Philips stoot nog 50 fabrieken af ECONOMIE Groei werkloosheid niet zo snel verwacht Daling aantal vluchten, winst Schiphol hoger -r^tawl IHC sluit werf Van der Giessen-De Noord 'Energie op rantsoen' Zakenvrouw telt nog steeds niet echt mee Winstherstel krijgt voorrang boven omzetgroei v' Duits dochterbedrijf KPN vreest traag begin UMTS ment steeds somber De Nederlandse is een stuk positie- n over de econo- over de ontwikke- komende twaalf het oordeel minder vorige maand. Wel erlanders nog md op de knip om- goede tijd is voor pen, aldus het Cen- I voor de Statistiek !orgen De vertrou- ran het CBS is door |e optimisme op de id van dit jaar be ds januari schom- trouvven rond het jegin jaren tachtig. losheid in iid stijgt lantal werklozen in il in januari naar meer dan vijf mil- >n. Dat blijkt vol kblad Der Spiegel ingen van het fede- lureau. Minister •ment van Econo- n houdt vol dat de :ns van vijf miljoen winter niet wordt Afgelopen maand Ital mensen zonder iland met 94.500 oen. est eerlijk ikket Fair Trade Orga- groothandel voor nkels, mag 80.000 ;n gaan leveren logistiekbedrijf e heeft de groot- rlijke producten' der in zijn be- jehaald. TPG wil her invulling geven bedrijfsleven po- 'maatschappelijk ondernemen.' Be- Peter Bakker het een verant- id is van het be terug te doen voor 'fa) hoopt dat de II een voorbeeld is tmedrijven. fapt len banen het Centraal Bu- itatistiek in Heer- g verdwijnen de jaar 210 banen, van dit jaar itig banen ge- "et banenverlies is bezuinigingen kabinet. Dit jaar 2 miljoen euro ei irectie is bang )ezuinigingen en n; en ontslagen voor- ct om is een vertre- /a laakt voor wie dit e< opstapt. Verder d ussers gebruik in regeling. maandag 25 augustus 2003 eindhoven/gpd - Aan de reorga nisaties bij Philips komt voorlo pig geen eind. Bestuursvoorzit ter Kleisterlee heeft aangekon digd dat van de 150 resterende fabrieken er nog 50 worden ge sloten of afgestoten. Ook toele veranciers kunnen hun borst nat maken. Financieel topman Hom men meent dat Philips nog mil jarden kan besparen op de in koop. Philips is al tientallen jaren be zig met de beperking van het aantal productievestigingen. Vijf jaar geleden had het con cern nog 270 fabrieken. In een interview met NRC Handels blad van zaterdag zegt Kleister lee dat Philips alleen de pro ducten zelf blijft maken waar mee het zich kan onderschei den van de concurrentie. Sim pele peertjes zullen steeds va ker van andere producenten komen, maar de productie van speciale lampen voor bijvoor beeld projectietelevisie geeft Philips niet uit handen. De al jaren kwakkelende divisie Consumentenelektronica heeft het aantal fabrieken sinds 1998 teruggebracht van 30 naar 10. Zo heeft het concern de pro ductie van onder meer mobiele telefoons en videorecorders uit besteed. Het aantal werkne mers is sinds mei 2001, toen Kleisterlee aantrad als be stuursvoorzitter, teruggebracht van 219.000 tot 164.000. Van de productie komt inmiddels een derde uit China. In het beleggersblad Geld Be leggen verklaart Hommen dat Philips bovenop het huidige be sparingsprogramma, dat 1 mil jard euro op jaarbasis moet op leveren, nog miljarden kan be zuinigen. Van zijn jaaromzet van 31,8 miljard euro (2002) koopt Philips tweederde in. De financiële topman denkt dat de kosten daarvan met 10 procent omlaag kunnen. Een gedeelte van dat voordeel zal Philips uit concurrentie-overwegingen moeten doorgeven aan zijn klanten. Philips wil met een kleiner aantal toeleveranciers nauwer gaan samenwerken. Door ze toegang te geven tot het intra net van Philips moeten ze in staat worden gesteld om mee te denken aan de ontwikkeling van producten tot het moment van aflevering. „Het voordeel van zo'n werkwijze is dat het ons besparingen oplevert en de toeleveranciers meer han del", aldus Hommen. Kleisterlee en Hommen bena drukken dat de doelstelling van een omzetgroei van 10 procent per jaar terzijde is ge schoven om voorrang te geven aan winstherstel. Verbetering van de samenwerking tussen i De scheepswerf Van der Giessen-de Noord gaat dicht. Foto-. ANP/Paul Vreeker is stopt iture VGZ etfilburgse verzeke- idds heeft de samen- —korgverzekeraar Jd, in opdracht van 'der Rabobank. rGZ als een hin- lere groei van In- 'lank wil, via lis, binnen vijf it van de verzeke- handen hebben. lTnt is het markt- letr "laar zes procent, e en later moge- samenwerking -interpolis lang van de 25 pro- k Irak «ortgezet a De Wereldbank ^poek naar de eco- 'lemen in Irak Afgelopen week bank een vijf- in uit Irak, na de hoofdkwartier ;de Naties (VN) in indanks zullen de 1>pn van het onder deed zijn. De bank pber een voorlo- ^ftbrengen over de ■libehoeften van de 4 oktober volgt het dd1 ^aanval geslagen bfgheidsexperts [geig een tweede aan- hetemetvirus So- ntótegenhouden. Het 1 pie afgelopen dagen irttnduizenden com- I <#te, zou nieuwe aaiphalen bij twintig jorfouterservers. De bafchuwden de eige- vofcervers, die op r Computers iso- enfet internet of uit- rujf verspreidt zich t ivermenigvuldigt vallei- Internetaan- bifn de handen vol il djXS4ALL meldde ctfciddels 305.000 ketmailtjes zijn on- rotterdam/anp - IHC Caland sluit de scheepswerf Van der Giessen-de Noord. De werf had al enkele tijd geen nieuwe or ders meer binnengehaald. Daardoor ver liezen ongeveer vierhonderd mensen hun baan. IHC Caland brengt de overige twee Neder landse scheepswerven die het bezit (IHC Holland en Merwede Shipyard) onder in een nieuwe beursgenoteerde onderne ming. De aandelen daarvan komen in handen van de zittende aandeelhouders. Dat heeft het bedrijf vanochtend voor beurs bekend gemaakt. Bij Van der Giessen-de Noord werken on geveer 470 mensen. Circa tachtig daarvan kunnen mee naar de nieuwe onderne ming. Voor het overige personeel wordt ontslag aangevraagd. IHC Caland reser veert een bedrag van 45 miljoen dollar dat naar verwachting met de sluiting samen hangt. Van der Giessen-de Noord was een van de laatste bolwerken van de Neder landse zeescheepsbouw. Deze bedrijfstak kreeg vooral in de jaren zeventig harde klappen, toen de concur rentie uit de lagelonenlanden in Oost-Azië onverwacht sterk opkwam. De werf leek gered toen IHC Caland er in 1997 eigenaar van werd. Deze offshorebouwer wilde zijn assorti ment uitbreiden met baggervaartuigen. De opleving zorgde ervoor dat Van der Gies sen-de Noord nog kon groeien door de overname in september 1999 van Yssel Vliet Combinatie (YVC) IJsselwerf. IHC Caland verwacht dat het laatste schip in het eerste kwartaal van 2004 van stapel loopt. Als reden geeft de onderneming aan dat de marktomstandigheden uitermate zwak zijn. Er valt niet te concurreren tegen de huidige prijsniveaus. Verder is de markt voor baggerschepen, de reden voor IHC Caland om de werf te kopen, voor de na bije toekomst 'dood'. IHC Caland maakte de sluiting bekend bij de presentatie van de resultaten over het eerste halfjaar. Het bedrijf boekte een net towinst van 34,2 miljoen dollar (31,5 mil joen euro). Een jaar eerder was dat 42,4 miljoen dollar. Omgerekend in euro's is de winstval nog veel groter gezien de veran deringen in de koersen van de dollar en de euro. verschillende bedrijfsonderde len, meer aandacht voor mar keting en versterking van de naambekendheid in met name de VS moeten Philips voorbe reiden op een nieuwe periode van expansie. Volgens Kleister lee moeten vooral 'mentaliteit en werkwijze' veranderen. „Dan komt de groei vanzelf." De nieuwe groeimotor is de divisie Medische Systemen. Met een verwachte groei van 6 tot 7 procent per jaar moet Medische Systemen uitgroeien tot de grootste divisie van Phi lips. Nu is dat nog Consumen tenelektronica met een aan deel van 30 procent van de omzet. 'Klant onredelijk snel geroyeerd bij verzekering' den haag/anp - De Consumen tenbond vindt dat Nationale Nederlanden onredelijk snel overgaat tot het royeren van klanten met een autoverzeke ring. Onlangs heeft de verzeke raar bepaald dat autoverzeker den die de afgelopen vier jaar twee of meer malen schade hebben gereden bij een volgen de keer kunnen worden geroy eerd. Verzekeringsmaatschappijen mogen iemand uit de verzeke ring zetten als die 'buitenpro portioneel claimgedrag' ver toont. „Wij vinden dat twee schades over vier jaar niet bui tensporig is. Daarom vinden wij dat dit geen redelijke grens is voor royement", aldus de Con sumentenbond. De bond wijst erop dat autover zekerden die een schadeclaim indienen hiervoor al worden gestraft, omdat ze in dat geval een hogere premie gaan beta len. Bovendien vreest de belan genorganisatie dat geroyeerde verzekerden het stempel van 'moeilijk geval' krijgen, waar door ze problemen zullen on dervinden om ergens anders een autoverzekering af te slui ten. Nationale Nederlanden zegt een brief van de Consumenten bond te hebben ontvangen. „Daarop zullen we antwoorden dat we ook een algehele pre mieverhoging kunnen doorvoe ren. Wij vinden het alleen eerlij ker om de meerderheid die schadevrij rijdt niet de dupe te laten worden van een kleine groep", aldus een woordvoer ster. Volgens haar heeft in de afgelo pen drie jaar een groep van 'slechts 2 tot 3 procent' van de autoverzekerden bij Nationale Nederlanden relatief veel claims ingediend. „Dan heb je het over twee of meer schade claims in de afgelopen vier jaar." De verzekeraar wil deze klanten per brief waarschuwen dat ze bij een volgende schade claim in aanmerking komen voor royement. door Richard Mooyman schiphol - Ondanks een daling van het aantal passagiers en vluchten is de netto-winst van Schiphol in de eerste zes maanden met 7,6 procent ge stegen tot 68,8 miljoen euro. De toename is vrijwel geheel te danken aan bijzondere posten bij de waardering van onroe rend goed, aldus de luchtha ven. De terugval van het vlieg verkeer werd opgevangen door kostenbesparingen en uitstel van investeringen. Het aantal reizigers daalde in het eerste halfjaar van 19,1 mil joen naar 18,5 miljoen. Dit vooral als gevolg van de moei lijke economische omstandig heden en de oorlog in Irak. Het aantal vliegbewegingen liep te rug van 195.000 naar 191.000. Vooral dankzij stijgende in komsten voor beveiliging na men de opbrengsten met 11,4 procent toe tot 401 miljoen eu ro. Volgens Schiphol is dit gro tendeels het gevolg van de overname per 1 april van de preventieve beveiligingstaken. De securityheffing gaat nu naar de luchthaven in plaats van naar de overheid. De passa giers gaven op Schiphol gemid deld nog maar 53,66 euro uit tegenover 56 euro in dezelfde periode van 2002. Dit is vooral te wijten aan de terugloop van het aantal intercontinentale reizigers. Zij zijn namelijk de grootste klanten van de See Buy Fly-winkels. Vanwege de tegenvallende groeiverwachtingen besloot Schiphol in het voorjaar de in vesteringen flink terug te schroeven. Uiteindelijk bedroe gen de investeringen in de eer ste zes maanden 144 miljoen euro tegen 162 miljoen euro in dezelfde periode van 2002. Schiphol wil een kwart van het dit jaar geplande investerings bedrag van een half miljard eu ro uitstellen. Schiphol verwacht over geheel 2003 een lichte daling van het aantal passagiers tot circa veer tig miljoen. Het aantal vliegbe wegingen zal met ongeveer 400.000 gelijk blijven, zo luidt de prognose. De directie durft gezien de onzekere economi sche ontwikkelingen geen ver wachting uit te spreken over de winst voor het gehele jaar. Waarschuwing Brits concern londen/anp - Grote fabrieken in Groot-Brittannië kunnen de ze winter wellicht minder ener gie afnemen. Als het een koude winter wordt, moeten de be drijven hun stroomverbruik te rugdringen om uitval te voorko men. National Grid Transco, dat een monopolie heeft op de verspreiding van gas en elektri citeit, heeft zijn grootste klan ten afgelopen week hiervoor gewaarschuwd. Onder de bedrijven die op hun stroomverbruik moeten be knibbelen, bevinden zich onder meer Rio Tinto en Alcan, 's we relds tweede aluminiumprodu- cent. Rio Tinto is een grote spe ler in de mijnbouw. De stroomleverancier National Grid wil met deze bedrijven contracten sluiten, zodat zij hun verbruik in geval van nood binnen enkele uren moeten te rugschroeven. Met deze actie reageert Natio nal Grid Transco op de angst voor stroomtekorten. Volgens het concern is er echter geen direct gevaar voor stroomuitval. Door ingrepen van de overheid in Groot-Brittannië zijn de energieprijzen voor grote afne mers de afgelopen drie jaar met ongeveer 40 procent gedaald. kampen nog met problemen. Ook moet de productie van mobieltjes die geschikt zijn voor UMTS-diensten, nog op gang komen. KPN hoopt in Ne derland medio 2004 te begin nen met UMTS-diensten. Het telecombedrijf heeft de daad werkelijk introductie wel af hankelijk gemaakt van het be schikbare aanbod van UMTS- telefoons en de strategie van concurrenten. Het telecombedrijf tast de markt voor snelle diensten via de mobiele telefoon nu af met i-mode. Deze telefoons vormen de voorloper van UMTS. „Het heeft een langzame start ge kend, maar we verwachten een versnelling van de groei", zei KPN-topman A. Scheepbouwer vrijdag bij de presentatie van de kwartaalcijfers. frankfurt/anp - Het Duitse te lecombedrijf E-Plus, een doch ter van KPN, verwacht dat de verkoop van UMTS-diensten volgend jaar moeizaam op gang komt. Een serieuze op komst van de nieuwe generatie mobiele telefoons zal in Duits land niet voor eind 2004 plaats vinden, aldus topman Berg- heim. E-plus zal de UMTS-netwer- ken, waarvoor miljarden zijn neergeteld, eind dit jaar in ge bruik nemen. Begin volgend jaar worden de nieuwe mobiel tjes gepresenteerd tijdens de Duitse technologiebeurs Ce BIT. E-plus brengt zijn UMTS- netwerk dit jaar al op gang, omdat het bedrijf daartoe con tractueel verplicht is. De netwerken voor snelle dien sten voor de mobiele telefoon 'Bank ziet liever ambitieuze man' amsterdam/gpd - VrOUWelij- ke ondernemers voelen zich nog steeds gediscrimineerd door banken en collega-on dernemers. Bijna de helft (46 procent) van hen zegt dat er vooroor delen bestaan jegens vrou wen in het ondernemer schap. Ruim eenderde voelt zich niet serieus genomen en ve len ervaren de zakenwereld zelfs als 'vijandig'. Dat blijkt uit een onderzoek onder vrouwelijke ondernemers, dat vrijdag werd gepubli ceerd in het boek "Vrouw in Zaken' van Robert J. Blom. Volgens Blom moeten vrou wen nog steeds veel drem pels overwinnen om onder nemer te worden. „Banken zien het liefst mannen met ambitieuze groeiplannen te genover zich. Vrouwen zijn veel voorzichtiger en uiten hun twijfels veel openlijker. Dat vinden banken niet leuk", aldus de onderzoeker. Een andere drempel is de dubbele taakbelasting. Iets meer dan de helft heeft naast het eigen bedrijf de zorg voor huishouding en gezin. Een fors deel heeft daar moeite mee. Het aandeel vrouwen in ondernemers land is sinds Bloms vorige onderzoek, acht jaar gele den, gedaald van 32 naar 28 procent. Volgens de onder zoeker komt dat doordat het bedrijfsleven veel vrouwen heeft aangenomen en door dat in de startershausse veel meer mannen dan vrouwen hun kansen roken om een eigen bedrijf te beginnen. Ondanks die drempels blij ken vrouwelijke onderne mers het wel beter te doen dan mannen als ze eenmaal gestart zijn. Blom: „Ze boe ken gemiddeld betere be drijfsresultaten dan mannen. Hoe dat komt? Ze zijn realis tischer in de groeidoelstellin gen en kunnen beter op de kosten letten. Een duur pand en een dikke lease-auto hoeft voor hen niet zo. Ze bereiden zich ook beter voor op het ondememersavon- tuur." Uit het onderzoek komt het beeld naar voren van een zuinige ondernemer die bij voorkeur klein blijft. De vrouw begint het liefst met een eigen bedrijf na haar 35ste en is middelbaar tot hoger opgeleid. Een groot aantal kiest voor een winkel, kapsalon of adviesbureau. De meesten van hen werken alleen: zonder personeel, maar ook zonder hulp van hun levenspartner. Mannen worden in hun zaak veel va ker bijgestaan door hun vrouw. amsterdam/gpd - Lange rijen staan er nog niet voor het Cen tra voor Werk en Inkomen (CWI), de vroegere arbeidsbu reaus. Het schrikbeeld van de massawerkloosheid begin jaren tachtig - bijna 900.000 werklo zen - is nog ver weg. Toch is het de laatste maanden een stuk moeilijker geworden om een nieuwe baan te vinden. Het aantal vacatures neemt af en wie een baan heeft, blijft vaker zitten waar ie zit. Lunchtijd, in een vestiging van het CWI in Amsterdam heerst een bijna serene rust. Talloze werkzoekenden nemen een kijkje op de vacatureborden, anderen snuffelen door de da tabase op één van de vele com puters van het CWI voor een geschikte functie. Yuri Yesilkaya (27) is één van hen. Ze is net afgestudeerd als accountmanager. Sindsdien heeft ze al zeventien sollicitaties verstuurd. De meesten daarvan waren al vervuld voordat de brief aankwam, vertelt ze. Om dat haar studiefinanciering bin nenkort afloopt, komt ze zich inschrijven voor een uitkering. Yesilkaya merkt dat het een stuk moeilijker is dan een paar jaar geleden op de arbeids markt, toen ze tussen haar stu die door een paar jaar heeft ge werkt. „Zeker als je wat ouder bent. Het liefst willen ze ie mand van 24 met tien jaar werkervaring." De databank van het CWI telde op 31 juli (laatste peildatum) ruim 40.000 vacatures, afkom stig van bedrijven, uitzendbu reaus en vacaturebanken op in ternet. Dat lijkt veel, maar er staan zo'n 600.000 geregistreer- Werkzoekenden op zoek naar vacatures bij het CWI. Foto: GPD/Phil Nijhuis de werkzoekenden tegenover. En de vooruitzichten zijn niet gunstig. Zo meldde het MKB onlangs dat er het afgelopen jaar in het midden- en kleinbe drijf 66.000 banen zijn verdwe nen. De meesten bezoekers van het CWI komen voor het aanvra gen van een ww- of bijstands uitkering. Sinds 2001 lopen de aanvragen voor deze uitkerin gen via het CWI, waar ook de sociale dienst en in sommige gevallen loketten van uitzend- of reïntegratiebureaus geves tigd zijn. Alles is erop gericht om de mensen zo snel mogelijk weer aan het werk te helpen. Maar daar is de laatste tijd steeds minder tijd voor. Vol gens Bart Krouwers, woord voerder van het hoofdkantoor van het CWI, is het klantenbe stand van de CWI's dit jaar ge middeld 30 procent hoger dan verwacht. Op een vestiging in zuidoost Amsterdam melden zich dage lijks tussen de 60 tot 100 men sen. „Dat is niet alleen voor een uitkering", zegt vestigings manager Michael AbdoeLhafie- zkhan. Mensen komen ook voor informatie of het zoeken naar werk. Hij merkt sinds een paar maanden een enorme toename van de drukte. Hoe wel dit wel was voorzien, had hij niet verwacht dat de werk loosheid zo snel en op zo'n korte termijn zou oplopen. Dat heeft de CWI's wel enigszins overvallen. In zuidoost werd de werkwijze de afgelopen maanden dan ook drastisch omgegooid. „Tegen woordig komen mensen op af spraak bij ons langs. Hierdoor hoeven mensen minder lang te wachten en is de druk en irrita tie bij klanten en werknemers een stuk afgenomen." Daar naast wordt er wekelijks geke ken naar piekmomenten, waar door het personeel flexibeler ingezet kan worden. Deson danks merkt Abdoelhafiezkhan dat de tijd van de medewerkers 'beperkt' is. Steeds vaker wor den er daarom groepsbijeen komsten gehouden, bijvoor beeld over solliciteren of over bepaalde 'buikvacatures', meerdere vacatures bij één be drijf. Volgens Krouwers worden in sommige vestigingen de uitke ringen zelfs groepsgewijs aan gevraagd om tijd te besparen. „In groepjes van vijftien perso nen wordt dan stap voor stap de uitkeringsaanvraag inge vuld." Aan die 'efficiënte' ma nier van werken, zit echter wel een grens, zegt hij. „En die heb ben we nu wel bereikt." De CWI's kregen afgelopen jaar 280 extra arbeidsplaatsen van het ministerie van sociale zaken om de extra werkdruk aan te kunnen. Dat is 15 miljoen extra op een budget van 300 miljoen euro. Volgens Abdoelhafiezk han lukt het met dÉtaieuwe ma nier van werken atroig. „Op de oude manier hadden we het nooit voort kunnen zetten. De taak van de centra voor werk en inkomen is om ieder een zo snel mogelijk weer aan het werk te helpen. Mensen die voor een uitkering komen, moeten direct op zoek naar een baan. Met behulp van het CWI, dat ook vacatures aandraagt. Maar dan moeten ze er wel zijn natuurlijk. Abdoelhafiezkhan heeft hier voor inmiddels een speciaal team samengesteld om vacatu res binnen te halen. Hij beaamt dat het een stuk lastiger is om die te vinden, maar de situatie is nog niet hopeloos. „Er zijn nog steeds werkgevers te vin den die op zoek zijn naar men sen. We moeten er alleen wel weer voor op pad."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11