zonde GESPREK VAN DE DAG Een vallende Michelin-ster Piepknormuziek DINSDAG 19 AUGUSTUS DAGELIJKS LEVEN ÓF H£T UIBR t-ÊUK' W^-.oeitTKT f'FlZOCN y£rZGE€T WET+TO&rt \.VAca.e,v wj ookr /vor; MENSELIJK In Amman werd gisteravond een uit bundig VOLKSFEEST nadat duide lijk was geworden dat de 19-jarige Jordanische Diana Karazon in de Li banese hoofdstad Beiroet de finale van de Arabische versie van Idols had gewonnen. De feestvierders schoten, naar goed Arabisch ge bruik, hun MACHINEGEWEREN leeg in de lucht om uiting te geven aan hun vreugde. Karazon versloeg in de finale de Syrische Ruwaidah Attiyeh, met 52 procent van de stemmen. De kandidaten kwamen uit Algerije, Egypte, Jordanië, Liba non, Syrië, de Verenigde Arabische Emiraten en de Palestijnse gebie den. De 21 weken durende compe titie was een enorm succes, maar volgens de BBC raakten de gemoe deren af en toe behoorlijk verhit. Een Chinese vrouw is erin geslaagd om het negentien jaar oude WE RELDRECORD domino voor één persoon te breken. De vrouw liet maandag in de Singapore Expo Hall 303.621 steentjes vallen. Dit was voldoende voor een vermelding in het Guinness Book of Records. De 24-jarige Ma Li Hua is 45 dagen lang elke dag dertien uur bezig ge weest met het plaatsen van de steentjes. Toen de dominostenen al lemaal achter elkaar stonden, was de sliert vijftien kilometer lang. Het duurde vier minuten voordat de steentjes waren omgevallen. Hier mee was het oude record met 281.581 stenen van de Duitser Klaus Friedrich gebroken. Hua had wel enkele tegenslagen te verwer ken. Zo liep een stormloop van KAK KERLAKKEN 20.000 stenen om ver. Foto: EPA Een rechtbank in de Amerikaanse staat Californië heeft de 39-jarige ERFGENAAM van het fortuin van cosmeticagigant Max Factor, An drew Luster, veroordeeld tot het be talen van een schadevergoeding van bijna 17 miljoen euro. Hij moet dit betalen aan een van de vrouwen die hij verkrachtte na ze te hebben ge drogeerd. Ook filmde hij zijn ver krachtingen. De schadevergoeding aan de eiseres, die als schuilnaam Shawna Doe gebruikt, is de eerste van drie zaken die de drie slachtof fers van Luster hebben ingediend. Luster werd eerder bij verstek ver oordeeld tot 124 JAAR gevangenis straf voor de verkrachting van de vrouwen. Op 67-jarige leeftijd is zondag de echtgenoot van ALBERT MOL, Guerdon Bill, overleden. Dat heeft de acteur, schrijver en balletdanser in ruste bekendgemaakt. Albert Mol trouwde in 1998 met zijn vriend. De 86-jarige acteur was in de jaren zes tig de eerste bekende Nederlander die openlijk voor zijn homoseksuele GEAARDHEID uitkwam. Bekende Nederlanders uit de muziek-, televi sie- en toneelwereld zoals Willeke Alberti, Jenny Arean, Mies Bouw man, Jos Brink, Nelly Frijda en Je roen Krabbé zeggen in een rouwad vertentie het verlies van Guerdon Bill met Mol te delen. De crematie is donderdag in Doetinchem. Foto: ANP Duikers hebben mogelijk de voorsteven gevonden van het beroemde 16de- eeuwse schip de MARY ROSE. Dat hebben archeologen bekendgemaakt. Als het inderdaad om de voorsteven van het beroemde schip gaat, is dat volgens de archeologen de belangrijkste vondst van de afgelopen twintig jaar. De Mary Ro se werd in 1511 gebouwd en was het VLAGGESCHIP van de Engelse koning Henry VIII. In 1545 zonk het schip op onverklaarbare wijze tijdens een gevecht met Franse schepen in de buurt van de haven van Portsmouth. Het grootste deel van het schip werd al in 1982 boven water gehaald. Alleen de boeg werd nooit gevonden. Foto: EPA Toprestaurant Vossius ontruimd na huurachterstand Restaurant Vossius in Amsterdam is gisteren leeggehaald omdat de exploitanten, topkok R. Kranenborg en J. Vincke, maandenlang de huur niet hebben betaald. Verhuurder De Nedstede Groep wilde niet langer uitstel van betaling verle nen, verklaarde woordvoerder B. Maussen. „We zijn nu op zoek naar een nieuwe huurder. Van daar dat het pand leeg moet worden opgele verd.'" In opdracht van de deurwaarder heeft een ver huisbedrijf het hele restaurant ontruimd. Het luxueuze restaurant Vossius opende pas eind 2001 de deuren. Onder aanvoering van Kranen borg, de voormalige kok van het Amstel Hotel in Amsterdam, kreeg Vossius kort na de opening al een Michelin-ster. Het restaurant had een per manente limousineservice om gasten van en naar hun hotel te brengen. Volgens Maussen is de huurachterstand medio 2002 begonnen. Door een flinke schuldenlast kon het restaurant de huur sinds die tijd niet meer opbrengen. De Nedstede Groep zegt diver se gesprekken te hebben gevoerd met Kranen borg en Vincke over de situatie, waarbij een paar keer uitstel van betaling is verleend. De verhuurder wil niets kwijt over de hoogte van de huur, maar het is wel een fiks bedrag. „Het is een groot pand dat met de allerduurste materia len is verbouwd." Zo is het plafond bedekt met bladgoud. Bij de inrichting van hun restaurant deden Kranenborg en Vincke een beroep op de beroemde binnenhuisarchitect Cees Dam en zijn zoon Diederik. Volgens De Nedstede Groep kunnen Kranenborg en Vincke de ruimte weer huren als zij met ge noeg geld over de brug komen, inclusief een paar maanden borg. Er hebben zich nog geen nieuwe huurders gemeld. In opdracht van een deurwaarder halen verhuizers restaurant Vossius I Foto: ANP/Evert Elzinga "'1 Iff Een bord van de FKK herinnert nog aan de tijd dat naaktrecreatie voor inwoners van de voormalige DDR een vorm van vrijheid symboliseerde. Foto: AP/Diether Endlicher Vroeger, vertelt Heike Gierke (42), kon je je in Prerow niet in zwembroek op het strand ver tonen. „Die werd onmiddellijk van je lijf ge trokken." De gebruinde medewerkster van de 'Kurverwaltung' in deze badplaats aan de Duitse Oostzeekust moet lachen om die her innering. Die stamt uit de DDR-tijd, toen naaktrecreatie voor veel Oostduitsers een van de weinige mogelijkheden was om te ontsnappen aan de grauwheid van de socia listische alledaagsheid. Die paar naakte zomerweken gaven de in woners van de kleine boeren- en arbeiders- staat een gevoel van 'vrijheid'. Zonder vijf jarenplan, zonder Stasi en zonder zwem broek. De 'Freie Körper Kultur' (FKK) was zodoende, schreef een krant, 'de enige massabeweging op vrijwillige basis in de DDR'. Prerow, op het schiereiland Darss, was een van de bedevaartsoorden van de FKK-lief- hebbers. Het plaatsje heeft weinig aan charme ingeboet. Sinds de hereniging zijn hier weliswaar nieuwe pensions en hotels neergezet, maar de pijnbossen die tot aan het strand reiken zijn onaangetast en in de langgerekte duinen wordt nog altijd ge kampeerd. „Die tenten in de duinen, dat is typisch voor Prerow", weet Katharina Schönbohm (44) uit Halle. Katharina, een 'Ossi', die met man en een bevriend echtpaar de bungalowtent op camping Regenbogen heeft opgesteld, kwam hier al als kind. Sinds enkele jaren ziet de donkerharige ook Westduitsers naar de Oostzee komen. En die kijken vaak met scheve ogen naar al die naakte lichamen op de stranden. „Die Wessi's zijn eigenlijk veel puriteinser dan wij. Ze zijn dat niet gewend en soms beklagen ze zich er zelfs over dat badgasten al hun kle ren uittrekken." Katharina's echtge noot, Peter, wilde aan vankelijk helemaal niet naar de Oostzee. Hij komt oorspronkelijk uit het westen van Duitsland. „En ik kende alleen de Noord zee", zegt hij. „Prerow zei me niets en dan die FKK-cultuur hier, dat trok me helemaal niet, beetje in je nakie rondlopen." Maar inmiddels doet Peter ook mee en de Noordzee, de Spaanse of Italiaanse stran den, dat hoeft voor hem allemaal niet meer. „Waar vind je nog zoveel rust en ruimte als hier?" Dat laatste is ook het echtpaar Müller uit München, dat een strandwandeling maakt, opgevallen. Voor het eerst zijn de bejaarde Naaktrecreatie hielp DDR ontsnappen aan grauwe alledaagsheid Beieren op vakantie aan de Oostzee, waar het prima bevalt. „We denken er zelfs over om hier een vakantiewoning te kopen", be kent de grijze Horst Müller (61). Het Oost- Duitse naaktiopen kennen ze nog uit de paar jaar dat ze in Leipzig woonden, waar Horst na de hereniging voor een West- Duitse firma werkte. „Daar lagen ze zelfs naakt in het park", herinnert zijn echtgeno te Katrin zich. „Dat was wel een schok toen ik dat voor het eerst zag." Horst Mül ler kent de achter grond van de FKK in de DDR. „Het was ui ting van een individu eel protest, een poging om zich aan het sys teem te onttrekken." Met die analyse kan 'Kurdirektor' Klaus Piezug (63) het slechts gedeeltelijk eens zijn. Piezug was in de DDR-tijd sportleraar in Prerow en kent de geschiedenis van het kuuroord als geen ander. „Het ongerepte landschap hier leent zich goed voor een ge zonde levenswijze, waar ik behalve sport en gezonde voeding ook de naaktrecreatie toe reken. Destijds waren hier onder de naakt - recreanten veel intellectuelen, studenten en mensen afkomstig uit de cultuur. Men sen die van nature vrij zijn in hun menings uiting. Het ademde een beetje eeni n. van 'een vrije geest in een vrij licha de autoriteiten vonden dat inderda r( dreigend." Piezug heeft recent nog een stuk suSqi voor naaktrecreatie geschikt gemaa t vraag is groot. Het valt me op dat <x toeristen uit het Westen hier zeggt den wat ze altijd hebben gezocht.' ben geen hoogbouw, nauwelijks dl Het zijn vooral natuurliefhebbers,! logen, fietsers die hier naar toe kon naakt willen recreëren." a. Van aanvaringen met 'textielaanhai jn volgens de 'Kurdirektor', geen spral ee „Toeristen die problemen hebben 1 lev disme komen niet terug." Piezug be tie schouwt de FKK-cultuur als algeme mend. „Kinderen en jongeren groe ht een andere, bewustere omgeving q Vi hebben hier bijvoorbeeld helemaal last van vandalisme.'' Ook Klaus Piezug brengt zijn vrije als zijn medewerkster Heike Gierke, op het naaktstrand. „Vanzelfspreke vindt Piezug. En Gierke: „Ik vind dil badkleding maar onhygiënisch ene zond. Je wordt er ziek van." KlausP ziet het pragmatisch: „Je wordt tod niet in een zwembroek geboren?" Wierd Duk Je hebt zin in een Brahmsje ofBachje, zet de radio op Hilversum 4 en er klinkt 'piepknormuziek'. Modern klassiek heet dat ook wel. Op dodelijk serieuze wijze vliegen violen elkaar in de snaren, de harp hangt er gens in de wilgen en wordt bewerkt met een hamer. In de bastuba is een nest ratten losgelaten waarvan het wanhopige gepiep en gekrab met microfoons wordt versterkt en gemixt met een concertvleugel waar op ie dere snaar een wasknijper is bevestigd. Ik heb over dat soort muziek een paar jaar les gehad, van Daan Manneke, op het conservatorium. Daan was - en is - een geestige man, brede belangstelling, weet veel, praat graag, werkelijk niks mee mis. Behal ve die muziek. Natuurlijk, je kunt inderdaad alle ca rillons in de stad een onzingbare reeks noten laten spelen, tegelijk, en dat combineren met groepjes dril boren op straat. Dat kan, en het staat me bij dat Daan zoiets ooit ook werkelijk gedaan heeft. Knap georga niseerd, zeker. Maar nooit heb ik begrepen waarom je zoiets toch zou willen. Ik deed overigens mijn best om het wél te begrijpen. Echt. Dan zette Daan het raam van de leskamer open, en liet ons luisteren naar de geluiden buiten. Exact 5 minuten en 2 seconden, meen ik, en niet langer, want zo had de componist van dit stuk, John Cage, het be slist. Wereldberoemd geworden met het idee dat ie mand het raam zou openzetten. Leuk mopje, zeker. Maar nooit heb ik begrepen waarom zo'n dun ideetje nog vijftig jaar verder zou moeten worden verteld. Tevens kan je piano's in brand steken en het geluid opnemen of stukken voor dwarsfluit schijven die niet op een dwarsfluit gespeeld kunnen worden. Dat kan. Al dat soort uitingen van moderne muziekcultuur heb ik devoot aangehoord, want Daan Manneke, mijn destijdse leraar 'piepknormuziek' was -en is - nu een maal een hele leuke man. Het heeft niet mogen baten. Nooit heb ik één seconde plezier beleefd aan welke vorm van klassiek-moderne avant-garde dan ook. Niet dat ik eenkennig ben, helemaal niet. Muziek uit Mali, Tibetaanse dubbeltonen, blues, Bach op een draaiorgel, komt u maar. Heerlijk. En nee, ik hoef niet perse mee te kunnen zingen of klappen en het hoeft ook niet de hele tijd gezellig te zijn. Maar zijn alle moderne componisten dan pretentieuze oplichters? Het zal toch haast niet. Misschien hebben ze een sterk afwijkende hersenstructuur. Laten we dus aannemen dat mijn 'piepknordocent' Daan wérkelijk ervoer dat een reeks carillons gecom bineerd met drilboren spannende klanken oplevert. Of genoot hij vooral van aanschoppen tegen de Geves tigde Toonorde? Die gedachte heb ik vaker gehad, ook bij zijn collega 's. Het lijkt wel of het nooit om de muziek, om de klank zélf gaat. Er is altijd een bedoeling, los van het hoorbare. Welbewuste wanklank tegen de terreur van Vival di's Vier Jaargetijden. Straatgeluid als onmis bare aanvulling op de Dixieland. En altijd J maar weer willen laten zien hoe slim jij bent en hoe dom en oppervlakkig al die anderen. Want wee degene die het waagt zich ge dachteloos te verliezen in een wellustig orkeststuk. Opzijn minst dient zo'n meestenverk gebaseerd te zijn op, pakweg, het grondplan van de Kathedraal van Charters Mijn stelling is, en was, dat zelfs als je een muziekstuk baseert op de buitenma ten van een tosti het nog steeds aardig zou kunnen klinken, gesteld dat zou mogen dan. Het enige verschil is dat je dan geen sub sidie krijgt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2