De pil blijft toch gratis voor tieners Aan ongedeerde Lusanne is niets te merken Mars is dichtbij maar blijft toch onzichtbaar r err Leidsch Dagblad #9* Kabinet bijna rond over zorg Turkse rechter laat 'drugskoerier' vrij Leidse stichting leidt op voor orgaandonatie Graanoogst boekt record Leidsch Dagblad donderdag 28 AUGUSTUS 20C noren:Ik cht dat ik niets keerd deed lame de Girardin is als de dood; n geen gradaties in Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43320 los DE ANDERE JUWELIER van^trn/KJ^) y^elie rs Maanmansleeg 21 (naast V D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com NR. 43320 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Zeer nat 3/14° aH> NO [7/18° 2/3 :t spreekt van een 'be- ';et. In hoeverre de- :atie van de bezuini- de zorg hout snijdt, is beoordelen. Zieken- ;erden en werkne- zorg zullen het zeker t minister Hoogervorst dat er sprake is van iale ingreep'. Er wordt doodleuk 2,1 miljard tuinigd. Anderzijds heeft nu eenmaal een duur el en dat moet met het e vergrijzing wel betaal- ven. verkeren. De afgelopen imineerden thema's als ligheid en onderwijs het debat. Tijdens de laat- dezingscampagnes be de partijen alle energie thema's te steken. Geld a probleem. Totdat na- de economie achteruit en het geld op was. De van begrotingsover- en het geruzie over wat taal met dat extra geld doen, was van korte cipe achter de bezuini- de zorg is de eigen ver lelijkheid van de ge- Wie veel zorg gebruikt, ar ook navenant voor Voor dit principe valt te zeggen. Zo is de her- l van de medicijnknaak alve tot twee euro eigen per recept - een uitste- lanier om de ongebrei- aag die het aanbod van stflvormen zorg creëert, jitlte remmen. jmiP te ver om alle zorg- 'len hier de revue te la- Ten. Op sommige plek- I pijn worden geleden, aantal tandheelkundige rf tyherapiebehandelingen Vcj maximum wordt ge kt (ionder het motto 'wie odig heeft, moet zich ^verzekeren', lijkt niet 0 logisch. Dan maar een Binder met vakantie. pil. Hoort die nu wel of is in het ziekenfonds- 1 Nee, dus! Volwassen t bezitten anno 2003 'e verantwoordelijk- fef en alternatieven om ite zwangerschap te •n. Dat het voor tiener- mder pil lastiger is om igen-buik te blijven, is om begrip voor de itrekking aan jongeren. ~i de pil, past echter het ziekenfondspak- izmir/gpd - Leido Eunice Semedo is vanmorgen vroeg vrijgelaten uit het politiebureau van het Turkse Izmir en naar Nederland teruggereisd. De Rotterdamse moest dinsdag voor de -staatsveilig- heidsrechtbank in Izmir verschijnen om zich te verantwoorden voor drugssmokkel. De rechter achtte Eunice weliswaar onschuldig en sprak haar vrij, maar Eunice mocht tot vanmorgen vroeg het land niet verlaten vanwege allerlei for maliteiten. Vanmorgen is ze uiteindelijk door de politie naar het vliegveld gebracht. Leido Eunice Semedo werd op 10 juni met haar zus Annemaria en nichtje Linda Furtado in Anta lya opgepakt, nadat de Turkse gendarme 24 kilo heroïne aantrof in de koffers van Linda en Anne maria. Ruim een week geleden werden de vrou wen uit de gevangenis van Antalya overgebracht naar de gevangenis in Izmir, waar de staatsveilig- heidsrechtbank de zaak verder behandelt. Omdat het dossier van Eunice in Antalya is ge opend, diende de zaak na de uitspraak van de rechter in Izmir ook in Antalya te worden afge sloten. De Rotterdamse moest daarom nog twee nachten in een politiecel in Izmir doorbrengen. Bij haar terugkeer naar Nederland vandaag zal Eunice verder geen problemen ondervinden, ver wacht de Nederlandse ambassadeur in Turkije, Paul Bekkers. „Het moet wel heel gek lopen als er nu nog iets misgaat." Wanneer Eunice in Nederland wordt verwacht, zegt de ambassadeur liever niet. „De familie wil een beetje privacy. Ze willen op het vliegveld niet worden omsingeld door journalisten." Eunice is vanmorgen door de Turkse politie naar de lucht haven begeleid. Vermoedelijk vliegen vandaag ook de broer, de man en het zusje van Linda Furtado terug naar Nederland. Linda Furtado en de zus van Eunice worden nog vastgehouden in de Buca gevangenis in Izmir. Zij moeten 25 sep tember weer voorkomen. den haag/gpd - De anti-concep tiepil blijft gratis voor tieners. Mogelijk besluit het kabinet van daag ook de vergoeding voor volwassen vrouwen te handha ven. Vanochtend kwamen alle ministers weer bijeen om de be sprekingen over het zieken fondspakket en andere bezuini gingen af te ronden. Vandaag zal het gesprek over de zorg worden afgerond. Het voorstel om de pil gratis te blijven verstrekken aan tieners komt uit de koker van minister van volksgezondheid, Hooger vorst (WD). De ministers van CDA en D66 zijn daarmee niet tevreden. Zij willen dat de ver goeding intact blijft voor alle vrouwen, omdat het argument van de ongewenste zwanger schappen volgens hen niet al leen voor tieners geldt. Als die meerderheid in het ka binet uiteindelijk toch aan het kortste eind trekt, zullen de Ka merfracties van D66 en CDA het besluit bij de parlementaire behandeling waarschijnlijk on gedaan maken. Hoogervorst bezuinigt een klei ne twee miljard euro op de zorg. Hij benadrukte daarbij 'goed op de sociale problemen te zullen letten'. Hij doelde on der meer op de positie van ge handicapten en chronisch zie ken, die vaak een beroep moe ten doen op de gezondheids zorg. Zij krijgen waarschijnlijk via de fiscus compensatie voor de oplopende onkosten, moge lijk via een T-formulier. Dit geldt ook voor mensen met lage inkomens. Het kabinet trekt voor deze compensatie ruim 100 miljoen euro uit. Fors ingrijpen is volgens de mi nister noodzakelijk. „Als we dat niet doen, wordt ons stelsel op den duur onbetaalbaar." Hij wil bezuinigen door de introductie van een eigen risico voor fonds patiënten en de herinvoering van de medicijnknaak (1,50 eu ro per recept). Daarnaast wordt het zieken fondspakket verkleind. Zo ver dwijnen waarschijnlijk de drie IVF-behandelingen uit het pak ket, komt er een maximum aan het aantal vergoede fysiothera- piebehandelingen en wordt tandheelkundige zorg inge perkt. Wie meer wil, moet zich bijverzekeren. Maagzuur- en cholesterolremmers, waarvan de vergoeding eerder ter dis cussie stond, blijven naar ver luidt waarschijnlijk wel in het fondspakket. Het kabinet gaat niet tomen, zei hij, aan het aantal verrich tingen in ziekenhuizen. „De vraag van patiënten blijft in hoofdzaak bepalen wat er aan operaties en andere behande lingen wordt uitgevoerd." leiden - De Nederlandse Trans plantatiestichting uit Leiden gaat medewerkers opleiden om nabestaanden van mensen die net zijn overleden beter te in formeren over orgaantrans plantatie. De stichting hoopt dat nabestaanden zo uiteinde lijk vaker toestemming geven voor transplantatie. Half okto ber begint hiermee een proef in vier Rotterdamse ziekenhuizen. Volgens beleidsmedewerker E. Damman van de Nederlandse Transplantatiestichting (NTS) bestaat er bij veel nabestaan den nog altijd onduidelijkheid over wat er precies met de over ledene gebeurt tijdens een or gaantransplantatie. „Voor som migen van hen is dat een belet sel om in te stemmen met or gaandonatie. Te vaak hoorden we 'als we dit vooraf hadden geweten, hadden we misschien wel ingestemd met transplanta tie'. Dat is natuurlijk zonde." De medewerkers die nu worden opgeleid gaan de nabestaanden onder meer uitleggen dat de overledene nog gewoon opge baard kan worden en gewoon kan worden begraven. Dam man: „Om dat op een goede manier te doen, krijgen ze een speciale communicatietraining en dienen ze zich te verdiepen in verschillende culturele om standigheden. Het is zeker niet de bedoeling dat ze mensen koste wat kost overreden om in te stemmen met orgaandona tie." Als de proef in Rotterdam succes heeft, wordt het systeem geleidelijk landelijk ingevoerd. Om het tekort aan donororga nen tegen te gaan, richt de NTS binnenkort ook een zogeheten call-center in dat artsen ver plicht moeten bellen als een van hun patiënten is overleden. „Artsen hebben vaak te weinig tijd om alle criteria door te lo pen om te zien of iemand ge schikt is als orgaandonor of niet. Bovendien willen ze vaak snel door naar hun andere pa- tienten. Het call-center is be doeld om de beoordeling effici ënter te laten verlopen." Leerlingen van Lusannes basisschool in Oldeberkoop zijn dol van vreugde over de goede afloop van haar ontvoering. Foto: GPD/Harry Blokzijl leeuwarden-venlo/gpd - Een paar minuten nadat ze zichzelf met een simpel 'Ik ben Lusanne' aan de hotel balie had gemeld, lachte Lusanne van der Gun alweer om een Disney-film. „Eigenlijk was er niets aan haar te merken", vertelt een nog steeds verbaasde assistent bedrijfsleidster Olivia Roosengarten van hotel-restau rant Campanile in Venlo. Lusanne liep gisteravond om acht uur alleen het Ven- lose hotel binnen. Het baliepersoneel herkende haar van een foto in de krant en schakelde direct de politie in. Nadat haar identiteit onomstotelijk vast was komen staan werden de ouders geïnformeerd. De politie heeft het meisje, dat in goede gezondheid lijkt, nog niet in tensief ondervraagd. „Lusanne heeft onder enorm gro te spanning gestaan. Wij willen haar in alle rust op adem laten komen", aldus hoofdofficier van justitie Leo den Hollander gisteravond op een inderhaast be legde persconferentie in Leeuwarden. „Maar we gaan uiteraard door met het natrekken van de 450 tips die we hebben gekregen." De ouders van Lusanne wisten al dat hun dochter nog in leven was. De ontvoerder meldde zich maandag morgen enkele malen telefonisch bij de politie. Ook met Lusanne zelfheeft het rechercheteam via de tele foon gesproken, dinsdagmiddag voor het laatst. De man gaf in zijn telefoongesprekken aan dat hij Lusan ne in zijn macht had. Of het ging om losgeld wilde de politie niet zeggen 'om het onderzoek naar de dader of daders niet te schaden'. Over de inhoud van de contac ten doet de politie in het belang van het onderzoek geen mededelingen en evenmin over het motief en de eisen van de dader. Door de telefoontjes te traceren wist de recherche in Friesland sinds dinsdag dat Lus anne zich in Limburg bevond. De Friese speurders kre gen daarop assistentie van Limburgse collega's, het Korps Landelijke Politiediensten en Duitse recher cheurs in het grensgebied. Direct nadat de moeder van Lusanne het goede bericht uit Limburg had gehoord belde ze de directeur van Lusannes basisschool, Jouke Nijboer. Deze zorgde er vervolgens voor dat het nieuws als een lopend vuurtje door Oldeberkoop ging. den haag/gpd - De uitzonder lijke zomer leidt tot een absolu te record-graanoogst in Neder land. Dat valt af te leiden uit de voorlopige oogstramingen voor 2003, die vanmorgen zijn gepu bliceerd door het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De totale graanoogst valt zes procent hoger uit dan in het vo rige recordjaar 1996. Vergeleken met vorig jaar is de graanoogst zelfs 17 procent hoger. De be langrijkste graanoogst voor de Nederlandse akkerbouw is win tertarwe, dat de hoogste op brengst per hectare (9.500 küo dit jaar) oplevert. Volgens het CBS is deze opbrengst een ver dubbeling ten opzichte van on geveer dertig jaar geleden. Niet alleen tarwe zorgde voor goede oogsten. Ook zoiriër- gerst, een grondstof voor bier brouwerijen, leverde hoge op brengsten per hectare. Deze is twintig procent hoger dan vorig jaar. Penningkabinet sluit deuren leiden - Het Koninklijk Pen ningkabinet in Leiden sluit op 25 januari 2004 definitief zijn deuren. Tot die tijd zijn de laat ste twee tentoonstellingen Voor tempel en kroeg' en 'Kei zers uit de klei' nog te zien. Daarna zal de bezoeker naar het Geld- en Bankmuseum in Utrecht moeten afreizen, waar mee het muntenmuseum per 1 november samengaat. Het per soneel zal een maand eerder in Utrecht werkzaam zijn. KLPD verwacht gladde wegen driebergen - De KLPD waar- schuwt voor spekgladde wegen, blikschade en ongelukken als gevolg van de regenbuien die de komende dagen in Neder land zullen vallen. Door de lan ge periode van droogte zijn stukjes rubber van autobanden, stof, olie- en benzineresten en blubber op de weg achtergeble ven. door Floor Ligtvoet leiden - Voor de tientallen be langstellenden in de oude Leid se Sterrewacht was het even slikken. De rode planeet die de aarde sinds 57.000 jaar niet zo dicht is genaderd, bleef gister avond verscholen achter een dik pak wolken. Vaders en zo nen namen daarom ietwat te leurgesteld afscheid van wat een avond vol mooie beelden van de buurplaneet had moe ten worden. De overtuigde Mars-fanaten waren echter niet voor één gat te vangen. Voor hen ging het feestje gewoon door. Met een Europese ruim- temissie naar Mars voor de boeg hadden zij genoeg stof om over door te praten. Op 19 december van dit jaar bereiken de lander en de satel liet die ESA naar Mars heeft ge stuurd hun plaats van bestem ming. Althans, als alles onder weg voorspoedig verloopt. Want, zo legt ESA-medewerker Alessandro Atzei in zijn lezing uit, de landing van de Beagle 2, zoals de lander wordt ge noemd, is uiterst gecompli ceerd. Een van de gevaren die op de loer liggen is dat het ge vaarte met diverse experimen ten asboord in een krater te- Telefoon Wi gaar zorgviidg om me) persoonsgegevens In he< cotofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 n controle nabezexgng) de krant treft u nadere rtormatie aaa Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bj automatische betaling s mijn bank-gronummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ran'-t In 57.000 jaar heeft de planeet Mars niet zo dicht bij de aarde gestaan. Maar door de dikke bewolking viel er voor de bezoekers van de Sterrewacht niets te zien. Foto: Hielco Kuipers rechtkomt. De lander kan dan zijn zonnepanelen niet uitvou wen efSJcomt zo energie tekort om de onderzoeksresultaten te communiceren naar de satelliet - de M s Express - die in een baan om Mars heen cirkelt. De missie wordt dan als mislukt beschouwd. Van groot belang is het daarom om de lander naar een gebied te sturen waarbij de kans op een landing in een kra ter gering is. Toch is de ESA niet van plan de Beagle 2 naar de relatief veilige Martiaanse woestijnvlakte te sturen. „Dat deel van de pla neet is te saai om te onderzoe ken", vertelt Atzei. De onbe mande missie naar Mars moet wetenschappers uiteraard wel verder helpen met het vinden van antwoorden op enkele vra gen, verklaart hij. De Beagle 2 zal daartoe vooral mineraalonderzoek verrichten. Daarnaast is het de bedoeling om met behulp van radars in formatie in te winnen over de geologische opbouw van de planeet. De kernvraag waar het in deze Europese ruimtemissie om draait, is of leven kan wor den vastgesteld op Mars. „Het gaat ons daarbij niet om foto's van marsmannetjes", voegt At zei lachend toe. „Maar alleen om de juiste ingrediënten die aantonen dat er ooit leven was of misschien nog is. We willen wete of er op Mars water en or ganische stoffen aanwezig zijn." Pagina Ri: Dromerj/an een reis naar Mars ■J Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM Vft*. Straat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1