Strijd tegen droogte houdt aan BINNENLAND Het is nooit de bedoeling geweest dat Schiphol zou gaan krimpen' Jaar cel voor 'terrorist' na aanwijzingen AIVD Elektriciteitscentrales kampen nog met gebrek aan koelwater Door de blubber voor admiraal Tromp J 'angrijkste boodschap is dat 'de d zich aan de afspraken houdt'. Mal mensen dat hinder heeft van [lawaai zal binnen de wettelijke ka Walgelijke souvenirs uit Auschwitz op expositie Graf wordt veel duurder door extra verzekeringen Friese politie vergist zich bij identificatie van dode man Gewonden bij explosie t komt om terdam Een reclamevlieg- itermiddag neerge- .jtterdam Airport, is de piloot, een 26-jari- it Hoofddorp, om het jmen. Het eenmotori- iig stortte neer bij het van een reclamedoek. hangen aan een ka- ,n twee palen, op een vijf boven de grond. Kiegtuigjes zit een lange t daaraan een haak. De ges stijgen op en ko- ug om met de haak het doek mee te trekken, noment ging het giste- gedood in um Haarlem - Een man is gister- irt voor half zeven in rum van Haarlem over- e, adat hij in zijn auto on- urvvas beschoten. De da- 128-jarige man, kon politie ter plekke wor- igehouden. Hij heeft be- I jlgens de verklaring van achte had hij een ruzie slachtoffer over een De schutter had het ffer klemgereden en jeschoten. verkrachter opgepakt um - De politie van het ooi- en Vechtstreek n 21 -jarige man uit La- gehouden die wordt li van vijf gewelddadige icten en een beroving terheide bij Hilver- man had afgelopen iddag op de hei op- m jonge vrouw ver- Ie arrestant wordt ook van een verkrachting 15-jarig meisje in okto- ir, een poging tot van een joggende n december, een bero- i een fietsende vrouw lerkrachting in april. ;end verlies echtshulp )e drie Nederlandse n die in Turkije worden it van de smokkel van 24 oïne, dreigen hun advo- k voor hun proces in Iz- jrliezen. De vrouwen zich 26 augustus voor igssmokkel verant- n. Hun advocaat, M. oz, zei gisteren dat hij nenkel honorarium n diensten heeft ontvan- ik vrijdag een deel van sproken bedrag niet regen, ga ik ze niet ver- dinsdag 19 augustus 2003 Rijswijk/anp-gpd - Het blijft de komende dagen droog in Nederland. Het droge weer heeft grote gevolgen voor de water schappen die dijken en andere waterke ringen moeten beschermen. Ook de elek triciteitsvoorziening blijft onder druk staan. Pas in het weekeinde verwacht weerbu reau KNMI neerslag van betekenis. Hoe wel voor deze week wel wat regen is voorspeld, biedt dat nog geen soelaas. Het waterpeil in de Rijn stond gisteren nog op het laagste punt ooit, namelijk 7,17 meter boven NAP. Die waterstand werd zondag bereikt. Het Informatie centrum Binnenwateren verwacht van daag een stijging door regen in Duits land. Dijken in het westen van het land lopen geen gevaar door de aanhouden de droogte, omdat het waterpeil in de boezems op hoogte wordt gehouden. Als het waterpeil niet wordt gehand haafd drogen de dijklichamen uit waar door ze instabiel worden. Verdroging is wel een probleem in het oosten, waar het grondwaterpeil daalt. Het Hoogheemraadschap van Delfland, tussen Hoek van Holland, Rotterdam, Zoetermeer en Den Haag, ondervindt het waterschap weinig problemen. Van uit het Brielse Meer loopt water van goede kwaliteit het gebied binnen, zodat het waterpeil tussen een week en veer tien dagen hoog genoeg blijft. Het wa terschap zit zo dik in het zoetwater dat op twee plaatsen het peil zelfs iets is verhoogd. Hier is geen aanleiding om zout water binnen te laten. De elektriciteitsvoorziening staat ook nog onder druk. Hoewel volgens netbe heerder Tennet er inmiddels wel iets meer rek is doordat het reservevermo gen nu groter is. Niettemin draaien elek triciteitscentrales nog steeds beperkte capaciteit omdat ze niet kunnen be schikken over voldoende koelwater. De kernreactor in Petten (NH) moet moge lijk zelfs voor geruime tijd worden stil gelegd. Rijkswaterstaat verbiedt dat de reactor te heet koelwater in zee loost. Volgens de vergunning mag het te lozen koelwater maximaal 34 graden Celsius zijn. Vorige week liep het op tot 41 gra den, een record. De Nuclear Research Consultancy Group (NRG), exploitant van de kernre actor, zegt in een reactie verbaasd te zijn over de 'verharding van het stand punt van Rijkswaterstaat'. Tientallen ja ren is gedurende de zomermaanden wel gedoogd dat de reactor warmer water loosde dan was toegestaan. De NRG wil spoedoverleg met het ministerie van verkeer en waterstaat. MKB Nederland, de organisatie van het midden- en kleinbedrijf wil snel duidelijkheid van minister Remkes van binnenlandse za ken over de consequenties van een mo gelijke stroomuitval. PvdA-Kamerlid Crone wil opheldering van minister Brinkhorst van Economische Zaken over een mogelijke onderbreking van de levering van stroom in bepaalde regio's. Mocht die informatie onvoldoende zijn, dan overweegt hij een spoeddebat met de minister aan te vragen. Aanleiding voor de vragen is een brief van minister Remkes. Daarin staat dat het in verband met de koelingsproble- men van energiecentrales nodig zou kunnen zijn de productie en levering van stroom in bepaalde regio's tijdelijk stop te zetten. iw busstation msterdam CS iam - Op 4 september fficieel de bouw van iw busstation en een nel aan de achterzijde (Amsterdamse Centraal Eind 2010 moet het 210 euro kostende project n 1. De bouw valt samen ia lanleg van de Noord- da trolijn, die onder het loorgaat en Amster- sn ord met het centrum aa doden bij jeersongeluk Een ongeluk op de A59 tussen Drunen en 131 in de richting Den 'ral eeft gisteren twee men- nl leven gekost. Dat heeft I b tiewoordvoerster ge- me ver hét ongeluk en de ofl ht daarvan is nog weinig 1 Vermoedelijk is de au- e weg geraakt. brielle - Het was bikkelen voor lange-afstandzwemmer Hans Weeber uit Ter Heijde. „Ik heb me de blubber ge zwommen," zei hij, nadat hij gisteravond rond zeven uur voet aan wal zette op het strand van het Westlandse Ter Heijde. Met een urenlange inspannende zwemtocht van Brielle naar Ter Heijde, voor een deel dwars door de Rot terdamse haven, gaf Weeber (53) het 'startschot' voor een groots Tromp-Festival in zijn woonplaats. Daar wordt herdacht dat Maarten Harpertsz. Tromp, een van Nederlands grootste zeehelden, 350 jaar geleden pal voor de kust van het Westland in een zeeslag met de En gelsen sneuvelde. Holland verloor in 1653 weliswaar een kundig admiraal, maar doorbrak wel de Britse zeeblok kade, zodat de handel weer kon worden opgepikt en het zeegevecht als gewonnen werd beschouwd. Reden voor de gemeente Monster, waaronder Ter Heijde valt, om in dit sterfjaar van Tromp toch een feestje te bouwen. De plaats pakt deze week uit met een meerdaags festival. Een van de ideeën was om geboorteplaats en sterfplaats met een zwemtocht te verbinden. Foto: CPD/John de Pater Staatssecretaris Schultz overweegt ruimere norm bij Zwanenburg c/gpd - WD-staatssecretaris Mela- itzvan Haegen overweegt Schiphol rt te komen aangaande de rekenfout Zwanenburgbaan. „Het kan zijn dat 1st in Zwanenbrug minder terug- n eerder was afgesproken. Maar de ant van het verhaal is dat het nooit iling van de wet is geweest dat zou krimpen", zo stelt Schultz. Mor- zij met een antwoord op het ver- de luchthaven om de geluidsnorm nburg te versoepelen. zich na terugkeer van haar va- Ecuador 'rotgeschrokken' van alle tg over de geluidsoverlast van .Als je alles moet geloven, is 1 een vrijstaat. Dat klopt gewoon 1 de feiten. Maar het is vechten te- •ierkaai om het vertrouwen terug te van omwonenden." ders blijven. Er is ook geen sprake van dat dit nu niet het geval is, zoals wordt gesug gereerd." Volgens Schultz voeren 'tegen standers een hetze'. „Ze brengen complot theorieën in omloop waarin Schiphol altijd gelijk krijgt van de politiek. Ik wind me heel erg op over die onzinverhalen." De klachten van gemeenten uit IJmond en Noord-Holland sloegen deze zomer over naar de politiek, toen de PvdA de Lucht vaartwet ter discussie stelde. De onrust is aangewakkerd nu regeringspartij D66 aan dringt op versnelde evaluatie van de wet omdat Schiphol 'heimelijk' een extra taxi- baan heeft aangelegd die tot nog meer overlast leidt in Aalsmeer. Volgens Schiphol is dit echter gebeurd op uitdrukkelijk verzoek van de toenmalige minister Netelenbos en uit het oogpunt van veiligheid. De plannen zijn volgens de luchthaven gewoon aan de orde geweest in de Tweede Kamer. Schultz: „Voor zover ik weet was die baan gewoon afgesproken. Alles wat zich nu af speelt is conform de wettelijke afspraken. Dat zou ik ook Kamerleden als Diederik Samsom van de PvdA willen voorhouden. Met de nieuwe Luchtvaartwet wordt de ge luidsoverlast binnen het gebied rond Schiphol verschoven, maar niet verruimd. Het is logisch dat mensen, die voor het eerst last krijgen, bellen naar de klachten lijn. En dat we geen bedankjes krijgen van uit Amsterdam, waar de overlast is afgeno men, is te begrijpen. Maar iedereen had kunnen weten dat de geluidsverschuiving eraan kwam." De staatssecretaris sluit niet uit dat de Luchtvaartwet wordt aangepast vanwege de rekenfout die het aantal toegestane starts of landingen op de Zwanenburgbaan tot achttien per dag beperkt. „Als er aanlei ding toe is, komt er een andere verdeling over de banen. Maar de omwonenden van de Zwanenburgbaan gaan er hoe dan ook op vooruit, vergeleken met de situatie van voor 1990. De nachtvluchten zijn overge nomen door de Polderbaan. Overigens zit ik niet te wachten op een wetswijziging, want dan krijg je weer een heel inspraakcir cus. Wat ik nu al kan zeggen is dat het tota le aantal mensen dat geluidsoverlast heeft niet zal stijgen. Als Zwanenburg iets meer last zou krijgen, wordt bijvoorbeeld Castri- cum ontlast." rotterdam/gpd - De 'meester vervalser', lid van de in Rotter dam opgepakte groep vermeen de moslimterroristen, is giste ren veroordeeld tot een jaar cel straf. Hij is de enige van zijn ge zelschap die achter de tralies verdwijnt. Opmerkelijk genoeg wel op basis van dezelfde infor matie van inlichtingendienst AIVD die in de zaak tegen zijn companen onwettig was ver klaard. Volgens de rechtbank is er on voldoende bewijs dat de 46-ja- rige man 'duurzaam' lid was van een terroristische organisa tie. Daarvan sprak de rechter hem vrij. Maar het staat wel vast dat hij identiteits- en reis documenten heeft vervalst. De officier van justitie had drie jaar geëist. Sommig bewijsmateriaal was onrechtmatig verkregen, oordeelde de rechtbank. De man en zijn medeverdach ten werden opgepakt op basis van ambtsberichten en afge luisterde telefoongesprekken van de Algemene Inlichtingen - en Veiligheidsdienst (AIVD, de opvolger van de BVD, de Bin nenlandse Veiligheidsdienst). den bosch/gpd - Plastic pop petjes met blauw-wit ge streepte kampkleding en sleutelhangers met 'Ausch- witz-Birkenau'. De verkoop van deze 'souvenirs' op een expositie in Den Bosch, stuit op verzet. Brigitte Pas-Van Hek uit Den Bosch vindt het walgelijk, dat 'souvenirs' van het vernieti gingskamp Auschwitz te koop zijn op de tentoonstelling in de Guardianenhof in Den Bosch. Het gaat onder meer om kaarsen met de naam 'Zyklon B', petjes met op schrift Auschwitz-Birkenau en T-shirts met een doods kop. Pas heeft een klacht heeft ingediend bij het Meld punt Discriminatie Basta! in Den Bosch en bij het Cen trum Informatie Documenta tie Israël (CIDI) in Den Haag. „Wat moeten overlevenden of nabestaanden hier van denken?" Onder de titel Under Con struction exposeert de in Ne derland wonende Poolse Aga- ta Siwek (30) daar samen met drie andere kunstenaressen. Siwek richtte een souvenir winkel in, om de bezoeker op confronterende wijze te laten kennis maken met de gruwe len van de vernietigingskam pen Auschwitz en Birkenau uit de Tweede Wereldoorlog. Twee jaar geleden veroor zaakte Siwek een rel tijdens de Kunstrai in Amsterdam, waar zij eveneens 'souvenirs' uit de kampen exposeerde. De voorzitter van het Ausch- witzcomité eiste toen dat de 'souvenirs' werden verwij derd. J. Grishaver, de huidige voorzitter van het Auschwitz- comité, meent: „Dit is niet smaakvol. Er zijn betere ma nieren om je boodschap te brengen." Sal Santen, voorzitter van de Joodse Gemeente, noemt de expositie 'schandalig'. „Ik snap niet dat zoiets mag. Ook al heeft de kunstenares er goede bedoelingen mee, zij zou over zo'n project eerst eens moeten praten met mensen die er verstand van hebben. Je ziet aan de reactie van het publiek al dat het ver keerd over kan komen." San ten, zelf overlevende van Auschwitz, wil verder niets ondernemen tegen de expo sitie, die nog tot en met 31 augustus loopt. „Dan komt er alleen maar meer publiciteit. Dit moet vanzelf maar weer doodbloeden." Voor de in Krakow geboren Siwek was het nabij gelegen Auschwitz 'er altijd'. „Ik ben er mee opgegroeid. Het is voor de Polen verplichte ge schiedenis." Pas na de aan slagen van 11 september in New York wilde de Poolse studente aan de Rijksacade mie in Amsterdam 'iets doen'. „Het blijkt gewoon dat mensen niets uit het verleden geleerd hebben. Mensen staan met tranen in Ausch witz, maar de wereld is nog hetzelfde." De souvenirs die ze maakt en verkoopt, moeten volgens Si wek de herinnering levend houden. „Neem ze mee naar huis en blijf de discussie voe ren. Er zijn al te veel monu menten waar niemand meer naar om kijkt." Siwek is niet bang dat haar werk bij zieke geesten terecht komt. „Dat een neo-nazi met mijn petje op kan gaan lopen, is niet te gen te houden. Bovendien: ik wil niet alles afschermen." In Amsterdam liep met name de verkoop van T-shirts vlot. In Den Bosch is de eerste week een aantal sleutelhan gers verkocht. H. Hirschfeld van het CIDI noemt de verkoop 'smake loos en schokkend'. „Ook al zijn de bedoelingen goed. Er zijn grenzen." nijmegen/gpd - De kosten van een graf gaan fors omhoog. Be graafplaatseigenaren moeten zich gaan verzekeren tegen mo gelijke ongelukken op hun ter rein en gaan die kosten doorbe rekenen. P. Stassen, juriste van de rooms-katholieke kerk, ver wacht een prijsstijging van zo'n 20 procent. Nu kost een eigen graf voor twintig jaar tussen de 500 en 3500 euro. De prijsstijging is onvermijde lijk na een uitspraak van de Ho ge Raad. Die besliste dat grafte kens een 'onroerend goed' zijn en dus eigendom van de be graafplaats, hoewel nabestaan den de zerken en kruisen beta len. Daarmee is de begraaf plaatseigenaar verantwoordelijk voor het onderhoud. Aanleiding voor de rechtszaak was een ongeval waarbij een meisje een omvallende graf steen op haar benen kreeg. De rechter besloot dat de eige naar van het kerkhof de dok tersrekening moest betalen. De kerken hebben zich inmiddels verzekerd voor de gevolgen van ongelukken en berekenen die kosten door. De verzekering dekt echter geen schade die ontstaat door achterstallig on derhoud. De juridische uit spraak geldt overigens voor alle kerkhoven, ook de gemeentelij ke. Een woordvoerder van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten kan niets zeggen over de kwestie. „Voor zover ik weet, zijn we niet bezig met richtlij nen voor gemeentelijke be graafplaatsen." leeuwarden/anp - De politie heeft een gezin uit Sneek ten onrechte voorgehouden dat de vader was overleden. Daags voor de begrafenis ontdekte het gezin dat de man in de lijkkist een onbekende was. De politie had een verkeerde identiteit vastgesteld. Als gevolg daarvan heeft in de krant een rouwad vertentie gestaan van een man die nog leeft. Zondag 10 augustus sprong een .man van een flat in Sneek. Hij overleed ter plaatse. De politie identificeerde het slachtoffer en bracht de familie op de hoogte. De familie kwam er in het zie kenhuis achter dat het iemand anders was. De dode bleek een man uit Sneek die een zwer vend bestaan leidde. De politie onderzoekt intern hoe de persoonsverwisseling heeft kunnen gebeuren. De fa milie wil geen commentaar ge ven. Het is onduidelijk waar de levende man op dit moment is. Omdat nu niet meer kan wor den vastgesteld of de BVD toen tertijd met de benodigde toe stemming telefoons heeft afge luisterd, werden de taps niet toegelaten als bewijsmateriaal in de zaak tegen I. De vermeende moslimcel waar hij deel van zou uitmaken werd op 13 september 2001 opgepakt in Rotterdam. De vier 'leden' werden uiteindelijk allemaal vrijgesproken. De Rotterdamse rechtbank meende dat er on voldoende grond was voor het oppakken van het viertal en het doorzoeken van hun woningen. De vijfde verdachte sloeg op de vlucht en werd pas maart dit jaar aangehouden in Düssel- dorf. De ambtsberichten en de afgeluisterde telefoongesprek ken, die eerder niet-ontvanke- lijk werden verklaard, vormden ook in zijn zaak tegen het be langrijkste bewijs. Zijn advocaat pleitte daarom twee weken ge leden voor vrijspraak van zijn cliënt. Maar de rechtbank oor deelde gisteren dat de informa tie wel degelijk als grondslag mag dienen voor een justitieel onderzoek. Amsterdam - Door een gasexplosie in coffeeshop Palas aan het Au gust Allebéplein in Amsterdam zijn gisteren drie mensen gewond ge raakt. Onder de gewonden is ook een medewerker van energiebe drijf Nuon. In de ochtend vonden er werkzaamheden plaats aan een gaslek naast de coffeeshop, waardoor ook de rookgelegenheid zelf het zonder gas moest stellen. Onder leiding van een aannemer werd de coffeeshop later in de middag toch weer aangesloten. Hierbij ont stond opnieuw een lek. Een medewerker van Nuon probeerde dat te verhelpen. Toen het lek was gedicht, werd een ketei ontstoken. Op dat moment vonden er kort na elkaar twee explosies plaats. De klap blies de voorgevel uit de coffeeshop. Tijdens de ontploffingen waren vijf pensen aanwezig in het pand. Foto: Anp/Evert Elzinga

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3