I have a dream GESPREK VAN DE DAG "j HAVE A DREAM The 40 Wagenspel MARTIN LUTHER KlNO, JR. THE MARCH ON WASHINGTON Ai föfc JOBS ANt) FREEDOM. AUGUST 28. l%3"W§ötf Anniversary of the "I Have A Dream Speech Boodschap van Martin Luther King klinkt weer DAGELIJKS LEVEN Star Trek-acteurs komen dit najaar naar Nederland Veertig jaar na de eerste aflevering van Star Trek verkeren vele duizenden enthousiaste 'Trekkies' in gespannen afwachting van nieuwe afleveringen van het ruimte-epos. Veronica zal de nieuwe Star Trek-serie En terprise - die al twee jaar loopt in de VS - vanaf 22 september uitzenden. Na 850 afle veringen lijkt de serie daarmee aan een nieuw leven te beginnen. De belangstelling is zelfs zo groot, dat de stichting Utopia in oktober twee acteurs uit eerdere series naar Nederland zal halen, zo werd op de bijeenkomst in Amstelveen be kend. Voor fans van Star Trek behoren Gar ret Wang (Harry Kim in de serie Voyager) en Chase Masterson (Leeta in Deep Space 9) tot de belangrijkste acteurs. Star Trek is meer dan alleen een ingenieuze televisieserie, zoals zaterdag bleek op de bijeenkomst van The Flying Dutch, de Ne derlandse Star Trek-fanclub. Vanzelfspre kend droegen talloze bezoekers het ken merkende tweekleurige uniform van de be manning van het ruimteschip. Anderen hadden zich opgemaakt als een buiten aards wezen, of hadden producten gebak ken die als ruimtevoedsel moesten dienen. Volgens bestuurslid Frank Maurits is het niet vreemd dat zo veel televisiekijkers zich zo intensief met Star Trek bezighouden. „De serie kaart maatschappelijke proble men aan die weliswaar in de toekomst spe len, maar relevant zijn voor de huidige tijd. Zo hielp de oorspronkelijke Star Trek-serie in de jaren zestig het racisme bespreekbaar te maken. Dat was de eerste keer dat zo'n onderwerp in een televisieserie kon worden besproken." Ook al tellen de twee Nederlandse fanclubs - die overigens nauw samenwerken - sa men zo'n 2500 leden, bij een internationale vergelijking valt dat in het niet. Groot-Brit- tannië, Ierland en de VS, maar ook land, tellen verhoudingsgewijs veel verenigingen en fans van de serie, den moest eerder dit jaar zelfs een t tentoonstelling in Hyde Park met e maand worden verlengd vanwege sale belangstelling. Maurits: „In Engeland, Ierland enj is het geloof in fantasy veel groten Daarom is de belangstelling daar« ter." Louis Burgers HÈ wE£fe-/"»w HET wE>d< MENSELIJK De laatste absolute monarch van Afrika, KONING MSWATI III van Swaziland, heeft een elfde vrouw gevonden. Volgens de Swazilandse krant The Sunday Times heeft de koning een boete betaald voor zijn huwelijk met de 17-jarige Noliqwa Ntentesa. Volgens de wetten van het land mogen jonge maagden de eer ste vijf jaar van hun volwassenheid geen seks hebben. Mswati voerde de wet twee jaar geleden in om de op mars van HlVen aids tegen te gaan. De koning, die bekend staat als Ng- onyama (leeuw), neemt het zelf ech ter niet al te nauw met de onaan raakbaarheid van de maagden. Vorig jaar liet hij een schoolmeisje ont voeren om haar tot zijn tiende vrouw te maken. Ook de vader van vrouw nummer 11 sprak in de krant over een ontvoering, maar zei niet vol doende geld te hebben om de ko ning voor de rechter te dagen. Ms wati's harem is overigens minimaal in vergelijking met die van zijn va der, koning Sobhuza II. Die liet bij zijn dood in 1982 zeventig wedu wen achter. Foto: AFP Een GRIEKSE BRUID is zaterdag in het ziekenhuis opgenomen nadat zij tijdens een fotosessie in een park werd getroffen door een tak die van een boom viel. Het ongeluk deed zich voor bij de stad Drama in het noorden van Griekenland. De 23-ja- rige Anastasia Straga raakte gewond aan de borst, waarna zij met adem halingsproblemen kampte. De brui degom bleef ongedeerd. De plaatse lijke autoriteiten proberen vast te stellen waardoor de tak van de boom is gevallen. Australië gaat alsnog haar oudste politieke mysterie onderzoeken. Er komt een juridisch vooronderzoek naar de verdwijning van premier HA ROLD HOLT, die 36 jaar geleden in zee ging zwemmen en nooit meer werd gezien. De verdwijning van Holt, op 17 december 1967, heeft de bevolking altijd beziggehouden. De complottheoriën worden gevoed omdat van Holt, een ervaren zwem mer, ondanks drie weken zoeken nooit meer een spoor werd terugge vonden. Een van de wildste theoriën is dat de premier, toen 59, in werke lijkheid spioneerde voor China en door kikvorsmannen naar een wach tende Chinese onderzeeër werd ge bracht. Anderen beweren dat Holt zelfmoord heeft gepleegd, er met een geheime liefde vandoor is ge gaan, of dat de regeringsleider is op gegeten dooreen haai. Er werd des tijds zelfs een haai gevangen en opengesneden - zonder resultaat. Het kost hem enige moeite om boven het geluid van de Dolby Virtual Surround-installatie uit te komen, maar zijn boodschap is het waard om te worden ge hoord. Als de KNMI-functionaris op het witte doek voorspelt dat er een tornado op het dorp van De schippers van de Kameleon afstormt, corrigeert mijn zoon luidkeels: ,,Het is een windhoos, het is een wind hoos!" Niet voor het eerst deze voorstelling draaien de hoofden in de rijen voor en achter ons zich geërgerd in zijn richting. 'Ssssssssst!!!!!' Maar als de burgemees ter van Lenten even later bevestigt dat het inderdaad om een windhoos gaat, snerpt de stem van mijn zoon opnieuw door de bioscoop. ,,Zie je wel! Zie je wel!" Na 'Pietje Bell' is 'De schippers van de Kameleon'de tiveede bioscoopfilm die hij in zijn leven bezoekt. Bij Pietje Bell hadden we (mijn dochter en ik, en enkele tientallen andere filmliefhebbers) weinig last van hem, maar bij de Kameleon wreekt het zich dat hij in de weken daarvoor de audioversie van het boek op zijn cd-speler heeft grijsgedraaid. En net als bij de verhaaltjes die ik voor de dertigste keer voor hem moet voorlezen, heeft hij er een hekel aan als er met de tekst wordt gerommeld. Elke afwijking van het manuscript die de makers zich hebben veroorloofd, wordt door hem luidkeels gecorrigeerd. „Hij is niet dood!", roept hij, tijdens de zoektocht naar de door de storm verraste buurman Bleeker. CSsssssssssst!!!!'). Om enkele ogenblikken later, als blijkt dat het in de film Eén regeltje in een van de miljoenen documenten uit de Oostenrijkse staatsarchieven heeft nieuwe infor matie opgeleverd over het nazi-ver- leden van Gustav Schwarzenegger, vader van Hollywood-acteur AR NOLD SCHWARZENEGGER, die op 7 oktober gekozen wil wordeq als gouverneur van de Amerikaanse staat Californië. Uit de documen ten, die pas vorig jaar werden vrijge geven, blijkt dat Schwarzenegger senior zich op 1 mei 1939 - een jaar na de annexatie van Oostenrijk door Duitsland - aansloot bij de Sturmab- teilung, de militie van Adolf Hitlers partij, de NSDAP. Voorts wordt be schreven hoe hij in Polen, Frankrijk, Litouwen en Rusland, waar hij ge wond raakte, actief was. Dat de in 1972 overleden vader van de film ster een naziverleden had, was al langer bekend. Het Simon Wiesen- thal Centrum onderzocht in 1990 op vraag van Arnold het oorlogsver leden van diens vader. Foto: EPA DE EFTELING in Kaatsheuvel heeft dit jaar de PRETPARKTEST van het Jeugdjournaal gewonnen. Volgens de website van het Jeugdjournaal kreeg de Efteling van de jeugdige kijkers het cijfer 8,2. Op de tweede plaats kwam Sixflags met 8,0, ge volgd door Duinrell (7,3), Ponypark Slagharen (7,2) en Avonturenpark Hellendoorn (7,1). Het is een goede week voor de Efteling. Woensdag werd bekend dat de lezers van het ANWB-ledenblad De Kampioen met ruim eenderde van de stemmen de Efteling tot attractiepark van het jaar hadden gekozen. 1- 2$'-* A A" A A De homobeweging is er, net als de burgerrechtenbeweging, de Demo cratische presidentskandidaten Ho ward Dean, Carol Moseley Braun en Al Sharpton, Coretta Scott King en Martin Luther King III. Op 28 au gustus 1963 hield dominee Martin Luther King op de trappen van het Lincoln Monument in Washington zijn 'I Have a Dream'-speech, voor gelijkheid, banen en tegen armoe de. Nu, veertig jaar later, zeggen zijn weduwe, zoon en een hele trits sprekers op diezelfde trappen dat Kings droom nog steeds geen reali teit is en Amerika op de verkeerde weg zit, in eigen land en in Irak. Duizenden gewone - merendeels zwarte - Amerikanen horen toe. Jean Wyant (50) uit Crozet, Virgi nia loopt rond, behangen met stickers, plakkaten en buttons van de Democratische presidentskan didaat Howard Dean. „Ik ben hier omdat ik me de vorige demon stratie van tv herinner. Martin Lu ther King was een geweldige Ame rikaan. met een belangrijke bood schap die ook vandaag nog weer klinkt. Vooral over Irak. King was een vreedzame, geweldloze man. Hij zou tegen datgene zijn ge weest wat vandaag de dag in de wereld plaatsvindt. Amenka moet op een verantwoordelijker manier gebruik maken van zijn macht en rijkdom. Straks ga ik naar een bij eenkomst voor dokter Dean, waar meer mensen zullen zijn dan hier. O kijk, Coretta Scott King, (die stapt uit het golfkarretje dat haar tot aan de trappen heeft gebracht - red.) Wat opwindend dat ik haar van zo dichtbij zie." Marsha Turner ('geen leeftijd'), uit Philadelphia, staat 'backstage'. Ze was te laat om haar VIP-stoel op de trappen te kunnen inne men. Als Virginia Williams, de moeder van de burgemeester van Washington, het zwarte volkslied aanheft, staat ze op, houdt de hand van haar vriendin vast en zingt 'lift every voice and sing'. „Het is belangrijk de herinnering levend te houden aan wat andere mensen hebben moeten doorma ken, opdat het latere generaties bespaard zal blijven. Bij de oor spronkelijke mars op Washington (waaraan zo'n 250.000 mensen meededen - red.) konden mensen op weg hierheen niet uitstappen waar ze dat graag wilden, niet zit ten waar ze wilden. Ze vreesden aangevallen te worden met hon- beter uitkomt dat Bleeker het tijdige toch met het eeu wige verwisselt, te krijsen: „Fout, helemaal fout!" CSsssssssssst!!!!') Nederlandse filmmakers zetten een boek graag naar hun hand. Karakters wisselen met zo'n gemak van geslacht dat het lijkt alsof de behandeling nog steeds in het ziekenfondspakket zit, leuke scènes worden naar believen 'geleend' uit andere delen van de reeks en kinderen worden opgezadeld met humor die al leen voor volwassenen met een verdorven geest is te begrijpen. Notaris Bleeker blijkt in De schippers van de Kameleon een slipjesruiker en boerenknecht Ger- ben Zonderland steekt voor het zwemmen gaan een rol King in het kruis van zijn zwembroek (De schip pers van de Kameleon zit ook boordevol met verkapte commercials). Voor als hij onderweg trek krijgt in een snoepje", legt mijn nazaat ongevraagd aan de he le bioscoop uit. Of het nu aan het gebodene op het witte doek ligt of niet, mijn zoon slaagter in elk geval in om de bele ving en de passie terug te brengen in de bioscoop. Als een lid van een losgeslagen meute vooreen poppen kastvoorstelling, de toeschouwer van een openbare te rechtstelling in de Middeleeuwen of een supporter van de wagenspelen in de Romeinse tijd, steekt hij zijn emoties niet onder banken of bioscoopstoelen. „Dat klopt niet...!" CSsssssssssst!!!!') Als hij niet aan het corrigeren slaat, gaat hij in zijn enthousiasme al een stap vooruit in het verhaal. De dokter van het dorp is nog maar net weggereden in zijn Citroën DS of mijn zoon vertrou wt de omstanders toe dat dit voertuig aan het eind van dit avontuur niet meer door de apk-keuring komt. „En de motor zetten ze dan in de Kameleon.En echt, ik heb er alles aan gedaan om hem met chips, snoep en drinken de mond te snoeren, maar de spraakwaterval is niet te stuiten. Aan het eind van de film drukt het meisje Esther („Dat hoort eigenlijk een jongen te zijn, die Cor heet!") CSsssssssssst!!!!') haar lippen teder op die van achtereenvolgens Hielke en Sietse, na een verloren wedden schap over het fierljeppen (slootje springen met een stok). Het romantische slot valt een beetje in het water doordat mijn zoon als de rijksgenoot in de Dubbel Frisss-reclame 'Zoenen, zoenen, zoenen!' CSsssssssssst!!!! begint te scanderen. En dat was nou net één van de weinige reclames die niet in het script van De schippers van de Kameleon is verwerkt. Reageren? column&dlckvanderplas.nl MICHAEL JACKSON nodigt 250 trouwe fans uit voor een bezoek aan zijn landgoed Neverland in Califor nië op 13 september. Ze moeten daar wel wat voor over hebben: de popster rekent een bedrag van 4580 euro per persoon. Dat hebben Ame rikaanse media vrijdag gemeld. Een vijfde van de opbrengst van het fan- bezoek op 13 september gaat naar een goed doel. De geselecteerde gasten kunnen rekenen op een uit gebreide maaltijd en vrije toegang tot zijn persoonlijke pretpark, die rentuin en bioscoop. Het is ondui delijk of Jackson zelf acte de pré- sence geeft op 13 september. Foto: Reuters Veertig jaar geleden hield Martin Luther King zijn beroemde toespraak in Washington. Afgelopen zaterdag werd deze toespraak op dezelfde dacht. Ook werd er een plakkaat onthuld. Foto's: ANP/AFP den. Mijn vriendin hier mocht daarom niet van haar man gaan. Dit is historie. Maar wat na van daag? Daarom vind ik het zo be langrijk dat het monument voor Martin Luther King, op de Mall in Washington, er komt. We hebben nog tot 12 november de tijd om voldoende donaties bijeen te krij gen om het te kunnen bouwen. Ik ben hier om iedereen aan te spo ren wat te geven. Dominee Martin Luther King werd in 1968 vermoord. In 1999 werd na veel geharrewar een plek gekozen voor een nationaal her denkingsteken. Terwijl zijn zoon Martin Luther King III een revolutie in het kies hokje predikt, verschoont Justin Boyan (33) uit Providence, Rhode Island de luier van zijn drie maan den oude dochtertje Ella. „Mijn vader was hier. En nu ik, vooral omdat ik denk dat het belangrijk is volgend jaar president Bush te verslaan. Hij voert ons land hele maal de verkeerde richting in. Zijn buitenlandbeleid en economische politiek zijn een ramp. Hij is een leugenaar, bedrieger en niet geko zen door het volk. De steun voor Bush gaat niet diep. Ze vinden hem aardig als mens - waarom begrijp ik niet - maar zijn beleid wordt niet gewaardeerd. Ik denk dat die overtuiging de mensen die vandaag hier zijn met elkaar ver bindt." Legonge Buchanan (14) uit Phila delphia zit op een van de gereser veerde plaatsen, en neemt een flesje fris uit de koelbox. Het is warm, en hij probeert verkoeling te zoeken onder zijn meegebrach te plakkaat waarop hij belooft 'de droom levend te houden'. „Ik zou Coretta Scott King graag willen ontmoeten. Daarom ben ik geko men, met een hele groep in de bus. Mijn moeders vriend is ook mee, maar het was mijn idee om te gaan. heeft een goede Ze sprak over belangrijk voor ons." Een zwarte jongen in vandaag de dag een op drie ooit in zijn vangenis terecht te blanke jongen een op Er zijn 15 miljoen Bijna een kwart van c Amerikanen leeft moedegrens, tegenovt cent van de blanke. Ans Bouwmans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2