LEIDE 'Sproeien is zinloos' REGIO Eetcafé De Merenwijk is na twee uur al weer gesloten emand misgunt ons wat Toch tevredenheid over zwak Leids digitaal stadhuis Nieuw leven voor watertoren R1 Hoogheemraad wil nog niet van een crisis spreken Leidse gekozen tot Europese Pirelli Girl DUIVENBERICHTEN dinsdag 19 augustus 2003 nlijngebod vatering bfel vecht rond en bollen t einde takt met (tooi politie heeft gister- 16-jarige Leiderdor- Leidenaar (21) op de irkt aangehouden, adden gezien dat zij - van McDonald's op iten met een op een I i gelijkend voorwerp, affen bij één van de £een neppistool aan. id na aof n 60-jarige Leidenaar ldag in de Moriaan- achtoffer van een pworden. Daarbij ewond en werd zijn (dschappen gesto- chtoffer liep kneu- het hele lichaam en in sleutelbeen op. op het punt stond van zijn woning kreeg hij van een j man een harde duw lij viel. De overvaller llgens de tas met Qdpen, rende naar de fpakte daar een fiets S pting Kaasmarkt. Jdadige «ar [politie heeft gister- 27-jarige Leidenaar Hij wordt verdacht Jreigen en mishan- lg jen 50-jarige plaats- t voorval vond plaats Jbjng aan de Uiterste- ilachtoffer en de Bjn bekenden van el- irscontrole door Eric-Jan Berendsen leiden - Ze was twee uur open, toen zes politieagenten en een ambtenaar bij haar in de zaak kwamen en het petit restaurant sloten. Op donderdagmiddag 14 augustus om kwart over vijf 's middags was het gedaan met de hore- cacarrière van Angela Thiel uit Leiden. De toegangsdeu ren van eetcafé De Merenwijk werden op last van de bur gemeester verzegeld. Er lijkt een vloek te rusten op de horecagelegenheid. Na dat een eerdere pachter in juli de zaak moest sluiten op last van de gemeente wegens overlast, werd het pand aan Thiel aangeboden. „Natuurlijk wist ik dat er een 'verle den' was. Eigenlijk ben ik kapster, maar wil graag de hore ca in en voor mezelf beginnen. Moet ik dan boeten voor dingen die andere mensen misschien fout hebben ge daan? Ik wilde met een schone lei beginnen. De snackbar de snackbar laten en het cafégedeelte meer restaurant maken. Ik zou in ieder geval de biljarts er uit halen. De bedoeling was dat ik van elf uur 's ochtends tot twaalf uur 's avonds open zou gaan, zeven dagen per week." Toen zij vorige week donderdagmiddag de deuren open de, waren er al meteen klanten. „Het is een goede plek en een mooie zaak waar best iets van te maken valt. Waarom mag dat niet van de gemeente? Er zit een horecabestem- ming op dat pand. Vijf weken lang ben ik bezig geweest met de gemeente. Met de afdeling Milieu was ik er al uit. Ik heb ook één gesprek gehad met de gemeentejurist en daarop zou een vervolg komen. Daarna heb ik nooit meer iets van de gemeente gehoord. Dan was hij weer aan het lunchen, dan was hij niet aanwezig en dan zou hij weer terug bellen. Nooit iets gehoord. Ik heb alleen maar kop zorgen om die zaak gehad en er veel tijd in gestoken." Totdat een groepje mannen die donderdag bij haar de zaak in kwam. „De winkel moest onmiddellijk dicht. We konden nog net de vitrine meenemen, maar schoonma ken was er niet meer bij. Ik werd niet serieus genomen en de horecavergunning die ik had aangevraagd, kon ik ook wel vergeten, werd mij verteld. Momenteel heb ik mijn buik meer dan vol van het hele gedoe. Op deze manier en na zo veel tegenwerking door de gemeente hoeft het voor mij niet meer. Ik ga naar de Kamer van Koophandel en laat mij weer uitschrijven. In plaats van dat de gemeente blij is dat er iemand brood in die zaak ziet, sluiten ze je nog op dezelfde dag. Nou vraag ik je toch." Volgens een woordvoerder van de gemeente is er een drank- en horecavergunning op Watermolen 8 en 10 als geheel. „Maar mevrouw is alleen open gegaan op Water molen 8 dat mag niet, want op een deel van het pand rust geen vergunning. Als je een deel van een zaak wilt ope nen, moet dat deel aan alle eisen voldoen. En dat was hier niet het geval." door Wim Koevoet leiden - Spijtig, dom en zinloos. Dat zegt hoogheemraad J. Steegh over voetbalclubs en tuinders die zijn beroep om ge wassen en velden niet te be sproeien, negeren. Vooral over dag heeft dit volgens Steegh geen enkele zin. „Het water is reeds verdampt voor het de wor tels kan bereiken. Het helpt dus niet, het is verloren moeite en het is zonde van het water." Vorige week deed het hoog heemraadschap een dringend verzoek aan sportverenigingen en tuinders om niet te sproeien. Vanaf donderdag geldt er voor sportvelden een compleet sproeiverbod. Dat het Hoog heemraadschap van Rijnland zoiets kan afdwingen, weet het pas sinds kort. Rijnland heeft onlangs een onderzoek afge rond naar de juridische moge lijkheden om in langdurige pe rioden van droogte sproeien te verbieden. Volgens Steegh blijkt het schap die bevoegdheid al sinds 1900 te hebben. In dat jaar kwam de Waterstaatswet tot stand en in artikel 72 is bepaald dat de dijk graaf een dergelijk verbod kan afkondigen. Overleg met de an dere schapbestuurders is niet nodig. Dijkgraaf mr. E. baron van Tuyti Serooskerken, die vandaag op zijn post terug keert, zou er dus onmiddellijk toe kunnen overgaan. Dit betekent dat Steegh, die af gelopen droge weken, de dijk graaf waarnam, het onttrekken van sproeiwater aan het opper vlaktewater had kunnen verbie den. Had hij dat geweten dan had hij het hoogstwaarschijnlijk niet gedaan, zegt Steegh. De hoog heemraad is van oordeel dat er sprake is van een 'serieus pro- opaweg Jde Lammenschans- Ipaweg in Leiden is g een verkeerscon- faen. Er werd zeven terbaai opgemaakt. It niet kunnen tonen vijs en zes voor het Jvan de veiligheids- leiden - De 20-jarige Marjet Hemerik uit Leiden is ge kozen tot Pirelli Girl Europe. Jaarlijks kiest de Italiaanse bandenfabrikant een gezicht dat het bedrijf gedurende een jaar tijdens alle internationale autorally's vertegen woordigt. De verkiezing werd via het internet gehou den en Hemerik kreeg het goede nieuws gisteren tele fonisch te horen. Met bijna één miljoen stemmen lieten zij haar concurrentes uit Spanje, Engeland, Frankrijk, Hongarije en Tsjechië ver achter zich. Op 30 augustus vertrekt Hemerik naar Australië waar zij Pirelli tijdens de gelijknamige rally vertegenwoordigt. et: Pe(ar kledingzaak gelooft niet in brandstichting t Minkhorst an geruchtenmachine rond de brand in Oct US Madhouse. Veel indrs in de Haarlem- e iloven stellig dat het zaak zaterdagnacht ten. Menigeen is er rertuigd dat het om vuste actie gaat. Ei- ,eh Papöt van US Mad- -3 deze verhalen ech- Lairan de hand. „Nie- idn [unt ons wat. Wij amïiuit dat het een on- 1 brandende sigaret J ng, totdat de politie s, 'Izegt." A irandde in de nacht °P zondag volle- Yui lammen beschadig- <i cfier andere panden rlemmerstraat. Het vyd mder dat niemand ^geraakt. In de wo- de kledingzaak was idagnacht niemand filiaalhouder, die dat bovenhuis ver- t vakantie op Cura- Papöt. Of de man ac® ontkomen als hij a g was geweest, blijft Bonnen enkele minu- brand over naar de oS ln etages. )ef erzijde van de win- CoPeks appartementen snkamers, zoals op ekken in de binnen- Be oorzorg ontruimde Ccen kamers en appar- ■hv De drie bewoners 's dieping boven de E™n snackbar Döner l01 nen met de schrik t/\a eden drongen in de iet taterdag op zondag ;on el Paperwhite bin- 3,an de achterzijde te komen en om eventuele bewo ners te kunnen evacueren. Ze sloegen een ruit van een kan toortje aan de achterzijde in en braken de glazen entree. De medewerkster van de zaak, die het enige appartement erboven bewoont, was die nacht niet thuis. Zij en haar hond sliepen bij haar vriend. De kledingzaak, gespecialiseerd in r&b- en hiphopmode, brand de volledig uit. „Er is weinig meer van over", meent Papöt. De snackbar ernaast liep behal ve water- en rookschade ook brandschade op. Bij de andere buurman, BS de Broekenspeci alist, is het vooral water- en rookschade. Een collectie spij kerbroeken is vermoedelijk ver loren. De brandweer had grote moeite om te voorkomen dat het vuur zou overslaan naar andere pan den, zei officier P. Bouter. De medewerkster van Paper white laat zien hoe brandweer lui door het pand naar haar dakterras moeten zijn gelopen om vanaf daar het vuur te blus sen. De waterschade in het pand is beperkt, maar de brandlucht is nog goed te rui ken. Op de muren zitten roet vlekken. Zij, haar baas en ook anderen in de omgeving van de getrof fen zaak hebben de geruchten over een doelbewuste brand stichting gehoord. Bedrijfslei der Willem Verhoeks van speel goedzaak Bart Smit gelooft bij voorbeeld niet dat er sprake is geweest van willekeurig vanda lisme. Dan zouden de vandalen wel een hoekpand of een pand aan het begin van de straat hebben uitgezocht, veronder stelt hij. „Het lijkt erop dat de winkel bewust is uitgezocht. Het moet bleem' maar niet van een crisis of een ramp. Die twee woorden heeft hij de afgelopen weken angstvallig vermeden, mede met het oog op de discussie over schadeloosstellingen van gedupeerden die dan direct zou losbarsten. Die discussie begint nu toch al op gang te komen nu de water schappen zout water hebben moeten toelaten om de water stand op peil te houden. „Als de droogte nóg een maand aanhoudt, kan ik me niet voor stellen dat de regering nog al tijd niet van een ramp wenst te sprekenaldus Steegh. Zelf neemt hij de mogelijkheid dat september ook een droge maand wordt, serieus. „Een ho ge druk blokkade - en daar is sprake van - leidt tot stabiel, eenvoudig te voorspellen weer. Zij die een droge september maand voorspellen, kramen dus geen onzin uit." Hoogheemraad J. Steegh. Foto: Hielco Kuipers Steegh vindt de situatie ook nog niet ernstig genoeg om zoet wa ter uit het IJsselmeer via rivie ren en kanalen Rijnland in te laten stromen. „Paniekvoet bal", noemt hij dat. Hij wijst er op dat aanliggende provincies al zoet water uit het IJsselmeer betrekken en Steegh is er voor stander van dat 'elk gebied in eerste instantie voor zichzelf zorgt'. „Pas als je dat niet meer kunt, heb je het recht om ande ren om hulp te vragen." Daar komt nog bij dat voor het inlaten van IJsselmeerwater volgens Steegh toegangswegen moeten worden gecreëerd. „Je moeten kanalen erbij maken of bestaande kanalen verbreden." Ook voert de hoogheemraad aan dat de samenstelling van water van ver en samenstelling kan hebben die schadelijk is voor de plekken waar het te recht komt. Hoewel Steegh enkele impopu laire maatregelen heeft getrof fen, komen er overwegend 'ge- matige reacties' binnen. „Ik ben zo vrij om te menen dat dat komt omdat ik tot dusverre al les goed heb kunnen uitleggen. Ik speel geen paniekvoetbal. De ene logische stap volgt op de andere." Uit agrarische kringen wordt het hoogheemraadschap zo nu en dan verweten dat het 'de stad redt en de boeren laat ver rekken'. Het toelaten van zout water is immers bedoeld om te voorkomen dat de houten pa len waarop de meeste huizen in Leiden staan, gaan rotten. Maar de verzilting is nadelig voor landbouwers. Toch is de kritiek onjuist, vindt Steegh. Hij wijst op de desastreuze gevolgen voor de kades als het schap niets aan het zakkende water peil zou doen. „Die worden dan instabiel en breken. En dan heb je zo maar ineens een hoogwa terprobleem." trouwens een aardige klap zijn geweest. Het papiertje met de tekst 'Gelieve hier geen fietsen te plaatsen' dat op de ruit van de winkel aan de overzijde zat, lag hier tussen de rolluiken en de etalage." Die opmerking staaft de uitspraak van brand weerofficier Bouter, die het op merkelijk vond dat het glas uit de gesprongen ramen de over kant van de Haarlemmerstraat had gehaald. Ook de politie houdt serieus re kening met brandstichting. Maar Papöt zegt dat daar geen sprake van kan zijn. „Volgens mij is het niet aangestoken. Wij gaan ervan uit dat het allemaal lariekoek is. Iemand heeft wat geroepen. Waar rook is, is vuur, denken mensen dan. Wij weten van niks. Die geruchten zijn kwalijk. Waar ik een hekel aan heb, is speculeren; dat schiet gewoon allemaal niet op. En een paar weken geleden pro beerden mensen hier wat te pikken. Dat is ze niet gelukt. Ze mochten er daarna niet meer in. Maar ook dat is geen reden om de winkel in de fik te ste ken. We hebben ook de politie niet ingeschakeld. Dat kan dus evenmin een reden voor wraak zijn." Papöt krijgt maandag veel steunbetuigingen van klanten. „De telefoon staat roodgloei end. De reacties zijn heel be moedigend." De winkelketen heeft bovendien ook een uitge breide en interactieve website. „We zijn heel bekend in de sce ne. Ik wil ook een bericht plaat sen op onze homepage. We zijn een community." Omdat het onderzoek nog loopt, doet de politie geen me dedelingen over de toedracht van de zaak, zegt woordvoerster Yvette Verboon. Website op 327ste plaats De watertoren aan de Hoge Rijndijk. Foto: Wim Dijkman door Wim Koevoet leiden - De tevredenheid van de Leidenaars over de website van hun gemeente groeit. Dit blijkt uit de stadsenquête. Steeds meer inwoners zijn te spreken over de informatie, de leesbaarheid, de volledigheid en de overzichtelijkheid van het 'digitale stadhuis', dat ook in toenemende mate als 'interes sant' wordt ervaren. Wordt die groeiende tevredenheid echter afgezet tegen de positie die Lei den inneemt op de ranglijst van de ruim 500 gemeentelijke web sites, dan resteert de conclusie dat de Leidenaars blij zijn met een dooie mus. De kwaliteit van de Leidse web site is volgens www.advies.overheid.nl, name lijk goed voor een schamele 327ste plaats. Zo'n beetje alle andere gemeenten uit de wijde omgeving hebben hun digitale zaakjes beter voor elkaar. Voor al Wassenaar, met een 12de plek, doet het goed op internet. Hoge noteringen zijn er ook voor Ter Aar (16) en Hillegom (20). Oegstgeest staat op de 51ste plaats, Leiderdorp op de 139ste, Jacobswoude op de 176ste en Alphen aan den Rijn op de 177ste plaats. Warmond en Rijnsaterwoude presteren nog slechter dan Leiden. Deze gemeenten komen niet verder dan de respectievelijk 437ste en 458ste stek. Ter vergelijking; de plaatsen Kessel en Hansel delen de laat ste 513de plaats. Deze twee ge meenten hebben de weg naar het wereldwijde web dan ook in het geheel nog niet kunnen vin den. Dat Leiden, dat wel één van de eerste gemeenten was die onli ne verscheen, bepaald geen di gitale hoogvlieger is, komt on der meer doordat de gemeente geen diensten op internet aan biedt. Dordrecht, met het beste digitale stadhuis van het land, scoort op dat onderdeel, net als op alle andere onderdelen de volle honderd procent. De Dordtenaar hoeft nauwelijks meer naar het stenen stadhuis. Sterker nog, hij kan op de site van zijn woonplaats nagaan hoe ver de ambtenaren zijn ge vorderd met zijn verzoek. Leiden werkt hard aan verbete ringen. Eén van de doelstellin gen is om eind dit jaar 'alle ge meentelijke producten op de website te hebben, waarvan 25 stuks zijn voorzien van interac tieve functies', melden ambte naren in hun eigen Sleutel krant. In 2006 moeten er diver se, geheel geautomatiseerde transactiemogelijkheden zijn, inclusief identificatie- en beta lingsmogelijkheden. PvdA-raadslid M. van den Berg, die met haar weblog op de site van haar partij en haar grote betrokkenheid bij de digitale re volutie van de overheid dé des kundige, is niet te spreken over het slakkengangetje waarmee Leiden zich over de digitale snelweg begeeft. Zij noemt Lei den op dit gebied 'behoudend' en constateert een gebrek aan lef. „Er wordt zaken gedaan met grote, betrouwbare en vooral dure bedrijven. De ge meente gaat op safe. Volgens mij hoeft het echt allemaal niet zo veel te kosten." „Maar als je 170Q^mbtenaren hebt rondlopen éÈt over maar 100 digitale werkplekken kun nen beschikken, dan kan de di gitale revolutie in Leiden nooit de hevigste van het land zijn. Het is allemaal een beetje treu rig, ja. Ik ben er al zo vaak over begonnen, maar ik kan ook geen ijzer met handen breken." leiden - De watertoren aan de Hoge Rijndijk in Leiden staat er al jaren wat treurig bij. Zijn oor spronkelijke functie is hij kwijt, maar een nieuwe rol is daarvoor nog niet in de plaats gekomen. Daar moet nu verandering in komen. De gemeente Leiden werkt aan een nieuwe in vulling van de toren vlakbij de Wïlhelminabrug. Een paar jaar geleden kocht de gemeente de wa tertoren, nu is het tijd voor herbestemming, vindt leiden. Sloop is uit den boze, want het gaat om een rijksmonument. Wat de nieuwe rol wordt, is nog niet duidelijk. „Daar wordt nog over nagedacht", zegt een woordvoerder van de dienst Bouwen en Wonen van de gemeente. „Misschien kiezen we voor wo ningen in de toren, misschien voor kantoren. Die beslissing laat nog even op zich wachten. Maar dat er iets met de toren gaat gebeuren, staat vast." Tot die tijd moeten antikraakwachten als tijdelijke bewoners voorkomen dat verval van het monument optreedt. Leiden hoeft overigens niet ver te zoeken naar goede voorbeelden. De watertoren in Rijnwoude is recentelijk gerestaureerd en verbouwd tot het nieuwe hoofdkantoor van Hoogvliet Beheer BV. Aannemers maakten de open ruimte tussen de grond en de bovenkant van de toren dicht met glas. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Chantilly. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras Straathof/v.d. Berg 1; P. de Mooy 2, 5, 9, 10; P. Landesbergen 3, 4, 6, 7, 8. P.V. Leiderdorp W. de Roode 1, 2, 7, 9; W. van Oosten 3, 4, 5, 6; comb. Roomburg 8; comb. J. Koolmoes 10. P.V. De Rijnklievers Comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 1, 9; N. de Groot en zn. 2, 3,4, 5, 6, 8, 10; T. Kraan 7.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9