ECONOMIE KPN worstelt zich uit financiële crisis Geluidsrel Schiphol ondermijnt positie KLM Omzet op muziekmarkt daalt opnieuw Kritiek commissarissen laat Tabaksblat koud Domeinnaam Maxima bij Sipsmatec Consument beschermt pc nauwelijks tegen virussen Een blik op de dakgoot schrapt nog 150 banen Akzo Nobel gaat zijn jymeren verder reor- l én 150 banen extra n. De kostenbesparin- rder dit jaar bij de di- loorgevoerd, zijn on- gebleken, zo maakte econcern vandaag olgens Akzo heeft de Eonder andere plaats ngen onderzoek en ing, boekhouding, n productie. AKZO jit dat ook in Neder- n verdwijnen, moge- •rsfoort en Deventer. tampioen roolbureau Chemieconcern DSM het tweede jaar ach- >er Europese aanvra- iend voor patenten >ied van biotechnolo- lig ander bedrijf. Het al aanvragen is een ks gevolg van het suc- t tweejarige genoom- jmiddels zijn in dat vierhonderd oc- ïgevraagd voor enzy- middels zijn ontdekt. ;n kunnen worden jij de productie van cp-ediënten, die sui- ^zwaarlijvigheid rkomen en het risico vaatziekten veria- 'nd verkoopt er van MiG's iegtuigbouwer MiG ld jaar te koop aan staat te lezen op de in de Russische rege- lal worden in 2004 •drijven geprivati- is een van de duur- tn op de lijst. De :dt geschat op zeker roebel (47,4 miljoen rr wil de Russische jk haar aandeel in irkopen als dat min- irocent bedraagt. In ;;^rt hetzelfde voor be- minder dan 50 pro- lenbeziL ng tekort is voorbij fetbeheerder Tennet ip Code Groen De stroomreserve le 1400 megawatt en •n direct gevaar irstoring van het issen aanbod en lat de laatste dagen afgekoeld, hebben de productie kun- in. Bovendien is de lektriciteit terug op niveau. 5[ i geld van »g' ProRail IS dienen een scha lij spoorbeheerder dat de werkzaam- le Moerdijkbrug f zijn. Het gaat om ijk bedrag, aldus lerder. ProRail is de ig ingrijpend aan :n. In totaal wordt ipoor vervangen. :r slechts beperkt r mogelijk en zijn er n tot een uur. De tg leden zouden tot 15 en, maar dit loopt geval maandag, nman: „Het ge- dat werkzaamhe id klaar zijn of dat leren van nieuwe ;enlang storingen «fabrikant 1 Fins bezit - De fabrikant van }kjes Codi is ver- !t Finse concern )e Finnen betalen jmiljoen euro aan de directie en ïaatschappij Gilde, re overnameprijs Üd aan de hand van Je komende twee len waren al een icier. Codi betrekt Sis voor de vochtige lakkingsmateri- ïen.Codi heeft 85 miljoen euro rerkers. /ers lijft 10 ran Prins in >r ét Specsavers Opti- 110 van de 14 win- •mW> Prins Brillen in ^Hoofddorp, Alme- rend. Dertig mede lij!1 mee en Specsa- aanfe eens 15 nieuwe eenlPrins gaat met vier iterdam, Hilver- iugowaard onder erk Opticien 'erder. Specsavers ezig met een ster heen nu 49 win- l er begin oktober et meer dan 80 jaar billen een familie- ld het in 1997 de jmarkt. Specsavers lp heeft intematio- |n 500 opticienza- vrijdag 22 augustus 2003 amsterdam/gpd - Morris Tabaksblat legt de kritiek van de topcommissarissen op zijn voorstellen voor een beter bedrijfsbestuur naast zich neer. De groep kwamen gisteren bijeen in het Hilton hotel in Amsterdam om te praten over de aanbevelingen van zijn commissie. Na afloop zei Tabaksblat dat hij zijn aanbevelingen niet bijstelt. „Ik verdedig de code zoals die er nu ligt." Beleggers, ondernemingen, bestuurders en andere betrokkenen mogen tot 5 septem ber kritiek geven op de 128 aanbevelingen die de commissie Tabaksblat deed om het ondernemingsbestuur doorzichtiger te ma ken en om een einde te maken aan hoge beloningen en bonussen voor de be- drijfstop. Op het besloten overleg, waarvoor zo'n 50 commissarissen van beursgenoteerde on dernemingen - ook wel 'old boys network' genoemd - waren uitgenodigd, kwam on geveer de helft opdagen. Volgens Tabaks blat was de bijeenkomst vooral bedoeld om een toelichting te geven. „Ik heb veel moeten uitleggen", aldus de oud-topman van Unilever en momenteel commissaris bij Aegon, TPG en Reed Else vier. Er waren volgens hem pittige discus sies over beloningen en salarissen, maar hij toonde zich niet erg onder de indruk van de kritiek. „Dit is een van de groepen die zijn mening geeft. Wij hebben de aanbeve lingen in discussie gebracht en gaan in het najaar de kritieken daarop bespreken." De commissarissen zelf poogden koste wat kost te voorkomen dat zij worden afgeschil derd als een platvloerse actiegroep die de macht niet uit handen wil geven. „Wij zet ten niet de hakken in het zand", aldus oud- Akzo-topman Aernout Loudon, één van de initiatiefnemers en nu onder meer presi dent-commissaris bij ABN Amro. „Wij zijn een informele club die van Tabaksblat zelf wil horen hoe het zit." Ex-Aegon-topman Kees Storm, wilde nog wel kwijt dat er geen gezamenlijk stand punt was ingenomen. „Wij zijn als losse in dividuen bij elkaar." Loudon wilde niet zeggen wat er inhoudelijk besproken was. De andere initiatiefnemer van de bijeen komst Harry Langman, president-commis saris bij investeringsmaatschappij HAL, dook na afloop met zijn hoofd in zijn kraag en beende zwijgend weg. Oud-topman Jean-Marie Hessels van Vendex stapte hu meurig in zijn auto en ook voormalig be stuursvoorzitter Jan Kalff van ABN Amro wist niet hoe snel hij bij zijn bolide moest komen. Opvallend éfwezig was ING-commissaris Wim Kok, die onlangs instemde met een salarisverhoging voor de top van de bank. Ook de voormalige topmannen Karei Vuur steen (Heineken) en Cor Herkströter (Shell) ontbraken. De commissie Tabaksblat formuleert dit najaar een definitieve code, waar Neder landse bedrijven zich vanaf 1 januari 2004 aan moeten houden. Als bedrijven de re gels toch aan hun laars lappen gaat het ka binet meer belasting heffen op vertrekpre mies, bonussen en opties. De excessieve opties, salarisstijgingen, bonussen en gou den handdrukken zijn de politiek al jaren lang een doom in het oog. hedel/gpd - Sipsmatec uit Hedel heeft het ge vecht om twee domeinnamen op internet www- .koninginmaxima.nl en www.prinsesmaxima.nl gewonnen. Eigenaar R. Sipsma kreeg in een bo demprocedure van de rechtbank in Utrecht ge lijk. De tegenpartij, J. Dames, vond dat de do meinnamen hem toekwamen, omdat hij een be drijf in Capelle aan de IJssel heeft waar hij samen met royalty-fotograaf Edwin Smulders een web site exploiteert die allerhande Maxima-artikelen aanbiedt. Dames verklaarde in 1999 al drie woordmerken prinses Maxima, koningin Maxima en Maxima Prinses in New York te hebben gedeponeerd. Bo vendien bezit Dames twee domeinamen prin sesmaxima en koninginmaxima, maar die eindig den op .com en niet op nl. De rechter was het niet met Dames eens, omdat een merkhouder die ervoor kiest merken te de poneren die slaan op leden van het Koninklijk Huis slechts een beperkt recht aan die merken kan ontlenen. Sipsma, die in zijn eenmansbedrijf ondermeer technische reparaties voor de drulckerijbranche uitvoert, weet nog niet wat hij met de domeinna men gaat doen. „Ik was net iets eerder dan Da mes. Hij was gewoon nl. vergeten. Maar hij kan me altijd bellen." Aernout Loudon arriveert bij het Hilton. Foto: GPD/Harmen de Jong Morris Tabaksblat: „Geen aanpassingen." Foto: ANP/Robert vos hilversum/anp - Voor het derde jaar op rij is de omzet van de Ne derlandse muziekindustrie gedaald. In het eerste halfjaar zakten de inkomsten met 7,6 procent tot 201 miljoen euro. De NVPI, be langenbehartiger van de entertainmentindustrie, verwacht ook voor heel 2003 een omzetdaling. De muziekindustrie lijdt al jaren onder het illegale kopiëren van muziek. Alleen het jaar 2000 vormde met een stijging van 1 pro cent een uitzondering. „Maar dat was het jaar van Marco Borsa- to", aldus een NVPI-woordvoerster. In de eerste helft van dit jaar kocht de consument 10 procent minder geluidsdragers. In totaal gingen er 18 miljoen stuks over de toonbank. Vooral de cd-markt kreeg het zwaar te verduren. Muziekliefhebber kochten 14 procent minder cd-albums. Hierdoor zakte de omzet met Ifipróceht totj61,9 miljoen eiuro. Ook cd-singles waren min der populair. Dat resulteerde in een omzetafname van 7 procent naar 8,3 miljoen euro. De situatie op de dvd-markt fleurde de cijfers op, maar het aandeel van muziekvideo's en -dvd's blijft nog altijd klein in vergelijking tot het cd-verkopen. De omzet in muziekvideo's en -dvd's klom wel fors met 83 procent naar ruim 31 miljoen euro. De NVPI sprak gisteren de verwachting uit het tij wel gaat keren. „Steeds meer muziekmaatschappijen werken mee aan het legaal aanbieden van muziek op internet. De consument krijgt zo een be tere geluidskwaliteit en kan zijn cd's zelf samenstellen", verklaarde de woordvoerster. De belangstelling voor gekopieerde muziek laat zich afleiden uit het aantal verkochte opneembare cd's. Tussen 2000 en 2002 liep de verkoop op van 25 naar 120 miljoen stuks. den haag/gpd - KPN heeft een winstgevend kwartaal achter de rug. De resultaten verbeterden op vrijwel alle fronten en de schuldenlast daalde opnieuw. De nettowinst steeg naar 192 mil joen euro na een verlies in de zelfde periode vorig jaar. De te- lecomreus ontworstelt zich steeds meer aan de financiële crisis waarin het bedrijf in 2001 terecht kwam. Vooral de mobiele diensten lie ten groei zien. Het aantal abon nees steeg in het tweede kwar taal met 400.000 ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Vooral in Duitsland is KPN suc cesvol. Hier registreerde doch ter E-Plus 624.000 nieuwe klan ten. E-Plus is op de Duitse markt de nummer drie. In Nederland, waar de voorma lige staatsmonopolist op alle fronten marktleider is, neemt het aantal i-modeklanten toe. Eind juni waren dat er 350.000, eind van het jaar moeten dat er een miljoen zijn. KPN zag het aantal pre-paidklanten dalen, maar zei al eerder minder af hankelijk te willen zijn van deze minder winstgevende klanten. Het vaste net genereerde sta biele opbrengsten, er was een groei van 0,2 procent. Maar als de activiteiten op het vaste tele foonnet worden uitgesplitst, dan is duidelijk dat de groei vooral komt uit de internetpro- viders en de breedbanddien sten die KPN aanbiedt. De doelstelling voor het aantal ad- sl-aansluitingen (snel internet) door Richard Mooyman schiphol - De lawaaidiscussie over Schiphol is te horen tot in Parijs. Dit tot ongenoegen van de KLM, die op het punt staat een alliantie te sluiten met Air France. De onzekerheid over de groeimogelijkheden van Schip hol heeft de Nederlandse onder handelingspositie aangetast. Het is voor de KLM uitermate lastig om een goede deal te sluiten met de veel grotere Franse lucht vaartmaatschappij als niet eens zeker is of volgend jaar alle ge plande vluchten kunnen worden uitgevoerd. Daarbij komt nog eens dat Air France winst maakt en de KLM flink in de verliezen zit. Vooralsnog gaat de KLM ervan uit dat 'domme rekenfout' van Schiphol op tijd kan worden gecorrigeerd. Het kabinet hakt naar verwachting vandaag de knoop door over het plan van staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer en waterstaat) om de misrekening te herstel len door meer vluchten toe te staan op de Zwanenburgbaan. Maar helemaal lekker zit het de Koninklijke niet. Probeer het probleem met de te krappe geluidspunten bij Zwa nenburg maar eens helder uit te leggen aan de Fransen, ter wijl in Nederland al bijna nie mand meer snapt waar het pre- Gesprek met Air France lastiger In de VS wordt gewerkt aan de eerste van tien gloednieuwe Boeings 777 voor de KLM. Dit toestel gaat de oudere jumbo's vervangen die veel herrie maken. Foto: EPA/Barry Sweet cies over gaat. Bovendien blij ven de gevolgen voorlopig on zeker. Schiphol verwacht vol gend jaar een lichte groei van 392.000 naar 415.000 vluchten, maar dat is alleen haalbaar als tijdig een wijziging van het Luchthavenverkeerbesluit is doorgevoerd. Onduidelijk is hoe lang dat pre cies gaat duren. Eerst moet de Tweede Kamer instemmen met het omstreden plan en vervol gens zal een inspraakprocedure worden doorlopen, zoals Schultz uitdrukkelijk heeft be loofd. Met zoveel onzekerheden is het moeilijk om een grote broek aan te trekken in de on derhandelingen met de Fran sen. Want de groeimogelijkhe den van de eigen thuisbasis staan volgens de KLM altijd op nummer één bij onderhande lingen over een alliantie. Een belangrijke troef van de KLM leek juist de ruime groei- mogelijkheid op Schiphol sinds de aanleg van de Polderbaan. Voor British Airways, dat klem utrecht/gpd - Consumenten beschermen zich nauwelijks te gen virussen op hun computer. De razendsnelle rondgang van het mailvirus Sobig.F bewijst dat, aldus een woordvoerder van virusdatabank VirusAlert. Na Blaster en Welchia is Sobig het derde hardnekkige virus de ze maand dat computers we reldwij teistert; het is het snelst- groeiende computervirus ooit. Internetaanbieder XS4ALL zegt dat nauwelijks 5 procent van zijn klanten het speciale virus filter heeft geïnstalleerd; bij aanbieder Planet is dat 20 pro cent. Gisteren had XS4ALL 200.000 besmette e-mailtjes ge blokkeerd met zijn virusfilter, Planet Media Group 180.000. Het wormvirus Welchia heeft volgens Symantec wereldwijd inmiddels 523.000 systemen ge ïnfecteerd. Een antivirusprogramma en een firewall: daarmee kun je als consument volgens Pine Tech nology Nederland, fabrikant van computeronderdelen, de belangrijkste virussen en wor men op je pc voorkomen. „Een heleboel internetproviders bie den het aan", aldus marketing manager Joost van Leeuwen. „Maar je kunt ook bij Syman tec, Norton of Microsoft te recht." Of het de taak zou moeten zijn van de provider om de consu ment te beschermen tegen computervirussen, weet hij niet. „Wie is voor wat verant woordelijk, dat kun je je afvra gen. De provider is verantwoor delijk voor de datastroom, dat is zo. Maar wie is verantwoor delijk voor de aanvoer daarvan? Dat is een moeilijke kwestie. Het duurt nog wel een aantal jaren voordat we daar uit zijn." Intemetprovider Planet voelt zich in elk geval niet verant woordelijk. „Als de consument een mailtje krijgt, is het aan hem om het te openen of niet", zegt een woordvoerster. „Het is dus altijd de verantwoordelijk heid van de klant zelf. De pos terijen zijn toch ook niet ver antwoordelijk voor de inhoud van brieven. Wij leveren de techniek en de mogelijkheid om te kunnen internetten." Volgens de woordvoerster kan elke computerbezitter een vi russcanner installeren. „Dan wordt je mail gescand en wordt het virus gefilterd. Via onze scanner kost dat 1 euro 85 per maand." Microsoft heeft nu onder meer een Nederlandstalige website geopend. Daarop valt te lezen hoe consumenten hun compu ter kunnen beschermen tegen virussen. Verder overweegt de onderneming om de firewall in het besturingssysteem Windows XP standaard te acti- is verhoogd: dat moeten er eind dit jaar 675.000 zijn in plaats van 600.000. Het vaste telefoonnet boet bij KPN langzaam aan belang in. Er werd 4,6 procent minder ge beld via het vaste net. KPN, dat het vaste net in Nederland be heert, wordt hier geconfron teerd met een steeds grotere concurrentie die goedkope bel minuten aanbieden. KPN-topman Scheepbouwer verklaarde vanmorgen tevreden te zijn dat er groei is geboekt 'in voor KPN relevante segmen ten'. Hij stelde dat het bedrijf de vooruitzichten voor heel 2003 nogmaals verhoogt, gezien het goede eerste half jaar. Scheepbouwer lijkt succes te hebben in het vergroten van de kasstroom, een doelstelling die hij bij zijn aantreden al verkon digde. Met een grotere kas stroom wilde hij de enorme schuldenlast verkleinen. De vrije kasstroom bedroeg in het tweede kwartaal 711 miljoen euro, vorig jaar was dat nog 412 miljoen euro. De netto schuldenlast daalde in april, mei en juni naar 10,2 mil jard. Het aflossen van schulden, mede door de verkoop van acti viteiten, zoals het belang in Cesky Telecom, zorgt inmiddels voor een hogere waardering door kredietbeoordelaars als Moody's en S&P. Daardoor da len de rentelasten. KPN is nog altijd bezig met om vangrijke besparingen op inves teringen en personeel. Het aan tal voltijdbanen in Nederland nam het achterliggende kwar taal af met 317 tot 19.167. zit op de thuisbasis Londen- Heathrow, is dat nog steeds een belangrijke reden om een oogje op de Nederlandse luchtvaart maatschappij te hebben. For meel meldt de KLM overigens ook met de Britten over samen werking te praten, maar dit lijkt vooral een manier om Air Fran ce te bewegen tot concessies. Het groeipotentieel van Schip hol is echter ook voor de Fran sen een aantrekkelijk aspect. Natuurlijk wil Air France zo veel mogelijk vluchten in Parijs blij ven afhandelen. Maar bij de be oogde gezamenlijke groei van een combinatie Air France- /KLM -waarbij op termijn wel licht wordt gefuseerd- is wel degelijk de groeicapaciteit van Schiphol nodig. De Parijse luchthaven Charles de Gaulle loopt over enkele jaren aan te gen de groeilimiet van 55 mil joen passagiers die is opgelegd na het neerstorten van een Concorde in het jaar 2000. En de plannen voor een nieuwe, derde luchthaven bij Parijs zijn voorlopig afgeblazen, mede met het oog op de verwachte alliantie Air France/KLM waar bij Schiphol die rol kan vervul len. De aanzwellende geruchten stroom over een op handen zijnd akkoord, gevoed door de Franse pers, deed de beurs koers van de KLM en Air France begin deze week stijgen. Maar de officiële aankondiging is op nieuw uitgebleven. Volgens een KLM-woordvoerder zijn er nog geen knopen doorgehakt. KPN-topman Scheepbouwer. Foto ANP/Marcel Antonisse BEURS IN ZICHT veren. Nu moeten gebruikers de beveiliging zelf nog inscha kelen. Overigens blijkt dat de meeste grote bedrijven wel goed zijn beveiligd tegen virus sen. Het maken van een gloednieuw virus geeft een gevoel van macht, zegt Van Leeuwen van Pine Technology. „De hackers wereld is een soort commune, ze kennen elkaar allemaal. Er heerst ook een hiërarchie. De gene die het meest agressieve virus weet te maken, staat hoog in aanzien. Zo'n hacker wil la ten zien dat hij intelligenter is dan Microsoft-topman Bill Ga tes." Valt u niets bijzonders op, als u buiten over straat loopt? Alle mussen van het dak gevallen! Het weer is zo ontzettend mooi, dat zelfs op de aandelenbeurs de zon doorbreekt. De AEX heeft als laatste grote beursin dex eindelijk de slotstand van eind 2002 weten te evenaren. Momenteel geeft de teller zelfs een klein plusje aan van enkele procenten. Op zichzelf krijg je daar misschien nog geen bij zonder warm gevoel van, maar vergeleken met de zware de pressies in de eerste maanden van het jaar is dit paradijselijk. De koersontwikkelingen sinds maart staan in schril contrast met de economische berichten. Snel toenemende werkloos heid, extra bezuinigingen bij de overheid, sombere bespiegelingen van economen, terughou dende commentaren van bedrijven, er zijn genoeg wolkenvelden om je zorgen over te maken. De beurs loopt echter op Om dat de weersverwach ting gunstig is. Aan de andere zijde van de grote plas zijn de radiatoren zo hoog gedraaid, dat de tem peratuur daar begint op te lopen. De heer Bush heeft zo veel be lastinggeld teruggegeven aan gezinnen, dat de consumptie daar merkbaar van profiteert. En de heer Greenspan heeft aangekondigd dat hij voorlopig het klimaat niet hoeft af te koe len met hogere rentestanden. Die twee factoren samen geven een enorme impuls aan het economische klimaat. Het zou dan ook eerder een wonder zijn geweest als de ijskou NIET zou zijn verdwenen. Het valt te hopen dat de impuls krachtig genoeg is om de tem peratuur structureel te verho gen. Als de vooruitzichten ver beteren, gaan bedrijven mis schien meer investeren en komt de motor weer op gang. Er zijn echter nogal wat analis ten die daar grote vraagtekens bij zetten. Een van de belang rijkste obstakels voor nieuw elan is de extreem lage bezet tingsgraad in de industrie. Be drijven zitten nog altijd zo ruim in de productiecapaciteit, dat zelfs een enorme toename van de vraag gemakkelijk kan wor- Wim Fonteine Private Banking ABN Amro Haarlem den opgevangen zonder nieuwe investeringen. Zij willen hun pas gerepareerde balansver houdingen niet snel opnieuw bezwaren. Een ander obstakel is de rente ontwikkeling op de kapitaal markt. Tot begin juni leek de rente op staatsleningen alleen maar te kunnen dalen. Daaraan gekoppeld, was de hypotheek rente zo laag geworden dat consumenten met goedkoop geld hun uitgaven bleven ver hogen. De laatste maanden doet zich echter een scherpe omslag voor. Dit heeft er in Amerika al toe geleid, dat het aantal oversluitingen van hypo theken met 60 procent is ge daald. Hoewel deze rente nog altijd lager is dan een jaar gele den, raakt de enorme stimulans die uitging van de hypotheken- markt een beetje uit gewerkt. Maar op dit moment klimt de temperatuur in Amerika dus dui delijk omhoog. De verwachting is dat Europa en Azië met enige vertraging daarvan kunnen meeprofiteren en dat biedt perspectief. Aantrekkende groei en lage inflatie zijn gunstig voor de aan- delenbelegger. Nu ook de dollar zich herstelt, wijst de weersver wachting de goede kant uit en reiken de beursindices over hun weerstandenffeen naar nieuwe hoogten. Het weerbeeld is echter nog al lerminst stabiel. Een analist van Nomura voorspelt zelfs dat we in september of oktober weer nieuwe koufronten - hij noemt dat beurscrashes - over ons heen krijgen, en hij staat daarin niet alleen. Wij zijn beslist minder pessi mistisch, maar zouden toch wel voorzichtig willen blijven. Het beste advies is waarschijnlijk om met volle teugen te genie ten van iedere dag mooi weer, maar de regenjas mee te ne men. Koop aandelen nu de koersen stijgen, maar zorg dat u niet in de kou komt te staan als het weer onverhoopt mocht omslaan. Het zal trouwens heus niet meer zo heet worden als eind jaren negentig, toen alle haviken van het dak vielen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7