LEI DE Rijnland stopt met inlaten zout water REGIO SP wil opheldering over optreden politie bij 'neppistolenincident' De gemeenteraad waakt straks over de bijstand Het bier gaat weer van hand tot hand STELLINGl Ise leraar tervolgt -ecteuren Studenten op het hellende vlak ppzorgen chaos ihoolspits jzïe tuinders wethouder rt voort Ificatie nastiek nfln het bericht over het r n lesgevers voor oude- lastiek in de krant van ag is een verkeerd tele- ïmer terechtgekomen, n^je nummer, waar men de kunnen aanmelden I (i cursus om gymnas- leider te worden, is ,940. (groepen kinderen De Rijngeest Groep deren van ouders met gen en/of psychiatri- blemen komen najaar in de vorm van 'doe- >epen'. Er zijn verschii- 0 jepen voor verschillen- dscategorieën. Ook is praatgroep voor ou- psychiatrische proble- ondersteuning in de u' '8- Voor meer informa- ïmelding (voor 20 ok- ;in ettie Staats of Catelijne el. 071-5239555. (advertentie) Ie pil en de iarts kunnen lest uit het ekenfonds. eef uw meninp j| vleidschdagblad.nl i/iEiDEN - Het Edith pp ege in Den Haag heeft in kort geding geëist eraar natuurkunde uit A een negatieve uitlatin- r doet over de school directieleden. Om de verhinderen brieven petten te verspreiden, l^school bovendien een bod voor de omgeving gebouw en de huizen ee directeuren in Lei- raddinxveen. heeft vijf jaar lang na- leles gegeven op het tincollege. De arbeids- omst werd drie jaar door de kantonrechter en. Het ontslag leidde i later tot een open Kb de leraar aan 'ieder- en rond het Internatio- 3th Stein'. Deze brief be ledigingen aan de di en, die werden aange- 'achterbakse gluiperd' daardige frustraat'. ntslag was het een tijd )t de leraar in maart lar opnieuw de school en pas na politie-ingrij- directiekamer verliet, dent leidde tot een an nieuwe brieven, die den verspreid in de ussen van de buren de directeuren. Deze le brieven als uiterma- gend ervaren. Dat was ledoeling, want de na- --peleraar wil bewerk- dat de directie 'zich zo Jcelijk mogelijk voelt', ir toonde tijdens het ling geen enkele spijt acties: .Alles wat ik juist. Ik heb het in fel- rdingen opgeschreven nijn boosheid af te ko- "ij beriep zich op de 'an meningsuiting om anden binnen het on- an de orde te stellen, ie de invoering van de ~"taide lump sum, waar- k tfen een vast budget krij- V\l kosten van het per- tn de gebouwen zit de ar dwars. ter vertelde dat de vrij wil meningsuiting hem recht geeft om mensen 'ijk te beledigen: li hebt u gekozen voor Joonlijke benadering?'' de leraar luchtte het ui- woede hem op. „Na de [lig in de directiekamer r mij tien pond lichter." iter doet begin septem- praak. zaterdag 23 augustus 2003 R1 door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Rijnland stopt met het inlaten van brak water bij Gou da. In plaats daarvan komt ko mende week zoet water uit het IJsselmeer naar Zuid-Holland. Een aantal vaarwegen raakt daardoor gestremd. Het hoogheemraadschap vindt het onverantwoord om nog lan ger verzilt water uit de Holland- sche IJssel in het gebied te laten stromen. Het schap besloot er toe om het polderpeil in het ge bied tussen Haarlem en Gouda op peil te kunnen houden. Kri tiek kwam er van Staatsbosbe heer, natuurbeschermers en TNO, die meenden dat de in greep meer kwaad dan goed zou doen. Dat Rijnland nu zwicht voor die kritiek, noemt woordvoerder E. Albrecht van het hoogheem raadschap 'een interessante veronderstelling'. „Het blijft wikken en wegen. We hadden gehoopt het te kunnen uitzin gen met dat beetje zoute water bij Gouda. Onze eerste taak is de hoogte van het polderpeil. We moeten zorgen dat we zo min mogelijk schade toebren gen. Als we het peil niet hadden gehandhaafd, waren we nu 20 centimeter gezakt. Dat is het moment dat we tegen burge meesters zeggen: u moet de polders ontruimen. Wij kunnen de stabiliteit ervan niet langer garanderen." De waterschappen in West-Ne derland beginnen dinsdag met de aanvoer van zoet water uit het IJsselmeer. Ze zijn dat na overleg met staatssecretaris Schultz (verkeer en waterstaat) overeengekomen. „Het ziet er naar uit dat het nog steeds niet gaat regenen", motiveert Al brecht. „Het tweede is dat we nog steeds zoet water nodig hebben. De zoutwaarde begint nu aardig op te lopen. Als dat doorgaat, richten we onom keerbare schade aan. Bepaalde teelten, zoals de boomteelt ko men verder onder druk. Kwets bare natuurgebieden worden aangetast." Opluchting bij boomkwekers door Marieta Kroft boskoop - Opluchting over heerste gistermiddag in Party centrum De Rozenburcht in Boskoop, toen een veertigtal boomkwekers vernam dat er niet langer zout water bij Gou da de regio instroomt. Het goede nieuws dat er IJssel- meerwater op komst is, kwam van de dijkgraven Van Tuyll van Serooskerken van het Hoogheemraadschap van Rijnland en Kroes van het wa terschap Wilck en Wiericke. Maar voordat het zover is, zo waarschuwden ze, wordt het water dat door de Gouwe stroomt tijdelijk slechter van kwaliteit. Er moet een flinke zoute prop via de Amstel, het Aarkanaal en de Gouwe bij Gouda de Hollandsche IJssel worden ingepompt. Pas daar na komt het goede, water. Des kundigen verwachten dat Bos koop over een week weer wa ter moet hebben waarmee de kwekers hun bomen kunnen besproeien. Voorzitter P. Trimp van de Kring Boskoop van de Neder landse Bond van Boomkwe kers is 'verschrikkelijk blij'. „Maar met een kanttekening. Het besluit dat is genomen, is niet niks. Het heeft nogal wat gevolgen voor de scheepvaart. Je kunt erop wachten dat de rondvaartondernemers in Am sterdam flink dwars gaan lig gen. Die kunnen de komende tijd alleen maar heen en weer varen." Een ander punt is, aldus Trimp, dat het water in som mige delen van Boskoop nu al zo zout is, dat het daar nog wel een paar weken kan duren voor het water bruikbaar is. „Ik adviseer daarom iedere kweker om de concentraties chloride te blijven meten." Voor zover hij weet, hebben de kwekers in de Boskoopse regio op dit moment nog geen scha de ais gevolg van het zoute wa ter dat sinds 14 augustus het gebied instroomde. Sommige kwekers vroegen zich af waarom niet vorige week al is gekozen voor IJssel- meerwater. Dan was al die on rust niet nodig geweest. Maar zo eenvoudig ligt het niet, al dus Van Tuyll van Seroosker ken. „Het gaat altijd om een belangenafweging. Een week geleden kreeg ik er gewoon de handen niet voor op elkaar. Maar nu is de staatssecretaris bereid mee te werken en ook de gemeente Amsterdam. We hebben voor veertig dagen toestemming voor het inlaten van IJsselmeerwater, omdat weersvoorspellingen uitwijzen dat er tot medio september geen regen op komst is. Gaan we langer door met het inlaten van zilt water en het komt in diepe plassen, dan krijgen we het er nooit meer uit." Duikers van de brandweer gingen direct na het ongeluk het water in, op zoek naar eventuele drenkelingen. Er werd niemand aangetroffen. Foto: Mark Lamers 'Het was in drie seconden bekeken met het bruggetje' door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - „Mijn zoon! Waar is mijn zoon?" Een vader staat om 0.15 uur bij de ingang van café Annie's Verjaardag aan dc Leid- se Hoogstraat. Hij wil naar be neden, maar wordt opgevangen door een politieagent. „Ik kan hem niet bereiken!" De agent probeert de vader gerust te stel len. „Er is niemand vermist", zegt hij. „Duikers hebben de omgeving afgezocht en er is niemand gevonden." Op de Hoogstraat staan feest vierders bij te komen van de schrik. Het bier gaat inmiddels alweer van hand tot hand. Drie jongens, uit Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude, zijn nog klets nat. Dat het bruggetje tussen de kade en de ponton onbetrouw baar was, hadden ze eerder die avond al door. „Het golfde op en neer en het schudde hele maal", zegt écn van hen. „Maar ja, hij hield het wel. Sommige mensen vonden het wel mooi. Zij lieten het bruggetje nog eens extra slingeren." Om 22.30 uur 'was het in drie seconden bekeken'. De brug brak. „Er was echt paniek. Er stonden op dat moment vooral meisjes op, die vielen allemaal in het water. De meeste hadden veel drank op, dus het duurde even voor het tot ze doordrong wat er gebeurde." Het drietal wist zich op de kade te hijsen. Samen met andere bezoekers trokken zij zoveel mogelijk mensen op de kade. Het perso neel van Annie's loodste de slachtoffers snel het café in waar ze werden opgevangen. Dc inderhaast gealarmeerde EHBO behandelde twee meisjes die 'het koud hadden' en een derde met een verstuikte enkel. Een woordvoerster zei dat het wonder boven wonder goed was afgelopen. „Het was meer de schrik dan wat anders." Over de vraag hoeveel mensen in het water zijn beland, ver schillen de meningen. De poli tie meldt vijftien mensen, oog getuigen houden het op '25 30'. Geruchten over een 11-jari- ge jongetje dat vermist zou zijn, ontzenuwt politiewoordvoer ster E. Straathof. „Daar is geen sprake van." De drie jongens betreuren nog het meest dat al hun elektroni ca nat is geworden. Twee van hen zijn al bij Annie's binnen geweest om te vragen of de schade vergoed kan worden. „Mijn mobiele telefoon, mijn autosleutels met centrale deur vergrendeling, alles is kapot. Mijn creditcard doet het ook niet meer", klaagt de een. Van een ander ligt de portemonnee op de bodem van de Oude Rijn. „Ik kan helemaal geen bier meer kopen", klaagt hij. Op dat moment reiken zijn vrienden hem een pilsje aan. „Maar ik kom toch niks tekort, hoor." door Wim Koevoet leiden De SP wil opheldering over het omstreden politieop treden. begin deze week in de Merenwijk. waar drie jongens van 13, 15 en 15 jaar zijn opge pakt omdat ze speelden met een neppistool. Fractievoorzit ter Paul Day heeft een aantal schriftelijke vragen over deze gebeurtenissen ingediend bij het college van burgemeester en wethouders. De ouders overwegen een klacht in te die nen tegen de politie. Day wil onder meer weten of het college, net als de ouders en de opa van de jongens, van me ning is dat er bovenmatig ge weld is toegepast. Ook infor meert het raadslid naar de aard van de melding. Was daarbij sprake van 'dreigen met vuur wapens'? En als dat niet het ge val was, heeft de politie zich dan wel aan de voorschriften gehouden in haar doen en la ten? De SP, aldus Day, onderschrijft dat neppistolen niet van echt zijn te onderscheiden en dat het dragen of gebruiken ervan strafbaar is en dus moet wor den aangepakt. Toch wil Day precies weten op welk moment de politie door kreeg dat er een neppistool in het spel was. De jongens zouden dit zelf al snel hebben aangegeven. Day vraagt of de vaststelling dat de jongens geen echt vuurwa pen bij zich hadden tot een ver andering 'in de houding van de agenten en de behandeling van de jongens heeft geleid'. De Leidse SP'er stelt vast dat toen de arrestanten op het bu reau aankwamen, de politie al wist dat de knapen een neppis tool bij zich hadden. Day be grijpt niet goed dat ze vervol gens nog zo'n vijf uur op het bureau in de Merenwijk zijn vastgehouden en dat contact met de ouders pas zo laat tot stand mocht komen. De SP-fractievoorzitter, die zich baseert op artikelen in deze krant, vindt ook dat de politie fouten heeft gemaakt in de communicatie met de ouders. Een gesprek waarin één van hen om opheldering vroeg over het politieoptreden, zou bruusk zijn beëindigd doordat de poli tieagent de hoom op de haak gooide. Day vraagt of de bezitter, de ge bruiker van het nepwapen en de ouders worden beboet. Tot slot wil hij weten of naar de mening van het college vol doende voorlichting is gegeven over de strafbaarheid van nep pistolen. Cliëntenraad-voorzitter Laurier ziet gevaren in nieuwe wet leiden - Na de EL CID-week zijn de Leidse studentenverenigingen de ze weken druk aan het werk om de eerstejaars in te wijden in de ze den van hun clubs. Als onderdeel van de kennismakingstijd houdt Augustinus altijd een 'Raprace'. Het Rapenburg verandert in een hin- dernisbaan, waarop studententeams het tegen elkaar opnemen. Tra ditioneel telt de Raprace een zeephelling en moeten de studenten zaklopen en elkaar voortduwen in een winkelwagentje. Tot slot zwemmen of varen zij over het Rapenburg. Foto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - Niet langer Vadertje Staat, maar de gemeenteraad waakt straks over de bijstands gerechtigden. Dat is een buiten gewoon grote verantwoordelijk heid, zegt Jan Laurier, voorzitter van de landelijke Cliëntenraad en raadslid in Leiden voor Groen- Links. Vooral omdat de beoogde Wet Werk en Bijstand hiaten be vat. De harde kritiek van het Over leg Gehandicaptenbeleid Lei den (OGL) op de aanstaande bijstandswet staat niet op zich zelf. Aan de nieuwe regels deugt inderdaad een heleboel niet, zegt Laurier. De tekortko mingen in de nieuwe wet heb ben deze weken zijn volste aan dacht. De oud-wethouder van sociale zaken heeft een dubbele pet op; hij is niet alleen volks vertegenwoordiger maar ook voorzitter van de landelijke Cli ëntenraad. Dat is de club die opkomt voor de belangen van mensen met een uitkering. De gevolgen van de nieuwe re gels zijn voor bepaalde groepen hard, voorspelt Laurier; de wet maakt de weg vrij voor een kil regiem. Als voorzitter van de Cliëntenraad probeert hij in on derhandelingen met het minis terie van sociale zaken en de Tweede Kamer nog 'bij te stu ren'. Lukt dat niet, dan moet straks de Leidse gemeenteraad maar een nieuw vangnet span nen. Maar, haast Laurier zich te zeggen, hij gaat 'daar natuurlijk niet alleen over'. De wet wordt volgende week in de Tweede Kamer behandeld. Het rijk legt een aantal taken op het bordje van gemeenten. Bur gemeester en wethouders krij gen vergaande bevoegdheden. Het is de gemeenteraad die de ze bevoegdheden moet vastleg gen in een verordening. Daar kleven gevaren aan, aldus Lau rier, maar ook uitdagingen. Ideeën over hoe de gemeente haar verantwoordelijkheid kan of zou moeten nemen, heeft Laurier genoeg. Hij houdt ze nu alleen nog voor zich. „Ik wil eerst een aantal dingen bij de verdere behandeling van de wet afwachten. Bovendien moet ik mijn rollen splitsen. Als voorzit ter van de Cliëntenraad ben ik er voor alle politieke partijen." Bezwaarlijk vindt Laurier dat de nieuwe bijstandswet het Leidse armoedebeleid onderuithaalt. „Het hele fijnmazige netwerk van armoedebestrijding gaat op de helling. De categorale bij stand, waarmee gemeenten naar eigen inzicht mensen een uitkering konden geven, wordt afgeschaft. Er komt één andere regeling voor in de plaats: de lang-laagregeling. En van die regeling deugt wei nig, vindt de politicus. „Om in aanmerking te komen mag ie mand vijf jaar lang onafgebro ken geen dag gewerkt hebben. Die periode is heel idioot als je bedenkt dat het rijk juist wil dat iedereen op de kortste en snel ste manier aan werk wordt ge holpen. De meeste gemeenten hanteren nu voor bijzondere bijstand een termijn van drie jaar. En als je mensen vrijstelt van sollicitatieplicht, zoals moeders met jonge kinderen, dan wéét je dat je ze lang aan wijst op een uitkering." Tegelijk worden gemeenten volledig verantwoordelijk voor de financiën van de bijstand. Het rijk keert een bijdrage uit op grond van het geschatte aantal inwoners in een ge meente in de bijstand. Een stij ging van de werkloosheid heeft direct een negatief gevolg voor het huishoudboek van een ge meente. Komt Leiden bijvoor beeld geld tekort, dan moet het dat zelf bijpassen. Slechts voor een klein deel kunnen gemeen ten een beroep doen op een speciaal fonds. Geld dat een ge meente overhoudt, is vrij be steedbaar. „Een giftig dilemma", waar schuwt Laurier. „Leiden mag het uitgeven aan historische lantaarnpalen. Zeker in tijden van bezuinigingen is het een riskant verhaal. Want door ook heel minimaal om te gaan met toeslagen, kun je geld voor an dere zaken vrijspelen. Bezuini gen over de rug van de minima: dat risico biedt de wet." „Er staat verder nog een hele valse bepaling in: burgemeester en wethouders zijn straks be voegd om de hoogte van de uit kering af te stemmen op de per soonlijke behoeften van betrok kenen. Dat heet maatwerk. Ik vind het een soort bewijs van machteloosheid, omdat maar van alles voor je bepaald kan worden. Natuurlijk kan een ge meente dat uitbuiten. Maar of het goed is voor de positie van mensen in de bijstand, zal heel sterk afhangen van de willekeur van gemeentebesturen." En die willekeur zit Laurier bij wel meer onderdelen dwars. „B en W kunnen mensen verplich ten medische handelingen te laten ondergaan, op straffe van een korting. Het verplichte ad vies van een arts daarvoor is de enige bescherming. Ik vind dat heel eng. Misschien word je wel gedwongen om een tatoeage weg te laten halen, of om een gebitscorrectie te ondergaan. Het college kan ook een korting opleggen wegens 'ernstige mis dragingen' jegens datzelfde col lege. Aanklager en rechter zijn op één stoel gezet. B en W krij gen vergaande bevoegdheden, terwijl de rechten van uitke ringsgerechtigden niet of on voldoende warden gewaar borgd." Nog een voorbeeld van Laurier: „Dak- en thuislozen kunnen hun uitkering in natura krijgen. Geen geld, maar voedsel of kle ding of een kaartje voor het daklozencentrum. Mensen ko men zo onder curatele van het rijk te staan zonder tussen komst van een rechter. Het rijk bepaalt waaraan je je geld uit geeft. De overheid is terug als zedenmeester." Al met al legt de nieuwe bij standswet een zware druk op de schouders van raadsleden. „De raad wordt primair de toe zichthouder van de sociale ze kerheid. De raad moet zelf alles vastleggen in een speciale ver ordening. Geen raadslid kan zich nog achter het college ver schuilen. Want als we niet een heleboel zelf regelen, zeggen we in feite; zoek het maar uit, B en W."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11