CWI ontvangt werklozen in grote groepen >€17,95 IETS Beugels geen probleem, piercings wel verkopen? Einde droogte in zicht Keuring WAO wordt volgend jaar strenger Leidsch Dagblad imiii Toestroom te groot Probleemloos Mystery Land ADSL SUPERSTUNT 'Er stonden er gewoon te veel op' Leidsch Dagblad toren zijn uitterend ploeg Blair ikabo irt aan op lelijke staking kamp als vgrond' nonieme ers van de sdbeelden moord r onderuit l Braining en van iemand is lodig hebben en irven zeggen, zei luw. Hoeveel heb lig, zei de man ENE BARET s4dag gezien lijkt het ftrokken gedoe. Oud- do's die deze week via t eisen dat de nieuwe, ie baret van de land- liet wordt ingevoerd, it sentiment van old lie zich opwinden om- bet te veel lijkt op de baret van hun elite- ebben de heren niets l&Ioen, zou je zeggen, g^ezer beschouwd is de Qg van de oud-com- "een begrijpelijke emo- rdedigen de eer en tra il, de zestig jaar oude eli- ÏLd, waar de groene ba lls dan een ceremonieel 1, maar een tastbaar r iedere commando e zware opleiding van ys Commandotroepen «Staan. van de groene baret andmacht is voor ont- rans Molenaar uit mo- jpunt niets anders dan the zaak. Voor de Am- e couturier was de be- aruine baret een gruwel teerbaar bij het ont- een nieuw legerte- zijn opdrachtgevers, in de landmacht, en in de staatssecretaris Knaap van defensie, ere en bredere afwe- plaats geweest Zij er op de modieuze op de traditie van t moeten letten, gezien goed dat de oordeel moet vellen van de nieuwe ba- landmacht Legertop taris mogen zich beste bureaucrati- ocedures hardnekkig en aan een eenmaal keuze. Hun beroep op i en het vergevorderde de kledingkeuze is nd argument Dat nieuwe baretten zijn voor Defensie een aan hangt van mag voor de rech- spelen. De enige is hoeveel de unie- baret van de com- dis. Malen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: WWW.LEIDSCHDACBLAD.NL Dagblad nr. 43317 los maandag 25 augustus 2003 SPRINTERS 43317 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 lelvstad/anp - Het KNMI ver- wacht eind deze week aanzien lijke hoeveelheden neerslag. Daarmee komt er een einde aan de periode van droogte in Ne derland. De eerste serieuze bui en vallen volgens vrijwel alle weermodellen donderdag. Het gaat dan om ongeveer 5 milli meter. Op vrijdag en zaterdag wordt 10 millimeter neerslag verwacht. De waterstand in de Rijn bij Lobith zakt echter eerst deze week naar een nieuw laag terecord van 7.15 meter boven NAP. De regen die tot donder dag in Zwitserland en Duits land valt, heeft geen invloed op de waterstand van de rivier. Ook in die landen is het zo droog dat dat water meteen wegzakt in de bodem. door Rixt Albertsma Amsterdam - Werklozen moe ten steeds vaker in groepsver band een uitkering aanvragen. De Centra voor Werk en Inko men worden overspoeld door mensen die net hun baan kwijt zijn. De CWI's zijn daardoor niet altijd in staat hen één op één te woord te staan. Tot voor kort kregen alle werk zoekenden individueel hulp bij het invullen van formulieren. Dat had onder meer te maken met de gewenste privacy als in- komensgegevens en dergelijke aan de orde komen. Nu wor den dergelijke gegevens in groepsverband behandeld. Het CWI probeert zo de effici ency te verhogen. Dat moet ruimte vrijmaken voor mede werkers die worden ingezet om werklozen weer aan een baan te helpen. Door de exploderende werk loosheid - per maand komen er gemiddeld 13.000 werklozen bij - is het klantenbestand 30 pro cent hoger dan verwacht. Om de toestroom op te kunnen vangen, laat het CWI werklozen steeds vaker in groepen van vijftien personen een WW- of bijstandsuitkering aanvragen. Eerste proeven met het geza menlijk aanvragen van een uit kering in Amsterdam, Den Haag en Amersfoort zijn suc cesvol verlopen en worden nu overgenomen door andere ves tigingen. Voorwaarde voor deze manier van werken is dat het om ho mogene groepen gaat. Zo is het bijvoorbeeld handig als ieder een de Nederlandse taal be heerst. Het CWI voerde dit jaar al 272.000 intake gesprekken voor een WW-uitkering en 86.000 voor een bijstandsuitke ring. Door de enorme toename van het aantal werkzoekenden komt de duur van de bemidde lingsgesprekken in het gedrang. Volgens de woordvoerder heeft het CWI de grens van efficiënt werken wel bereikt. Veel meer is er volgens hem niet mogelijk. Het CWI, dat het budget krijgt van het ministerie, kreeg er dit jaar 280 banen bij om de druk te op te vangen. Pagina Economie Groei werkloosheid niet zo snel verwacht door Nancy Ubert alphen aan den rijn - BeUgel- bekkie? Geen probleem! Als je meeloopt in een kinderkruis tocht lach je niet, maar kijkje uiterst getergd en pers je de lip pen stijf op elkaar. Piercings zijn wél verboden. „Zo frivool waren ze in de Middeleeuwen nu ook weer niet", zegt casting director Edith Hazelebach. Groen haar of andere extreme kapsels? „Hoogst ongewenst, natuurlijk." Ook lopen jongens de kans dat zij het komend halfjaar niet naar de kapper mogen. De duizend kinderen die dit weekeinde naar geschie- denispark Archeon in Alphen aan den Rijn zijn gekomen om een figurantenrolletje te be machtigen in de film Crusade in Jeans, nemen dat allemaal graag op de koop toe. „Wat wil je later worden?" „Eentje van de drie muske tiers", antwoordt de zevenjarige Sem uit Leimuiden in de came ra. Sem wil ook graag bij de film. Net als Alice, Roos, Roxan- ne en Rianne. Dit Alphense viertal is in druk overleg. Hoe kunnen ze ervoor zorgen dat ze door de screentest heen ko men? „Niet verlegen zijn", weet Rianne heel zeker. „Ik haal het toch niet", vreest Roos. Van de duizend kinderen die dit week einde worden getest voor een figurantenrol in Crusade in Jeans, worden er over een paar weken zeker 750 teleurgesteld. Ruim vijf maanden geleden maakte Ben Sombogaart, regis seur van onder meer Abeltje en De Tweeling, bekend dat hij de historische jeugdroman Kruis tocht in Spijkerbroek van Thea Beekman gaat verfilmen. Vanaf dat moment werd de Rotter damse producent Kees Kasan- der, die de rechten van het boek heeft gekocht, overspoeld met geestdriftige reacties van kinderen. 'Hoe kan ik mee doen?' is verreweg de meest ge stelde vraag. De gelukkigen die zich als eersten via de website van Kasanders filmmaatschap pij wisten aan te melden, mo gen een dag in historisch the mapark Archeon doorbrengen en in het Middeleeuwse stadje Gravendam een screentest ko men doen. Pagina R3: 'Sommige kinderen zijn bij voor baat uitverkoren, andere niet' Mislukte poging wereldrecord achteruitfietsen millbrook/anp - De Nederlan der Pieter de Hart (52) is er van daag in het Britse Millbrook niet in geslaagd het wereldre cord achteruitfietsen te verbe teren. In een uur tijd legde De Hart, uit het Noord-Hollandse Grootschermer, 27,1 kilometer achteruitfietsend af. Dat was te weinig. De straffe wind deed De Hart de das om, vertelde de achter uitfietser een kwartiertje na de poging. Het record - uit mei dit jaar - staat op naam van een Duitser, met 29,1 kilometer. De Hart verbrak wel zijn eigen re cord uit 2002, van 26,948 kilo meter in een uur, waarmee hij in het Guinness Book of Re cords staat.Het achteruitfietsen gebeurt op een gewone fiets, waarbij de fietser achterstevo ren op het stuur zit. De Hart houdt zich er, volgens zijn web site, al zeker tien jaar mee be zig. Goede resultaten zijn te be halen bij ideale weersomstan digheden, een droog wegdek en een perfecte combinatie van snelheid en balans. vijfhuizen - Ruim 40.000 mensen bezochten zaterdag het dance-event Mystery Land dat werd gehou den op het voormalige Floriadeterrein bij Vijfhuizen in de Haarlemmermeer. Het festival verliep vrijwel probleemloos. Beveiligingspersoneel had wel de handen vol aan jongelui die via het water illegaal het terrein op probeerden te komen. Volgens de organisator is Mystery Land 2003 veruit de meest geslaagde aflevering uit het bestaan van het oudste dancefestival van Nederland. Festival-directeur Jansen denkt er over Mystery Land om te vormen tot een meerdaags festival. Pagina Kunst Cultuur: Floriadeterrein ideaal voor Mystery Land. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater den hjlag/anp - De regels voor de WAO-keuringen worden per 1 juli volgend jaar al aan gescherpt, zo bevestigen bron nen rond het kabinet. Keu ringsartsen krijgen dan ruime re mogelijkheden om zieke werknemers weer geschikt te verklaren voor de arbeids markt. De maatregel, die deel uit maakt van het extra bezuini gingspakket waarover het ka binet het vrijdag eens werd, zou ongeveer 70 miljoen euro moeten opleveren. Volgens de nieuwe regels kun nen de keuringsartsen zieke werknemers voor veel meer functies geschikt verklaren dan nu het geval is. Het huidi ge systeem is volgens het kabi net te ingewikkeld en niet ade quaat. Bepaalde banen die ge deeltelijk arbeidsongeschikten zouden kunnen doen, passen er niet in. Het kabinet loopt met de aan scherping vooruit op de stel selwijziging in de WAO die in het regeerakkoord is aangekon digd en die in 2005 moet in gaan. Die houdt in dat alleen mensen die volledig arbeidson geschikt zijn en dat minstens vijf jaar zullen blijven nog een WAO-uitkering krijgen. Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten moeten - met een aanvul ling op hun loon - zo veel mo gelijk aan de slag blijven. In het kabinet is ook afgespro ken dat minister De Geus van sociale zaken een notitie zal maken over de kosten en effec ten van de WW-uitkeringen, ook in vergelijking met andere landen. Maar dat wil niet zeggen dat de uitkomst van die notitie auto matisch tot nieuwe ingrepen in de WW zal leiden, aldus inge wijden. WD-minister Zalm van Financiën heeft tijdens de be zuinigingsbesprekingen van vo rige week geprobeerd de duur van WW-uitkeringen te bekor ten, maar zijn CDA-collega De Geus wist dat tegen te houden. 'Leids terras langer open' leiden - Leidse cafés moeten de mogelijkheid krijgen ook in mei, juni en september hun ter rassen langer open te houden. Dat vinden WD-fractieleider De Lange en D66-raadslid Bootsma. De raad besloot eer der de horeca de gelegenheid te geven om in juli en augustus langer open te zijn. Het College van B en W gaat dit experiment evalueren. Pagina R1 8000 Leraren in vier jaar erbij den hjlag - In het basis- en voortgezet onderwijs moeten in vier jaar tijd ruim 8000 Ieraren worden gevonden. Die wens sprak minister Van der Hoeven (onderwijs) vanmorgen uit bij de opening van het nieuwe schooljaar van het basisonder wijs. Van der Hoeven wil vooral geld uittrekken om de zoge naamde zij-instromers beter te begeleiden. Hoeveel geld wordt uitgetrokken voor de aanpak van het lerarentekort wordt pas met prinsjesdag bekend. RMTWMW S ADSL Voordeel Surfen van HetNef 5 V p/maand* Vergelijk dot maar eens met andere providers. tometedby Kijk op www.hetnet.nl/adslvoordeel Eigenares uitspanning relativeert 'bijna-ramp' loopbrug door Wim Koevoet en Eric-Jan Berendsen leiden - Veel te veel mensen die met hun gehos de constructie in beweging probeerden te krij gen. Dét is de oorzaak van het instorten van de loopbrug, vrijdagavond, van Annie's Verjaar dag. Tot die conclusie komt M. Lange, één van de eigenaren van de Leidse uitspanning die vrijdagavond het 16-jarig bestaan vierde. Ze schat dat op het moment dat de brug het begaf zo'n 4000 mensen zich bij en rond Annie's Ver jaardag ophielden. Rond half elf raakten enkele tientallen feest vierders te water toen het bouwsel instortte. Er vielen geen gewonden. Wel hebben inmiddels 28 mensen aangifte gedaan bij de politie van vermiste of beschadigde eigendommen. Er zijn vooral veel gsm's verloren gegaan. Volgens Lange is Annie's Verjaardag aanspra kelijk „Dit moet de verzekering uitzoeken. Die kon ik afgelopen weekeinde nog niet berei ken." De horeca-ondernemer stond er met haar neus zo'n beetje bovenop toen het bouwsel het be gaf. „De mensen stonden er wild op te dansen, duidelijk met de bedoeling om beweging in de loopbrug te krijgen." Eigen schuld, dikke bult dus? „Het is helemaal niet vriendelijk om dat te zeggen, maar het komt daar wel een beetje op neer, ja." En: „Je schrikt je natuurlijk dood maar van lang aanhoudende paniek was bij mij in elk ge val geen sprake. Ik bedoel: je kunt op de bo dem van de Stille Rijn staan. Iedereen kon ge makkelijk en veilig op het droge worden ge trokken. Ik heb daar zelf ook bij geholpen. Ver drinkingsgevaar was er niet, al zat er natuurlijk wel drank in de man." Pagina Ri: 'Instorten loopbrug een incident" Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v NaamMD V Postcode Telefoon flvjn. controle nabazocgng) Wï gaan zoegviJcfg om met persoonsgegevens. In h6t colofon van de krant treft u nadere formatie a£ Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 84 automatische betaling s mjn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Het middeleeuwse stadje Gravendam van het themapark Archeon werd het afgelopen weekeinde overspoeld door figuranten. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1