Iedereen gaat er op achteruit BINNENLAND Ouders rammen en steken erop los bij basisschool Arjen Hilbers wist niet van negatief reisadvies n Duurdere sigaret en minder belastingaftrek CDA-fractie telt zuinigjes zegeningen zwaar pakket CBS schat aantal doden door hitte op 500-1000 Nokia waarschuwt voor gevaarlijke gsm-batterijen 'Tijd voor vrouw als generaal Jojo-record i verdachten wven vrijuit H - Justitie in Den left het onderzoek te- verdachten in de nse ontuchtzaak ge it heeft een woord- jsteren bevestigd. Jus- e het onderzoek naar nidat het de zaak niet g. De twee Eindhove- 153 en 23 jaar oud, Jrdacht van het ple- Jntucht met minderja- )ns in het Anne Frank- k Volgens de woord- Jomt de zaak tegen de Je verdachten wel identificatie jukkig toeval >en - Het verkeerd kren van een dode man deze maand was vol- plitie in Friesland een Hge samenloop van bheden'. Uit intern f blijkt dat de politie fe wettelijke voor- beeft gehandeld. De p erg op iemand an ten. Twee mensen pde man als een 61- uit Sneek zonder en verblijfplaats, politieagente als de van een pension n eerder woonde l Het is wettelijk ver- trsoon door ten bekenden te laten Kht voor ie hooligans Voetbalvandalen istig misdragen op gen van ADO Den en een keiharde k politie en justitie Ben. Het openbaar Den Haag meldde t personen die in of istadion strafbare fei- kvia snelrecht wor- Voetbalvandalen l keer gepakt worden vergrijpen, kun- picht krijgen. Ze n dan op een wed- clden bij de politie, (et bij de wedstrijd (klimmer rt geding - Zembla heeft het k dat bergbeklimmer r had aangespan nen. In de docu- zie om de top was uctie te zien van ergbeklimmingen n de uitzending zeg- ners Frank ert Weijdert dat ze J of Naar ooit de top aParbat in «ft bereikt. aat gezocht rdenaar - Het gerechtshof len helpt mee een zoeken voor de 62- oordenaar uit 'e man, die vorige iroordeeld tot le- jens het doden van iti^uees, heeft inmid- Ivocaten aan de ee-Volgens persraads- he>an is het onzeker of troep, dat op 9 sep- it, doorgaat. In eer- is de man er zelf bbldelijk voor een ad- iden. „Maar we lemaal belang bij lerjak doorgaat", aldus vrijdag 22 augustus 2003 den haag/gpd - Na een dikke week van schrappen en strepen heeft het kabinet het extra bezuinigingskarwei voor vol gend jaar bijna geklaard, ledereen gaat er op achteruit, zoals premier Balkenende vorige week al beloofde. Het bezuini gingspakket waar alle ministers naar alle waarschijnlijkheid vandaag ja tegen zeg gen, bedraagt om en nabij de 4 miljard Hoewel het pakket pas bekend wordt gemaakt op prinsjesdag, zijn de volgen de maatregelen al bekend: Belastingaftrek van premies voor VUT en prepensioen wordt eerder afgeschaft: 1,2 miljard euro extra belastinginkom sten. Accijnzen voor tabak gaan omhoog: 0,5 miljard euro. Rokers moeten rekening houden met een prijsverhoging van 50 eurocent per pakje sigaretten. Ingrepen in de sociale zekerheid: 0,5 miljard euro. Het betreft hier voorname lijk het naar voren halen van al afgespro ken bezuinigingsmaatregelen, zoals de herkeuring van WAO'ers onder de 45 jaar volgens de nieuwe, strengere crite ria. Korting op het Gemeente- en Provin ciefonds. Gemeente- en provinciebestu ren ontvangen 350 miljoen euro minder van de staat. Ingrepen in de gezondheidszorg: 300 miljoen euro. Tussen de mix van maat regelen zitten het verwijderen van de pil uit het ziekenfonds en de herinvoering van de 'medicijnknaak' (bijbetalen per recept). Uitstellen van extra uitgaven: 300 mil joen euro. Diverse ministeries hebben extra geld toegezegd gekregen. Een deel van dat geld blijft voorlopig in de schat kist. Rest nog een gat van 900 miljoen euro. Over de invulling van dat bedrag wordt geheimzinnig gedaan, omdat daar nog over wordt gesproken in het kabinet. Volgens een ingewijde gaat het om een veelvoud een maatregelen die 'niet alle maal even enthousiast zullen worden ontvangen door de burger'. Aanvankelijk dacht minister Zalm vijf miljard extra te moeten bezuinigen. Dat dat lager is uitgevallen, is te danken aan een meevaller. De pensioenfondsen za gen hun aandelenbezit het afgelopen jaar in waarde kelderen. Daardoor maakten ze bekend de pensioenpremies jarenlang fors te moeten verhogen. Nu de aandelenkoersen weer zijn aange trokken blijken de premies toch minder te hoeven stijgen. De aftrekpost 'pensi oenpremies' valt dus lager uit, waardoor de overheid meer loonbelasting binnen krijgt dan geraamd. Die meevaller blijkt goed voor zo'n 700 miljoen euro. Daarnaast had Zalm nog zo'n 300 mil joen euro aan meevallers bijeen ge sprokkeld. „Want ik heb altijd wat reser ves in mijn pakket om zacht te landen", zei hij gisteren na afloop van het kabi netsberaad. De onderhandelingen verliepen stroef, doordat de ministers opeens het bedrag dat zij in één jaar tijd moeten bezuini gen zagen verdubbelen. Dat was een bit tere pil. Vooral minister De Geus van so ciale zaken heeft het daarbij zwaar voor de kiezen gekregen. Als zijn uitgaven bo ven zijn begroting uitkomen, moet hij zelf op andere posten bezuinigen om het tekort op te vangen. De Geus moet 500 miljoen euro inleveren. Amsterdam - Amsterdamse studenten hebben gisteren het wereldrecord jojoën verbeterd. De recordpoging was onderdeel van de introductieweek van de Universiteit van Am sterdam en de Vrije Universiteit. De studenten jojoden met z'n 726-en, en verpletterden daarmee het wereldrecord dat op 425 stond. Foto: ANP/Robin Utrecht rerdachten ins-zaak vrij In de zaak van de aude bij museum in Beuningen in zit binnenkort nog ferdachte vast. Dat is bateur die bij het 1 dienst was. Justitie I een andere man raadkamer van de aeeft besloten dat ferdachte per l sep- l studie economie ken. Er zou onge- len euro verduisterd (rfdverdachte in deze ïnvindbaar voor de jrerdachte opgepakt - De 21-jarige man wordt verdacht gewelddadige ze en een beroving op |ide bij Hilversum, "rachten voor feiten aangehou- d er toen van be- op 17 april 2001 s van twaalf en der- d verkracht. De en in Drachten ïrd ervan beschul- bijna twee maan- fprobeerd had een joningse te ver lij moest voor de 'verschijnen. De in het gerechtshof in n spraken hem j. Er was onvoldoen- iwijs. den haag/gpd - Bij een steekpartij voor de protestants-christelijke basisschool Prinsehaghe in de Haagse binnenstad zijn gistermiddag een man en een 16-ja- rig meisje gewond geraakt. De politie heeft vier personen aangehouden, onder wie de beide gewonden. Het geweld zou te maken hebben met een slepend conflict tussen enkele groe pen ouders. De politie is al enige tijd be kend met de spanningen. Op het moment van de steekpartij, om streeks drie uur, stonden tientallen ou ders voor de school te wachten op hun kinderen. Volgens een ooggetuige gingen twee mannen elkaar met een ketting en een ijzeren fietsslot te lijf. Ook anderen raak ten bij de vechtpartij betrokken. Wie het mes gebruikt heeft, kon de getuige niet zien. Ze zag wel dat het ongeveer 16-ja- rige meisje bloedde en het uitschreeuw de van angst en pijn. Veel ouders namen de benen toen ze hoorden dat de politie in aantocht was. De twee gewonden werden overgebracht naar ziekenhuizen in de stad. Over hun toestand kon de politie gisteravond nog geen mededelin gen doen. Een leerkracht zei dat weinig kinderen van de vechtpartij getuige zijn geweest. De scholieren waren nog niet gearri veerd. Ze worden dagelijks wegens sloop Bevrijde gijzelaar wil geen kwaad horen over zijn ontvoerders door Ed Blaauw den haag - Arjen Hilbers zegt geen kwaad woord over de fun damentalistische moslimstrij ders die hem zes maanden in Al gerije gevangen hebben gehou den. „Ze hebben ons niet mis handeld en gemarteld of zo, ze hebben ons juist correct behan deld. En honger heb ik ook niet geleden, ofschoon het voedsel dat we kregen wel wat eenzijdig was. Eerst veel bonen en later vooral rijst en pasta's." De 35-jarige ongetrouwde inge nieur oogt sterk vermagerd. „Ik ben negentien kilo afgevallen. Eigenlijk ben ik wel blij dat er een paar kilootjes af zijn." Hil bers gaf gistermiddag, een dag na zijn terugkomst in Neder land, een persconferentie in Den Haag. Hij zei vooral zijn fa milie te hebben gemist. „En ik heb al die tijd niet één keer een biertje kunnen drinken." Diep menselijk contact met zijn ontvoerders heeft Hilbers niet gehad. „Het contact met hun was zeker niet slecht, maar ik heb altijd de behoefte gehad om afstand te bewaren." Hoe wel de ontvoerders volgens Hil bers van meet af aan hebben gezegd dat ze de veertien gijze laars niet zouden doden en dat het hen om losgeld was te doen, zijn er perioden geweest waarin Hilbers bang was. „Ik was bij vlagen bang dat de af faire oneindig lang zou gaan duren. En ja, die onzekerheid waarin we verkeerden, we wer den om de zoveel tijd naar an dere plaatsen gebracht. Maar aan de andere kant, ik heb altijd vertrouwen gehad in een goede afloop." Om de tijd te doden speelden de gijzelaars - vier Zwitsers, ne gen Duitsers en Arjen Hilbers - 'Mens-erger-je-niet' en allerlei kaartspelletjes. Die hadden ze gemaakt van papier en karton. „En ik heb met mijn Duitse vrienden eindeloos over motor fietsen gepraat." Zijn motor is hij kwijt. 'Zonder twijfel!' gaat hij een nieuwe ko pen, maar zal zijn afgebroken rondreis door de Algerijnse Sa hara er voorlopig niet mee af maken. „Het blijft een fascine rende omgeving, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik voorlopig genoeg woestijn heb gezien. Als anderen mij om een reisadvies vragen zal ik zeker niet zeggen daar maar lekker naar toe te Arjen Hilbers. Foto: ANP/Jasper Juinen gaan." Hilbers vindt dat hij destijds goed voorbereid aan zijn reis is begonnen. Van een negatief reisadvies - Buitenlandse Zaken ontraadt toeristen sinds januari '99 de Algerijnse Sahara 'per manent' en 'ten sterkste' - wist hij niets. „De risico's had ik vol doende ingeschat. Wat ons is gebeurd dat bedenk je niet, dat overkomt je! Wie houdt er nou rekening mee dat je wordt over vallen door geloofsstrijders? Natuurlijk wist ik dat er gevaren aan mijn rondreis kleefden, maar aan de andere kant, er was geen negatief reisadvies of zo afgegeven." Tijdens de persconferentie maakt Hilbers een nerveuze in druk. Hij is zichtbaar verlegen met al die aandacht rond zijn persoon. „Ik lijk wel een beken de Nederlander", zei hij toen hij op het militaire vliegveld bij Keulen alle journalisten, came ramensen en fotografen had zien staan. Hilbers wordt tijdens de beant woording van vragen ter zijde gestaan door zijn broer Bert. Die snoert verslaggevers de mond die de opvatting van Ar jen Hilbers wilden horen over het meebetalen aan de gemaak te kosten door de Nederlandse en Duitse overheid. „Hij is hier alleen om over zijn persoonlijke belevenissen te praten." En kort over de toekomst. „Ik voel me fysiek en lichamelijk goed. De komende dagen ga ik de puzzel ontleden en Idjken hoe de stukjes in elkaar passen. En daarna wil ik mijn gewone le ven weer oppakken. Ik denk ook dat dat lukt. Maar eerst wil ik tot rust komen en even op vakantie." En op de vraag waarheen, deed Hilbers er glimlachend het zwijgen toe. Geen rekening Arjen Hilbers krijgt waar schijnlijk geen rekening in de bus voor de kosten die Nederland heeft gemaakt voor zijn vrijlating. De consulaire kosten in een ontvoeringszaak worden doorgaans niet doorbere kend, zei een woordvoer ster van Buitenlandse Za ken gisteren. Nederland houdt er wel rekening mee dat Duitsland nog aanklopt voor een bijdra ge in de kosten van de vrijlating. De Duitse rege ring heeft twee vliegtuigen van de luchtmacht plus een hoop personeel inge zet om de vrijlating van de groep te bewerkstelligen. Een eventuele bijdrage aan Duitsland zal echter evenmin aan Hilbers wor den doorberekend. Zwit serland heeft inmiddels al aangekondigd te zullen bijdragen aan de Duitse kosten. door Jaco van Lambalgen garderen - Is hij niet verbaasd dat minister Zalm deze week opeens 700 miljoen euro uit zijn mouw trok, waardoor ver dere bezuinigingen op de WW niet nodig waren? Er valt een lange stilte. CDA-fractievoorzit- ter Verhagen kijkt of hij er diep over na moet denken. Dan grijnst hij. „Nee, ik was niet ver baasd. Als je een beetje in de materie zit weet je dat op zulke posten geld kunt vinden." Om vlug te vervolgen: „Het belang rijkste is dat ze eruit zijn." De CDA-fractie zit twee dagen in Garderen 'op de hei' om zich voor te bereiden op het nieuwe parlementaire jaar. Natuurlijk zijn de bezuinigingen waar de vier belangrijkste ministers het over eens zijn geworden het ge sprek van de dag. Die bepalen immers de speelruimte van het kabinet én van de grootste re geringsfractie. En in deze zware economische tijden vindt ook het CDA het prettig dat de mi nister van financiën nog een paar honderd miljoen op de be groting vindt. Ook al betekent het dat hij daarmee de redder van de dag wordt, en niet CDA- premier Balkenende die zo'n afgewogen compromis had voorbereid. „Het kwam wel héél goed uit dat Zalm net op dit moment die meevaller vond", verwoordt fi nancieel woordvoerder Frans de Neree het gevoel in de frac tie. CDA-minister De Geus (sociale zaken) vermoedde al dat er in de hoek van de pensioenen nog wat te vinden was. Hij kreeg het alleen niet zwart op wit, zegt een CDA'er die dicht bij de on derhandelingen zat. Op het moment dat Balkenende aangaf dat het CDA eventueel wel wat wilde toegeven op de WW om de bezuinigingen rond te krij gen, kwam Zalm met zijn cij fers. Officieel willen de CDA'ers er niet teveel woorden meer aan vuil maken. „Ik tel mijn zege ningen", zegt Kamerlid en oud- vakbondsleidster Gerda Ver burg. „We hoeven nu niet meer in te grijpen in de WW. Het hele pakket is al zwaar." Maar de kritiek van de bonden, dat het CDA zich tot asociale maatregelen zou laten verlei den, zit de fractie niet lekker. Ach, die De Waal (FNV-voor zitter, red)", valt De Neree uit. „Die roept maar: onaanvaard baar! Maar waar komt hij dan mee? We moeten nu pijnlijke maatregelen nemen, om het herstel van de economie in gang te zetten." „Ik begrijp het wel", zegt Ver burg vergoelijkend. „Dat zijn eerste reacties. Maar ik kan me niet voorstellen dat ze niet met de regering om tafel gaan zit ten." „Het gaat om economisch herstel", zegt ook Verhagen. Dan is het tijd voor de groeps foto. De nieuwe fractie verza melt zich - luidruchtig ketend als een schoolklas - op het ga zon voor het hotel. Ze zitten al aan het diner als de premier binnenkomt. Het kabinet heeft de maatregelen van de vierhoek (Balkenende, Zalm, De Geus en Brinkhorst) nog niet goedge keurd. „Maar we hebben een uitstekend overleg gehad" Met een brede glimlach: „Ik ben een tevreden mens." en nieuwbouw van hun school naar schoolgebouwen elders in de stad ver voerd en 's middags weer opgehaald. Om te voorkomen dat de kinderen met de commotie geconfronteerd zouden worden, kregen de chauffeurs nog tij dens de rit opdracht naar de achterzijde van het schoolgebouw te rijden. Ook de kinderen van het aangrenzende kinder dagverblijf en de naschoolse opvang zouden er weinig van hebben gemerkt. voorburg/anp - Door de hitte in juli en augustus zijn waar schijnlijk 500 tot duizend men sen meer gestorven dan in een zomer met gemiddelde tempe raturen. Die schatting maakte onderzoeker J. Latten van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren. Meer dan enkele procenten zal die extra sterfte niet bedragen, denkt Latten. Het CBS maakte vorige week op basis van de sterftecijfers van juni en juli al bekend dat er 25 mensen per week meer dood gaan als de gemiddelde tempe ratuur een graad stijgt. Tot eind juli kwam het aantal extra do den in weken met hoge tempe raturen op in totaal vijfhon derd. De sterftecijfers over de eerste weken van augustus zijn nog niet bekend. Op basis van de cijfers over juni en juli schat Latten dat de hitte golf in augustus nog eens aan maximaal vijfhonderd mensen extra het leven heeft gekost. Latten is benieuwd naar de ver schillen in sterftecijfers tussen de kustprovincies en het bin nenland. Het temperatuursver schil tussen de kuststreek en het binnenland bedroeg soms wel tien graden. Het CBS zal daar volgens hem onderzoek naar doen. Het KNMI liet gisteravond we ten de komende weken nog geen noemenswaardige regen buien te voorzien die een einde maken aan de lange periode van droogte. Eerder voorspelde het KNMI nog dat de kans op regenbuien met meer dan 5 millimeter neerslag per dag in de eerste week van september aanmerkelijk zou toenemen. De kans op neerslag zou groeien door een wisselvalliger weerty pe. De komende dagen is er vol gens het KNMI grote kans op voortzetting van het huidige, vrijwel droge weertype met een middagtemperatuur rond 20 graden Celsius. De kans op een regenbui is momenteel kleiner dan 30 procent. den haag/gpd-anp - Nokia en Siemens waarschuwen voor imitaties van merkbatterijen voor mobiele telefoons die in Nederland in omloop zijn. De oplaadbare batterijen worden volgens een woordvoerder van Siemens gemaakt in Azië. Ze zijn voor leken niet van de ech te merkbatterijen te onder scheiden. Door een gebrekkige beveiliging bestaat de kans dat de batterijen oververhit raken en het mobieltje ontvlamt of in het ergste geval ontploft. In Amsterdam raakte afgelopen dinsdag een 33-jarige vrouw ge wond in haar gezicht en nek nadat haar telefoon bij haar oor ontplofte. Ze had het mobieltje kort daarvoor laten vallen waar door het toestel uitging. Toen ze het weer aanzette en wilde bellen, volgde een explosie. De vrouw werd ter plekke aan haar verwondingen geholpen. Volgens Nokia hebben de afge lopen maanden in meerdere Europese landen gelijksoortige incidenten plaatsgevonden. Een voorlichtster van Siemens zegt dat er vorig jaar een gsm van dat merk ontplofte in Duitsland. De gebruiker van het toestel had de batterij op een vlooienmarkt gekocht. Nokia probeert zelf de fabrikan ten van de batterijen die niet deugen op te sporen en aan te pakken. Volgens de Finse mul tinational proberen dergelijke fabrikanten Nokia-spullen te kopiëren en ontstaan er daar door onveilige producten. De Consumentenbond heeft gisteren contact gehad met No kia en is verontrust. De organi satie gaat vragen stellen aan de Keuringdienst van Waren en wil weten hoe het kan dat dit soort gevaarlijke battöijen op de markt verkrijgba# zijn. breda/anp - Staatssecretaris Van der Knaap van defensie wil het 'old boys network' van ge neraals in de krijgsmacht ten gunste van de vrouw openbre ken. Vrouwen worden voor de krijgsmacht steeds belangrijker, maar onder de 110 generaals is nog steeds geen enkele vrouw. De bewindsman sprak gisteren voor de KMA in Breda tijdens een symposium over 25 jaar vrouwelijke officieren. Hij brak een lans voor meer vrouwen in de krijgsmacht en vooral meer hooggeplaatste vrouwen. Van der Knaap laat daarom onder zoeken of het mogelijk is vrou welijke toppers uit de overheid of het bedrijfsleven rechtstreeks als topambtenaar, kolonel of generaal aan te stellen op func ties die geen specifieke vechter- varing vergen. In de huidige gesloten perso neelsstructuur van Defensie duurt het gemiddeld dertig jaar voor iemand van de KMA het tot generaal schopt. De eerste lichting vrouwen werd 25 jaar geleden tot de officiersoplei ding toegelaten. Ruim een handvol vrouwen is inmiddels tot kolonel bevorderd, maar om de fel begeerde generaalsrang te halen, moeten zij het opne men tegen maar liefst 426 man nelijke kolonels.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3