Volendamse Onschuldige jongen (11) 'uren' vastgehouden in cel jeugd vecht tegen angst Tony Blair had de regie in zaak-Kelly Wanhoopstelefoontjes uit WTC openbaar Leidsch Dagblad Loting stemt Ajax en PSV tot tevredenheid Toch nog pardon voor ruim 2000 asielzoekers UGEMEEN JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK Tel.: 071362 30 38 f Drankgebruik sterk gestegen Vlucht over water Hoogervorst pakt apothekers aan Leidsch Dagblad cn iDagt VRIJDAG 29 augustus 2oo3 ^gelukkige ers Lusanne 1 nu rust te-merk Jaguar iet mee met >1 en estate Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.ml Dagblad nr. 43321los Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) nr. 43321losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 pbrengst huizen lor tekorten Mtvlietpolder jaarsfeesten: al de natuur ireden stellen MMENTAAR BLAIR je woord kwam er giste- De Britse premier Blair de volle verantwoorde- voor de beslissingen die i geleid tot het openbaar i van de naam van de Brit- penexpert Kelly. Als dat lelijk niet was gebeurd, wij hem terecht kunnen ildigen van het in de doof- ippen van de affaire, aldus premier, oge woord bleek meteen rat minder 'hoog1, toen let gewoon bleek te heb- de eindverantwoorde- d, die elke premier heeft lies wat er onder zijn be- in zijn kabinet, rond aller- ilitieke kwesties gebeurt n begint het spel. Ja, hij erantwoordelijlc Nee, hij iet op de hoogte van veel 'die hebben geleid ft noemen van de naam was verantwoordelijk Irak-dossiers en ja, zijn hadden de opstellers dossiers opgeroepen ze mogelijk1 te maken, noch zijn adviseurs bewijzen in die dossiers Alle veranderingen in s waren veranderin- ie de instemming hadden If geheime diensten, aldus mier. nderzoek van Lord Hutton uiteindelijk leiden tot ant- J op de vraag of de rege er wapenexpert Kelly n i en wetens heeft betrok- een smerig politiek spel. neemt de verantwoorde- jd voor het noemen van naam, maar dat wil nog a sggen dat hij verantwoor ds, of de verantwoordelijk- eemt voor de Kelly's dood. lC n ieder geval duidelijk - is dat Blair en zijn team 'roken zwak hebben ge- s rd in de aanloop naar de k oriog. De geloofwaardig- de Britse premier is in g en daarmee zijn poli oekomst. In de politiek is sentatie steeds belangrij- sworden. Blair kan daar er meepraten. Het blijft zo dat een democratie staat met leiders die de eid spreken. En daar blijkt *at minder vlot over te Majoor leiden/anp - Jongeren in Volen- dam worstelen met drank, angst, depressies, concentratie problemen, denkstoornissen en agressie sinds de cafébrand in de nieuwjaarsnacht van 2001. De brand in café 't Hemeltje heeft niet alleen grote gevolgen voor het geestelijk welzijn van de slachtoffers, maar ook voor dat van hun klasgenoten, vrienden en vriendinnen. Dat is de belangrijkste uitkomst van een onderzoeksrapport dat TNO Preventie en Gezondheid uit Leiden vandaag presenteert. Door de brand in het café in de nieuwjaarsnacht van 2001 ver loren veertien jongeren het le ven en raakten er bijna drie honderd gewond. Die brand heeft diepe emotio nele wonden geslagen. Uit het onderzoek blijkt dat vooral de meisjes piekeren en worstelen met somberheid en angst en dat zij net als jongens sinds de ramp meer alcohol drinken. TNO spreekt over 'excessief drankgebruik'. Vooral in stress-situaties vluch ten veel Volendamse jongeren in drank. Het gaat om vijf gla zen of meer per gelegenheid. „Het is een manier om om te gaan met een herinnering", denkt onderzoeker dr. M. Reij- neveld van TNO. „Drank is een manier om even niet aan de ramp te hoeven denken en te kunnen ontspannen. Drinken helpt die jongeren om tot rust te komen." Er is in Volendam geen opmer kelijk gebruik van XTC-pillen, sigaretten of softdrugs gecon stateerd. TNO concludeert in het rapport dat bij een ramp niet alleen de slachtoffers, maar ook hun vrienden en klasgenoten nazorg nodig hebben. Die hebben het emotioneel zwaar wegens het verlies van klasgenoten, vrien den, broers en zussen en door de dagelijkse confrontatie met ernstig misvormde en gehandi capte jongeren. Volgens TNO is het de eerste keer wereldwijd dat het geeste lijk welzijn van een groep jon geren kon worden gemeten voor en na een ramp. TNO was voor de ramp al bezig met een onderzoek naar de effecten van een schoolgezondheidspro- gramma op het Don Bosco Col lege in Volendam. Na de ramp is dit ondeizoek voortgezet. door Wim Koevoet leiden - Na de ophef over de arrestatie van drie jongens in de Merenwijk, is er weer een klacht over het optreden van de Leidse politie. Volgens de Leidse L. Vermond is haar zoon, de elfjarige Beau Artist, onbeschoft en op intimiderende wijze behandeld. Beau is op 4 juli mee genomen in een polideauto en naar het bureau aan de Langegracht gebracht, waar hij zo'n drie uur heeft doorge bracht. De politie bestrijdt dit. De jon gen zou hooguit één uur zijn vastgehou den. Een groot deel van de tijd heeft hij vol gens zijn moeder in een stinkende cel moeten doorbrengen. Beau was opge pakt na een melding van een buurtge- note dat jongens haar huis bekogelden met stenen. Volgens Vermond betrof het Weer klacht over optreden Leidse politie een loze melding. Volgens de politie is er wel degelijk gegooid. Maar vast staat in elk geval dat Beau volkomen vrij uit gaat. Politiewoordvoerster Y. Verboon geeft dat ook toe. Op andere vragen weigert ze commen taar. Waarom de jongen is meegenomen naar het bureau, waarom hij is opgeslo ten, waarom hij voor 'etterjoch' is uitge maakt en waarom hij pas met zijn moe der mocht bellen als hij zou bekennen: Verboon weigert op deze en andere on derdelen van Vermonds verhaal in te gaan. „Dat zijn allemaal zaken die de politie rechtstreeks met mevrouw Ver mond wil bespreken. We gaan niet in discussie via de krant. De politie be treurt het in hoge mate dat er nu via de krant stemming wordt gemaakt tegen de politie." Vermond en haar zoon wonen in de Bloemenbuurt in de Leidse Merenwijk. Begin vorige week zijn niet ver daar van daan drie jongens van 13, 15 en 15 jaar opgepakt omdat zij een neppistool bij zich hadden. Zij waren aan het slootje springen nabij de Papiermolen toen een arrestatieteam in vier auto's arriveerde. Die ouders zijn ook bezig met het op stellen van een klacht over het politie optreden. De drie jongens hebben vijf uur op het politiebureau in de Meren wijk moeten doorbrengen nadat zij ge boeid waren afgevoerd. Publicaties hier over in deze krant hebben Vermond er toe aangezet haar verhaal aan de grote klok te hangen. „Eigenlijk is wat er met Beau is gebeurd nog ernstiger", zegt ze. „Want Beau heeft dus echt niets gedaan. Die drie an dere jongens zijn ook schandalig behan deld, maar die hebben zich schuldig ge maakt aan een strafbaar feit, want dat is het bij je dragen van een neppistool; ook al dreig je er niet mee." Vermond heeft ook geen goed woord over voor de verhoormethodes. „Beau is behandeld als een volwassen crimineel. Telkens kwamen er andere agenten in de cel hem vragen stellen. Hij is uitge scholden voor 'etterjoch' en het enige dat hij te drinken kreeg aangeboden was zwarte koffie. Die lust hij niet." Pagina Ri: 'De politie is niet voor rede vatbaar" monaco/anp - Al in de eerste groepswedstrijd van de Cham pions League kan Ajax zich re vancheren voor de pijnlijke uit schakeling van vorig jaar in de kwartfinale van dat toernooi. Na het bezoek bij titelhouder AC Milan stuiten de Amster dammers nog op Celta de Vïgo en Club Brugge. Een dag na de smadelijke verto ning tegen Grazer AK maakte Rafael van der Vaart wel een te vreden indruk. „Ziet er goed uit", zei de Ajacied. „Een mak kie is het natuurlijk niet, dat kan ook niet in de Champions League. Maar ik ben best tevre den, bovendien kunnen we meteen iets goedmaken, hè." PSV weet ook wie het moet be dwingen om na zes mislukte pogingen de eerste ronde van de Champions League te over leven; Deportivo La Coruna, AEK Athene en Monaco. Geheel in de traditie van de laatste jaren reageerden de Ne derlandse deelnemers redelijk opgelucht op het resultaat van de in Monaco verrichtte loting. Evaren als hij is, probeerde PSV-coach Hiddink het opti misme nog enigszins te tempe ren. „Dat gejuich achter in de zaal was van de de sponsors. Die verheugen zich op drie mooie reisjes." den haag/gpd - Iets meer dan 2000 asielzoekers krijgen alsnog een verblijfsvergunning. Het kabinet zal vrijwel zeker van daag instemmen met een par donregeling van minister Ver donk van vreemdelingenzaken. De ministers zijn het in grote lijnen eens, zeggen bronnen In Den Haag. De pardonregeling gaat gelden voor asielzoekers die meer dan vijf jaar in Nederland zijn, geen definitief uitsluitsel hebben over hun eerste asielverzoek en redelijk zijn ingeburgerd. Ook mogen zij zich niet schuldig hebben gemaakt aan criminele activiteiten in Nederland of een gevaar vormen voor de openba re orde. Mensen mogen tijdens de procedure ook niet gelogen hebben over hun identiteit. Volgens ingewijden zal het par- schiphol - Een opmerkelijk transport trok gisteren door de Ringvaart van de Haarlem mermeer. Pontons met historische vliegtuigen zetten koers van het luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol naar Lelystad, waar het museum als 'themapark' weer open gaat. De grond op Schiphol was te duur geworden om het museum met zijn bijzondere aluminiumkoepel daar te handhaven. In totaal gaan 75 vliegtuigen naar Lelystad. Een aantal kon worden gevlogen en het merendeel kon via de weg op het themapark te rechtkomen. Alleen vier historische vliegtuigen moesten over het water omdat ze te groot zijn voor een vrachtwagen. Het watertransport gaat tot Harderwijk met twee sleepboten. Vandaar gaat het over de weg verder naar Lelystad. In het najaar gaat het Luchtvaart-Themapark Aviodome in Lelystad open. De voorbereidingen zijn in volle gang. Het wordt volgens een woordvoerder 'een soort Disneypark'. Foto: Capital Photos/Gerald van Daalen don voor iets meer dan 2000 asielzoekers gaan gelden. De regeling is een erfenis van het vorige kabinet. De toenma lige minister Nawijn beloofde begin dit jaar dat hij voor een bepaalde groep asielzoekers een uitzonderingsregeling zou maken. Het huidige kabinet had in het regeerakkoord afge sproken die verder uit te wer ken. Inmiddels hebben 7.000 asielzoekers een schriftelijk ver zoek ingediend om voor het pardon in aanmerking te ko men. Als de regeling vandaag rond komt, gaat de Immigratie en Naturalisatiedienst na of de aanvragers daaronder vallen. Als dat niet het geval is, gaat de minister op haar beurt nog na of hun situatie dermate schrij nend is dat de aanvrager toch in Nederland mag blijven. door onze correspondent Esther Gotink londen - Het hoge woord is er uit: Tony Blair heeft toegegeven dat hij de man is die wapenex pert David Kelly voor de leeu wen heeft gegooid, waarna die zelfmoord pleegde. Minister van defensie Hoon werd daar aanvankelijk op aangekeken, en diens politieke carrière leek dan ook het meest bedreigd. Maar nu lijkt de Britse premier zijn pijn te hebben verzacht Wat betekent dat voor Blair zelf? Op 18 juli werd Kelly dood aan getroffen. Blair, op reis in Azië, onderging meteen een vragen- vuur van de pers: was hij ver antwoordelijk geweest voor het uitlekken van Kelly's identiteit? De premier antwoordde toen resoluut: „Absoluut niet. Ik heb geen toestemming gegeven." Gisteren, op de elfde dag van het Hutton-onderzoek naar de dood van Kelly, bleek dat Blair dat wél heeft gedaan. De coördinator van de veilig- heidsdienstsen, sir David Om- and, besloot dat de naam naar buiten moest. Blair stond naast hem en ging akkoord. Kelly had een week daarvoor intern toe gegeven te hebben gesproken met de BBC. Die zond daarop een verslag uit, waarin 'een ge heime bron' de regering be schuldigde van gesjoemel om de oorlog tegen Irak te recht vaardigen. In Blairs ogen had de ongeau toriseerde babbel van Kelly de kans op een derde verkiezings zege onderuit gehaald. Zijn vrees bleek terecht vrijwel alle vertrouwen in de premier ver dween. Tweederde van de Brit ten gelooft hem niet meer. Kelly is meermaals achter de schermen ondervraagd, waar Blair overigens niet bij betrok ken was. Volgens Omand was het daarna 'vrijwel zeker' dat Kelly de bron van het gewraakte programma was, zei Blair giste ren. Hij besloot daar in mee te gaan. Dat verhaal staat haaks op de getuigenis van Hoon, die woensdag nog zei dat hij tot Këlly's dood heeft getwijfeld of hij de hoofdbron was. Kennelijk is Hoon, Kelly's baas, er buiten gehouden. Opnieuw blijkt Blair de enige die alle poppetjes in het kabinet laat dansen. Het is zijn handels merk hij is de regering. Na zijn onthullingen van gisteren ligt de vraag dan ook op ieders lip pen of hij ook persoonlijk de consequenties zal dragen. Het antwoord is waarschijnlijk 'nee'. Al loopt Blair nog zoveel schade op, hij zal zich nooit ge wonnen geven. Alleen een ge dwongen vertrek zal hem van het toneel doen verdwijnen, maar niemand lijkt daarop aan te willen sturen. Het wachten is •op de conclusies van Hutton. den haag - Minister Hooger vorst (Volksgezondheid) mag vanaf maandag de inkoopvoor delen van apothekers afromen. Dat oordeelde het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB) vandaag. Het college wees daarmee het verzoek van apothekers af om deze tarief smaatregel te schorsen. Hoo gervorst wil dat apothekers een deel van de bonus die zij krij gen bij de inkoop van medicij nen, aan de zorgverzekeraars terugbetalen. Dat deel varieert van 8 tot 40 procentafhankelijk van of er een patent op het me dicijn rust. 'De lichamen komen gewoon uit de lucht vallen' door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Nabestaanden hebben er gemengde gevoelens over. De Havenau toriteit van New York en New Jersey - ei genaar van het World Trade Center - voelde weinig voor publicatie, maar is er toe gedwongen door de rechter. En dus zijn gisteren een kleine 2000 pagina's met transcripties van telefoongesprek ken en radioverkeer met het WTC op 11 september 2001 openbaar gemaakt. Het is een tastbare herinnering aan de cha os, de moed en wanhoop op die och tend. Het gaat om gesprekken tussen politie agenten en personeel van de Havenau toriteit, hun familieleden en huurders van de WTC-torens. Wanhopige tele foontjes om hulp of informatie, maar ook praktische gesprekken over de eva cuatie. De Havenautoriteit zelf verloor 75 werknemers bij de aanval op het WTC. In de transcripties is te lezen hoe familieleden zorgelijk opbellen. Is mijn man in de toren die net is ingestort, vraagt een echtgenote. Hij ging naar bo ven, herhaalt ze keer op keer. Een assistent-manager van het restau rant op het dak van de eerste toren die wordt geraakt door een gekaapt vlieg tuig, vraagt de politie om hulp. Ze zit op de 106de etage vast met zo'n honderd mensen, en er is steeds minder zuurstof. Iemand belt vanaf de 92ste etage van de tweede toren, en vraagt of hij moet blij ven waar hij is. Hij krijgt het advies niet te evacueren, maar kan later niet meer weg als het tweede vliegtuig zich in de 80ste etage boort Niemand die dan nog aanwezig is op de verdiepingen erboven weet te overleven. Een politieagent waarschuwt zijn moe der binnen te blijven, 'want er komen nog meer vliegtuigen aan'. Verschillende gesprekken gaan over de mensen die niet meer kunnen vluchten en zich van grote hoogte naar beneden storten, een zekere dood tegemoet. „Lichamen ko men gewoon uit de lucht vallen", zegt een beller. Een hulpverlener beschrijft hoe hij wordt overmand door schaamte omdat hij niets kan doen om hen te hel pen. De Havenautoriteit was in eerste instan tie met The New York Times overeenge komen dat de gesprekken openbaar zouden worden gemaakt, maar kwam daar van terug om de privacy van be trokken families te beschermen. De krant spande een rechtszaak aan en werd in het gelijk gesteld. De Havenau toriteit vraagt uit respect voor de nabe staanden af te zien van afschuwelijke of persoonlijke details. Over bijna twee weken is de tweede ver jaardag van de aanval, die in New York het leven kostte aan 2792 mensen. Zo'n 25.000 mensen wisten te ontkomen voordat de twee torens instorten. Een derde gekaapt toestel vloog in het Penta gon in Washington, waarbij 189 mensen omkwamen. Vliegtuig nummer vier boorde zich met veertig inzittenden in Pennsylvania in de grond. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Telefoon Ö-vm cortrole nabezagng) gaan zogvddg om me* persoonsgegevens. In hel cdofan van de krart treft u radere Horrate ae Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau automateche betaing 6 mjn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1