REGIO 'Blote billen naast zo'n hoofd, een leuk effe< Dumpen is verfoeilijk, maar verzorging is niet altijd mogelijk i Burgerlijke stand moet terug l Aan de preektijger de eer lastige passages te verklaren fk P je ziet ontslagen over de hele linie' Leidse kunstenaars bewerken strandpalen tot beeld NAVRAAG MAANDAG 25 AUGlji Door een explosieve toestroom van werklozen moeten veel Centra voor Werk en Inkomen (CWI) noodmaatregelen treffen. In de kantoren in Amsterdam, Den Haag en Amersfoort moeten werklozen daarom in groepsverband een uitkering aanvragen. De CWI's zijn niet in staat iedereen individueel te woord te staan. In het Leidse CWI is de situa tie niet zo nijpend, al signaleert vestigingsmanager COR VERSCHOOR ook hier een forse toename van werklozen. Is de Amsterdamse si tuatie herkenbaar vooru? „Het is wel herkenbaar voor me dat het aan zienlijker drukker is dan we verwachtten. Eind juli hadden we een instroom die acht tien procent hoger lag dan onze prognose. Gelukkig heeft het mi nisterie geld uitgetrok ken voor uitbreiding van onze personele be zetting. We hebben ex tra fte's gekregen." Gaat de inschrijving in groepsverband? „Nee, wij kunnen dienstverlening op maat geven." Komt de groep werklozen uit één bepaalde sector of beroeps groep? „Vroeger zag je dat wel. Maar nu zie je ontslagen over de gehele li nie. Ik denk dat dat het gevolg is van de recessie. De werklozen zijn ook van allerlei verschillende leeftijden." Hoeveel werklozen melden zich per maand bij het CWI? „Eind juli telden we 5.115 personen. Je ziet de instroom elke maand stijgen." Hoe komt het dat Leiden gunstig afsteekt bij de grote steden? „Dat weet ik niet. Je zie dat de instroom in grote steden vele malen groter is dan in Leiden. Het lijkt wel of Leiden daar een beetje ach teraan komt." Verloopt de inschrijving bij het CWI vlekkeloos? „Het gaat redelijk soepel. Je meldt je bij de receptionist en binnen een half uur heb je een gesprek met een adviseur. Die zal eerst kij ken of we snel iets anders kunnen vinden, vacatures doornemen en zo. Lukt dat niet dan wordt binnen een paar dagen een afspraak gemaakt om de uitkering verder te regelen." tekst: Erna Straatsma foto: CPD UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 25 Augustus DE ZOMER VAN 1903 zal, evenals zijn voorganger in 1902-geen aangename herinneringen achterlaten. Regen is de boodschap, dag uit dag in. Soms, als het zonnetje een enkelen dag eens warm scheen en de lucht op den avond afschoonde, verheugden we ons in de ver wachting, dat we nu toch mooi weer zouden krijgen, maar den volgen den morgen werden we weder teleurgesteld - 't was al weer regen. Doch ook in een ander opzicht zal de zomer van 1903 menigeen lang op een onaangename wijze heugen. Er zijn binnen den tijd van eenige weken eenige Banken gesprongen. Eerst een in onze stad, toen een te Haarlem. Een der commissarissen van de Noord- en Zuid Hollandsche Bank, de laatste instelling, die op verzoek failliet verklaard is, moet ge zegd hebben, dat de ramp te wijten is aan het onbekookt opvragen der deposito's, het geld op rente uitgegeven. Het is niet te verwonderen, dat menschen, die thans hun grootere of kleinere kapitalen bij een bankinstelling hebben uitstaan, huiverig worden, het geld opeischen, en daardoor hun kassier in verlegenheid brengen. Voor velen beteekent de val van een bankiershuis vermindering van kapitaal, voor sommigen algeheele ruïneering. Het is misschien nu de tijd er toe het te zeggen: speculeeren is een maatschappelijk kwaad. ANNO 1978, vrijdag 25 augustus LEIDEN - Tussen het nieuwe overdekte zwembad en de Vijf Meihal is een luchtbrug aangebracht, waardoor het publiek uit de Vijf Meihal gemakkelijk het restaurant van het bowlingcentrum en het zwem bad kan bereiken. De kantine van de hal wordt hierdoor enigszins ontlast. Vooral bij de thuiswedstrijden van P/Leiden, die gemiddeld een kleine 2000 bezoekers trekken, is dit zeer gewenst. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdcnl Hoofdredactie Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw.€55,oo p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Zeker na de wat dreigende uitlatingen van Rijkswaterstaat houden de twee Leidenaren hun identiteit liever ge heim. Bovendien: zo blijft het myste rie bestaan rond de twee op strandpa len uitgehouwen kunstwerken die de afgelopen weken uit het niets ver schenen, het hoofd en de vrouwen torso op het strand tussen Katwijk en Wassenaar. Het hoofd en de torso zijn het resul taat van hard nadenken over het maken van kunstwerken die voor ie dereen toegankelijk zijn, die verras send zijn, die mensen iets dóen en die iets mysterieus om zich hebben, zegt de partner van een van de ma kers die in plaats van de kunstenaars zelf op de interviewafspraak komt. Zelf vinden ze dat bij nader inzien toch wat te risicovol. En verder zijn de beelden het resultaat van hard werken: twee nachten van elf uur 's avonds tot zeven uur s mor gens aan één stuk door gaan, waarbij ze ook nog een keer werden 'ge stoord' door een avond vierdaagse. Maar het resultaat is er naar, vindt' ze: „De dag na het maken van die kop zijn we naar het strand gegaan en hebben we op een afstandje gekeken naar de reacties. De kop bleek op het naaktstrand te staan, dat wis ten we van te voren niet. Dat gaf wel een leuk ef fect: twee blote billen vlakbij zo'n noeste kop. De reac ties wa- De vrouwentorso. Foto: Hielco Kuipers geerden van 'hé, wat is dat nou?' Er waren ook mensen die op de kop af gingen en hem zelfs even aaiden." Bij het beeld van de vrouwentorso, die hoog boven het strand uit torent, hebben de makers nog niet gekeken. De twee kennen elkaar van hun stu die. De een is al een jaar of vijftien bezig met schilderen en beeldhou wen, de ander nu ruim een jaar. Wat hen bij dat project bond, was het idee om de kunst naar de mensen te brengen op een verrassende manier. Dus niet via de bekende weg van de galeries. „Daar komt toch maar een heel beperkt, elitair publiek. Wij wil den juist iedereen bereiken. En op een verrassende manier: dat je de ene dag langs zo'n paal loopt en hij staat er nog gewoon, en de volgende dag is het plotseling een kunstwerk." Voor de makers zelfwas het project ook spannend: „We willen niet alles volgens de regels doen, maar een soort enfants terribles zijn. Wél met een positieve uitstraling: niets stuk maken, maar juist iets creëren. En het is natuurlijk tegen de regels om van strandpalen kunstwerken ma ken, dat weten wij ook wel. Maar dat geeft het iets spannends: iets doen dat eigenlijk niet mag." Rijkswaterstaat toonde zich zaterdag niet gelukkig met de actie, maar de komende nieuwe eigenaar Rijnland ziet er de lol wel van in, op voor waarde dat de nummers op de palen leesbaar blijven. Bij het hoofd is dat niet het geval, bij de torso wel. „Maar het zou zonde zijn om de pa len te vervangen, de nummers zijn heel eenvoudig weer aan te bren gen", aldus de woordvoerster. Waarschijnlijk komen er nog wel meer kunstwerken op het strand. De twee Leidenaars zijn in elk geval van plan om hun kunstproject verder voor te zetten. Of ze daarvoor offici eel toestemming zullen vragen aan Rijnland, weten ze nog niet. In elk geval kan de kunst ook een nuttige functie hebben. „Je kunt nu dus ge woon afspreken op het strand bij de vrouwentorso of het hoofd." Sjaak Smakman De anonieme makers van de strandbeelden: „Het is natuurlijk tegen c om van strandpalen kunstwerken maken, dat weten wij ook wel. M$ge geeft het iets spannends." Foto: Hielco Kuipers SCHRIJVENDE LEZERS In het Leidsch Dagblad van woens dag 13 augustus 2003 wordt in het onderdeel klankbord op de pagina regio 2 ingegaan op de stelling 'Is het nodig dat er hulp wordt geboden, dan vrijwillig en met liefde'. Een heikel onderwerp waar veel over gezegd en gesproken is en wordt, maar waar ook het gezegde opgaat van 'zoveel hoofden, zoveel zinnen'. Wat de een als normaal beschouwt, ervaart de ander als een onmogelijke last. Vanuit een riante positie waar bij de ouders nog gezond en vitaal zijn, is het gemakkelijk te stellen dat je je ouders natuurlijk helpt. De stel ling van E. Sitinjak uit Leiden is wat zwart-wit. Je kunt je ouders verzor gen zolang dat lichamelijk en geeste lijk mogelijk is. Daarbij komt ook nog eens het gegeven om de hoek kijken of de ouders het zelf wel wil len. Ga er maar aan staan om je va der of moeder te wassen en dan be doel ik niet alleen het gezicht maar het hele lichaam. Wij hebben zelf in middels de nodige ervaring opge daan met een (schoon)vader die rechts verlamd was; hij is, na eerst 4 jaar thuis verzorgd te zijn geweest, jarenlang opgenomen geweest in een verpleeghuis. Zoveel als dat mo gelijk was, is hij naar huis gehaald of zijn uitstapjes ondernomen. Maar als het zover is dat de controle over urine en ontlasting niet meer aan wezig is, weet je niet wat je over komt. Thans is het (schoon) moeder (90 jaar) die sinds januari 2003 in een zorginstelling verblijft. Daaraan voorafgaand zijn er grote zorgen ge weest omtrent de te leveren zorg maar ook de zorgen over haar wel zijn. Het is verschillende malen voorgekomen dat zij gevallen was en niet meer kon opstaan. Het wachten was dan op buren of een toevallige bezoeker. Het gezegde 'de kruik gaat zolang te water tot hij knapt' ging ook hier op. Er was sprake van een onhoudbare situatie die niet langer meer kon voortduren. Van dumpen in een verpleeghuis was totaal geen sprake, het was pure noodzaak. Niet elke oudere heeft het geluk dat kin deren en/of familie dichtbij woont. In ons geval is een werkende onge huwde dochter (vertrek vanuit huis om 07.30 uur en thuiskomst om 18.45 uur) de enige die elke dag in de gelegenheid was om langs te gaan bij haar moeder wat zij ook trouw deed. De overige twee kinderen wo nen te ver weg om elke dag zorg te verlenen hoe graag ze dat ook had den willen doen. De heer Verbeek komt tot de conclusie dat ouderen vrij gemakkelijk in een verzorgings huis worden opgenomen. Dat het niet zo eenvoudig is als wordt ge schetst, zullen zij die ervaring heb ben kunnen beamen. Het is niet zo dat je je aanmeldt en er een plaats is. Inwoning kan een optie zijn, maar niet in de situatie zoals ik deze hier voor heb aangehaald. Moreel hebben we verplichtingen en dat geldt niet alleen voor de verzor ging van de ouderen. Het moet ech ter wel een haalbare kaart zijn om ouders te kunnen verzorgen. Het dumpen van ouders is een zeer kwa lijke zaak en een verfoeibaar stand punt. C. van Dam, Noordwijk. PREEKTIJGERS kJe »ea rv -fc Geachte heren burgemeester, wethouders en raadsleden, Al jaren lang kijk ik uit naar de vrijdagkrant van het Leidsch Dagblad. Daar staat namelijk de burgerlijke stand in. Ik heb overal trots verteld dat het Leidsch Dagblad gratis voor de Leidse gemeente, de bur gerlijke stand publiceerde, om de Leidse bevolking op de hoogte te houden van de ver anderingen van geboorte, hu welijken en overlijden van personen. Daar hoeft de ge meente Leiden niets voor te betalen, geweldig, toch? De laatste paar weken kan ik geen burgerlijke stand meer vinden. Zou de redactie nu opeens geld van de gemeente willen hebben? Nee, het is nog veel gekker: de gemeente wil geld hebben voor iets waar ze eigenlijk voor moet betalen. Voor iets wat zo gebeurd is, één druk de knop van de kr computer en de gegevenshJt len er zo uit. Hoeveel persj q nen kijken niet graag in de krant of de geboorte van Ij zoon of dochter er al in stp~ Dat is toch de plicht vanö gemeente om ons zoiets tj ten weten? En nogmaals: krijgt de gemeente gratis^ niks in de krant. Mijne heren, ik hoop daté vergissing in ziet, en zo siO mogelijk met terugwerkeiM kracht, de gegevens weer» beschikking stelt aan het j Leidsch Dagblad, zodat d|e krant ze weer gratis voorf kan afdrukken in de vrijt' krant. Ik kijk nu weer elke weeki de burgerlijke stand er wff i; in staat. -ide ns ïfli ..fin. 'Vrouwen, weest aan uw man onderdanig als aan de Here, want de man is het hoofd van zijn vrouw, even als Christus het hoofd is zij ner gemeente; Hij is het, die zijn lichaam in stand houdt. Welnu, gelijk de gemeente onderdanig is aan Christus, zo ook de vrouw aan haar man, in alles.' Er zijn van die passages in de Bijbel die veel mensen liever overslaan. Boven staand fragment uit de brief van Paulus aan de Efeziërs is daar een voorbeeld van. Er zijn dominees die het toch aandurven om deze beruch te passage te laten voordra gen; vervolgens wringen zij zich in hun preek vaak in al lerlei bochten om de tekst naar onze tijd te vertalen. Woorden als 'tijdgeest' en 'cultuurbepaald' vallen dan om de haverklap. Geen gemakkelijke klus, maar het lef om zulke tek sten te behandelen is prij zenswaardig. Hoe anders ging het er aan toe in de RK Bernarduskerk in Hazerswoude-Rijndijk, af gelopen zondag. De voor ganger van dienst, pastor Claassen, stelde andere prio riteiten. Er moest hostie en wijn worden genuttigd, er moest veel gezongen wor den. In een korte verhande ling wilde Claassen ook nog postuum eer bewijzen aan de onlangs overleden dich ter Willem Wilmink - iets wat hij prachtig deed. En toen was het uur alweer voorbij, en was het tijd om te gaan. Daar is niets mis mee, maar bij diensten waarin geen tijd is om uitvoerig op bijbeltek sten in te gaan, zou je op z'n minst passages kunnen se lecteren die de toehoorders ook zonder uitleg iets zeg gen. En dus niet boven staand fragment uit de brief aan de Efeziërs. Want wat moetje met de mededeling dat de vrouw in alles onder danig is aan haar man? Moe ten we dat op onze eigen le vens toepassen? Er zijn in ons land imams voor minder aan de schandpaal genageld. Maar Claassen is een bemin nelijk en welbespraakt man en komt over als iemand die midden in de moderne sa menleving staat. We gaan er voor het gemak dan ook maar van uit dat wanneer hij ooit Romeinen 1:27 laat voorlezen, hij zal uitleggen dat homoseksualiteit eigen lijk geen straf van God is voor de leugenachtigen en goddelozen. Of dat je bij de tekst van Leviticus 24:21 - een pleitbrief voor de dood straf - best je vraagtekens mag plaatsen. Binnen het takenpakket van de preektijger neemt het ver klaren van bijbelteksten een voorname plek in: aan hem de eer om ook door hun ar chaïsme lastige passages te verklaren. Wie dat niet aan durft, moet dergelijke tek sten links laten liggen. Peter Groenendijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8