SERVICE .Jtpgzz. Eendefilets met appel Cryptogram Buien nT-"")"' HDC160 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 20 CD VAN DE DAG Genre: klassiek Sjostakovitsj, Prokovjev Britten: Sonatas for Cello Piano Pieter Wispelwey Dejan Lazic Channel Classics CCS SA 20003 Er is veel te prijzen aan Pieter Wispelwey: zijn stokvoering, zijn in levingsvermogen, zijn zinderende muzikaliteit. Nog opmerkelijker is de toewijding waarmee hij werkt aan de totstandkoming van een discografie die meer dan twintig albums beslaat. Het is naar Wis- pelwey's smaak bij lange na niet compleet. Sjostakovitsj' Sonate in d (op. 40) doet hem denken aan het beeld van een 'wolf, dwalend door de stad'. Prokofjev's Sonate in C (op. 119) associeert hij met het beeld van een Rolls Royce op het Russische platteland en Brit ten's Sonate in C (op. 65) ziet hij als een 'eenhoorn in de achter tuin'. Drie stukken met een sterke, vervreemdende lading, die bij Wispelwey en pianist Dejan Lazic met angstaanjagende precisie worden uitgevoerd. Luister naar Sjostakovitsj' Allegro en hoor hoe ze elkaar opjagen, inspireren en dit tot een juweel van een cd ma ken. Brittens tweeslachtige, uit 1960 stammende Sonate is met zijn scherpe stemmingswisselingen hier het pronkstuk. BOEK VAN DE DAG ^^7 g Genre: sportcolumns Jorrit Smink Staanplaats Fontaine Uitgevers Prijs 8,90 Ze staan er iedere dag: de mannen langs het hek. Kijkend naar de verrichtingen van Van der Vaart, Sneijder, Galasek en de anderen. Discussiëren, overleggend. Soms zachtjes vloekend, soms hardop. Ze staan er elke dag. Zij zijn de werkelijke Ajax-kenners. Tussen hen begaf zich - na eerder onder anderen collega's Barbara Ba rend, Jop van Kempen en Rim Vóórhaar - afgelopen seizoen Pa rool-journalist Jorrit Smink (1976). Dagelijks, in weer en wind. Van wat hij langs de lijn bij de trainingen van Ajax zag, deed hij iedere dag verslag in de vaste Paroolrubriek Staanplaats. De mooiste van Jorrit zijn nu gebundeld. Veel blessureleed bij Jorrit, maar ook de strubbelingen tussen trainer Koeman en 'sterspeler' Mido, het ge dwongen vertrek van Wïtschge en kleine observaties over Ameri kaanse fans die O'Brien koekjes komen brengen („Andy heeft de letters AJAX als nummerbord. 'Iedereen denkt dat ik de cleaning guy ben', zegt hij, 'vanwege het schoonmaakmiddel"). De columns zijn in de bundel wél voorzien van korte voetnoten over het ver loop van het Ajax-seizoen. In de krant is dat onnodig. Daar geven de vaak rake observaties van langs de lijn op zich al een prachtig kijkje achter de schermen. Dit seizoen overigens weer geboden door Jop van Kempen. KOKKERELLEN Voor 2 personen In ons land is de jacht op wilde eenden weer geopend. De be langstelling om nu al wild te eten is niet bijzonder groot Het eendenvlees smaakt in de maanden voordat de vorst invalt eerlijk gezegd veel beter dan later in het seizoen. Ingrediënten 2 (enkele) borstfilets van wilde eend; zout; witte peper uit de molen; 40 gram boter; 2 friszure appels, geschild, vrucht vlees in blokjes (ca. 1 cm.) gesneden; 2 eetl. Calvados (appelbrande wijn); 1 dl gevogeltefond, uit potje; 1 dl kookroom; eventueel handjevol verse bramen. Bereiding Maak de borstfilets droog met keukenpapier. Wrijf ze in met wat zout en peper. Verhit een koekenpan en laat de boter smelten. Wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Bak de borstfilets er in 5 - 6 minuten aan weerszij den goudbruin in. Schep over elke borstfilet 1 eetlepel Calva dos (schakel de afzuiginstallatie boven het fornuis of kookplaat uit). Steek de alcoholdamp bo ven de pan aan. Laat de vlam metjes vanzelf doven. Neem de borstfilets daarna uit de pan en houd ze warm. Bakonder regelmatig omscheppen, de appel blokjes in de resterende bakboter 3-4 minuten. Voeg de fond en de room toe. Breng alles, boven een matig afge stelde warmtebron, langzaam aan de kook. Laat alles zolang zachtjes koken tot een licht gebonden saus is verkregen. Voeg er wat zout en peper aan toe. Presentatie Snijd de filets in niet al te dunne plakken. Leg ze zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model in het midden van voor verwarmde borden. Schep de saus met de appelblokjes er rondom. Strooi er eventueel wat verse bramen over. Geef er gegratineerde aardappelpuree, aardappelcroquetjes of in repen gesneden licht geroosterd wit brood bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. ee/M PUK. N/AAJ eeM PicHTBR Horizontaal: 4. Het element van een roofdier en zijn buit (7); 5. Bun< verwijderen? (9); 8. De muziek van Jan (en zijn maat) Zo ongeveer om (4); 10. Vorstelijk elftal? (6). Verticaal: 1. De vuiligheid van een reeks varkens (7); 2. Golf (9); Behalve een atleet is het ook een tennisser (4); 6. Bewej openscheurde (6); 7. Enkele naaldboom vol vogels (6). Cl ai BC PTT KWJót je- ALS pe- 5£tt1LP£* PÉ- PPT MÉT" VÉRT" HÉÉfT UATÉN VAU£K eetm chkatohs syndicate. Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Steunbalk; 9. nest; 10. Eger; 11. ar; 12. Ate; 14. ei; 15. R' wee; 19. ink; 21. gil; 22. PLO; 23. bom; 25. aks; 27. spant; Ino; 33. va; 34. jaap; 36. edel; 38. opvallend. Verticaal: 1. Snauw; 2. ter; 3. es; 4.Utah; 5. been; 6. ag; 7. lee; 8. kriek; P 15. Reims; 16. Eilat; 18. ego; 20. nok; 23. banjo; 24. van; 26.[j 28. pipa; 29. noel; 31. cap; 33. ven; 35. av; 37. de. Verwachting voor morgen Purmerend Umuiden Haarlem Amsterdam O Hoofddorp Hilversum O Sassenheim Katwijk LeidénO Canarische eilanden Temperatuur min/max Wind Weer Neerslagkans Neerslag-mm door Mr Jesse van Muytwijck Legenda 1000 Luchtdruk(mbar) HET WEER DIRK JAN DE RECHTER Rotterdam Scheveningen Katwijk Umuiden Egmond 06:26 - 18:49 11:34-23:56 05:36 - 18:05 01:26-13:30 05:43 - 18:15 01:31 - 13:39 06:12 - 18:37 01:44 - 16:16 07:45 - 19:57 03:15 -16:45 UV Index (0-10 Watertemperatuur Terrasindex (0-10) Strandindex (0-10) STRIPS o lichte regen 000 zware regen Vanwege de extreme hitte op het vasteland is de aandacht voor de uithoeken van Europa wat ver slapt. Daar heeft deze maand echter ook het een en ander plaatsgevonden. Volgens een persbericht van de IJslandse weerdienst is augustus in Reykjavik niet eerder zo mild geweest. De gemiddelde temperatuur komt waarschijnlijk uit op 12,9 tegen normaal 10,0 graad. De warmste augustus ooit dateert uit 1880 toen het gemiddeld 12,4 graad werd. Bij ons blijft De Bilt aanhoudend boven 20 graden scoren: gisteren met maximaal 20,8 alweer voor de 53ste opeenvol gende dag. Het oude record dateert uit de zomer van 1995 en stond op 39 dagen. In Wijk aan Zee werd het gisteren maar 17,8 graad. De kans op een verlenging van de reeks warme dagen wordt met de dag kleiner, want van origine koude luchtmassa's krijgen steeds meer greep op het weerbeeld. Morgen wordt met een noordwestelijke stroming, aan zee is de wind nu en dan krachtig, onstabiele lucht aangevoerd. Daar in komen buien tot ontwikkeling en de middagtem- peraturen bereiken geen hogere waarden dan een graad of 18-19: in het noordoosten iets hoger. Ook zondag buienkansen en niet veel warmer dan 17-18 graden. Tijdens nachtelijke opklaringen kan het kwik in het midden van het land wegzakken naar een graad of 8-9. Een vrijwel stationair koufront veroor zaakte gisterochtend in het Waddengebied wat re gen, in het midden van het land druppelde het ook wat (Hilversum rapporteerde wat nattigheid), maar in het oosten en zuiden was er nog ruimte voor flink wat zonneschijn. In de late middag bereikt het re- gengebied van een nieuwe depressie boven Frank rijk net zuiden van het land. Daar heeft het gister avond en de afgelopen nacht hard geregend. In het Brabantse Soerendonk werd vanochtend 26 mm af getapt. De regen reikte in de nacht ook tot over het Gooi, maar meer dan een millimeter viel daar niet. Weertype Middagtcmperatuur hnipn/rpgpn 2q Gran Canada licht bewolkt bewolkt winterse buien onweer NW 2 NW 3 NW 3 NW 3 NW 2 60% 3-8 60% 3-5 50% 2-4 STRANDWEER Verwachting voor de komende dagen Windkracht in Beaufort Gevoelstemperatuur o buien Lissabon amrs/vmaj v'xchttb 6k> ïkj /kuue

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10