ECONOMIE 'KPN in fout met handel adres geheim nummer' TPG wil monopolie houden op bezorgen belastingbiljet Herstel economie Japan na langdurig ziekbed len' Universal in de aanbieding Oranjewoud compenseert afgeschaft WW-vervolg 'Aandeelhouders kunnen topinkomens beperken' WorldCom betert leven Goudappeltje aan dijk gezet Wessanen wil 100 miljoen besparen Nieuw kassengebied EU stopt verzet tegen tolheffing Duitse wegen ruilt Damrak ir Nasdaq ,,1^™. Het kabelbedrijf taakt 5 september zijn P ng aan de Amsterdamse ;nbeurs. Het Damrak ingeruild voor een note- m de Amerikaanse tech- ebeurs Nasdaq, waar Li p 3 september op de nen verschijnt. Verder pC doorgaan met zijn eden schuldsanerings iet bedrijf kreeg daarvoor 3 nte, nadat de Hoge Raad nlnterComm Holding dat zich met hand en srzette tegen het plan, in 10 gelijk had gesteld. Het 15 verkleint zijn schulden- g i circa 9 miljard euro K) bligaties om te ruilen in Euro bonus l-personeel Lc - De ongeveer 20.000 34 cmers van het telecom- 49 n KPN krijgen een een- bonus van 500 euro. Dat 94 i KPN en vakbond CNV ;e Zaak gisteren gezegd. 11 bonden hebben de bru- 12 is afgedwongen na de 3^ kwartaalcijfers die het 15 vorige week presenteer- 05 ij vinden dat de positieve m iresultaten een grote ver so zijn van de werkne- 99 aldus CNV-bestuurder oö De bonus kost KPN on es 10 miljoen euro. KPN 12001 gedwongen ont- 55 i voor 2700 werknemers. - els zit het concern weer .50 .16 1 .56 ■ft r vertrouwen umenten VS gton - De index voor .65 rouwen van de Ameri- consument in de econo- .73 estegen van 77,0 in juli •0' deze maand. Dat is gis- 51 tkendgemaakt door de i.oo nee Board, een onder- 2° stituut dat het vertrou- 15t landelijks meet. De stij- 80 terker dan verwacht. co n hadden gerekend op Lis irvan 79,3. De index *■33 uli onverwacht gedaald. ere ontwikkeling van rouwen zal vooral af- van de arbeidsmarkt. euw verlies •:j r Holding a iam - Bever Holding, 4 .7 de financiële dienst- ig, heeft het afgelopen i '_5 een operationeel verlies 9.6 ivan 1,38 miljoen euro. J o Ifde periode vorig jaar b'5 ghet verliescijfer 1,28 7.7 euro. Bever leed vooral 40 ste maanden van dit o,7 Ier het slechte beurskli- *■5 ihet tweede kwartaal 4 2; everliezen terug. Het i bp de beurzen was ech- 7èIdoende om de resulta- 5 4 open kwartaal op het ïl krijgen. i acties bij Gend 8c Loos -TransportbedrijfVan Loos heeft na een onderhandelings- log een CAO-akkoord inden gesloten. Ie nieuwe CAO krijgen werknemers van Loos, een loons- 15 jg van 1,75 procent Het 2j ed eerder al ingestemd 54 p verhoging, maar wilde 35 gtijd dat de werkne- 50 Ier pensioenpremie len. In de nieuwe ;omst is vastge- an Gend Loos deze voor zijn rekening btingstekort ,66 - iar record row - Het tekort op de jvan de Verenigde Sta- het op 1 oktober be- financiële jaar 2004 t een recordbedrag |gg miljard dollar (440 mil- meer dan het jahr- to binnenlands pro- van Nederland. Met van een aanvullende voor de kosten van ng en wederopbouw comt het zelfs ruim 500 miljard dollar, blijkt uit ramingen egrotingsbureau van ikaanse Congres. woensdag 27 augustus 2003 anpassing ■voorstel De Europese Unie is niet tevreden met de listekst over vrije we el die voorzitter Carlos Castillo van de we rkorganisatie (WTO) eeft gelegd. Woord- van de Europese ie somden gisteren tal :n op waar de EU de lanpassen, vooral bij werp landbouw. De mi an wil het 'han dende' landbouwbe- idies, exportsteun en fiingen) ingrijpend 3 om boeren in ont- slanden meer kansen den haag/anp - KPN gaat over de schreef door handel te drijven met de adresgegevens van klan ten die een geheim telefoon nummer hebben. Het telecom- concern heeft deze klanten nooit voldoende duidelijk gemaakt dat het hun adressen aan andere be drijven verkoopt. Het College Be scherming Persoonsgegevens (CBP) noemt dat 'onrechtmatig'. „Wij hebben er niets op tegen dat er in adressen wordt gehan deld, maar dan moeten de klanten daar wel van op de hoogte zijn", aldus een CBP- woordvoerder gisteren. Het col lege deed samen met telecom- waakhond Opta onderzoek naar de verkoop van adresgege vens door KPN. Volgens het CBP heeft de tele- comaanbieder zelf bij klanten de verwachting gewekt dat per soonsgegevens die schuilgaan achter een geheim nummer, nooit worden doorverkocht. KPN heeft dat zijn klanten be gin jaren negentig expliciet be loofd, aldus het college. Enkele jaren terug heeft KPN de regels voor de handel in per soonsgegevens aangepast en sindsdien worden ook de adressen die bij een geheim nummer horen, verkocht. De kopers gebruiken deze informa tie om klanten rechtstreeks te kunnen benaderen, bijvoor beeld met reclame. Volgens een woordvoerster van het telecombedrijf worden de klanten goed over de privacyre gels ingelicht. „Als je niet wilt dat je gegevens verder gebruikt worden, kun je dat gewoon aangeven. We leggen dat uitge breid uit, onder meer in bro chures die in onze winkels lig gen en via internet", aldus de KPN-zegsvrouw. „Naar ons ge voel lichten wij de klanten goed Het CBP vindt qchter dat klan ten met een geheim nummer onvoldoende op de hoogte zijn van de veranderingen. „Daar door kunnen mensen er geen bezwaar tegen maken", aldus de CBP-woordvoerder. „Je moet er toch niet aan denken dat het adres van een blijf-van- mijn-lijfhuis op zo'n manier komt bovendrijven." Het college geeft KPN vier we ken de tijd om op de aantijgin gen te reageren. Als het concern niet met een oplossing komt, kan het CBP een last onder dwangsom opleggen. UNIVERSAL CITY - Het Franse mediaconcern Vivendi praat nog met twee gegadigden over de verkoop van de Amerikaanse tak Vivendi Universal Entertainment. Dat zijn een consortium onder leiding van de Canadese miljardair Edgar Bronfman jr. en het Amerikaanse tv- net NBC, dat onderdeel is van het conglomeraat General Electric. Vi vendi moet verkopen om schulden af te lossen. In 2000 betaalde het 34 miljard dollar voor de filmstudio's, kabeltelevisiestations en pret parken, waaronder de Universal Studio's. Nu hoopt de directie op een opbrengst van 14 miljard dollar. De biedingen die tot dusver zijn gedaan liggen daar ver onder. Foto: EPA/Armando Arorizo heerenveen/anp - De inkt waarmee het ka binet het besluit neerschreef om de ver volguitkering van de WW af te schaffen is nog niet droog, of de eerste werkgever doet al mee aan compensatie van de effecten daarvan. De 1800 werknemers van ingenieursbureau Oranjewoud in Heerenveen hebben de pri meur. In het sociaal plan dat CNV Dien stenbond en De Unie met het bedrijf heb ben opgesteld wegens een reorganisatie bij het bedrijf, wordt een compensatieregeling opgenomen. Ook FNV Bondgenoten heeft zich hierbij aangesloten. Als iemand na het verstrijken van de loon gerelateerde WW-uitkering nog steeds werkloos is, krijgt hij compensatie voor de weggevallen vervolguitkering. De manier waarop dat gebeurt, hangt weer af van de vraag of iemand aanspraak kan maken op bijstand. De uitbetalingsperiode kan oplo pen van zes maanden tot 24 maanden, al naar gelang de leeftijd van de werkloze werknemer. In de kabinetsplannen die half augustus naar buiten kwamen, komt een werknemer na de WW of direct in de bijstand terecht of heeft hij geen inkomen. Dat laatste is bij voorbeeld het geval wanneer hij of zij nog een eigen huis kan 'opeten' of wanneer de partner een inkomen heeft. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken zegt dat het de vakbonden en werkgevers vrij staat om de gevolgen van het schrappen van de vervolguitkering van de WW te compenseren. Het ministerie ziet echter liever dat het geld daarvoor door het bedrijf wordt gebruikt om de ontslagen werknemers te begeleiden naar een nieuwe baan. den haag/anp - Minister van fi nanciën Zalm vindt dat het aan de algemene vergadering van aandeelhouders moet zijn om te bepalen of de beloningen van bestuurders in onderne mingen bovenmatig zijn. Deze uitspraak leidde gisteren in de Tweede Kamer tot verbijstering bij GroenLinks. In het regeerakkoord is aange kondigd dat het kabinet zal be zien hoe bovenmatige inko mens fiscaal kunnen worden afgeroomd, maar nu geeft de minister aan dat hij niet weet wat bovenmatig is, aldus GroenLinks-Kamerlid Vendrik. Zalm wilde niet vooruitlopen op prinsjesdag door de plannen van het kabinet nu al te onthul len, maar gaf wel aan dat bij het beperken van de topinkomens de vergadering van aandeel houders 'de hoofdroute is'. „Het gaat van hun geld af," al dus de minister. Het was PvdA-Kamerlid Douma die het spel tijdens het vragen uurtje op de wagen bracht. Hij vreesde dat het kabinet af wil van de fiscale maatregelen om de buitensporige beloningen af te romen. Staatssecretaris Wijn van Fi nanciën zei dat het 'buitenge woon ingewikkeld' is om met goede maatregelen te komen die alleen de topbestuurders treffen. Hij gaat ervan uit dat het bedrijfsleven zelf de hand schoen op gaat pakken. Het kabinet staat positief tegen over de aanbevelingen van de commissie-Tabaksblat over het bestuur van grote ondernemin gen, maar volgens Douma re gelt de door die commissie voorgestelde gedragscode niets over de hoogte van de topinko- (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl philadelphia/rtr - In een po ging het vertrouwen te herwin nen van de financiële markten heeft Worldcom gisteren be loofd zijn leven te beteren. De directie van het door boek- schandalen geplaagde Ameri kaanse telecomconcem om armde in totaal 78 richtlijnen die in de toekomst fraude moe ten voorkomen. De richtlijnen variëren van een maximumbeloning voor de be stuursvoorzitter tot meer macht voor de aandeelhouders. Ze gaan veel verder dan de vorig jaar aangenomen Amerikaanse wetgeving voor goed onderne- mingsbestuur. Die wordt al als streng beoordeeld. WorldCom-topman Capelias gaf aan dat al veel van de voor gestelde hervormingen zijn doorgevoerd, maar nog niet voldoende. Capelias is vorig jaar november door WorldCom aangetrokken om schoon schip te maken. Hij wordt daarbij ge holpen door Richard Breeden, die al een jaar bezig is om de problemen bij het concern in kaart te brengen. Breedens be vindingen zijn de leidraad voor de richtlijnen. WorldCom, dat tegenwoordig onder de naam MCI opereert om met het fraudeverleden te breken, moest vorig jaar zomer uitstel van betaling aanvragen nadat grootschalige fraude aan het licht was gekomen. Het ging om een bedrag van 11 miljard dollar. Binnen het concern bleek een cultuur van hebzucht en gebrek aan controle te bestaan. Inmid dels zijn verscheidene bestuur ders daarvoor in staat van be schuldiging gesteld. Met de Amerikaanse beursautoriteit SEC is een schikking overeen gekomen over het boekhoud schandaal. ede/anp - Drankenfabrikant Riedel zet de namen Goudap peltje, Fruitdruifje, Pompel- moentje, Tomatientje en Zon tomaatje aan de dijk. Al deze merknamen komen van af oktober in de supermarkt te liggen onder de naam Ap pelsientje, marktleider in si naasappelsap. Riedel hoopt met deze opera tie de merkbekendheid te ver groten. Bovendien ontstaan er synergie-effecten in de re clame. Consumenten kunnen straks kiezen uit varianten als Appelsientje-tomaat of Ap pelsientje-appel. Wel blijven de pakken Vitamientje be staan. Alleen komen er daar van meer varianten op de markt. Riedel is een onderdeel van de zuivelcoöperatie Friesland Coberco. den haag/anp - Postconcem TPG stapt naar de rechter om te voorkomen dat de concurrentie aan de haal gaat met de bezor ging van de door de Belastings dienst verzonden aangiftebiljet ten. TPG heeft tegen de Belas tingsdienst een kort geding aangespannen. De zaak dient morgen in Den Haag, aldus een woordvoerder van het concern gisteren. De Belastingsdienst besteedt de bezorging van aangiftebiljetten aan. Het onderdeel van het mi nisterie van financiën beroept zich op het standpunt van post en telecomtoezichthouder Opta dat aangiftebiljetten in principe drukwerk zijn en niet kunnen worden beschouwd als per soonlijke brieven. De bezorging van drukwerk is in het kader van de liberalise ring van de postmarkt vrijgege ven. De bezorging van aan per sonen gerichte brieven is daar entegen nog steeds exclusief voorbehouden aan de voorma lige staatsmonopolist. Volgens een woordvoerder van TPG is het standpunt van Opta niet meer dan 'een opinie', waaruit de Belastingdienst niet de conclusie kan trekken dat de bezorging van aangiftebiljetten Europees kunnen worden aan besteed. Het postconcem wil met spoed een uitspraak van de rechter, omdat het vreest dat anders de aanbesteding van de bezorging van aangiftebiljetten 'vrolijk verder rolt', aldus de woord voerder. De Belastingdienst wil de uitspraak van de rechter af wachten en wil verder niet op de zaak ingaan. TPG heeft tegen de Opta en de Belastingdienst een bodempro cedure lopen over deze kwestie. Het postbedrijf verdient jaar lijks enkele miljoenen euro's met het rondbrengen van de blauwe enveloppen. amsterdam/anp - Voedings middelenconcern Wessanen gaat reorganiseren. Deze stap, die operatie Phoenix is ge doopt, moet 100 miljoen euro opleveren. Dat maakte het be drijf vanmorgen bekend bij de presentatie van de resultaten over het tweede kwartaal. Het bedrijf wil managementla- gen schrappen, kijken naar kos ten en inkoopvoordelen beter uitbuiten. Een aantal projecten begint snel. In november komt Wessanen met een verder uit gewerkt plan. Het bedrijf kwam in het tweede kwartaal door afschrijvingen diep in de rode cijfers terecht. Het nettoverlies kwam uit op 22,6 miljoen euro tegen een winst van 12,2 miljoen in de zelfde periode een jaar eerder. Er werd fors afgeschreven op een computersysteem. De om zet kwam in dit tijdvak uit op 595,5 miljoen euro tegen 624,3 een jaar eerder. Dat was vooral een gevolg van de sterke koers van de euro tegenover de dol lar. Zonder de afschrijvingen kwam er nog net een nettowinst uit de bus van 200.000 euro tegen 14,4 miljoen vorig jaar. Over het halfjaar kwam het verlies uit op 24 miljoen euro tegen een winst van 17,5 miljoen een jaar eer der. De omzet was in de eerste zes maanden 1,21 miljard euro tegen 1,3 miljard een jaar eer der. De resultaten waren min der dan analisten hadden ver wacht. De activiteiten in Europa gin gen iets beter, ondanks de eco nomisch moeilijke omstandig heden. In de Verenigde Staten deed dochter Tree of Life het beter dan de markt. Daar kampte Wessanen echter met operationele problemen. Boos doener was vooral het compu tersysteem, waarop flink is af geschreven. Voor het derde kwartaal ver wacht Wessanen niveaus die vergelijkbaar zijn met de resul taten van de andere kwartalen van dit jaar. In het vierde kwar taal komt het resultaat hoger uit dan de 2,4 miljoen van vorig jaar, zo is de verwachting. bemmel - Bij Bemmel wordt hard gewerkt aan de bouw van een nieuw kassengebied, Bergerden ge naamd. Het gaat om het modernste kassengebied van Nederland met een gezamenlijk energiebedrijf. Bergerden gaat dienen als opvanggebied voor kwekers die elders moeten plaatsmaken voor woning bouw. Foto: ANP/Vidiphoto door Peter van Nuijsenburg Tokio - Het is een eigenaardige gewaarwording, en hooguit een enkeling durft het hardop uit te spreken, maar de Japans economie lijkt het afgelo pen kwartaal een voet over de drempel naar her stel te hebben gezet. Ruim tien jaar nadat de eco nomie werd meegesleurd in een duizelingwekken de prijsval van koersen en onroerend goed, zijn er steeds meer aanwijzingen voor een comeback van de tweede economische macht ter wereld. In Japan stellen analisten vast dat de werkloos heid afneemt, dat steeds meer bedrijven weer winst maken en bereid zijn te investeren, dat het overschot op de handelsbalans in juli met circa 6 miljard euro toenam en dat de economie op jaar basis 2,6 procent zal groeien. Dit alles vindt zijn weerslag in de Nikkei, de barometer die de marktwaarde van de 225 belangrijkste fondsen aan de beurs van Tokio weerspiegelt. De Nikkei doorbrak vorige week voor het eerst sinds maanden weer de psychologisch belangrij ke grens van 10.000 punten. De beurs staat nu 34 procent hoger dan het dieptepunt van de laatste twintig jaar dat in april werd bereikt. Vooral bui tenlandse beleggers gingen op koopjesjacht, wat volgens optimisten betekent dat het buitenland zijn vertrouwen in de Japanse economie heeft hervonden. De opleving is voor een belangrijk deel te danken aan het aantrekken van de export. De uitvoer die 10 procent uitmaakt van de eco nomie profiteert van het gegeven dat ook de Amerikaanse economie op krachten begint te ko men. Japanse auto's, computers en consumen tenelektronica vinden weer gretig aftrek bij con sumenten in de VS. Het ziet er bovendien naar uit dat de grote be drijven hun saneringsoperaties achter de rug hebben. De positieve resultaten die bedrijven nu laten zien, zijn voor een belangrijk deel te dan ken aan het wegsnijden van overtollig vet. In het afgelopen jaar verdwenen in het land - dat ooit prat ging op 'de baan voor het leven' - 260.000 arbeidsplaatsen. De vraag is nu wat ondernemers met hun nieuwe speelruimte gaan doen. Als ze die voornamelijk gebruiken om schulden af te lossen en aandelen terug te kopen in plaats van te investeren, schiet de economie daar weinig mee op. En dan zijn er natuurlijk nog de dissonanten die het loflied ontsieren. De Japanse consument (goed voor ruim de helft van de economie) blijft de hand op de knip houden. Hij zal dat blijven doen zolang de deflatie, de aanhoudende daling van prijzen die op den duur de economie ont wricht, niet beteugeld is. Pa als de prijzen gaan stijgen en bijvoorbeeld de begeerde breedbeeld televisie duurder dreigt te worden, zal hij de por- temonnaie trekken. Een aantal economen voorspelt dat de deflatie, na vier jaar de Japanse economie te hebben ge dicteerd, binnenkort tekenen van een terugtocht zal vertonen. Als dat leidt tot hogere bestedingen, dan krijgt de economie een flinke impuls. Voor waarde is wel dat de Japanse overheid afziet van plannen om de belasting te verhogen - een maat regel die veel burgers weer tot spaarzaamheid zal aanzetten. De grootse spelbederver dreigt op dit moment het weer te worden. Japan maakt de koudste en natste zomer door sinds mensenheugenis. De verkoop van airconditioning en zomerkleding valt zwaar tegen en de bieromzet (min 12 pro cent) is de laagste in de geschiedenis. Als het weer niet opknapt, dreigt het huidige kwartaal de vooruitgang van het voorgaande kwartaal te niet te doen. brussel/gpd - De Europese Unie verzet zich niet langer te gen de omstreden tolheffing voor vrachtwagens op de Duit se snelwegen. De heffing gaat waarschijnlijk op 2 november in. Dat werd gisteren in Brussel duidelijk tijdens overleg tussen de Europese Commissaris voor transport Loyola de Palacio en de Duitse verkeersminister Manfred Stolpe. Eerder verzette de Commissie zich tegen de in voering van de tol op de Duitse autowegen, omdat die was ge koppeld aan compensatie voor Duitse vervoersbedrijven. Dat zou concurrentievervalsend werken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9