REGIO 'Als er maar geen scheve competitie ontsta Iti Leiden is Frans zorger Monuta maakt het newer populair een eigen cd vol Neder landstalige nummers, ge zongen door artiesten als Jody Pijper, Marlayne en Lisa Boray. MAR TIN VAN DIE, van het Leidse uitvaartbedrijf Monuta/Van der Luit, be vestigt de keuzeproblemen van veel nabestaanden. Gemeenten verzinnen van alles om huizenmarkt op slot te kunnen Hulde voor alle dierenhelpers Een Pool die te hard rijdt, is beter Heidok VRIJDAG 22 AUC NAVRAAG Veel nabestaanden kunnen voor de uitvaart geen keuze maken uit de grote hoeveelheid bestaande melodieën en uitvaartklassiekers. 's y m Lands grootste uitvaartver- D i die groep makkelijk met Klopt het dat veel nabestaanden geen muziekkeuze kunnen maken? Sommigen weten precies wat ze willen en nemen hun eigen cd's mee. Anderen vinden het moeilijk. Ook al hebben ze bij Rhijnhof (be graafplaats en crematorium, red.) éen catalogus die bomvol met num mers staat. En hebben wij ook een kleine catalogus, met vooral licht- klassieke nummers. Er wordt regel matig gezegd: 'Zoekt u maar wat ilit'. Dat is best moeilijk, want de muziek is toch bedoeld om iets per soonlijks aan de uitvaart te geven." Hoe zit het met de 'uiwaartklassie- kers', zijn die nog populair? „'Waarheen, waarvoor' van Mieke Telkamp is zo'n klassieker, maar niet meer echt van deze tijd. Een en keling vraagt er nog wel eens om. Andrea Bocelli (foto. red.) wordt veel gevraagd. En het Ave Maria natuurlijk, dat is pas echt een klassieker, vind ik. En dan zijn er nog een aantal klassieke stukken die vaak worden gevraagd, zoals het Largo van Handel. We hebben een reeks van stukken die vaker voorkomen, maar ik geloof niet dat je echt kunt spreken van zoiets als een toptien van uitvaartklassiekers. Maar goed, dan heb ik het alleen over onze eigen ervaring. Volgens Henk Bemboom, componist van de Monuta-cd, is Engelstalige muziek minder gewild. „Nee, dat kan ik niet zeggen. Het gaat er vooral om hoe populair een bepaalde artiest was bij de overledene. En dan maakt het niet uit in welke taal wordt gezongen. In deze regio zijn er overigens wel veel verzoeken voor Nederlandstalige muziek. Als je echt naar 't Leidse kijkt, 't volksdeel van de stad zeg maar, dan zie je dat Frans Bauer heel populair is." Heeft u. als uitvaartbedrijf, meegewerkt aan de samenstelling van de Monuta-cd? „Dat weet ik niet. Ik ben niet bij de presentatie van de cd geweest, maar heb 'm deze week wel ontvangen. Ik heb 'm nog niet hele maal beluisterd. Maar wat ik ervan gehoord heb, klinkt goed. Komt het ook voor dat nabestaanden geen muziek willen horen tijdens de uitvaart? „Dat is heel uitzonderlijk. Toevallig heb ik vanmiddag een uitvaart waarbij het stil blijft. Dan wordt er alleen door mij gesproken. Op het moment dat het dan gebruikelijk is om muziek te draaien, laat ik het stil zijn. Helemaal stil." tekst: Ema Straatsma foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN Sportclubs anticiperen op voorlopig speelverbod door droogte Oefenduels worden afgezegd, officië le wedstrijden uitgesteld en toernooi en verstoord. De sproei- en speelver boden in een aantal gemeenten als gevolg van de aanhoudende droogte, missen hun uitwerking op tal van sportactiviteiten niet. In de meeste gevallen is afwachten en uitwijken de enige remedie. Theo Vreeken, trainer van korfbal club Fiks uit Oegstgeest: „Wij hebben al een probleem, om dat ons hoofdveld deze zomer is ge renoveerd. Tot 1 oktober spelen we alleen uitwedstrijden, meestal bij clubs die over kunstgras beschikken. Voor onze trainingen konden we de eerste twee weken terecht op het veld van het Rijnlands Lyceum. Dat is dichtbij. Op ons eigen, niet-onder- houden gravelveld doen we voor zichtig wat schotoefeningen en één training hebben we gevuld met een loop door Oegstgeest. Het is behel pen. over twee weken begint de competitie. Door een beetje creatief te zijn, gaat het wel, maar het is ze ker niet ideaal." Erwin Beltman, voetballer bij het Noordwijkerhoutse WSB en green keeper bij de Haagse Country en GolfClub: „Het is jammer dat allerlei leuke wedstrijden dreigen te worden ge schrapt. Als de gemeente het ver biedt, dan houdt het op. We zijn momenteel aan de grillen van moe der natuur overgeleverd. Op mijn golfclub wordt nog wel gesproeid, want we hebben onze eigen bron nen. We spuiten alleen de greens en niet de fairways, die nu dan ook geel zijn. Toch mag er gewoon op wor den gespeeld en daarom begrijp ik niet goed waarom overal voetbal wedstrijden worden afgelast." Charles Hogenboom, voetballer van Alkmania 3 in Oude Wetering en kweker van beroep: „Vooralsnog kan er bij ons nog wor den gevoetbald én gekweekt. Het eerste veld bij Alkmania mag uit voorzorg alleen door het eerste elftal worden bespeeld. Daarop staat ge lukkig een goede sproei-installatie. Er zijn dus geen problemen, maar die ontstaan wel als je een scheve competitie krijgt. Elftallen die al twee wedstrijden heb ben gespeeld terwijl andere, in Leiden en omgeving, nog moeten beginnen. Dat wordt weer uitwijken naar dinsdagavonden en dat vind ik niks. Ook als kweker ondervind ik vooralsnog geen hin der. Ik teel momenteel zomerbloemen en ik gebruik daarvoor ge woon water uit de sloot. Daar is nog geen verbod op." Fred van der Leek, speler van Docos 5: „Vooropgesteld: er gaat niets boven echt gras. Toch is al het gedoe van nu het zoveelste pleidooi voor een over gang naar kunstgras. Dan zijn we in de win ter tijdens vorstperio des ook van het gelazer af. Wedstrijden gaan altijd door en dat geldt dan hopelijk ook voor trainingen. Toch moet er nog wel wat gebeuren aan de ont wikkeling van kunstgras. Zelfs op dat nieuwe veld van UVS lig je nog altijd open als je een sliding maakt. Mijn elftal ondervindt geen hinder van de droge velden. We lopen als voorbe reiding door de duinen bij Wasse naar en we spelen onze eerste wed strijd bij SJC waar nog geen sprake is van een afgelasting. Henk Koerten, voorzitter van UDO- golf in Oegstgeest: „Er is een sproei- en speelverbod, de vlaggen zijn uit de holes gehaald. Dat is vervelend, want in de periode dat het voetbalseizoen nog niet is begonnen, hebben wij als medege bruikers van sportpark De Voscuyl de meeste speeltijd. Vorige week la Golfers bij UDO: nu moeten ze wijken voor de droogte, straaks weer voor de v Archieffoto: Dick Hogewoning gen de greens er nog prachtig bij, maar toen werd er ook nog ge sproeid. Voor wedstrijden die eraan komen, kunnen we uitwijken. Echt lijden doen we er nog niet onder, maar het moet niet langer duren." Rob Jansen, speler van Meerburg 7, Zoeterwoude: „Ons team is al vijftien jaar bij elkaar en de laatste dertien daarvan spelen we op het kunstgras van Meerburg. Afgelastingen maken we dus alleen mee bij uitwedstrijden. Tegenstan ders, en dan vooral jonge rouwdou- wers, klagen altijd: 'Bij jullie is het geen echt voetbal'. En dat elk jaar weer. Maar wij kunnen voetballen, weer of geen weer. De gemiddelde leeftijd van ons elftal ligt ver boven de veertig en maar één speler is defi nitief geblesseerd afgevallen." jouke Sjaardema, traint Sport, Leiden: „We trainen morgen opl en verder wijken we uiti bare grasvelden, zoals dj universiteit. Ik kan metd gezellig een avondje gaa zwemmen, maar dat sch lijk niet op. Clubs zoals met een mindere accoro de dupe. Er ontstaat con valsing ten opzicht vanv die over kunstgras besch wél gewoon op hun veld Ach, het is weer Nederla smalst. Ik kom net uit It! het ook droog, maar ove gevoetbald. Wat maakt 1 de velden in november o kaal zijn." Loman Leefmans ANNO 1953, Zaterdag 22 Augustus DE STAATSGREEP IN PERZlE- Ex-premier Mossadeq is gearres teerd. De politie en de militairen die het huis hadden omsingeld arres teerden tevens verscheidene andere aanhangers van Mossadeq. Op het politiebureau werd Mossadeq beschuldigd van ongehoorzaamheid aan de sjah en rebellie tegen de wettige regering. Daarna bracht men hem en de anderen onder bewaking over naar de officiersclub. Daar werden zij geconfronteerd met gen. Zahedi, de nieuwe premier. ,,U ziet dat de rollen kunnen omdraaien", zei Zahedi glimlachend toen de gearresteerde Mossadeq tegenover hem stond. ,,U geloofde dat u naar believen kon handelen maar u hield daarbij geen rekening met de ware gevoelens van het volk dat de sjah aanbidt. De sjah die een zeer be minnelijk man is, heeft mij opdracht geven er voor te zorgen dat u geen haar op het hoofd gekrenkt zal worden tot na uw berechting". Na zijn arrestatie smeekte Mossadeq de politie hem niet overdag te ver voeren en zodoende bloot te stellen aan de volkswoede. ANNO 1978, dinsdag 22 augustus LEIDEN - In het kader van het project 'Zwerfvuil' zijn eerstejaars stu denten van de studentenvereniging Minerva in het Morskwartier op pad gegaan om het aanwezige zwerfvuil te verzamelen. Het afval werd vervolgens gefotografeerd om een indruk te krijgen van de omvang van het probleem. Ook een aantal andere Leidse wijken ko men aanbod. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien d plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Cn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum v plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '50 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. O HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Als jonge starter op de koophuizenmarkt heb ik mij in maart 2003 ingeschreven voor een nieuwbouwappartement (koopsom 178.000 euro) in Valkenburg. Tijdens deze inschrijving werden eisen gesteld aan de vestiging, te we ten sociaal en/of economische gebondenheid met Valkenburg. Als inwoner van Leiden en werknemer van een bedrijf vlakbij de grens met Valkenburg werd ik botweg geweigerd, ondanks dat ik ingeloot werd door de notaris. Na de troostende mededeling dat ik alsnog zou mogen meedoen als er appartementen na de loting overbleven, vernam ik tot mijn ver bazing dat er vier appartementen nog niet ver kocht waren. Weer naar de makelaar voor een afspraak. He laas, helaas, de gemeente Valkenburg stelde wederom eisen. Deze keer hoorde de toekom stige bewoner uit Katwijk, Rijnsburg of Valken burg te komen. Voor Leidenaars was er helaas geen plaats, en tja, honderd meter van de grens met Valkenburg werken was niet econo misch gebonden genoeg in de visie van de wethouder. Toen ik in de krant van 31 juli de commotie rond het Leiderdorpse gezin las, kwam mij een aantal zaken erg bekend voor. Onder het mom van 'bescherming van nieuwkomers op de huizenmarkt', 'de doorstroming komt in ge vaar' en angst voor speculatie worden de meest vreemde constructies verzonnen om de lokale huizenmarkt 'op slot' te doen. Hoezo beschermen van nieuwkomers? Deze maken geen schijn van kans! Zowel de ge meente Katwijk als de gemeente Valkenburg willen hun nieuwbouwhuizenmarkt uitslui tend bestemmen voor eigen inwoners. Let wel, ik ben niet, tegen maatregelen om speculatie te voorkomen, maar maatregelen om te voorko men dat niet-ingezetenen een huis kopen, vind ik zeer verwerpelijk. Zulk beleid bevat dis criminerende elementen en lijkt d strijd met art. 1 van de grondwet, daarom volledig met wethouder V Hillegom eens dat deze praktijken moeten worden (LD 31 juli). Echter, als starter op de woningm niet te wachten op een rechtszaal, horende rekening van een advoca daarom te hopen dat er snel een e gemaakt aan deze dorpjespolitiek. tenslotte in één provincie en in ééi Ik wil reageren op het stuk 'Zwerfkat valt aan op Rijndijk' in het LD van 4 augustus. Ik ben de Dierenbescherming, dierenopvang (Sandra) en het dierenasiel (Stevenshof) dank baar. Een oude en zieke poes, die al weken hier rondzwierf is na tien dagen opgehaald en naar het dierenasiel gebracht, door de dieren- opvangdienst. Daarna gebeurde dat ook met een zwarte zwerfkat, die niet meer weg wilde (moeilijk als je zelf twee katten hebt). De eige naar was zo gevonden - de kat had een chip - maar die had geen zin meer in het beestje. Die kant wordt niet belicht. Mensen smijten huisdieren naar buiten als ze te veel worden, schandelijk! Afstand doen van een dier, moet duurder gemaakt worden, zodat mensen beter nadenken, voordat ze een huisdier nemen. De dierenambulance heeft hier vorige week nog twee uit het nest gevallen vogels opge haald, anders waren ze opgevreten. Het lijkt idioot om daar de ambulance voor te bellen, toch kwamen zij de vogels ophalen. Ik ben ze daar dankbaar voor. Een dier is een dier. Ik kan mij de wanhoop van mevrouw Dege- naars voorstellen. Het lijkt of katten een neus hebben om geholpen te worden. Mij zoeken ze ook op, helaas... Ik wil een compliment uitdelen aan het ambu lancepersoneel, de Dierenbescherming, en dierenopvangdienst. Ze doen wat ze kunnen. Soms moet je even geduld hebben. C.A. van Schoonderwoerd den Bezemer, Leiden. Tot mijn stomme verbazing las ik in het Leidsch Dagblad van 11 augustus dat er we derom een Pool was aangehouden wegens te hard rijden op de Nil: 211 kilometer per uur reed hij maar liefst. Een tweetal weken geleden eerder was dit ook het geval. Wat mij nog meer verbaasde, was het feit dat de persoon er vanaf kwam met een boete van 750 euro. Nee, dan wij, oppassende brave Nederlanders. Is het niet zo dat bij meer dan 50 kilometer te hard je je rijbewijs direct kunt inleveren alsme de je auto? En bij meer dan 100 kilometer te hard word je als crimineel behandeld, want dan komt er geen schikking meer aan te pas, maar een officiële uitnodiging van de officier van justitie, met de mogelijkheid dat je maan den je rijbewijs kwijt bent én dat je een forse boete wordt opgelegd. Meer dan 7 Een aantal weken geleden werden krant geattendeerd op de boetes d ons omringende landen uitdelen heidsovertredingen. Dit om ons te wen als we tijdens onze rit naar dejd stemming in de fout zouden gaanbi gen logen er niet om. Ik vraag mij waarom de burgers in eigen landl straft worden dan de bezoekers va Als de politiek vindt dat we één Euw ten worden, dan gelijke monnikei pen. Dus: rijbewijs inleveren, aul met de trein terug naar Polen. LEIDS DIALECT Mijn grootvader was een Hongaar. Ik heb hem helaas nooit gekend, maar hij moet een zeer beminnelijk mens geweest zijn. Uit onze taal zou je kunnen opmaken dat niet alle Hongaren even beminne lijk waren als mijn grootvader. Zo komt in het oudere Neder lands het woord eunjer voor en dat is een verbastering van Hongaar. De betekenissen van eunjer zijn niet vleiend voor de landgenoten van mijn beminnelijke opa. Lees maar wat onze 17de-eeuwse dichter Bredero (die helaas door nie mand meer gelezen wordt) over de eunjer schrijft: „Hemelsche Goden geeft dat dese Bruylofts-feest Vercieret werd met so menigen boosen geest, Met so veel eunjers en rust'looze raseryen, Dat al haar vreught gedijt tot een ge- stadich lyen." Iemand spreekt hier dus een verdoemenis uit over een net getrouwd paar. 'Goden uit de hemel, zorg ervoor dat dit bruiloftsfeest wordt opgeluis terd met boze geesten en spo ken, zodat de blijheid en vreugde die er nu is, veran dert in voortdurend lijden'. De eunjer staat hier voor 'spook' of 'boze geest'. Daar kan opa het mee doen. En er is nog meer beledigends over de Hongaren terug te vinden in onze taal, of liever gezegd in het Leids. Want vroeger werd een janboel, een 'pan', een grote bende in ons dialect aangeduid met een Hongaarse boel. Waarom? Het Woorden boek der Nederlandsche Taal veronderstelt dat dat kwam omdat de in Leiden studeren de Hongaren, met hun lijf knechten, nogal eens zorgden voor de nodige rotzooi. Vechtpartijen, dronkenschap, scheldpartijen. Dat die Hon garen en zeker hun knechten er een potje van maakten, blijkt ook uit het feit dat er een Leids werkwoord bestaat voor 'ruziezoeken', dat ook uit het Hongaars stamt, namelijk: heidukke. En dat woord gaat weer terug op een van de wei nige Hongaarse woorden in ons taalgebied: heiduk, de be naming voor 'een lijfknecht in Hongaarse klederdracht'. Dat woord heiduk heeft zijn verbasterde sporen nagelaten in het Leids. Wilhelmina van Hoven-van 't Wout uit Lisse meldt daarover het volgende: „Mijn grootmoeder, Wilhel mina Apolonia Heijkoop, was een geboren en getogen Leid se. Door haar huwelijk met Klaas van 't Wout kwam ze in Lisse wonen. Ze kregen een flink gezin, maar opoe over leed helaas al jong, op 57-jari ge leeftijd. De dochters na men met opa het huishouden over en zo kwamen we als kleinkinderen altijd bij opa én de tantes op bezoek. Een van die tantes is tante Ploon, on geveer de middelste van het gezin. Ze is nu 80 en een echt familiemens. Alle neven en nichten zijn dol op T. Uit haar jeugdverhalen blijkt dat ze be slist geen doetje was in haar jonge jaren. Ze heeft ons vaak gezegd dat opoe haar regel matig een heidok noemde. En daar bedoelde opoe natuurlijk mee dat ze geen katje was om zonder handschoenen aan te pakken. Tante Ploon weet echter niet waar dat woord heidok vandaan komt." Tante Ploon zal ook nooit ver moed hebben dat ze werd vergeleken met een rouwdou- wende Hongaarse lijfknecht. Maar ik denk: dat opoe ge woon bedoelde dat tante Ploon lekker kon ravotten en om de dooie dood niet bang was. Biegele. Ik ben niet zo oprui- merig van nature. Mijn bu reaus kunnen soms benau wend vol liggen met allerhan de boeken, mappen, papie ren, aantekeningen, pennen en noem maar op. Je kunt het zo gek niet bedenken: als het iets met mijn werk te maken heeft, dan ligt 't er. Ook de grond is dan meestal bezaaid met boeken. Maar soms wordt het me te veel. Dan grijpt het me naar de keel. Weg met die troep. Er moet opgeruimd worden! En ik kan er dan rustig een paar uurtjes voor uittrekken om de zaak weer helemaal op orde te krij gen. Leve de kale bureaus. Le ve de lege grond, waarover je weer kunt lopen zonder te struikelen over een stapel na slagwerken. Tijdens die perio de van schoonmaakwoede merk je soms dat je eigenlijk moet plassen. Je gunt je er de tijd niet voor. Je knijpt je be nen een beetje tegen elkaar en gaat verder met opruimen. De moeder van mevi ker uit Beverwijk 6 ren en getogen D zo'n geval (moeti maar er niet detir men) altijd: "iklo1®1 Als de moedert doelde dat ze on«r druppeltjes urine 1' is de herkomst va 81 duidelijk. We ken a Nederlands imm tjes die langs de^ gelenMaar biegt P hier niet druppeli J*1 benen tegen elka om de plas tegen Zoals kleine kind met een handje e ik heb geen idee> c gele vandaan kor J Kent iemand het Reacties en tips r'P1 briek kunt u stun dactie van deze 1 54, 2300 AB Leid J1' melding van de r J 'Leids dialectE- 1 de auteur kan oo i mans@inlnl Hans Heestermai Jii

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12