DUIN BOLLENSTREEK 'Pachtprijzen spelen belangrijke rol' Gevecht verzopa bollen nadert eiï 'Bezwaarde' dominee Van Vlastuin mogelijk van Katwijk naar Urk EEN WEKELIJKSE SERVICE RUBRIEK IN UVÊ KRANT. I R4 Matig exportseizoei bloembollen 2002/2 Opruiming Een aantal bedrijven op deze pagina zijn nf uitgebreidere informatie terug te vinden in de bedrijvengids op www.leidschdagblad.nl Voor adverteren in deze rubriek en/o'[ in combinatie met internet Bel. 071 - 5356300 voor meer informal dinsdag 19 augustir Palmbomen in De Peuk valkenburg - Zand, palmbo men, strandstoelen en cock tails. Dat is zaterdag 30 augus tus allemaal te vinden in de Valkenburgse soos De Peuk aan het Recreatiepad. 's Middags is er een Caribbean kinderparty, bestemd voor jongeren tot en met twaalf jaar. Aanvang half drie, het feest eindigt om half zes. Toegang is gratis, 's Avonds is er feest voor jongeren vanaf achttien jaar. Aanvang negen uur, de party duurt tot twee uur 's nachts. Entree bedraagt vijf euro per persoon. Actiedag rond Marinevliegkamp valkenburg - De Stichting Vrienden Marinevliegkamp Val kenburg houdt op 13 septem ber een actiedag. Rond de basis wil de stichting allerlei acties organiseren, die als motto heb ben: hou de marinebasis open. Marco Borst van de stichting wil op die dag duizenden men sen mobiliseren. „Hoe het pro gramma er precies komt uit te zien, kan ik niet zeggen. We zijn met allerlei dingen bezig, waar van we nu niet kunnen zeggen dat die ook doorgaan." Lisses dictee in CNB-hal lisse - Lissenaren kunnen op zaterdag 6 september eens kij ken hoe goed zij bekend zijn met de spellingsregels. In de veilinghal van CNB aan de Grachtweg wordt dan om elf uur 's morgens een 'Groot Lis ses dictee' gehouden. Het dic tee wordt georganiseerd door het ID College Lisse, een oplei ding waar jaarlijks zo'n 700 cur sisten inschrijven. Het dictee wordt voorgelezen door H. Tielemans, decaan en docent Nederlands aan het Fioretticol- lege in Lisse. Na het voorlezen worden de dictees direct nage keken. De drie beste kandida ten worden bekendgemaakt. Wie ouder dan achttien jaar is en wil deelnemen aan het dic tee kan zich aanmelden op tele foon 0252-410155. vervolg van voorpagina regio - G. van Roon van het ge lijknamige strandpaviljoen vindt het niet zo vreemd dat uit de steekproef van het Leidsch Dagblad blijkt dat de prijzen in Noordwijk over het algemeen hoger liggen dan in Katwijk en aan de Wassenaarse Slag. „De pachtprijzen spelen een heel belangrijke rol. Die zijn hier in Noordwijk de hoogste van Ne derland. De A-locaties voor de Koningin Wilhelm inaboule- vard, waartoe wij ook behoren, betalen 22.500 euro per sei zoen. Ik bereken dat niet door in de consumpties, maar ik kan me voorstellen dat anderen dat wel doen. Dat verklaart ook een beetje waarom de prijzen zo uiteenlopen. Daar komt bij dat er grote verschillen in de pavil joens zelf zijn. Palm Plaza is bij voorbeeld een paviljoen van een vijfsterrenhotel. Daar wordt vanzelf wat meer gevraagd. Bij ons zijn de prijzen ondanks die hoge pacht heel schappelijk." D. Groenewegen, voorzitter van de vereniging van de Katwijkse strandexploitanten, vindt dat Van Roon het beeld enigszins vertekent. „Je kunt moeilijk een vergelijking maken. In Noord wijk is het ophalen van het vuil bijvoorbeeld bij de pacht inbe grepen." Aan de andere kant voert Groenewegen de pacht als belangrijk argument aan voor het feit dat de Wassenaar- se Slag relatief goedkoop is. „Daar wordt drie appels en een ei betaald. Dat komt doordat ze geen vaste plek hebben, maar om de zoveel jaar rouleren." Hij verbaast zich dan ook over de reactie van wethouder Slings van toerisme dat Katwijk 'als fa miliebadplaats qua prijzen wat vriendelijker zou moeten zijn dan andere plaatsen'. Groene wegen: „De wethouder is juist bezig met het verhogen van on ze pachtprijzen voor volgend jaar om uit de kosten te komen. De paviljoenhouders moeten zo'n prijsstijging weer verhalen op de klant, zo werkt het me chanisme. Dus de wethouder weet nu wat haar te doen staat." De verschillen tussen de drie badplaatsen zijn volgens Groe newegen moeilijk objectief te meten. „Ik mag in Katwijk geen rum-cola schenken, in Noord wijk is sterke drank wel toege staan in de paviljoens. Daar mogen ze een breezertje mee geven. Maar daar mogen ze weer niet frituren. Ook de slui tingstijden zijn van invloed: de een moet sluiten om elf uur, de ander mag feesten tot een uur 's nachts. Het moet uit de leng te of de breedte komen. Boven dien heb je twee typen pavil joens. De echte strandtenten, zoals die van mij (Willy Zuid, red.) en de zaken die bijna res taurants zijn. Daar zal je meer betalen, maar er loopt ook meer bediening, het is allemaal wat beter geregeld en je zit comfortabel op de bestelling te wachten." Dat Katwijk als mid delmatig uit de Leidsch Dag bladtest komt, vindt de voorzit ter niet verkeerd. „Laat de men sen maar weten dat het wat kost." Wethouder Slings blijft zich niettemin verbazen over de ver schillen met de Wassenaarse Slag. Wassenaar heeft tenslotte een duurder imago en boven dien zou ze verwachten dat het gebrek aan concurrentie de vier Wassenaarse paviljoens naar hogere prijzen drijft. Ook ver bazing wekt het feit dat in Kat wijk de prijzen sterk uiteen lo pen. „Kennelijk speelt de con currentie helemaal niet zo'n rol. Ondernemers hoeven niet met prijzen te stunten om hun klanten binnen te halen. Bij res taurants in de steden zag je dat pas wel, maar met deze mooie zomer zaten de terrassen steeds goed vol." En niet alleen met tweeverdienende yuppen, stelt Slings tevreden vast. „Ik zag veel gezinnen die met de kinde ren uit eten gaan. Zolang daar mee de terrassen vollopen, hoeven ondernemers kennelijk hun prijzen niet aan te passen." Als wethouder toerisme heb je sowieso weinig met marktwer king te maken, benadrukt Slings. Tj. Scheffer, directeur van de VVV Holland Rijnland, vindt het niet zo vreemd dat Noordwijk als duurste uit het onderzoek is gekomen. „Die badplaats trekt veel meer mensen en heeft ook meer te bieden. De gemeente moet het ook niet alleen heb ben van de recreatietoerist, maar ook van de zakelijke toe- Een terrasje pakken langs de kust. De prijzen voor een consumptie kunnen flink variëren. Foto: Dick Hogewoning rist. Die is gewend om te beta len voor het parkeren en meer uit te geven voor consumpties. Dat werkt door op het strand." Desondanks hoopt G. van Roon dat het betaald parkeren min der duur wordt in Noordwijk. „Er zijn overal meters neerge zet, maar er zijn nog niet vol doende alternatieven voor mensen die gratis willen parke ren. Noordwijk zou een voor beeld moeten nemen aan Zandvoort. Daar ziet men wel het belang in van het dagtoeris- me en zijn de prijzen aange past." Wethouder Van Duin van toe risme zwakt het verhaal van Van Roon wat af: „Toen de par keertarieven in mei werden ver hoogd, werd meteen geroepen dat exploitanten failliet zouden gaan. Dat is niet gebeurd. Na tuurlijk komt dat ook door die hele goede zomer, dat geef ik toe. Maar we moeten niet al leen vanuit de emotie werken. We moeten ook naar onszelf kijken. Dat geldt ook voor de paviljoenhouders. Als gemeente hebben we geen grip op de prij zen op het strand. We kunnen wel zeggen: houd rekening met wat er in Katwijk wordt ge vraagd." door Silvan Schoonhoven katwijk - De hervormde gemeente van Urk denkt erover de Katwijkse dominee W. van Vlas tuin een positie als predikant aan te bieden op het voormalig eiland in de Noord-Oostpolder. Gaat deze zogenoemde 'beroeping' officieel uit, en neemt Van Vlastuin het aan, dan zou dat een verzwakking betekenen van de positie van de zo genaamde 'bezwaarden' in Katwijk aan Zee. Van Vlastuin is één van de twee dominees in Katwijk die zich verzetten tegen de komende fusie van de landelijke kerken. £e hebben principiële bezwa ren tegen het samengaan van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch Lutherse kerk tot de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Die drie kerken besluiten op 12 december definitief over het samengaan. Een deel van de hervorm den wijst de fusie af, onder andere omdat in de nieuwe kerk plaats is voor het homohuwelijk en afwijkende visies op het geloof. Ook de Katwijkse hervormden hebben zich lange tijd vrijwel unaniem tegen de komst van de PKN verklaard. Inmiddels ligt dat anders. Acht van de tien hervormde predikanten in Katwijk hebben zich schoorvoetend neergelegd bij de fusie. Ook de wijkgemeente van voorganger P. Stam, die te gen de fusie was, is inmiddels van mening veran derd. Alleen de wijkgemeentes van A. Vlietstra en Van Vlastuin houden nog voet bij stuk. Van Vlas tuin is secretaris van het landelijke Comité tot Behoud van de Hervormde Kerk, dat de belangen van bezwaarde gemeentes vertegenwoordigt. Ook de hervormde gemeente van Urk heeft be sloten niet 'mee' te gaan in de kerkfusie. Verschil met Katwijk is dat de hervormde kerk op Urk één gemeente vormt, terwijl Katwijk verdeeld is in tien wijkgemeentes die elk een ander standpunt in kunnen nemen. In Katwijk bestaat daarom de vrees dat de fusie zal leiden tot een pijnlijke plaatselijke kerkscheuring. Van Vlastuin wil, zeker zolang het beroep niet of ficieel is uitgesproken, nog niets zeggen. lisse - Het bloembollenex portseizoen 2002/2003 is een matig seizoen geweest. In de periode juli 2002 tot en met juni 2003 is voor ruim 673 mil joen euro aan Nederlandse bloembollen geëxporteerd naar diverse landen over de gehele wereld. Hiermee kwam dit seizoen bijna 50 miljoen euro lager uit dan het record seizoen 2001/2002, een daling van 7 procent. Volgens het Productschap Tuinbouw is het voor het eerst sinds zes jaar dat de exportwaarde van de bollen niet meer stijgt. De vijftien EU-landt teerden voor ruim 3 euro aan Nederland bollen in de period 2002 tot en met juni is 18 miljoen euro minder dan het voor.De exportwaj Nederlandse hl* naar de niet-EU-la dit seizoen 8 prot dan in het voorgj zoen. In totaal gii een bedrag van 35 euro. Vooral de handel met de VS li procent terug. NooRDwuKERHouT - Met een zitting bij de Raad van State ko mende donderdag komt het einde in zicht van de zich al zes jaar voortslepende ruzie over de vraag wie moet betalen voor de miljoenenschade van bijna vijftig kwekers in Noordwijker- hout en De Zilk door de veel te hoge grondwaterstand in de winter van 1996/1997. De kwe kers stellen de provincie verant woordelijk, maar die heeft de claim altijd afgewezen. WLTO- bestuurder M. Zandwijk, die de kwekers van meet af aan heeft begeleid, zegt optimistisch te zijn over de uitkomst, „zodat de kwekers eindelijk een keer wor den betaald." Het teeltseizoen 1996-1997 was een ramp voor veel kwekers. Het spookbeeld van verzopen bollen werd werkelijkheid. Al leen: hoe kwam het dat de bol len zodanig in het water kwa men te staan dat ze verrotten in de grond? Voor de kwekers was het antwoord duidelijk. Een jaar eerder was de Gemeente waterleidingen Amsterdam (GWA) in opdracht van de pro vincies Noord- en Zuid-Hol land in de duinen begonnen met het verhogen van de grondwaterstand om zo de oor spronkelijke vegetatie terug te krijgen. Hoger water in de dui nen betekent ook hoger grond water in het aangrenzende af gegraven duingebied, stelden ze. En dus moest de opdracht gever, in hun geval de provincie Zuid-Holland, opdraaien voor de schade van bijna drie mil joen euro die ze leden. De kwekers hebben echter tot op de dag van vandaag geen ge lijk gekregen. Om duidelijkheid te krijgen over de schuldvraag, lieten provincie, waterschap pen, GWA en kwekers een on derzoek instellen door de Grontmij. Die zag geen duide lijk verband. GWA zelf kwam met een andere theorie: het was de grillige winter g zijn perioden van si afgewisseld door pt regen. Daardoor w laagjes in de grond zogeheten ijsflenzei kwamen dat het snel kon wegzakken. De kwekers namen noegen mee en liet derzoek doen door lands Instituut voor Geowetenschappen, TNO. Dat concludi provincie onzorgv gehandeld door de stand in de duinen zonder daarvooroi verrichten naar de het aangrenzende bied. En volgens 1 er wel degelijk een sen de vernatting nen en de vernatt aangrenzende bolle kwekers dienden opnieuw een clair provincie, die ve is voor het grot Maar opnieuw w claim af. Over die afwijzing Raad van State doen. Het wordt Zandwijk, om de hard te maken. I verband tussen de stand en de schade len is volgens hem aan te tonen'. En 0 hij begrip voor he van de provincie, deze zaak niet all claims van 48 kwel verloren seizoen, ook om de mogelijl komende seizot mogelijke claims die sinds de gron< hoging vochtprobl woning hebben, vertrouwen te hel slag. „Het is op fifty. En de laai hebben onze zaak) geen kwaad gei (advertentie) BEDRIJVENGIDS VERBOUWEN IS DAT DUUR? Reken maar op FREBOUW Bel voor gratis advies/offerte tel. 071 - 5760059 KLAASSENS Heren- en dameshoeden Breestraat 114ab, Leiden Tel. 5120882 ELEKTROTECHNISCH INSTALLATIE BEDRIJVEN W. P. HARTWIJK ZN. BV Waarborginstallateur Gas- licht en water. Nw. Beestenmarkt 7, Leiden. Tel.: 071-5126627 ROMAC Reinigingsmachines en -systemen reinigingsmiddelen, machines (nieuw, gebruikt, verhuurt), hygiênepapier, grootkeuken HACCP, afvalzakken, 'alles voor de schoonmaak' Showroom: Flevoweg 9-C Leiden (achter Gamma) 071-5230870 openingstijden: ma. t/m vr. 7.30-17.30 uur www.romac.nl De Best Stucadoors Stucadoors-, Afbouw en Spuitbedrijf Gipslijsten Ornamenten Schouwen Sierpleisters Vochtwering SHOWROOM Draadbaan 12, Leiderdorp tel/fax: 071-5420483 06-53389029 www.debeststucadoors.nl Het KARPETTENHUIS l.v.m. afsluiting Herensingel nu te bereiken via Kooilaan-Bemhardkade Prinsenstraat Herensingel 10. Leiden Tel 071-5218130 ■MM.IiMiliM i,jj|,]jjijt AD NOYEN SHOES zeer laag geprijsd Damesschoenen v.a. maat 35 t/m 44 Herenschoenen v.a. maat 36 t/m 51 5 Meiplein 96, Leiden 071-5761946 AUTODEMONTAGE Gebr. Opdam b.v. Voorschoterweg 41 Valkenburg ZH, Tel. 071-5315101 Hanepoel 4, Zwaanshoek Tel. 023-5845435 ADVOCATENKANTOREN Van Roy C.S. Advocaten Rapenburg 55, Leiden 071-5122362 KOUSEN/SOKKEN KOUSENHUIS Gejo ADMINISTRATIE Administratie collectief. Rhijngeesterstraatweg 18A 2342 AM Oegstgeest Tel. 071-5127054 Fax 071-5127004 Dienstverleners bij uitstek voor: Boekhoudingen en belastingzaken voor midden- en kleinbedrijf Financiële diensten en verzekeringen ACCOUNTANTS BERVELING Accountants Adviseurs Voor elke onderneming de juiste keus. Boekhouding, belastingzaken, salarissen en al uw overige financiële zaken www.berveling.nl Bezoekadres: Haagweg 52 b/c 071-5761706 »i in ite LI the ;re on toe int ;le ei PI Bij 4al ht

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12