'Bezuiniging Buitenlandse studenten in woningen Portaal schaadt broze economie' IETS Ballon vol drinkwater voor kwekers Boskoop verkopen? 'Inkrimping Schiphol funest voor de KLM' Afperser Campina via internet gevonden Pete Sampras stopt met tennissen Graafmachine raakt sneltrein naar Leiden Felle kritiek op plannen kabinet vrijdag 22 AUGUSTUS 2003 [laat ksblat pmenkoud Isch kuur bij r Bosch I van luxe nwagens t explosief Durnez faeel van ons lijs is dat er Schoolmeesters CHIPHOL tl 'rekenfoutje' heeft een diepe vertrou- tussen Schiphol en VfTllen, een wond die Ijk niet meer valt te alleen Schiphol, le politiek gaat nu op rstelbare manier 'af. politici ook Schiphol van het fiasco willen stonden erbij en ke- r. Vooraan in de lange pe slaapwandelaars Jertijd PvdA-minister lelenbos. tussen Schiphol en is nooit zo best den i: 7 laar L Leidsch OPGERICHT 1 AAAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43315 LOS SPRINTERS f,V^U:LU:| 1 NR. 43315 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Universiteit Leiden blij met samenwerking met corporatie en gemeente door Wilfred Simons leiden - Woningstichting Por taal stelt 407 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan en de Diamantlaan in Leiden be schikbaar voor buitenlandse studenten. Het gaat om appar tementen die in de komende ja ren afgebroken of gerenoveerd moeten worden en die niet meer geschikt zijn voor 'regu liere verhuur', zoals PvdA-wet houder Hillebrand dat gisteren noemde tijdens een persconfe rentie op het stadhuis. De be woners zijn op de hoogte ge bracht van de plannen. De Universiteit Leiden heeft het afgelopen jaar 800 buitenlandse studenten en docenten ontvan gen. Het vinden van woon ruimte ging echter uiterst moei lijk. Anders dan studenten uit de Leidse regio kunnen zij niet terugvallen op ouders, familie of vrienden zolang zij hier geen kamer hebben. Vanaf het mo ment dat zij station Leiden Centraal verlaten, moeten zij zeker zijn van onderdak. Afge lopen studiejaar moesten de universiteit en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting noodgedwongen twee studen ten op één kamer laten wonen. De universiteit moest zelfs tweehonderd studenten ontra den om naar Leiden te komen. Voorzitter A.W. Kist van het College van Bestuur toonde zich dan ook zeer ingenomen met het akkoord, dat hij een 'goed voorbeeld van samen werking van maatschappelijke organisaties' noemde. Pagina Ri: 'Het aantal woningen kan wel oplopen tot duizend' den haag/cpd - De extra bezui nigingen van vier miljard euro die het kabinet op Prinsjesdag zal presenteren, brengen de bro ze economie extra schade toe. Dat is de kritiek van de oppositie in de Tweede Kamer, de vakbe weging en de werkgevers. Volgens de grootste oppositie partij PvdA zal de werkloosheid door de bezuinigingen oplo pen. De vakbeweging hekelt de 'afbraak van de sociale zeker heid' en dreigt niet langer mee te werken aan afspraken over loonmatiging. De grootste werkgeversorganisatie VNO/N CW verwijt het kabinet dat het het herstel van de economie dwarsboomt. Naar verwachting rondt het ka binet vandaag de onderhande lingen af over de extra bezuini gingen van vier miljard voor volgend jaar. Die komen bo venop de ruim dertien miljard euro die al in het regeerakkoord van mei waren afgesproken. Minister Zalm van financiën verwacht 'geen problemen' meer. Gisteren legde hij aan het hele kabinet het akkoord voor dat woensdagavond werd be reikt met premier Balkenende en de ministers De Geus en Brinkhorst. De vier miljard euro extra wordt onder andere bijeen geschrapt door het belastingvoordeel voor vervroegd pensioen (VUT en prepensioen) al volgend jaar af te schaffen. Ook wordt een pak je sigaretten een halve euro duurder. Woningcorporaties moeten 250 miljoen euro gaan bijdragen aan de huursubsidie en MBO'ers krijgen voortaan een prestatiebeurs. Dit zou 400 miljoen euro kunnen opleve ren. De eerder voorgenomen bevriezing van de ambtenaren salarissen en de uit keringen is van tafel. „Door al deze maatregelen loopt de werkloosheid nog har der op", voorspelt PvdA-kamer- lid Crone. „De burger besteedt al steeds minder. Daardoor krimpt de economie verder met alle gevolgen voor de werkloos heid." Volgens SP-leider Marij- nissen wordt niet alleen de eco nomische, maar ook de sociale crisis verergerd. „Het kabinet pakt met zijn keuzen vooral de mensen die het al moeilijk heb ben. Mensen die het ruimer hebben, blijven buiten schot." Groenlinks spreekt van een ne derlaag voor CDA-minister De Geus. „Hij is zijn geloofwaar digheid kwijt. De rekening wordt neergelegd bij mensen die geen kant op kunnen." De grootste vakvereniging FNV vindt dat het kabinet op oor logspad is. „Het lijkt er zo lang zamerhand op dat ze toewer ken naar een totale afbraak van de sociale zekerheid en alleen nog de bijstand als basisvoor ziening willen overhouden." CNV-voorman Terpstra is bang dat er een chaos ontstaat als de aftrekbaarheid van VUT- en prepensioenpremies vervroegd wordt afgeschaft. „Mensen hebben rechten opgebouwd." Werkgeversorganisaties VNO/NCW en MKB Nederland zijn eveneens gekant tegen deze maatregel. Pagina Binnenland: ledereen gaat er op achteruit De eerste tankwagen wordt gevuld bij de brandkraan aan de Reijerskoop. Foto: Henk Bouwman in het verleden is lillende kanten gepro- 1 vertrouwensbasis te voor overleg. Zelfs het - Milieudefensie liet Iden tot tête-k-têtejes id'. Dat was destijds tiste van ex-directeur die zich goed reali- belangrijk de relatie r geluidhinder ge- 'onenden kan zijn. stupide rekenfoutje >1, is nu al dat werk teniet gedaan. Het it vandaag voor het KLM de nek om te akkoord te gaan met gebruik van de Zwa- lan, waarmee de ge- it voor Zwanenbur- toeneemL Juist Zwa- --moest profiteren van tprezen vijfde 'mi- - Zwanenburg was het van hoe milieu en hand in hand konden 1 zogenoemde dubbele fr ie doelstelling, uitge- Dor Schiphol en om- bdf de politiek, is nu vol- 3 pöoofwaardig. Wat het 21 hdaag ook besluit, het .lelijk maken dat een n economie altijd ten e- van het leefmilieu en t Ft Helderheid, daar burger nu vooral be- aas Cerfontaine repte op tv nog van een ien. Hij heeft gelijk, de politiek treffen De verantwoorde- Netelenbos zit al fontaine dient als woordelijke op le eer aan zichzelf te tt op te stappen. Met let roer zal de luchtha- lOler een geloofwaardig roitbrtner worden. door Richard Mooyman schiphol - Inkrimping van Schiphol is funest voor de KLM. Dat was de eensgezinde bood schap van de luchtvaartbran che gisteren op een persconfe rentie over de te krap vastge stelde geluidszone bij Zwanen burg. President-directeur Cer fontaine van Schiphol zei dat volgens internationale afspra ken de thuismaatschappij moet krimpen als er vluchten worden geschrapt als gevolg van een re kenfout. „Het bittere is dan dat de KLM, Martinair en Transavia moeten inleveren." Oud-minister Netelenbos zei vorige week dat vooral de prijs vechters last krijgen van een beperking van het aantal vluch ten. Maar volgens Cerfontaine zal alleen de KLM-groep, waar toe Martinair en Transavia be horen, de gevolgen ondervin den als de twee geluidspunten bij Zwanenburg niet worden verruimd. ,,Als de KLM 50.000 slofs (startvergunningen) moet inleveren, dan is het over. De consequentie van deze twee punten is dramatisch." De schade voor de KLM zal enorm zijn, betoogde ook di recteur Kroese van Luchtver keersleiding Nederland. Beper king van het aantal vluchten in de piekuren treft de KLM, die het grotendeels moet hebben van overstappers, volgens hem bijzonder hard. Als een deel van de vluchten wordt overgehe veld naar minder aantrekkelijke tijdstippen, wordt de overstap- tijd volgens KLM-woordvoerder Koster te lang. „Passagiers zul len dan zeggen: ik ga wel met Lufthansa via Frankfurt of met Air France via Parijs." Inkrim ping van het aantal vluchten leidt mogelijk opnieuw tot ver lies van duizenden banen. De KLM besloot eerder al 4.500 ba nen te schrappen om uit de ro de cijfers te komen. Pagina Economie: Geluidsrel Schiphol ondermijnt positie KLM boskoop - Een reusachtige grijze ballon op het terrein van de Boskoopse veiling aan de Middelburgseweg wordt vandaag gevuld met 200.000 liter drinkwater. Het water is bedoeld voor het besproeien van planten en bomen, op het moment dat het oppervlaktewater niet meer kan worden gebruikt. Vanochtend rond 10.00 uur arriveerde de eerste tank wagen bij de brandkraan aan de nabijgelegen Reijers koop. De tankwagen rijdt vandaag twintig keer heen en weer tussen de veiling en de brandkraan om de ballon te vullen. De ballon - met afmetingen van dertig bij tien meter - werd enkele jaren geleden tijdens de mond- en klauwzeercrisis ook wel gebruikt voor de op slag van mest. In die tijd mocht mest niet worden ver voerd. Waterbedrijf Hydron bood de Boskoopse boomkwe kers begin deze week aan om voor de bevloeiing van hun produkten gebruik te maken van het drinkwater. Sinds vorige week donderdag wordt bij Gouda zilt wa ter het gebied van Rijnland ingelaten. Zout water is fu nest voor de meeste bomen. Maar omdat de totale kos ten op zo'n vijf euro per kuub water komen, wachten de meeste kwekers nog met de vraag om water. Bovendien valt de kwaliteit van het slootwater in Bos koop op dit moment nog mee, weet directeur J. Brand van de Boskoopse veiling. „Wanneer wij precies ge bruik gaan maken van de het drinkwater, weet ik nog niet. Zolang mogelijk besproeien we onze planten nog met oppervlaktewater. Maar zodra de kwaliteit niet goed meer is, gaan we meteen drinkwater gebruiken. We kunnen geen risico nemen." De 200.000 nu aange voerde liters zijnvoldoende voor 24 uur. Zodra de vei ling alleen op drinkwater is aangewezen, moet de bal lon elke dag worden gevuld. Vanmiddag overleggen het Hoogheemraadschap van Rijnland, het waterschap Wilck en Wiericke en de Knng Boskoop van de Nederlandse Bond van Boom kwekers met de boomkwekers tijdens een bijeenkomst in Partycentrum De Rozenburcht in Boskoop. den haac/gpd - De afperser van Campina, die geld eiste van het zuivelconcern en toetjes vergif tigde om zijn eisen kracht bij te zetten, maakte gebruik van in ternet. Hij rekende op anonimi teit op het wereldwijde web. Via een Amerikaanse site, bedoeld om gebruikers anoniem te ma ken, kwam de politie hem op het spoor. In een artikel op de website van internetmagazine Netkwesties wordt uit de doeken gedaan hoe de afperser, een 45-jarige man uit het Limburgse Pannin- gen, te werk ging. Hij gebruikte zijn kennis van internet en technologie om Campina voor 200.000 euro af te persen. De man benaderde het bedrijf schriftelijk met zijn eis, waarna via kleine advertenties in De Telegraaf werd gecommuni ceerd. Nadat Campina akkoord ging - inmiddels was een vrouw ziek geworden van vergiftigde kwark - stuurde hij een brief met een floppy met een computerpro gramma waarmee informatie in plaatjes verstopt kan worden. De zuivelgigant moest de gege vens van een bankpas samen met een pincode verstoppen in een plaatje van een rode twee dehands Golf. Die foto werd ge plaatst op de website Autotele graaf, waarna de man er 1 juli naar toe surfde. Hij dacht volledig anoniem te zijn. De politie tapte de website echter af en wist zo te achterha len vanwaar de man het plaatje inzag. Hij bleek via een anony- mizer in de VS te werken. Via dergelijke sites kunnen mensen anoniem het internet op. Ze moeten zich wel registeren, maar de site belooft de infor matie nooit beschikbaar te stel len. De Nederlandse politie be naderde echter de FBI met een verzoek om informatie en kreeg zo alsnog zijn e-mailadres te pakken. De officier van justitie droeg de provider op de per soonsgegevens af te dragen waarna de man op 3 juli kon worden gepakt. Driejaar en tbs voor kinderlokker leiderdorp - Een 30-jarige Lei derdorper is wegens ontucht met zeker acht minderjarige jongens in zijn woonplaats ver oordeeld tot drie jaar cel en tbs met dwangverpleging. De offi cier van justitie eiste twee we ken geleden vier jaar celstraf en tbs tegen de man. De Leider dorper baarde bij die gelegen heid opzien door te vragen om chemische castratie. De rechter ging gisteren bij de uitspraak niet in op dat verzoek. Pagina R3 new york/afp - Pete Sampras stopt met tennissen. De 32-jari- ge Amerikaan, houder van veer tien grand-slamtitels, maakt dat komende maandag op de eerste dag van de US Open bekend. In juli gaf hij aan dat hij niet zou spelen op de US Open. Die me dedeling werd algemeen al ge zien als het einde van zijn carri ère. Na zijn laatste zege, vorig jaar op de US Open, overwoog hij meteen te stoppen. „Dat was een prachtig moment. Een sprookjesachtig einde." Samp ras speelde daarna geen wed strijd meer. Uiteindelijk wacht te hij nog bijna een jaar tot hij zijn afscheid definitief bekend maakte. Vorige maand zei hij dat hij het tennis niet genoeg miste om er nog eens vol voor te gaan. „Het missen van de US Open en Wimbledon dit jaar heeft me er niet toe gebracht dat ik weer voluit wil gaan trainen om terug te komen.Dat is volgens mij een teken om ermee te stoppen." Pete Sampras. Foto: AP Sampras won 64 toernooien, waarvan veertien grand slams, en ruim 43 miljoen dollar aan prijzengeld. Van 1993 tot en met 1998 was hij nummer één van de wereld. In totaal was hij 286 weken de beste tennisser van de wereld. De Masters won hij vijf keer. De enige prijs die hij nooit won is Roland Garros. Hij haalde slechts één keer de laatste vier in Parijs. Spoor 2,5 uur onbruikbaar door Wessel Mekking bennebroek - Treinreizigers konden vanmorgen bijna 2,5 uur lang geen gebruik maken van het spoor tussen Haarlem en Lei den. Na een botsing tussen de sneltrein Amsterdam-Breda en een graafmachine, even na zevenen ter hoogte van Benne broek, moesten treinforenzen omrijden via Amsterdam-Sloter- dijk en Schiphol. Rond half tien kwam het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden weer op gang. Bij het ongeval raakte een man, die naast het spoor aan het werk was, licht gewond door rondvliegend glas. Vermoedelijk heeft de schep van de graafmachine de trein licht geraakt, aldus vanochtend een woordvoerder van ProRail, waaronder de Rail verkeersleiding valt. Direct jia het ongeval heeft de technische recherche de zaak onderzocht. De Nederlandse Spoorwegen besloten geen bussen in te zetten, omdat de reizigers een uitwijkmogelijkheid hadden via Amster dam-Sloterdijk. Bovendien werd verwacht dat de treinen weer snel zouden rijden, aangezien het spoor geen schade had opge lopen. De reizigers die in de bij het ongeval betrokken trein za ten, moesten bijna 2,5 uur blijven zitten. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV gaan zorgvUcig om mei persoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere rtwmabe ai Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij aiXomalische betafcng is Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1