Een weekendje Tegen Ebola nog geen kruid gewassen Markt van voetbalreizen floreert als nooit tevoren Nieuw vaccin biedt apen binnen een maand bescherming X 236 De Nederlandse voetbalcompetitie is weer begonnen. Maar wie eens wat anders wil dan NAC, NEC of ian Vennegoor of Hesselink snuift passie op in buitenlandse competities. Echte voetbalfans reizen supersterren als Ronaldo of Ruud van Nistelrooy achterna en hebben stapels euro's over voor een weekendje Madrid of een Braziliaans avontuur. door Wessel Penning Gek zijn echte voetballiefhebbers altijd geweest. In 1963 en 1970 trokken duizenden Rotterdam mers per boot, auto of trein Feyenoord achterna voor cupkrakers in Lissabon en Milaan. In 1974 en 1988 reden tiendui zenden supporters de Duitse grens over voor de zegetochten van Oranje. In de vroege jaren negentig werden stukjes Italië en Amerika oranjegekleurd door Hollanders tijdens het WK. Maar de meest dwaze voetbaljaren moesten nog komen. In de loop van de jaren negentig werd voetbal business: een marketingproduct van jewelste. Een hype. Televisieminuten namen toe en sponsors kwamen aangestormd. Onder tussen stroomden de stadions vol. De clubs uit de grote voetballanden Enge land, Duitsland, Italië en Spanje werden door de vele televisiegelden nog rijker. Betaalden exorbitante salarissen, waar door sterren toestroomden, waardoor voetbal nog meer televisieminuten kreeg, waardoor nog grotere sponsors zich meldden, waardoor clubs nog meer televisiegelden kregen, waardoor nog hogere salarissen werden betaald, waar door.... Het is niet gek dat er een crisis kwam in het voetbal. Dwars tegen die crisis in is de voetbal- reis in zwang geraakt. Tienduizenden Nederlandse voetballiefhebbers trekken jaarlijks de grens over om topwedstrij den te bezoeken en het worden er steeds meer. Madrid, Barcelona, Manchester, London of Milaan voor een weekendje Real, Barca, United, Arsenal of Inter. Eén topwedstrijd in voetbaltempels als Ber- nabeu, Camp Nou, Old Trafford, High bury of San Siro. Dat de voetbalreiziger terloops ook nog een Europese stad ziet, is meegenomen, maar de wedstrijd is het reisdoel. Alles kan. Een zitplaats achter het doel, een vipbehandeling, een ontmoeting met een sterspeler - het kan geregeld worden. Het kost wat, zeker een 'hon derdje of drie'. Maar dan heb je ook wat: goed zicht op de beste voetballers van onze aardbol. Beckham, Ronaldo, Van Nistelrooy, Henry. Da's andere allure dan Jan Vennegoor of Hesselink. Boven dien lijkt elders het gras groener, het spel gepassioneerder en het publiek vu riger. Vraag maar aan Heino Braspenning, een ondernemer uit Amsterdam. Hij gaat al een jaar of tien op voetbalreis. Is fan van Manchester United dus als werk en privé het toelaten, vertoeft hij een keer of vijf VW Excursie in Nou Camp, de thuisbasis van Barcelona. Archieffoto: GPD/Henk van den Boom per jaar een zaterdag of zondag in Man chester. Soms gaat hij met vrienden, soms met 'Engelse klanten', maar steeds volgt hij datzelfde ritme: De pub, de wedstrijd, de pub. Ooit was het feestge druis temidden van Engelsen en immer aanwezige Ieren en Scandinaviërs zo za lig dat ie de volgende ochtend het vlieg tuig miste... Maar zo leuk is de stad Manchester toch ook weer niet? „Bij het stadion wel", zegt Braspenning. „Daar heb je allerlei nieu we cafés. Het Trafford Café, het Reds Ca fé. Daar zingen de supportersgroepen van de East Side en de West Side tegen elkaar in." Huiskamerbedrijf Veel bedrijven spelen al in op de behoef ten van het groeiende leger voetbalreizi gers. De clubs zelf, grote internationale partijen, Nederlandse reisbureaus, een mansbedrijven. Niet altijd wordt de klant goed bediend. Soms worden meer kaarten beloofd dan beschikbaar zijn. Het ene bedrijf weet via internationale agenten voor de immer uitverkochte arena van Real Madrid nog honderd kaarten te bemachtigen. Het andere tien, weer een ander nul. Bedrijfjes komen, bedrijfjes gaan. Verhalen zijn bekend van mensen die op kaartenjacht eens zo'n 'huiskamerbe- drijfje' benaderden en opeens de hakke lende peuter des huizes aan de lijn kre gen. Een ander had via zo'n eenmans zaak een kaart en vlucht geboekt voor de wedstrijd Inter Milaan-AC Milan, maar kwam er ter plekke achter dat de wed strijd van zaterdagavond naar zondag avond was verschoven. Vervelend, want de terugvlucht stond reeds voor zondag middag gepland. Een bekende aanbieder van voetbalrei zen is RTL voetbalreizen, een samenwer kingsverband tussen RTL5 en het tou- ringcarbedrijf GEBO uit Nieuwleusen. RTL brengt vrijwel wekelijks hordes lief hebbers per bus naar Duitse en Engelse wedstrijden. Vooral rond de kerst, wan neer in Engeland vele wedstrijden wor den gespeeld, loopt het storm. Arsenal is een trelqrleister. „Wat wil je ook", zegt directeur Bert de Roo. „Een gigantisch goed team, Een mooi stadion. En Lon den is goed te doen met de bus." Volgens De Roo is de omzet van RTL Voetbalreizen in de afgelopen drie jaar verdubbeld. Als hij eens terugrekent, is de loop er vooral in gekomen sinds Ajax- spelers naar het buitenland vertrokken. „Zij kregen tijdens hun buitenlandse avonturen veel aandacht van de media en dan zie je dat mensen daar zelf ach teraan reizen", analyseert De Roo. „Of wij altijd kaarten hebben? Vaak." Nachtmerrie Een van de grootste spelers op de voet- balreismarkt is M en M Euro Events uit Zwijndrecht. Het bureau wordt geleid door de prille dertigers Marco Plomp en Wim Jansen, zoon van de Feyenoord- grootheid. Jansen en Plomp hebben 19 mensen in dienst en hun partnerschap met Voetbal International heet VI Travel. De twee begonnen hun zaken in 1995, in de bijkeuken van een flatje. De markt was in die dagen nog stil en onontgon nen, hoewel een al langer bestaand reis bureau als Roever zich reeds voor alle Ajax-reizen een monopoliepostitie had toegeëigend. Internet bestond nog nau welijks en alles ging per telefoon en fax, maar M en M raakte bij Feyenoord bin De voetbalgekte bij wedstrijden van Manchester United trekt ook veel Nederlandse supporters. Foto: Reuters nen en zou later een flink deel van de markt veroveren. Voor die tijd moest het rampjaarl998 worden overwonnen, de nachtmerrie van voetbalkaarten verko pend Nederland. Het was het jaar van de WK Voetbal in Frankrijk. Miljoenen mensen wilden er heen, waardoor reeds maanden tevoren een levendige kaartenhandel ontstond. Problematisch was dat het voor de kaartverkoop verantwoordelijke marke tingbureau van de FIFA te veel kaarten toezegde aan te veel partijen. Veel kaart verkopers en reisorganisaties konden uiteindelijk niet doen wat ze hun gretige klanten hadden beloofd. Een kaarten- nood volgde. Daarna kwamen de rechts zaken. En faillissementen. M en M overleefde. Vraag niet hoe. Plomp: „We hebben op die WK veel geld toe moeten leggen, maar iedereen die bij ons arrangementen heeft besteld, heeft die ook gekregen. Dat heeft ons krediet opgeleverd, de beste reclame die we konden wensen. Maar eh...ik sliep in die dagen niet lekker. Inmiddels is het flatje verlaten en is M en M gevestigd in een bedrijfsgebouw aan de A16 in Zwijndrecht. Plomp en Jansen hebben hun bedrijfstak relatie markering gedoopt. Het gaat hen goed. Plomp: „Mensen vinden het leuk om op reis te gaan. Even stoom afblazen in de ze snelle samenleving. Zo'n weekendje Londen was vroeger een hele belevenis, het is nu allemaal laagdrempeliger ge worden. Een weekendje Madrid, een weekendje Barcelona. Vluchten zijn goedkoper geworden, hotels beter." Ondernemers die met klanten op stap willen, vriendengroepen die een top wedstrijd willen bijwonen - Plomp en Jansen hebben vluchten en kaarten voorhanden. Altijd kaarten? „Kaarten zijn er altijd." Barcelona-Real Madrid? „Ja." Manchester United-Arsenal? Een geroutineerd knikje. Oké. De Zweedse competitie: Djurgar- dens-Malmö? „Ja." Een topper in de competitie van de Fae- roër-eilanden? „Haha. Kan hoor. Maar boek bij ons een vlucht.en koop daar een kaartje." Plomp wil het geheim van de smid niet prijsgeven. Verklapt alleen dat hij zaken doet met internationale agenten die van de kaartenhandel hun beroep hebben gemaakt. „Veel oud-spelers", zegt hij. Jesper Olsen, Roberto di Matteo, Willy van de Kerkhof. Iedere agent heeft zo zijn methoden, waardoor voor iedere, al lang uitverkochte wedstrijd toch weer kaarten te koop zijn. Stadsderby's De meest gewilde wedstrijden zijn de stadsderby's. De echte gek zoekt ze ver. In Buenos Aires. Boca Juniors tegen Ri ver Plate. Of in Rio. Fla-Flu. Flamengo tegen Fluminense, zoveel gekte zag de gemiddelde Europese voetbalreiziger nog nooit. Maar wie wil, kan ook in Eu ropa zijn lol op. Plomp verwacht dat door de transfers van Frank de Boer en Pierre van Hooijdonk dit jaar de Istan- bulse kraker tussen Galatasaray en Fe- nerbahce niet alleen Nederlandse Tur ken zal trekken. En veel Feyenoordsup- porters zullen Paul Bosvelt gaan zien tij dens de wedstrijd tussen Manchester Ci ty en Manchester United. Andere topat tracties: Real tegen Atletico in Madrid. Inter tegen AC Milan in Milaan. AS Ro ma tegen Lazio in Rome. Celtic tegen Rangers in Glasgow. Wedstrijden vol pu re voetbalpassie in steden die naar voet bal ruiken. Talrijk zijn de anekdotes. De argeloze voetbalreiziger die bij Manchester Uni ted de loterij wint, op de middenstip mag komen en zo even tweeduizend eu ro in zijn zak steekt. Die geluksvogels die in het hotel de Realspelers tegen het lijf lopen en zodoende op een zaterdag met Figo en de zijnen op de foto mogen. En dan is er nog het verhaal van de man met die adellijke naam. Acht boekingen deed hij. Voor twee personen. In een paar maanden tijd reisde hij van de ene topwedstrijd naar de andere. Madrid, Londen, Barcelona, Glasgow, Rome. Korte tijd later zat er een rouwkaart tus sen de post van M en M. Weer die lange, adellijke naam. 'Hij heeft de strijd verlo ren', stond er op de rouwkaart. Maar zijn laatste wens was uitgekomen. Amerikaanse onderzoekers hebben een vaccin tegen het Ebola-virus ontwikkeld, dat apen al na een maand bescherming biedt. Indien werkzaam bij de mens, zouden uitbraken van deze dodelijke virusziekte snel kunnen worden ingedamd. „Absoluut een interessant resultaat", aldus prof. Ab Osterhaus, hoogleraar virologie aan het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Dergelijke snelle vaccins zouden ook tegen de verspreiding van andere virusziekten, zoals SARS, kunnen worden ingezet. door Henk Hellema Het kwam voor de onderzoekers als een verrassing. Eén injectie met hun nieuwe vaccin tegen het Ebola - virus bleek apen al binnen een maand tegen het virus te beschermen. Dat was zes maal sneller dan het oude vaccin. Nu wordt gezocht naar een me thode het nieuwe vaccin ook voor de mens geschikt te maken. De onderzoekers van het Amerikaanse Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid zijn, onder leiding van dr. Gary Nabel, al jaren bezig met het ontwikkelen van een vaccin tegen het virus. Vorig jaar nog be proefden ze een entstof, die Java-apen na het toe dienen van meerdere injecties na zes maanden be scherming tegen het virus bood. Die bescherming komt echter te laat in het geval zich een plotselinge uitbraak van de dodelijke ziekte voordoet. Tegen Ebola is nog geen kruid gewassen. De virus ziekte dook voor het eerst op in 1976 in Congo en Sudan. In latere jaren kwamen in verschillende Afrikaanse landen met een zekere regelmaat uitbra ken van de virusziekte voor. De laatste dateert van begin dit jaar en besmette in Congo 143 personen, van wie er 128 overleden. Mensen die met het virus zijn besmet, krijgen na een incubatieperiode van 2 tot 21 dagen plotseling koorts, spier- en hoofdpijn, gaan braken en krijgen diarree. Bloedingen op en in het lichaam maken vervolgens een einde aan hun leven. Naar schatting 50 tot 90 procent van de patiënten komt te overlij den. Besmetting vindt plaats via bloed of andere li chaamsvloeistoffen, niet via de lucht. Er bestaat geen medicijn tegen. Het afzonderen van de patiën ten is tot nog toe het enige wat men kan doen om verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Eén injec tie met het nieuwe vaccin bleek echter voldoende om Java-apen na 28 dagen bescherming te bieden, schrijven de onderzoekers in het wetenschappelijk tijdschrift Nature. Het nieuwe vaccin bestaat uit een verzwakt griepvirus waaraan verschillende ei witten van het Ebola - virus zijn vastgeplakt. Dit vi rus- eiwitcomplex bleek ook tot verrassing van de onderzoekers al zeer snel voldoende antistoffen en Het Ebola-virus in beeld. Foto: AP gen het virus opwekt." Mocht deze vaccinatie ook bij mensen effectief zijn, dan zou deze ook bij andere virusziekten geken merkt door plotselinge uitbraken, kunnen worden toegepast. Gedacht kan worden aan een vergelijk bare virusziekte veroorzaakt door het Marburgvi rus, maar ook aan de ernstige longziekte SARS. Osterhaus durft over het succes van een soortgelijk vaccin bij andere virusziekten geen uitspraak te doen. „Een bepaalde vaccinatie-strategie kan bij de ene virusziekte wel, maar bij een andere niet aan slaan. Dat is moeilijk van te voren te voorspellen. Maar het is zeker het proberen waard. Met de ont wikkeling van een snel vaccin tegen SARS is Nabel overigens al bezig. In bepaalde Afrikaanse staten als Gabon en Congo vormt het Ebola-virus ook een bedreiging van de daar levende chimpansees en gorilla's. Volgens de Amerikanen zouden ook deze mensapen gebaat zijn bij een vaccin dat na één injectie al bescher ming biedt, maar Osterhaus denkt dat hieraan de nodige haken en ogen zitten. „Bij het inenten van dieren in het wild moet je er zeker van zijn dat het middel niet erger is dan de kwaal. Hoeveel verstoring brengt een dergelijk vac cinatie-programma teweeg? Of het zinvol is of niet moet voor elke groep apen zorgvuldig worden afge wogen." De Nederlandse viroloog Ab Osterhaus noemt de Amerikaanse resultaten met het nieuwe vaccin hoopge vend. Foto: AP immuuncellen op te kunnen trommelen om bin nendringende virussen met succes te lijf te gaan. 'Met een dergelijk vaccin zouden we, wanneer het ook bij de mens werkzaam blijkt te zijn, ringvacci- natie kunnen toepassen', aldus Nabel in Nature. Die methode is vroeger ook gebruikt bij de bestrij ding van pokken. Het komt erop rieer dat bij een uitbraak van het virus alle personen die met patiën ten in aanraking kunnen komen, zoals artsen, ver pleegkundigen en familieleden, ingeënt worden om verspreiding van de ziekte in te dammen. Een dergelijke strategie is alleen zinvol, wanneer een vaccin snel werkzaam is. De Nederlandse viro loog Ab Osterhaus noemt de Amerikaanse resulta ten hoopgevend, temeer daar het afweersysteem van Java-apen sterk op dat van de mens lijkt. „Het is daardoor waarschijnlijk dat ook bij mensen het vaccin snel een voldoende sterke afweerreactie te-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4