delft. Faculteit Technische Wiskunde en Informatica. Eindelijk een bewijs van testosteron, al is dat net zo goed een voor oordeel. Want wat is er op tegen dat een man een voorliefde heeft voor de kleur roze en waarom is ge zichtscrème per definitie alleen bestemd voor vrou wen? Maatschappelijk bepaald. Net als de irritatie bij vrouwen vooreen omhoog staande wc-bril. Eigenlijk gaat het nergens over, maar badkamers zijn gevoelig voor rituelen en de pest van rituelen is dat ze vast roesten. Er ontstaat een patroon dat niet meer voor verandering in aanmerking komt, omdat je dan sla perig, met net ontkiemde oogjes, de kans loopt mis te grijpen. Wat zijn ritueel 's morgens dan precies in houdt weet ik niet, maar in ieder geval doet hij er De elfjarige Lusanne van der Gun uit Olderberkoop is weer veilig bij haar familie op de kaasboerderij, maar talloze ouders zijn zich rot geschrokken. Je kind zou maar met een vreemde in een auto spoorloos verdwijnen. Wat kun je er tegen doen? Neem geen snoepjes aan van vreemden. En loop weg van on bekende mannen of vrouwen met rare vragen. Ieder kind krijgt deze zinnetjes ingepeperd door bezorgde ouders, zodra het zijn eerste stappen buiten de deur zet. Maar kinderen zijn avon tuurlijk, en door hun jeugdige onschuld vaak naïef. Een ont voering voorkomen is onmoge lijk. De kans op verdwijning ver kleinen lijkt de enige optie. In Tilburg vertellen ouders hun kinderen nog altijd het verhaal van Marietje Kessels om ze te waarschuwen. In 1900 werd het elfjarige meisje na twee dagen vermissing verkracht en ver moord aangetroffen in een kerk. De dader werd nooit gevonden. Uit eerbetoon is een weerbaar heidsproject naar haar ver noemd: kinderen leren via oefe ningen machtsmisbruik en sek sueel intimiderend gedrag te herkennen. Zo weten kinderen beter hoe ze in onveilige situaties moeten handelen. Hoe zelfverze kerder de jeugd is, des te kleiner de kans dat ze ten prooi valt aan ontvoerders. Maar helpt een dergelijk project nou echt of biedt het schijnvei ligheid? „Het werkt echt", zegt Andries Klompstra, projectleider van Weerbaarheid in Basison derwijs (Wibo), één van de vele varianten op het Marietje Kessels Project. „Ik zeg niet dat het pro ject de ontvoering van Lusanne had kunnen voorkomen, maar ze had wellicht harder 'nee' dur ven zeggen." Het project heeft voor de school vakantie proefgedraaid op een tiental basisscholen in de Gro ningse gemeenten Veendam en Zuidhom. De kinderen van groep zeven zijn duidelijk: ne gentig procent geeft in een en quête aan zich 'weerbaarder' te voelen. „Moet je de deur open doen als je alleen thuis bent? En hoe wapen je jezelf op straat te gen vreemden? Dat zijn vragen waarop kinderen antwoord krij gen", zegt Klompstra. De kinderen worden niet alleen mondiger, ze leren zich ook li chamelijk te weren.Als ze wor- Lusanne is weer verenigd met haar ouders. Foto: ANP/Jacob van Essen De ouders van het 11 -jarige ontvoerde meis je Lusanne van der Gun uit het Friese Olde- berkoop hopen dat hun dochter haar nor male leven zo snel mogelijk weer kan op pakken. Tijdens een korte ontmoeting gis termiddag met de massaal verschenen me dia, liet het meisje weten dat het goed met haar gaat. Toch heerst er nog angst en onze kerheid in het Friese dorpje omdat nog altijd onduidelijk is wie het kind maandag in zijn auto heeft meegenomen en wat zijn motief was. Lusanne was maandagmorgen met een vriendinnetje op weg naar school, toen een man het tweetal onderweg aanhield. Hij maande het andere meisje door te fietsen en nam Lusanne mee in de auto. Volgens de politie ging het om een man tussen de 50 en 60 jaar met een kalend voorhoofd. Over het merk en de kleur van de auto bestaat ondui delijkheid. Aangekomen op school sloeg het vriendinnetje alarm. Lusanne kwam woensdagavond om half acht het Campanile Hotel in Venlo binnen en meldde zich bij de receptie met de woor den: „Mag ik even mijn ouders bellen, ik ben ontvoerd." Dat vertelde manager Pa trick van der Soest gisteren. De familie Van der Gun is dolgelukkig dat Lusanne weer thuis is. „Ons geluk over de terugkeer van Lusanne is nauwelijks onder woorden te brengen", aldus de familie giste ren. 's Middags kwam het gezin even naar buiten bij hun boerderij om de pers de mo gelijkheid te bieden te filmen en te fotogra feren. Vanaf nu willen ze met rust gelaten worden, lieten ze weten. De ouders zeiden onder de indruk te zijn van alle steunbetui gingen die ze hebben gekregen. „Dit alles is voor ons een grote steun geweest in deze moeilijke dagen." De politie sprak gisteren uitgebreid met Lus anne. Ook werd zij medisch onderzocht. Naar omstandigheden verkeert het meisje in goede gezondheid. De politie werkt bij het zoeken naar de dader samen met de politie van Limburg. In totaal werken er honderd politiemensen aan de zaak. Vanaf het begin van de melding dat Lusanne was ontvoerd, zocht de politie met speur honden de omgeving van Oldeberkoop af naar sporen. Ook vond een buurtonderzoek plaats. Het televisieprogramma Opspori Verzocht besteedde maandagavond aan dacht aan de zaak. De politie heeft inmj dels ongeveer achthonderd tips uit het 1 land binnengekregen. Veel ouders van kinderen uit Oldeberko melden zich bij het speciaal ingerichte steunpunt van Slachtofferhulp Nederla Twee medewerkers blijven in elk geval 1 daag nog in dorpshuis de Blughut in 01 berkoop om mensen bij te staan. De bU t schap over de terugkeer van Lusanne ni volgens een woordvoerder van Slachtol hulp gedeeltelijk plaats voor onzekerhe „Ouders hebben een ongerust gevoel. 1 emotie komt nu echt naar boven." In Oldeberkoop was de sfeer gisteren ni u steeds uitgelaten. De leerlingen van Lut j ne's basisschool De Tjongeling vierden i feest. Directeur Nijboer gaf de leerlinge vrije hand. Ze mochten met stoepkrijt c ie het schoolplein tekenen en kregen pata jg de plaatselijke snackbar. Bij de schools [a ook een springkussen. Bloemenzaak F1 el Anne, de enige in Oldeberkoop en omg 0, ving, was helemaal uitverkocht. n l Reageren? react] es_op_column®hotmalLcom abominabel lang over. Ik weet ook niet wat hij behal ve een wc-rol nog meer van z'n kamer meesleept het hol in, mijn opgehangen rolletje negeert hij volko men, maar het badderen duurt eindeloos. Ik moet vroeg werken, ben al tien keer met knappende blaas gaan kijken of ie eitidelijk nou eens klaar is, maar de deur blijft dicht. Stromend water, geen vocale uit spattingen. Het zijn weer die roze handschoenen die zich aan me opdringen. Ruim drie kwar tier later is het alsof er een zondvloed in de badkamer heeft huisgehouden, want het ro ze douchegordijn ontbreekt nog. Met een ernstige achterstand op mijn tijdschema heb ik geen tijd om op zoek te gaan naar nieuwe aanwijzingen die het raadsel kunnen oplossen, maar ik zie wel, tot mijn ongenoegen, dat mijn eigen potjes en prullen zijn verplaatst. Misschien heeft hij met die handschoenen mijn spullen aan een grondig onderzoek onderworpen. Ontstemd begin ik aan mijn eigen badder- bezigheden, maar bewust van het feit dat ik meteen onbekende en net als ik nieuwsgieri ge man dit naakte territorium moet delen, heeft de tandpasta een bijsmaakje en krijg ik kippenvel onder de warme waterstraal. Met het verkeerde been uit bed stappen is dood vermoeiend, met het verkeerde been in een badkamer stappen is als een koude douche. Kinderen leren tijdens de weerbaarheidstraining hoe ze zich los kunnen maken uit de greep van een belager. Foto: GPD/Harmen de Jong den beetgepakt, zijn ze na de cursus in staat op een zeer pijn lijke plek te trappen zegt hij. Veel scholen verspreid over Ne derland tonen belangstelling voor het project, dat vandaag of ficieel wordt gelanceerd. Mooi, dat project, maar de be zorgdheid van ouders is deze week flink toegenomen. Is dat overtrokken, zo n schokgolf na één ontvoering? Verkeerd is het niet, zo constateert massapsy choloog Henri Beunders, ver bonden aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam. „Stel dat het inderdaad een professionele ont voerder is geweest, dan maakt dat iets los. Vervolgens is er meer aandacht voor preventie. En voorkomen is beter dan gene zen." Maar voorkomen begint in eer ste instantie bij de opvoeding, stelt Jacques Smits van de Stich ting Kinderontvoering. „Waar schuw je kinderen voor het 'pup py-effect'. Zeg dat ze nooit met vreemden mee moeten gaan die iets moois beloven." Dat credo heeft Smits zijn achtjarige zoon tje met de paplepel ingegoten. „Hij weet nu dat hij zo n per soon tegen zijn enkel moet schoppen, om er vervolgens snel vandoor te gaan." Het valt Smits op dat veel kin derontvoeringen zich in de drie noordelijke provincies voordoen. Zijn verklaring: wellicht is de be volking daar naïever. „Ik geef mijn zoontje een westerse op voeding. Hij moet leren van zich af te bijten." Maar dat is moei lijk, als je dat niet gewend bent, geeft hij toe. Daarom moeten kinderen op het platteland ook nooit alleen of slechts met z'n tweeën naar school fietsen. Een groep van tien of meer is effectiever, meent Smits. Ook moeten ze leren een nummerbord te onthouden. „Uit onderzoek blijkt dat kinderen het heel moeilijk vinden een sig nalement te onthouden, maar ieder kind kan vanaf zijn zesde cijfers en letters lezen. Focus je daarop." Ook een mobiele telefoon lijkt onmisbaar in 'onveilige streken'. Een ander systeem: een kettinkje met daarin een verborgen GPS- systeem, zodat het kind te lokali seren is. .Alleen kost je dat per jaar 250 euro om op de meldka mer aangesloten te zijn", zegt Smits. Naast het fietsen van en naar school is er nog een ander 'zwak moment' op de dag: schoolpau- zes. „Tijdens de circa 120 ont voeringen per jaar - veelal kort durende ontvoeringen door ruzi ënde ouders die kinderen bij el kaar weghalen - worden er veel kinderen van het schoolplein ge plukt. Leerkrachten moeten daar beter op toe zien." Rudi Buis Man probeerde meisje in Zuidlaren mee te lokken In Zuidlaren heeft vorige vrijdag een onbekende man °n geprobeerd een meisje mee u neme n bij het gebouw van e °r kinderopvangcentrum. De 1 man zei tegen het kind dat h ct f haar kwam halen omdat haapj11 moeder niet thuis zou zijn. Het meisje weigerde echter met hem mee te gaan. De tie is van het voorv al op de hoogte gesteld. Het bericht wordt naar buiten gebrachti 'Pe de ni euwsbrief van basis- school De Tol, die vlakbij de XI kinderopvang ligt. Vanwege ontv oeringszaak in Oldeber 0j koop gaf de school alsnog i ruchtbaarheid aan het voort.0.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2