LEIDE Horeca blij met nieuwe terrasbeleid f REGIO 'Terrascultuur is uiting van Leidse welvaart' Vliegkamp als bouwgrond half miljard euro waard 5Laat er gauw 'n nieuw bruggetje komen r zwemmen evenshof 'Rustiger cafécultuur is het gevolg' Braziliëgroep op zoek naar jongeren tijden als een ns in de uden koets iondelvaart alt zichzelf het slop n beroofd in leljauwsteeg I- Een 22-jarige Leidenaar fcdagnacht in de Kabel- leeg tussen de Breestraat ïtoommarkt beroofd van bbiele telefoon en porte- ee Hij werd tegen de gewerkt en geschopt en En door vier of vijf onbe- Inannen. Na korte tijd ^wegrennen en bemerkte [hij was beroofd. Het •Lffer raakte ook gewond «hoofd. I weg tinnen ji Een 61-jarige man uit ;iis gistermiddag op de straat bedreigd met Hij had daar zojuist ten een onbekende bedreigde en geld idat het slachtoffer gaf hij de overvaller fietser i op auto [Een 62-jarige man uit eed zaterdagavond op 5ets op de Klokpoort ^n tegemoetkomende Dilist (47) uit Leiden, fbij materiële schade, i constateerden dat de per vermoedelijk te veel >had. 'wemmen zonder ge lsrisico's kan weer in waterspeelplaatsen in en in de Stevens- ivincie Zuid-Holland riet negatieve zwemadvies '■r ingetrokken. De hoe- blauwwier en algen is ipen weken zo afgeno- de kans op klachten eid, braken, jeuk) 'oor andere plassen in raadt de provincie in nog wel af. lier lid van Iratieplatform gRector magnificus D. nis lid geworden van het ilatform, een nieuwe ie die de overheid gaat over manieren om irland een concurre- dynamische kennis- te maken. Het on- jerichte platform, dat tember voor het eerst it, telt achttien leden, premier Balkenende ters Van der Hoeven torst. Met behulp van moeten Nederland en lurzame economische liseren, meer en betere een hechtere sociale j. Breimer is ge- iwege zijn 'erkende igheid en ervaring' en [vermogen tot het j_ nieuwe ideeën'. wt «aars Licht 8c feur stoppen )e familie Oudshoom )ijna 25 jaar met de rilt Interieur in de ïestraat. De zaak blijft estaan, zegt Eva Hen- ïoorn, maar het pand it en het bedrijf uitge- „Iemand anders gaat .zelfde naam in dezelf- ri dezelfde spullen ver foor de buitenwereld tt er bijna niets." Al- tie» Gert de leu en André van der Vlist nemen de iver. maandag 25 augustus 2003 R1 Raadsleden WD en D66 nemen eigen beleid onder de loep door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De tijd was er rijp voor. Zo verklaren raadsleden Leen dert de Lange (WD) en Peter Bootsma (D66) het succes van hun voorstel om het terrasbe- leid te verruimen. De nieuwe terrastijden in juli en augustus zijn een uiting van de toegeno men rijkdom van de Leide naar s. De Lange meent dat die wel vaart en de bijbehorende men taliteit, van willen genieten, niet onderschat moeten worden. „Tien jaar geleden zag je hier amper een bootje, nu varen de sloepen in file door de grach ten. Als je bedenkt wat zo'n sloep kost! Dan moet je wel concluderen dat er geld is geko men onder de mensen." Zaterdagnacht, 24.00 uur. De Lange en Bootsma strijken neer op het terras van café Einstein. Ze willen het Leidse terrasbe- leid zelf eens onder de loep ne men op een moment dat het nog kan. Ondanks de opgeste gen koelte is het druk langs de Nieuwe Rijn en op de dekschui ten. Er klinkt terrasgerinkel en - geroezemoes, sfeervol flakkeren de kaarsjes in hun groene fles sen, horecapersoneel rent be drijvig heen en weer met het dienblad voor de borst. Bootsma refereert aan de histo rische rubriek 'Anno' van het Leidsch Dagblad. „Daarin las ik tot mijn verbazing dat in 1978 in Leiden het eerste terras werd geopend, bij koffiehuis Het Ge recht. Stel je voor, daarvoor wa ren er dus in Leiden geen ter rassen." Bootsma vindt het raadselachtig dat Leidenaars voor 1978 nooit op een terrasje zaten in hun stad. „Onbegrijpe lijk. Waarom deden ze dat niet? Met een biertje erbij willen De Lange en Bootsma wel specule ren over de reden waarom Lei den nooit een terrascultuur had. Zij vermoeden dat het iets te maken heeft met de grauw heid en de armoe die na de Tweede Wereldoorlog de stad in zijn greep had. De industrie verliet de stad, de dekenfabrie- ken sloten en er kwam niets voor in de plaats. De werke loosheid was groot, het cen trum dreigde te verpauperen. „Onder zulke omstandigheden heb je geen zin om op een ter ras te zitten", denkt Bootsma. „Dan heb je wel wat anders aan je hoofd." Maar nu, nu is alles anders. Lei den is nog nooit zo mooi ge weest, vinden de raadsleden. .Aannemers als Burgy, die ge specialiseerd zijn in het restau reren van monumenten, kun nen het werk niet aan", weet De Lange. De vele monumen ten staan te glimmen en te blin ken, het winkelbestand groeit onstuimig, met gespecialiseer de kledingzaken, antiquairs en noem maar op. En dat, terwijl Leiden zijn regiofunctie goed deels heeft verloren. Hoe kun nen al die winkels bestaan? „Dat kan alleen als de Leide naars veel geld in hun eigen stad uitgeven", zegt De Lange. Met de groeiende welvaart krijgt een nieuwe mentaliteit de stad in haar greep, denkt Boots ma. Er komt een zuidelijke, 'Maastrichtse' sfeer naar Lei den. Het 'echte Leidse', het proletarische ook, dat gaat er van af, denken de twee. Een nieuwe middenklasse van ho ger opgeleiden is in Leiden neergestreken. Zij zien de opge poetste stad als een decor waarin zij van het leven willen genieten. Terrassen horen daar- bij. Sluitingstijd nadert, de ober roept voor de laatste ronde. De twee keuvelende heren bestel len een laatste biertje en kijken nieuwsgierig rond. Langzaam, als vanzelf, loopt het terras van Einstein leeg. Er komt geen ge schreeuw, geduw of getrek aan te pas. „Zo zie je eens hoe het gaat", constateert De Lange te vreden. „Het gaat goed", valt Bootsma hem bij. Ze rekenen af, dan vertrekken ze. De een naar de Vestestraat, de ander naar de Breestraat, naar huis door hun geliefde stad, waar nu een kille nachtwind is opgesto ken. Leendert de Lange en Peter Bootsma onderzochten het succes van het Leidse terrassenbeleid zaterdag avond zelf bij café Einstein op de Nieuwe Rijn. „De tijd was er rijp voor." Foto: Eric Taal door Wilfred Simons leiden - Het nieuwe Leidse ter rassenbeleid is een succes. Het publiek verlaat de terrassen meer gespreid dan voorheen, waardoor herrie en andere over last in de binnenstad afnemen. „De mensen stappen tussen één en twee uur 's nachts gemakke lijker op", zegt eigenaar W. van Leeuwen van Stadscafé Van der Werff. Ook andere Leidse hore caondernemers vinden dat het terrasbeleid goed bevalt. Op initiatief van raadsleden P. Bootsma (D66) en P. Laudy (WD) besloot de gemeenteraad eerder dit jaar om café-eige naars de gelegenheid te geven hun terrassen in juli en augus tus op vrijdag en zaterdag tot twee uur 's nachts open te hou den. Met nadruk werd gezegd dat het om een proef ging en ereen evaluatie zou volgen. Vooral SP'er H. van Dam vrees de dat verruiming van de slui tingstijd tot 'dronkemansge- schreeuw" zou leiden. Volgens bedrijfsleider J. de Rooij van café 't Keizertje aan de Kaiserstraat is het tegendeel het geval. Het openhouden van de cafés leidt volgens hem juist tot een rustiger cafécultuur. „Mensen die op terrasjes zitten, storen zich aan luide muziek die uit de open ramen en deu ren van de cafés schalt. Wijzelf draaien op vrijdag en zaterdag lichte achtergrondmuziek om de terrasbezoekers tegemoet te komen. Dat heeft ook goede ge volgen voor de buurt, merk ik. De overburen vinden het veel prettiger zo." Ook andere horecaonderne mers vinden de latere sluitings tijd prettig. Marijke van Rijn van café Annie's Verjaardag aan de Hoogstraat vond het altijd vervelend om tegen 24-00 uur 'de terrassen te moeten leegve- gen'. „Het zat dan altijd nog stampvol. We moesten mensen sommeren om naar binnen te gaan. Dat gaf altijd ergernis en ruzie. Nu zie je dat het terras na één uur al rustiger wordt en dat iedereen tussen half twee en twee uur vertrekt." Mede-eige naar Van Leeuwen van Stadsca fé Van der Werff bevestigt Van Rijns constatering. „Voorheen was het altijd 'half twaalf, laat ste ronde'. Gastvrij is dat niet, het is niet de sfeer die wij willen uitstralen." Het is Van Leeuwen opgevallen dat het nieuwe terrasbeleid vooral een ouder publiek aan spreekt. Het gaat om mensen die geen behoefte hebben aan harde muziek of een uitgespro ken feestsfeer, maar die gezellig met elkaar willen praten met een hapje en een drankje erbij. „Dat zijn geen mensen die tot diep in de nacht uitgaan", zegt hij. ,,'s Morgens om zeven uur zijn de kinderen weer wakker, zeg maar. Dan maken ze het toch niet te laat. Tegen half twee is het uitgestorven. De laatste vier mensen die er nog zitten, gaan dan naar binnen." Alleen voor disco's en nacht clubs zijn de nieuwe sluitings tijden niet zo goed, vermoeden de ondernemers. „Je ziet wel dat mensen een terrasje pikken en daarna naar een disco gaan", zegt Van Rijn. „Vroeger vertrokken ze na twaalf uur, nu doen ze dat een of twee uur la ter." Initiatiefnemer Bootsma denkt dat het wel meevalt met dat negatieve aspect. „De nacht is ook voor disco-eigenaren nog lang genoeg." door Wim Koevoet en Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Mede-eigenaar M. Lan ge vindt niet dat Annie's Ver jaardag iets te verwijten valt. Bij deze Leidse kroeg begaf vrijdag avond een loopbrug het. Ze zegt dat de viering van de zes tiende verjaardag van het be drijf goed was voorbereid. De vergunning was op tijd binnen en alles voor eerste hulp bij on gelukken was ook in gereedheid gebracht. Lange: „Dit feest was al vijftien keer goed gegaan. Deze keer wat minder. Maar als je er nuchter naar kijkt, dan is toch alle ophef achteraf vooral een hype. Iedereen bleef er rustig onder. De brandweer, de poli tie. En ook het personeel. Er is kordaat en adequaat opgetre den. En ik wens daarvoor mijn waardering uit te spreken." Volgens Lange had ze de zes tiende verjaardag van Annie's mogen voortzetten. „Ik heb er zelf voor gekozen om dat niet te doen, ook al scheelt dat veel omzet. Gewoon omdat ik dat niet netjes had gevonden." De les die Lange uit de gebeurte nissen trekt, is dat op Annie's zeventiende verjaardag de loopbrug niet bevolkt mag zijn. Annie's Verjaardag was zater dag en zondag gewoon weer Oud-gedeputeerde Vissers pleit voor woningbouw Duikers van de brandweer hebben zaterdagochtend urenlang de bodem afgezocht naar persoonlijke be zittingen van de 28 gasten van Annie's Verjaardag die vrijdagavond in het water vielen toen de loopbrug het begaf. Foto: Frans Roomer open. De loopbrug was vervan gen door de loopbrug die op het verjaardagsfeest nog bij de Twee arrestaties tijdens feest rictanten ^ht De afdeling Leiden van ndse Kankerbestrij- ngin Wilhelmina zoekt mensen die 'r avonden enkele uren flecteren voor de kan- j. De collecte it jaar gehouden van 1 ft 6 september. Voor formatie of aanmelding Tlant kan worden ge- 15308 of 5760636. Meer e over het KWF is ook ft op internet: :erbestrij ding.nl Twee Leidenaars van 18 en 19 jaar zijn vrijdagavond rond kwart over tien op de Hoogstraat aangehouden nadat zij voor de nodige commotie bij Annie's Ver jaardag hadden gezorgd. Dat gebeurde nog voordat de houten loopbrug van de ho recagelegenheid naar het drijvend terras onder het ge wicht van de feestvierders bezweek. Het tweetal viel op dat terras andere klanten las tig en werd daarom door be veiligingsmedewerkers van Annie's Verjaardag in de kraag gepakt. Toen zij op de Hoogstraat stonden, wilde het duo het terras weer op, maar dat werd door de por tiers verhinderd. Daarbij werden over en weer klap pen uitgedeeld. Het tweetal zou ook met stenen naar de portiers hebben gegooid. De twee Leidenaars werden door de portiers op de Hoog straat aan de politie overge dragen. De 19-jarige moest eerst voor behandeling naar het LUMC en werd daarna ingesloten. Een 32-jarige portier heeft bij de politie aangifte tegen de twee ge daan wegens mishandeling. Aalmarkt lag. Volgens Lange heeft de gemeente erop aange drongen dat ze hiervoor een vergunning aanvraagt. Ze gaat ervan uit dat een en ander van daag nog in orde komt. Woord voerder F. Delemarre van de gemeente Leiden is nog aan het uitzoeken in hoeverre de eige naren van Annie's Verjaardag 'bouwvergunningsplichtig' zijn. „Maar", aldus Delemarre, „de uitbater van een uitspanning moet zelf optreden tegen onge wenst gedrag van de bezoekers. Je kunt een bouwsel honderd keer controleren, als er te veel mensen op staan en ze hossen er ook nog eens op, dan is de kans kennelijk groot dat het misgaat." Het instorten van het loopbrug getje bij Annie's Verjaardag is ook volgens Aad van der Luit een incident. De organisator van de Peurbakkentocht en het Energiq Avondspektakel tijdens de Leidse Lakenfeesten is niet bang dat het ongeluk conse quenties heeft voor het zo- merevenement in 2004. „Brug getjes kunnen nu eenmaal in storten", aldus Van der Luit. „Laten we hopen dat er gauw een nieuw bruggetje komt. En alsjeblieft geen Volendam-ach- tige toestanden, zodat een groep ambtenaren alle bruggen gaat testen en controleren. Je weet hoe dat gaat op zo'n feest je bij Annie's. Als het publiek door heeft dat er iets beweegt, wordt er extra gehost en ge sprongen op zo'n bruggetje. Toen Nederland in 1988 Euro pees kampioen voetbal werd, was het in de Amsterdamse grachten ook een zooitje." Volgens van der Luit is het voorval van vrijdag geen be dreiging voor het podium tij dens de Peurbakkentocht. „Dan worden er maximaal 150 mensen op dat podium toege laten. Dat leidt elk jaar weer tot ruzie, want heel Leiden wil daar staan. Maar 150 is 150 en geen mens meer. Het instorten van dat bruggetje vrijdagavond was een incident, eenmalig, en daar moeten we niet moeilijk over doen." door Robbert Minkhorst leiden/valkenburg - Het rijk heeft er het allergrootste belang bij om de grond van vliegkamp Valkenburg te verkopen als bouwgrond. Dat zegt de oud gedeputeerde van ruimtelijke ordening van de provincie Zuid-Holland, M. Vissers. Het zou de overheid zomaar een half miljard euro kunnen ople veren. Dit najaar beslist de Tweede Kamer over het lot van het ma rinevliegkamp. Sluiting maakt de weg vrij voor woningbouw, waar vooral de Leidse regio naar snakt. Minister Kamp (WD/defensie) wil het vlieg kamp ontmantelen vanwege bezuinigingen. GroenLinkser Vissers was de af gelopen vier jaar een van de grote pleitbezorgers voor een bestemming als bouwlocatie. Als bestuurder was hij nauw betrokken bij regionale afspra ken over woningbouw - waarbij het vliegkamp werd aangewe zen als de bouwlocatie voor de regio - en bij afspraken met het rijk over nieuwe woonwijken. Zo bestreed hij met succes het aanvankelijke plan van het rijk voor een Bollenstad. „Voor de lege boedel moet je nog een aardige prijs kunnen vangen", zegt Vissers, knip ogend naar de forse bezuinigin gen van het nieuwe kabinet. Daarbij vergeleken is de op brengst van de grondverkoop een aardige meevaller. „Het is in het belang van de overheid om het vliegkamp aan de hoog ste bieder te verkopen." Het rijk dient daarmee boven dien 'een maatschappelijk be lang': de Leidse regio en de Bol lenstreek hebben grote behoef te aan woningbouw. De oud- gedeputeerde, nu statenlid voor zijn partij, heeft overigens geen idee wat de grond zou kunnen opleveren. De opbrengst is waarschijnlijk zeer behoorlijk. Het kamp meet 360 hectare. Ervan uitgaande dat ongeveer de helft daarvan kan worden uitgegeven voor bouwkavels - natuur, openbaar groen en infrastructuur moeten immers ook worden aangelegd - blijft 180 hectare over. De laagste prijs per vierkante meter bouwkavel in de Leidse nieuw bouwwijk Roomburg is 325 eu ro. Die prijs is maatgevend. Een zeer voorzichtige raming komt dan neer op een opbrengst van 585 miljoen euro. Dat een dergelijke opbrengst nog bescheiden is, bewijzen oude bouwplannen voor het vliegkampterrein. In Valker- hout' van de gemeente Leiden en de provincie Zuid-Holland wordt uitgegaan van maar liefst 312 hectare aan bouwkavels. Als het zover komt, wordt ver moedelijk een van 'Valkerhout' afgeleid plan gerealiseerd. Twee van de drie scenario's uit het rapport 'Een vlucht valken' van Enno Zuidema Stedebouw en H N S Landschapsarchitecten rekenen met zo'n 200 hectare woningbouw. Een alternatieve nieuwe be stemming voor de grond van het vliegkamp is natuurgebied. Daarvoor geldt een prijs van landbouwgrond, en die be droeg volgens het CBS in 2001 gemiddeld 37.200 euro per hec tare. Maar het kan ook zo uit pakken dat de grond 'om niet' aan Staatsbosbeheer wordt ge geven. Uit reacties van de ministeries van defensie en financiën blijkt dat de overheid nog niet rekent op grondopbrengst van het vliegkamp. ,,Als het wordt ge sloten, gaat de grond naar Do meinen (een afdeling van fi nanciën, red.)", zegt voorlichter A. Marcus van Defensie. „Daar na gaat de markt van vraag en aanbod tellen. De toekomstige bestemming is puur specula tief. Domeinen doet eens in de zoveel tijd een grote verkoop. Ik heb er ooit een auto gekocht." „Wij hebben er nog geen enkele bemoeienis mee", legt Marcus' collega S. Bartelds van financi en uit. „De grond is van defen sie." Voorlichter S. de Frel van het marinevliegkamp meldt dat 'al le woordvoerijjg in principe via Den Haag worat gedaan'. Niet temin laat hij zich nog het vol gende ontvallen: „We hopen nog steeds op de gezonde ge dachten van de mensen in de Tweede Kamer." leiden - Een groep van 25 jon geren tussen de 17 en 23 uit de ze regio reist volgend jaar van 8 juli tot 12 augustus naar Brazi lië. Doel van de reis is inzicht te krijgen in de problemen die er in Brazilië spelen. Daarnaast probeert de groep zich een beeld te vormen van de invloed die onderdrukking, uitbuiting en (onder) ontwikkeling hebben op het dagelijks leven van de jongeren in Brazilië. Dit gebeurt door gedurende vijf weken het dagelijks leven met Braziliaanse leeftijdsgenoten te delen. De reis wordt georganiseerd door de Stichting Mondias in samenwerking met het Deke naat Leiduinen. Woensdag avond 27 augustus om 19.30 uur begint een programma dat ter voorbereiding op de reis tot juli 2004 wordt gevolgd. De V' groep verdiept zich in de Brazi liaanse cultuur en leert Portu gees. De bijeenkomsten zijn el ke woensdagavond in het: Tey- lingencollege locatie Duinzigt aan de Wijttenbachweg in Oegstgeest. Er is nog plaats voor jongeren uit Leiden, de randgemeenten of de Duin- en Bollenstreek. Aanmelden kan bij Frances Verhaar, 5727888 of francesverhaar@hetnet.nl.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7