'I Jonge hoog opgeleide vrouwen drinken steeds meer alcohol tij weekendbijlage van Leidsch Dagblad Interview Achtergrond ZATERDAG 23 AUGUSTUS 2003 Zuipen is normaal en over wildplassen doen ze ook niet moeilijk. Jonge hoog opgeleide vrouwen zijn de nieuwe risicogroep voor alcoholisme. „Ik kan heel slecht tegen drank," zegt de negentienjarige psychologiestudent AAarloes. „Na vijftien bier lig ik al onder de tafel." door Mayke Calis en Marloes de Koning k moet piesen," zegt Anne. Het is twee uur 's nachts en ze staat op I straat bij de buitenbar van de Gro ningse studentenvereniging Dizkartes. Het halflege plastic bierglas krijgt een plaatsje in de vensterbank. In een donker steegje ach ter het verenigingsgebouw hurkt ze voor de deur van een van de woonhuizen en doet een lange plas. Het is niet de eerste op die plek. .Allemaal van mij. Anders moet ik een kwartier in de rij staan voor het toilet." Broek weer omhoog en terug naar de bar voor biertje nummer veertien. Vrouwen gaan in hun drankgebruik steeds meer op mannen lijken, constateerde het Trimbos-instituut voor verslavingszorg on langs. Naar schatting heeft acht procent van de Nederlandse bevolking in de leeftijd van 18 tot 65 jaar alcoholproblemen. Mannen lopen nog altijd het hoogste risico, maar vooral jonge, hoger opgeleide vrouwen ko men steeds dichter bij de gevarenzone. Le den van studentenverenigingen drinken veruit het meest, ongeacht waar. „Vijftien, twintig bier per avond", schatten de vijf barvrouwen van studentenvereniging Vindicat in Groningen hun gemiddelde drankgebruik. „En daarna aan de sterk." Ze zitten aan het begin van de avond onderuit gezakt om een houten tafel te klaverjassen. Een kartonnen dienblad met lege bierglazen staat op het uiteinde van de houten tafel, een leeg pakje sigaretten ernaast. Ze gaan vier tot vijf keer per week naar de kroeg. „Maar niet tijdens tentamens." De meeste drank gaat er doorheen tijdens drank spelletjes. 'Mexen' met dobbelstenen of 'Drie Lui' met kaarten. „Bij drie Heren moet je drinken", legt een van de vrouwen uit. Wat een biertje bij de ver- HI eniging precies kost, weten ze niet. De 'Beer'(rekening) wordt aan het einde van de maand automatisch afge schreven. Taphangen „Ik kan heel slecht tegen drank", zegt de negentienjari ge psychologiestudent Mar loes. „Na vijftien bier lig ik al onder de tafel." Het is maan dagavond en het introductie- feest van de studentenvereni ging NoNoMes in Amsterdam is in volle gang. Overal hangen oranje ballonnen, want van avond is het de Hollandse avond. Op de dansvloer lallen studenten mee met André Ha- zes. Marloes staat met een be zweet gezicht en een biertje in haar hand te praten met een jongen die, naar eigen zeggen drinken aanzienlijk minder alcohol inen. Ze kunnen ook minder hebben, hebben minder lichaamsvocht, dus ilfde drinkpatroon krijgt een vrouw hol in haar bloed. Ook hebben in tegenstelling tot vrouwen, een H alcohol in de maag afbreekt. Een l'reen 'geregelde drinker' als hij gemid- ^jer dan 21 glazen alcohol per week drinkt, y "iwen ligt die grens op 14. 'Zware drinkers' pnen die meer dan 50 en vrouwen die an 35 glazen per week drinken. Og^)nderzoek onder Nederlanders van 18 tot ftbleek 14,3 procent van de mannen een gere- inker tegen zes procent van de vrouwen. ',er de opleiding hoe groter de kans dat een drinkt; bij mannen is dat juist andersom, van 25 tot 35 zijn minder vaak geregelde dan hun jongere en oudere seksegenoten, isbruik komt het meest voor onder jongeren l#ar, studenten spannen daarbij de kroon. Bij 7,p 's dat beeld duidelijker dan bij mannen: het •ral voor onder hoogopgeleide vrouwen in Studenten bij studentenverenigingen drinken ild het meest: 23 glazen per week tegen der- niet-leden. dronken, tegen de muur hangt. Twee keer per week borrelen de studenten eerst in hun stamcafé en daama tot vier uur op de sociëteit, De Heilige Zeug. Daar kost een biertje 95 cent. „De rest van de week moeten we dus naar andere kroegen", zegt Marloes. „Vorig jaar waren er weken bij dat ik vijf da gen per week in de kroeg zat. Overdag sliep ik uit. Ik heb de helft van mijn studiepunten gehaald, zodat ik in ieder geval mijn beurs behoud." Marloes zit daar niet mee. „Ik wil de lekker feesten." Dit jaar gaat ze het rustig aan doen, heeft ze zichzelf beloofd. „Maar ik kan niet zo goed 'nee' zeggen." Haar vriendin Nora Schenk studeert tand heelkunde. Die studie is zo zwaar dat zij geen tijd heeft voor een studentenvereni ging. „Ik dacht dat ik veel kon drinken, maar wat ik hier zie.." Ze wijst op de vol met bier gestouwde dienbladen die af en aan worden gehaald door jongens én meisjes. „In Lloret de Mar waren de jongens deze zomer nogal onder de indruk van de hoeveelheid drank die wij in één keer op konden. Ze waren niet gewend dat meisjes ook konden 'ad-ten' (ad fundum, tot op de bodem, red.). Maar ja, dat deden wij al op de middelbare school." Nora heeft wel eens een studiegenootje 'er uitgedronken'. Maar die had 'bizar weinig' op. „Na zeven bier ging hij al over zijn nek." Een 22-jarige student financieel manage ment weet te vertellen dat een bierwedstrijd (prijs: een kroon met de letters 'bierkoning' erop) vorig jaar is gewonnen door een meis je. Voor het eerst. NoNoMes heeft geen bier koning, zegt voorzitter Sandra, maar wel een jaarlijkse wedstrijd taphangen: hoe lang kan iemand onafgebroken bier drinken? Nee, die eer ging naar een man. Emancipatie „Het toegenomen drankgebruik is een vorm van emancipatie", vermoedt onderzoeker Karin Monshouwer van het Trimbos insti tuut. „De studerende vrouwen vormen de voorhoede. In de grote steden wordt ook meer gedronken dan op het platteland." De trend dat hoger opgeleide vrouwen steeds meer drinken heeft te maken met een ver anderend rolpatroon, denken ook gezond heidsinstituut NIGZ en de Stichting Alcohol Preventie (Stap). Het leven van vrouwen is steeds meer op dat van mannen gaan lijken. Zowel in het studentenleven als daarna. „Vrouwen hebben zich aangepast aan de mannelijke waarden en normen en daar hoort het drinken van alcohol bij", zegt Martijn Planken, coördinator jongerencam pagnes van het NIGZ. „Vrouwen leven in middels net zo gejaagd als mannen." Ook onderzoek van de Amsterdamse versla vingskliniek Jellinek laat zien dat vrouwen meer zijn gaan drinken. In 1984 zei tien pro cent van de jongens en drie procent van de meisjes dat ze acht glazen of meer dronken. In 2003 is dat respectievelijk 35 en dertien procent. „De meisjes van nu drinken dus meer dan de jongens van toen", concludeert preventiemedewerker Roel Kersemakers. Drinkende vrouwen zijn normaal geworden. „Niemand kijkt meer raar op als vrouwen meedrinken met mannen", zegt Wim van Dalen, directeur van Stap. Dat was twintig jaar geleden anders. „Toen dronk de man bier en de vrouw frisdrank." Omdat het in middels zo gewoon is dét ze drinken, drin ken vrouwen ook meer. De opkomst van zoete drankjes zoals breezers en rosé is daar volgens beiden debet aan. „Een vrouw zal niet zo snel een bierflesje aan haar mond zetten, maar wel een breezer", denkt Plan ken. Rond tien uur 's avonds verplaatst het feest van de Rotterdamsche Vrouwelijke Studen ten Vereeniging (RVSV) zich naar binnen. De vrouwen vouwen de lange houten tafels waaraan ze zaten te borrelen op en stapelen ze in een container. Voor vanavond staat een optreden van ex-Idol Joël gepland. De introductiecommissie heeft voor feestelijke Het milieu Is uit, maar Lucas Reijnders blijft doorstrijden Anderhalve eeuw historie uit de kelders van Leidse scholen Markt van voetbalreizen floreert als nooit tevoren aankleding gezorgd: glimmende gespierde mannen in kort afgeknipte spijkerbroek rommelen wat met de bierfusten achter de bar. Twee meiden in strakke gele shirtjes staan verlekkerd te kijken en vragen of ze 'even mogen voelen'. Barman Conrad, zijn naam staat in stift op zijn blote borst geschreven, spant zijn biceps en laat ze erin knijpen. „Vrouwen drinken ongeveer hetzelfde als mannen", zegt hij. „Vooral 'ready to drinks' zijn populair, zoals Smirnoff Ice en Barcardi Breezer." De bar staat vol verschillende soorten wod ka. Ze worden gemixt met Ice Tea, Spa of energiedrankje Red Buil. De laatste combi natie dient om wakker te blijven. Volgens voorzitter Annemarie van Hoogstraten is de populariteit van de mixen goed te zien aan de omzet. De hoeveelheid bier die er bij de vereniging maandelijks doorheen gaat ver toont een licht dalende lijn. De wodka's en breezers doen het steeds beter. Zevendejaars geneeskunde Sarah heeft een theorie over het effect van het grote aanbod aan zoete mixdranken: „Een aantal vrien dinnen houdt niet van bier, maar dan drin ken ze van die luxe drankjes. Als die er niet waren, zouden ze misschien niet drinken." Dorine heeft een andere verklaring: „Van bier word je dik. In Leiden drinken de vrou wen daarom bijna alleen mixjes met spa rood." De ouderejaars bij RVSV zien veel drinken als een fase. „Dat verandert als de studie se rieus wordt en je bijvoorbeeld stage moet lopen." Hoeveel ze drinken hangt af van de avond én van het gezelschap. „Wie het snelst drinkt, bepaalt het tempo van de groep", zegt Merle. „Als er mannen bij zijn gaat het wel harder", denkt Dorine. „Op avonden met het vrouwendispuut zet je een glas eerder opzij als er de hele tijd bier wordt aangedragen." Sociale druk Bij drinken speelt sociale druk een belang rijke rol, menen de deskundigen. Van Dalen van Stap: „De groep drinkt, dus je drinkt mee. Jp wilt je aanpassen. Dat is bij vrouwen niet anders dan bij mannen." Toch verto nen vrouwen volgens Van Dalen niet het zelfde 'dronken' gedrag als mannen. Vrou wen willen wel opvallen met drank, maar gaan zich er minder ongéremd aan te bui ten. Vrouwen schamen zich over het alge meen net iets meer dan mannen. Van Da len: „Een kotsende vrouw voelt zich beroer der dan een kotsende man." Ook de omge ving vindt brakende vrouwen niet echt stoer. Vrouwen zijn natuurlijk ook fysiek kwetsbaarder, dus daarom zullen ze zich ook minder snel helemaal laten gaan, ver moedt Van Dalen. Op de Grote Markt in Groningen hangt om één uur 's nachts een vriendinnengroep om een wachtende student heen. Maartje doet het in sterke verhalen niet onder voor de ge middelde mannelijke kroegtijger. „Ik werk bij het academisch ziekenhuis, ik ken dile gekken van de stad. Lig ik laatst topless bij het Paterswoldsemeer, komt één van mijn patiënten langs", vertelt ze lallend. Ze leunt wat wankel op haar paraplu. „Maartje is dronken", concludeert haar vriendin Yvon ne droog. „Heb je een vriendin?" informeert Maartje intussen onverstoorbaar bij het mannelijke slachtoffer. En zonder het ant woord af te wachten: „Ik ga je nü versieren. Wil je kinderen?" Gevolgd door een veelbe tekenend: „Ik wel. Yvonne: „Maartje, hij heeft een relatie." Maartje schat dat ze in middels twaalf bier en drie wodka gedron ken heeft, maar ze wil meer. Ze gaat bier ha len en wankelt met Rolf, een jongen die toe vallig aan komt lopen, naar de dichtstbij zijnde kroeg. „Ben je homo?" vraagt ze hem ter kennismaking. Bij de Utrechtse vrouwen studentenvereni ging UVSV lopen Daan en Marchien gearmd door de versierde feestzaal. Het tweetal heeft rond middernacht samen een fles wijn op, tien biertjes en vier cocktails. In him hand hebben ze hun tweede breezer Safari Luna, die zijn vanavond in de aanbieding. Aan mij merk je niet dat ik veel heb ge dronken", lacht Daan. ,Alle studenten zijn alcoholist", zegt ze stellig. „Drinken hoort gewoon bij het studentenleven." Daan is ze vendejaars (inclusief een tweede studie) en Marchien werkt als lerares wiskunde op een middelbare school. Of vrouwen net zo veel drinken als mannen? „Nou wij wel", gieren ze. Bij de studentenverenigingen doen de vrouwen qua drankgebruik nauwelijks nog onder voor de man nen. Foto's: GPD/Harmen de Jong éjw drinkt "der dan man

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1