ECONOMIE 'Verbod op riskant solowerk' Feest voor graanboeren, pech voor consumenten Stroombedrijf EnergyXS is 'nek omgedraaid' ING-top gaat zeker 15 procent meer verdienen Hotelgroep Bilderberg wordt snel verkocht rv koopt ftware FNV eist veiligheidsmaatregelen rond gevaarlijke beroepen Spaar Select schrapt nog meer banen 'Rainbowen' voor veiliger kust a jjnig actie I valse euro De Europese Centrale ~~*}t te weinig aan de be- i valsemunterij. Dat jrzitter van de com- economische en zaken van het Euro- lent, de Duitse idzio-Plath. Crimi- en zelfs met succes .taande biljet van jïntroduceerd zei •lath. Dat zou het in- ale vertrouwen in de eenheidsmunt onder- e ECB meldde vorige t het aantal in beslag valse eurobiljetten 22.000 in de eerste zorig jaar naar 230.000 M - Het softwarebe- iTV heeft het Britse rp gekocht. Betting- kt software voor kans- t internet en interac- isie. OpenTV maakte md bekend 10 miljoen p >etalen voor het Britse n de aankoopprijs li lenTV, dat genoteerd 1 Amsterdamse effec- 70 procent met eigen Het zal in de komen- tot 5 miljoen dollar in BettingCorp. mende pleit vrijere markt Premier Balkenende jj ren bij de minister- van de Duitse deel- drijnland - Westfalen >r een vrijere toegang irlandse kleine zelf- als bakkers, loodgie- loenmakers. Die wor- ;^g geweerd, omdat ze o enge Duitse 'meester- P zak hebben. and-Westfalen is een afzetgebied voor Ne- de kurk waarop de economie drijft, doopt 16 miljard n-topman: niljoenen lormalig topman Bil- Franse machine- 25 em Alstom ziet af 1 >uden handdruk van euro. Hij doet dit na tiek van aandeelhou- litici die hem de ma- jten waarin Alstom Bilger stapte in Deze zegde de Franse stom steun toe voor gspakket van 2,8 mil- De 62-jarige Bilger 3 ld dat hij al ontving en op de rekening van van onder meer de en en cruiseschepen. penfonds in flink rijker m - Het bedrijfstak- )nds voor de bouw- heeft in het eerste et zijn beleggingen n euro binnenge- Jydoor nam het ver tot 15,4 miljard eu- kte Bpf Bouw giste- d. Het pensioen- ii tot de grootste vijf in behoort, pakte een 42 ement van 3,6 pro- 4i rastrentende waar- aties) scoorde Bpf 3 hoogst: 4,6 procent i' len behaalde het trocent. Het rende- 36 astgoed lag op 3,1 et fonds heeft 4t selnemers. dinsdag tg augustus 2003 dec. liuik woningen Iteeds trager - Uit cijfers van het ureau voor de Statis- amsterdam/gpd - Vakcentrale FNV wil dat er een verbod komt op alleen werken in gevaarlijke beroepen. Pompbediendes in de nachtelijke uren, buschauffeurs op gevaarlijke routes en ver pleegkundigen op de psychiatri sche afdeling mogen hun werk niet meer alleen doen.Werkne- mers moeten niet alleen gelaten worden op plaatsen en tijden waar 'een gewoon mens' ook niet wil zijn, aldus de FNV. In een gisteren verschenen rap port wordt aandacht gevraagd voor alleen werken in riskante breda/gpd - Spaar Select schrapt nog eens 55 van de 300 banen. Commercieel directeur Razenberg verwacht dat met deze nieuwe sanering de finan cieel dienstverlener eind dit jaar weer zwarte cijfers draait. Spaar Select saneert 95 onder steunende functies en breidt het aantal verkopers van finan ciële producten met 40 uit. An ders gezegd: op overhead wordt verder gesnoeid en er komen meer mensen die geld in het la tje kunnen brengen. 'Indirecte' medewerkers krijgen waar mo gelijk een functie als account manager. Ook ontslag is moge lijk. Het bedrijf kondigde tevens aan van Breda naar Tilburg te verhuizen. Accountmanagers worden ver plicht het diploma Erkend Hy potheekadviseur te halen. Ook op andere fronten worden de eisenaan medewerkers opge krikt, zodat Spaar Select kan voldoen aan de eisen van de nieuwe wet Financiële Dienst verlening. De klantenservice zit voortaan alleen maar op het hoofdkantoor. Een nieuwe website en meer e-mailverkeer moeten bijdragen aan een doel matig relatiebeheer. Het aantal kantoren wordt ingekrompen tot zes. In 2000 had Spaar Select nog 600 medewerkers en 32 kantoren. functies. Tot nu toe is dat in slechts enkele gevallen verbo den, constateert de FNV. Het gaat dan om bijvoorbeeld duik- werkzaamheden of het schoon maken van een opslagtank, waarbij vanwege het fysieke ge vaar niet alleen gewelkt mag worden. De bond stelt voor om de vei ligheid op en rond het werk te verbeteren. Volgens de FNV werken honderdduizenden mensen op plaatsen die gevaar lijk of soms levensbedreigend zijn. Het gaat dan bijvoorbeeld om de conducteur in de over volle ofwel bijna lege trein en de bewakingsbeambte op indu strieterreinen. Vooral agenten, gevangenisbewaarders en me dewerkers van de sociale dienst hebben last van (verbaal) ge weld. De FNV stelt dat de problemen aangepakt moeten worden om dat er wekelijks wel iets ergs ge beurd. De bond wijst op enkele zaken die dit jaar voorvielen: het doodschieten van een pompbe diende, geweld tegen een tram bestuurder en het doodsteken van een werkneemster in een gevangenis die alleen werkte. De omvang van het probleem neemt toe en werknemers wor den steeds vaker geconfron teerd met sociale onveiligheid, concludeert de FNV na bestu dering van diverse onderzoeken die de afgelopen jaren werden uitgevoerd. De bond stelt voor om perso neel zeker één keer per jaar een training te geven over hoe ze moeten omgaan met gevaarlij ke situaties. Het zou ook helpen als werkne mers een meidapparaat krijgen om een signaal uit te zenden in geval van nood. De bond vindt verder dat regels moeten wor den vastgelegd over veiligheids voorschriften voor nachtwin kels, tabak- en drankwinkels, gevangenissen en psychiatri sche inrichtingen. Benzinesta tions hebben dergelijke voor schriften al. In de CAO's moeten meer af spraken gemaakt worden om sociale onveiligheid aan te pak ken. Verder kan veel worden gedaan om onveilige situaties te voorkomen. De bond noemt goede verlichting rondom ge bouwen, hekken om het par- 'Arbeidsinspectie controleert al' De Arbeidsinspectie stelt dat als risico's heel groot zijn al tot een verbod op solowerken wordt overgegaan. Zo is 's nachts al leen werken in asielzoekerscentra verboden wegens de agres sie. „Maar vaak blijkt ook veel mogelijk met mobiele telefoons en alarmverbindingen." De inspectiedienst zegt wel degelijk te controleren of de werkgever beleid heeft op het gebied van agressie en geweld. „Zo wordt momenteel gecontroleerd op dat vlak in de detailhandel, op benzinestations, in verpleeg- en verzorgingshuizen, bij de rechterlijke macht, bewaking en be veiliging", aldus de woordvoerster. De ondernemersorganisa ties VNO-NCW en MKB-Nederland verwijten de FNV de reke ning van de dubbele bezetting wel erg makkelijk op het bord van de ondernemer te leggen. keerterrein en het laten openen en sluiten van een winkel door minstens twee personeelsleden. Het onderwerp veiligheid op het werk moet van de FNV een veel prominentere plaats krij gen in de arbowet, bij werkge vers en bij politici. De risico's en gevoelens van onveiligheid groeien en er wordt te weinig aan gedaan, al dus de bond. Opties afhankelijk van prestatie groote keeten - De sleephopperzuiger Sospan Dau is op dit ogenblik aan het werk voor de Noord-Hollandse kust ter hoogte van Groote Kee- ten(gemeente Zijpe). 'Rainbowen' heet de techniek waarbij zeezand met een fraaie boog dichter naar de kust wordt verplaatst. Het is geen echte vooroeversuppletie want die vindt enkele honderden meters in zee plaats. Het is ook geen strandsuppletie want het opgezogen zand komt net niet op het strand terecht. Rainbowen is een tussenvorm. De Sospan Dau is een speciaal schip met een zeer geringe diepgang waar door het vlak bij de vloedlijn kan komen. Foto: GPD/John Oud den haag/gpd - De bestuurders van ING Groep gaan dit jaar ze ker 15 procent meer verdienen. Zij krijgen onder meer een sala risverhoging van 7,5 procent per 1 januari 2003. Verder blij ven zij een korte-termijnbonus in contanten ontvangen. Een speciale commissie onder leiding van president-commis saris Herkströter heeft het voor stel voor de nieuwe belonings structuur op tafel gelegd. De exacte hoogte van de bonus is volgens een woordvoerder nog niet bekend. „Die hangt af van het bereiken van collectieve en individuele doelstellingen. Die doelstellingen worden nog ge formuleerd." Op de aandeelhoudersvergade ring in april kondigde ING al aan dat de topsalarissen de ko mende drie jaar in stappen wordt verhoogd omdat de inko mens 40 procent zouden ach terlopen. Zo was het vaste sala ris van onder anderen be stuursvoorzitter Kist sinds 1999 niet meer verhoogd. Kist kan dit jaar rekenen op een inkomen van meer dan een miljoen euro. In 2002 verdiende hij 708.000 euro aan vast loon en kreeg hij 139.000 euro aan opties. Omdat de winstgroei op nul uitkwam vorig jaar kreeg hij geen winstbonus. Dit jaar krijgt Kist een loonsstijging van 53.000 euro en waarschijnlijk een extra bonus van ruim 70.000 euro. Wat betreft de 'lange-termijn- bonus', oftewel de optierege ling, doet de raad van commis sarissen een voorstel tijdens de aandeelhoudersvergadering in april 2004. Het is de bedoeling dat deze extra beloning naast opties ook uit voorwaardelijke rechten op aandelen bestaat. Het aantal opties hangt dan af 'van de mate waarin vooraf vastgestelde doelstellingen zijn gerealiseerd'. Het aantal aandelen hangt af van de prestaties die ING de ko mende drie jaar boekt in verge lijking met soortgelijke onder nemingen. i XL(Ahold) janen weg 2< Deli XL, onderdeel narktorganisatie 42 200 van de ruim 2000 6i rappen. Het is vol- 3| naatregel om kosten 15 en, die vorig jaar al ai icht. Het plan moet itember worden uit- 2; )eli XL is een groot- 50 levensmiddelen die bedrijven levert. Het 63 n van twintig zaken ij stributiecentra. Het 43 oor staat in Ede. Deli Uim 40.000 klanten in catering en ander almelo/gpd-anp - Er wordt bij EnergyXS nog net niet gesproken van een com plot. Van een plan van producent Eon Benelux en 'grote jongens' als Nuon, Es- sent en Eneco om samen een nieuwko mer van de markt te drukken. Maar zui ver is het spel rond het bankroet niet ge speeld, vindt men bij EnergyXS. „Eon heeft alles gedaan om onder het leveringscontract met ons uit te komen. Ze wilden van ons af', zegt woordvoer der Zwang.Als ik zeg dat ik dit een ab solute ramp vind, zou ik niet helemaal eerlijk zijn", geeft woordvoerder Bijker van energiedistributeur Cogas toe. EnergyXS ontstond in 2001 toen ener giebedrijf NRE uit Eindhoven en InfraXS uit Heemstede besloten samen de geli beraliseerde energiemarkt te bestormen. Het aantal klanten nam in twee jaar toe tot 60.000. Volgens Zwang is er de eerste zes maanden van 2003 400.000 euro ver diend en bedraagt de omzet in de eerste zeven maanden 77 miljoen. Tachtig pro cent van de stroom kocht EnergyXS in bij Eon Benelux in Zuid-Holland. Bij het aangaan van het contract, in maart, be loofde EnergyXS een bankgarantie van 15 miljoen euro te overleggen. Zover is het nooit gekomen. Eon begon eind juli zenuwachtig te worden; Ener gyXS staat namelijk voor 10 miljoen in het krijt. Zwang: „Wij hebben zelf voor meer dan 10 miljoen euro openstaan bij debiteuren, dus er was geen enkele re den voor ongerustheid. Maar het ont breken van die bankgarantie kwam Eon goed uit. Door het stijgen van de stroomprijs was het contract heel on gunstig voor ze geworden. Bovendien hadden ze stroom aan ons verkocht, die ze zelf nog niet hadden. Daarom hebben ze de zaak hier laten ploffen. Zondag deed bewindvoerder Mulder een laatste vergeefse poging EnergyXS uit de surseance te krijgen. De overna mekandidaat gaf een bankgarantie van 600.000 euro af maar tot een akkoord kwam het niet, omdat Eon volgens Zwang absurde aanvullende voorwaar den stelde. Eon-woordvoerder Schoenmakers noemt die aantijgingen 'schandalig'. „Ze zouden een bankgarantie overleggen en dat is niet gebeurd. Dat wij afgelopen weekeinde meer dan die bankgarantie van 15 miljoen hebben geëist, is ook niet waar. De directie daar heeft een aantal zaken gewoon niet erg handig aange pakt." Het bankroet van EnergyXS beschadigt het imago van alle 20 nieuwkomers in de elektriciteitshandel. Voor de klanten van EnergyXS zit er niets anders op dan op zoek te gaan naar een andere stroomleverancier. „Die zijn straks sa men 20 tot 25 miljoen duurder uit dan bij ons", becijfert Zwang. DTe bekijkt het faillissement. Het is nog geen officieel onderzoek, maar de ener giewaakhond heeft extra informatie op gevraagd bij betrokken partijen. „We willen helder krijgen wat er precies is ge beurd", aldus een woordvoerster. De waakhond heeft vorige week al een ge sprek met Eon en aandeelhouder NRE gehad. „Er is toen niets gebleken van ongeoorloofde praktijken.", aldus de woordvoerster. Brancheorganisatie VOEG benadrukt dat harde, onderlinge garanties nodig zijn. „Het voorkomt een kettingreactie als een bedrijf failliet gaat" aldus waarnemend voorzitter Lomme. In de huidige energiemarkt zijn volgens hem veel partijen die met 'flin terdunne marges' werken. Hij verwacht hij niet dat de komende tijd meer bedrij ven zullen omvallen. amsterdam/gpd - Hotelgroep Bilderberg staat in de etalage. De Britse eigenaar Queens Mo at Houses (QMH) overweegt zijn Nederlandse dochter van de hand te doen. Het Nederlandse management is geïnteresseerd in een overname, mocht het zo ver komen. Bilderberg heeft in totaal 26 hotels. QMH zucht onder een schuld van ruim 900 miljoen euro, die voor 2005 grotendeels afgelost moet worden. Op de beurs is het bedrijf niet meer dan 37 miljoen euro waard. Verkoop van de Nederlandse en Duitse tak van het bedrijf is de enige mogelijkheid om de schuld te verminderen. „We hebben de laatste weken steeds meer gehoord over de si tuatie bij het moederbedrijf', aldus John Serbrock van Bilder berg. Hij verwacht dat de schuld bij QMH binnen een half jaar aangepakt moet wor den. „Dat kan waarschijnlijk al leen gebeuren als dingen wor den afgestoten." QMH zal volgens hem allereerst proberen alle niet-Britse activi teiten aan derden te verkopen. In dat geval zal het manage ment zich als kandidaat mel den. „Een 'management buy out' kan zeker interessant zijn. Maar op dit moment wordt er niet aan gewerkt." Bilderberg wacht vooralsnog af met welke plannen het moederbedrijf komt. „Dit is iets van de laatste weken. Het zou sowieso goed zijn als Bilderberg zelfstandig wordt. We krijgen dan meer armslag en kunnen beter ge bruik maken van onze sterke merknaam", aldus Serbrock Mocht Bilderberg aan een con currerende hotelgroep worden verkocht dan zal het manage ment daar volgens Serbrock 'loyaal aan meewerken'. De Bil- derberggroep ontstond in 1979 met de overname van het ge lijknamige hotel in Renkum. door Achille Prick den haag - Door de droogte zal de totale Franse graanoogst dit jaar 450 miljoen euro duurder uitvallen dan vorig jaar. Een stij ging van 15 procent. En Frankrijk is één van de grootste graanpro ducenten van Europa. Arme con sument. Die krijgt een duur na jaar voor de kiezen. Niet alleen zal het brood duurder worden, ook de koekjes, de pasta's en de meeste stukjes vlees. En dat zijn alleen nog maar een paar gevol gen van duurder graan. Multinational Provimi is we reldwijd actief als veevoerpro- ducent en koopt voor haar pro ducten allerlei granen in. „De prijsstijging bij maïs is het ergst: plus 25 procentzegt inkoper Gijs Bemouw. Hij is ervan over tuigd dat de consument het ge lag zal betalen. „Kippen- of var kensvlees zal ook duurder wor den, want ons veevoer stijgt ook in prijs. Dat zullen boeren wil len doorberekenen. En dat gaat zo de hele keten door, totdat de laatste rekening bij de eindont- vanger ligt: de consument." Ook Hans de Keijzer van de Ne derlandse Vereniging voor Meelfabrikanten meent dat de prijzen in de supermarkt of bij de bakker onvermijdelijk stij gen. „Het kan bijna niet anders dat brood duurder wordt. Mis schien nemen fabrikanten en verkopers genoegen met wat minder marge, maar ook na dat marktspel zal de consument moeten bijdragen aan de geste gen kosten. Hetzelfde geldt mo gelijk voor andere meelproduc- ten als pasta's, koekjes of ont bijtkoek." Waar de consument kan wach ten op een droogtetoeslag bij de kassa, lijkt de landbouw te gaan profiteren van de droogte in Europa. „Het zou voor heel veel Nederlandse boeren zelfs een heel goed jaar kunnen wor den", zegt onderzoeker Kees de Bont van het Landbouw-econo- misch Instituut (LEI) in Den Haag. „Je moet niet alleen naar Nederland kijken, maar naar heel Europa. Dat is één markt geworden en in Zuid-Europa maar ook in Duitsland is het nog dramatischer. Nog droger, nog slechtere oogsten. Dus stijgt de prijs en kunnen wij on ze producten goed exporteren." Vooral bij de Nederlandse graanboeren zal de stemming momenteel opperbest zijn. De prijs van tarwe is in korte tijd met zo'n 15 procent gestegen tot 133 euro voor 1000 kilo. „Goede kwaliteit en een goede oogst doordat er hier net wat meer regen is gevallen dan el ders. De Nederlandse graan boeren hebben een zelfde hoe veelheid geproduceerd als afge lopen jaren, maar ze krijgen daar nu een stevige prijs voor." Ook land- en tuinbouworgani satie LTO Nederland noemt de droogte niet slecht voor de sec tor. „Natuurlijk is er in indivi duele gevallen soms sprake van enorme drama's als gevolg van de droogte, zeker als een agrari ër niet beschikt over een eigen bron om water uit te putten. Maar van een ramp die ieder een treft is geen sprake," stelt Jack Luiten van LTO Nederland. Luiten verwijst naar de droogte van 1976, die weliswaar vroeger in het jaar viel maar per saldo niet slecht bleek te zijn voor de land- en tuinbouw. „Dat jaar is er toch goed verdiend. Ook nu zie je dat er in het voorjaar en het begin van de zomer een goed groeiseizoen was. Bieten deden het bijvoorbeeld ook uit stekend. En ja, de aardappel oogst valt tegen: tot een kwart minder dan vorig jaar. Maar dat betekent dat de prijzen stijgen voor de aardappelen die wél beschikbaar zijn. Daar verdie nen agrariërs zonder leverings contract weer aan." Ook de sierteelt ziet kansen. Aardappelen rooien gebeurt soms nog met de hand zoals hier in het Gelderse Deil. Foto: GPD/Brand Overeem „Bij ons is het ook een slechter jaar dan anders, maar wij heb ben nog wel productie," zegt Desiree van Kollenburg van de Bloemenveiling Aalsmeer. „In Zuid-Europa wordt op sommi ge plekken geen bloem meer geplukt; daar zijn veel produc tielocaties compleet stilgeval len. Wij hopen op extra vraag uit het zuiden, dat kan de scha de nog enigszins beperken en voor sommigen misschien wel extra winst betekenen." De Nederlandse graszodenin- Hak vult minder De conservenfabriek van Hak in Giessen heeft grote moeite om voldoende groente bin nen te halen. Het bedrijf draait op ongeveer 80 pro cent van de normale capaci teit, aldus hoofd Inkoop, Frans Verwer, gisteren. Voor al de teler betaalt het gelag. „Zij halen dit jaar veel min der oogst van hun land. Wij hebben alleen meer werk aan het handhaven van onze kwaliteitsnormen |Er vallen veel vaker dan anders partij en tussenuit die naar het vee voer gaan. De boeren haai den voorgaande jaren 15 ton sperziebonen van een hecta re en nu slechts 12 ton." dustrie daarentegen lijdt grote verliezen. Volgens Rienks kan Queens Grass, de grootste kwe ker van Nederland, zijn 250 hectare gras maar moeilijk in leven houden. Bovendien is de afeet aan hoveniers volledig in gestort. Die stellen projecten in verband met de grote droogte liever uit. Ook de export naar Duitsland en Italië ligt om deze reden volledig stil. Nederland telt ongeveer vijftig graszod- enkwekers.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7