Het kapitaal wint het van de amateurs SPORT J«"LZ 'Hondenstront en kuilen: levensgevaarlijk' Ralph Zijderhand troeft Leidse tennistop af S4 Ter Leede sneuvelt opnieuw in de eerste ronde van de Europa Cup 251 V MASTERS Kortekaas op afstand van Barel Van Delft en Van Gemerden gekwalificeerd aghe bij TOP maandag 25 AUGUSTUS 2003 Die Haghe is winnaar 1 van het Jubito-toer- TOP. gehouden we- 15-jarig bestaan van heimse korfbalclub, aren zegevierden in net 22-15 over Fortu- ft. Organisator TOP n de vierkamp van sers als laatste door nederlaag tegen De Is. TOP maakte in de een goede indruk ilechts 11-12 van Die ferliezen. ime remise x cricket iet k&n, maar het ge en. De cricketers van den gistermiddag ge- Punjab. De Oegst- 11b had ondanks de spensatie gekregen neen te om op eigen len. Desondanks kon naar tien man op de igen die ook nog eens roon matig begonnen, chamele totaal van 85 jax klaar. Roeland n onttrok zich met 25 jeetje aan de malaise, i pas vijf wickets ver- de ploeg tachtig runs e. Veel verder kwa- pekers echter niet. vijf wickets gingen ins verloren. Daar- h ;de beide ploegen op o Mark Verbeek pakte ;r voor een verlies van rkingen ft - De Zijl/LGB en LZ f «n zich versterkt met spelers. De Zijl, dat een startgemeen- it metVivax, zag lational Jurjen Meni- De Ham overko- Ivax komen Ivo Plasmeijer en kee- néHagendijk. Routi- i Kluivers, Serge bert Kleyweg stop- gt na de winterstop irs erbij, die vorig bij landskampioen Marco Kerkvliet unt achter zijn lange a iten springt x in Breda Dogspringer Rick heeft zijn sterke djoor de zomervakan- it met een klinken- oufcing in Breda. De eet tsenaar bedwong n q hoogte van 2,10 mee hij ook alle se- efde. Op gepaste af- Pofe juniorenkampioen ïal ic Engels van Leiden 7h eeld derde (1,95). eifieter eindigde Roel lee den Atletiek) als >7). Pieter van Lan en Spartaan bleef op (1.52,44) éénhon- een seconde ver zijn persoonlijke in sse net "taken ftbal - Top Keu- gs heeft dit week- n0l n goede zaken ge- lacompetitie werd pe r Survivors met 10- 's fl slagen. Door dit ft de tweede plaats l- u den van de Iisse- il het tweede duel in. Regelmatig legt Ijal >or een gebrek aan not ers, daar het lood- r] in Diemen was dat slag werd niet 'op 1en geslagen, zoals /nj issendelft dat we, )emt, maar deden e2jtkslagen hun ver- erk. Mede daar- d de 15-3 eind- arb senaren hebben terteëen het Amers- ,tbi aan één overwin- om een verblijf in enfse met nog een Ig fl Ê^tl- ^0I d werden de honk- ,eni Iphians getrak- TZU 9de verliespartij iat pen- Tegen Flying n de Alphenaren r de knie. leiden/regio - „Weet jij nog er gens een leuk grasveldje?" Trai ner Ronald Rosdorff van Lug- dunum is naarstig op zoek naar een speelplaats, plantsoen of park waar hij met zijn selectie terecht kan. Door alle afgelas tingen en afgekeurde velden wegens de droogte dreigt de voorbereiding op het seizoen voor zijn selectie in de soep te lopen. „Ik heb een paar nieu welingen die ik pas een keer aan het werk heb gezien. Dit is natuurlijk drie keer niks." De afgelopen dagen hield Lug- dunum zijn jaarlijkse trainings- weekeinde in de omgeving van Assen. „Het was daar al niet Voetbaltrainers nemen de wijk naar openbare speelgelegenheden veel beter. We hadden nog mazzel dat op twee bijveldjes mocht worden getraind. Ze wa ren een beetje bruin, maar het ging wel. Ons eigen oefenveld is ronduit slecht. Ik ben al een keer uitgeweken naar de Leidse Hout, maar daar loop je tussen hondenstront en kuilen: le vensgevaarlijk" Rosdorff weet niet hoe hij de komende week door moet ko men met zijn selectie. „Het strand is leuk om de conditie op peil te houden, maar we moeten wedstrijdritme op doen. De competitie uitstellen? We hebben pas één oefenduel kunnen spelen dus vul maar in." Rosdorff kent wel een alterna tief, de ijsbaan in Voorschoten. Andere clubs waren hem ech ter voor. „Wij trainen daar om de beurt met voetbalvereniging Leiden en Voorschoten '97", zegt FC Boshuizen-trainer Per Crispijn. Hij pleit er ook voor om de competitie uit te stellen. „We spelen zondag pas onze eerste officiële wedstrijd tegen Roodenburg nadat eerder duels met GHC en UVS werden afgelast. Ik heb het idee dat wij er goed mee omgaan. Gisteren hebben we een trainingsdag op het oude UDWS-veld gehad en ons nieuwe veld (het voormali ge LFC-terrein, red.) was al een van de beste van Leiden en is dat nu weer." Direct buiten de stadsgrenzen is het van hetzelfde laken een pak. „Wij hebben een redelijk alternatief gevonden met een veld net naast zwembad Poel meer", zegt Oegstgeest-trainer Wim Visser. „We hebben een aantal oefenwedstrijden ge speeld, maar allemaal buitens huis. Het valt dus mee, maar het moet niet te lang duren." „Bij ons traint de hele club op veld zes", zegt Bob van Bohe- men van het Leiderdorpse RCL. „Het is een drukte van belang, we moeten passen en meten, maar het gaat. Het hoofdveld ziet er op een paar droge plek jes goed uit. Wat ons betreft mag het beginnen. Hoe verder van Leiden weg, hoe beter de vooruitzichten. „Wij hebben er nog helemaal geen last van", meldt Geert-Jan Bakker van hoofdklasser Noordwijk. „De lagere elftallen hebben wel een probleem en wij hadden moeite met het vin den van een trainingsveld tij dens een oefenweekeinde in Eist. Toch zijn we in onze voor bereiding tot nu toe niet of nauwelijks gehinderd." door Peter van der Hulst sassenheim - De vergelijking van Ter Leede-coach Alex Scholte was veelzeggend. „Bij Fulham staan enkele speelsters voor 34 duizend pond per jaar op de loonlijst, de bestbetaalde bij ons krijgt een onkostenvergoeding van 15 cent per kilometer, de rest 11 cent." Het was dan ook niet vreemd dat het 'grootkapitaal' het won van de amateurs. Ful ham plaatste zich zaterdag dankzij een 3-1 zege voor de tweede ronde van de UEFA Cup. Chagrijnig zaten de speelsters van Ter Leede in de kleedka mer, maar schamen hoeven zij zich niet. De ploeg is interna tionaal gegroeid. Twee jaar ge leden trakteerde de toenmalige poulewinnaar FC Ryazan de Sassenheimse formatie nog op een kansloze 4-0 nederlaag. Het succesverhaal van Fulham Ladies FC leest als een span nend jongensboek. De ploeg maakte in 1993 zijn debuut in de divisie Groot Londen. Drie promoties verder drong Ful ham vorig seizoen door tot de National Premier League en werd meteen ongeslagen lands kampioen. De opmars kan niet los worden gezien van de financiële bijdra ge van de puissant rijke Ful- ham-voorzitter Mohamed Al Fayed. Directeur voetbalzaken Gary Mulcahey was vier jaar ge leden nog coach van Fulham Ladies toen hij door Fayed ont boden werd in zijn decadente Londense warenhuis Harrods. „Ik kreeg te horen dat hij het vrouwenteam wilde professio naliseren. Ik moest uitzoeken hoe." Mulcahey reisde maandenlang door Europa en de Verenigde Staten. Hij stelde een begelei dingsteam samen, ging op zoek naar een nieuwe accommoda tie, zocht uit wat de speelsters konden verdienen en hoe groot de selectie moest zijn. Eenmaal terug legde hij zijn financiële wensen op tafel. „Prima", zei Al Fayed meteen, waarop Mulca hey spijt had dat hij niet meer had gevraagd. Het budget was desondanks voldoende om alle toppers van Europa en Engeland aan zich te kunnen binden. Mulcahey koos voor een mix van Fulham- speelsters en nieuwe aankopen. Fulham-speelster Rachel Yankee wordt op de huid gezeten door Daphne Koster van Ter Leede. Cindy Burger (links) en Rachel McArthur kijken toe. Foto: Eric Taal Hij benaderde ook de 91-vou- dig internationale Marieanne Spacey, maar de huidige coach van Fulham bleef tot de aan vang van het vorige seizoen Ar senal trouw. Toch ging de algehele malaise en de instortende transfermarkt in het voetbal niet aan de vrou wen van Fulham voorbij. De FA wilde dit seizoen beginnen met een professionele League. Doordat die plannen in de ijs kast werden gezet, besloot de teamleiding de geldkraan dicht te draaien, waardoor de speel sters dit seizoen semi-prof zijn en Fulham terugkeerde naar Motspur Park. „Ik zie dat niet als een stap achteruit, maar een stap zijwaarts. Je ziet dat vele clubs ons voorbeeld hebben ge volgd en als de League alsnog professioneel wordt, komt er extra geld beschikbaar", zegt Spacey. Het Nederlandse voet bal kan er een voorbeeld aan nemen. Mulcahey: „Als ze ons zien, zeggen ze hier misschien ook: zo moet het." Groot verschil met Engeland is echter dat alle clubs in de Na tional Premier League gelieerd zijn aan doorgaans rijke prof clubs. In de hoogste Neder landse afdeling heeft alleen NEC banden met de profs, voor de rest zijn het allemaal ama- teurploegen. Voor Ter Leede was het dan ook te veel gevraagd om Fulham de eerste nederlaag in ruim twee jaar tijd toe te brengen. Halver wege het duel mocht de Sas senheimse ploeg op eigen veld nog enige hoop koesteren. Na dat de Finse scheidsrechter in de tweede minuut een overtre ding van keepster Bianca van Dalum onbestraft had gelaten, kwam Fulham na een prachtige solo van Corrine Yorston alsnog op voorsprong. Ter Leede had onvoldoende vat op de omzettingen van Spacey. Scholte: „In de voorgaande wedstrijden speelde Fulham met een verdediging op lijn en daarvoor twee verdedigende middenvelders. Nu hadden ze een ruit op het middenveld." Nadat Daphne Koster naar vo ren was gedirigeerd, ging het beter. In de extra tijd van de eerste helft bracht Jeanet van der Laan Ter Leede uit een pe nalty op gelijke hoogte. Jessica Wright maakte hands. Ter Leede kreeg vlak na de her vatting de beste mogelijkheden, maar Sandra Muller had alleen voor keepster Siobhan Cham berlain te veel tijd nodig en een schot van Saskia Drommel werd met moeite gekeerd. Na dat Rachel Yankee de stand op 1-2 had gebracht, schoot Muller nogmaals in de handen van de keepster. Vlak voor tijd maakte Yorston er met een prachtig af standschot 1-3 van. ,Als wij parttime zouden kun nen werken, bereiken we in twee jaar tijd hetzelfde niveau als Fulham", reageerde Scholte. „Dan hoeven we niet alleen op inzet te spelen, maar kunnen we ook voetballend mee. We hebben het talent ervoor." Mis schien dat Scholte maar eens moet bellen met de familie Dreesmann. Ter Leede - Fulham Ladies FC (Eng) 1-3 (1-1). 9. Yorston 0-1, 45+2. Van der Laan 1-1 (pen.), 61. Yankee 1-2, 86. Yorston 1-3. Scheidsrechten Elovirta (Fin). Rood: 95. Noom (2 x geel). Toe schouwers: 750. Ter Leede: Van Dalum; Van der Laan, Burger. Van Leeuwen, Scheenaard; Muller, Koster, Dijkhuizen (80. Polder vaart); Noom, Van Eijk (25. Drommel) en Witteman (78. Hogewoning). Fulham: Chamberlain; lerray-Silver, Wright. Phülip, Yorston; McArmur (42. Duncan), Chapman, Unitt; Ritchie (62. Hickmott), Waine (87. Flint) en Yan- FC Codru Anenii Noi (Mol) - Kf Klas- vfk (Far) 5-3(1-3). Eindstand eerste ronde Europa Cup: 1. Fulham 3-9 (20-2), 2. Ter Leede 3-6 (14-3), 3. FC Codru Anenii Noi 3-3 (6- 20), 4. Kf Klasvik 3-0 (3-18). Walter de Roode maakt glorieuze rentree met titel in Nieuwkoop door Peter Klein tennis - Ralph Zijderhand slaagde bij het TeHaDo Open 2003 in zijn missie de Leidse tennistop achter zich te hou- den. De speler uit het eredivi sieteam van Zoetermeer ver sloeg in de halve finale van de categorie 3 (voorheen BI) Wim- pe Thomas in twee sets. In de eindstrijd was hij na drie sets (7-6 2-6 6-4) de meerdere van Guido van den Broek. Zijderhand keerde dit seizoen, na een jaartje gedwongen rust, terug in de regionale toernooi en. De landelijke A-toernooien, die grotendeels overdag wor den afgewerkt, waren voor hem niet meer te combineren met studie en arbeid. En dus deed hij wat zijn tegenstanders bij TeHaDo voor hem al hadden gedaan. Gewoon een jaartje geen toernooien tennissen om daarmee van de A-status afra ken. In de eredivisiecompetitie bleef hij in de single ongesla gen. Met zijn team bereikte hij de finale van de play-offs, waar in de mannen van Dekker Ten nis na veel strijd uiteindelijk de landstitel veroverden. Het ni veau was nog aanwezig, maar voor het spelen van toernooien moest Zijderhand geduld be trachten. „TeHaDo is weliswaar geen groot toernooi, maar met zeker drie echte B-toppers wel een bijzonder sterk toernooi", zei Zijderhand na afloop van de zinderende finale tegen Van den Broek. „Deze titel betekent daarom wel wat voor mij. Ik heb dit weekeinde twee van de beste Leidse spelers verslagen. Zeker de overwinning op Wim- pe Thomas zegt mij veel. In on ze A-tijd was hij altijd beter. Misschien was hij op TeHaDo niet helemaal in goeden doen. Ik was in vorm en van hem voor de eerste keer winnen was toch wel heel speciaal." De eindstrijd bood Hazerswou- de-Dorp een spektakel, dat meer dan drie uur in beslag nam. Zijderhand en Van den Broek bestookten elkaar vanaf de achterlijn met scherpe cross slagen. De eerste doorgang werd pas in de tiebreak beslist, Zijderhand was daarin de meest gelukkige. Van den Broek nam in de tweede set het initia tief: 6-2. De derde set ging weer gelijk op. Zijderhand pakte de eerste break en kon bij 5-4 voor de titel serveren. Van den Broek gaf zich niet gewonnen, maar kon de breakpoints niet benut ten. „De punten voor de twee de plaats bij TeHaDo moeten voldoende zijn om aan de Mas ters te kunnen deelnemen. Toernooien speel ik dit seizoen verder niet meer. Eigenlijk voel ik mij winnaar; ik heb meer games gewonnen dan hij." De spannende mannenfinale maakte gisteren veel goed voor het ontbreken van de vrouwen finale. Die werd reeds op zater dagavond afgewerkt om Analis te Krista Sanders in de gelegen heid te stellen via een wildcard mee te spelen in de kwalifica ties van het 10.000 dollar-toer nooi bij haar club TEAN. Tanja Nossik was de sterkste in het vrouwenveld. Zij stond in haar drie partijen geen set af. Peter van der Spek won zijn tweede categorie 5 toernooi op rij. Na Leidse Hout was de 24- jarige Sassenheimer in Hazers- woude de sterkste. In de eind strijd klopte hij Ewoud Spruij- tenburg met tweemaal 6-3. De vrouwenfinale leverde een re prise op van de finale van vori ge week bij Leidse Hout. Toen won Carlijn Kruijt in drie sets, gisteren was de speelster van TEAN na 6-3 6-4 ruim op tijd kaar om zich voor de kwalifica ties van het 10.000 dollartoer- nooi op haar club te melden. De hoofdprijzen in de categorie 7 waren Sjoerd Geerlings en de zeer jeugdige lichtgewicht van Unicum, Valeria Podda. De tweede prijs ging naar Cees Buitenhuis en Jessica Steenka mer. Dulentoernooi Walter de Roode maakte bij het Dulentoernooi van Nieuwkoop een glorieuze rentree bij de mannen categorie 3. De jonge Oegstgeestenaar versloeg in de 's Circtt* eindstrijd Richard Oskam met 6-4 6-2. Ook in zijn eerste drie partijen, waaronder de kwartfi nale tegen de als tweede ge plaatste Norbert van Ooster hout, stond De Roode geen set af. In de categorie 5 deed Rob Fallaux goede zaken voor het klassement van het LD Tennis Circuit. Hij bleef in de eind strijd Remco Schoonenwolf uit Zevenhoven met 7-5 in de be slissende set voor. Ilse Spring vloed uit Ter Aar zegevierde bij de vrouwen. De titels in de ca tegorie 7 werden een prooi voor Peter Vogelzang en Sigrid Ver molen. triatlon - Veteraan Rob Barel heeft tijdens de Xterra triatlon in Kijkduin de jongere generatie een lesje geleerd. Alleen Royce Kortekaas uit Lisserbroek bleef zaterdag na 1,5 kilometer zwemmen, 28 kilometer fietsen op de ATB en 10 kilometer hardlopen in de buurt van Ba rel, die na 2 uur, 8 minuten en 50 seconden finishte. Het ver schil bedroeg 50 tellen. Kortekaas was vol bewondering voor de onverslijtbare Barel, met wie hij tijdens het fietsen stuivertje wisselde. „Er komt een dag dat ik Rob klop", zei Kortekaas, „maar dan moet hij volgens mij definitief gestopt zijn. Ik vrees dat dat moment nooit komt." Barel testte zich voor de kust, op het strand en in de duinen van de Haagse badplaats voor de Ironman. Die klassieke triat lon wordt half oktober voor de 25ste keer op Hawaii gehouden. De organisatie heeft voor dat jubileum een aantal levende le gendes uitgenodigd, onder wie de befaamde Nederlander. Bij na twintig jaar geleden, op 3 september 1983, won Barel, 25 toen, in en rond de Bosbaan zijn eerste triatlon. Nu, als vete raan, kan de duurspecialist uit Overberg zich nog altijd onder scheiden. De winnaar denkt niet dat hij een week na de Ironman mee doet aan het WK op Maui. „Ik mag dan nog wel hard gaan, mijn lichaam heeft meer tijd nodig te herstellen. De Ironman Hawaii wil ik nog wel een keer tje doen. Daar zijn de belangen groter." tennis - Rijnsburger Bart van Delft en Dekker-speler Melle van Gemerden hebben zich probleemloos gekwaliceerd voor het hoofdschema van het met 15.000 dollar gedoteerde Futuretoemooi in Alphen aan den Rijn. Van Delft, nummer 1013 van de wereld, stond in de eerste schif ting maar twee games af aan de Australiër Adrian Somerville. In de tweede ronde was hij de meerdere van Boy Wijnmalen. In de eerste ronde treedt Van Delft aan tegen Jan Weinzierl, die het evenement twee jaar ge leden won. Van Gemerden, nummer 854 van de wereld had geen kind aan het lokale talent Marlon van Ingen, 6-0 6-1. In de tweede ronde bleef hij Mar- tijn van Haasteren uit Leid- schendam met 6-1 en 7-5 voor. Van Gemerden stuit op de Au straliër Vince Mellino. Bij de vrouwen was Leonie Me- kel de enige die de eerste ronde overleefde. De Leidschendam- se, die voor Forescate en Zee Duin uitkwam, bleef de ge plaatste Kroatische Ivana Sokac in twee sets de baas. Vandaag kan zij zich via de Italiaanse Krizia Borgarello kwalificeren voor het hoofdtoernooi van het 10.000 dollartownooi voor vrouwen, dat parallel aan de Future voor mannen wordt ge speeld. Het avontuur van Krista Sanders en Carlijn Kruijt was van korte duur. Sanders verloor in twee sets van de Zweese Krista Petterson. Kruijt kreeg geen kans van de Nederlandse Bo Verhulsdonk. LEIDSCH DAGBLAD TENNISCIRCUIT 2003 tCh 38 open toernooien •v5> öZ/ Top puntenklassement V 25* V wordt uitgenodigd voor de I Masters (15t/m21 september AA JBkS E ERS op TC Unicum in Leiden) I Masters prijzenpakket van 3780,- Circu^ www.leidschdagblad.nl DH 25e Jubileum elrtuH wordt mede mogelijk gemaakt door de volgende eponeort: www.tennisworld.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17