BUITENLAND Doodvonnis voor aanslag Casablanca Hittegolf brengt het failliet van de Franse gezondheidszorg in beeld 'Wij worden zwaar onderschat' Leger VS zag camera aan voor granaatwerper Vredesakkoord voor Liberia Iraanse studenten pikken het niet meer r 8 'Britse regering ook niet zeker over dreiging Irak' Amerikanen vrezen voor een nieuwe sluipschutter jmaanse tijger uitgestorven' Urne De laatste Ta lie tijger zou in 1936 in •nschap zijn gestorven, jn er sinds het begin van I negentig tientallen >en geweest van mensen Gestreepte, op een klei- 'lijkende buideldier zien lopen. Dit ontdek- nderzoeker na bestude- i gegevens van de Au- ie overheid. De weten- »r Michael Moss consta- at er 63 waarnemingen eest van de dieren in arken in de zuidooste- Istaat Victoria. De Ta- e tijger (Thylacinus Cy- alus) is het grootste >nde buideldier dat ooit leefd. ;sers opgepakt egale landing rie Duitsers zijn in Oe- ipgepakt, nadat ze met motorig vliegtuigje on- >ndigd waren geland op rveld bij de oostelijke epropetrovsk. De Oe- luchtverkeersleiding rliegtuigje op de radar len. Toen het was ge- rden de drie inzitten- resteerd. Volgens het ie persbureau Interfax loot dat hij een oor- raan was. Hij wilde de ^bezoeken waar hij in Wereldoorlog had uit Bronzen erk ontdekt i - Archeologen heb- id-Israël een 8.000 nederzetting uit het Tijdperk ontdekt. Ook le overblijfselen van se boerderij uit de eer- na Christus blootge it heeft de Israëlische ir Oudheden gisteren imaakt. De opgravin- ira werden uitgevoerd van aannemers die snelweg door Israël Die loopt dwars itreek, waar al veel ar ische vondsten zijn ge- pa is klaar maanmissie Europa stuurt een ra de maan. Het Europe- svaartagentschap ESA eren aangekondigd bemande sonde later dit jaar naar de Z reizen, aangedreven oren op zonne-ener- ïaanbrekende techniek mteveren sneller en de ruimte brengen motoren met traditio- dstof. Doel van de sie is niet alleen de jg van het maanop- ïaar ook het testen van e technologie. baar leven irijk op gang openbaar leven in osten van Frankrijk is rige noodweer van Aeer langzaam op gang R. Wel zaten meer dan Vishoudens gisteren f ier stroom, aldus de en. Omgewaaide bo- ielden zondag hoog- sleidingen en boven- van de spoorwegen. b treinverbindingen Heren weer goed Tussen Grenoble, en Lyon rijden weer Idus een woordvoer- k B Franse spoorwegen f hevige onweersbuien ik eisten zeker twee vens. Een 28-jarige :onk in een meer na- )ot als gevolg van een is omgeslagen. Een lotorrijder werd door ide boom verpletterd. i overrijdt net heftruck iship - In Leoni bij de stad Jackson ianse staat Michi- idag een 6-jarig meis in nadat haar broertje had overreden met iftruck. De politie nderzoek in naar het at zich voordeed aderen op bezoek de vriend van hun AUGUSTUS 2003 «solutie /-raad door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - Sinds een paar dagen strijden lijkwagens en ambulances in de Parijse voorstad Rungis met vrachtwagens om een parkeerplaats op de centrale groente- en vleesmarkt van de Franse hoofdstad. Voor het eerst in de ge schiedenis is een deel van de markt vrijgemaakt voor een mortuarium, waar familieleden en kennissen af scheid kunnen nemen van opgebaarde overledenen. Het aantal doden onder hoogbejaar de Parijzenaars is in de eerste twee weken van augustus zo hoog dat niet iedereen in de mortuaria van de stad kan worden opgebaard. Zij zijn het slachtoffer geworden van de hittegolf die de temperatuur in de Franse hoofdstad naar ongekende hoogte joeg. Hoeveel mensen direct dan wel indirect als gevolg van de hitte zijn overleden is niet precies bekend maar de minister van volksgezond heid, Mattei, sloot gisterochtend niet uit dat het er wel vijfduizend zijn ge weest. Onmiddellijk na deze uitspraak ont stond naar goed Frans gebruik grote politieke heibel. Socialistische en groene parlementariërs eisten het af treden van de minister. Had immers het Franse weerbureau, France Mé- téo, op de eerste augustus niet ge waarschuwd voor een hittegolf die zijn weerga niet kende? En hadden de Franse gezondheidsinstituten - voor het merendeel staatsbedrijven - daar op niet bliksemsnel moeten reage ren? Minister Mattei liet in een vraagge sprek met RTL-radio weten dat hij van zijn ambtenaren geen aanwijzin gen had gekregen dat de situatie voor de hoogbejaarden ernstig was gewor den. Sterker nog, toen de GGD's alarm begonnen te slaan over een onrustbarende stijging van dodelijke slachtoffers onder de hoogbejaarden, liet het directoraat-generaal van het ministerie weten dat de zaak onder controle was. ,,Ik heb niet de infor matie gekregen die ik had moeten hebben", zei de minister. Een uit spraak die een regelrechte aanval was op zijn hoogste ambtenaar, direc teur-generaal prof. Abenhaim. Deze begreep de boodschap en diende en kele uren later zijn ontslag in. Het zou de noodkreet van voorzitter Patrick Pelloux van de vereniging van EHBO-artsen zijn die de Franse ge zondheidsbureaucratie een week ge leden in beweging bracht. Pelloux riep de regering op de staat van alarm uit te roepen, het zogeheten 'Plan Blanc' dat alleen van kracht wordt bij kernrampen of terroristische aanval len. Alle gezondheidspersoneel werd opgeroepen terug te keren naar het werk en alle beschikbare militairen werden ingeschakeld om het zieken huispersoneel bij te staan. Maar voor enkele duizenden Franse bejaarden kwam de reactie te laat. Volgens de voorzitter van het Franse Rode Kruis, Mare Gentilini, heeft de crisis pijnlijk duidelijk het failliet van het Franse gezondheidssysteem blootgelegd. ,,ln Frankrijk is het van wege de vele vrije dagen vrijwel on mogelijk om in mei te werken en moet je je vooral in augustus niet la ten verplegen", reageert hij cynisch. Vanwege de vakanties wordt in au gustus het aantal ziekenhuisbedden tot het absolute minimum terugge bracht en is het aantal verpleegkun digen tot een onrustbarend laag aan tal gekelderd. „En voeg daar de huidi ge 35-urige werkweek aan toe en je hebt de situatie dat augustus veruit de gevaarlijkste maand is om opge nomen te worden. De hittegolf heeft het gezondheidssysteem volledig doen ontploffen", zegt hij. Niet alle hoogbejaarden zijn echter in de ziekenhuizen overleden. Onder de slachtoffers waren vooral alleen staanden die buiten de vakantiepe riode waren aangewezen op hulp van buren of familie. Hun afwezigheid tij dens de loodzware augustushitte heeft volgens deskundigen nogal wat bejaarden in grote verwarring ge bracht. Van regeringszijde werd het afgelopen weekeind geprobeerd de schuld voor een deel af te wentelen op vakantievierders die hun ouders en grootouders achterlieten met een telefoon en een goedgevulde ijskast. Gezondheidswerkers noemen dat slechts een deel van het verhaal. Een ander element, zeggen zij, is het ab surd hoge medicijngebruik in dit land. De indruk bestaat dat nogal wat bejaarden de hitte te lijf zijn gegaan met het slikken van een extra hoe veelheid medicijnen. londen/ap - Het Amerikaanse leger heeft gisteren gezegd dat de cameraman van het persbureau Reuters zondag door Amerikaanse militairen werd doodgeschoten omdat die zijn camera aanzagen voor een granaatwerper. Cameraman Mazen Dana, een 43-jarige Palestijn, werd gedood toen hij filmde bij de Abu Ghraib- gevangenis aan de rand van de Iraakse hoofd stad Bagdad. Op de videotape in Dana's camera zijn twee Amerikaanse tanks te zien die op hem afkomen, waarna twee schoten worden afge vuurd en hij op de grond valt. Een bron bij het Amerikaanse leger zegt dat Amerikaanse militairen Dana van een af stand voor een Iraakse guer rillastrijder aanzagen en daar om het vuur openden. Een maal dichterbij gekomen za gen ze dat ze zich vergist had den. De journalist werd met een Amerikaanse helikopter naar een ziekenhuis gebracht, maar hulp mocht niet meer baten. Collega's van Dana hebben scherpe kritiek op de Ameri kaanse soldaten. Er waren al geruime tijd journalisten ter plaatse. Allen droegen bur- gerkledij. „We waren er alle maal, al minstens een half uur. Ze wisten dat we journa listen waren. Nadat ze Mazen doodschoten, richtten ze hun wapens op ons. Volgens mij was het geen ongeluk. Ze zijn erg gespannen. Ze zijn gek", zei Stephan Breitner van tele visiezender France 2. Dana maakte opnamen bij de gevangenis nadat daar zater dag bij een mortieraanval zes gedetineerden waren gedood en ongeveer zestig gewond waren geraakt. Wat het doel was van de beschieting en wie ervoor verantwoordelijk is, is nog steeds onduidelijk. accra - Liberianen begroeten de Amerikaanse soldaten van de vredesmacht enthousiast. De re bellen en de regering van het West-Afrikaanse land Liberia hebben gisteravond een vredes akkoord getekend dat een einde moet maken aan bijna veertien jaar burgeroorlog. Het akkoord voorziet onder meer in de vor ming van een nieuwe interim-re gering en een definitief einde aan de vijandelijkheden. De onderhandelingen tussen de twee rebellenbewegingen en de machthebbers waren in Ghana gehouden, waar ook de overeen komst is gesloten. Het zich maandenlang voortslepende overleg kwam in een stroomver snelling na het vertrek van presi dent Charles Taylor. Die ging vo rige week in ballingschap in Ni geria. Volgens het akkoord dat de LURD- en MODEL-rebellen met de vertegenwoordigers van de regering hebben gesloten treedt de nieuwe interim-regering in oktober aan. Dan vertrekt Tay lor's plaatsvervanger Mozes Blah. De regeringsposten wor den verdeeld onder de huidige functionarissen, de rebellenbe wegingen en andere politieke partijen. Maar de belangrijkste functies, die van president, vice-president en (vice-)voorzitter van het par lement, zullen volgens de afspra ken die nu zijn gemaakt niet door leden van de strijdende partijen worden vervuld. Voor die functies zullen 'technocraten' worden gezocht uit politieke partijen en maatschappelijke or ganisaties. De invulling van de regeringsposten zal nog tijdens de verdere onderhandelingen deze week aan de orde komen. De interim-regering blijft aan tot januari 2006. Daarna treedt een gekozen regering aan. Het vredesakkoord behelst ook de onmiddellijke stopzetting van alle vijandigheden. Rebellen groeperingen moeten worden ontwapend door de West-Afri kaanse vredesmacht, die nu al in Liberia aanwezig is. Het rege ringsleger zal worden hervormd en moet ook voormalige rebel len opnemen. Foto: AFP/lssouf Sanogo casablanca/afp-rtr - De recht bank in het Marokkaanse Casa blanca heeft in de afgelopen nacht de doodstraf opgelegd aan vier verdachten van de zelf moordaanslagen die de haven stad op 16 mei opschrikten. De rest van de 87 verdachten, allen vermoedelijke leden van de radi cale moslimbeweging Salafia Ji- hadia, kregen vrijheidsstraffen variërend van tien maanden tot levenslang. Onder de ter dood veroordeel den zijn drie zelfmoordcom mando's die op het laatste mo ment afzagen van hun kamika zeactie, de 23-jarige Mohamed el Omari, de 27-jarige Rachid Jalil en de 22-jarige Yassine Lahnech. Het vierde doodvon nis betreft Hassan Taousi, aan wie een leidinggevende rol bin nen Salafia Jihadia wordt toege schreven. De vier zijn veroordeeld wegens moord, sabotage, het in gevaar brengen van de staatsveiligheid en deelname aan een criminele organisatie. De doodstraf is in Marokko in de afgelopen twin tig jaar een keer uitgevoerd. Vier andere betrokkenen kregen lange gevangenisstraffen voor hun indirecte betrokkenheid bij de aanslagen. De 35-jarige Mil- oudi Zakaria werd veroordeeld Groot-Brittannië ide maandagavond iresolutie over Libië e leden van de Veilig- van de Verenigde Na- ebben VN-functiona- n weten. De resolutie teel een einde maken icties die de VN in- en Libië naar aanlei- e aanslag boven Loc- ië erkende vrijdag of- tntwoordelijk te zijn nslag op een Pan tig boven het Schotse tckerbie in 1988. ^Vamen 270 mensen door onze correspondent Arthur Blok teheran - Tienduizenden Iraanse studenten gingen in juni en juli de straat op en eisten een einde aan de theocratie en meer her vormingen. De politie trad hard op en meer dan negenduizend demonstranten werden gearres teerd. Velen zitten nog steeds achter de tralies. Volgens de reli gieuze leiders in Teheran waren de jongeren opgestookt door de 'duivelse' VS. Het is donderdagmiddag, een soort 'zaterdagmiddag' voor de Islamitische Republiek. De uni versiteit in het centrum van Te heran ligt er rustig bij. In een park zit hier en daar een stu dent in de brandende zon. Bij de ingang van de faculteit poli ticologie slentert een stel, zicht baar verliefd, hand in hand naar binnen. Het meisje bedekt slechts een kwart van het haar, wat officieel nog steeds verbo den is. Niemand lijkt zich er iets van aan te trekken. De toekomst ziet er voor veel Iraanse studenten niet roos kleurig uit. De economie zit al jaren in het slop en dit jaar zijn er volgens officiële cijfers meer dan vier miljoen afgestudeer den zonder werk. De gelukki gen die wel een baan vinden moeten genoegen nemen met een bedroevend startsalaris van ongeveer 75 euro per maand. „Om depressief van te wor den", zegt de 23-jarige Sahar. Ze kijkt schuw om zich heen, zo maar met een man op straat praten kan eigenlijk niet. Al is het kwik vandaag gestegen tot 44 graden, toch draagt ze een zwarte chador, een gewaad dat haar hele lichaam en haar be dekt. Slechts haar gezicht is te zien. Uit angst voor de gevolgen be sloot ze in juni niet mee te lo pen in de demonstraties. „In 1999 liep het ook niet zo best af." Haar broer was destijds één van de deelnemers. Van hem en nog zeker driehonderd anderen is nooit meer wat gehoord. Volgens Sahar laat de recente stroom protesten zien dat het gros van de jonge Iraniërs de regels en voorschriften die hun vrijheden beperken niet langer pikken. Angstig kijkt ze om zich heen, alleen de woorden 'pro test' en 'opstand' zijn al genoeg om te worden gearresteerd. Op en rond de campus krioelt het sinds vorige maand van de ge heime politie. Het wordt al snel duidelijk dat dit niet de uitgelezen plaats is om over de opstand en eventu ele vervolgacties te praten. Dat kan beter op één van de hon derden illegale feestjes die 's avonds overal in Teheran wor den georganiseerd. Bij de jon geren ook wel bekend als 'het grote geheim' van Iran. Via een 'sms-je' worden de gas ten doorverwezen naar een simpel rijtjeshuis in een volks buurt in het noorden van de stad. Elke bezoeker wordt door de gastheer hartelijk op zijn Iraans, met drie zoenen, wel kom geheten. Direct bij binnenkomst is dui delijk dat niemand zich hier iets aantrekt van de 'sjaria'. Over een stoel hangen tal van hoofd doekjes. Westerse muziek klinkt uit de luidsprekers van de ste- Iraanse studenten tijdens een bezetting van de gangen van het parlementsgebouw afgelopen juni. De demonstranten eisten duidelijkheid over hun medestudenten die tijdens grote straatdemonstraties wa ren opgepakt. Foto: AFP/Behrouz Mehri reo-installatie. De dames dra gen niet veel meer dan wat je in deze temperatuur mag ver wachten. Een verbod op alcohol en drugs? .Alles is in huis", lacht de gastheer. Toch staan man nen op de uitkijk. De gastheer beweert dat, mocht de politie langskomen, alles binnen een paar minuten 'op orde' is. Zelf nam hij alleen de eerste drie dagen deel aan de protes ten. Met vier anderen deelde hij voor de zomer een kamer op de campus. „Midden in de nacht kwam de politie onze kamer binnen. Willekeurig werden twee maten van mij opgepakt. Ik weet nog steeds niet waar ze zijn." De tv staat dag en nacht aan. De gastheer verontschuldigt zich voor het ontbreken van 'satelliet-tv'. Op één van de vijf staatskanalen, Iran-4, klinkt de wekelijkse toespraak van gees telijk leider ayatollah Khamen ei. Die roept 'jong Iran' op res pect te tonen voor de islamiti- sche regels en wetten. Honend wordt er in de kamer op gerea geerd. Khamenei benadrukt dat de meeste studenten inmiddels 'hun fouten hebben ingezien en trouw hebben gezworen aan de Islamitische Republiek'. Het grootste gedeelte van de betogers is inderdaad weer thuis, toch zitten nog steeds ze ker drieduizend demonstranten vast. De borgsom voor vrijlating is zo'n 25 duizend euro. Een absurd bedrag voor een door snee Iraanse familie. „Wij wor den zwaar onderschat", roept een 24-jarige strijdlustig. Een aantal weken voordat de op stand daadwerkelijk begon, was volgens hem het 'voorwerk' al via internet georganiseerd. Volgens de religieuze leiders waren de 'onschuldige' studen ten via 'illegale kanalen' opge stookt door de duivelse Ver enigde Staten. Inderdaad heeft internet, zo'n duivels kanaal, een cruciale rol gespeeld in de protesten. Het aantal internet gebruikers neemt in rap tempo tot levenslang wegens zijn sleu telrol binnen extremistische groeperingen in Marokko. Hij zou geweld hebben gepredikt en hebben opgeroepen tot een jihad (heilige oorlog) tegen de regering. De andere drie, de 55- jarige Mohammed Fizazi, de 43-jarige Abdelkrim Chadli en de 42-jarige Omar Haddouchi kregen dertig jaar wegens het in gevaar brengen van de staats veiligheid, deelname aan een criminele organisatie, sabotage en het aanzetten tot geweld. De rechtbank veroordeelde nog eens 36 verdachten tot levens lang omdat zij op de reservelijst stonden om zelfmoordaansla gen te plegen. Er stonden meer acties op de agenda in diverse grote steden in Marokko. Eén van de advocaten van de verdediging verklaarde dat de straffen 'veel zwaarder dan voorzien' waren uitgevallen. Hij kondigde aan in cassatie te zul len gaan. Daarvoor hebben de verdachten acht dagen de tijd. Het proces vond plaats onder zeer strenge veiligheidsmaatre gelen. De verdachten zaten achter geblindeerd en kogelvrij glas. Bij de vijf explosies in Casa blanca lieten op 16 mei van dit jaar 45 mensen het leven, onder wie twaalf zelfmoordenaars. londen/rtr - Binnen de Britse regering was ook onzekerheid over de dreiging die vorig jaar nog van de wapens van de Iraakse leider Saddam Hussein uitging. Dit blijkt uit een e mail die een belangrijke adviseur van de Britse premier Blair vo rig jaar september stuurde aan een hoge functionaris van de Britse inlichtingendienst. De e-mail werd gisteren open baar gemaakt tijdens verhoren van de commissie die de dood van wapendeskundige David Kelly onderzoekt. In het schrijven meldt adviseur Jonathan Powell dat het dossier dat tot nu toe over de Irakese wapens en Saddam Hussein was opgebouwd, wel duidelijk maakt dat Saddam de middelen had, maar niet 'het motief om zijn buren, laat staan het Wes ten, aan te vallen'. Powell schreef de e-mail een week voor het verschijnen van het rapport van de Britse inlich tingendienst, op 24 september vorig jaar, over de Irakese wa pens. Bij de presentatie van het rapport zei Blair dat de Irakese massavernietigingswapens een directe bedreiging vormden. Het onderzoek dat nu naar de vermoedelijke zelfmoord van Kelly loopt, heeft te maken met het rapport. Kelly werd de spil van een conflict tussen Dow ning Street en de BBC, nadat hij tegen een journalist gezegd zou hebben dat de regering het rap port over de Britse wapens had aangedikt. Het ministerie van defensie liet de naam van Kelly enige tijd geleden uitlekken, waarna deze waarschijnlijk zelf moord pleegde. toe. In 2000 waren er nog maar vijfhonderd tot duizend 'sur fers', nu al meer dan drie mil joen. Verwacht wordt dat dit binnen vijf jaar zal vertienvou digen. Volgens Zaven, wat slechts zijn 'chatnaam' is, slaagt de over heid er maar niet in er achter te komen wie precies achter de opstanden zitten. „Uiteraard wordt de schuld bij de VS ge legd, maar die hebben er wat ons betreft niet veel mee te ma ken." De jongeren voorspellen dat het einde van de acties voorlo pig nog niet in zicht is. De bijna 52 miljoen jeugdige Iraniërs ac cepteren het niet langer om ge forceerd als volwassene te moe ten leven. Volgens Zaven is het een goed teken dat de studen ten 'psychologische' ondersteu ning kregen van Iraanse intel lectuelen en nagenoeg het hele parlement. „Dit is nog maar het begin." Na de zomer komen er meer acties. „Het is nu veel te warm om de straat op te gaan." charleston/anp - Een jaar na een reeks sluipmoorden in het oosten van de Verenigde Sta ten, vrezen de inwoners van West-Virginia dat er weer een sluipschutter in de regio actief is. De afgelopen dagen werden in de Oost-Amerikaanse staat drie personen doodgeschoten. De politie sluit niet uit dat het om een seriemoordenaar gaat, meldden Amerikaanse media gisteren. De federale recherche FBI heeft zich inmiddels op de zaak geworpen. Twee inwoners van de regio Campbells Creek zijn de jongste slachtoffers. De reeks begon op 10 augustus, toen 15 kilometer verderop in South Charleston een persoon in het hoofd werd geschoten. Alle schietpartijen vonden plaats in de buurt van benzine stations of winkels, in de duis ternis, onder vergelijkbare om standigheden en met een ver gelijkbare willekeur als de moorden vorig jaar. Alle drie werden met een enkel schot ge veld. Volgens de politie zijn er ook overeenkomsten tussen de kogels die bij de drie moorden zijn gebruikt. De politie in heTOstrict Kanaw ha heeft honderd mensen aan gemerkt als mogelijke verdach ten. Zij worden verhoord, meldde sheriff Dave Tucker gis teren op de Amerikaanse nieuwszender CNN. De onder zoekers zijn ook op zoek naar een donkergekleurde pick-up- truck die in de buurt van de misdrijven is gesignaleerd. Vanaf september 2002 zaaiden twee personen paniek in de Amerikaanse hoofdstad Was hington en de staten daarom heen, waaronder het aan West- Virginia grenzende Virginia. De 42-jarige John Allen Muham mad en zijn minderjarige hand langer John Lee Malvo schoten volgens de openbaar aanklager in ruim een maand zeker tien personen dood, vier personen raakten gewond. Het proces te gen Muhammad moet op 14 oktober beginnen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5