KUNST CULTUUR 'Onderstroom' bijzonder spektakel door unieke sfeerteken Van Warmerdam trekt nieuwe productie in Floriadeterrein ideaal voor Mystery Land Jeugdorkest niet kinderachtig met Ma Grachtenfestival drukker dan ooit muziek recensie Aad van der Ven Concert- European Union Youth Orchestra o.l.v. Bernard Haitink. Symfonie nr. 6 van Mahler. Gehoord: 22/8, Concertgebouw, Amsterdam. Als het geen Mahler is, is het Bruckner. En als het geen van beiden is, dan is het Sjostakovitsj. Jeugdor kesten gaan graag met grote stukken op tournee. Van die grote lappen van symfo nieën, waarin al die jonge musici stevig hun tanden kunnen zetten. En waarvoor het publiek warmloopt. Partituren als Mahlers Zes de Symfonie, gespeeld door het 25 jaar jonge European Union Youth Orchestra on der leiding van Bernard Haitink. Haitink is erediri- gent van dit ensemble, dat voor elke tournee opnieuw wordt geformeerd (dit jaar is Nederland in de hobosec tie goed vertegenwoordigd). Hij heeft vaker Mahler met dit orkest uitgevoerd, ook in Amsterdam. De radio-op- name van de Negende Sym fonie, tien jaar geleden in het Concertgebouw, was zo goed, dat Philips besloot die op cd uit te brengen. De uitvoering van de Zesde deed daar niet voor onder. Louter uit jonge musici be staande orkesten - het woord 'jeugdorkest' moeten we in dit geval ruim opvat ten - spelen in het alge meen of hun leven er van afhangt. Zeker als het orkest in een zo grote bezetting optreedt als in dit geval, wil het qua volume en energie wel eens uit de hand lopen. De muziek was bij deze ge legenheid lang r achtig. Maar iets van dirigeren van zijn hele uitstralii - maakte dat de van Mahler ook ge musici niet aai vlakte bleef. Hoe fel het zelfbel muziek soms ook lijkt wel of het bij van zijn ego vei een hoger plan, meen van betek getild. En deze d zich allang niet ra stebuiten te kere honderd musici maken wat hij 1 baar getuigde, on heid en intensiti innerlijke rust ei Zeker voor een gi formatie als dez mammoetforma; dien, was de klan lijk gaaf en fraai. Tien hoorns, zes twaalf contrab maar wat te noe een componist nog niet genoeg wil introduceren ven nog hoorbi stomp in de mi om in de uitbeel noodlot Beethi tot kinderspeelgi deren, dan kan Mahler deed: het laatste deel de Symfonie hamer laten ont met een dreun held symbolisei Geweldig effect, val. Maar het kendst waren in ring, vooral d< de poëtische bl tewel die pi Mahler af en opent en een vredig geluk in 1 symfonie toelaat; Ha-Schi-Ba trok 130.000 mensen den haag - De Turkse zangeres Hatice was zaterdag één van de gasten op het festival Ha-Schi- Ba (Haagse Schilderswijk Bazar) Het multiculturele feestje trok dit jaar zo n 130.000 mensen naar de Schilderswijk en Sta- tionsbuurt. oto: GPD/Jacques Zorgman Première 'Ajax uit Afrika' Amsterdam - In Theater Belle- vue in Amsterdam gaat op 4 de cember de voorstelling 'Ajax uit Afrika' in première. Gezelschap De Nieuw Amsterdam maakt daama een toernee door Ne derland met het stuk, dat be staat uit dans, zang en voetbal. De voorstelling, geschreven door Lydia Rood, gaat over een zwarte voetballer in Zuid-Afri- ka. Zijn droom gaat in vervul ling als hij gescout wordt door de Kaapse satellietclub van Ajax. Later vertrekt hij naar Ne derland. Peter Greenaway in Utrecht theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Onderstroom, een verdronken geschiedenis'. Script: Eric Went. Compositie: Nicolaas Duin. Regie: Martine Zeeman. Muzikale leiding: Herma van Piekeren. Gezien: 22/8, Strand Noordwijk. Aldaar nog te zien: 28, 29 en 30/8 Aanvang: 21.00 uur. 'Swimming at own risk - zwem- toezicht ontbreekt'. Dat staat op het bord bij Afrit A in de dui nen tussen Noordwijk en Kat wijk. Niemand is echter van plan te gaan zwemmen. We wachten bij dit bord tot de groep compleet is. Dan dalen we gezamenlijk af naar het strand om te gaan kijken naar de voorstelling 'Onderstroom', een initiatief van de Noordwijk- se Stichting Kunstklank. Voordat we de plaats van han deling bereiken, moeten we nog flink wat meters door het mulle zand banjeren. Een bouwwerk van steigers vormt namelijk de spectaculaire plek voor de legende van de verzon ken Brittenburg. Er is een schit terende ruimte gecreëerd die met zijn breed opgezette bin nenhof en zijn zuilengalerij al direct tot de verbeelding spreekt. De tribune staat in de richting van de zee opgesteld: tussen de steigers door is de branding te zien. Enkele late wandelaars langs de vloedlijn ziek, zang, dans, fi projecties en spel schouwspel goed v en vlot tot leven. He lend genoeg om tol wat abrupte) eind waardig te blijven.) rijke rol is weggele Koor dat voor veel handeling zorgt. ontbreekt niet. Eén ste scènes bijvoorl Rad van Dood en) mannelijke toescho ben bij binnenkom rijbriefje ontvangei het Lot, wie won monster van de geofferd? Judith Gorp) en Koor voei prima show op. Regietechnisch is jammer dat cruciali ties in het stuk niet zijn benut. Uit de van Julius (Merlijn Iris (Noortje Herlaa voorbeeld meer te Vooral Iris blijft in c cept te lang 'verboi l kerker. De voorsti echter met haar vis en biedt een bijzoi kei op een sfeervoD ruglopend over h strand naar de bon i je toch nog even oi dend in het licht si imposant bouwwe de pikzwarte zee - zonken Brittenbuij j' even voor deze gi c herrezen. n utrecht - De kunstenaar Peter Greenaway houdt op zondag 23 september de dertiende Variety Cinema Militas Lecture. Het is de afsluiting van de Holland FilmMeeting tijdens het 23ste Nederlands Filmfestival in Utrecht. Daarin geeft de man die vooral bekend is door zijn films in het Academiegebouw zijn visie op de toekomst van de film. Bundel originele makers Asterix amsterdam - Uitgeverij Van Ditmar brengt een bundel uit met verhalen en tekeningen van Reneé Goscinny en Albert Uderzo, respectievelijk de in 1977 overleden schrijver en de nog levende tekenaar van Aste rix. 'Het Pretpakket' bevat veer tien korte verhalen van het duo, dat onder meer toelicht hoe het tot de strips over Asterix is ge komen. De samenwerking van de twee mannen heeft 24 al bums opgeleverd, waarvan het laatste 'Asterix en de Belgen' was. Na het overlijden van Goscinny is Uderzo doorgegaan met schrijven en tekenen van de avonturen van Asterix en Obelix. door Martin Hendriksma Amsterdam - De nieuwe theaterproductie die Alex van Warmerdam dit seizoen zou schrijven en regisseren voor zijn gezelschap De Mexicaan se Hond gaat niet door. In plaats daarvan pre senteert Orkater nu al een nieuw toneelstuk van Louis Ferron, 'Hoe Mozart Casanova sloeg', dat eigenlijk een seizoen later was gepland. Volgens Marc van Warmerdam, zakelijk leider van Orkater en De Mexicaanse Hond, waren twee acteurs met wie zijn broer Alex wilde gaan wer ken dubbel geboekt. Toen puntje bij paaltje kwam, gaven Pierre Bokma en Halina Reijn de voorkeur aan hun vaste contract bij Toneelgroep Amsterdam. „Slordig van Pierre", zegt Van War merdam. „Halina heeft nog geprobeerd iets met Toneelgroep Amsterdam te regelen, maar de lei ding daar ging er niet mee akkoord. Een beetje flauw, vind ik." Omdat Alex van Warmerdam zijn nieuwe toneel stuk specifiek op Bokma en Reijn wilde schrijven, bloedde het plan vervolgens dood. Mare van Warmerdam: „Voor het eerst had Alex geen in spiratie. Dat kan een keer gebeuren. Lastig voor ons was dat veel schouwburgen het stuk hadden aangekocht en ook al hadden aangeboden aan het publiek. We moesten dus iets anders verzin nen." Van Warmerdam trad in overleg met Louis Fer ron, die kort daarvoor op een half A-viertje een idee voor een nieuw muziektheaterstuk had in geleverd. Dat werkt de schrijver nu in sneltrein vaart uit. Dat hij min of meer als stand-in voor Van Warmerdam moet fungeren, ervaart Ferron niet als druk. Wel heeft hij zijn plannen vanwege de al eerder vastgelegde acteurs wat moeten bij stellen. „Je kunt Annet Malherbe moeilijk een bij rol geven." 'Hoe Mozart Casanova sloeg' toont de gebeurte nissen na afloop van de première van Mozarts opera Don Giovanni in Praag, waarvan ook de vrouwenverslinder Casanova getuige was. De twee raakten, zo wil het verhaal, in een felle tweestrijd gewikkeld. Voornaamste twistpunt: is de liefde een kwestie van opeengehoopte sappen (Casanova) of een tijdverdrijf voor als je even geen muziek in je hoofd hebt (Mozart)? Naast Malherbe spelen Peter Blok en Jaap Spij kers de andere hoofdrollen. Gerardjan Rijnders voert de regie. De eerste try-outs zijn in maart 2004 in de Hoofddorpse schouwburg De Meerse te zien. De Brittenburg was en bleef onvindbaar. Maar een beetje tastbaar werd de voormalige Romeinse nederzetting wel in het muziek-theaterstuk 'Onderstroom' op het Noordwijkse strand. Foto's: Mark Lamers worden zo onwillekeurig figu ranten in dit theaterspektakel. De wind waait voortdurend te gen de met doeken bespannen stellages en op de achtergrond is het constante ruisen van de zee. Om je over te geven aan een oude legende is een fraaie re ambiance nauwelijks denk baar. Centraal staan liefde en on trouw die ooit hebben geleid tot de ondergang van De Brit tenburg. Slachtoffers zijn de voormalige geliefden Stephano en Judith en hun dochter Iris die gedrieën met de Brittenburg naar de bodem van de zee zijn verdwenen. Alleen een nieuwe passie kan voor redding zorgen. Gegadigden dienden zich wel aan, maar zijn tot nu toe be zweken voor de verleidingen van Judith die uit wraak op haar ontrouwe Stephano met de machten van de Onderwereld samenwerkt. Dan meldt zich Julius, een nieuwe kandidaat. Zou het hem wel lukken Judith te weerstaan en de liefde van Iris voor zich te winnen? Acteur Paul van Gorcum speelt de rol van Stephano die ons te vens als een verteller door het verhaal leidt. Zijn technisch ge schoolde dictie doet een beetje ouderwets aan. Maar die gedra gen toon die over het strand schalt, maakt indruk en is hier perfect op zijn plaats. Met mu- k amsterdam - VioliS 'V en zijn zus, pianiste /C was zaterdag het hc ty dens het 22ste Prins |S< cert in Amsterdam. grachtconcert is om er het Grachtenfestta Ai middag met een co:-1j Koper van het Konii ak certgebouworkestï !ai ten. Met ruim 48.01 L3 kwamen dit jaar rw 0 dan ooit naar de coé rond de grachten, j Bijna alle concerten verkocht. Vooral de concerten, zoals he grachtconcert, wan bliekstrekkers. Het jaar was 'Meester, I Meer dan 150 jonge den met hun leerm* de Hartenstraat pre tijdens het festival 1 dend kunstenaars n hun werk. Festival-directeur A B" meent dat ondanks ®d' de bezoekersaantal .01 tenfestival zijn kleii Wl rakter heeft behoui 52 Foto: ANP/Marcel A j*. viJFHUizEN/GPD - Mystery Land wil volgend jaar graag twee da gen een dancefestival houden op het Floriadeterrein. Dat zei festi valdirecteur Jeroen Jansen na af loop van de geslaagde tiende editie van Mystery Land die za terdag bij Vijfhuizen werd ge houden. Het festival verliep vrij wel probleemloos. Politie, gemeente en festivalor ganisator ID&T zijn unaniem enthousiast over de manier waarop de eerste Mystery Land op het Floriadeterrein is verlo pen. De aanvoer van de 40.000 bezoekers per trein, Zuidtan gent en auto verliep gladjes. Al leen bij het vertrek ontstond vertraging op het parkeerterrein van de zuidelijke ingang van het terrein. Anderhalf uur na het einde van het festival waren vrijwel alle bezoekers echter al vertrokken. Binnen twaalf uur heeft het Flo riadeterrein bij Vijfhuizen za terdag voorgoed het imago van een oubollig tuinbouwtentoon stellingsterrein van zich afge worpen. Daarvoor was geen geldverslindende pr-campagne nodig. Slechts een creatieve fes tival-organisator, ID&T, die de sterke punten van het terrein benutte en een slordige 40.000 mensen die er in dat decor in slaagden een enorm feest te bouwen. De jubileumeditie van Mystery Land was er één van superlatie ven. „Man oh man, dit is veruit het mooiste festivalterrein van Europa. Hartstikke goed dat ze daarvoor zo'n berg hebben ge bouwd en zo'n mooie brug hebben aangelegd," zegt een fervente festivalbezoeker. Waarmee hij maar wil aangeven dat het Floriadeterrein en Mys tery Land voor elkaar geboren Vanaf Big Spotter's Hill heeft het publiek een prachtig uitzicht over het festivalterrein van Mystery Land. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater lijken te zijn. Vanaf de Big Spotter's Hill is het uitzicht op het festivalterrein en zijn omgeving adembenemend. Aan de voet van de berg wordt vanaf het podium van Q-dance fors met een stok geprikt in de mierenhoop van mensen. Een paar streken oostelijker is één van de vier eilanden van de Flo- riade omgetoverd in een pira- tennest. Op de beats van de hardste dancevariant van The Third Movement staat een uit zinnige menigte tussen en op stapels zeecontainers en auto wrakken het stof tot tientallen meters hoog van de grond te stampen. De golfers van de golfbaan Vijfhuizen zijn stilge vallen. De karretjes staan roer loos. Met tientallen fietsers staan ze sprakeloos te kijken naar de maalstroom van licht, geluid en beweging. Tijdens het festival liet burge meester ^Fons Hertog al blijken dat Mystery Land voor hem niet meer stuk kan. We hadden ver wacht dat het een succes zou worden, maar het blijft altijd spannend." Hertog wil volgend jaar wel een vergunning geven voor meer grote evenementen op het terrein. „Het moet na tuurlijk niet allemaal hetzelfde zijn en de omgeving mag niet te zwaar worden belast, maar drie tot vier evenementen moet toch wel mogelijk zijn." Organisator ID&T noemt Mys tery Land 2003 de meest ge slaagde aflevering' uit het be staan van het oudste dancefes tival van Nederland. Festival-di recteur Jeroen Jansen schrijft zestig procent van dat succes toe aan het unieke karakter van het Floriadeterrein. Tijdens het hoogtepunt van het festival was het belangrijkste deel van de beeldbepalende Big Spotter's Hill ingenomen door zo'n 20 000 bezoekers. Jansen: Dit is de mooiste festivalplek in Europa. Door dit succes hebben wij draagvlak gecreëerd in Haar lemmermeer. Er is hier nog ca paciteit voor meer bezoekers. Maar we willen liever in de breedte groeien dan in het be zoekersvolume. Met een meer daags festival hebben de bezoe kers nog meer een totaalbele ving. Voor een beperkt aantal festivalgangers zou je dan een camping moeten opzetten. Zo kunnen we de Lowlands van de dance worden." De politie verrichtte zaterdag zeven aanhoudingen. Drie per sonen bleken bij de fouillering te veel pillen te hebben meege nomen, drie anderen werden aangehouden voor kleine ge weldsdelicten en een man werd gepakt toen hij over het hek klom om zonder kaartje op het festivalterrein te komen. Voor een festival met 40 000 mensen dat van 11 tot 23 uur duurt, is dat rustig. „Wij kijken terug op een geslaagd evenement," al dus politiewoordvoerder Wout van Loenen. Ook de eerste hulp spreekt over een rustig festival zonder opmerkelijke inciden ten. Beveiligingspersoneel had wel de handen vol aan jongelui die via het water illegaal het ter rein op probeerde te komen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18