KUNST CULTUUR V theaterfestival verandert van koers Museumbezoek over maand juli gedaald gische Cahier 3Die heilige sfeer rond klassiek is nergens voor nodig Blikvanger in Bunker Hill ten van twee curatoren maakt selectie 'avontuurlijker' DINSDAG 19 augustus 2003 R5 onale Toneel buitenplaats ig - Het Nationale To lt voor de maanden ok- november de buiten- ckenburgh (gebouwd als domicilie. Het ge- 4 acht het buitenhuis en 4 goed, aan de rand van li ag gelegen, bij uitstek voor zijn uitvoeringen s( imersholm' van Hen- ajen. Het stuk gaat over Johannes Rosmer, die a, j weduwnaar is gewor- nieuwe relatie wil aan- wordt hem een schuld- ii i aangepraat, dat hem 15 üeuwe geliefde naar al einde leidt. De pre- op 11 oktober. Ros in is toten met 15 no- alleen op Ockenburg te EWght' idhuis In het atrium van het itadhuis wordt van d tot en met zaterdag 0 id 'Gijsbreght van gespeeld. Dit politieke van Joost van den ^ordt door Theater No- 1(j i zestien markante er in Nederland uitge- an dinsdag 9 tot en met 13 september speelt schap op de Burcht in los angeles - Het heeft meer weg van een enorme sculptuur, dan van een con certzaal. Toch is het dat laatste, de Walt Disney Concert Hall in Los Angeles. Het uit gekromde staalplaten opgetrokken ontwerp van Frank Gehry - bekend van onder meer het Guggenheim Museum in Bilbao, Spanje - voorziet straks niet al leen het Los Angeles Philharmonic van een nieuw thuis, maar verrijkt ook de een- trale wijk Bunker Hill met een blikvanger van formaat. Behalve een 2273 stoelen tellende auditorium beschikt het gebouw, dat ruim 240 miljoen euro heeft ge kost, over twee openlucht amfitheaters en verscheidene tuinen en pleinen. Een bijzonder detail is dat de stoelen in het auditorium niet voor, maar rondom het orkestpodium zijn opgesteld om de afstand tussen toeschouwers en de musici zo klein mogelijk te houden. Voor de concertzaal werd ook een speciaal orgel ont worpen dat zo'n 6100 pijpen telt. Ramen in het plafond zorgen voor een natuur lijke belichting tijdens de optredens. Komende herfst wordt de Walt Disney Con cert Hall officieel geopend. Foto's: AP Photo/Damian Dovarganes/Ric Francis. ;n/amsterdam/gpd - Het Vlaams-Neder- saterfestival schaft de vakjury's af en stelt btoren aan die de selectie avontuurlijker paken. De organisatie komt daarmee te- lan de aanzwellende kritiek van de afge- ]en dat de vakjury's er niet langer in slaag- e voorstellingen uit het afgelopen sei- cteren. Het programma zou oneven- n ontoegankelijk zijn geworden. ie directeur Roel Verniers en zijn Ne- collega Arthur Sonnen maakten deze gisteren in Antwerpen bekend tij- iresentatie van het komende festival. De ;e editie begint op 4 september met de Union, dit keer uitgesproken door de itssecretaris van cultuur Medy van der Verniers en Sonnen is de selectie van de inmiddels tien voorstellingen voor volwassenen en vijf jeugdvoorstellingen wel altijd boeiend en belangwekkend geweest. Door de toename van het aantal producties en de steeds kortere speel perioden werd het de afgelopen zeventien jaar echter steeds moeilijker de nagestreefde objectie ve keus 'uit het gehele veld waar te maken'. Het aanbod werd als te weinig 'scherp' ervaren, te veel als een compromis en te weinig persoonlijk. Het bleek bovendien steeds moeilijker om de jury's voor volwassenen (met negen leden) en jeugdtheater (zeven leden) te bemannen. Een Nederlandse curator buigt zich voor de edi tie van 2004 over het volwassenentoneel en een Vlaming over het jeugdtheater, in 2005 worden de rollen omgedraaid. Hun namen worden be kendgemaakt tijdens de laatste dag van het festi val op 14 september in Amsterdam. Dat gebeurt na afloop van de toekenning van de Grote Thea ter Festival Prijs van 20.000 euro door de erejury die dit jaar zal bestaan uit Winnie Sorgdrager, Jacques van Veen en Hans Kemna. Het streven naar 'een bredere presentatie die meer toont van het rijke en geaccidenteerde landschap van het Nederlandstalig toneel' krijgt dit jaar in Amsterdam al gestalte door de samen werking met theaters die zich toeleggen op het tonen van vernieuwende producties. Onderdeel van het programma wordt een serie producties die een terugblik vormen op het belangrijkste dat het afgelopen seizoen aan de orde is geweest in het Gasthuis, Cosmic, het Rozentheater, Veem en de (Nes)theaters. Als kanshebbers voor de Grote Theater Festival Prijs selecteerde de volwassenenjury onder voor zitterschap van Luk van den Dries: De ideale ernst of het belang van een echtgenoot - 't Barre Land/De onderneming; Sonic Boom - Toneel groep Amsterdam/Ultima Vez; Maria Dolores - een internationale co-productie onder regie van Wayn Traub; Vraagzucht -Tg Stan; Endless Medi cation - Buelens Paulina; Vrijdag - ZT HoUandia; Een Meeuw - De Theatercompganie; Leven en werken van Leopold II - KVS/De Bottelaerij; Het Sprookjeshuis - Het Toneelhuis; en Proust I: De Kant van Swann - Ro Theater. De jury voor de jeugdvoorstellingen onder voor zitterschap van Bregje Boonstra selecteerde voor de prijs: Dominiek - Onafhankelijk Toneel; De Vijfde Kamer - Max; Zoldering - Bronks i.s.m. Theater Antigone; Het Jaar van de Haas - Stella Den Haag; en Methamorphosen - De Roovers. Het Vlaamse deel van Het Theaterfestival in Ant werpen duurt van 28 augustus tot en met 6 sep tember. Het Nederlandse deel heeft plaats in de Amsterdamse locaties De Meervaart, Theater Bellevue en jeugdtheater De Krakeling en duurt van 4 tot en met 14 september. Op www.theater- festival.nl is informatie over de kaartverkoop te vinden. recensie tad van der Ven =»inklijk Concertgebouworkest po Chailly Symfonie nr. 9 van bien 18/8, Concertgebouw, icht op hem. Maar bij :gebouworkest moet iets gebeuren voor- ;do Chailly daar de t zich dichtslaat. Een b' bij de Nederlandse m paar Stravinsky's en ergeten de afronding iahler-cyclus met cd- En Chailly zou Cha- rijn, als hij die dingen loen. mag dan niet kinder- |n, dat staat bij hem en hang naar perfec- niet in de weg. Neem ide van Mahler. Voor- erk medio volgend jaar wordt opgenomen zal ie malen en op uiteen- iilaatsen zijn gespeeld. Ifpitvoering van gister- ■t|s eigenlijk al zo goed fvraagt wat er nog aan ren valt. lly's Mahlers van de ging het al bergop- at we nu in de Negen de horen is een nieuw nt. Door haar frap- j-tabinatie van emotio- 1 beheersing, artistici- :hnisch meesterschap, 1 interpretatie die past »te Mahler-traditie van lEen interpretatie ook (rote reikwijdte door- de hyperindividuele ïoud van dit tragische recht doet, maar tege- niversele kracht bezit odemiteit van de mu it De psychotische len werden met een energie gerealiseerd, 1 e vaak bizarre instru- buitengewoon duide- ïpengelegd. En het in rijpende stilte oplos- tste deel duurde met Sn weliswaar iets lan- meestal, maar ging ment aan traagheid ten 'ij Riccardo Chailly lahler wel tragisch, 1 behoorlijk potent. Musea experimenteren steeds meer met spannende, interactieve attracties. Zo wordt in de 'kamer van Escher' in het Haags Escher Museum gespeeld met de menselijke maat. Door optische vertekening waant de bezoeker zich in een tekening van de bekende kunstenaar. Foto: GPD/Frank Jansen. amsterdam/leiden/anp Het museumbezoek is over de maand juli flink gedaald ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar. Dat concludeert de Ne derlandse Museumvereniging na een onderzoek bij tachtig van de 440 musea die de Muse umjaarkaart hanteren. Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden trok juist meer publiek. Vorig jaar juli kwamen er nog 563.354 mensen naar één van de genoemde tachtig kunsttem pels. Dit jaar waren het er 508.636. De Museumvereniging durft niet te stellen dat het door de warmte komt. In 2001 was het bezoekersaantal in juli met 535.824 ook lager. Volgens een woordvoerder geeft een belrondje langs mu sea over de maand augustus een zeer gemêleerd beeld. Moe ten het Arnhems Openlucht museum, Museum Paleis Het Loo in Apeldoorn, het KIT Tro peninstituut en het Spoorweg museum het tot nog toe met veel minder mensen doen, het Van Goghmuseum in Amster dam, het Gemeentemuseum (waaronder het Escher Muse um) in Den Haag, het Joods Historische Museum in Am sterdam, Boijmans van Beunin- gen in Rotterdam en het Rijks museum van Oudheden in Lei den trekken juist meer publiek. In de andere Leidse musea is het ook rustiger dan normaal. De vereniging spreekt nadruk kelijk van 'schommelingen' in het beeld, die veroorzaakt kun nen zijn door bij voorbeeld be paalde publiekstrekkers, zoals de Botero-expositie in Den Haag. Daarvoor vormde zich af gelopen zondagmiddag nog een hele rij voor de kassa. door Hans Visser Amsterdam - Het gebeurt wel eens dat Alma Netten langs de Amsterdamse grachten fietst en opeens een huis pas seert waarvan ze denkt: ,,Daar zou je nou eens een leuk concert tijdens het Grachtenfestival kunnen ge ven." Ze belt dan aan, maakt een praatje met de bewoners en zo krijgt het festival er dan weer een nieuwe, verrassend podium bij. „Maar het ge beurt ook wel dat mensen ons zelf benaderen. Het aan bod is zelfs groter dan onze vraag." Het Amsterdamse Prinsen grachtconcert is uitgegroeid tot het volksfeest van de klas sieke muziek. Een evene ment waar voor het wa ter van de Prinsen gracht nabij het Hotel Pu litzer op de een na laat ste zaterdag van augustus vol ligt met bootjes, afge laden met jo lige muziek liefhebbers en de kades volstromen met een al even uitgela ten menigte, eveneens uit gerust met toeters, eten en drinken. Maar minstens zo belangrijk is het jaarlijkse Grachtenfestival, dat uit dit concert voortkwam met een heleboel concerten en con certjes in huizen, tuinen, openbare gebouwen en op dakterrassen en pontons. Morgen wordt de zesde editie geopend, die pas zondagmid dag eindigt. „Intiem naast groot", zegt Netten, al die tijd de spil in dit vierdaagse festi val vol muzikale verrassingen. „Het festival heeft met al zijn huisconcerten naast het Prin sengrachtconcert zijn eigen plaats in Nederland gekregen. Er komen zo'n 45.000 bezoe kers op af." Het festival overschrijdt op dit moment de grens tussen concertbezoek en toerisme. Netten: „Want hoeveel men sen zouden er niet graag eens zo'n oud grachtenpand van binnen willen zien? Daar naast hebben we ook een paar grote zalen met een au thentieke sfeer: de Rode Hoed en Felix Meritis. Boven dien is de entree laag, je kunt dus veel zien en horen voor weinig geld." „In 2006 hopen we het festi val verder uit te breiden als in het havengebied het Nieuwe Muziekgebouw erbij wordt betrokken. Daar kunnen we naast moderne muziek ook grote ensembles een plaats geven en openbare summer- schools voor jonge musici or ganiseren. Maar in de bin nenstad blijft het festival rond de Prinsengracht gecen- Zesde uitvoering van Amsterdams Grachtenfestival verwacht weer 45.000 bezoekers treerd zoals het nu is." Donderdag om vier uur be gint buiten Felix Meritis ook het Kindergrachtenfestival, dit keer met een band van kinderen uit de Braziliaanse sloppenwijken, die spelen op zelf gemaakte blikken trom mels. Netten: „Daarna is er een 'Mee-eetconcert" met een programma van oude en nieuwe liedjes en wijsjes voor kinderen. In de tuin van de burgemeesterswoning zijn we begonnen met gratis peuter- monumentenconcerten. De slag naar de oudere kinderen maken we met een workshop van Opera Studio Neder land." De festivalnacht van vrijdag staat in het teken van het the ma van dit jaar: 'Mees- ter-leer- ling". Daar speelt on der meer het snel aan populariteit winnende Matangi Kwartet. Het New Cool Col lective sluit af. Netten wijst op het concert van Eleonore Pameijer en Irene Maes- sen in het Anne Frank Huis op de vrijdagavond. „En dan is er op zaterdagochtend om elf uur in Felix Meritus natuur lijk het optreden van Niels Meliefste, winnaar van het eerste Grachtenfestival Con servatorium Concours. Alle conservatoria mochten voor die prijs een getalenteerde leerling voordragen. Niels is een fantastische slagwerker. Ongelooflijk, je weet niet wat je hoort en ziet." Zondag zijn er in Felix Meritis openbare masterclasses van Cristina Deutekom en David Wilson Johnson. Tijdens het slotconcert op zondagmiddag speelt voor het Pulitzer, waar zaterdagavond Gil Shaham optreedt, 'Het Koper van het Koninklijk Concertgebouwor kest' met een aantal leerlin gen. De artiestenMie het Prin- sengrachtconcei^ verzorgen, zegt Netten, moeten soms wel eens wennen aan de en tourage. „Voor de meesten geldt, dat als ze eenmaal de stemming op de gracht voe len, er niets meer mis kan gaan. Zelden krijgen ze bij een optreden zo veel respons. Ik zelf ben dolblij dat zulke informele concerten met de ze artiesten mogelijk zijn. Die heilige sfeer rond klassieke muziek is nergens voor no dig. Zolang het publiek maar aandacht heeft. Meestal kun je, ondanks die 20.000 men sen, een speld horen vallen." Amsterdams Grachtenfesti val: 20 t/m 24 augustus. In ternet www.avroklassiek.nl; www.grachtenfestival.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13