Abvakabo stuurt aan op staking BINNENLAND Rechter, red onze groene baret! Bos: Zalm voert willens en wetens slecht beleid Verdeeldheid bij vakbonden over landelijke actie tegen bezuinigingsplannen Briljante geest eet graag met gelijkgestemde Trompfestival goed bezocht itaties op A4 oop duel -FC Utrecht 'Onvruchtbaarheid is geen luxeprobleem maar ziekte' Welke dierenbeul kan een ooi in bedwang houden ije dood ebruik xtc -Een 15-jarig meisje jd is zaterdagmorgen »n aan de gevolgen van juik van xtc. Dat heeft ie Limburg Zuid zater- ,eld. Het slachtoffer was de circa 5000 bezoekers «ega-Rave-Party. Tij party werd het meisje ij werd opgevangen EHBO-post op het ter volgens is zij overge- aar het ziekenhuis, in de loop van zater- jen is overleden. Agt hielp retier Kan Lm - Oud-premier Van Jtbegin jaren tachtig in ~»im de cabaretier Wim jocht zodat die hem be- on doen. Dat onthulde gisteren in het VPRO- ma Zomergasten. Van estijds als demissionair in formatiebesprekin- Den Uyl (Pvda) en Ter- >6). Hij ging naar zijn iekem naar een nabij- leater onder het mom aatsbelang riep. Bij st hij een band inspre- lerlei bewegingen ma ma de cabaretier uit zijn imitatie ten beste i wil geen wen ontslaan Bij de reorganisatie jgsmacht zullen geen worden ontslagen. Kamp van defensie i een interview met mbemummer van Op- E" is Kamp blijft het r van 12 procent vrou- de krijgsmacht in 2010 laafd. „Dat betekent iu geen vrouwen willen l, want we zitten net op jten een halve pro fevakbond voor defen- heel VBM/NOV noemt fcdiscriminatie'. en (5) door rijf overleden De 5-jarige jongen die lg dood in zijn ouderlij- inHaveltedoorde rd aangetroffen, blijkt ging om het leven tracht. Sectie bracht irzaak aan het licht, moeder werd di- "vondst van de jongen Siden. Zij wordt nu ver in moord of doodslag. -dina Jolie wil (Erkel vrij B-De actrice Angelina «gisteren in Moskou Ben de Nederlandse Bker van Artsen zonder ■Arjan Erkel vrij te la- Bed dit in haar functie Bsadrice van de vluch- Bganisatie Unhcr van ■gde Naties. Erkel werd jeen jaar geleden ont- Bïagestan. Hekanaal ftild na brand "-Door de hevige ^bandenfabrikant Vre- Enschede is het yanaal zwaar verontrei- ihet vele bluswater stoffen vanaf het fa- rein in het kanaal te- jmen. Om verdere ver- ;nivan de vervuiling te oup, blijft de sluis bij j1 gesloten. in AZC m chtpartij eI1 L r» mf 1 - Bij een vechtpartij _.e, vond in het azielzoe- ien ïm (AZC) in Harlin- 33-jarige bewoner ïntrum om het leven De politie heeft een lewoner van het AZC :r aangehouden op g van moord of dood- sctie blijkt dat het door een steekwond 'en is gekomen. maandag 25 augustus 2003 din haag/gpd-anp - De extra bezuini gingsplannen die het kabinet eind vorige week bekend maakte, zorgen voor ver deeldheid bij de vakbonden. Voor ambte narenbond Abvakabo FNV is een grens overschreden en de bond roept op tot een landelijke stakingsdag. FNV Bondgeno ten, de grootste bond binnen de vakcen trale FNV, staat positief tegenover deze plannen. Andere bonden willen het kabi net nog een kans geven om de pijn voor hun achterban te verzachten. „Voor ons is de maat vol", aldus een woordvoerder van de ambtenarenbond Abvakabo. „Er wordt niet geluisterd naar onze kritiek; het kabinet gaat ge woon zijn eigen weg." Met een landelij ke stakingsdag op 14 oktober, rond het najaarsoverleg tussen kabinet en sociale partners, wil de bond de druk alvast op voeren. De Abvakabo hoopte vanmiddag ook de dertien andere FNV-bonden, in het overleg van de federatieraad, en andere vakbondsorganisaties over te halen tot deelname aan de stakingsdag. De kans dat dit lukt, lijkt klein. Hoewel voorzitter De Waal zijn afkeer van de plannen niet onder stoelen of banken steekt, wil de vakcentrale FNV eerst de exacte invul ling van de plannen afwachten. Uiterlijk op prinsjesdag, als het kabinet de nieu we begroting presenteert, komt daar duidelijkheid over. Voor die tijd willen de vakcentrales FNV en CNV nog alles in het werk stellen om rond de tafel met het kabinet tot andere afspraken te ko men. „Acties vind ik op dit moment geen aansprekend scenario", zegt voor zitter Terpstra van de vakcentrale CNV. „Onze achterban heeft een behoorlijke realiteitszin en geeft duidelijk aan: 'Er gebeurt van alles met onze salarissen, pensioenen, vut of WAO; probeer alsje blieft in gesprek te komen met het kabi net om hier nog wat aan te doen'. Wij willen in de komende weken van het ka binet weten of er nog serieus onderhan deld kan worden. Actie kan dan altijd nog." Ook de aangesloten bonden van het CNV beraden zich vandaag op de verdere strategie in reactie op de kabi netsplannen. Voorzitter Van der Kolk van FNV Bond genoten begrijpt dat de nood hoog is bij de Abvakabo. „Maar met het stakings wapen moet je zuinig zijn. Dit kabinet lijkt te doen wat het wil, het ligt op ram koers en dan blijf je na een stakingsdag louter zitten met teleurstellingen en ge loven je leden nergens meer in. Volgend jaar komen er ook weer zware CAO-ron- des en dan moet je je achterban ook nog in beweging krijgen als het moet." Van der Kolk wil eerst nog verder gaan met het informeren van leden over de gevolgen van de huidige plannen. „Als het kabinet in de tussentijd geen ruimte laat voor onderhandelingen, moeten we inderdaad overgaan tot harde actie, maar meer dan één stakingsdag. Daarom moeten de mensen in het land eerst doordrongen worden van wat dit allemaal betekent; dan kun je ze voor langere tijd mobiliseren." door Bert Janssen enschede - Je moet slim zijn én een greintje zelfspot hebben. Wie koopt anders een mok met het Mensa-logo, de bundeling van briljante geesten? Op het porselein zijn twee woorden geprint: Koppie Koppie... Het hebbedingede ligt pal naast glimmende Mensa-manchet knopen. Op de UT viert de va derlandse tak van de interna tionale bollebozenbeweging - met wereldwijd 100.000 leden - deze zaterdag de veertigste ver jaardag. Een blakend gezel schap van 16-min tot 80-plus, gemiddeld onder de 35, met toespraken en taartpunten. De 260 bezoekers vormen geen afspiegeling van de samenle ving; er is geen Turk of Marok kaan te bekennen. Misschien is er sprake van een pr-probleem, denkt voorzitter Willem Bou- wens, management-consultant te Amsterdam. Allochtonen kunnen het enige criterium voor toetreding (een intelligen tiequotiënt van minimaal 133) best halen. Tenslotte is ook 2 procent van de Nederlanders gezegend met een bovenmoda- le berg grijze cellen. „Twee van de drie onderdelen van de test hebben niks met taal of her komst te maken." Mensa is een soort sportclub voor hersengymnasten. Met bekende Nederlanders als oud ruimtevaarder Wubbo Ockels en schrijfster Yvonne Kroonen- berg, maar ook een schrandere huisschilder en bijdehante boekhouder. Lieden met meer dan een ton in euro's en lui op bijstandsniveau; niet iedereen met een goed stel hersens slaagt in de maatschappij. Wolter Pieters (25), net afgestu deerd in de Wijsbegeerte van Wetenschap, Technologie en Samenleving, begint een eigen Special Interest Group, een SIG. Dat is hier in de mode. Zo zijn er al de M-eet-SIG (voor smulpapen) en de HORT-SIG, voor Hoogbegaafden Op Rui- terToer. „Ze rijden net zo paard als mensen met een lager IQ* hoor", verklaart de voorman la chend. Wolters passie is wandelen. Met gelijkgestemden wel te ver staan. „Die associëren sneller, je voert andersoortige gesprek ken." Dat kan toch ook bij wandelclub De Vlotte Voetjes? „In een sportvereniging zit je om de sport, niet om de ge sprekken eromheen. Hier weet je dat iedereen redelijk snel dingen oppikt, je hoeft niet bang te zijn dat mensen afha ken", zegt hij. De voorzitter snapt 'm. „De le den voelen zich thuis omdat ze in de hoogste versnelling moe ten communiceren." Ook wan delend met Wolter. ter heude - Met een oecumenische kerkdienst in de openlucht in de duinen bij Ter Heijde is gisteren het Trompfestival afgesloten. De or ganisatie heeft in zes dagen ruim 140.000 bezoekers geteld van de ongeveer veertig evenementen die ter ere van de Nederlandse zee held Maarten Harpertszoon Tromp in en om het Zuid-Hollandse kust dorp zijn gehouden. Volgens een woordvoerder van de organisatie is het festival, op een flauwgevallen vitouw na, gesmeerd verlopen. Het programma varieerde van een zeildemonstratie van de replica van het zeventiende-eeuwse schip de Endeavour (op de foto op zee te zien) voor de kust tot een rockopera. Admiraal Tromp kwam op 10 augustus 1653 om het leven tijdens een slag met de Engelsen op de Noordzee ter hoogte van Ter Heijde. Tromp hoort thuis in het rijtje 'vaderlandse helden' als Piet Hein, Michiel de Ruyter en Willem van Oranje. Foto: GPD/Frank Jansen |np - Het verkeer op g A4 richting Amster- Êrdagavond korte tijd |bij de afrit naar de Prins Clausplein, [net supporters van FC Vam daar tot stilstand p ruit van het voertuig jfild en stoelzittingen ten werden gegooid, ste de weg af, waarna iden werden gearres- supporters kwamen laag, waar hun club Den Haag had ge- !ld. Volgens een irster van het OM is *1 zeker dat de ruit door een steen van j Vervolgens werden /ven en een aantal 'gen naar buiten ge- Vol trots dragen veteraan-commando's hun groene baret tijdens een défilé door Roosendaal. Archieffoto: GPD/Thom van Amsterdam door Louis Burgers arnhem - Een groep oud-com mando's probeert donderdag bij de rechter te bereiken dat de nieuwe, mosgroene baret van de landmacht niet wordt inge voerd. Het hoofddeksel lijkt te veel op de felgroene baret, die al zestig jaar het ereteken is van het korps Commandotroepen en aantoont dat de drager een zware opleiding heeft gevolgd. Volgens woordvoerder Wentink van de stichting 'Redt de groe ne baret' lijkt de kans op een vergelijk voor donderdag mini maal. „Als je ze naast elkaar ziet, dan valt het kleurverschil wel op. Maar eenmaal gedragen en groezelig zie je het verschil niet meer." De landmacht draagt op dit moment bij het dagelijks tenue standaard de olijfgroene baret. Al in 1998 werd besloten het ce remonieel tenue (ook wel 'eer ste grijs' genoemd) een moder nere uitstraling te geven. Mode-ontwerper Frans Mole naar kreeg de opdracht een nieuw pak te ontwikkelen. In zijn ogen past bruin daar niet bij. Daarop werd door het mi nisterie in maart 2002 besloten tot een mosgroene baret, met als voorwaarde dat er een dui delijk verschil moest zijn met de baret van de commando's. De huidige bevelhebber van de landstrijdkrachten en staatsse cretaris Van der Knaap zien geen reden de al bestelde 90.000 baretten een andere kleur te geven. Het zou ook een - strop betekenen van 315.000 euro. Volgens Wentink gaat het mi nisterie met deze argumenten voorbij aan de ware betekenis van de baret voor de comman do's. Als oud-sergeant (lichting den haag/gpd - PvdA-leider Bos heeft gisteren hard uitge haald naar WD-minister Zalm van financiën. Zalm voert een financieel beleid waarvan hij weet dat het slecht is, om door hem gewenste bezuinigingen op de sociale zekerheid binnen te halen, aldus Bos. Ook Groen- Links-fractievoorzitter Halsema bekritiseerde de 'meedogenloze bezuinigingsoperatie' van het kabinet. De maatregelen die Zalm neemt, zijn 'heel vreemd', aldus Bos. „Elke econoom weet dat de recessie hierdoor wordt ver sterkt", zei hij in het Radio-1 journaal. Het kabinet werd het vorige week eens over 3,9 mil jard aan extra bezuinigingen, bovenop de dertien miljard die is afgesproken in het regeerak koord van mei. „Zalm heeft zijn eigen norm overboord gekieperd", vindt de PvdA-voorman. In de paarse kabinetten werd onder aanvoe ring van Zalm bepaald hoeveel het kabinet in een periode te besteden had, en dat werd niet bij elke tegenvaller direct aan gepast. De WD-bewindsman heeft volgens Bos de hele ope ratie uitgevoerd om een aantal door de liberalen gewenste be zuinigingen op de sociale ze kerheid door te voeren. „De WD heeft het slim en opportu nistisch gespeeld en het CDA loopt mee", stelt Bos. Volgens de PvdA zijn er veel minder bezuinigingen noodza kelijk en worden de maatrege len nu te veel op de sociaal zwakkeren afgewenteld. „Wij wisten dat we, als we in de re gering hadden gezeten, ook he le moeilijke maatregelen had den moeten nemen, maar we hadden die eerlijker gespreid." Ook GroenLinks hekelde het 'afknijpbeleid' van Balkenende- 2. „Mensen met de laagste in komens moeten de rekening voor de recessie volledig beta len", aldus GroenLinks-leidster Halsema zaterdag op een mani festatie in Rotterdam. „Mensen moeten maar gaan werken, zo klinkt het bij CDA en VVD. Maar die banen zijn er niet. Sterker: iedere maand zijn er tienduizend banen minder. Het is machobeleid. Het klinkt stoer maar helpt geen moer." den haag/gpd - „Een enorme stap terug in de tijd", zo rea geert woordvoerster Conny Slob van de patiëntenvereni ging voor vruchtbaarheidspro- blematiek Freya op het voorne men van het kabinet om rea geerbuisbehandelingen uit het ziekenfonds te schrappen. Vol gens minister Hoogervorst (volksgezondheid) is ivf geen medisch noodzakelijke behan deling en hoeft dus niet ver goed te worden. Slob: „Wij hebben er jaren voor gevochten als patiënten erkend te worden. Onvruchtbaarheid is geen luxeprobleem maar een ziekte die dus ook als zodanig behandeld moet worden. Ivf is een medische behandeling die de gevolgen van deze ziekte kan verhelpen. In de loop der jaren is ivf in medisch opzicht een al gemeen passende, aanvaarde en gangbare behandeling ge worden, daar kan je niet zo maar een punt achter zetten." Ziekenfondspatiënten krijgen nu nog een reageerbuisbe vruchting (ivf) meestal vergoed via een speciale subsidierege ling. Het College voor Zorgver zekeringen (CVZ) adviseerde vorig jaar juist om de ivf-be handelingen in het reguliere pakket op te nemen. Het kabi net overweegt nu het tegen overgestelde. Jaarlijks zijn er tussen de 13.000 en 14.000 ivf-behandelingen, waarvan ongeveer 3000 succes vol zijn. De kosten van een be handeling bedragen ongeveer 1200 euro, de noodzakelijke medicijnen nog eens 1600 euro. Ivf-behandelingen voor zieken fondsverzekerden werden tot dusverre via een subsidierege ling vergoed. Dit soort regelin gen is meestal van tijdelijke aard, om te kunnen bepalen of de betreffende behandeling al dan niet in het reguliere zieken fondspakket kan worden opge nomen. Inmiddels bestaat er voor ivf al 13 jaar een 'tijdelijke' subsidieregeling. enschede/gpd - Kan iemand in zijn eentje een vrouwelijk schaap in bedwang houden en een stok ruim een halve meter naar binnen duwen waardoor het dier ernstig inwendig letsel oploopt en pijnlijk aan haar eind komt? Hobbyboer Joop Grashof moet er moeite voor doen om het zich voor te stel len. „Het moet iemand zijn die erg handig is met schapen", vermoedt hij.Als ik normaal een schaap bekap (de hoeven bewerk, red.), lukt me dat niet in mijn eentje. Ik denk dat de dader bovenop het dier is gaan zitten." Gezien de gevonden voetafdrukken gaat het om een enkele dader. „Iemand met een kronkel", meent de schapen man. Voor de derde keer in drie maanden is het 'raak' in En- schede-Noord. Nadat op 21 ju ni en drie weken geleden twee rammen verschrikkelijk werden toegetakeld, zijn zaterdagnacht een ooi en twee lammeren 'be werkt'. Het jongvee overleefde de aanval en is door de dieren arts op antibiotica gezet. De ooi („Een van de wildsten van de twaalf in de wei") is gistermor gen dood gevonden door een wandelaar, in de groene uit- loopstreep van de stad. Grafhof is financieel gedu peerd; een ooi doet 150 euro, de bokken („Hele mooie") 250. Hij begrijpt niet dat hij op nieuw de klos is.Al de derde keer, je wordt er niet goed van." De tiende misselijke mishande ling sinds 7 juli gebeurde bijna onder de ogen van vrijwilligers van de stichting Zinloos Geweld Tegen Dieren. Zij postten zater dag vanaf vijf uur in het aan grenzende maïsland, maar wa ren waarschijnlijk net te laat. Bij de kinderboerderij even ver derop komen deze laatste wan daden keihard aan. „Verschrik kelijk", klaagt beheerder Koos Wachtmeester. „Het komt ang stig dichtbij." Wat drijft iemand die dit doet, verzucht hij. Volgens een politiewoordvoer der blijkt het uitermate lastig de mishandelaar(s) op te sporen, ook omdat op verschillende manieren wordt huisgehouden. De ene keer wordt vlees uit een dier gesneden en meegenomen, dan weer lijkt de dader zich te richten op de geslachtsorganen. „We hebben weinig aankno pingspunten", erkent de woordvoerder. „We zijn afhan kelijk van getuigen." (advertentie) '87-5) heeft hij de zware com mando-opleiding afgemaakt die eindigt met de beruchte 'af matting', een oefening van ne gen dagen met zware dag- en nachtmarsen in de Belgische Ardennen. „Je schoenen zitten vol bloed van de opengebarsten blaren, je wordt mentaal heel kwetsbaar. Die laatste negen dagen val je al gauw zeven kilo af', herinnert hij zich. De rechtszaak van donderdag wordt formeel niet aangespan nen door de stichting van Wen tink, maar door twee individue le oud-commando's, de ge broeders Olaf en Mark-Jan Pot hoven. Zij laten de woordvoe ring over aan de stichting. In een verklaring schrijven zij dat Defensie mode kennelijk belangrijker vindt dan de 61-ja rige traditie en erkenning van het korps.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3