Diefstal luxe terreinwagens stijgt explosief BMW 6-serie krijgt na 14 jaar opvolger Koreaanse merk Kia lit in de lift Audi A8 nu ook met 6-ciünder Nieuw record: een op 3789 kilometer Britse Morgan Plus 8 op leeftijd Dieselrecords Eco-Speedster i ill KALENDER Nissan gaat goed van der Plas Groei BLIK IN HET VERLEDEN viANiN - Kia heeft een nieuw gebouw betrokken in Vianen. De Zuid-Koreaanse fabrikant, - onderdeel van Hyundai, maakt een sterke groei door in Neder land. Vooral de terreinwagen Sorento is in trek. Kia verwacht dit jaar bij ons in totaal 10.000 auto's te kunnen verkopen. In 2005 moeten dat er 20.000 wor den. In 2004 komt Kia met drie nieuwe auto's: een compact model onder de Rio, een nieu we middenklasser en een ter reinauto onder de Sorento. leusdfn - Voortaan vormt de A8 3.0 de nieuwe basisversie van Audi's topmodel. De versie met 3.0 liter benzinemotor (220 pk), traploze multitronic automaat en alleen voorwielaandrijving komt onder de drie 8-cilinder uitvoeringen (3.7 en 4.2 benzi ne en 4.0 diesel). Door de lichte aluminium carrosserie is de A8 3.0 toch nog een heel vlotte au- to. Hij sprint in 7,9 seconden van 0 naar 100 km/u en haalt 242 km/u. De auto kost 82.600 euro en voor een verlengde uit voering komt er 4500 euro bij. Amsterdam - Het zuinigheids- wereldrecord is gebroken. Op de Shell Eco-marathon in het Britse Rockingham slaagden studenten erin om met één liter benzine 3789 kilometer en 520 meter af te leggen. Met een ex treem gestroomlijnd voertuig en op speciale Michelin-ban- den met een ultralage rolweer- stand werd het record geves tigd. Het oude record stond op 1 op 3625 kilometer. HEiNENOORD - De Morgan Plus 8 - bestaat 35 jaar. Daarom wordt een 35th Anniversary uitge bracht in een oplage van 190 J stuks. De Plus 8 kwam in 1968 op de markt als krachtige, handgebouwde evenknie van de Plus 4. Onder de klassiek ogende neus zat een 4.0 V8- motor met 190 pk. In totaal zijn 6000 exemplaren vah de Plus 8 gebouwd. De jubileumversie van de Morgan Plus 8 kost 87.995 euro. breda - Opel heeft een groot aantal records gevestigd met de Eco-Speedster, een tot ultrazui- nige dieselversie omgebouwde Speedster sportwagen. De 2.2 liter motor werd bij dit voertuig ingeruild voor een 1.3 liter die sel met 112 pk. Daarmee wist de Eco-Speedster 24 uur lang met een gemiddelde snelheid van dik 225 km/uur op de test baan van Opel te rijden, een nieuw record. De hoogste ge meten topsnelheid bedroeg 256,7 km/u. Tijdens een rit op de openbare weg wist de snelle diesel-Speedster een gemiddeld verbruik van bijna 1 op 40 te halen. Een 75 pk afgeleide van de 1.3 diesel is binnenkort te koop in de Opel Corsa en Agila. Weg&Wiel vrijdag 22 aucustul redactie: Pet Ook nieuwe types populair bij dieven De diefstal van luxe terrein wagens, de zogeheten suv's (sport utility vehicles) neemt explosief toe. De eerste helft van dit jaar zijn al 90 van dit soort peperdure auto's gesto len, met name BMW X5 s en de Mercedes ML's. In de eer ste zes maanden van 2002 werden er 55 gestolen. De dieven gaan steeds brutaler te werk. Dat melden de Stichting Aan pak Voertuigcrimir.aliteit (AVc) en het Landelijk Infor matiecentrum Voertuigcrimi- naliteit (LIV). Van de BMW X5 zijn er dit jaar al 54 gestolen, door Ferdl Schrooten Hoezo recessie? Peperdure ter reinwagens vliegen de show room uit. Om op de golfbaan de blits te maken of als tweede au to voor de vrouw. Jammer dat autodieven de pret vaak beder ven. De risico's van een status symbool. De zakenman kocht een nieu we BMW X5. Nadat hij er am per 500 kilometer mee had ge reden, bracht hij de bolide al weer terug naar de dealer. Weg ermee en de paar duizend euro verlies nam hij op de koop toe. Zijn opmerkelijke stap had niks te maken met de kwaliteit van de luxe terreinwagen, waarvoor hij 80.000 euro had neergeteld. Maar na diefstal van zijn BMW- cabrio, waarvoor criminelen bij hem thuis hadden ingebroken om de sleutels te bemachtigen, wilde de man zijn gezin niet blootstellen aan nog een 'homejacking'. Van de dealer kreeg de man te horen dat hij dit jaar al het achtste slachtoffer was. De zogenoemde suv's (sport utility vehicles) ziin razend po pulair in ons land en verder daarbuiten. Ze worden op be stelling gestolen en professio nele bendes zijn er op uit om te achterhalen waar de eigenaar woont. Vervolgens wordt inge broken om de sleutels te pak ken te krijgen. Met tientallen gaan de wagens op transport naar Oost-Europa, Noord-Afri- ka en het Caribisch gebied. On langs bleken 33 gestolen suv's op Sint Maarten rond te rijden! Verzekeraars haalden ze terug van de Antillen. Criminelen hebben in ons land inmiddels een ruime keuze. Op de snelwegen zijn de grote wa gens steeds vaker te bespeuren. Niet alleen meer van de trend setters BMW en Mercedes. Ook Volkswagen, Volvo en Porsche hebben zich inmiddels gemeld op de snel groeiende markt voor suv's met respectievelijk tegen 30 in de eerste helft van 2002. Voor de Mercedes ML geldt een toename van 23 naar 32. Het LIV verwacht op korte termijn ook een toename van de roof van nieuwe types suv's. Sinds kort verkopen Porsche, Volvo en Volkswa gen ook luxe terreinwagens. De eerste Porsche Cayenne is ondanks extreme antidiefstal beveiliging al gestolen. Ook de eerste Volvo XC90 is al ver dwenen. „We zullen er straks dezelfde problemen mee heb ben als de X5 en de ML," al dus het LIV. de Touareg, XC90 en de Cayen ne. In veel villawijken wemelt het van de dure terreinwagens met een waarde van tussen 60.000 en 180.000 euro. In het centrum van Laren bijvoorbeeld parke ren overdag veelal vrouwen hun wagen voor een bezoekje aan een delicatessenwinkel, de kapper of een terrasje. Aan de rand van het dorpshart, voor de omheining van een groot huis, staan een BMWX5 en een Volkwagen Touareg. De bolides zijn van jonge moeders die met hun kroost op visite ko men voor een kinderpartijtje. „Dit soort auto's zijn heel hip hier in het dorp. Vooral zwart is in," zegt de eigenaresse van een van de wagens. Eigenlijk vindt ze haar BMW al weer gewoon tjes. „In Eindhoven, waar ik vandaan kom, ben ik nog wel een bezienswaardigheid. Hier niet", vertelt ze bij het hek van haar riante onderkomen. De jonge vrouw had eerst een Mercedes M, ook al zo'n impo sante verschijning. „Maar die vond ik een beetje saai qua ui terlijk." De Porsche Cayenne, de absolute top in suv-land, vindt ze ook maar niks. „Hij schijnt een beetje klein te zit ten, vooral voor mannen." De sportwagenfabrikant kan de vraag naar zijn nieuwste telg echter niet aan. Zo heeft Por sche-dealer Wittebrug op het Haagse Forepark sinas de in troductie in februari al 35 Cay ennes verkocht. „Het driedub bele van onze normale totale jaarverkoop." De enorme omvang, gecombi neerd met een voor de comfor tabele Hollandse wegen over vloedige hoeveelheid pk's, heeft menig terrreinwagen al de kwa lificatie 'patserbak' opgeleverd. In Amsterdam wordt over de De Mercedes M-kiasse Is, net als de concurrent BMW X5, momenteel erg populair, zowel bij mensen met geld als bij dieven. Foto: Archief VERKOOP 2001 2002 2003 (tot juli) BMWX5 837 1120 670 Lexus RX300 261 155 161 Mercedes M 1019 1023 421 Porsche Cayenne 86 VW Touareg - 331 Volvo XC90 - 575 Totaal 2117 2298 2244 (bron: ral) PRIJZEN in euro's BMWX5 62.000-120.000 Lexus RX300 58.000- 78.000 Mercedes M 58.000-140.000 Porsche Cayenne 110.000-180.000 VW Touareg 60.000-116.000 Volvo XC90 55.000- 85.000 (volgens opgave dealers) 'PC Hooft-truck' gesproken, verwijzend naar ae chique PC Hooftstraat. Dealers en klanten verwijzend naar lue PC erkennen dat suv's 'statusver hogend' werken. Maar ze zijn ook 'veilig', 'comfortabel' en 'ruim'. „We krijgen veel jonge gezinnen voor de Cayenne,' zegt de autoverkoper, staand naast het beige showmodel van zo'n anderhalve ton, dat met moeite in een parkeervak past. Bij Mercedes-aealer Van Kooy in Bussum ('we zijn even door de voorraad heen koopt de cli entèle de suv vooral 'voor erbij'. De verkoper: „Voor het werk rijdt meneer door de week in een Mercedes E of S. Maar 's avonds naar de golfclub, of voor een weekendje erop uit neemt hij de stoere auto van mevrouw." Die heren in een terreinwagen blijken vooral eigen baas. Van aannemers en marktkooplui tot zakenmannen die hun fortuin hebbpn gemaakt in de im- en export en de handel in onroe rend goed. Ze bezwijken voor de massa pk's, de topsnelheden van vaak dik boven de 200 kilo meter en het stoere en robuuste 4x4-imago, waardoor ze hoog en veilig de rest van het verkeer overzien. Wie zich 'king of the road' wil wanen, kijkt bij aanschaf niet op een paar duizend euro. „95 Procent van de kopers wil zo'n wagen toch met alles erop en eraan," zegt een Volvo-dealer. Sinds de introductie van de XC90 in februari heeft hij er al 60 verkocht. Met meer voorraad had hij het dubbele kunnen verkopen. De belangstelling van profes sionele dievenbendes voor de booming suv-markt is een be kend gespreksonderwerp voor de dealers. Ze weten dat de ei genaren van de gloednieuwe wagens steeds vaker het slacht offer worden van 'homejac king'. Dieven moeten de sleu tels via inbraak verkrijgen om dat de wagens door extreme AUGUSTUS 22 Hot Street Night, legale straatrace. Vliegveld Drachten. www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl 23-24 ADAC Noordzee Trophy, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 23-24 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron, Rosmalen. wvw.autotron.nl 23-24 24-uurs race van Zolder, Circuit Zolder, Terlaemen 30, Heusden-Zolder, België +32 1185 8888, www.24u.be www.circuit-zolder.be 23-24 Int. American Car Meeting Kronenberg, Sevenum. www.meetingkronenberg.nl 24 GP Hongarije, Formule 1, Hungaroring, Boedapest. 24 Toys, Toys more old Toys, Hotel Mercure, Amsterdam, 020 6413 082. www.cpz.nl 29-30 Vrij rijden en HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl,www.harc.nl 29-31 Vehikel Auto en Motor, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. www.vehikel.com 29-31 Citroën Visa wereld meeting, SVR-camping De Vic torie, Meerkerk. 30-31 Concours d'Elegance, Paleis Het Loo, Apeldoorn. www.concourselegance.com 30-31 Dutch Finals, dragraces, Vliegveld Drachten, www.lexjoonracing 31 Festival of Speed, Circuit Park Zandvoort. www.dodare.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of vla e-mall: hdwegenwlel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever Is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste Informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende Internetadres. beveiliging anders niet zijn te stelen. „Ze gaan als warme broodjes bij ons over de toonbank. Maar ze worden hier in de buurt ook heel veel gestolen," zegt een werknemer van de BMW-dealer in Naarden over de X5. Ook hij kent het verhaal dat één op de drie X5's wordt gestolen. De Mercedes M is eveneens popu lair bij dieven. „We draaien er niet omheen. Voor de M-klasse wordt standaard de hoogste be veiliging geëist door de verzeke ring, zegt de verkoper bij de Mercedes-dealer in Bussum. Verzekeraars scherpen de polis voorwaarden verder aan. Een garage is vaak verplicht gekop peld aan een alarmcentrale. Maar ook de woning moet be veiligd zijn, op zijn minst vol gens het Politie Keurmerk Veilig Wonen. „We eisen steeds meer preventiemaatregelen bij de ac ceptatie van bepaalde dure au to s," verklaart een woordvoer ster van Centraal Beheer. Voor menig eigenaar van zo'n dure wagen is de lol er af. Harry Filon van de Stichting Vermiste Auto Registratie (VAR) kent in middels diverse mensen die van hun terreinwagen afwillen, uit vrees voor een confrontatie met criminelen. „Een man die zijn hele huis had beveiligd na de aanschaf van een BMWX5 schiphol - De Japanse autopro ducent Nissan heeft in juli in Europa 45.660 auto's verkocht, 14,7 procent meer dan in de zelfde maand van 2002. In Italië groeide de verkoop het hardst, met bijna 55 procent. In de eer ste zeven maanden van dit jaar nam de Nissan-verkoop in Eu ropa toe met 7,5 procent tot 313.200 auto's. Vooral de nieu we Micra doet het goed. doet hem nu toch weg, omdat hij zich door alle berichten niet langer veilig voelt. Een kennis van me weigert nog langer Mer cedes te rijden na de derde diefstal." In de Haagse wijk Clingendael kreeg een 39-jarige eigenaar van een BMW X5 eerder dit jaar de schrik van zijn leven toen twee gewapende homejackers met grof geweld inbraken om er met de autosleutels vandoor te gaan. De roof mislukte, omdat de dieven niet wistet pincode moesten on de auto te kunnen si Sindsdien rijdt de X5 Hagenaar niet meer Een zakenman uit Bi naar eigen zeggen et trof het minder. Hiji droomwagen een pa den geleden kwijt bij braak. „De gangsten dwars door net al are Ier zei dat BMW onö last heeft van het fen homejacking. Ik ziel werkt in Roemenië,» bedrijf heb. De g den er met de West- kentekens er no| uit de catalogus sief accessoires. Het op bestelling." Volgens de VAR kam suv s met een 'imagi Harry Kessels van he voertuigcriminaliteit litie Limburg-Zuid, 1 jaar honderd homeji plaatsvonden, beves „Dit zijn wagens die ten zien. Maar tegetij loop je daarmee een Hang daarom in god autosleutels bij de\t voor het geval ze bin men. Anders zoeken en loop je een groot De ondernemer uiti heeft 'even geen zin een nieuwe X5, ondi nieuw hek rondz Hij heeft nu een Ami Ford Explorer. „Ook maar lang niet zo p criminelen als de Ei suv's. Het irriteert m dat ik wordt belernm keuze voor een auto wat moet je met een hartstikke veilig is oj maar onveilig als ba De eigenaresse vani in Laren heeft die zo Ze wijst op de dikke poort voor haar huk er hier aan gewende spullen en terreinen veiligen." (advertenties) Alphen a.d. Rijn tel. 0172 - 4222 Katwijk tel. 071 - 4O90S Leiden tel. 071 - 5896I www.vanderplas.nl Ons rondje van de zaak De nieuwe 6-serle coupé van BMW heeft duidelijke kenmerken van de eerder vernieuwde 5- en 7-serie. Foto: BMW door Peter Lodewljks Het is wat laat maar de BMW 6- serie krijgt nu toch een opvolger. De nieuwe Duitse droomauto debuteert begin september op de aansprekende autotentoon stelling van Frankfurt (IAA). De eerste 6-serie was in pro ductie tussen 1979 en 1989. De nieuwe coupé staat tegen het eind van het jaar in de BMW- showrooms en gaat minimaal een euroton kostèn. De 4,82 meter lange auto komt ook als 2+2 cabriolet op de markt, maar dat duurt nog even. Net als zijn voorganger is de nieuwe '6' laag, breed en heeft hij een stoere maar tegelijker tijd ook elegante uitstraling. De vormgeving is duidelijk in lijn met ae eerder gepresenteer de nieuwe 5-serie. Net zoals bij de 5- en 7-serie zijn alle voor het rijden belangrijke bedie ningselementen aan of in de directe nabijheid van het stuur wiel geplaatst. De 645Ci heeft een uit de 7-se rie afkomstige 4.4 liter V8 aan boord. Met het volledig varia bele klepbedieningssysteem Valvetronic levert deze kracht- 'bron een maximum vermogen van 333 pk en een indrukwek kend koppel van 450 Nm bij 3600 tr/min. Hiermee bereikt de nieuwe 6 moeiteloos zijn (elektronisch begrensde) top snelheid van 250 kilometer per uur. Voor de klassieke sprint van 0 naar 100 km/u heeft de BMW 645Ci slechts een kleine zes seconden nodig. De klant kan straks kiezen uit drie manieren waarop de paar denkrachten worden overge bracht naar de achterwielen: via een handgeschakelde 6-ver- snellingsbak, een 6-traps auto maat met Steptronic ot een se quentiële, handgeschakelde versnellingsbak met zowel een schakelpook als -hendels aan het stuur, als in de Formule 1. Uiteraard is ook de 6-serie vol gestopt met allerlei elektroni sche systemen die het rijden verbeteren en veiliger maken. Daarnaast beschikt de nieuwe BMW standaard over zogeheten runflat-banden, waarmee zon der enige bandenspanning (lek ke band) nog enige tijd kan worden doorgereden. Hoewel de BMW-coupé een omvangrijke standaarduitrus ting heeft, zijn er toch nog een paar opvallende opties beschik baar. Meedraaiende bochtver lichting bijvoorbeeld, maar ook een glazen panoramadak en ac tieve cruise control, die de af stand tot de voorligger in de ga ten houdt. Binnen afzienbare tijd zal ook een 'head-up dis play' beschikbaar zijn. Dit ge avanceerde informatiesysteem projecteert relevante gegevens, zoals de snelheid en aanwijzin gen van het navigatiesysteem, via de voorruit in het gezichts veld van de rijder. Daarmee kan de rijder zijn blik op de weg houden en heeft hij toch alle ïld. informatie in beeld De klassiekerharidel mag dan op een wat lager pitje staan dan In het voor- en najaar, de belang stelling voor standruimte in de Spykerhal en op het buitenter rein van Autotron Rosmalen Is er niet minder om. De aanvoer van klassiekers, onderdelen en aan verwante artikelen is wederom enorm en ook worden met het heersende zomerweer veel be zoekers verwacht op de traditio nele Internationale Zomer Oldti merbeurs. Zo'n 200 klassiekers - uiteenlopend van gloednieuw tot rijp voor restauratie- worden op het bultenterreln aangeboden. Op de rie Dafjes op een ee ring van de Zomerb kaartje kost €9,50, ren €6, de beurs Is zondag open van 10 Foto: Autotron

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20