Rijk van eilanden en beste haring TOERISME Alleen op de wereld in Kroatische vuurtoren HDC303 VRIJDAG 22 AUGUSTUS Denemarken lonkt naar Nederlandse kampeerders door Thom Olink Denemarken wil meer Nederlanders zien op de ruim vijfhonderd, vaak mooi gelegen campings. Het zachtglooiende eilandenrijk heeft veel aantrekkelijke kanten: water, rust, vrijheid, groen, cul tuur en een soepele, wat eigenzinnige bevolking. Natuurlijk, een zon, die je amper kunt uitzetten, zoals in Zuid-Eu ropa, krijg je niet. Het Deense klimaat komt uit dezelfde kast als het Neder landse. 't Is tegen de avond en boven de diepe, drukke vaargeul tussen Denemarken en Zweden die Sont heet verstuiven rode wolken met donkere randen. De lichten van Helsingor sprankelen in de verte, voor ons ligt een strand met wat doffig zand, wier en keien, waarlangs de Oostzee twee keer per etmaal zijn blaas leegt. Camping Gronnehave be hoort zeker niet tot de top, maar is zeer geschikt om het stadscentrum en andere aantrekkelijke plekken te on derzoeken. „We hebben hier geen restaurants of ander vertier op de camping", vertelt Michael Hansen, die al zo'n twintig jaar de baas speelt „Het bulkt in Hel singor van de kroegen en restaurants. Wie een flinke aanloop neemt springt middenin Kopenhagen." 'n Tikje overdreven van de blonde Deen, maar hij moet de mensen warm maken voor zijn kampeerterrein. Met de snelle treinverbinding is het inder daad maar een zucht van dit strandje naar de hoofdstad. Of naar de Zweed se overkant, naar Helsingborg met zijn kleurige daken. Wat meters verderop zijn de lichten van het lokale casino opgegloeid. De camping zwijgt, waar het stadje gaat leven. Aan de oevers van de Sont zijn ook Poul Fejer Christiansen, directeur van de Deense Campingraad en Ramon van Reine, directeur van ACSI Kam peerreizen. De Deen probeert uit te leggen waarom de toestroom van kamperende toeristen niet maximaal is. „Zoals altijd heeft ook ons pro bleem iets met geld te maken. Wat wij van de Deense Campingraad zouden willen is een gebaar richting buiten landse bezoekers. We hebben allerlei inheemse belastingen, met veel nut. Maar die maken dat wij toch wat duurder zijn dan sommige van onze buurlanden, zoals Zweden." Vorig jaar richtten 330.000 Nederlan ders hun plek op Zweedse campings in. En dat gunnen de Denen hun oude vijanden en dan weer bondgenoten wel, maar iets knaagt er. Vorig jaar boekten de campinghouders in Dene marken ruim een miljoen overnach tingen. „Voor ons zijn vooral de Duit sers, Denen zelf, Noren, maar ook de Nederlanders van groot belang. Om de aantallen te kunnen laten groeien, moeten we concurrerend kunnen zijn. De btw in ons land is op alles 25 pro cent Geen differentiatie, voor cam pings, in Noorwegen bijvoorbeeld geldt nul procent." Maar Denemarken loopt ook voorop in veel zaken, constateert Ramon van Reine. Zijn ACSI brengt vele landgeno ten al dan niet georganiseerd naar het rijk van eilanden en beste haring. De topman van de Campingraad is het daarmee eens: „De vele 'groenbelas- tingen' hebben geholpen Denemarken Uitzicht op camping Gr0nnehave en Helsing0r. Foto: GPD/PR te maken tot wat het is, een land met goede sociale voorzieningen en prach tige eco-reglementen. Maar de toerist zou in onze ogen aan het einde van zijn bezoek aan dit land, wat terug moeten krijgen. We hebben al zo lang gelobbyd. Schep dan prettige voor waarden voor diegenen die je graag ontvangt. En opnieuw wilt ontvan gen." De volgende ochtend is het ge nieten van het is groenglooiend land schap onder de bomen met 24-karaats uitzicht over het water. In de verte ste ken de puntige contouren van de stad de wolken lek. Vanaf de steiger met zeilboten - een lange houten ritsslui ting - kijken we in het glasheldere wa ter vol jong maritiem leven. Met de be heerders eten we een zelfingelegde ha- Paul Feyer Christiansen en Michael Han sen. Foto: GPD/ Thom Olink ring die naar binnenglijdt op een stroompje van anijs-aquavit; smak kend lekker. „Veel Nederlanders blijven op Jutland, daar is het schitterend, maar Neder landers kijken ook altijd naar de porte monnee; zo weinig mogelijk bruggen, veren en andere obstakels. En van de genen die komen, reizen er nog al wat door naar Zweden, waar de kroon iets goedkoper is." Na de camping volgt een bezoek aan het Viking Museum, dat steeds meer bezoekers uit de wereld trekt, omdat het talrijke schepen nabouwt van de ondernemende kuststruiners uit vroe ger tijden. Overal wordt geschaafd, ge zaagd en gemeten. Binnen praten we met een Belgische, die al vijftien jaar in Roskilde woont. „De mensen zijn hier rustig en op zich. Geen expressionisten, maar veel kampeerders van het type dat 'naar boven trekt' houdt daar juist van; kal me mensen in een kalm landschap." En ze heeft gelijk. Voor de buitenmens met tent, vouwwagen, caravan of cam per heeft Denemarken heel veel in voorraad, de eilanden zijn wisselend en Jutland heeft ongelooflijk mooie stranden. Voor sporters en vissers een paradijs en veel gezinnen met kinde ren hebben de weg ook gevonden. En cultuur, uit alle tijden, ligt voor het graaien. Sealand, het verst weg, heeft natuurlijk Kopenhagen als steen in de ring. Een hoofdstad waar overal goed onder houden historie prachtig oploopt met een drang tot schoonheid, die naar de toekomst wijst; Denemarken is design op alle fronten. Overigens, er is geen betere manier om een blijvend beeld van deze stad te krijgen dan vanaf het water. Speciale passen maken zo'n trip samen met ge bruik van openbaar vervoer en kortin gen bijvoorbeeld in het wereldbe roemde uitgaanspark Tivoli zeer aan trekkelijk. Als 's avonds boven de wonderlijke sprookjesgebouwen van Tivoli het vuurwerk uiteenspat tijdens het diner in de kapiteinshut van een eeuwen oud schip onderstreept Paul Feyer Christiansen nog eens de kwaliteit van Deense campings. Wat we gezien hebben was goed, maar niet overwel digend. Uit ervaring weten we dat el ders het gras nog groener is en de lig ging fraaier dan die van de staplaatsen nabij Kopenhagen. Hartelijkheid in het oudste koninkrijk ter wereld is wel overal, zoals op cam ping Droningmolle, kindvriendelijk en praktisch. Ramon van Reine: „Het mooie van de campings op Jutland en de vele eilanden, allen verschillend van karakter, is dat ze ook niet zo erg groot zijn, gemiddeld zo'n 200 ruime plekken. Dat maakt het toch wat in tiem. En de onafhankelijke geest van Denen merk je overal, dat schept een bijzonder klimaat. Je ziet wel dat De nemarken vaak een impuls-bestem ming is. Men laat het van het weer af hangen en van hoe Europa er verder bijligt. Dat kan ook, want de afstand is aantrekkelijk." Mogelijk dat de prijzen voor het glaas je bier en andere zaken Nederlanders ook twee keer laten nadenken. Echt goedkoop is het land niet, al zijn de campingprijzen heel redelijk. Voor meer informatie: Deens Verkeersbureau in Leiden, tel: 071 5233283 of www.visitdenmark- .com; ACSI in Zetten, tel: 0488-452055 en www.acsi.nl Het strand bij camping Roskiide is naar een oude wet ook voor de kinderen. Foto: GPD/ Thom Olink Met zijn 1.778 km lange kustlijn en zijn 1.185 eilanden beschikt Kroatië over een groot aantal vuurtorens. Van die vuurtorens staan er 48 op eilanden en tal rijke anderen op het vasteland. De meeste zijn meer dan hon derd jaar oude juwelen van ar chitectuur. Elf vuurtorens kunnen thans worden gehuurd, waarvan sommige op onbewoonde ei landen ver uit de kust Ze zijn geheel gerestaureerd, en de gasten verblijven in het deel van de vuurtoren waar vroeger de wachter met zijn gezin woonde. Beddengoed en hand doeken worden verstrekt, maar de gast moet voor zijn eigen provisie zorgen. Indien nodig geschiedt de transfer per boot door de verhuurder, het bedrijf Penul in Split (00 385 21 322321; penul@penul.hr) Een tweetal vuurtorens kan ook worden gehuurd via I.D. Riva Tours in Nederland (Westblaak 1-3,3012 KC Rotterdam, 010 4110800, www.idriva.nl). In het hoogseizoen kost die van Sa- vudnja (4 personen) 129 euro per nacht, die van Zut (6 perso nen) 159 euro per nacht. ongeveer halfweg tussen Kroatië en Italië. Sedert 1875 torent de vuurto ren 90 meter uit boven de hoogste heuvelrug. Vervoer geschiedt vanuit Split of vanaf het eiland Korcula. In de geheel gerestaureerde vuurto ren is plaats voor acht Robinsons Crusoë, want het gebouw heeft twee appartementen met elk vier slaapplaatsen. Het is een unieke De vuurtoren in Palagruza. Foto's: GPD/ Cees van Zweeden toeristische bestemming, maar minder geschikt voor ouderen, hulpbehoevenden en zwangere vrouwen. Milin-Ungar weet wat het is om op een eiland te zitten. Zijn loopbaan als vuurtorenwachter bracht hem naar Palagruza, maar het was op een eiland voor de kust van Sibenik waar hij zijn bangste momenten had. „Mijn vrouw was in verwachting van de jongste, toen de bora op stak", herinnert hij zich. „De storm duurde ruim twee weken, en elke dag dacht mijn vrouw dat het kind zou komen. Zodra de bora ging lig gen, heb ik haar naar het vasteland gebracht. Het kind werd pas vijf we ken later geboren." Vuurtorens zijn altijd een deel van zijn leve geweest. Milin-Ungars va der was vuurtorenwachter, en zijn opa ook. Zijn eigen loopbaan bracht hem naar een viertal vuurto rens alvorens neer te strijken in Sa- vudrija in Istrië, het noordelijkste puntje van de Kroatische kust. De vuurtoren van Savudrija ligt op het vasteland, maar dat betekent niet dat Milin-Ungar van avontuur verstoken is. Soms moet hij de poli tie bellen, als hij smokkelaars ziet. Vorig jaar werd hij om vier uur 's nachts gewekt, toen een Italiaans jacht in nood kwam. Toen zijn werkgever hem vroeg of hij een deel van het huis wilde ver huren, aarzelde Milin-Ungar geen minuut. De vuurtoren van Savudria was de oudste aan de Adriatische Zee (bouwjaar 1818), en lag in een toeristische streek. Een kleine bij verdienste was welkom. Istrië gaat door voor een stukje Ita lië in Kroatië. In het voorjaar groei en er wilde asperges en in de herfst zijn er truffels. Op de smaragdgroe ne heuvels glinsteren eeuwenoude dorpen in de zon, verbonden door een 'strada del vino'. De streek wordt in de zomer overspoeld door toeristen, vooral Nederlanders en Duitsers. Porec, een middeleeuws stadje van 11.000 zielen ziet in het hoogseizoen zijn inwonertal tot ruim 80.000 zwellen. De vuurtoren beschikt over een ge heel gerenoveerd appartement van 65 m2, verdeeld in een grote woon keuken, twee dubbele slaapkamers en een badkamer. De meeste huur ders waren vorig jaar Duitsers, die evenveel moeite hadden om 'Sa- vudrijase vuurtorenwachter' in het Kroatische te zeggen als 'Scheve- ningse vuurtorenwachter' in het Nederlands. „In het Kroatische", zegt Milin-Ungar, „ben ik de 'Sa- vudrijaski svetionik'." REISBERICHTEN Spyker-collectie verhuist Het Autotron in Rosmalen wil zich meer gaan toelegi gerelateerde beurzen. Daarvoor is ruimte nodig en a vonden door een deel van de collectie auto's, waarmei sche attractie zo bekend is geworden, af te stoten. Zo J Spyker-collectie naar Raamsdonkveer. Daar worden van Nederlandse makelij samengevoegd met de Spi deel uitmaken van de Louwman Collection. Met deze! wordt voorkomen dat een belangrijk deel van Nederlan^ torisch erfgo< De Spykercollectie van het Autotron verhuist naar de Louman Collections in Raamsdonkveer. Foto: GPD/PR Q Relaxen in de gevangenis Er is altijd wel iemand die er geld in ziet; de voormalige gevangenis Schloss Hoheneck in Stollberg bij Chemn omgebouwd tot zeer groot hotel met een aantal resta de 35 gebouwen op meer dan 50.000 vierkante met< tussen 1945 en de val van de Muur in 1989 duizenden vrouwelijke gevangenen opgesloten. Nadat Oost-Duits! velde zaten er tot 2001 ook mannen. De investeerder hc ten beloven een aantal cellen waarin de Stasi de slacht sloot in de 'originele staaf te handhaven. Wat dat ooki kenen. Wie trek heeft in een tijdje brommen met ganza bellen met 0049 372 9693 604 of mailen naar mai mus@gmx.net Stroombroek naar Landal Landal Greenparcs gaat per 1 januari 2004 bungalowpari broek in Braamt bij Doetinchem runnen. De huisjes en a bouwen op het park veranderen niet van eigenaar, mi gaat wel zorgen voor het management en de verhuur. man personeel treden in dienst van mega-huisjesverhul negen jaar oude park aan de oever van recreatiepias Stnl telt 225 bungalows, horeca, winkels en een groot sauj men- en beautycomplex. Een bed in Duitsland Voor iedereen die op eigen houtje een paar dagen of J doorbrengen in Duitsland, heeft de Deutsche Zentralelj mus (DZT) driehonderd goede en typische Duitse hol boekje op een rijtje gezet. Alles hotels werden geseli grond van hun prestaties tot nu toe, de goede bere (ook met het openbaar vervoer) en hun prima keuken.if gelstalige boekje, dat de naam Individual Travel in Gern kreeg, zijn hotels opgenomen in de buurt van beziensvi den, maar ook overnachtingsadressen waar je heen gaai rust of voor de idyllische ligging. De hotels zijn gerangs plaats en staan afgebeeld met een foto. Over ieder h net boekje de meest relevante informatie en een vermi de richtprijs per kamer. Het gidsje wordt op verzoek t<x door het Duits Verkeersbureau, dat daarvoor slechts e€ in de verzendkosten vraagt. Bestellen via tel. 0900 10911) e-mail: duitsland@d-z-t.com. Alle informatie over de gi<ty vinden op internet: www.duitsverkeersbureau.nl. Per ijsbreker naar Antartica Je moet er wel even voor sparen maar dan maak je oo#er bijzonders mee: per ijsbreker richting Antarctica. Die ij£ei de in 1981 gebouwde en van oorsprong Russische Kapitn f nikov, en in de periode tussen 2 december en 12 febr#^ kun je daar een 25- of 26-daagse reis mee maken, die eind richting Zuidpool voert. De ijsbreker biedt ruimte #>ni maal 112 passagiers, er zijn 54 comfortabele buitenhui "Sl het bijzondere van de reis heeft een prijs: ruim 13.000^ persoon, en dat is inclusief 20 korting... Daar heb jt*811 maaltijden voor, excursies per Zodiac, zo'n rubberbot ook per helikopter. Plus een expeditiejas! De vlucht n D( afgerekend worden. Deze expeditiecruise, en andere a#,sl bestemmingen zoals bijvoorbeeld de Stille Zuidzee, ku#° den geboekt bij Royal Hansa in Haren (Gr.). Tel. 050 53P mail info@royalhansa.nl IE. Zugspitzbahn weer in bedrijf Nadat een brand in februari het dalsta tion van de Zugspitzbahn in Tirol ver woestte, is na zes maanden herstel de nieuwe kabelbaan naar de top van de hoogste berg van Duitsland weer in ge bruik genomen. Bij repareren alleen is het niet gebleven, de baan onderging ook een facelift Zo zit het nieuwe dal station, met zijn dubbel gewelfde dak constructie uit staal en glas, strakker dan ooit in het pak en kregen de cabines een meer elegant uiterlijk. Zij werden groter en breder, terwijl de grote glazen wanden zorgen voor een optimaal pano ramisch uitzicht tijdens de tien minuten durende rit naar 2950 meter. Het enige dat niet veranderde aan de baan is de constructie. Nog steeds wordt het hoog teverschil van 1725 meter over een leng te van 3600 meter overbrugd met de steun van slechts drie pylonen. Voor meer informatie over de Tiroler Zugspitzbahn, tel. 0043 5673 2309 en www.zugspitze.com. REISBOEKEN&MAGAZI Voor de thuisblijvers. Om in de tuin te lezen. Twee vermaarde wereldreizigers en auteurs van reisverhalen kunnen het maar niet laten en laten opnieuw hun pc reutelen. Herbert Paulzen blijft zich ver wonderen en verbazen op zijn trips. In 'Onvergetelijk' (onder titel 'Reizen in verwondering') (uitgeverij BZZTöH, 159 blz., 7,50 euro. ISBN 90-453-0342-6) zijn zestien verhalen gebun deld. Ze omvatten nagenoeg de gehele aardkloot. Een rijke aan eenschakeling van gevarieerde belevingen, kostelijk om tot je te nemen. Lees hoe Paulzen aan de dood ontsnapt als de Egyptische barbier met een vlijmscherp mes in katzwijn valt, hoe hij net niet in een Afri kaans ravijn te pletter valt en hoe zijn penis nét ni( gesneden. Nee, reize leuk, hoor. Op een andere manii de Belg Mare Helsen varingen van zich af verscheen de dikke p Jjj Groote Zijderoute' (1 Lannoo, 431 blz., 24,! ISBN 90-209-5102-5) Helsen voor een deel [jj volgt van (voor)naaii cj Marco Polo. Hij doel e pende landen aan al la nistan, Oezbekistan, en iets minder exoti Turkije, India en PaKj,a prachtig beschreven |n cale. Eigenlijk hoort 0, niet thuis in de serie len, maar is het veel a geschreven docume isl Ite Milan Milin-Ungar zit on danks zijn 56 jaar nog strak in het vel. Verwonderlijk is dat niet, want twee keer per dag beklimt hij de 150 treden van zijn vuurto ren. „Hoewel alles nu ge automatiseerd is, moet ik elke dag omhoog om de lampen te controleren", zegt hij plichtmatig. Milin-Ungar is oud genoeg om zich nog de tijd te herin neren dat een beetje vuurto ren in Kroatië door drie wach ters werd bemand, die in ploe gendienst werkten. Dat is niet meer nodig, maar zijn baan is er niet eenvoudiger op geworden. Want Milin-Ungar is nu ook uitba ter. Het huis waar vroeger de gezin nen van de drie vuurtorenwachters woonden, bevat tegenwoordig een groot appartement voor toeristen. Het idee is van Plovput, het bedrijf in Split dat de meeste vuurtorens in het land beheert. Daarvan staan er nu twaalf te huur, sommige op on bewoonde eilanden ver van elke be schaving. Voor wie gaarne eens af stand wil nemen van de aardse be slommeringen, is er bijvoorbeeld Palagmza. Het eiland Palagruza is 1400 meter lang en 300 meter breed, en ideaal voor een Robinson Crusoë. Er kan gewandeld worden tussen een weelderige mediterrane vegeta tie of gezwommen op het 'gou- ien strand', dat doorgaat voor iet mooiste in de Adriatische Er is niemand op het eiland, zelfs geen vuurtorenwachter, en de dichtstbijzijnde kust is vijf uur varen. Palagruza ligt 68 zeemijl uit de Kroatische kust, door Cees van Zweeden Vuurtorenwachter Mi lan Milin-Ungar be klimt nog steeds twee keer per dag 150 tre den naar de top van zijn vuurtoren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22