REGIO uo dreigde uinrell te blazen Oude Wetering heeft weer zin in tocht met verlichte boten Sommige kinderen zijn bij voorbaat „\us in de vorm m een Ferrari bij poldercross Twee dagen Warmond on Wheels Distels ook in Warmond probleem R3 eisten 50.000 euro ichte van iak opgepakt gP-De politie heeftin van zaterdag op zon iet Essenpark in Lei en 32-jarige Leide- «ehouden. De man klacht van inbraak in ria aan de Hoogmade- j werd daar betrapt en e vlucht. Op aanwij- >en getuige kon de po- an oppakken. ice - In Woubrugge hting Hobbyclub en ft maandag 1 septem- kschrijfavond voor de Ivan het komende ijet aanbod bestaat jer uit beelden maken tol/pret ex en objecten mos en beton. De in- nd begint om acht Hoogstratenlaan 15. maandag 25 AUGUSTUS 2003 Vers bloed in organisatie haalt Gondelvaart uit het slop door Joris Rietbroek oude wetering - Het evenement dreigde vo rig jaar ernstig in het slop te raken. Maar dankzij vers bloed in de vorm van een groep nieuwe commissieleden moet de Gondelvaart van Oude Wetering dit jaar als vanouds schit teren. Komende zaterdag is het aantal deelnemen de, verlichtte vaartuigen vele malen groter dan vorig jaar, toen de teller op acht bleef staan. De organisatie heeft dit jaar veel meer energie gestoken in het werven van deelne mers. Zo vonden alle Alkemadese verenigin gen een brief op de mat met een oproep tot deelname. Twaalf verenigingen gaven al gehoor aan de brief en varen mee op versierde dekschuiten. Ook enkele particulieren, de gemeente Al kemade en de HSL-organisatie zijn van de partij. Bezoekers hoeven niet pas te koipen opdagen als de duisternis invalt. Bij de Gon delvaart hoort ook een goed gevuld dagpro gramma met de drakenbootraces en een puz- zeltocht voor bezitters van sloepen. Beide evenementen beginnen om elf uur 's och tends. Vereniging de Motorsleepboot verzorgt de hele dag rondvaarten en vaart 's avonds ook mee met meerdere sleepboten. Met al deze activiteiten hoopt de organisatie een groter publiek te trekken dan voorgaande ja ren. De Gondelvaart is in ieder geval verzekerd van bijzonder buitenlands bezoek. Vanaf 29 augustus bezoeken Ghanese bestuurders een week lang Alkemade in het kader van de ste denband met Kadjebi-district. Kofi Adjei Ntim, 'burgemeester' van Kadjebi, neemt met burgemeester Meerburg en bestuurders uit Jacobswoude en Haarlemmermeer zitting in de jury. Door de jaren heen versierden veel bewoners van de Kerkstraat en de Veerstraat, de twee straten langs de Wetering, altijd de gevel van hun huis voor de gondelvaart. Hiervoor liep de belangstelling de afgelopen jaren ook te rug, dus heeft de commissie zich stevig voor de gevelversiering ingezet. Met resultaat. „Op drie adressen na doet iedereen mee", vertelt Karin van der Kaaden, een van de organisato ren. „Alle gevels worden versierd en verlicht en wij stellen waar nodig lichtlinten of andere versieringen ter beschikking. Als we het voor elkaar krijgen blijft 's avonds zelfs de straat verlichting langs het water uit." Traditiegetrouw sluit de Gondelvaart af met een spectaculair vuurwerk op het Braasse- mermeer. Hoewel het in Nederland steeds moeilijker wordt om een vergunning voor groot vuurwerk te krijgen, is dit voor de gon- delvaartcommissie geen probleem. „Wij hou den het vuurwerk op het water, dat scheelt", aldus Van der Kaaden. „Al worden de eisen wel steeds strenger. De verplichte veiligheids- boei moest bijvoorbeeld vroeger op honderd meter afstand rondom de vuurwerkboot lig gen, nu is dat tweehonderd meter. Gelukkig helpt de reddingsbrigade de hele dag om bo ten op afstand van het schip te houden." Voor de bezoekers lijkt de Gondelvaart dit jaar aantrekkelijker dan ooit te worden. Zo liggen er geen aangemeerde boten in de We tering die het zicht op de verlichte boten be lemmeren. Bovendien varen alle boten twee keer langs, zodat niemand ook maar een vaartuig hoeft te missen. „Een traditie als het Veense bloemencorso kunnen we misschien niet evenaren", zegt Van der Kaaden „Maar met dit programma hopen we de gondel- vaarttraditie nu voorgoed in stand te hou den." Voor aanmeldingen of meer informatie over de Gondelvaart: tel. 071-3310053 ofwww.gon- delvaartoudewetering.nl r-ipi kunststof kozijnen met «mn ia nd vkg-keurmerk? KOZIJNEN TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUËF KOZIJNEN door Nancy Ubert vervolg van voorpagina alphen aan den run - Een echte definitie voor een middeleeuws warmond - In Warmond heeft zaterdag de derde editie van Warmond on Wheels plaats. De kartwedstrijd is dit jaar voor het eerst gescheiden van de wieler ronde, die een dag eerder wordt verreden. Op deze manier heb ben omwonenden er minder last van en krijgen meer 'pas santen' de gelegenheid om te karten. De wielerronde van Warmond gaat vrijdag om 18.30 uur van start. Om 19.30 uur zijn de li centiehouders aan de beurt. De start is aan de Endepoellaan. Inschrijving voor de beide ron den is mogelijk vanaf 17.30 uur in sporthal De Geest. Zaterdag staat Warmond on Wheels in het teken van het karten. Zowel 'voorbijgangers' als bedrijven kunnen meedoen. Tussen 13.00 en 17.00 uur zijn er diverse passantenronden (in schrijven kan in de tent aan het Van Duvenvoordeplein) en van 17.30 tot 20.15 uur gaan de re gionale bedrijven de strijd met elkaar aan. Na afloop van de kartwedstrijden treedt de band 'Pike' tot half één op in de tent aan het Van Duvenvoordeplein. r De zesde aflevering van de Stompwijkse poldercross in vrijdagavond een groot succes geworden. De wed- ;n record aantal deelnemers van 460: vijftig procent trig jaar. De deelnemers moesten een parcours afleg- woonwijk en door de polder. Bij de heren ging de eer- lar Wiebe Heidema uit Leiden, bij de dames naar Tessa pit Voorhout. Bij de jeugd waren Ferdi Dokman uit Zoe- Chelsea Disseldorp uit Stompwijk de snelsten. laat in het seizoen bloeiende pi oenrozen wil een mevrouw even de geur opsnuiven. „Hé, 't is een nepper," zegt ze verbou wereerd. Van al dat kijken en keuren krijgt een mens honger. Topkok Cas Spijkers staat in het mid den van de hal druk in potten en pannen te roeren. Vandaag staan er kalfslende, pasta met bolognaise saus en een ge mengde groenteschotel op het menu. Twee mannen willen graag met Cas op de foto. Be reidwillig stemt hij toe. Of hij wel eens groen in de pan gooit? „Jazeker, maar je kunt niet zo maar viooltjes gaan bakken, want eetbare planten moeten speciaal voor dat doel geteeld zijn. Anders krijgen de mensen misschien bestrijdingsmidde len binnen." Hij vindt het prachtig op de beurs. „Ze lus ten wel wat, die kwekers," lacht hij. „De porties zijn royaal." Ook dit jaar zijn er weer veel noviteiten. Kwekerij J. van Zoest uit Boskoop introduceert een prachtige roze clematis hendry- etta, met een naar beneden ge richt knikkend kelkje. En er is een nieuwe Agapanthus - 'Whi te Heaven' - van kwekerij Van Rijnbeek en Zoon uit Boskoop: een lelie met grote witte bloem- schermen. Mevrouw M. Groe nendijk uit Reeuwijk en haar nicht uit Gouda vinden het jammer dat al die nieuwighe den niet direct te koop zijn. „De kind heeft casting director Edith Hazelebach niet. „De komende weken ga ik alle beelden op mijn gemak bekijken." Ze zoekt naar de juiste 250 kinderfiguranten voor de verfilming van het boek Kruistocht in Spijkerbroek. „Uit straling speelt natuurlijk een rol, en acteerervaring is mooi mee genomen, maar het belangrijk ste vind ik of ze in staat zijn zich sociaal op te stellen." Van zo'n duizend kinderen wordt een individueel video portretje van ongeveer vijftien seconden gemaakt. Honderden jongens en meisjes geven ant woord op standaardvragen als 'hoe heet je' en 'waar woon je'. „Toch blijven de reacties tel kens weer een verrassing", vindt Roland Vonk, die bijna onafgebroken de minicamera op het bordes van het Minder broedersklooster bedient. „El len, zet eens een middeleeuws gezicht op en'kijk in de came ra." „Hoezo middeleeuws ge zicht? In die tijd keken de kin deren toch precies hetzelfde uit hun ogen als nu?" De elfjarige Ellen uit Leiden heeft Kruistocht in Spijkerbroek 'tig keer' gelezen, vertelt ze na afloop van haar screentest, die ze overigens 'een makkie' vond. „Het boek gaat over Dolf, die teruggaat in de tijd en in de kin derkruistocht in het jaar 1212 terechtkomt." Met zijn moder ne kennis en aangeboren orga nisatietalent probeert Dolf de stuurloze kinderkudde over de Alpen te leiden. „Het was ver moeiend, heerlijk, gruwelijk, opwekkend, vreselijk, verrukke lijk, alles tegelijk", typeert Beek man die beproeving in haar boek. „Ik zou zoiets graag echt willen meemaken", zucht de Haarlemse tiener Inez. „Toen ik Kruistocht las, leek het alsof ik met Dolf meeliep. Vandaar dat zouden vallen als het geld niet gebracht werd. De poging tot afpersing mislukte, omdat Duinrell de politie wél inscha kelde. Of de koffertjes met springstof ook daadwerkelijk aangetroffen zijn, werd vanoch tend tijdens een proforma zit ting bij de Haagse rechtbank niet duidelijk. De man zit al sinds zijn aan houding in voorarrest. Vanmor gen verscheen hij voor het eerst voor de rechter. Dat gebeurde om zijn voorarrest te verlengen. Het verzoek van zijn advocaat om vrijlating werd niet ingewil ligd. De rechtszaak dient op 29 september. De directie van attractiepark Duinrell heeft de zaak bewust stil gehouden. Tot vandaag wa ren de meeste personeelsleden niet op de hoogte van de afper singszaak. Volgens woordvoer der Wijnen heeft dat stilzwijgen te maken met 'het belang van het onderzoek'. De zegsman weigert verder inhoudelijk op de kwestie in te gaan. „We zijn blij dat de politie er zo snel werk van heeft gemaakt en dat het onheil werd afgewend. Dat is het enige wat ik kan zeggen." et d"te Lameijer DN 'jd1 'lantarium, Europa's emationale vak- de boomkwekerij, wf 'i 15.000 bezoekers, lang konden kwe- delaren hun hart terdag was het ge- ;k aan de beurt. lanken van accor- je Frans, Engels, dere talen. Honder- n schuifelen door de nten, bomen en ie kunstig zijn opge- 1 fleurig zaaigoed en «en. Aan de meeste :el aandacht besteed. heeft een peren- mortel en al in een it water gezet, [oudvissen zwem- isen de bruine [r. Vooral kinderen iar niet genoeg Q waterplanten van ngs lokt mensen forme buxus in de jen Ferrari. Niet zo pd liggend als je wa- rkoopt, maar liekstrekker is het „Dit zie je ner- En als de beurs is gaat 'ie bij mij de hallen zijn aller- de bomen, bolle- buxusdieren te stand met wel heel Op het bordes van het Min derbroeders- klooster in Ar- cheon wordt van elk kind een korte vi deo-opname gemaakt. Foto: Hielco Kuipers ik zo graag figurant wil zijn." Niet elke kandidaat heeft de bestseller gelezen. „Ik alleen het eerste hoofdstuk, dat stond op internet", bekent de dertien jarige Lotte uit Rotterdam. Ze wil later filmster worden zegt ze even later als de videocamera loopt. Daarbij produceert ze haar meest verleidelijke lach. Van de wanorde in de kinder schare die Beekman in haar boek beschrijft, is op de figu rantencasting niets terug te vin den. De duizend kinderen lazen in hun uitnodiging in welke groep zij zijn ingedeeld en op welke dag en welk tijdstip ze 'op' moeten. Karlijn uit Den Haag is zaterdag om half twaalf aan de beurt. Keurig meldt ze zich tien minuten voor aanvang bij het klooster. Met haar zo'n dertig andere kinderen tussen de zeven en vijftien jaar oud. „Ik heb auditie gedaan voor de musical Sound of Music, maar dat werd niets. Nu probeer ik het maar bij de film." De figurantencasting valt sa men met het middeleeuws mu ziekfestival dat deze dagen in Archeon wordt gehouden. Als de groep van Karlijn de trap op mag naar de kloosterzaal waar de test plaatsvindt, worden de kinderen toegezongen door de Liereleyers. „U bent gekomen om eens heerlijk weg te dro men." „Dat was een mooi toe val", concludeert troubadour De Fuoco achteraf. Binnen maken de jonge kruis vaarders kennis met Hazele bach. „Ik mag samen met de regisseur bepalen welke kinde ren uiteindelijk aan de film mo gen meedoen", legt zij uit. „Dat horen jullie niet meteen, maar over een tijdje." „Een beetje als in het boek", fluistert een uit de kluiten gewassen jongen. „Sommige kinderen zijn bij voorbaat uitverkoren, andere niet." terstaat nog dezelfde dag een begin zou maken met de ber men ter hoogte van zijn wei land. Een kort geding, waarmee de veehouder dreigde, zou daarmee van de baan zijn. Maar de hele dag" zijn er geen activiteiten geweest. Wel is er die dag een stuk berm van circa honderd meter ter hoogte van de Leidsche Schouw in Alphen aan den Rijn gemaaid. Vandaag onderhandelen de juristen van Van Dorp opnieuw met die van rijkswaterstaat. Bij rijkswater staat kon vanochtend geen re actie worden gegeven. (advertentie) Wanrooy Een 20- Den Haag heeft in met een plaats- de directie Duinrell afhandig te maken, de leiding het be- op het dak van op de Haagse Om zijn zetten dreigde met elk twee het park te brengen. schreef de de officier in een dreigbrief De brief werd op Er stond in de politie niet omdat er zouden ge- afperser en zijn wilden het geld op mei in ontvangst ne- kwam naar op de container Ook zijn aangehouden, stond onder honderden doden' Fantasievolle vondsten waren er genoeg op vakbeurs Plantarium in Boskoop. Eén kweker zette een pe renboom met de wortels in het water en liet er goudvissen tussendoor zwemmen. Foto: Eric Taal grote vraag is hoe je al dat moois als particulier kunt be machtigen. Soms duurt het heel lang voor je het in de tuincentra ziet. Vroeger kon je vaak bij een kweker aan huis kopen. Maar ook dat wordt steeds moeilij ker", zeggen de dames. Een kweker van Acer, een fijn- bladige donkerkleurige heester, heeft een andere klacht. „Op tv- programma's zoals Eigen Huis en Tuin, zie je presentator Nico dan een blauwe regen planten, terwijl het aanleverseizoen net voorbij is. De particulier gaat dan naar de tuincentra en komt gefrustreerd terug, want de struik is niet leverbaar. Wil hij een enkel struikje bestellen, dan kan dat niet. Dat moet in grote partijen. De afstemming tussen product en klant is blijk baar nog niet optimaal", aldus de kweker. Dat is een zaak voor de PPH, het promotiebureau voor de boomkwekerij. Cock Nieuwveld zegt dat er wel zeker overleg is met de redacties van Tv-programma's en bladen. „Maar we hebben niet alles in de hand. Planten zijn soms eer der uitgebloeid of uitverkocht." warmond/leiden - Zaaiende distels houden niet alleen de gemoederen van de boeren in Rijnwoude bezig. Ook agrariër Piet van der Geest van de Zijl- dijk is zich rot geschrokken toen hij donderdag een tochtje met de kano maakte. Ter hoog te van recreatiegebied Strengen en Tengnagel in Warmond we melt het van de distels. Bij zuid westenwind kunnen ze over waaien naar het weiland van Van der Geest. Hij heeft vrijdag meteen aan de bel getrokken bij Warmond én Leiden. Van der Geest ziet elk jaar meer distels op zijn land. „Een aantal jaren geleden kon ik ze er nog met een houten trekker uit trek ken. Maar nu worden het er zo veel dat ik moet spuiten." Of hij de gemeente Warmond volledig de schuld moet geven van het toenemend aantal distels op zijn land, weet de veehouder niet. „Er staat geen briefje bij. En ik moet toegeven, overhe den kunnen laks zijn, maar ik weet ook van een aantal colle ga's die de distels maar laten groeien." Hoofd buitendienst van de ge meente Warmond De Feber kent het probleem niet. De ver antwoordelijkheid voor het on derhoud van Strengen en Teng nagel ligt volgens hem bij de gemeente Leiden. „Warmond is wel eigenaar van dit gebied, maar de afspraak is dat Leiden het onderhoud doet, omdat er veel Merenwijkers recreëren. Ik zal daarom vandaag eens con tact opnemen met de opzichter van Leiden-Noord." In Leiden kon vanochtend nog geen ver klaring worden gegeven. Intussen zit het agrariër Henk van Dorp uit Hazerswoude nog niet mee. Met tientallen colle ga's maakt hij zich al maanden kwaad, omdat rijkswaterstaat de bermen langs rijksweg 11 tussen Alphen en Zoeterwoude niet maait. Vrijdag kreeg Van Dorp van zijn advocaten schrif telijk de bevestiging dat rijkswa-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9