White als winnaar terug in Parijs SPORT 2 Lima Azimi, v> burqa naar spi] Nederland opent matig op WK roeien Alonso schrijft geschiede] Kiplagat grijpt net naast medaille op de 10 kilometer Oscar Freire de gebeten hond bij zwakke Rabo-ploeg Marion Jones heeft er op Olympische Spelen concurrent bij Schalken niet in dubbelspel new vork - Sjeng Schalken is de kopman van de Davis Cup- ploeg die eind september in Zwolle aantreedt tegen India. Dat heeft bondscoach Tjerk Bogtstra in New York aan de vooravond van de US Open be kendgemaakt. Hij selecteerde verder Martin Verkerk, Raemon Sluiter en John van Lottum. Paul Haarhuis is niet beschik baar. Hij herstelt van een ope ratie aan de rechterschouder. Schalken is tegen India niet be schikbaar voor het dubbelspel, heeft hij Bogtstra laten weten. Hij heeft het dubbelen uit zijn programma verwijderd. Capriati wint weer eens new haven - Jennifer Capriati heeft het tennisevenement van New Haven op haar naam ge bracht, haar eerste toernooi winst in anderhalf jaar. De als derde geplaatste Amerikaanse boekte in de finale een gemak kelijk zege. Haar landgenote Lindsay Davenport, de favorie te, gaf bij een hopeloze achter stand van 2-6 0-4 op. De 27-ja- rige Davenport kreeg weer last van de slepende voetblessure, die haar deelneming aan de US Open ernstig in gevaar brengt. Eerder lieten de Amerikaanse zusters Serena en Venus Wil liams. de finalisten van vorig jaar, al weten Flushing Me adows te mijden door kwetsu ren. Mirjam Melchers derde in Plouay plouay - Mirjam Melchers is zaterdagmiddag bij de wereld bekerwedstrijd in Plouay. de ze vende van het seizoen, als der de geëindigd. De Nederlandse wielrenster, die deel uitmaakte van een kopgroepje van vier, moest na 113 kilometer koers in de eindsprint haar meerdere er kennen in de Britse Nicole Co oke, en de Duitse Judith Amdt. Arenda Grimberg finishte als zesde. Telekom door met minder renners bonn - De Duitse wielerploeg Telekom slankt af. Aan het ein de van het seizoen zullen zeven coureurs de formatie van ma nager Walter Godefroot verla ten. Onder hen zijn de Ameri kaan Bobby Julich, de Italiaan Gian-Matteo Fagnini en voor malig Duits kampioen Danilo Hondo. Ook de Duitsers Hun- dertmarck, Kopp, Reichl en Schumacher kregen geen nieuw contract aangeboden. Gode froot, die in 2004 met 21 ren ners wil verder gaan, trok eer der Bram Schmitz, de Tsjech Tomas Konecny en de Rus Sergei Ivanov aan. Nederland krijgt ook EK vrouwen Rijswijk - De Europese judo kampioenschappen voor vrou wen in 2005 zijn ook aan Ne derland toegewezen. De natio nale bond (JBN) was al eerder verblijd met de organisatie van het mannentoernooi. Die wor den nu samen in het Rotter damse sportpaleis Ahoy' afge werkt. De vrouwen zouden voor de EK 2005 eigenlijk naar Tampere gaan. Maar de Finnen voelden, net als de Nederlan ders, uit commerciële en spor tieve overwegingen niet zoveel voor een 'halve' titelstrijd. Nu mogen ze het EK van 2006 or ganiseren, voor zowel mannen als vrouwen. Christian Ahlmann maandag 25 augustk pakt titel Kersverse Nederlandse atlete moet passen in de eindsprint door Pim van Esschoten parijs - In de snelste race ooit op een WK kwam ze tot de zes de tijd op de eeuwige ranglijst, de tweede Europese tijd ooit gelopen én een dik Nederlands record. Maar als Lornah Kipla gat zaterdag na een enerveren de strijd over 10.000 meter in de krochten van het Stade de France in de armen van echtge noot Pieter Langerhorst valt, telt dat allemaal niet. Ze is net buiten de medailles gevallen. En daar ging het nu juist om. Ze is lang sprakeloos. „Ik ben een beetje teleurgesteld", zegt ze dan. „Maai' meer was niet uh... possible." Na een minuut of wat komt het besef wat ze evengoed heeft ge presteerd. De wereldtopper op asfalt telt vanaf nu ook mee op de piste. Ze beseft dat ze het wapen van de eindsprint nog mist, maar daar wordt aan ge werkt. En als haar wordt ge vraagd wat het verschil was ge weest als Paula Radcliffe wel had meegelopen, haalt ze een grapje van haar schoonvader aan: „In Kenya zeggen we: as is verbrande turf." Het Britse fenomeen Radcliffe was er niet bij het WK. Gebles seerd, ziek. Kiplagat (29) had haar graag in de race gezien, om samen het tempo op te schroeven om zo de Ethiopi sche plakkers af te schudden. Maar klagen hoefde Kiplagat ook niet, omdat nu de Chinese Yingie Sun die rol van frontrun- ner in de eerste kilometers op zich nam. Zelf nam Kiplagat het initiatief na vijf kilometer over. De tactiek werkte deels. Van de vier Ethiopische atletes haakten wereldkampioene Derarte Tulu en Ejagayou Dibaba vroegtijdig af. Aan de kop bleef een viertal over, waarin Sun de joker bleek die onverwacht in het spel was gestoken. In een afzichtelijke loopstijl (haar armen hangen strak langs haar lichaam) leek ze vijf ron den voor de finish te moeten lossen. Ze kwam terug, Kiplagat versnelde nogmaals. Maar Yin gie Sun bleek taai, kwam weer terug en kon zelfs nog met Ber- hane Adere en Worknesh Kida- ne om de medailles sprinten. In die laatste ronde moest Kipla gat passen. De Kenyase, die eind juli haar Nederlands paspoort ontving, had gedroomd van een rond gang door het stadion met de Nederlandse vlag. Nu zag ze hoe het Ethiopische duo Adere (goud) en Kidane (zilver) die ze geparade hield. Maar Lornah Kiplagat was eerst en vooral voor de ervaring naar het WK gekomen,. Ervaring die ze volgend jaar tijdens de Olympische Spelen nodig heeft, 's Ochtends had ze nog een e- mail uit Amerika van haar sponsor gekregen. „Gebruik je ellebogen. Lornah." Echtgenoot Langerhorst na afloop: „Want ja. ze is nog te lief op de baan." Maar Kiplagat leert snel. De we reldtopper op brede asfaltwe gen trainde slechts vier maan den specifiek voor de baan en weet sinds zaterdag hoe het spel op de piste wordt gespeeld. Ethiopische atletes zijn niet al leen meesters in het volgen van elk tempo om in de slotronde toe te slaan, ze trappen ook vaak op de hielen van de atlete voor hen. Halverwege de race was Kipla gat het zo zat, dat ze uitweek om tegen Adere uit te varen. „Ik was zo boos... Maar ze bleef doorgaan. Toen ik later achter haar kwam te lopen, deed ik het bij haar. Ze klaagde, ze stopte bijna. Ik zei haar dat ze nu weet hoe het voelt." In het eerste weekeinde van het WK zorgde, wat Nederland be treft, Rutger Smith (kogel en discus) voor de grootste teleur stelling. Hij miste twee finales. Simon Vroemen imponeerde daarentegen in het Stade de France in de serie van de 3000 meter steeple chase. Waar het aan lag? Wist Rutger Smith het maar. Zaterdagmor gen om kwart over negen zat voor hem het belangrijkste deel van het kampioenschap er al op. De Europees kampioen ko gelstoten onder de 23 jaar had nergens pijn, voelde zich men taal sterk en werd niet gekweld door zenuwen. „Daarom be grijp ik het ook niet. Dit is hard. Ik ga straks eerst een fles water tegen de muur gooien." De beste stoot van Smith kwam neer op 19.02 meter, ruim een meter te weinig om de finale te halen. Gistermorgen stond het talent er weer, dit keer als dis cuswerper. De Groninger was wederom niet goed genoeg voor een finaleplaats, maar voelde zich minder beroerd dan een dag eerder. Voor hoogspringer Wilbert Pen- nings zit het WK erop. Hij kwam zaterdag niet over een hoogte van 2.25 meter en greep daardoor naast een finaleplaats. „Het zat er niet in, ik had boven mezelf uit moeten stijgen en dat lukte niet." Gert-Jan Liefers haalde de vol gende ronde wel. Hij werd vijf de in zijn serie op de 1500 me ter. „Dit was een lekkere inko- mer. Het ging niet hard, maar ik heb het gehaald. In de halve fi nale (vanavond, red) ga ik knal len." Kelli White (VS) passeert juichend de finish in Parijs. Foto.- Reuters/Dylan Martinez door Pim van Esschoten parijs - Kelli White keerde te rug in Parijs, de stad waar ze een halfjaar geen wedstrijden mocht lopen, na een onduide lijk dopinggeval. Deze keer lachte de lichtstad haar toe. „Zelfs na de ereronde kan ik nog niet geloven dat ik wereld kampioen ben." Op de perstribune gezeten keek de kersverse moeder Ma rion Jones toe hoe White naar een rappe 10,85 seconde over 100 meter sprintte. Jones - in Parijs als commentator van Eurosport - zal er met het oog op Athene van volgend jaar niet meteen van onderstebo ven zijn geweest. Toch maakte White indruk. Ze piekte onder druk op het juiste moment, met een nieuwe persoonlijke toptijd. En die druk was groot, omdat wel zes mogelijke winnaars stonden. Van Chandra Stur- rup, tot gisteren de snelste dit jaar met 10,89 seconde, tot Zhanna Block. De Oekraïnse verraste twee jaar terug Jones in Edmonton, kampte dit sei zoen met problemen,maar bracht veel ervaring mee. White, getraind door de Oe kraïner Remi Korchemny, maakte in alle voorronden in Parijs wel de beste indruk. „Mijn start", zei ze gisteren, „was weer slecht zoals altijd." En in die woorden zit nog een waarschuwing voor Jones op gesloten. White (25) ontwik kelt zich snel, zeker nu een voetblessure waarmee ze drie jaar kampte tot het verleden behoort. De vader van Kelli White is at- letiekcoach, haar moeder nam namens Jamaica deel aan de Olympische Spelen van Mün- chen in 1972. „Maar daarover heeft ze me eigenlijk nooit veel verteld.' Dit voorjaar maakte ze indruk door tijdens de trials zowel de Lima Azimi bezig aan haar legendarische sprint in Parijs. Foto: ANP Statement van jonge Afghaanse i 100 als 200 meter te winnen. Op dat moment zat White nog wel met die affaire in Parijs in haar maag. Een jaar geleden werd ze na afloop van wed strijden positief getest op de stoffen in een pijnstiller, die ze op doktersvoorschrift zou hebben gebruikt. Volgens de IAAF had ze niets fout gedaan, maar als gevolg van de stren gere wetten in Frankrijk werd ze in dat land voor een half jaar geschorst. De straf liep op de eerste juli af. „Dat gaat hoe dan ook toch in je hoofd zit ten", aldus haar vader. White zelf sprak er met geen woord over. Carolina Klüft debuteerde de afgelopen twee dagen op de WK met een indrukwekkende zevenkamp en de titel. Toch zei de 20-jarige Zweedse na haar 7001 punten zich nog steeds slechts 'een klein meis je in een grote, grote wereld' te voelen. Klüft versloeg het Franse idool Eunice Barber met een straatlengte. Jefferson Perez wist zeker dat hij zijn landgenoten in Ecua dor intens blij maakte met zijn wereldtitel' en -record op de 20 kilometer snelwandelen (1.17,21). „Met alle armoe in ons land, is spdrt het meest belangrijke voor ons." Perez zei de laatste weken meer dan 5000 kilometer te hebben ge traind. Kogelstoter Andrei Mikhnevi- ch zorgde voor een op z'n zachtst gezegd opmerkelijke terugkeer in de ring. Twee jaar geleden werd hij bij de WK in Edmonton tiende, maar kwam niet schoon door de doping- test. Hij ging twee jaar in de ban, die op 4 augustus van dit jaar werd opgeheven. Prompt stootte de 27-jarige Wït-Rus naar een persoonlijk record van 21,66 meter. Altijd vertoe vend in de subtop, reikte Mi- knevich in Parijs tot 21,69 me ter en het goud. door Pim van Esschoten parijs - Alsof elk mondiaal toer nooi recht heeft op een bijzon dere deelnemer, verscheen za terdag Lima Azimi in het Stade de France. Volstrekt onbekend in de wereld van callroom, startblokken en spikes. Ze deed 18,37 seconden over de hon derd meter. In T-shirt en jog gingbroek. Eddy the Eagle was een lach wekkende schansspringer bij de Winterspelen van 1988 in Cal gary, Eric Mouzambani ver dronk net niet in het olympisch zwembad van Sydney in 2000. Twee jaar geleden op de WK at letiek in Edmonton was de vro lijke dikzak Trevor 'the turttle' Misipeka uit Samoa een clow neske sprinter. Maar Lima Azi mi (22) hoort niet in zo'n rijtje. Haar 100 meter was geen grap, eerder een statement van een jonge vrouw uit Afghanistan. Tien jaar lang leefde ze onder het bewind van de Taliban thuis. Ze mocht, zoals alle meisjes, niet naar school. Azimi was al blij als ze een boek in handen kreeg, zodat ze wat kon studeren. Als ze haar ouderlijk huis al verliet, droeg ze de ver plichte burqa. Anderhalf jaar terug werd de Taliban verjaagd, Azimi kon naar de universiteit van Kabul om er talen en literatuur te stu deren. En ze werd lid van het volleybalteam. Drie maanden geleden begon ze ook met atle tiek. Azimi bleek de snelste en werd ruim een week geleden gevraagd of ze naèr het WK in Parijs wilde. Op kosten van de IAAF, dat Afghanistan in juli 2003 verwelkomde als lid. De burqa hoeft ze in het dage lijks leven niet meer te dragen. Maar nog wel de chador, die al leen het gezicht onbedekt laat. Ze traint wel altijd in een T- shirt, vertelde Azimi. „Maar dat is binnen in de gymzaal. We kunnen zo niet naar buiten." Daarom had ze ook n f honderd meter recht: s pen. „Vandaag is voer dat ik zo ben gekleed E kan nog, al vind ik he jd fijn. Maar een korte b j niet, ik wil het ook ni j Als de tijden in Afgha e veranderen, is dat hct schoorvoetend. Niet 3 vreesden haar ouden I problemen zou kunu De toestemming kwi „Dit is belangrijk voo land, voor mij en Ik ben het eerste meisje ooit dat aan nooi deelneemt. En het om. Winnen is rijk", zei ze steeds zachte stem in keurij „Als anderen dit m< sie kunnen zien." Op de nationale teli nee," schudde ze hi hoofd. Die blote arm zichtbare haar in eei maken dat nog onim „Maar er zijn mense nistan met digitale tennes die dit mis: ben gezien." Met haar coach, tei dent van de Afgha; tie, en Assad Ahmat ren bij de mannen reisde ze naar Parijs i beidzjan. Daar ra; tasje met gymschi De Franse federatie! haar heuse spikes, heeft niet geholpen" zacht. In het imposante SI France moesten ji pal voor de race m werking van het si procedure bij de st< Naast Merlene Ott< White, die nota bei buik hun aan de w< leek Azimi stil te st« ze haar honderd mi persoonlijk record conden had voltooic nog uren bezig om voor elke camera enj te vertellen. donaueschingen - Christian Ahlmann is in Donaueschingen Europees kampioen bij de springruiters geworden. De Duitser bereikte het succes voor eigen publiek met het paard Cöster. Wim Schroder verspeelde zijn kansen op een medaille in de tweede manche van de laatste wedstrijd. De rui ter uit Tubbergen maakte daar in met Berlin twee springfouten en viel van de vijfde plaats terug naar een positie net buiten de toptien. Een foutloze slotrit had hem op het podium gebracht. Vrijdag hadden de Duitsers al het landenklassement gewon- milaan/gpd - De Nederlandse equipe is het wereldkampioen schap roeien in Milaan matig begonnen. Vijf van de veertien uitgezonden boten kwamen gisteren aan de start, geen en kele bereikte als winnaar de fi nish. Omdat Froukje Wegman en Fe mke Dekker in het relatief klei ne veld van de dubbeltwee vol doende hadden aan een derde plek in hun voorwedstrijd, was er tenminste nog één ploeg die rechtstreeks de halve finales binnenvoer. Skiffeur Dirk Lip- pits, de dubbeltwee Matthijs Vellenga-Gijs Vermeulen, de twee-zonder-stuurman Mer- wijn Ligtenberg-Bert Wester- veld alsmede lichte skiffeuse Maud Klinkers moeten morgen via de herkansingen een ronde verder zien te komen. Een herkansing is in het roeien geen schande en geeft niet per definitie een brevet van onver mogen. Slechts de besten gaan immers direct door. Het gros maakt tijdens een toernooi een omweggetje, dat niet zelden tot op het podium leidt. Maar de Nederlandse ploegen die giste ren over de zonovergoten roei- baan in Milaan gingen, maak ten nu niet bepaald een over tuigende indruk. Lichtpuntje was de prestatie van Wegman en Dekker, die hun goede op treden in het voorseizoen lieten volgen door een probleemloze kwalificatie voor de halve fina les. Bondscoach Diederik de Boorder was dan ook dik tevre den met de derde plaats van zijn dubbeltwee achter Duits land en Groot-Brittannië. „Het eerste paaltje is geslagen. Ik ben vooral blij dat we de Frangaises overtuigend hebben verslagen. Die zaten bij de wereldbekerfi nale in Luzern namelijk nog voor ons." Ondanks de enigszins tegenval lende resultaten van de Neder landse ploeg op de openings dag van het WK is er toch al één finaleplaats binnen. De vrou wen vier-zonder komt in Mi laan slechts vier concurrerende boten tegen en is dus meteen geplaatst voor de finale in dit niet-olympische miniveld. door Harm Vonk landgraaf - Tijdens de Tour de France wilde Rabobank-ploeg- leider Theo de Rooy geen kwaad woord horen over sprin ter Oscar Freire. Na de Ronde van Nederland moést De Rooy wel. „De laatste tijd heb ik geen fatsoenlijke sprint van Freire gezien", was het eindoordeel. „In de Ronde van Nederland is hij er niet aan te pas gekomen." Bradley McGee legde het falen van de Spanjaard op de slotdag van de Eneco Tour nog maar eens bloot. Nadat de tweevou dig wereldkampioen (1999 en 2001) in de eerste dagen steeds geweldig klop had gekregen in de sprint - Freires beste presta tie was de zevende plek in de eerste etappe - kreeg hij zater dag de kans van zijn leven. In een kopgroep van zes werd hij slechts tweede, achter McGee. De Rooy was zwaar teleurge steld. „Freire had moeten win nen, daarom lieten we die kop groep doorrijden." In feite staat Oscar Freire Go mez model voor de prestaties van de gehele Rabo-ploeg. De laatste overwinning dateert al weer van medio juli, toen Maar ten den Bakker een etappe won in de Uniqa Classic. Ook op ei gen bodem wist Rabo de afge lopen week niet te winnen. „Maar dit is precies dezelfde ploeg die tot eind maart wél goed reed, dus radicale stuur- manoeuvres zijn niet nodig", vond De Rooy. De laatste kans op dagsucces werd een prooi voor Australiër McGee, die in Landgraaf de snelste was van zes koplopers. Michael Boogerd was op de Ey- serbosweg de aanstichter, waarna klassementsleider Vjat- seslav Ekimov, McGee, Sergei Gontsjar, Xavier Florencio én Freire de aansluiting vonden. In de slotkilometer deed Boogerd nog een gooi naar de dagzege, maar de Hagenaar kwam nau welijks los van de groep. „Met meer dan een minuut achter stand op Ekimov ben ik niet met het klassement bezig ge weest, daarvoor zijn de klim- metjes te kort. Mijn doel was om de etappe te winnen", zei Boogerd, die uiteindelijk vijfde werd. Ekimov richtte zich, vanaf zijn winnende tijdrit van donder dag, op de eindzege. Na een sms-bericht van US Postal-kop man Lance Armstrong {'Good job, good luck for Saturday deed hij dat met succes. In zijn achtste deelname aan de Ronde van Nederland werd hij einde lijk eindwinnaar. Het was zijn eerste eindzege in een ritten koers op West-Europese bo dem. Spanjaard jongste winnaar in Formule-1 boedapest/anp - Fernando Alonso heeft gisteren zijn ei gen naam met gouden letters in de recordboeken geschre ven. De Spanjaard won op 22- jarige leeftijd de Grote Prijs van Hongarije, de dertiende race om het WK, en werd daarmee de jongste coureur ooit die een Formule-1-wed strijd winnend afsloot. Alonso is tevens de eerste Spanjaard die een race in de Formule 1 op zijn naam schrijft. De coureur van Re nault was oppermachtig op de Hongaroring. Zaterdag verzekerde hij zich van de po- leposition, een dag later leid de hij van start tot finish. Op de eindstreep had Alonso ruim zestien seconden voor sprong op de Fin Kimi Raik- konen (McLaren-Mercedes). De Colombiaan Juan Pablo Montoya werd derde in zijn BMW-Williams. De zege van Alonso was voer voor statistici. De Spanjaard wiste de Nieuw-Zeelander Bruce McLaren, die in 1959 de Amerikaanse Grand Prix won toen hij 22 jaar en 104 dagen oud was, uit de boe ken. Ook werd Alonso de jongste coureur die een race op het hoogste niveau won. De Amerikaan Troy Rutt- mann had dat record in bezit sinds hij in 1952 - 22 jaar en 80 dagen oud - tijdens de In dianapolis 500 zegevierde. Alonso werd vier weken gele den 22 jaar. De unieke overwinning van Alonso past perfect in het 'sil ly season' 2003. Na een jaren lange dominantie van Ferrari en Michael Schumacher in het bijzonder, ligt de titelrace na dertien wedstrijden volle dig open. Alonso is de achtste winnaar van een formule-1- race dit seizoen. In de stand leidt de oudste Schumacher nog wel, maar de concurren ten kwamen weer een stap dichterbij. De kopman van Ferrari verzamelde tot nu toe 72 punten, Montoya staat op 71, Raikkönens totaal komt op 70. Alonso steeg dankzij de over winning naar de vijfde plek (54 punten) en was uiteraard dolgelukkig: „Een droom is uitgekomen", jubelde hij. „Het weekeinde verliep echt fantastisch. In Spanje zal ze ker een groot feest zijn uitge broken, want Formul n echt in mijn land. Is si passie voor de autosp n daar heeft Alonso zi belangrijke rol bij g e De jonge coureur b Renault de eerste zej n 1983, toen Alain P)e Grand Prix van Oi n won. bi Voor Ferrari liep dei op de Hongaroring ui dj deceptie. Michael S m cher eindigde slechts v; en werd zelfs op ee ;r gezet door Alonso. i chers teamgenoot g Barrichello beleefde] twintigste ronde moment toen zijn terwiel bij een sn 300 kilometer per uui. De Braziliaan knaldef een bandenstapel kwam met de schrik' Jos Verstappen, als gekwalificeerd, kei goede start en lag in fase op de dertienc De Nederlander Minardi enkele maar eindigde uit< dankzij het uitvallen' currenten - toch twaalfde. kt

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14