Israël doodt weer leiders van Harnas BUITENLAND Verhoren geven ontluisterende blik op kabinet Blair Weer doodstraf geëist tegen verdachte 'Bali' VN nemen afscheid en beginnen opnieuw in Irak Pedofiele ex-priester in gevang vermoord Zuid-Afrika in de ban van corruptie en vuilspuiterij 'Mogelijk duizend doden bij bloedbad in Liberia' - Kijken naar Kagame oden bij ijies India De Indiase stad Bom- laag door zeker vier iagen opgeschrikt, fvielen zes doden en elcer 35 mensen ge il wie een aantal ern- ieeft de Indiase politie tón ontploffing deed [in de nabijheid van de Sevi tempel in het cen- i tweede had plaats bij py of India, een mo- het zuiden van De andere aanslagen lenige afstand van het ït en de Gateway. jten gedood hanistan jij een aanval door Ta- iers op een vrachtwa- fghaanse regerings- jjn zeker vijf soldaten .jen, zo maakte de ir van de provincie eren bekend. Drie Ta- ders werden gedood etpartij die op de gde. Volgens de Tali- vaalf soldaten en jan-strijders omgeko- geweld in Afghanistan open weken hevig op- joral buiten de Kabul worden solda- hten steeds vaker indoor de Taliban, ie in 2001 onder lei- VS werd verdreven. nst excuus ^ihouding «De Iraanse president kt excuses van tannië voor de arres- :=de voormalige Iraanse e turin Londen, Hade T lour. Hij werd don- 18 ;epakt op grond van ijns arrestatiever- ten moet Soleiman- me termijn vrijlaten uses aanbieden, zei irgentinië verdenkt our van betrokken- 31 aanslag in 1994 op »l :ultureel centrum in 'm res. Daarbij vielen 85 eimanpour is aange- pns medeplichtig- e ïoord. Iran ontkent okkenheid. iTI uigexplosie 2i doden ince - Een propeller- gisteren in Haïti kort 4( tijgen geëxplodeerd, étenden zijn daarbij in gekomen. Het tte neer bij Lory, vijf en westen van Cap- lar het was opgeste- as niet direct duide- jestel explodeerde eergestort, of daar- liegtuig, dat op weg brt-de Paix, was ei- in de Haïtiaanse bin- maatschappij Tropi- oden bij ies Rusland Bi) een reeks bomex- isnodar in het zui- Bland zijn vandaag [en twintig gewon- li. Dat hebben de jutoriteiten gemeld, s deden zich voor s en een bushalte, lerder van het mi- I noodsituaties in iei dat de aanslagen Jen te houden met [ver onroerend goed I plaatselijke mis- planezen eschoten taliaanse politie is de dader van een •artij in Milaan, die isen het leven kost- ige dader had het twee mensen met had. De twee an- jffers, een 2-jarig >n 60-jarige man, 'ige passanten. De zaterdagavond in igs zijn twee vijan- hen onder vuur. 'ee werd meteen mder sloeg op de nan ging schietend jaan, waarbij hij de N *lan en het 2-jarige R Gelijk raakte. 11 idcijfers in dan ooit 'N Het aantal ge ien in de VS heeft vo- «aagste niveau be- het land dertig jaar gon statistieken bij Het percentage n dat slachtoffer mishandeling, ver- tf een overval is in (i meer dan gehal- jaar werden 23 op erikanen het slacht- n geweldsdelict, te- p de 1000 in 1993. rerden zo'n 23 mil- anen, oftewel onge- «nt van de bevol- ichtoffer van een •t aantal moorden, arte statistieken [ehouden, steeg wel. maandag 2$ augustus 2003 door Liesbeth Buitink londen/anp - Het onderzoek naar de dood van de Britse wa pendeskundige David Kelly be reikt de komende dagen een hoogtepunt met de verhoren van premier Tony Blair en mi nister van defensie Geoff Hoon. De verhoren van de commissie- Hutton hebben in de eerste twee weken een ontluisterend kijkje in de keuken van de Brit se regering opgeleverd. De commissie-Hutton onder zoekt hoe een hoogoplopende ruzie tussen de Labour-regering en de BBC kon resulteren in de vermoedelijke zelfmoord van Kelly. Hij was de anonieme bron van een BBC-documentai- re over de manier waarop de regering de argumenten voor een oorlog tegen Irak 'sexier' zou hebben gemaakt. De BBC wilde zijn naam niet onthullen, maar het ministerie van defen sie lekte naar de pers dat Kelly de geheimzinnige bron was. De BBC heeft dat na Kelly's dood bevestigd. De commissie publiceerde gis teren 9000 pagina's over de zaak, die bestaan uit documen ten van het kabinet, de ministe ries van defensie en buiten landse zaken, de BBC en ver scheidene kranten. Dagboek aantekeningen, verslagen van besloten vergaderingen, weer gaven van telefoongesprekken, privé-commentaren, roddels op een feestje op het ministerie van defensie en sms-berichten dienen allemaal om licht te werpen op de manier waarop Defensie tot het besluit kwam Kelly's nam te laten lekken en de microbioloog daarmee tot speelbal van de publiciteit te maken. De documenten zouden in de dagelijkse praktijk van de Britse politiek dertig jaar lang verze geld zijn gebleven, maar liggen nu open voor het kritische oog van de commissie en de pers. Zo is te lezen hoe belerend Blairs perschef Alastair Camp bell de premier op een onder vraging in het Lagerhuis over de zaak voorbereidt. De bewoor dingen die Campbell dwingend suggereert, keerden een dag la ter vrijwel woordelijk terug in de toespraak van de premier. Uit de documenten blijkt dat Blair wel degelijk van tevoren op de hoogte was van het uit lekken van Kelly's naam. Hij was voorzitter van enkele ver gaderingen over de zaak en in die bijeenkomsten werd uitein delijk besloten, dat Defensie zou zorgen dat Kelly's naam bij de media terecht zou komen. De regering bleek zich steeds vooral bezorgd te maken over het effect dat de publicatie van Kelly's naam zou hebben op de geloofwaardigheid van Dow ning Street. Een week geleden meldde The Sunday Telegraph dat Hoon be reid zou zijn het veld te ruimen om te voorkomen dat de positie van Blair ernstige averij op loopt. De Amerikaanse krant The New York Times meldde za terdag echter dat de minister van defensie niet van plan is 'in zijn eigen zwaard te vallen', maar woensdag in een felle ver dediging aan de commissie dui delijk wil maken dat hij alleen de instructies opvolgde van zijn baas, Toriy Blair. Blair moet zich donderdag ver dedigen voor de commissie. Hij moet proberen de geloofwaar digheid van zijn regering te her stellen door de commissie en de Britten ervan te overtuigen dat Kelly niet het slachtoffer is geworden van een politiek spel letje. Het is de ernstigste crisis die Blair in zijn regeerperiode onder ogen heeft gezien. denpasar/rtr-afp-anp - Indo- nesische aanklagers hebben vandaag de doodstraf geëist te gen Ali Ghufron. De militante moslim, ook bekend als Mukhlas, zou volgens hen de algehele verantwoordelijkheid dragen voor de aanslagen op uitgaansgelegenheden op het eiland Bali. Daardoor kwamen in oktober vorig jaar 202 men sen om. De 43-jarige Mukhlas is aange klaagd wegens 'het beramen, organiseren en uitvoeren van terroristische misdaden'. Mukhlas staat met nog twee broers terecht in de zaak. Zijn jongere broer, de 'Lachende Terrorist' Amrozi, werd op 7 augustus ter dood veroordeeld. In totaal moeten dertig ver dachten voorkomen. ,,De gedaagde heeft geen wroe ging getoond voor wat hij heeft gedaan. Hij lachte en was trots op zijn missie. De gedaagde zag zijn misdaad als een spel", be toogde aanklager Indriati voor de rechtbank. Toen de eis werd voorgelezen, hief Mukhlas zijn handen in een gebedshouding, en aan het einde van de zitting bedankte hij de strafpleiters. De aanklagers hebben eerder gezegd dat Mukhlas in 1987 in Afghanistan contact heeft ge had met Osama bin Laden. Hij zou de aanslagen op Bali heb ben beraamd omdat er veel 'witte mensen' kwamen. De meeste slachtoffers waren Au stralische toeristen. Onder de doden waren ook twee Neder landers. Volgens de Indonesische auto riteiten zit de militante moslim beweging Jemaah Islamiyah (JI) achter de aanslagen. Mukhlas zou deel uitmaken van de lei ding van die organisatie. Vol gens de aanklagers voorzag hij verschillende leden van de be weging van geld, waarmee zij onder meer explosieven en een minibusje kochten. Het voer tuig werd later omgevormd tot een enorme autobom. De zaak wordt op 4 september voortge- monrovia/rtr-afp - Liberiaan se rebellen zouden in een ge bied in het noordoosten van het West-Afrikaanse land een bloedbad hebben aangericht. De staatsradio meldde gisteren dat ongeveer duizend mensen zouden zijn omgebracht. De plaatsvervangend leider van het Liberiaanse regeringsleger, Benjamin Yeaten, kon alleen bevestigen dat veel personen zijn omgekomen en dorpen werden verwoest. Volgens de staatsomroep is de moordpartij in het district Nim- ba uitgevoerd door leden van de rebellengroep MODEL (Be weging voor Democratie in Li beria). De zender meldde niet wanneer de slachting plaats vond. Het bloedbad is nog niet door onafhankelijke bronnen bevestigd. Een ooggetuige vertelde de ra diozender dat rebellen het stad je Bahn, circa 250 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Monrovia, bestormden. Zij openden er het vuur op de be volking en verdwenen daarna weer in het bos. Volgens gene raal Yeaten is nog onduidelijk hoeveel mensen zijn omgeko men. „Het kunnen er honderd maar ook duizend zijn". De legercommandant kon ook niet bevestigen welke rebellen groepering verantwoordelijk is voor de slachtpartij. Behalve MODEL was de afgelopen da gen ook de belangrijkste rebel lenbeweging van het land, LURD (Liberianen voor Verzoe ning en Democratie), in het ge bied actief. Sinds de Liberiaanse overheid, MODEL en LURD op 18 augus tus een vredesakkoord teken den, is het rond Monrovia rus tig geworden. Uit andere delen van het land worden echter nog gevechten gemeld. Het vredes verdrag moet een einde maken aan de burgeroorlog die het land al veertien jaar bijna onaf gebroken teistert. kabuga - Een Rwandeesje kijkt onder een hek door tijdens de laatste verkiezingsbijeenkomst van Paul Kagame, de president van het Oost-Afrikaanse land. Rwanda, waar negen jaar geleden naar schat ting een miljoen mensen opkwamen bij hevige et nische strijd tussen Hutu's en Tutsi's, gaat vandaag naar de stembus om een nieuw staatshoofd te kie zen. Het zijn de eerste meer-partijenverkiezingen sinds de genocide. Kagame is favoriet voor de overwinning. Foto: Reuters/Antony Njuguna bagdad/afp-rtr-dpa - De Ver enigde Naties hebben dit week einde hun werkzaamheden in Irak hervat, vier dagen na de verwoestende bomaanslag op hun hoofdkwartier in Bagdad. Er is een nieuw onderkomen gevonden, dat volgende week open gaat. Secretaris-generaal Annan be noemde vrijdag een opvolger voor de omgekomen VN-gezant Vieira de Mello. De 54-jarige Portugees Ramiro Lopes da Sil- va is voorlopig de nieuwe hoog ste VN-functionaris in het land. Lopes da Silva was tot nu coör dinator voor humanitaire zaken in Irak. Bij de aanslag kwamen dinsdag 23 mensen om. Tot nu toe zijn dertien slachtoffers geïdentifi ceerd, onder wie Vieira de Mel lo. Hij is zaterdag overgevlogen naar zijn vaderland Brazilië, waar een wake voor hem werd gehouden. Annan zwoer daar het werk in Irak te voltooien. Zijn familie maakte gisteren be kend dat Vieira de Mello te rus te zal worden gelegd in de graf tombe van de VN in Genève. In Irak wordt intussen gezocht naar de daders van de aanslag. De Britse krant The Sunday Ti mes meldde dat de coalitietroe pen de jacht hebben geopend op Khamis Sirhan al-Muham- med, een hoge oud-functiona ris van de Baath-partij. Hij staat op de lijst van 55 meest gezoch te Irakezen, en zou de hand in de aanslag hebben gehad. Volgens Iraakse bronnen heeft Muhammed zich ontpopt als een belangrijke verbindings man tussen militante leden van het verdreven bewind van Sad dam Hussein, en buitenlandse islamitische strijders die in Irak willen vechten tegen de Ameri kanen. De Amerikaanse be stuurder in Irak Bremer zei gis teren dat de coalitietroepen steeds meer last hebben van die buitenlanders. Volgens Bremer door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Ahmed Aishtawi, een van de hoogste Hamas-comman- danten in de Gazastrook is gis teravond gedood door Israëlisch raketvuur. Gevechtshelikopters bestookten zijn auto in Gaza- stad. Een andere inzittende, Walid Alhumas, kwam eveneens om. Alhumas was voorzitter van de studentenbond van de Islami tische Universiteit. Net als Aisht awi was hij actief in de gewa pende arm van de Harnas. Over de identiteit van twee an dere dodelijk gewonde slachtof fers heerst onduidelijkheid. Volgens Israël waren het kandi daat-zelfmoordterroristen, maar Palestijnse ooggetuigen zeggen dat de twee niet in de getroffen auto zaten. Het zou gaan om leden van Strijd macht-17, de presidentiële gar de van Yasser Arafat, die een controlepost bemanden op de plaats van de aanval. Volgens de Palestijnen zijn acht voorbij gangers gewond geraakt, van wie vier ernstig. De aanslag volgde enkele uren na de bekendmaking door de Israëlische stafchef, luitenant- generaal Moshe Ya'alon, dat Is raël 'alle Hamas-personeel' als doelwit beschouwt. Volgens een militaire woordvoerder was de liquidatie van gisteravond bedoeld om een dubbele zelf moordaanslag te voorkomen, die Harnas de komende dagen had willen uitvoeren. Sinds de dood van Hamas-leider Abu- Shanab, vorige week bij een soortgelijke aanslag, heeft de Is raëlische veiligheidsdienst veel nieuwe aanwijzingen ontvan gen over op handen zijnde Pa lestijnse zelfmoordaanslagen. De gisteravond vermoorde Aishtawi fungeerde volgens Is raël als verbindingsman tussen het politieke leiderschap van Hamas in Gaza en Hamas-cel- len op de Westoever. Alle zelf moordaanslagen in Israël sinds het begin van de intifada, drie jaar geleden, zijn uitgevoerd vanaf de Westoever. Een elek tronisch beveiligd hekwerk rondom de Gazastrook is voor potentiële terroristen tot nu toe een onneembaar obstakel ge bleken. Palestijnse bronnen in de Gaza strook hebben bevestigd dat Aishtawi een hoge Hamas- commandant was. Hij zou bin nen de organisatie verantwoor delijk zijn geweest voor de een heid die zelfgemaakte Kassem- raketten afvuurt op doelen in Israël. Het afgelopen weekeinde lanceerde Harnas voor het eerst een nieuwe versie, de Kassem- 2. Die raket landde op het strand, een kilometer ten zui den van de Israëlische stad Ashkelon. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse ex-priester John Geoghan (68) is zaterdag in een gevangenis in de Amerikaanse staat Massa chusetts vermoord. Hij werd volgens de autoriteiten aange vallen door een medegedeti neerde en overleed anderhalf uur later in een ziekenhuis. Geoghan zat een straf uit voor aanranding van een tienjarige jongen. Zijn rechtszaak gaf de aanstoot tot het schandaal rond kinder misbruik en ontucht met min derjarigen dat vorig jaar los barstte in de Amerikaanse rooms-katholieke kerk. Er wa ren speciale maatregelen geno men om Geoghan tegen andere gevangenen te beschermen, vanwege de hogere risico's voor pedofielen die achter de tralies belanden. De in 1998 uit zijn ambt gezette priester leefde echter niet hele maal in afzondering, en had overdag contact met een groep andere gevangenen, zei een woordvoerster van het gevan geniswezen in Massachusetts. Hij is volgens justitie gewurgd door een man die levenslang had voor moord en gewapende overval. Geoghan zat een straf worden de meeste aanslagen echter uitgevoerd door aanhan gers van Saddam. De Iraakse tv heeft gisteren op nieuw gezegd dat de daders van de aanslag op de VN hulp heb ben gekregen van een van de Iraakse bewakers van het ge bouw. Hij zou de terroristen een plattegrond hebben toege speeld, waarop stond waar het kantoor van Vieira de Mello was. De bomauto reed vlak on der die kamer het gebouw in. John Geoghan. Foto: AP van negen tot tien jaar uit in de Souza-Baranowski gevangenis in Shirley. Behalve de zaak waarvoor hij was veroordeeld, liepen er nog meer straf- en civiele zaken te gen Geoghan. In totaal 147 mensen zeggen door hem te zijn misbruikt. Met 86 van hen heeft het aartsbisdom Boston een schaderegeling van 10 mil joen dollar getroffen. Toen tij dens zijn rechtszaak in januari 2002 uitkwam dat het bisdom hem van parochie naar paro chie stuurde ondanks waar schuwingen over kindermis bruik, kwamen meer slachtof fers in heel de VS met hun za ken naar buiten. De handelwijze van aartsbis schop Bernard Law, die Geog han en andere ontuchtplegers jarenlang de hand boven het hoofd hield, bleek geen inci dent maar praktijk in de bis dommen, omdat de reputatie van de kerk belangrijker was dan aan bescherming van kin deren en tieners. Onder grote publieke druk besloten de bis schoppen vorig jaar tot een harde aanpak van priesters die in de fout gaan met minderjari gen. In het jaar na de zaak-Geoghan zijn minstens 325 priesters van hun pastorale taken ontheven. Law trad eind vorig jaar af van wege het schandaal. Het open baai' ministerie in Massachu setts maakte vorige maand be kend dat sinds 1940 in het aartsbisdom 789 tot 1000 kin deren zijn misbruikt door verte genwoordigers van de kerk. De kerkleiding onderhandelt met 542 van hen over een schade vergoeding. Een advocaat van Geoghans slachtoffers zei dat niemand het verdient op deze manier te ster ven, en dat zijn cliënten nim mer blijk hebben gegeven van wraakzucht. Een woordvoerder van het aartsbisdom noemde de moord op Geoghan 'tra gisch'. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Corruptie en vuilspuiterij. Zuid-Afrika blijft in de ban van obscure manoeuvres en dubieuze aantijgingen. De vice-president, verzetshelden die decennia met Nelson Mandela op Rob beneiland hebben doorgebracht, zelfs een ikoon als Desmond Tutu - nie mand blijft gespaard. Cynici houden het op de volgend jaar te houden verkiezingen, die uitnodi gen tot hevige interne strijd binnen het ANC, de almachtige regeringspar tij en voormalige bevrijdingsbewe ging. Het klikken bij de politie of het lekken naar de media met belastend materiaal blijkt een effectieve manier om een 'kameraad' of diens stroming binnen de partij te beschadigen. Dit weekeinde vond de apotheose plaats in een al twee jaar durend schimmenspel rond vice-president Jacob Zuma. Hij wordt er van ver dacht jaarlijks 65.000 euro te hebben gevraagd aan een Franse wapenfabri kant. Het bedrijf dong mee naar de mega-order van 50 miljard euro die de Zuid-Afrikaanse regering vier jaar geleden plaatste voor militair materi eel, en waar altijd de geur van cor ruptie omheen heeft gehangen. De beschuldiging kwam van de spe ciale anti-corruptie-eenheid 'de Schorpioenen', ooit door Mandela in het leven geroepen. Ze nagelde vorig jaar ANC-ffactievoorziter en verzets held Tony Yengeni aan de schand paal. Hoewel het vermoeden groot is dat politieke tegenstanders van Zuma binnen het ANC de speurneuzen een handje hebben geholpen, vond de partij toch dat het nu maar eens afge lopen moest zijn met alle beschuldi gingen. Dat resulteerde in een ongemeen fel le campagne tegen de leider van het team, Bulelani Ngcuka, zelf vooraan staand ANC-lid. De druk werd te groot, en zaterdag liet hij weten dat er weliswaar 'een zaak' is tegen Zuma, maar dat de bewijslast te gering is om die te kunnen winnen. Een duivelse formule, want Zuma's positie is gered terwijl zijn naam altijd verbonden zal blijven met corruptie. Zuma hoort niet tot het selecte groepje getrouwen van president Thabo Mbeki, die volgend jaar zon der twijfel herkozen zal worden. Kort daarna zal een nieuwe partijvoorzit ter worden aangewezen, die tevens de volgende presidentskandidaat van het ANC zal zijn. Zuma heeft veel in teresse, maar zijn kansen zijn erg klein geworden. De oppositie roept nu dat het ANC speelt met justitie-en haar het zwijgen oplegt. Het ANC ontkent, maar het is duidelijk dat de Schorpioenen geen goed meer kunnen doen in de ogen van de regering. Debet daaraan is waarschijnlijk ook een onderzoek van het team naar een andere ANC-cory- fee: Mac Maharaj. Deze briljante strateeg, die samen met Mandela jaren op Robbeneiland doorbracht, wordt er van beschul digd geld te hebben aangenomen toen hij minister van transport was in het vorige ANC-kabinet. Hij trad on langs af als topman bij de bank Fir- stRand, waar hij in 1999 was aange nomen om vooral 'de contacten met de regering te verbeteren'. Maharaj zou te innig hebben samen gewerkt met Shabir Shaik, een zaken man uit Durban met belangen in we genbouw en wapenproductie. Hij is dezelfde die als 'vriend en financieel adviseur' vice-president Zuma in de problemen heeft gebracht. De familie Shaik streed tegen apartheid, maar is nu succesvol in zaken en bestuur. Een broer van Shaik was hoofd in koop van het ministerie van defensie en regisseerde de zo omstreden 'wa penaankoop van de eeuw'. Het nieuwe Zuid-Afrika kijkt ver baasd naar de val van de ANC-goden. En terwijl dat geb urt, doet een van de al eerder gevallenen, dominee Al lan Boesak, nog een duit in het zakje. Boesak, die in 2000 werd veroordeeld voor misbruik van donorgelden en een jaar gevangenisstraf heeft uitge zeten, zei vorige week dat hij alsnog recht had op amnestie, omdat hij het geld had gebruikt voor het ANC en de strijd tegen apartheid. Boesak verket terde het ANC en beschuldigde en passant aartsbisschop en Nobelprijs winnaar Desmond Tutu ervan ook geld van donors achterover te heb ben gedrukt. Alles vond plaats rond de viering van de twintigste verjaar dag van het Verenigd Democratisch Front. Deze organisatie, waarvan de leiding bestond uit Boesak, Tutu en vele anderen die nu in het ANC actief zijn, leverde een beslissende bijdrage aan de val van de apartheid.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5