'Tbs-afdeling is een doodskist'! GESPREK VAN DE DAG Griekenland is gedrag van Britse jongeren spuugzat Onbehandelbaren voelen zich opgesloten in uitzichtloze situatie Homerun VRIJDAG 22 AUGUSTÜj DAGELIJKS LEVEN ALS IK ZSkefL ZOU WETEN PfVT HiÊii E/JtTExjc- oOEO£ p^cH.AT^ VVW zo„ ,k W BLJJ V MENSELIJK Een ROBOT heeft gisteravond aangezeten bij het diner dat de Tsjechische pre mier Spidla zijn Japanse collega Koizumi, op bezoek in Tsjechië, aanbood. De robot, Asimo genaamd, sprak zowel Tsjechisch als Japans. De machine schudde handen en herkende ook andere stemmen. Een robot als gast bij het diner was een idee van Koizumi. Zo wilde de Japanse regeringsleider de Tsjechische schrijver Karei Capek eren. Capek vond het woord robot in 1921 uit toen hij een toneelstuk schreef over op de mens gelijkende machines die geestdodend werk van de mens overnamen. Robot is een verbastering van twee Tsjechische wor den die werken en zwoegen betekenen. ENRIQUE IGLESIAS heeft de moe dervlek in zijn gezicht laten wegha len. Dat heeft de Spaanse zanger in het televisieprogramma Acces Hol lywood gezegd. Iglesiaszei dat hij de moedervlek op advies van een arts operatief heeft laten verwijde ren. De arts had hem verteld dat hij door de vlek huidkanker zou kunnen oplopen en dat hij het popidool er binnen vijf minuten vanaf zou kun nen helpen. ,,lk heb de vlek zeker niet uit esthetische overwegingen laten weghalen", aldus de zoon van zanger Julio Iglesias. Foto: Reuters Hollywood-actrice en ambassadrice voor de Verenigde Naties ANGELI NA JOLIE heeft gisteren met de Russische onderminister van bui tenlandse zaken Joeri Fedotov ge sproken over het lot van tienduizen den Tsjetsjeense vluchtelingen die onder erbarmelijke omstandigheden leven in buurrepubliek Ingoesjetië. Jolie is goodwill-ambassadrice voor de VN-vluchtelingenorganisatie UN- HCR. Jolie gaat voordat ze Rusland zondag verlaat een bezoek brengen aan Ingoesjetië en andere delen van de noordelijke Kaukasus. Foto: AP Een REUZENPANDA in de dierentuin van het Amerikaanse San Diego is dins dag bevallen van het eerste van twee jongen. Het tweede jong was 35 uur later nog steeds niet naar buiten gekomen. De kans dat het levend ter wereld komt wordt steeds kleiner. Tussen de geboorte van pandatweelingen zit normaal ge sproken hooguit twaalf uur. De oppassers hebben de hoop voor het tweede jong zo goed als opgegeven, zei hoofdoppasser Don Lindburg. Ze grijpen alleen in als de moeder, de 13 jaar oude Bai Yun, in medische problemen komt. De bevalling van het eerste jong kwam onver wacht. Het jong was er opeens: er ging geen wee aan vooraf. ,,We wa ren allemaal nog al verrast, de moeder incluis", zei Lindburg. ,,Ze vertoonde echt een schrikreac tie." Bai Yun zorgt goed voor haar eerste kind. De oppassers wil len nog zeker een week op afstand blijven. Het ge slacht van het jong is daardoor nog niet bekend. Op de foto is in het vierkantje de babypanda te zien. Foto: Reuters Griekenland is het baldadige en luidruchti ge gedrag van Britse jongeren op de vakan tie-eilanden Rhodos, Kos en Corfu spuug zat. De Britten zijn dronken, maken alles kapot en hebben geen enkel respect voor de Griekse cultuur, stelt het Griekse Natio nale Bureau voor Toerisme. Gisteren hielden reisorganisaties en lokale autoriteiten overleg over de precaire situa tie. De Griekse verontwaardiging nam seri euze vormen aan door een video die on langs op televisie werd getoond. Daarop was te zien hoe drie Britse koppels overdag een orale-sekswedstrijd hielden op het strand van Corfu. De enthousiaste deelne mers werden toegejuicht door tientallen omstanders. Ook de dood van twee dronken Britse jon gens vervulde de Grieken met afgrijzen. Een van hen sprong met zijn zatte kop voor een vuilniswagen vanwege een wedden schap en de ander werd in de nek gestoken met een gebroken fles tijdens een vecht partij in een bar. De baas van het Griekse Nationale Bureau voor Toerisme, Yannis Pattelis, wil dat deze praktijken ophouden: „Deze incidenten ge ven aan hoe laag veel Britse toeristen ge zonken zijn." Jaarlijks bezoeken drie mil joen Britten het land. De Griekse politie treedt nu keihard op te gen iedere toerist die denkt een loopje te kunnen nemen met de plaatselijke normen en waarden. Zo kreeg een jongen een boete van 3000 euro omdat hij zijn blote billen op straat liet zien. Een meisje moest 2400 euro betalen omdat zij een stripshow opvoerde in een bar. Niet alleen Britse toeristen zijn schuldig aan de problemen. Volgens de lokale be volking zijn vertegenwoordigers van reisor ganisaties en café-exploitanten eveneens verantwoordelijk. Zo zouden dei 's ten een commissie aan de vertegB gers betalen om de jongeren in li n krijgen. Daar worden ze getrakte Bi te hoeveelheden alcohol en andf1 kingen. Ook de kroegentochten! r' organisaties organiseren, zijn be-®11 hun orgies van drank en sete. n! De lokale autoriteiten, café-explif reisorganisaties willen samen eei Dr maken aan het slechte gedrag vare geren. Een van de plannen is om) zinnen naar de eilanden te krijgej alcoholgebruik op straat aan tep| 'Ige >j e In tbs-instelling Veldzicht mogen onbehandelbare gevaarlijke tbs'ers tuinieren en werken. Na jaren van intensieve therapie heeft de maat schappij ze opgegeven en opgebor gen. De kans dat ze er ooit nog vandaan komen is vrijwel nihil. Kalebassen één euro, pompoenen zestig cent en in het juiste seizoen bloemen voor een zacht prijsje. Medewerkers van tbs-instelling Veldzicht kunnen sinds vier jaar in de groente- en bloementuin op het terrein van de kliniek terecht voor een deel van hun bood schappen. De bewoners van de naast de tuin gelegen Tangver- blijf-afdeling' brengen een groot deel van hun tijd door met tuinie ren. Door de hoog groeiende bloemenpracht zijn de gracht en het metershoge hekwerk dat ze van de buitenwereld scheidt bijna niet meer te zien. Het leven op de afdeling lijkt op het eerste gezicht op dat in een commune of bejaardentehuis. De bewoners - de term 'patiënt' wordt voor hen niet meer ge bruikt - delen een grote keuken en woonkamer met aangrenzend ter ras en hebben een eigen kamer. Overdag werken ze elders op het terrein of klussen in de tuin. Het paadje naar het woonpaviljoen loopt langs een voetbalveld. De tevreden loomheid die van het terras afstraalt is echter schijn. De meeste van de 22 bewoners willen hier weg. Acht van hen protes teerden formeel tegen plaatsing op de afdeling, in zeven gevallen zonder succes. Allen vinden ze de vrijheden tegenvallen. Ze noemen het er een doodskist of graftombe; een plek waar je niet meer levend vandaan komt. „Ik vind het hier slechter dan een huis van bewa ring", zegt bewoner Karei (45) stellig. „Toen het geopend werd zijn mooie beloften gedaan, maar daar is niets van terecht geko men." Karei gaat ervan uit dat hij over een jaar of vier weer verhuist naar een behandelafdeling of naar een vorm van begeleid zelfstandig wo nen. „Dan weet ik echt niets uit." Ook de andere bewoners koeste ren de hoop ooit nog weg te ko men, blijkt uit een evaluatie van het onderzoekscentrum (WODC) van het ministerie van justitie. De kans om de afdeling te verlaten is echter erg klein, concluderen de onderzoekers. Tot nu toe is het nog niemand gelukt. Een duidelij ke procedure om dat te kunnen doen ontbreekt bovendien. De onderzoekers bevelen aan de rechter eens in de zoveel jaar te laten beoordelen of het nog te recht is dat de bewoners er zitten. Nu gebeurt dat alleen door de in richting zelf. Het gebrek aan be handeling maakt het bovendien moeilijk te toetsen of de patiënt nog altijd even gevaarlijk en onge neeslijk is. Er is kortom grond voor het 'fuikgevoel' dat de bewo ners hebben: wie er eenmaal in zit, komt daar nooit meer uit. Het onderzoek bevestigt daar naast wat Karei vertelt: het leven op de afdeling werd aanvankelijk fraaier voorgesteld dan het in werkelijkheid is. Doordat mede werkers ook niet precies wisten wat mogelijk was, werd gespecu leerd over uitstapjes en een inci dentele borrel. 'Beloften' die de patiënten onthouden hebben. In de praktijk is alcohol streng ver boden en het aantal verloven zeer beperkt. Af en toe gaan de bewo ners naar het dorp. Per tbs'er gaat dan één begeleider mee. Het leukste aan de afdeling is de mogelijkheid om te werken. De helft van de bewoners werkt voor 2,5 euro per uur op de kliniek. Een aantal zit in de WAO en drie zijn al gepensioneerd. Karei ruimt op in de personeelskantine en houdt een deel van de admini stratie schoon. Me{ een beetje mazzel wordt hij binnenkort tot keukenmedewerker gepromo veerd, zegt hij trots. Dat voor onderwijs, therapie en regelmatige uitstapjes weinig geld is, frustreert ook de medewerkers. De angst dat de uitzichtloosheid van de situatie tot agressief gedrag zou leiden, is tot nu toe niet be waarheid, maar het personeel weest dat dit verandert als de werkelijkheid echt tot de bewo ners doordringt. Ze benadrukken dat het nodig is dat de bewoners 'perspectief houden. „Het niet behandelen is een heikel punt", zegt coördinerend sociotherapeut Rien van Faassen. „Veldzicht ging daar heel ver in." Wat wél kan, is enkel te danken aan de creativiteit van het personeel: met de op brengst van de moestuin wordt onderwijs voor één van de bewo ners betaald. Karei maakt zich vooral kwaad om de kleine omvang van zijn ka mer: twaalf vierkante meter waar van een deel wordt opgeslokt door de douche/wc-combinatie. Het bed past nog net tussen de kleine kast en het bureautje waar een tv met video staat De dikke ijzeren deur laat zien dat de vrij heid van deze groep tbs'ers heel relatief is. Van half tien 's avonds tot half zeven 's ochtends zit hij op slot. In het weekeinde nog drie uur langer. Karei maakt zich er kwaad om: „Als we toch onbe handelbaar zijn, laat die deuren 's nachts dan gewoon open." Marloes de Koning Tbs-instelling Veldzicht 1999 a's eerste kliniek een 'langverblijf-afdeli behandelde tbs'ers die! zijn om vrij te laten, groep patiënten zonderl behandeling apart op i' komen dure behandel| voor tbs'ers die nog wél herstel maken. In de sen wachten nog 150 tl plaats in een kliniek. 0| is het mogelijk 'humai standigheden te creëri tbs'ers die in praktijk leP{ hebben. trc Om in aanmerking te een plek moet een patii maal zes jaar in een tb: handeld zijn en in tweej de klinieken gezeten hi écht zware, agressieve komen niet op een lai deling, omdat die daai begeleiding nodig hel Op de afdeling wonen s'ers. Het merendeel is delinquent', waaronder] aantal pedofielen. Vori[ de Pompe-kliniek in Nijr een zogenoemde long! geopend, daar zijn veer Er zijn nu meer dan 20< die al langer dan zes ja. ben. Een deel daarvan lijk in aanmerking voorl Vertrekken is erger dan aankomen. Je laat tenslotte toch altijd wat achter en of dat nude 'local hero' is in z'n zwemboek, een vaste barkruk in het dorpscafé, een foeilelijk vakantiehuisje of gewoon het lekker- weg-gevoel, je raakt het kwijt, voorlopig of voor al tijd. Feestend in Frankrijk, zeilend in Griekenland en sfeersnuivend in Italië, had ik geen tijd om me din gen toe te eigenen, en dus was voor mij het lekker- weg-gevoel de reden om het einde van de vakantie als een aanstormende regenbui te zien naderen. Het va kantiebudget tot de laatste druppel leeggezogen, blijft er geen andere weg dan de terugweg; een enkeltje da gelijks leven. Het is het moment daartussenin dat het meest pijn lijk en vermoeiend is. Bepakt en bezakt op het vlieg veld wachten tot je weg mag, Je hebt afscheid geno men van alles en iedereen, je bent geestelijk al weer ver weg, bezig met de dingen die je thuis te wachten staan, maarzit lichamelijk nog met je plakkerige li chaam ingeklemd tussen je koffers in de broeierige en overvolle vertrekhal. Het betonnen niemandsland van de vliegwereld. Enkel de spuugdure toeristische prullen in de taxfree shop herinneren aan het land dat je buiten hebt achtergelaten. De vertraging loopt op, de hal loopt voller en voller. Het vliegveld is een midzomernachtmerrie. Er zit niets anders op dan er een wedstrijdje van te maken de Nederlanders te her kennen nog voor ze zich kenbaar hebben ingecheckt. De veertig-plus-pens onder een felgekleurde polo. eventueel met streep, boven een sportieve kaki drie kwart en de onmisbare bootschoenen of mocassins bij een hippere versie, de potige vrouwen en de blonde ronde kinderkoppies zeggen meer dan de Hollandse klanken die bij het passeren langswaaien. De lompe doordouwerij om als eerste bij de balie te zijn is, be halve een kenmerk, ook een bron van plaatsvervan gende schaamte. Het uitgeruste gevoel, waar ik een lialve vakantie voor nodig heb gehad, moet ik voor het grootste gedeelte tijdens die ruim vier uur wacht tijd weer inleveren. Nog voor ik daadwerkelijk door de 'gate'ben. ben ik alweer aan vakantie toe. En thuis ben ik nog lang niet. Misschien doen ze dat expres. Een bizarre klantenservice van de reisbranche, want terwijl ik 's morgens nog met pijn in m'n hart m 'n koffer stond te pakken, wil ik ondertussen niets liever meer dan thuis zijn. Ik verlang naar een douche, naar Douwe Egberts koffie en bruin brood. Ik wil m'n voicemail afluisteren, want ze zeggen dat dat in het buitenland met 1-2-3-3-hupsakee ook heel makkelijk kan, maar vertellen er commercieel technisch even niet bij dat je dan in Nederland alvast een code moet invoeren, iïc kijk er naar uit om m'n mailbox te chec ken, want hoewel ik tijdens mijn vakantie niets wilde weten, wil ik nu zo snel mogelijk weten wat ik gemist heb. Veel. In mijn haast om weg te komen, heb ik rekenin gen over het hoofd gezien en de herinneringen en aanmaningen liggen als een welkom-thuis-deurmat op me te wachten. De gefrustreerde thuisblijvers op kantoor weigeren rekening te houden met de vakan tieperiode. De brief waarin ik vriendelijk maar bloody-dreigend wordt verzocht binnen zeven dagen na dagtekening het verschuldigde bedrag over te ma ken, omdat anders mijn internet niet heraansluit- baar wordt afgesloten, heeft tijdens mijn afivezigheid het bekrompen termijn al overschreden en m'n mail box checken kan ik dus ook wel vergeten. Dat is niet de enige post-vakantie-paniek. Behalve meer en weer nieuwe rekeningen, een paar jaloersma- kende levenstekens van vrienden uit verre oorden met mooie plaatjes en weinig tekst, vind ik een overlijdensbericht. De vader van mijn vriendin is plotseling overleden en ik was er niet om haar te steunen. M'n andere vriendin heeft in de tussentijd na een zenuwslopende race van wel-niet- wel-niet een huis gekocht en ik was er niet om het te vieren. Ik was voor beide niet eens bereikbaar. Het bijwerken van de sociale contacten is een avondvullend programma. De schade herstellen in de administratieve rompslomp kost me de eerste twee dagen. De derde dag is het of ik niet ben weggeweest. In de stapel kran ten met nieuws dat inmiddels geen nieuws meer is, staan spotgoedkope aanbiedin gen naar aantrekkelijke vakantiebestem mingen. De verleiding is groot m'n boel tje weer op te pakken en te vluchten. Ver trekken is beter dan aankomen. Reageren? reactles_op_column@hotmaJJ.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2