Liquidatie klap voor Abbas BUITENLAND Ali Chemicali, beul van Saddam, alsnog gestrikt Hambali plande ook aanslagen ambassades i Radicale Palestijnen zeggen bestand op na dood Hamas-leider Akkoord in Duitsland over aanpak gezondheidszorg Poolkap Mars smelt Onderzoek doden door hitte in Spanje en Italië Ook senaat in Argentinië verklaart amnestie nietig Tien Geboden als steen des aanstoots in rechtbank Blair moet volgende week voor commissie getuigen j bosbrand jd-Frankrijk -meinet Drie bos- ijn gisteravond vrij- ijdig uitgebroken in alcrijk. Ongeveer 900 Wieden proberen het J>t Maures-massief bij tTropez onder contro- ren. De vlammen heb- cn La Garde-Freinet en finmiddels 400 hecta- ^woest, in een gebied uli al 25.000 hectare Ij ten prooi viel aan de V Daardoor kwamen sen om het leven, on- oien Nederlandse. pt naar huis indere tong ijt)e eerste patiënt ooit ngtransplantatie heeft n is gisteren ontslagen ikenhuis in Wenen, ar ge man, die een jjdige tumor in zijn en deel van zijn kaak uf opnieuw leren pra ten. De getransplan- pg wordt niet afgesto- jhechtingen genezen (het ziekenhuis weten, ;Jjertien uur durende jp 19 juli werd uitge- ln arresteren Ambassadeur 9»en Iraanse voormali- Btkadeur is in Groot- lel aangehouden, om- bokken zou zijn ge ien terroristische aan- joods centrum in de _4e hoofdstad Buenos ~ïn jaar geleden. Daar- Bien 85 mensen om en raakten honderden lldus New Scotland jchtend. De 47-jarige Smanpour, die onder aan de universiteit (m, moet voor een iter komen wegens ingsverzoek dat de regering tegen hem idere Iraniërs heeft en reizen truck )rie kinderen hebben nder een vrachtwa- bmeter afgelegd. De spn het midden van t het noordoosten. |fl Spaanse politie zijn peren van acht tot afkomstig uit ca. De chauffeur van itie ontdekte de ver toen hij na een stad Ciudad Real le voortzetten. er naar lin Verona jp uitnodiging van de J/an de Europese Jt Romano Prodi Suitse bondskanse- d Schroder van- et openluchttheater een voorstelling van armen bij. Ook de premier Silvio Berlus- de partij. Schroder Vakantie in Italië af *tal beledigende op- van Italiaanse politi ci consternatie leid- ide Berlusconi een •arlementariër een idaat voor de rol er in een nazi- ikamp in een film. taker naar Srittannië I - De Amerikaanse fToby Studabaker is pr Duitsland aan ïië uitgeleverd, fe Studabaker ver- lio juli enkele dagen pet een 12-jarig Brits aun Pennington, |et internet had ont- oet in Groot-Brit- Ide rechtbank ver- 1 verdenking van dachten Djindjic Het Servische open- Wie heeft 44 men- van beschuldiging irband met de remier Zoran Dj- ;r hen zijn de voort- ilorad 'Legija' Luko- aas en voormalig at van de politie- Rode Baretten, en nationalistische po- av Seselj, die vastzit J. Djindjic werd op tmoord. ntslag •fddoek Het dragen van een is geen rechtvaardi- itslag. Dat heeft het ltsorgaan in Duits- ndesverfassungsge- sruhe, gisteren be srokken vrouw, in een warenhuis lat Hessen, wil om denen ook tijdens i hoofddoekje dra- vrijdag 22 augustus 2003 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De liquidatie door Isra el van een vooraanstaande Ha mas-leider en bedreigingen door de Harnas, hebben het aftreden van premier Machmoud Abbas (Aboe-Mazen) bijna onvermijde lijk gemaakt. De radicale Pales tijnse organisaties hebben bo vendien gisteren formeel laten weten dat de 'hudna', de eind juni afgekondigde Palestijnse wapenstilstand, niet meer be staat. Ze hebben nieuwe terreur acties in Israël aangekondigd. Het oplaaien van het geweld betekent dat ook de routekaart, het internationale vredesplan, het gevaar loopt een vroege dood te sterven. In een wanho pige poging te redden wat er nog te redden valt, heeft de Amerikaanse regering alle par tijen gewaarschuwd dat het op geven van het vredesplan zeer ernstige gevolgen zal hebben. „Het einde van de routebe schrijving is een klif, waar beide partijen vanaf zullen vallen", zei minister van buitenlandse zaken Colin Powell gisteravond. Later deed Scott McClellan, de nieuwe woordvoerder van het Witte Huis, een beroep op Isra el te beseffen waar het mee be zig is. „Israël heeft het recht zich te verdedigen, maar het moet de uitwerking van zijn da den op het vredesproces in aanmerking nemen", zei hij. Woensdagavond nog liet Israël weten dat het Palestijnse Be stuur een laatste kans zou krij gen Harnas en de Islamitische Jihad te bestrijden alvorens het een militair actieplan ten uit voer zou brengen. Premier Ariel Sharon en minister van defen sie Shaul Mofaz leken bereid premier Aboe-Mazen en diens veiligheidsman, kolonel Mo- Honderden aanspraken op beloning bangkok/efe-afp - De gevan gengenomen terroristenleider Hambali was van plan aansla gen te laten plegen op Westerse ambassades in Thailand. Onder meer de diplomatieke posten van de Verenigde Staten, Israël en Australië in Bangkok waren doelwit. Dat is volgens de Thai se premier Shinawatra naar vo ren gekomen uit verhoren van het kopstuk van de terreurbe weging Jemaah Islamiyah. Hambali werd op 11 augustus in Thailand gearresteerd na een vermoedelijke tip van een al eerder gearresteerd al-Qaeda- lid. Hambali zou de verbin dingsman tussen de twee ter reurorganisaties zijn. Thaise veiligheidsfunctionarissen heb ben hem kort na de arrestatie overgedragen aan hun Ameri kaanse collega's. Sindsdien wordt hij op een onbekende plek verhoord. Hambali wordt er onder meer van verdacht be trokken te zijn geweest bij de aanslagen op Bali in oktober, waarbij 202 mensen omkwa men. berlijn/dpa-anp - Na urenlange beraadslagingen heeft de Duit se regering in de vannacht een akkoord bereikt met oppositie partij CDU/CSU over ingrijpen de hervormingen in de gezond heidszorg. Met de politieke doorbraak is de weg vrij voor een wetsvoorstel dat in septem ber aan het Duitse parlement zal worden voorgelegd. Het politieke akkoord, waarover de partijen het in juli al groten deels eens werden, betekent onder meer dat Duitsers een ei gen bijdrage moeten betalen voor medicijnen en ziekenhuis verblijf, en dat het standaard pakket van het ziekenfonds wordt uitgekleed. De opvallende samenwerking tussen coalitie en oppositie was bittere noodzaak voor bonds kanselier Schroder. Zijn SPD en de Groenen hebben in de Bondsdag, de Tweede Kamer, een meerderheid, maar in de Bondsraad, de Eerste Kamer waarin de deelstaten zijn verte genwoordigd, niet. Voor een hervormingspakket is de in- hammed Dahlan, ongeveer 72 uur te gunnen om op te treden. Maar de legerleiding drong aan op snellere actie. Gistermiddag, vuurden Israëlische gevechts helikopters vier anti-tankraket ten af op de auto van Ismael Aboe-Shanab, een van de hoog ste leiders van Harnas. Aboe- Shanab reed op dat moment door een drukke wijk van Gaza- stad, vergezeld van twee lijf wachten, die eveneens om het leven kwamen. De reacties in Gaza op de liqui datie waren fel. Gisteravond verschenen meer dan tiendui zend betogers in de straten van Gaza-stad. Afgelopen nacht schoten leden van Izadin al- Kassem, de gewapende arm van de Harnas, vijf Kassem-ra- ketten in de richting van het stadje Sderot, het enige doel in Israël dat binnen het bereik ligt van het primitieve wapen. Er was alleen materiële schade. Een dag voor de Palestijn Raed Mesk zichzelf opblies in een stadsbus in Jeruzalem, liet hij dit portret met zijn kinderen maken. De 29-jari- ge iman uit Hebron had een dochtertje van 2 en een zoontje van 3. Zijn weduwe is vijf maanden zwanger. Bij de aanslag kwamen 20 mensen om.Foto: AP Het Engelstalige dagblad Cam bodia Daily meldde vandaag dat Hambali Cambodja als uit valsbasis voor zijn terreur cam pagne in Zuid-Oost Azië wilde gebruiken. Cambodjaanse ge tuigen hebben tegen de krant verklaard dat de 37-jarige terro ristenleider van september 2002 tot mei dit jaar een apparte ment heeft gehuurd in het cen trum van Phnom Penh. Ham bali en zijn handlangers zouden in het buurland van Thailand valse paspoorten hebben pro beren te bemachtigen. Intussen proberen honderden Thaise politie en veiligheids functionarissen die zeggen dat ze een aandeel hadden in de ar restatie van Hambali, aan spraak te maken op de beloning die door de Amerikanen is uit geloofd. Direct na de arrestatie zei een Thaise minister dat de 4 miljoen dollar gewoon in de staatskas zou belanden, maar premier Shinawatra herriep dit en zei dat 'direct betrokkenen' in aanmerking komen voor de beloning. stemming van de Bondsraad vereist. De aanpassingen in het stelsel zijn volgens Schroder broodnodig. Het stelsel dreigt onder meer door de vergrijzing onbetaalbaar te worden. De Duitse ziekenfondsen zien hun uitgaven alleen maar stijgen, en dat legt ook een beslag op de werkgevers die in Duitsland re latief veel meebetalen aan de premies. Volgens opgave van de Duitse overheid beliepen de uitgaven van de ziekenfondsen in 2002 liefst 143,4 miljard euro tegen 107,6 miljard in 1992. Bijko mend probleem is dat de Duit se gezondheidszorg volgens deskundigen onvoldoende effi ciënt is. Door verbetering van de werkwijzen en door de in voering van een doorzichtiger systeem kan er zo'n 35 miljard euro bespaard worden, zo bere kenden experts. Voor de meeste Duitsers betekenen de plannen, de ingrijpendste in Duitsland tot dusver, vooral dat ze zelf dieper in de buidel moeten tas ten. Washington - Niet alleen op aarde is het deze zomer heet. Op de planeet Mars lijkt de Zuid poolkap in recordtempo te smel ten. De poolkappen van Mars be staan niet, zoals de onze, uit ki lometers dik ijs, maar uit relatief dunne lagen koolzuursneeuw. Dat heeft een temperatuur van ongeveer 120 graden onder nul. Nu het ook op Mars (waar het jaar bijna twee keer zo lang duurt) zomer is, wordt de bevro ren kooldioxide uitbundig door de zon beschenen, en dat ver dampt. Dat proces gaat snel om dat de planeet het punt nadert waarop hij het dichtst staat bij de zon. De planeet staat op het ogenblik ook nog eens dicht bij de aarde waardoor het smelten ook goed is te zien met behulp van telescopen. Op de foto die onlangs werd gemaakt door de sinds eind 1997 om Mars draai ende Mars Global Surveyor (MGS) is het smeitproces goed zichtbaar. De kleinst zichtbare details zijn slechts enkele meters groot. Foto: GPD/NASA door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - In april dacht iedereen dat Ali Hassan al-Majid was omgekomen bij een bom aanval op Basra, in het zuiden van Irak. Zijn lijk werd echter nimmer gevonden, en de reden daarvan is nu zonneklaar. De ne crologieën over 'Ali Chemicali' waren te vroeg geschreven. Des ondanks heeft al-Majid niet aan de lange arm van de Amerikanen kunnen ontsnappen. De num mer vijf op de lijst van 55 meest gezochte Irakezen zit vast op een onbekende locatie. Hij is een be langrijke kandidaat voor berech ting als oorlogsmisdadiger. De meedogenloze neef van Saddam Hoessein - in 1938 of 1939 geboren in de buurt van Tikrit - voerde het vuile werk uit voor de Iraakse dictator en leek er nog genoegen in te scheppen ook. Zijn bijnaam kreeg hij door de door hem geleide Anfal-ope- ratie, waarbij in 1988 100.000 (schatting van al-Majid) tot 182.000 Koerden (schatting Koerdische leiding) in het noor den van Irak werden uitge moord, met gebruik van chemi caliën. Daar voelde Ali Chemicali wei nig gewetenswroeging over, noch was hij bang voor de ge volgen zo blijkt uit een uit spraak van 26 mei 1988 die op band is vastgelegd: „Ik zal ze al lemaal vermoorden met chemi sche wapens. Wie zal er iets van zeggen? De internationale ge meenschap? Lazer op." Tot op de dag van vandaag is geen en- Ali Hassan al-Majid. Foto: Reuters/Suhaib Salem kele Irakees gestraft voor de ge nocide. Ook voor en na de uitroeiing van de Koerden onderscheidde Ali Hassan al-Majid zich door zijn bloeddorstigheid. Hij joeg met 'angstaanjagende' ijver op vijanden van Saddam Hoessein. In 1983 maakte hij naam door alle inwoners van het dorpje Dujail uit te moorden, als wraak voor een mislukte moordaan slag op Saddam waarbij dorps bewoners betrokken zouden zijn geweest. Na de Iraakse invasie van Koe weit werd hij aangesteld als gouverneur van de bezette 'provincie'. Hij liet er martelka mers aanleggen, moordde naar willekeur en verrijkte zichzelf. Onder zijn leiding verdwenen 600 Koeweiti. Hij vervolgde zijn carrière als minister van defen sie, maar medio jaren negentig leek hij uit de gratie te zijn ge raakt. In 1996 zag hij kans om weer in een goed blaadje te ko men bij Saddam Hoessein. Hij zag er persoonlijk op toe dat twee schoonzoons van Saddam Hoessein - zoons van Ali's broer - werden gedood. Het duo was naar Jordanië gevlucht maar keerde na beloften van amnestie terug. Ook andere fa milieleden werden omgebracht. De loyale neef en beul van Sad dam kreeg weer wat partij- en veiligheidsfuncties en toen de Amerikaans-Britse invasie na derde werd Ali Hassan al-Majid naar het zuiden van Irak ge stuurd als commandant. Na een bombardement op zijn huis in Basra namen de Britse en Amerikaanse strijdkrachten aan dat hij dood was. Maar in juni zei Richard Myers, de Ame rikaanse chef defensiestaf, dat getuigenissen van Iraakse ge vangenen erop duiden dat al- Majid nog leefde. Het Centrale Commando heeft geen details bekend gemaakt over de gevan genneming van de 'schoppen koning'. madrid/rtr/afp - De Spaanse en Italiaanse ministeries voor Volksgezondheid hebben op dracht gegeven voor een uit voerig onderzoek naar het mo gelijk grote aantal sterfgevallen tijdens de hittegolf die de lan den deze zomer teisterde. In Spanje liep het dodental door de extreme temperaturen van de afgelopen weken offici eel op naar honderd. Spaanse media berichtten echter over een veel groter aantal slachtof fers, vooral onder bejaarden. Zo wees een onderzoek van de krant La Vanguardia uit dat er meer dan duizend doden te be treuren zouden zijn. Het dag blad baseert dit op cijfers van uitvaartcentra en de burgerlijke stand. Een medewerkster van het mi nisterie wilde de situatie in Spanje niet vergelijken met die in Frankrijk. „De Spaanse be volking is gewend om met hitte om te gaan, zelfs de analfabe ten weten wat ze moeten doen", aldus de regeringsfunc tionaris. Voor Italië ontbreken officiële cijfers. Volgens de media zou het om rond duizend doden gaan. Zij baseren zich op getal len van reddingsdiensten. In Portugal heeft de hittegolf in de periode tussen eind juli en midden augustus ruim 1300 mensen het leven gekost. Zo blijkt uit voorlopige cijfers van het Portugese ministerie voor Volksgezondheid. De hittegolf was de langste en heetste die tot nu toe Portugal heeft getrof fen. De hoge temperaturen veroor zaakten ook de ergste bosbran den die Portugal troffen sinds twintig jaar. Een gebied ter grootte van Luxemburg werd in de as gelegd en achttien men sen stierven als gevolg van rook of vuur. Volgens een Portugese meteoroloog moet Portugal meer doen om haar bevolking te beschermen tegen extreme hitte, zoals meer airconditio ning en betere communicatie middelen voor ziekenhuizen en bejaardentehuizen. Ook in Frankrijk constateerden de autoriteiten ernstige tekort komingen in de gezondheids zorg. President Chirac beloofde er alles aan doen om deze pro blemen weg te werken. Chirac heeft de regering gevraagd alle oorzaken van het drama 'in diepte te analyseren in volledi ge openbaarheid'. Het dodental als gevolg van de hitte is in Frankrijk mogelijk al opgelopen tot meer dan 10.000. nooit teruggevonden. De leiders van de junta kunnen door de nietigverklaring van de amnestiewetten overigens niet voor schendingen van de men senrechten worden vervolgd. Jorge Vïdela en Emilio Massera zijn berecht en veroordeeld in 1985, maar kregen enkele jaren later gratie van de toenmalige president Carlos Menem. Tegen Videla loopt in Argenti nië nog wel een andere zaak. Hij is aangeklaagd wegens het ontvoeren van kleine kinderen van politieke tegenstanders. Hij staat onder huisarrest. De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzon heeft gisteren gevraagd om de uitlevering van 14 voormalige officieren we gens misdrijven begaan tijdens de dictatuur. Dinsdag vroeg Garzon al om de uitlevering van 25 andere officieren en één burger. In totaal wil de rechter 46 Argentijnen laten vervolgen wegens genocide, terrorisme en foltering. Drie Argentijnen zijn voortvluchtig, drie zijn overle den. Bij de 14 nieuwe namen zijn ook de voormalige juntalei ders Videla en Massera. buenos aires/anp-afp-efe - De Argentijnse senaat heeft giste ren de amnestiewetten voor schenders van de mensenrech ten tijdens het juntabewind (1976-1983) nietig verklaard. Vorige week nam het Huis van Afgevaardigden al dezelfde be slissing. De uiteindelijke beslis sing over de amnestie ligt ech ter in handen van het Argen tijnse gerechtshof. De amnestiewetten zijn enkele jaren na het juntabewind inge steld. De Argentijnse president Kirchner oefent druk uit op het gerechtshof om de wetten te annuleren. De beslissingen van de Senaat en het Huis van Afge vaardigden worden gezien als steun in de rug van de presi dent. Die nam sinds zijn instal latie eerder dit jaar al verschei dene maatregelen waardoor schenders van de mensenrech ten mogelijk alsnog kunnen worden vervolgd. Tijdens het juntabewind zijn naar schatting 15.000 tot 30.000 tegenstanders van het militaire regime om het leven gekomen. De meesten van hen werden ontvoerd en hun lichamen zijn Montgomery - Een monu ment voor de Tien Geboden in de hoogste rechtbank van de Amerikaanse staat Alaba ma heeft tot commotie ge leid. Ondanks dwangbeve len weigert de hoogste rech ter van de staat, Roy Moore, de steen uit het gerechtsge bouw te verwijderen. Het blok graniet was twee jaar geleden op zijn initiatief geplaatst 'omdat God de ba sis van ons rechtssysteem is'. Een rechter van de hoofd stad Montgomery dreigde de hogere rechter Moore echter met een boete van 5000 dollar voor elke dag dat 'Roys Heilige Rots' zich nog in de entreehal van het ge bouw bevindt. Ook het Amerikaanse hoog gerechtshof in Washington oordeelde dat de steen in druist tegen het in de grond wet verankerde principe van scheiding van kerk en staat, meldden Amerikaanse me dia. Gisteren bepaalden de collega's van Moore dat de granieten steen zo snel mo gelijk moet verdwijnen. De politie zag zich genoodzaakt sympathisanten van de dwarsliggende rechter uit het gerechtsgebouw te zet ten. Agenten verrichtten ze ker 21 arrestaties. Moore kondigde aan opnieuw naar de rechter te stappen. londen/afp-rtr-anp - De Britse premier Blair zal volgende week donderdag getuigen voor de Hutton-commissie die de dood van regeringsadviseur David Kelly onderzoekt. Voorzitter Lord Hutton maakte de komst van de Britse regeringsleider donderdag wereldkundig. Ook verklaarde hij dat een dag eer der minister van Defensie Hoon zijn verhaal zal komen doen voor de commissie. De Hutton-commissie onder zoekt de dood van microbio loog en wapendeskundige Kel ly. Die heeft waarschijnlijk zelf moord gepleegd, nadat hij de spil was geworden in een ruzie tussen de Britse omroep BBC en de regering over een rapport van de inlichtingendienst over Irak. Zijn lichaam werd in een bos bij zijn huis gevonden. Volgens de krant Sunday Tele graph heeft Hoon in telefoni sche gesprekken gezegd dat hij bereid is de rol van zondebok in de zaak-Kelly op zich te nemen. Hij zou zelfs willen aftreden om te voorkomen dat Blair verder in het nauw raakt. David Broucher, de Britse ver tegenwoordiger bij de VN-ont- wapeningsconferentie in Genè- ve, zei gisteren voor de Hutton- commisie dat KqUy in februari had gezegd dat riij nog eens 'dood in de bossen zou worden gevonden', als Britse militairen Irak zouden aanvallen. Brou cher liet weten dat hij die op merking destijds niet serieus had genomen. De Australische regering ligt in middels ook onder vuur. Vol gens een voormalige analist van de inlichtingendienst, Andrew Wilkie, is bewust informatie aangedikt om de invasie te rechtvaardigen. Dat heeft hij gezegd op de eerste dag van een parlementair onderzoek naar de Australische deelname aan de oorlog in Irak. Het land stuurde 2.000 militairen. „Soms werd er zo sterk overdreven dat het regelrecht oneerlijk werd", aldus Wilkie, die in maart zijn post bij de inlichtingendienst opgaf uit onvrede over de Au stralische steun voor de oorlog.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5