DUIN BOLLENSTREEK rs Vraagtekens bij Floris V Iix-shirt van 1050 euro moet zieke vader opbeuren Dan bukt u en gaat u als een paardje lopen' »e maakt kas kloppend door bezuinigingen en minder sparen Jubileumconcert op Turfmarkt School voor verstandelijk gehandicapten in Hillegom Vennepse hennepkweker vast ieest ornes iiste Duitse ion' thuis katwijk - Ter ere van het ne gentig jarig bestaan van de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn, geeft de Harmonie Katwijk morgen een concert. Op de Turfmarkt verzorgt de harmonie negentig minuten lang een muziekspektakel, on dersteund met filmbeelden. Met medewerking van de Kat- wijkbinse zanger Jan den Hol lander worden vanaf 21 uur 'gouwe ouwen' ten gehore ge bracht. HiLLEGOM/LissE - Verstandelijk gehandicapte kinderen uit Lisse en Hillegom kunnen na de herfstvakantie ook in Hillegom naar school gaan. Stichting Bol lenstreek, een stichting ter on dersteuning van mensen met een verstandelijke handicap, gaat ruimte huren in het voor malige schoolgebouw van ba sisschool De Fontein aan de Guido Gezellelaan. In het pand waar tot voor kort de locatie Johan Friso was ge vestigd, komt straks hoogst waarschijnlijk ook buiten schoolse opvang van Stichting Catalpa en lesruimte voor leer lingen van de naastgelegen ba sisschool De Giraf. De speel-o- theek heeft onlangs de deuren al geopend. De Rembrandt- school - eerder ook kandidaat huurder - heeft geen ruimte nodig. Het is de bedoeling dat de Sop hia Stichting - waar De Giraf onder valt - de lokalen van de gemeente Hillegom gaat huren en daarna onderverhuurt aan de andere partijen. „We heb ben goede hoop dat het rond gaat komen", meldt welzijns- wethouder Wijnker. Stichting Bollenstreek denkt dat het goed is voor kinderen met een verstandelijke handicap dat zij op een 'natuurlijke' manier in contact komen met 'gewone' leeftijdsgenootjes. „We hebben ze ooit met de beste bedoelin gen apart gezet, maar nu willen we een omslag maken", meldt projectleider Z. Maas. Het we derzijdse contact is voor beide groepen kinderen een verrij king, is de gedachte. Maas denkt dat straks vijf tot tien vooral jongere kinderen uit Hillegom en Lisse les gaan krij gen aan de Guido Gezellelaan. Nu moeten zij nog afreizen naar kinderdagcentrum De Ho ningraat in Noordwijkerhout. Maar Maas denkt ook dat som mige ouders hun kind juist niet van school laten veranderen. „Het is natuurlijk allemaal erg spannend. Ze moeten toch iets vertrouwds loslaten." Wethouder Wijnker denkt dat de verschillende huurders el kaar gaan aanvullen. „Het heeft iets weg van een brede school", vindt hij. Leerlingen kunnen na schooltijd terecht bij de buiten schoolse opvang en bij de speel-o-theek en verstandelijk gehandicapte kinderen gaan om met leeftijdsgenootjes. „Hier zitten elementen in een van een brede ^hool", vindt ook Maas, aangenen het geza menlijke gebruik van het oude Johan Friso-pand een meer waarde heeft voor alle partijen. nieuw-vennep - De politie heeft een grote hennepkwekerij in een woonhuis in Nieuw-Vennep opgerold. De hele woning was inge richt voor de teelt van de plantjes. De politie nam 250 planten in beslag, evenals alle apparatuur. De kwekerij was al minimaal in een jaar gebruik. Buurtbewoners wisten ervan, hadden er stank overlast van, maar durfden uit angst voor de bewoners van het pand niet de politie te tippen. De eigenaar kon even later door de politie worden klemgereden en aangehouden. Voor de kwekerij werd illegaal stroom afgetapt. Het Nuon consta teerde ter plekke dat een van de kernen in de elektrakast bijna was doorgebrand, waardoor dan brand was ontstaan in de woning. Brandgevaar, wateroverlast, stank en illegaal stroom aftappen zijn de belangrijkste redenen waarom de politie de hele dag op hen- nepjacht was. In Haarlem werden zes kwekerijen in woningen en een loods opgerold. Ook in Lisserbroek werd een woning door zocht, maar daar werd niets illegaals aangetroffen. ims algemeen teur CNB ~%t bestuur van CNB, de Heve Nederlandse jüencentrale in Lisse, vi«t ingang van 1 septem- pllems benoemd tot al- directeur. In die func- Jeindverantwoordelijk Eihet bedrijf CNB b.a.) i, £NB Holding B.V. De t» vier jaar is de heer i Fictief geweest als com- vijdirecteur. Hij volgt J. -a* die op 1 juni 2004 jjoen gaat. - vtmdag 22 augustus 2003 heeft in grote lijnen de kas pend. Met ongeveer acht n minder, minder sparen mstige uitgaven, minder of een geld meer voor kunstg- Ei monumenten en dorpsver- !n een beroep op een reser- a de gemeente volgens bur en wethouder de ruim 3,5 iro bij elkaar krijgen die no de voorziene tekorten de ko ten te dichten. Wil de ge- i >g wat nieuws gaan doen, lis geld daarvoor echter moe- <mi uit een verder bezuiniging. z ar waarschuwde het college ■nrr ancieel zwaar weer was ge- e gemeenteraad besloot uit eindelijk een speciale bezuinigings commissie in het leven te roepen, Maxima. Die heeft zich ten doel ge steld om anderhalf miljoen euro te be zuinigen om ook eventuele komende tegenvallers het hoofd te kunnen bie den, extra belastingverhogingen te voorkomen en nog wat geld over te houden voor nieuwe dingen. Het college nam zich volgens wethou der van financiën Schuijt onafhanke lijk daarvan voor om de nu voorziene tekorten voor volgend jaar (een mil joen), 2005 (900.000 euro), 2006 (950.000 euro) en 2007 (700.000 euro) weg te werken. Dat is Schuijt gelukt door een combinatie van bezuinigen en minder sparen. De raad krijgt van daag of morgen de plannen. Die vallen uiteen in vijf hoofdpunten. Zo wordt er 235.000 euro per jaar bespaard op de (plannen voor) kunstgrasvelden, dorpsvernieuwing en het monumen tenbeleid. Daarnaast snijdt het college voor een kwart miljoen, oplopend naar vier ton in het ambtenarenapparaat (4 procent minder loonkosten in 2004, 5 procent in 2005 en 6 procent in 2006). Dat betekent op termijn ongeveer acht ambtenaren minder. Uitgangspunt daarbij is dat er geen gedwongen ont slagen vallen. Het college denkt dat door efficiënter te werken dit aantal mensen gemist kan worden zonder dat het resulteert in slechtere dienst verlening of hogere werkdruk. Verder wil het college jaarlijks 200.000 euro minder stoppen in de reserves voor allerlei plannen ('we merken dat door de recessie aanbestedingen veel goedkoper uitvallen'), door de bouwle- ges meer kostendekkend maken (goed voor ruim 50.000 euro per jaar) en door de dan nog resterende tekorten te halen uit het potje dat is gevormd uit de overschotten die Lisse tot aan 2000 bij de 'eindafrekening' van de ge meentebegroting steeds had. Schuijt: 'Dat potje is precies groot genoeg.' Hij benadrukt dat Lisse er daarmee nog niet is. Als de raad akkoord gaat met deze plannen, is het saldo de ko mende jaren nul met een klein plusje in 2007. Wil de raad echt nieuw beleid op de rails zetten, dan zal het geld daarvoor moeten komen uit het schrappen van ander beleid. „Reden genoeg om die commissie Maxima haar werk te laten afmaken", aldus Schuijt. Hij zegt 'wel tevreden' te zijn over het eigen werk. „We komen met reële voorstellen tot een sluitende begroting zonder dat we al te grote kunstgrepen hoeven uit te halen. Intern scheppen we duidelijkheid naar onze eigen orga nisatie en de politiek geven we de ruimte om alle mogelijk bezuinigings voorstellen tegen elkaar af te wegen zonder dat het mes op de keel staat van tekorten op de begroting die ge dicht moeten worden." Veiling oranjevereniging Katwijk aan den Rijn en voetbalvereniging KRV levert 20.000 euro op De Duitse, naar ferleningsinstanties op Augustus in Noordwijk op zoek zijn geweest, haar moeder al snel te zijn teruggekeerd. ;e meisje was net als jenoten in zee in gekomen. Een Duitser verdronk, en konden worden het zoeken naar de in leverde geen re- nÊK de politie niemand 5- ft werd opgegeven en and geen kleding van i werd aangetroffen, de reddingswerkers 0 tzelf in veiligheid had rengen. Dat blijkt in let geval te zijn ge- ir aanleiding van be de media meldde een pensionhoud- >ij de politie. Zij liet het meisje bij haar in in had gezeten. De van het meisje, zo- signalement was en, klopte exact met van haar pension- Zo neisje was op 14 au- problemen gekomen nïaar had op eigen strand bereikt. door Roza van der Veer rijnsburg - De samenwerking tussen de gemeente Rijnsburg en Arcadis in de ontwikkelings maatschappij Floris V roept vraagtekens op. Twee statenle den van WD en PvdA hebben aan Gedeputeerde Staten officië le vragen gesteld over deze con structie. Daarbij noemen ze de dubbelrol van Arcadis in Floris V 'ongewenst'. De handelwijze van Rijnsburg om stukken grond, verkregen door het inzetten van de Wet Voorkeursrecht Gemeenten, door te sluizen naar Arcadis zou 'op gespannen voet staan met de vrije marktwerking'. Ook bij de wijze van aanbeste ding worden vraagtekens gezet. Volgens PvdA'er R. Baruch is het de waag of Rijnsburg met de Floris V- constructie (waarbij de gemeente, de Rabobank, Bloemenveiling Flora en Arca dis Planrealisatie onder meer samenwerken bij de recon structie van het oude glasge- bied langs de Noordwijkerweg, het Vinkenweggebied, het ver beteren van het winkelcentrum en de uitbreiding van het be drijventerrein Klei-Oost) wel het beste binnenhaalt voor het dorp. „Alles gebeurt binnen de beslotenheid van Floris V. Daar kun je vraagtekens bij zetten. Maar ook dat de gemeente de Wet Voorkeur Gemeenten (WVG) gebruikt om als eerste grond aan te kopen en die ver volgens onmiddellijk doorver koopt aan Arcadis. En Arcadis komt uiteindelijk met een pa piertje met een stippellijntje naar de gemeente om daar een handtekening onder te laten zetten", aldus Baruch. Volgens hem moet ook bij publiek-pri- vate samenwerkingen als Floris V werk gewoon openbaar wor den aanbesteed. „Dat gebeurt hier niet. En juist na de bouw- ffaude-enquete moeten over heden aanbestedingsregels toch correct hanteren." Baruch verwijst naar een klacht van een Rijnsburgse familie bij de provincie over de werkwijze van Floris V. De ontwikkelings maatschappij heeft grond van de familie nodig om de nieuwe ontsluitingsweg parallel aan het Oegstgeester Kanaal door het Vinkenweggebied aan te leggen. Ook andere bezwaarmakers hebben gewezen op de dubbel rol van Arcadis. Hij en de ande re indiener van de vragen, de WD'er Van Huigen, willen graag weten hoe GS daar op hebben gereageerd. A. Mastenbroek, projectmana ger van de gemeente Rijnsburg, ziet de antwoorden van Gede puteerde Staten met vertrou wen tegemoet. „GS hebben de oprichtingsactie van Floris V zelf goedgekeurd. Dat is ook wettelijk verplicht. Volgens hem werken in Floris V de gemeente en marktpartijen nauw samen om een groot aan tal projecten in Rijnsburg voor elkaar te krijgen. „Voor de ge meente alleen is dat, zeker ge zien de hoeveelheid projecten, te ingewikkeld. Maar beleid en uitvoering zijn in Floris V strikt gescheiden. Er kan ook geen beslissing worden genomen zonder instemming van de ge meente." Dat Arcadis in Floris V zit en vervolgens ook de werkzaamheden uitvoert, is volgens Mastenbroek niet zo raar. „Je gaat toch niet bij je ei gen concurrent aanbellen?" Ook het gebruik van de Wet Voorkeursrecht Gemeenten, waarbij de gemeente het eerste recht van koop krijgt, om grond voor door Floris V uitgevoerde projecten te krijgen, is volgens de gemeentelijke projectmana ger volstrekt legaal. „Dat is zelfs heel gebruikelijk, ook bij over eenkomsten tussen een pro jectontwikkelaar en een ge meente. Het is een publiek in strument dat je inzet voor een speciaal doel." Ander voordeel voor Rijnsburg van Floris V is volgens Masten broek het geringe risico dat Rijnsburg loopt bij de uitvoe ring van de vele projecten. „Dat is in euro's nog geen ton." irwater Wat bezielt iemand een Ajax-shirt met ngen van spelers te bieden? Het ge- »n I teravond tijdens de ur| te veiling van de irg niging Katwijk aan ltvJ' en de voetbalclub V ieuwe eigenaar van 1|e|Mart de Groot, had ^gl: eciale reden om zo- 393 bieden. „Eigenlijk reden", zegt hij. „Ik mgèdaan voor mijn va- 3nCp zwaar ziek in het Die man is een fa x-supporter. Met dit Bolder ik hem een hart ïm te steken." den >esproken had hij geld geboden, rijn zieke vader heeft lijn er. Ook al weet hij an er waarschijnlijk "I* op komt. De Groot 4Z:fer hopen en mis- o akt het roodwitte tri- anv ^er we^ een beetje xof age root is deze avond 5e die met geld smijt, uilende en snikhete nt De Roskam aan gaan de bordjes loog voor de meest rtikelen, zoals een y k mét konijn en be- Bs van oud minister meend. Dat bieden voorzitters van de ïnigingen, Jan de V) en Niek-Jan van naar De Roskam te krijgen." Als de veiling is afgelopen, haalt Heemskerk opgelucht adem. De opbrengst valt hem alles mee. Goed, zo 'wild' als het bij de andere clubs ging er in Kat wijk aan den Rijn niet aan toe. „Maar het is toch een mooi be drag." Er zijn in totaal 250 'kavels', die er door veilingmeester Jan van Dijk in een razende vaart door heen worden gejast. Elke keer als de teller de duizend euro passeert, brandt het zwaailicht. Als het aanbod van oud-minis ter Vermeend wordt geveild, steekt Niek-Jan van Kesteren zijn bordje omhoog. Hij heeft de 'prijs' persoonlijk aange bracht. „Dan moet het ook geld opleveren." De veilingmeester zegt: „Als u niks te verbergen heeft, kunt u bieden." Het le vert uiteindelijk 280 euro op. De hoogste bieder is Van Keste ren zelf, die op die manier de kas van zijn eigen club spekt. Een training met oefenmeester Arie van Duijn gaat weg voor 130 euro. Het is een spontane actie van een aantal ouders van de voetballers van KRV D1 Als de hoofdprijs wordt geveild, vraagt veilingmeester Van Dijk speciale aandacht. Een shirt van de bekendste voetballer van Katwijk, de Feyenoorder Dirk Kuyt, moet vele euro's op brengen. De teller stopt bij zes honderd euro. Kennelijk is Kat wijk aan den Rijn een Ajax-ge- zinde enclave, want die club le vert in De Roskam meer geld op dan de rivalen uit Rotterdam. MHoornes Noord Oost rdag weer een buurt- »-®r bewoners staat van- het thema sport cen- het plein aan de Boek et zijn onder meer ial-, darts- en bad- istrijden. Verder zijn workshops met dans, t en muziek en voor Jeren schminken, bal- i, een draaimolen en eidgkussen. Erik Huizebosch vermaakt VIPS tijdens kortebaandraverij in Noordwijk door Jan Preenen Kesteren (KRV) natuurlijk best. Er moet geld in het laatje ko men. De Oranjevereniging wil er de 90-jarige verjaardag mee financieren, terwijl de voetbal lers om geld voor een nieuw clubhuis zitten te springen. Vooraf wisten ze niet wat ze aan inkomsten konden verwachten. Met de opbrengst, 20.000 euro, tonen de organisatoren zich ver na middernacht in De Roskam tevreden. De verenigingen hebben het kunstje van de veiling afgeke ken van drie andere voetbal clubs in de buurt: het Noord- wijkerhoutse WSB, Rijnsburgse Boys en Quick Boys. De afgelo pen weken hebben vrijwilligers van de 'KatwijkBinse' vereni gingen de middenstand 'geteis terd' met verzoeken om 'ka vels'. Sommigen winkeliers le veren een bescheiden bijdrage, zoals een paar sokken, anderen komen met een luxe weekeinde De veiling van de Oranjever eniging Katwijk aan den Rijn en KRV bood gis teravond van alles wat: van een plant, aan geprezen door medewerkster Tessa van der Voort, tot aan het shirt van Dirk Kuyt, dat zeshonderd eu ro opbracht. Foto: Dick Hogewoning in het Hilton van Antwerpen over de brug. KRV-vrijwilliger Mart Heemskerk was de afgelo pen weekeinde de wanhoop nabij. „Ik zag het even niet zit ten. Hier is veel tijd in gaan zit ten, hoor. En je moet eens we ten wat voor moeite het heeft gekost om al die spullen op tijd noordwijk - Hij is marathon schaatser, skeeleraar, zanger, gooit in televisiereclames met afgedankte verwarmingsketels en is presentator van onder meer modeshows en koeschij- terijen. Maar nu even niet. Erik Huizebosch zit opvallend rustig langs de kortebaan op de Ko ningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk waar paarden con stant langs hem heen draven. „Of ik paardenkenner ben? Nee, m'n broer heeft paarden. Dat is het. Ik wist niet eens dat er kortebaandraverijen werden gehouden. Wat ik hier doe? Weet ik niet. Ik ben hier in elk geval de hele middag. Ik zie wel." De rust van de man uit Grams- bergen wordt in de VIP-tent te genover het Prominent Inn-ho- tel echter plotseling verstoord. Door Frans Overdevest, be stuurslid van de Stichting Vrienden Harddraverij Noord wijk. Huizebosch moet er reke ning mee houden dat hij over tien minuten moet optreden. Dan is de eerste omloop van de paarden achter de rug. Als het zover is, weet hij precies wat van hem wordt verwacht. Dan heeft hij in tegenstelling tot de rijders geen 'klaarmaken voor de start, drie twee één af nodig. Hij springt op het podium en probeert het publiek op te zwe pen: „Ik ga een nummer zingen en dat gaat halverwege van hé, hé, hó, hó. Echt iets voor paar denmensen. Goed luusteren. Daar gaat-ie. Jij bent de zon, jij bent de zee, jij bent de liefde, ga met me mee. Allemaal. Overdevest kijkt geamuseerd toe. De Lissenaar heeft net als Huizebosch een schaatsploeg en toen in het bestuur van de vriendenstichting werd geop perd om dit jaar een publieks trekker naar Noordwijk te ha len, was de keuze snel gemaakt. Dat Huizebosch totaal geen verstand heeft van paarden wordt hem bepaald niet kwalijk genomen. Ook niet door Wil lem van der Meer, een ander bestuurslid en kenner bij uit stek. De Rijnsburger zag zijn Gail Devers met Ruud Pools vo- Erik Hulzenbosch (rechts) probeert contact te krijgen met het paard Niani Cartouche van rijder Linsey Pegram. Links Willem van der Meer en voorzitter Henk Hoogervorst van de Stichting Vrienden Harddraverij Noordwijk.Foto: Dick Hogewoning rig jaar in Noordwijk nog als tweede eindigen achter Mil lions Ahead met Jolanda van Strien. „Maar ik heb dat paard verkocht. De trainer zei dat het moeilijk zou worden met dat beessie. Iemand wou 't hebben. Toen heb ik het maar van de hand gedaan. Ik heb nu alleen nog wat paarden op de lange- baan. Met eentje, Intact Hornli- ne, heb ik dit jaar al 250.000 eu ro gewonnen. Een vermogen ais je bedenkt dat de paarden sport in een dalletje zit." Voor de kortebaan heeft Van der Meer nog rondgekeken in Zweden en in eigen land. „Maar nergens heb ik wat naar m'n zin gezien. Het moet wel een paard zijn waarmee ik voor de winst kan gaan en niet een beessie dat er na één rit uitligt. Misschien dat ik hier volgend jaar weer wat heb lopen." Dit jaar beperkt Van der Meer zich tot wedden. Vijftig euro op nummer drie: Adonis Guard met rijder Aad Pools. Huizebosch overweegt ook wat geld in te zetten, maar ziet daar bij nader inzien van af. „Ik ben niet zo'n gokker. Alleen af en toe tijdens de wedstrijden." Hij laat het daarom bij het zingen, waarbij hij alle mogelijke moei te doet om het publiek in bewe ging te krijgen. Gedeeltelijk lukt dat. De directeur van de plaat selijke Rabobank gaat op ver zoek van Huizebosch 'als een paardje' lopen op de muziek van Guus Meeuwis' Kedeng ke- deng. Die liet zich inspireren door het geluid van treinen. Huizebosch maakt er paarden van. „Dan bukt u wat voorover en haken anderen aan. Daar gaat-ie. Kedeng kedeng." Er zijn echter maar weinig ho temetoten te vinden, die zich willen lenen voor een hippische polonaise. Tot teleurstelling van Huizebosch: „Misschien komt het, omdat het vroeg is. Meestal treed ik 's avonds om elf uur op. Dan zit de stemming er wel in." Buiten de VIP-tent loopt het be ter. Niet alleen voor Aad Pools en Adonis Guard, die in de fina le gemakkelijk afrekenen met Nandoe Enzelens en Rob de Vlieger, wat goed is voor 2250 euro. De totalisator scoort eveneens goed. De omzet is 20.709 euro, bijna drieduizend euro meer dan vorig jaar. Tot de winnaars behoort ook Wil lem van der Meer van de vrien denstichting, die beslag legt op 750 euro. Daar moet echter nog 25 procent kansspelbelasting vanaf, zodat hij uitkomt op on geveer hetzelfde bedrag dat Erik Huizebosch voor zijn optredens in Noordwijk vangt. De schaat sende entertainer deelt tijdens de prijsuitreiking mee dat hij zichzelf ook nog op een andere manier heeft verrijkt: „Ik heb m'n ogen uitgekeken. Ik woon hier tweehonderd kilometer vandaan. Bij ons bouwen ze niet hoger dan twee verdiepin gen. Hier in Noordwijk heb je enorm hoge flats en hotels. Ge weldig. Bedankt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15