Rijden als een prins in de gouden koets Katwijkse 'bieb' komt een ton tekort in 2004 DUIN BOLLENSTREEK Praten over scooters, voetballen en meisjes 'Een kennis beroven is een klassieke fout' Meer geluidsisols nodig rond Schij 'Brug bij Poelm* toch snel vervani Veel te hard en veel te zat Barpersoneel houdt klant aan Aquamar krijgt een nieuwe lift R4 Truckers en gehandicapten genieten van rondrit Verhoging van contributie is geen optie HANGEN ANNO 2003 Dak sporthal Meer? provisorisch gedicK sassenheim - Een 24-jarige Sas- senheimer is vannacht rond twee uur op de Heereweg in Lisse betrapt op te hard rijden. Hij racete naar zijn woonplaats met een vaart van 120 kilometer per uur waar zestig de limiet is. Na de aanhouding moest hij ook een ademtest ondergaan. Die wees uit dat hij bijna drie keer zoveel had gedronken als is toegestaan. De Sassenheimer moest zijn rijbewijs meteen in leveren en kreeg een proces verbaal aan zijn broek. noordwijk - Personeelsleden van een uitgaansgelegenheid aan de Grent in Noordwijk heb ben zaterdagavond de politie een handje geholpen. Zij droe gen een 18-jarige Leidenaar over aan de arm der wet nadat hij een 18-jarige Noordwijker- houtse had geslagen. De jonge man was gepikeerd geraakt toen de vrouw liet merken zijn gedrag niet op prijs te stellen. Het barpersoneel waarschuwde de politie en hield zo lang de Leidenaar vast. Een 18-jarige Sassenheimer was het niet eens met deze gang van zaken en be dreigde een medewerker van de horecazaak. Hij werd ook aan gehouden maar kon, net als de Leidenaar, na het politiever hoor naar huis. katwijk - Zwembad Aquamar in Katwijk hoopt dit najaar een nieuwe zwembadlift te krijgen. De oude lift heeft het begeven en lichamelijk gehandicapten maken nu gebruik van een handmatig bediende lift. „Het gaat allemaal wel, maar het werkt niet zo lekker zegt zwembadmanager D. van der Bent De stichting Fonds 1818 betaalt het grootste deel van de kosten voor de nieuwe lift in Aquamar. Daardoor hoeft de gemeente nog maar zesduizend euro bij te dragen. Voor Katwijk is het een klein bedrag, afgezet tegen de bijna twee miljoen euro die de afge lopen jaren is uitgetrokken voor groot onderhoud aan het zwembad. Nu al het werk is af gerond, blijkt dat de klus ruim 160.000 euro goedkoper is uit gevallen, een meevaller die de gemeente met de NV Sport- fondsenbad verrekent. Met een onderhoudsbudget van 320.000 euro kan het zwembad voorlopig nog drie tot vijf jaar vooruit. Van de Bent: ,Als er tenminste geen gekke dingen gebeuren. In de tussen tijd moet de gemeente onder zoeken of er een nieuw zwem bad kan worden gebouwd, hier of op een andere plek." De ge meente wil dit onderzoek vol gend jaar verrichten. i 25augu5» door Marijke den Hollander valkenburg/katwijk - „Atten tie, allemaal even lachen nu", schalt het uit de omroepinstalla tie van de brandweer van het Marinevliegkamp Valkenburg. Het blijkt een heel karwei om de 190 deelnemers aan de Katwijk- binse truckrun en hun chauf feurs op één plek bij elkaar te krijgen voor de groepsfoto. Als het plaatje gelukt is, is het ge duld voor de meesten op. „Waar om gaan we nou nog niet rijden, vraagt Bart uit Lisse aan zijn gastheer, Jan de Koning uit Rijnsburg. Voor Bart is het de eerste keer dat hij in een vrachtwagen zit. Hij vindt het een bar spannend avontuur dat hij mee mag in de elf meter lange Volvo-truck van de firma Geerlings Zn. Het af scheid van zijn moeder was even moeilijk voor hem. Maar zodra de stoet zich, uitgezwaaid door marinemensen, luid toete rend in beweging heeft gezet en uit de radio de vrolijke klanken van het Kabouter Plop ka-ka- ka-kaboutercarnavalslied klin ken, heeft Bart het weer hele maal naar zijn zin. Aan zijn glinsterende ogen te zien voelt hij zich in die grote cabine als een prins in de gouden koets. Wiebelend op de maat van de muziek zwaait hij zo glunde rend naar iedereen, dat zelfs een automobilist die op een kruispunt naast zijn door de politie stilgezette auto zeer chagrijnig staat te zijn, ontdooit en heel even terugglimlacht. De truckrun, destijds ontstaan als initiatief van een Katwijks buurtcomité om tijdens de jaar lijkse feestweek in Katwijk aan den Rijn ook eens iets leuks te organiseren voor gehandicapte plaats- en streekgenoten, be leefde zaterdag zijn zesde edi tie. Onder auspiciën van de plaatselijke Oranjevereniging en de Vereniging Philadelphia die de inschrijving regelt, is de 60 kilometer lange rit uitge groeid tot een geweldige pu bliekstrekker. Valkenburg, voor het eerst opgenomen in de rou te, ontpopt zich als één van de enthousiastste dorpen. Ver voor tijdstip -van passeren zitten er al mensen langs de kant op klap stoeltjes te wachten, foto- en filmapparaten in de aanslag. Jan is even van slag, als de stoet vanaf de Provincialeweg de afrit Katwijk neemt. Hij belt zijn vrouw, die in Rijnsburg staat te wachten om hem toe te zwaai en. „Ik denk dat we eerst door Katwijk gaan", meldt hij. Op perste verbazing aan de andere kant. „Hoe kan dat nou? In de krant stond toch dat jullie eerst door Rijnsburg zouden komen. Heel jammer, want het staat hier al zwart van de mensen. Die blijven echt geen uur meer wachten." Het blijkt gelukkig een misverstandje. De toeteren de gevaartes draaien aan het eind van de afrit niet linksaf richting Katwijk aan Zee, maar de tegenovergestelde richting op. Rijnsburg staat dus niet voor niks te wachten. Het maakt Bart ondertussen niet uit hoe de route loopt. Dat er overal zoveel mensen naar hem zwaaien vindt-ie veel be-, langrijker. Hij komt armen en handen tekort om nu eens links en dan weer rechts te wuiven. Zelfs de toeschouwers die vanaf balkons en bruggen het grom mende vrachtwagenlint volgen ziet hij niet over het hoofd. Hoe oorverdovender de claxonher- Zwaaien naar de vrachtwagens van de truckrun. Foto: Eric Taal rie, hoe stralender zijn blik on der het blauwe petje. Kabouter Plop is inmiddels verruild voor de ramba-samba en de bostella van de Havenzangers. Als het even wat stiller wordt, vertelt Bart vrolijk een paar moppen. En meldt trots dat hij op de Duinpieper zit in Noordwijk. In de hoogste groep van het VSO, voor 18 tot 20-jarigen. Wat hij daar leert? Alles", is zijn dui delijke antwoord. In Sassenheim ontwaart Bart in de menigte bij het gemeente huis zijn moeder en een tante. Hij glimt en zwaait. Op koeien, pony's en paarden maakt de zich luidruchtig door het land schap slingerende bende trucks behoorlijke indruk. Een kudde runderen slaat er bijna van op hol. En een ruiter moet van zijn paard om het dier te kalmeren. Langs de Northgodreef hebben twee ponymeisjes moeite hun rijdieren in de hand te houden als de kolossen passeren. Niks ernstigs. Ze lachen en steken hun hand op. Bart, even slape rig geworden van spanning en vermoeidheid, is op slag weer bij de les, als hij in Noordwijk vrienden van de den Bergh ziet sta* len hem op enlfl juich. Op de Kat* vard zit de stemn* tijd goed in. De veil duimen doen de. goed. Volgend jaar Een volmondig, ja} woord. Volgend ja» „Nou, dat hoop ik* hiliegom/haariem - Een 41-ja- rige Hillegommer heeft 'een klassieke fout gemaakt' toen hij op 16 mei een vrouw beroofde, zei officier van justitie E. Visser. Hij zette zijn mes op de hals van een vrouw die hij kende. „Dat had ik niet in de gaten", zei de straatrover bedremmeld. De Hillegommer ging om zes uur 's avonds achter een vrouw staan bij een geldautomaat aan de Hoofdweg in Nieuw-Ven nep. Toen haar geld uit de ma chine kwam, omklemde hij haar met zijn armen en zette een mes tegen haar hals. „Geef dat geld maar aan mij", zei hij, en hij ging er met 250 euro van door. De vrouw had hem daar voor al gezien en zag hem weg fietsen vlak nadat ze was losge laten. Ze kon de politie dus meteen vertellen wie moest worden aangehouden. „Ik ben blij dat dat gebeurd is", zei officier Visser. ,Als-ie was weggekomen, ben ik bang dat hij zou denken: dit is makkelijk! Hij is al een keer veroordeeld wegens diefstal met geweld, dus hij was de verkeerde weg al ingeslagen." Visser eiste twaalf maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk. Verder wil hij dat de straatrover doet wat de reclassering zegt, de komende jaren. Die instel ling wil hem helpen de drank te laten staan en wat zelfstandiger te worden, want hij is, zoals zijn advocate het uitdrukte, een wat zielig figuur. De Hillegommer woont nog bij zijn vader, samen met zijn broer. Hij ergert zich aan de re gels van zijn vader, maar ziet geen kans zelfstandig te gaan wonen. Toen hij nog werkte, leefde het gezin in redelijke harmonie. Maar sinds hij in ja nuari ontslag kreeg omdat hij vaak te laat kwam, is het hom meles thuis. „Mijn vader zegt ook: wordt het niet eens tijd om iets voor jezelf te zoeken? Maar dat lukt me niet." Uitspraak 5 september. katwijk - De Katwijkse biblio theek moet volgend jaar waar schijnlijk snijden in zijn werk zaamheden. Dat is nodig omdat de gemeente niet bereid is een miljoen euro op tafel te leggen voor het bibliotheekwerk. De bi bliotheek komt over 2004 een ton tekort om zijn werk te doen. „We hanteren nu al heel lang de kaasschaaf zegt directeur M. Buwalda. „Op een gegeven moment werkt dat niet meer en moet je snijden in de dienstver lening. Hoe, dat weet ik nog niet." Eind 2002 kreeg de Katwijkse bibliotheek nog subsidie om te korten over de voorbije jaren af te lossen. Ook ging de jaarlijkse subsidie omhoog. Het biblio- theekbestuur dreigde toen zelfs de bibliotheek in Katwijk aan den Rijn helemaal te sluiten als Katwijk niet met extra geld op de proppen kwam. Uiteindelijk is dit bibliotheekfiliaal omge vormd tot een buurtbibfio- theek, vooral voor jongeren en ouderen. „Maar er is ook bezui nigd op de boekenaanschaf en vacatures zijn niet ingevuld", verzucht directeur Buwalda. „Met het gevolg dat we in 2003, in tegenstelling tot het jaar 2002, eindelijk eens uitkomen met ons geld. Maar voor 2004 moeten we, nu de gemeente minder geld ter beschikking stelt, de begroting weer op zijn kop zetten. Kunnen we weer vacatures niet invullen. Je komt in zo'n negatieve spiraal dat je het gevoel krijgt dat je er niet meer uitkomt." Zij vreest dat als Katwijk niet met extra geld over de brug komt, in de dienstverlening moet worden geschrapt. „En dat is zo jammer. Je breekt iets goeds af. Als je het later weer wilt opbouwen, kost het je ont zettend veel energie." Wat er moet gebeuren, wordt in de ko mende weken besproken met het bibliotheekbestuur. Verho ging van de contributie is vol gens Buwalda geen optie. „Dan haken lezers af. En zijn we tege lijkertijd het geld dat zij betalen aan boetes of voor het lenen van video's of (M's kwijt." Eind september praat Buwalda verder met de gemeente. schiphol - De voorgenomen aanpassing van de Schipholre- gels betekent dat meer huizen tegen vliegtuiglawaai moeten worden geïsoleerd. In de omge ving van de Zwanenburgbaan krijgen meer mensen recht op herriewerende aanpassingen, rond de Polderbaan minder. Het is nog onduidelijk om hoe veel en welke woningen het gaat. Dat staat in een brief die staats secretaris van verkeer Schultz van Haegen vrijdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de buurt van de Zwanen burgbaan (Zwanenburg, Zaan dam-Oost, Oostzaan en Lands meer) staan meer woningen dan rond de nieuwe Polder- baan, zodat waarschijnlijk meer huizen voor isolatie in aanmer king komen. De kosten van het isolatiepro gramma zijn al totaal uit de hand gelopen door vertraging van het project en stijgende marktprijzen. De Algemene Re kenkamer onderzoekt of er ook financieel wanbeheer in het spel is, waardoor de isolatie (en soms sloop) van niet 235 miljoen, joen euro kost. De overheid schil overigens slechts luchtvaartsector delijk voor de ko betekent in de Schiphol-reizigers van 80 eurocent ticket betalen tot waaiproject is beta Door een 'domm leverde Schiphol gevens aan voor gels die gelden, si jaar de Polderbaan genomen. De be passing betekent 'vijfde' baan nu komt dan verwad (parallelle) Zwa meer. In dit gebi« situatie echter wel van de periode bruikname van de Uit de brief van dat twee onafha reaus al in een vro um vraagtekens gegevens die uite de 'rekenfout' leic Hangen op straat is vooral in de zomer een geliefde bezigheid. Voor ouderen, voor moeders met kinderen en natuurlijk voor jongeren. In een zomerserie aandacht voor het 'hangen' door oud en jong. Vandaag in Rijnsburg. Vijf scooters bij het skateplein. Vijf jongens op een bankje. Er komen er nog twee aanlopen met een patatje met ondefi nieerbare sausbrij er overheen. Ze praten over voetbal, scoo ters, meisjes. Roken af en toe een sigaretje. Geen shag, beslist geen shag. Op de hoek van de Floralaan, de Nassaulaan en de Julianalaan in Rijnsburg han gen ze wat te hangen. „Wij zijn de meest ervaren hangers van de Duin- en Bollenstreek", zegt Piet. De rest grinnikt een beetje. Hangjongeren in Rijnsburg, de jongste is vijftien, de oudste een jaar of negentien. Het is gemoe delijkheid troef-je zou deze zaterdagmiddag zelfs een beetje duf kunnen noemen. En het betonnen trapveldje naast de skatebaan lijkt er een perfect plekje voor. „Dat is het ook", beamen zij. Maar er zijn nog meer plaatsen: achter de kerk, naast het gemeentehuis. „Daar worden we weggeschopt omdat er af en toe iemand zit te wer ken, die kan niet tegen de her rie." Ze zijn namelijk niet altijd met zijn zevenen: „Op zondag avond kunnen hier zomaar vijf tig man komen. Ja, dan maak je geluid. En de scooters zijn na tuurlijk ook niet stil. Maar ja, mijn moeder vindt het ook geen goed idee als we met zijn vijftigen in de achtertuin ko men zitten..." Dus dan maar bij het skate- baantje. Dat is, menen de jon gens, niet zo heel dicht bij woonhuizen. „Hier hebben de mensen niet zo heel veel last van het geluid van scooters." Maar het is wachten op het mo ment dat de politie ze ook hier weer 'wegschopt'. „Dan gaan we ergens anders heen", legt Richard uit. „Zo maken we een ronde door het dorp: als het hier niet meer mag, zoeken we een andere plek, tot het daar niet meer mag en dan gaan we weer verder." Tja, mensen willen op zondag avond niet graag dat hun rust verstoord wordt door een paar tientallen jongeren die met de scooter aan komen rijden en luidop gaan zitten hangen. Pra ten over scooters, meisjes en voetbal. „Dat maakt geluid", beseffen de jongeren. „Maar als ze minder last van ons willen, dan moet de gemeente ervoor zorgen dat er wat meer te doen is voor ons." Wat dan? Daarop moeten ze het antwoord schul dig blijven. „Maar als we nu een plan indienen, dan staat er over vijf jaar misschien ergens een bankje met als je mazzel hebt een prullenbak ernaast. En dan zijn wij er al te oud voor", zegt Sander. Er is een jongerencentrum in Rijnsburg: het IJsnest, naast het Kraaiennest. Dat is 's zomers dicht. „En we hadden eindelijk een website, www.hokrijnsburg.nl, maar die is door de gemeente van inter net gehaald. Omdat er te veel op gescholden werd, daar kon de SGP niet tegen", weet Piet. En voetballen, dat is niet in de zomer. Twee van de jongens spelen in de Al van Rijnsburgse Boys. Ook zij zijn in de zomer gewoon gezellig hangjongere. „Daar moeten we trouwens eens een andere naam voor verzinnen.", zegt Martijn. „Hangjongere, dat heeft toch een negatieve bijsmaak gekre gen." Wat voor andere naam? „Kleine crimineel", zegt Frank lachend. Nee, serieus, zegt Martijn: „Wat is er trouwens mis met hangen? We doen nie mand kwaad - behalve dan dat een groep mensen bij elkaar nu eenmaal geluid maakt. Moet je dan de hele dag thuis zitten?" Tja, ze roken en - geven ze toe - er wordt ook wel eens wat ge dronken. „Niet te veel, want we moeten nog met de scooter." Drinken op straat? Dat mag toch niet? Ach, er mag wel meer niet. Je mag ook niet vloe ken." Ze hoeven toch niet per se op straat te hangen? Ze zou den ook naar het strand kun nen, natuurlijk. „Wat?! Naar Katwijk? Als we daar komen, dan krijgen we klappen." Het verschil tussen Kattukkers en Uien is namelijk makkelijk te zien, leggen ze uit: „Kattukkers hebben oorbellen, Lonsdale truitjes, Australian trainings broeken en Nikes. En ze roken shag. En Kattukse wijven drin ken bier." Ze zeggen het vol walging, eensgezind. De Rijnsburgse jongens kennen elkaar allemaal. Gewoon, uit het dorp. Van school, vanuit de wijk. „Het is een klein, gezellig dorpje, als je ongeveer dezelfde leeftijd hebt, kom je elkaar al tijd wel tegen", zegt Frank. „Er zijn er natuurlijk ook die liever thuis een boek gaan zitten le zen, nou, die kennen we dan niet. Maar verder..." „En je hebt er ook van die mensen tussen die een telefoon kopen van 450 euro en hem diezelfde dag uit hun klauwen laten flikkeren zegt Richard. „Ja, dat was ik", geeft Remco beschroomd toe. Een telefoon van 450 euro, alle maal een scooter, waar halen ze dat geld vandaan? Drie keer ra den in Rijnsburg: ze werken op de veiling. Sommigen vast, an deren in deeltijd, en af en toe zwart. Dat betaalt best goed. „Mijn vader in elk geval wel", zegr Sander. En dat geld geef je dus uit aan je scooter, een telefoon, een mooie zonnebril en sigaretten. Geen shag. Shag is voor Kattuk kers. Anton Diedrich lisse - In afwachting van de sloop wordt het dak van sport hal Meerzicht in Lisse binnen kort provisorisch gerepareerd. De gemeente gaat snel met be heerder Sportfondsen een op lossing bedenken voor het dak, dat bij hevige regenval in com binatie met een bepaalde windrichting lekt. Het dak is gedurende een groot deel van het bestaan van de 35 jaar oude hal een probleem ge weest. Geen enkele oplossing bleek afdoende. De hal wordt mede daarom binnen afzienba re termijn gesloopt. Er zijn plannen om in het gebied rond de Sportlaan, waa^ bad De Lis en het T lege een plek 1J schoolcampus Daar zouden dan j huidige havo/v u ook de twee vmto van het Fioretti Li meer naar toe mi plus het ROC Leii we sporthal zou Sportlaangebied men, terwijl he_ moet worden gesl z bouwd' op sportp j. ke. Of al die plant i praktijk haalbaar niet duidelijk. lisse - De brug achter het Lisse- se winkelcentrum Poelmarkt moet toch echt zo snel mogelijk worden vernieuwd. „Ik heb nog eens gekeken, maar hij wordt erg slecht. Het is niet verant woord om nog langer te wach ten", vindt wethouder Moole- naar. Vandaar dat de gemeen teraad tóch een voorstel krijgt voorgeschoteld om voor bijna 50.000 euro de houten brug naar de Rossinistraat snel te vervangen. Het winkelcentrum Poelmarkt heeft vorig jaar een grote op knapbeurt ondergaan en bur gemeester en wethouder vin den het tijd om nu ook de om geving aan te pakken. In juni kreeg de raad een voorstel voorgeschoteld om de parkeer terreinen opnieuw in te richten, nieuw lager blijvend groen aan te planten, ondergrondse pa pier- en glasbaktó en om de voetgan- de achterkant te vj tale kosten: 738# raad schrok van <f besloot om de bifif even te laten liggeig Maar volgens hele dat toch echt niett onderliggers en pie gens een rapport fr werken geheel ott verrot en een aaipi ken ligt daardoorip jaar komt openbatl een totaalplan voSf bruggen, maar daarop adviseren ei ren om deze brujf vervangen. Dat Èv met het idee vaije Moolenaar zei bi?n cussie in juni al dX is om het héle cdn keer aan te pakkern

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10