LEIDE Duizend afgekeurde woningen naar studenten t Herinrichting Langebrug ziet er ineens heel anders uit jnses Maxima 'Zoetwaterbuffers nodig in Rijnland' r in Leiden [(/ifgefre/ren op uw J collega's UURLIJK, NK DEUREN R1 REGIO Portaal voorkomt leegstand in stadsvernieuwingswijken 1 maakt ne winst 'ÉS» 4<! Verboden terrein Het gelijk van hoogheemraad John Steegh ingsbezoek bij Rijngeest Groep Vakantie in Frankrijk? P[ Morgen vindt u de I baan die bij u past in eidschdagblad.nl In beftink komt u overal cht. betere deuren zijn vinden. Vervaardigd uit i Schüco profielen I aluminium of kunststof. I met KOMO-keur. nen en overtuig uzelf, m onze showroom staat open voor u. n: Produktieweg 15-17 CC Alphen a/d Rijn ■5 96 70 -vnvvv.lieitink.nl gstijden showroom: •ijdag van 9.30 tot 16.30 uur •an 10.00 lot 16.30 uur vrijdag 22 augustus 2003 omzet van de Leid- ïappelijke uitgeverij gegroeid. In de eer- in 2003 groeide de drie procent tot 6,67 ro. De directie is op- over de rest van het jmzet. het bedrijfsre- de winst per aandeel nifc stijgen, is de ver baliseert zich in weten de boeken over ge- I en religie, vooral de et bedrijf publiceert lies, encyclopedieën iderdtal tijdschriften, ijnen steeds meer in ie vorm of op inter- emers zijn vooral bi- I en wetenschappelij- Ivertenties) door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De Leidse PvdA-wethou- der Hillebrand verwacht dat er de komende jaren 'tot duizend' afgekeurde woningen beschik baar komen voor studenten. Na stadsvernieuwing in Leiden- Noord en In De Mors komen de Oranjegracht en de Waardgracht aan de beurt. Dit zei hij gisteren op het stadhuis na onderteke ning van een convenant met de Universiteit Leiden en Portaal over huisvesting van buitenland se studenten. De verhuur van woningen aan buitenlandse studenten is een uitvloeisel van de grootschalige stadsvernieuwingsplannen die Leiden heeft in Noord en in De Mors. De woningen zijn op, al dus Hillebrand, en moeten worden gesloopt of gereno veerd. Woningstichting Portaal maakt zich echter zorgen, erkent di recteur L. de Boer. „Stadsver nieuwing betekent dat procen ten van ons bezit leeg staat. Dat kost geld." Tijdelijke verhuur aan buitenlandse studenten ziet hij als een uitkomst. „We voorkomen er omzetderving mee en het staat voor honderd procent vast dat zij na hun stu die weer weggaan. Buitenland se studenten doorkruisen onze plannen niet." Portaal heeft al eerder in de Van Hogendorpstraat in Leiden- Noord geëxperimenteerd met studentenbewoning. Het bevalt de corporatie goed. „De buurt is blij met studenten", zegt De Boer. „Ze bevorderen de leef baarheid, ze zijn vriendelijk en geven weinig overlast. In tegen stelling tot het beeld dat vaak van studenten bestaat, zijn ze een aanwinst voor de leefomge ving." Toen de Universiteit Lei den bij Portaal aanklopte om eens te praten over extra moge lijkheden, was de corporatie dan ook meteen geïnteresseerd. Portaal, de universiteit en de gemeente sloten gisteren een akkoord voor drie jaar, met een mogelijkheid tot verlenging. In totaal zijn 407 woningen aange wezen, maar hoe snel ze be schikbaar komen is afhankelijk van de verhuisbereidheid van de huidige bewoners. Gemid deld verhuist elk jaar zo'n tien procent van hen, zodat over een jaar ongeveer veertig wo ningen verhuurd kunnen zijn. Daarna kan het 'heel hard' gaan, denkt directeur De Boer. „Het aantal verhuizingen groeit snel als een sloopbesluit een maal is genomen." Aan het be gin van het komende studiejaar zijn vijftien woningen beschik baar. Hillebrand en De Boer ver wachten dat de stadsvernieu wing in Leiden-Noord en De Mors over drie vier jaar daad werkelijk begint. De studenten moeten dan weer weg. Hille brand en Kist verwachten ech ter dat dan de bouw van een campus aan de Wassenaarse- weg voltooid is, zodat het aan tal kamers op peil blijft. Boven dien wil de gemeente ook stadsvernieuwing rondom de Oranjegracht en de Waard gracht, zodat ook daar mogelijk woningen voor tijdelijke stu dentenbewoning in aanmer king komen. De hulp van Portaal mag een opsteker zijn, genoeg is het niet. De Universiteit Leiden ver wacht de komende jaren een verdere groei van het aantal buitenlandse studenten en do centen. Bestuursvoorzitter Kist is dan ook in gesprek met 'een gemeente in de Leidse regio' voor de bouw van nog een wo ningcomplex. Voor reguliere bewoning acht wethouder Hillebrand ze niet meer geschikt, deze flatwoningen aan de Diamantlaan. Voor buitenlandse studenten voldoen ze echter nog goed. Foto: Henk Bouwman ,'A leiden - Hoewel het Sportbedrijf Leiden woensdag weer is begonnen met het beregenen van de sportvelden, zoals hier op het veld van Do- cos, aan de Haagse Schouwweg, mag er nog steeds niet op worden getraind en gespeeld. Door de aanhoudende droogte zijn de grasmatten en ondergrond kurkdroog en dat probleem is niet met een paar keer sproeien opgelost. Het verbod geldt in ieder geval tot en met komend weekeinde. Volgens R. Marchand van Sportbedrijf Leiden wordt vanaf maandag de situatie per veld bekeken. „En dan zullen we de clubs in lichten of er op hun' velden wel of niet mag worden getraind. Als er heel veel water valt, bestaat de kans dat er in het weekeinde van 30 en 31 augustus weer kan worden gespeeld. Maar ook dat wordt van veld tot veld bekeken. We kunnen niet alles in één keer vrijgeven." Foto: Hielco Kuipers door Eric-Jan Berendsen leiden - Vijf jaar plannen ma ken, vergaderen en inspraak in één keer van tafel geveegd. Zo omschrijft buurtbewoner J. Kerstjens de herinrichting van een deel van de Langebrug die momenteel plaatsvindt. In het kader van het project Binnenste Beter wordt tussen de Pieters kerkgracht en de Papengracht herbestraat en de openbare ruimte opnieuw ingericht. Maar volgens Kerstjens zijn de oor spronkelijke plannen plotseling gewijzigd. Vorige week zijn aan de zuid kant van de Langebrug tussen Pieterskerkgracht en Papen gracht trottoirbanden en putten neergeld. Kerstjens: „Dat was volgens planning, want daar zou een aantal parkeerplekken komen. Maandagmiddag werd de situatie echter ineens gewij zigd. De banden en putten wer den naar de overkant van de straat gebracht en nu komen déér ineens die parkeerplekken. Er wordt als het ware een spie gelbeeld gecreëerd. De bewo ners die dit op de een of andere manier voor elkaar hebben ge kregen, heb ik nooit op een in spraakavond gezien. Waarom dan nu ineens die wijziging? De straatmakers hebben een week voor niets gewerkt en de kosten van de veranderde plannen worden geschat op 60.000 euro, die de gemeenschap natuurlijk moet opbrengen." Kerstjens hekelt de opstelling van de gemeente. „Er is jaren overlegd, de tekeningen heb ben ter inzage gelegen en na veel heen en weer gepraat zijn de plannen vorig jaar december goedgekeurd. En als het werk dan wordt uitgevoerd, zijn er blijkbaar mensen die denken dat ze dat nog kunnen verande ren. Het opmerkelijke is dat hen dat nog lukt ook. Zo zijn de hele procedure en het overleg niet alleen voor niets geweest, maar worden de burgers ook weer op extra kosten gejaagd." De gemeente erkent dat de situ atie is gewijzigd. „Er is gekozen voor parkeerplaatsen aan de noordkant omdat door het par keren aan de zuidzijde het uit zicht van een aantal bewoners wordt belemmerd", aldus een woordvoerder. „Bovendien zouden er dan moeilijkheden ontstaan met het uitparkeren uit de uitritten van de Lange brug 6B, 6D en 6L. Door de par keerhaven aan de noordkant aan te leggen wordt er minder overlast verwacht." De ge meente wijst er op dat deze wij ziging in de plannen is toege staan omdat in het Parkeerbe- sluit voor de Pieterswijk en het voornemen daarop is nagelaten om aan te geven dat de par keerplaatsen in dit gedeelte van de Langebrug zouden worden verplaatst naar de zuidzijde. Het project Binnenste Beter be helst de herbestrating van de binnenstad. Bovendien komt er nieuw straatmeubilair en ver dwijnen veel paaltjes, de zoge heten Leidenaartjes. Volgens de oorspronkelijke planning had den straten en stegen in de Pie- ters- en Academiewijk al in 1998 moeten worden opge knapt. De eerste tegenvaller kwam toen de buurt erg schrok van de plannen en allerlei ver anderingen eiste. Vervolgens bleek dat de plannen arbeidsin tensiever waren dan de ge meente had gedacht. Het hele1 project moet nu volgens plan ning in 2004 zijn afgerond. De werkzaamheden aan de par keerplekken aan de Langebrug moeten begin september zijn voltooid. (advertentie) Jrinsi ises Méxima heeft sn geheim bezoek ge- 1 Leiden. Ze verraste Brs van het dagactivi- jum (DAC) van de iche instelling Rijn- p in Leiden-Noord. ras Méxima ook al in JDrd. Toen bezocht ze fsüval Tam-Tam dat daarvoor in de ko- ijzen was gevallen, van dinsdag was >ek bij de Rijngeest 'P het bedrijventer- lerenwijk een afde- Méxima arriveerde I uur 's ochtends op egeest en sprak daar te. voorzitter van de testuur. Ook had ze cting met een hoog- verpleegkundigen ia ?Psychiater. Alle ge dingen over de psy- zorg. van het bezoek Jia naar het dagacti- Pjitrum voor mensen ironische psychiatri- iening aan de Flevo- iprak ze met een be- het centrum over jnen en de manier hulpverlening werkt. Méxima maakte grote indruk op de bezoekers van het dagac tiviteitencentrum die pas een uur van tevoren waren ingelicht over haar komst. En ook op Witte maakte Méxima een goe de indruk. „Het is een zeer charmante dame, die op een uitermate plezierige manier met mensen omgaat. Ze is echt zichzelf in gezelschap. Ze kan goed luisteren, is oprecht geïn teresseerd, elegant en slim. Een vrouw met vele talenten dus." Het bezoek aan de Rijngeest Groep maakt deel uit van Méxi- ma's oriëntatieprogramma op de Nederlandse samenleving. De prinses maakt vaak van dit soort uitstapjes, laat een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst weten. Zo was ze vorige week in Sittard op bezoek. Door allerlei instellin gen en bedrijven in verschillen de sectoren te bezoeken wil Méxima haar nieuwe thuisland goed leren kennen. Echt ge heim zijn deze bezoeken niet. Ze worden, aldus de woord voerder van de Rijksvoorlich tingsdienst, alleen niet publie kelijk gemaakt omdat het privé- bezoeken zijn en geen officiële plechtigheden. door Wim Koevoet leiden - Hij had gelijk. Niemand kan daar dezer weken omheen. Hoogheemraad. J. Steegh tam boereerde zo'n drie jaar gele den op de noodzaak van zoet waterbuffers in deze regio. Rijn land stond een ramp te wach ten in de eerste de beste droge zomer zonder zoetwaterreser ves, zei hij toen al. Zijn verhaal klopte tot achter de komma nauwkeurig. Alleen zijn timing leek beroerd, want het fatalistische lied 'Here comes the flood' van Peter Gabriel klonk in die tijd geloofwaardi ger dan Steeghs waarschuwin gen voor een periode van droogte. „De huidige ontwikke lingen zijn voor mij een wat verlate steun in de rug", zegt hij droogjes. Het was november 2000. Aan de zware regenbuien leek maar geen einde te komen. In Zuid- Limburg werden de eerste zandzakken al aangesleept, de len van Engeland stroomden over en in de Leidse regio liep de ene kelder na de andere on der. Toch koos hoogheemraad J. Steegh juist die ongekend natte periode uit voor zijn kruistocht voor zoetwaterbuf fers met een omvang van in to taal dertig vierkante kilometer. Voor het werkgebied van het Hoogheemraadschap Rijnland, zo verkondigde hij onder meer tijdens een symposium en in deze krant, is een langdurige periode van droogte een veel groter gevaar dan een dijkdoor braak. De laatste doet zich eens in de tienduizend jaar voor, gortdroge zomers zijn er onge veer eens in de 35 jaar. En had Nederland in 1976 voor het laatst niet zo'n zomer beleefd? Maar Steeghs woorden waren aan dovemansoren gericht. Niet alleen door het toenmalige weer, maar ook omdat Steeghs 'ruimteclaims' slecht vielen, vooral in agrarische kringen, want geen weldenkend mens sloopt stukken stad voor de aanleg van een zoetwaterbuffer. „Het was en is sowieso een moeilijk verhaal", zegt Steegh. Want wat ik wil, is recreatie- plassen maken waar je vijftig jaar niet aan mag komen, van wege die ene mooie, droge zo mer. En van die plassen hebben we er heel wat. Als je bedenkt dat in dit deel van het land op elke vierkante meter al tien claims rusten." Dezer weken maken alle ingezetenen van Rijnland mee wat er gebeurt zonder reservevoorraden zoet oppervlaktewater. Steegh en de andere bestuurders zien zich genoodzaakt zout water ruim baan te geven met alle gevolgen voor de agrarische sector van dien. Er breken verhitte discus sies uit over het al dan niet toe laten van water uit het IJssel- meer. Een spoeddebat in de Tweede Kamer over de verzilting is op handen. Boomkwekers kopen drinkwater in en tuinders moe ten bij het beregenen van hun gewassen zuinig aan doen. Steegh kwam in november 2000 met zijn verhaal, in de hoop dat het een plekje zou krijgen in de Vijfde nota ruimtelijke orde ning, die op uitkomen stond. Maar in dat gewichtige rapport vond Steegh uiteindelijk alleen de Driemanspolder bij Zoeter- meer terug van zijn verhaal. Voor hetzelfde geld had die ge meente daar trouwens al een Chinees themapark gereali seerd. „Dat dat niet bleek te ex ploiteren, is mijn geluk", aldus Steegh. Een goede kans maakt hij nog in de Haarlemmermeer. In het streekplan wordt er reke ning gehouden met zoetwater- buffers. Het provinciebestuur heeft een motie aangenomen dat de noodzaak voor 2005 moet zijn aangetoond. „Deze zomer komt mooi op tijd", zegt de hoogheemraad triomfante lijk. Tal van alternatieve oplossin gen passeren de laatste tijd de revue, maar Steegh houdt vast aan 'zijn' zoetwaterbuffers. „Ik hoor zelfs mensen roepen om een ontziltingsfabriek. Die heb ben ze in Israël en Saoedi-Ara- bië. Daar ontzilten ze het hele jaar door, maar daar is dan ook het hele jaar door een tekort aan zoet water. Ontzilten van water in Nederland is nergens voor nodig en eigenlijk alleen maar erg duur." Ook in het veelbesproken toela ten van IJsselmeerwater ziet Steegh niets. Hij vindt dat elk gebied voor zichzelf moet zor gen en pas als dat niet lukt, heb je het recht om bij een ander aan te kloppen. Bovendien is de samenstelling van water van ver niet goed voor de veenbodems. 'Eigen water eerst', klinkt heel naar, zegt Steegh, toch zou deze ongeschreven regel uitgangs punt moeten zijn. Voor de huidige problemen als gevolg van de droogte is nog maar één oplossing. Steegh toont een vakantiekaart, hele maal vol met parapluutjes. Re gen, heel veel regen. Dat is wat zijn kennissen, die met hem meeleven en zijn strijd voor buffers van meet af aan wél hebben gesteund, hem nu toe wensen. Nasi uit Thailand! In Azië zijn er vele verschillende 'fried rice' gerechten. In Nederland zijn deze 'gebakken rijst' gerechten beter bekend onder de naam Nasi. Conimex heeft naast de Indonesische Nasi nu ook een echte Thaise Nasi. Deze is wat frisser van smaak door de kruidenmix met koriander en het toevoegen van knapperige groenten als paksoi, taugé en paprika. Je kunt deze Nasi natuurlijk ook maken met andere groenten zodat je telkens een ander gerecht op tafel kunt zetten. Wil je iedere week gratis een nieuw recept ontvangen? Geef je dan op via www.conimex.nl. Nieuw: Stel nu zelf uw reisgids samen. Surf naar anwb.nl en zoek op'in detail'. anwb.nl Goede reit Lekker pittig van Mora: Pikanto0 en Carrero* Wie vurig verlangt Lrl naar iets pittigs, kan •CÉS- H nu in cafetaria en J K a i. I supermarkt kiezen uit twee adembenemend lekkere vleessnacks. Mora Pikanto de gehaktstaaf vol vuur. daagt stevige snackers uit door z'n extra pikante smaak. Deze kanjer vormt samen met de Moia Carreto een duivels pikant duo. Beide snacks Eli zijn niet alleen herkenbaar aan hun pittige smaak, maar ook aan de MMM... van Mora! Gangmaker sindi IS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11