Feyenoord is voetbalintelligentie kwijt Hockeyers met titel in bagage naar Europees kampioenschap 5 Verstappen onderhandelt met renstallen Jordan en Sauber Rotterdammers moeten weer buigen in Heerenveen SPORT maandag 25 augustus 2003 I White 1100 meter VK atletiek Ie pakt titel kilometer )e vijfde wereldtitel e Gebrselassie op de 10 rniet gegund. Zijn jon- enoot Kenenisa Bekele koning van de 10 kilo- ttravond in Parijs tele, eerder dit seizoen lo al sterker dan de ig wereldkampioen, 26.49,57 de beste sei- Gebrselassie moest i nemen met zilver, s was voor de derde Sileshi Sihine. Kamiel ndigde in 27.45,46 als d verdiende daarmee pische nominatie. IK atletiek eybrons 'akistan en - Pakistan heeft bij jions Trophy in Am- de bronzen medaille De drievoudige kam- sloeg gisteren in de de derde plaats aarts- ia met 4-3. Daarmee Stan revanche voor de e nederlaag vrijdag te- uurland (4-7), waar- ïitvinders' van de os Trophy de finale Eerder won Argenti- itrijd om de vijfde t van de B-ploeg van npioen Duitsland. >t coach >ng Oranje KNVB heeft Cor Pot d als bondscoach voor ïje. Pot vervangt voor- i Koevermans die we- atige resulten (zes der zege) het veld nen. jong Oranje is kansloos voor deel- het EK van 2004 en lok uitgeschakeld ame aan de Olympi- :n van 2004 in Athe- met Jong Oranje walificatieduels af- jen Oostenrijk, Tsje- ildavië. door Jaap van Essen heerenveen - Feyenoord is weer terug bij af. Dat wil zeggen dat de ploeg het weer louter moet hebben van de aloude karakte ristieken als hard werken, mou wen opstropen en op zijn tijd een fikse overtreding. Wie er de voorgaande maanden nu precies heeft ingegrepen in de samenstelling van de selectie (voorzitter Van den Herik, tech nisch directeur Baan, trainer Van Marwijk of allemaal sa men?) is nog steeds onduidelijk. Duidelijk is wel dat het elftal zo'n beetje alle voetbalintelli gentie heeft verloren. Niet voor niets was Bert van Marwijk na de ontluisterende nederlaag bij Heerenveen (1-0) vooral heel tevreden over de in zet. Dat was hij na het eerste competitieduel met NEC vooral ook al. Veel meer om zich aan vast te klampen heeft de trainer dan ook niet. Feyenoord zal in dit seizoen alleen in de buurt van de topposities kunnen blij ven wanneer iedere speler zich 34 duels lang het snot voor de ogen rent. Dat Feyenoord bij Heerenveen verliest is niets nieuws. De afge lopen jaren was het een zeld zaamheid wanneer de Rotter dammers een puntje uit Fries land mee namen. Maar de ma nier waarop Feyenoord zich za terdagavond presenteerde in het Abe Lenstra-stadion was droevig. Bert van Marwijk be klaagde zich nog over de pech dat Gerald Sibon uit de eerste de beste kans (met dank aan een fout van doelman Zoete- bier) scoorde. „Dat was verdo rie pas de eerste keer dat ze bij ons doel kwamen." Dat klopte. Net zo goed als dat Feyenoord op dat moment, in de negentiende minuut, ook nog niet bij het doel van Hans Vonk was geweest. De Rotter dammers zouden ook nauwe lijks iets van doelman Vonk van Heerenveen te zien krijgen. Aan goede wil ontbreekt het vooralsnog niet bij de spelers van Van Marwijk. De spelers vliegen over het veld, zetten sli- Petter Hansson belaagt Feyenoord-keeper Edwin Zoetebier. Foto: ANP/Jaap Schaaf dings in en kletsen in de duels dat het lieve lust is. Dat voetbal- onderdeel was vooral na rust prima verzorgd, waardoor Fey enoord inderdaad een over wicht had. Alleen komt de ploeg vooralsnog niet verder dan een pompen-of-verzuipen- voetbal dat in de onderste re gionen van de Engelse Premier ship en in de First Division nog zo hartstochtelijke wordt ge speeld. Het is honderd-kilometer-per uur-voetbal, waarbij de meeste spelers de technische vaardig heid missen om in dat tempo de bal ook daadwerkelijk te controleren. Laat staan dat ze nog de tijd nemen om eens iets anders te doen dan de bal meestal zo hard en ver mogelijk weg trappen. Vooral de Rotter damse achterhoede heeft er een handje van. Song, Van den Berg en De Nooijer veroveren veel ballen, maar leveren ze met hun gebrekkige kennis van de opbouw meestal ook net zo vaak weer in. Op het middenveld krijgen de oudgedienden Van Wonderen en Schreuder daardoor geen vat op het spel. Ze leggen kilome ters af als waren ze marathon lopers, maar komen toch heel vaak te laat. Is het toeval dat Schreuder na twee duels voor Feyenoord al twee gele kaarten op zak heeft? Net zo min als dat Feyenoord in totaal nu al op zes gele prenten staat. Een totaal dat vorig seizoen pas diep in november werd bereikt. De Fair Play Cup zullen de Rot terdammers dit seizoen niet winnen. Net zo min als de schoonheidsprijs. Het beste deel van Feyenoord is op papier de aanval. Daar staan de grote aankopen (Lazovic en Kuijt) en de twee talenten uit de eigen jeugd, Van Persie en Buffel. Toch klopt er iets niet. Afgezien van de gebrekkige aanvoer heeft Van Marwijk een pro bleem zoals Advocaat bij Oran je. Van Marwijk heeft twee cen trumspitsen, twee dure aanko pen ook, en laat ze dus allebei spelen. Logisch is dat niet. Kuijt liep zaterdag weer te harken als rechtsbuiten en leefde pas hele maal op toen Lazovic werd ge wisseld. De Joegoslaaf kan tot op heden nog niet bekoren. Za terdag gaf hij een uitstekende imitatie van de onzichtbare man. De achilleshiel van Heerenveen zou de defensie zijn. Vïllarreal toonde dat nog maar kort gele den ook overduidelijk aan. Maar Feyenoord vond zater dagavond geen doorgang in de Friese gatenkaas. Dat zegt alles over de Rotterdammers. HEERENVEEN: Vonk; Seip, Hansson, Radomski en Edman; Vayrynen, Knopper en De Lange (68. Bakkati); Correia (64. Samaras), Sibon (90. Den- neboom) en Selakovic. FEYENOORD: Zoetebier; Song, Van den Berg, Paauwe en De Nooijer, Kuijt, Van Wonderen, Schreuder en Van Persie (76. Bombarda); Lazovic (70. Lurling) en Buffel. Oranje wint van Australië in finale Champions Trophy loopt juichend weg na zijn fraaie doelpunt. Foto: AP/Bas Czerwinski amstelveen/anp - De Champions Trophy is binnen, nu de Europese titel nog. De Ne derlandse hockeyers voldeden gisteren aan deel 1 van de doelstelling voor 2003. Op 13 september moet in de eindstrijd van het EK in Barcelona de bekroning volgen van een 'mooie hockeyzomer', zoals bondscoach Joost Bellaart twee weken geleden aankon digde. Met veel zelfvertrouwen in de koffers reist Oranje vrijdag naar Spanje. De olympische kampioen bleef in Amstelveen ongeslagen. Ook de finale gistermiddag tegen Australië, dat eerder in het toernooi al met 3-5 ver loor van Nederland, liep goed af: 4-2. Daar mee veroverde de titelverdediger de Cham pions Trophy voor de zevende keer. Alleen Duitsland (acht titels) was bij het prestigi euze zeslandentoernooi succesvoller. Bellaart, die de gehele hockeyweek veel wisselde om zijn basisspelers niet al te veel uit te putten voor het EK, koos in de finale voor een opstelling met twee strafcorners pecialisten (Lomans en Taekema). Daar door verloor verdediger Geert-Jan Derikx zijn basisplaats. De Nooijer begon links op het middenveld en routinier Geeris mocht het weer eens als centrumspits proberen. Karei Klaver was in de beginfase de onbe twiste gangmaker van Oranje. De snelle en behendige aanvaller, volledig hersteld van zwaar hersenletsel in april 2002, dwong in de vijfde minuut de eerste strafcomer af. Door vliegensvlug uit te lopen kon Gaudo een treffer van scherpschutter Taekema voorkomen. Dat ging wel ten koste van een blauwe plek op zijn buik. Met een fraai backhandschot, goed ver werkt door doelman Hickman, was Klaver in de zevende minuut opnieuw gevaarlijk. Daarna viel Oranje aanvallend echter even stil. Australië verdiende twee strafcomers, waarvan de eerste op de lat eindigde en de tweede door de Nederlandse defensie goed werd verdedigd. In de 24ste minuut kwam de hardwerkende thuisploeg toch op voorsprong. Een vrije slag van aanvoerder Delmee werd door Matthijs Brouwer handig tot doelpunt ge promoveerd: 1-0. Australië sloeg snel terug. Uit de vierde strafcomer scoorde Victory in de rebound, 1-1. Dankzij Geeris ging Ne derland toch met een voorsprong de rust in. De 31-jarige speler van Oranje Zwart knalde vanaf de rand van de cirkel raak met zijn backhand, 2-1. Ook na de pauze bleven beide ploegen goed aan elkaar gewaagd. Klaver en Mat thijs Brouwer misten eerst goede kansen op 3-1, waarna Bevan George namens Au stralië keihard op de lat schoot. In de 58e minuut kwamen de gasten opnieuw op ge lijke hoogte. Elder scoorde uit de zevende strafcomer 2-2. Op basis van individuele klasse besliste Ne derland in de slotfase de wedstrijd. Met een karakteristieke solo zorgde spelmaker De Nooijer voor 3-2, waarna Klaver de geslaag de missie bij de Champions Trophy af maakte, met dank aan De Nooijer 4-2. Toch vormt de eindzege in Amstelveen nog geen garantie voor een glorieuze afloop van het EK in Barcelona, met een olympisch ticket als bonus voor de kampioen. Oranje mist in Spanje het thuisvoordeel en moet in de vijandelijke cirkel (nog) meer afdwin gen. In de finale kreeg Nederland slechts één strafcomer. In de groepswedstrijd tegen Australië bleef de ploeg van Bellaart ook al steken op dat schamele aantal. Het sco ringspercentage van iets meer dan 30 pro cent kan best nog iets omhoog met erken de specialisten als Lomans en Taekema. Ook blijft het afwachten hoe de ploeg zich conditioneel houdt. Concurrent Duitsland hoeft minder te vrezen voor fysieke proble men. De wereldkampioen tartte de interna tionale hockeywereld door een B-ploeg naar Amstelveen te sturen. „Toch ben ik er van overtuigd, dat wij voor de beste strate gie hebben gekozen", sprak Bellaart vast beraden. nde ni7.ip tussen hoofdsponsor en teambaas bij Minardi cpd - Een fikse ruzie jcteur Michel Perri- inardi-hoofdsponsor eambaas Paul Sto- >ppeld aan de be- g dat Giancarlo Fisi- 104 verhuist van Jor- 5auber, hebben het nt en de geldschie- >s Verstappen ertoe er direct intensieve elingen te beginnen iële werkgevers voor ;se coureur volgend ervolg bij Minardi is esloten. Ie belangrijkste kan didaat om Verstappen in 2004 in te lijven. Teambaas Eddie Jordan was onder de indruk van het (financiële) plaatje dat manager Raymond Vermeulen en de sponsors Harry Muer- mans en Michel Perridon hem schetsten. De laatste twee heb ben inmiddels toegezegd de coureur ook volgend jaar finan cieel te steunen. Vraag is alleen of Jordan wel zit te wachten op het geld van Verstappen. Vol gens hardnekkige geruchten is_ de teambaas in gesprek met Roman Abramovitsj, de steen rijke Russische oliemagnaat die onlangs voetbalclub Chelsea opkocht, over een overname. Sauber heeft ook oren naar het Verstappen-verhaal. Later deze week komt er een vervolgge sprek bij teambaas Peter Sau ber. De kansen bij de Zwitserse renstal zijn echter minder groot, omdat Sauber wellicht zal kiezen voor Felipe Massa als tweede rijder naast Giancarlo Fisichella. Reden voor die keuze is dat Sauber volgend seizoen opnieuw Ferrari-motoren wil gebruiken. Als tegenprestatie verwachten de Italianen dat hun huidige testrijder Massa dan race-ervaring kan opdoen bij Sauber. Het heeft er alle schijn van dat Verstappen aan het einde van dit seizoen Minardi verlaat. Het vertrouwen dat de Italiaans/En gelse renstal volgend jaar een meer competitieve auto zal bouwen was al niet groot, maar kreeg in Hongarije een extra deuk. Verstappen vroeg de technici om een versnellings bak met andere schakelverhou dingen. Dat is een kwestie van een paar tandwielen vervangen, maar de juiste exemplaren ble ken niet voorhanden. Te duur, zo liet de teamleiding weten, terwijl de prijs per exemplaar niet hoger is dan 3000 euro. Verstappen was ziedend over het voorval, maar wilde zijn team publiekelijk niet afbran den. Even later ging Michel Per ridon, die drie miljoen euro in het team heeft geïnvesteerd, verhaal halen. Hij werd door Stoddart genegeerd. „Te gek voor woorden", vond Perridon. „Ik steek veel geld in dit team en het minste wat ik dan mag verwachten is dat iedereen in zet toont en er het beste uit haalt. Dan zorg je toch dat je de juiste tandwielen op voorraad hebt. Ik vind dit amateuristisch. Op deze manier ga ik bij Minar di in elk geval niet meer door. Een dag later werd de ruzie bij gelegd en deed Perridon alsof voor hem het probleem uit de wereld is. In zekere zin een po se, want samen met Muermans, Verstappen en het manage ment van de coureur is al lang het besluit genomen dat er alles aan gedaan zal worden de Ne derlandse Formule 1-rijder bij een ander team onder te bren gen. Alleen wil niemand het of ficieel bevestigen. „In het verleden is er vaker aan onze woorden getwijfeld, maar uiteindelijk bleek ik toch steeds een Formule 1-stoeltje te heb ben", wil Verstappen zelf kwijt over zijn toekomst. „Ook nu heb ik een goed gevoel dat ik komend jaar weer Formule I race. Je moet volhouden, want je weet nooit hoe het kan lopen. Kijk naar Fernando Alonso. Die reed twee jaar geleden in de Minardi op de twintigste plek en wint nu. Ik hoop dat we de goede keuze maken." In de Grand Prix van Hongarije liet Verstappen een sterke in druk achter. Hij declasseerde teamgenoot Nicolas Kiesa zo wel in de kwalificatietraining als in de race, al was het resul taat uiteindelijk niet meer dan een twaalfde plaats. „Ik had een goede start. Dan kun je een paar ronden wat mensen achter je houden, maar op een gege ven moment is er geen houden aan. De concurrentie is te snel, maar voor mijn gevoel was dit misschien wel de beste race van het jaar." Sport 2: Alonso schrijft geschie denis op Hongaroring

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13