Wbii REGIO R3 Geen aanlijngebod op Dwarswatering Generaal pardon voor illegale bouwsels Alphen maakt kennis met taxi op batterijen |rm van protest tegen 'pretpark' aan de Zegerplas 'Buren5 hangplek scherpen regels aan Alkemade heeft behoefte aan duurdere woningen m ^B| mm dinsdag 19 AUGUSTUS 2OO3 isie op boot Handhaver gaat Alkemade uitkammen door Ruud Sep alkemade - De gemeente Al kemade gaat de komende jaren strenger optreden tegen illegale bouwactiviteiten, maar verleent een generaal pardon voor bouwsels die voor 1 augustus 1998 illegaal zijn neergezet. De gemeente zal in principe niet optreden tegen deze bouwwer ken, tenzij ze zo slecht zijn dat ze gevaarlijk zijn. Hoe langer een illegaal bouw werk staat, hoe moeilijker het is om er iets tegen te doen, heeft de gemeente Alkemade ont dekt. Als de gemeente al jaren niet tegen een illegale situatie heeft opgetreden, is de kans groot dat een rechter de ge meente terugfluit als ineens wel voor een harde lijn wordt geko zen. Alkemade treedt de laatste maanden steeds vaker op tegen zaken als illegale bouw en ille gaal gebruik van gebouwen. Dit najaar gaat een speciaal aange stelde 'handhaver' de hele ge meente uitkammen. Als eerste wordt daarbij het agrarische buitengebied onder de loep ge nomen, gevolgd door de tuin- dersgebieden. Pas daarna ko men de bebouwde kommen aan de beurt. Volgens de huidi ge planning zal de jacht op ille gale bouwsels in Oude Wete ring en Kaag pas in 2007 wor den geopend. De controle op illegale activitei ten zal onder meer plaatsvin den op basis van luchtfoto's. Het was oorspronkelijk de be doeling dat die het afgelopen voorjaar gemaakt zouden wor den. Na problemen met het krijgen van een vergunning, is het maken van foto's op de lan ge baan geschoven. De ge meente zoekt nu uit of het mo gelijk is om gebruik te maken van luchtfoto's die door de pro vincie zijn gemaakt. Het strengere optreden van de gemeente gaat veel menskracht kosten. Om alle overtredingen in de gemeente in kaart te bren gen en af te handelen, is naar verwachting gedurende drie en een half jaar anderhalve ambte naar nodig. De ervaring leert dat de inventarisatie tussen de duizend en tweeduizend over tredingen aan het licht kan brengen. Een deel van de overtredingen kan worden gelegaliseerd of valt onder het generaal pardon. Maar de verwachting is dat toch nog een aanzienlijk aantal over tredingen zal leiden tot dwang sommen, bezwaarschriften en uiteindelijk gerechtelijke proce dures. Nu al wordt er rekening mee gehouden dat het secreta riaat van de commissie be zwaarschriften de komende ja ren moet worden uitgebreid. door Coen Polack leiderdorp - Jongeren op de j ongerenontmoetingsplaats (JOP) aan de Buitenhoflaan in Leiderdorp moeten 's avonds vroeger naar huis en zich netter gedragen. Dat is in het kort wat de omwonenden van de hang plek willen om de overlast van jongeren in de toekomst te be perken. De omwonenden kijken mo menteel kritisch naar de ge dragsregels voor de hangplek. In de handhaving van die regels is de klad gekomen. Na overleg met de gemeente willen de be woners dat de gedragsregels worden afgestoft, aangescherpt en bovenal nageleefd. Frans Fi- lippo, die naast de JOP woont, is één van de omwonenden die zich over het reglement heeft gebogen. Filippo: „Of de regels werken is nog maar de vraag. Het huidige reglement heeft ooit bij de JOP op een bord ge hangen. Dat bord hebben ze in de vijver gegooid." Verscherping van de regels vindt Filippo niet meer dan be hoorlijk. „Vooral doordeweek, als mensen gewoon moeten werken en kinderen naar school gaan, moet het vroeg stil zijn", aldus Filippo. Daarom moeten wat hem betreft de hangjongeren de JOP van zon dag- tot en met donderdag avond voor negen uur 's avonds verlaten. Momenteel schrijven de regels voor dat er vanaf tien uur geen lawaai meer mag klin ken en dat de JOP voor twaalf uur leeg moet zijn. In het week einde moet de JOP vanaf half elf leeg zijn. Nu staat er nog één uur 's nachts in de regels. Waar de oude regels voorselirij- ven het 'alcoholgebruik bij deze JOP zoveel mogelijk beperken', willen de omwonenden 'geen gebruik van alcohol en andere opwekkende middelen'. Verder moet al het vuil in prullenbak ken worden gegooid. Filippo vindt dat, als de nieuwe regels van kracht worden, er ge durende drie maanden gekeken moet worden of ze ook werken. „Als er dan nog niets veranderd en we nog steeds last van de jongeren hebben, dan heeft wat ons betreft de JOP geen be staansrecht meer." Gideon van den Bosch (16) is één van de jongeren die regel matig bij de JOP hangen. Hij vindt de vervroegde 'sluitings tijden' van de JOP wel erg vroeg. „Ik denk dat daar heel la coniek mee omgegaan wordt." Volgens Van den Bosch valt het lawaai van de JOP-jongeren over het algemeen wel mee. „Ik las in de krant dat de omwo nenden vorige week klaagden dat er tot vijf uur 's nachts la waai was. Nou, op dat soort tij den heb ik zelf wel iets beters te doen: slapen. Buiten de vakan ties is het meestal rond tien uur best stil daar. Negen uur is wel heel vroeg, iemand van achttien of negentien gaat niet om ne gen uur naar binnen. Als we daar weg moeten zoeken we ge woon een andere plek." Van den Bosch wil graag met de omwonenden praten over het reglement. „Stap maar op ons af als we bij de JOP staan. We eten jullie heus niet op." door Ruud Sep alkemade - De gemeente Al kemade heeft op dit moment een tekort van 400 woningen. Hoewel starters op de woning markt het meeste last hebben van het tekort, is het niet zo dat er nu snel veel starterswonin- gen gebouwd moeten worden. Het grootste verschil tussen vraag en aanbod zit hem juist in de dure twee-onder-één kappers en vrijstaande wonin gen. Dat blijkt uit het gemeen telijke woonwensenonderzoek, dat gisteren aan de commissie ruimtelijke ordening is gepre senteerd. Een ander opvallende uitkomst van de enquête die het bureau Quintis onder inwoners van Al kemade heeft gehouden, is dat Roelofarendsveen veruit het populairst is om in te wonen. Met name veel inwoners van Oude Wetering, Nieuwe Wete ring en Rijpwetering geven aan dat ze bij een verhuizing het liefst naar Roelofarendsveen gaan. Daarbij speelt een be langrijke rol dat Roelofarends veen verreweg de beste voorzie ningen heeft van alle kernen van Alkemade. De onderzoekers spreken na drukkelijk niet van een woning nood in Alkemade. Het over grote deel van de woningzoe kenden bestaat uit mensen die wat mooier willen wonen. Zelfs de starters die toch het meest dringend op zoek zijn naar een woning, laten in de meeste ge vallen een huis dat niet hele maal aan hun eisen voldoet aan hun neus voorbij gaan. Terwijl veel mensen de wens hebben een groot vrijstaand huis te kopen, zijn naar verhou ding veel huurders op zoek naar een kleine woning. De vraag naar kleine buurhuizen is een stuk groter dan het aanbod, terwijl dat bij grotere huurhui zen precies andersom is. Ook de vraag naar huurapparte- menten in een complex met een lift overtreft het aanbod ve le malen. Het woonwensenonderzoek zal een belangrijke rol spelen bij de plannen voor de bebouwing van het Veilingterrein in Roelof arendsveen. Volgende maand komen burgemeester en wet houders met een voorlopig bouwprogramma. Dat de woonwijk die hier over enkele jaren wordt gebouwd populair zal zijn, staat nu al vast. Zeven tig procent van de Alkemadese woningzoekenden zou zich graag op het Veilingterrein ves tigen. Op voorwaarde natuurlijk dat er voor een beschaafde prijs in een gezellige buurt goede woningen worden gebouwd. Gemeente geeft korting op eerste ritten - Bij een brand op Itboot op de Zuidein- •een van de Nieuw- jassen - is gisteravond fige Hagenaar ernstig WaaktDe man was B bezig met een reini- jdel, toen elektrische r% tegen elkaar kwam Jte vonken. Zo ont- Ind en ontploften drie h De Nieuwkoopse ir, die problemen had ek van de brand te be- jeeg hulp van de duik- Jde Ter Aarse brand- let op de plassen aan was en wel de be- lad over een boot. Zo 'enaar snel aan de [en gebracht. Hij is Iwonden overge- het LUMC. lidpleger (houden 4 oen rijn - Op de ilcer in Alphen aan eft de politie gister- 64-jarige man opge- trdacht wordt van ge- j. De Alphenaar zou oor een 55-jarige lot hebben mishan- vee kregen op straat i slachtoffer liep daar- ike hoofdwond op. de Loethe jk gesloten i - In verband met i een bergbezink- iiet Loetheveld in le wordt de fiets- en sbrug tussen de Loe- Jan van Banningstraat gesloten. De afslui- geveer een week kelijk in ver net maken van een biting op dit bassin, rs en bromfietsers ngeleid via de Dr. straat. Ibuurtseweg ng dicht ,„1101 - De Noord- k in Zoeterwoude is lag 27 augustus tus- n 16.00 uur ter hoogte jer 21 afgesloten voor fgaande verkeer. Er de weg gewerkt, p verkeer wordt om- (aan den rijn-De ke kunstenaar Mar leren geeft in sep- ler cursussen beeld- i boetseren in atelier 1» de Hondsdijk 65 in ^aan den Rijn. Zo 1 cursus boetseren he was, boetseren lei, beeldhouwen in ndsteen, spek ken en boetseren tte-klei. Voor meer 1071-3412605/0628- den ja| den rijn - Rinus :erdagavond aan ietjstand overleden. De lle4ieeft zich altijd zeer jjk gemaakt voor zijn Alphense Boys. Hij :r veertig jaar gele- ïn bij de opbouw Hij zette zich voor- —jet jaarlijkse sport- D de bouw en onder- |e accommodatie, 'd hij voor rijn ver- loemd tot Lid in de ije Nassau. Spaan geworden. Hij rdag begraven. door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Een taxi op batterijen rijdt vrijwel ge luidloos. Voordeel is dat hij mi lieuvriendelijk is. Nadeel: fiet sers en wandelaars horen hem niet aankomen. Of het één zwaarder weegt dan het ander, zal de toekomst uitwijzen. Ze ker is dat Alphen de komende maand op proef kennis maakt met de Groene Taxi. Taxi Overbeek heeft zo'n elek trisch aangedreven taxi ge huurd. De Citroen Saxo heeft een top van 90 kilometer per uur en een actieradius van zes tig kilometer. Dan moet hij weer vier uur worden opgela den. „Eigenlijk moet je dan twee van die taxi's in bedrijf hebben, zodat de een wordt op geladen als de ander rijdt. Maar wij gebruiken hem voorlopig al leen in de spitsuren. Dan kun je met één volstaan", zegt onder nemer Dik Overbeek. Zelf is hij enthousiast. Aange stoken door het succes in Lei den, waar taxi Wielkens uit Lei derdorp al zijn vierde groen taxi heeft besteld, wil hij in Alphen de proef op de som nemen. Ge makshalve legt hij het fiasco met de elektrische taxi in Utrecht naast zich neer. „Daar hebben ze verkeerde investe- Christa Caspers laat wethouder Voogd instappen voor een ritje naar het Zegerstrand. Foto: Mark Lamers ringen gedaan", zegt hij. De Groene Taxi is een idee van Key Poll en André de Mik van Groen Vervoer, dat ressorteert onder Groenen Accuspecialist in Leiden. De wagen verbruikt dertig procent minder energie dan een taxi die op benzine rijdt. Dat levert een beperking van kooldioxide en andere gas sen op. De energie wordt gele verd door twintig accu's met zes volt batterijen. Wie een groen taxi huurt krijgt er een 'groene' chauffeur bij. „Want je hebt er wel een ande re rijstijl voor nodig. Het is ook de kunst om er zo zuinig moge lijk mee te rijden. Proberen zo weinig mogelijk te remmen en op te trekken. En dan kan je wel een actieradius van zeventig ki lometer halen", weet Erik Ra ken, zelf bestuurder van zo'n taxi in Leiden. Christa Caspers rijdt op de Al phense taxi. Zij vervoert wet houder Jan Voogd, die een ritje naar het Zegerstrand besteld heeft. Hij gaat daar een bloe metje aanbieden aan beachwat- cher Joel Kaltenecker, die als vrijwilliger een druk seizoen achter de rug heeft met al die tropische dagen. „We zijn als gemeente vijf jaar geleden al met zo'n project begonnen", zegt Voogd. „Maar dat ging om tien bestelwagens. Andere be drijven hebben dat voortgezet. Ze zijn nog steeds in gebruik." Als om de woorden van de wet houder kracht bij te zetten komt er een elektrische ge meenteauto aanrijden. Voogd: „Als de proef met de taxi slaagt gaat Overbeek er voor onbe paalde tijd mee door. Het proefproject wordt zonder eni ge vorm van subsidie, van rijk of Europese Gemeenschap, uit gevoerd. Het is wel uniek door de samenwerking tussen het bedrijfsleven en de lokale over heid. Voor de eerste 450 ritten geven wij als gemeente een re ductiebon van 2,50 euro. Dat bedrag trekt de chauffeur af van de ritprijs." nu 4i moet geen Lloret de Mar worden' door Jeroen Bordewijk leiderdorp - Het aanlijngebod voor honden langs grote delen van de Dwarswatering in Leider dorp is van de baan. Alleen GroenLinks stemde gisteravond in een commissievergadering voor het voorstel van burge meester en wethouders om tus sen 15 maart en 15 juli, in het broedseizoen, loslopende hon den op de Dwarswateringdijk en op een deel van de Dwarswate ring te verbieden. Burgemeester Zonnevylle had er weinig moeite mee het voor stel in te trekken. Het plan was gemaakt naar aanleiding van signalen uit de gemeenteraad. ,Als er in de raad geen draag vlak voor is, zal het college er geen traan om laten", zei hij. Het is maar dat honden niet worden toegelaten in de Leider- dorpse raadzaal. Anders had de publieke tribune gisteravond vol gezeten met blaffende vier voeters. Hun baasjes waren er wel. Vijf insprekers, die al van zich hadden laten horen op de Internetsite www.hondenlos.nl, probeerden de politiek te over tuigen van de onzinnigheid van het voorstel. Het broedseizoen van vogels zagen ze eerder als een drogreden dan als het wer kelijke motief. De insprekers noemden een in cident van een paar maanden terug, toen een hond naar een fietser hapte, als de werkelijke aanleiding voor het gebod. „Maar dat is geen structureel probleem", zei hondenbezitter Hans Verhoog, een van de initi atiefnemers van de actie 'Hon den Los'. Verhoog wees op allerlei andere schade aan de natuur, die niet door honden maar door bij voorbeeld pleziervaartuigen wordt veroorzaakt. En op de hondenbelasting. „Mogen we daar nog iets voor terug krijgen? Oud D66-raadslid en honden- liefhebber Ed Grootaarts noem de het hondenbeleid in Leider dorp van de laatste jaren 'steeds repressiever'. Dat laatste was volgens Zonne vylle niet waar. „Het huidige beleid wat betreft aanlijning van honden stamt uit 1982." Maar de raadsleden zaten hoe dan ook niet te wachten op het voorstel, dat ook nog voorzag in een aanlijngebod buiten het broedseizoen op de Dwarswa teringdijk vanaf de N445 tot aan de Grotiuslaan, en op bedrij venterrein De Baanderij. Ook het CDA, waar volgens Zonnevylle het signaal vandaan kwam dat een aanlijngebod no dig was, steunde het voorstel niet. „Wij hebben wel signalen uit de samenleving gekregen aangaande overlast door hon den, maar wij zijn niet verant woordelijk voor dit voorstel", zei J. Koeken. Luid applaus vanaf de publieke tribune was er voor Hollands (PvdA), die zei dat de broeden de vogels meer worden ge stoord door 'scheurende boten' dan door honden. Raadslid Staal (Burgerbelangen Leider dorp) maakte zich populair, door te zeggen dat hem hele maal geen klachten over hon den bekend waren. Opgelucht en opgetogen verlieten de hon denliefhebbers de raadzaal. Honden hoeven straks In het broedseizoen niet aan de lijn langs de Dwarswatering. Archieffoto: Mark Lamers fcen gouwen velln Wanrooy ■liji iet den rijn - De plannen voor tsefond de Zegerplas hebben mTn protest opgeroepen. Tij- jpe praakavond en later in reacties zijn bij de gemeen- i'dSt 620 negatieve reacties Tien. Een sauna, een pas- \d^ en een partyloods roepen rlweerstand op. „Alphen E-r n Lloret de Mar", zegt Al- wMkkert vol afschuw. de plannen niet zitten. En arin niet alleen. Veel men- anigekant tegen een 'pretpark' aan de oevers van de Zegerplas. „De commercie wordt boven de recreatie gesteld. Dat kan niet de bedoeling zijn. Het gebied rond de Zegerplas is vooral bedoeld voor rust en natuur", vinden de meeste klagers. Een pannenkoekenhuis en een Milieu Educatief Centrum worden nog wel gedoogd. Maar daar houdt het dan wel mee op. De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie (IVN) is met dat laatste vanzelfsprekend blij. „Wij hechten grote waarde aan zo'n cen trum. De natuurlijke beleving van het Zegerslootgebied als wandel- en heemgebied wordt ermee versterkt. Het IVN is van mening dat de sauna aan de noordzijde van de plas te grootschalig is. Een alternatief voor deze sauna is een combinatie met de toekomstige ijshal. Ook het boathouse annex partyloods aan de zuidzijde ver dient geen schoonheidsprijs. Zij zullen een inbreuk plegen op de daar aanwe zige natuurwaarden", schrijft secreta ris C. Dierdorp. Hij krijgt veel bijval. Gevreesd wordt dat er veel mensen met auto's naar de Zegerplas komen als de plannen door gaan. Veel meer dan nu voor de dag camping al het geval is. Ook wordt ver ontreiniging van het water verwacht als de passantenhaven er komt. De plas wordt dan als riool gebruikt, schrijft secretaris D. van der Schilden van de windsurfvereniging Zegerplas, al 24 jaar gebruiker van de Zegerplas. „Alphen maakt op grote schaal ge bruik van de al aanwezige recreatieve voorzieningen. Het doet het met veel zorg aangelegde natuurgebied geweld aan daar tegen heug en meug nog al lerlei attracties bij te proppen, omdat een aantal mensen zegt iets te missen. Het massaal gebruik van het gebied lo genstraft de bewering dat het Zeger slootgebied niet attractief genoeg is", schrijft Van der Schilden. De onderwatersportvereniging Atlantis wil nu zelf wel eens gebruik maken van de plas. Omdat voorzieningen als een oefenplatform ontbreken wijkt At lantis momenteel uit naar andere plaatsen en provincies om de duik sport te beoefenen. Deze club is even min gebaat bij de komst van boten, vindt voorzitter R. Binnenkamp. Ver vuiling van het water past ook niet in het straatje van de Visstand Beheer Commissie, die zegt dat de vismoge- lijkheden dan afnemen. De Alphense Reddingsbrigade loopt vooruit op het doorgaan van in ieder geval een deel van de plannen. Het wordt zo langzamerhand tijd dat er een EHBO-post komt en een ruimte voor een reddingsboot. Burgemeester en wethouders buigen zich op dit moment over alle reacties. In november van dit jaar komen zij met een definitief plan voor wijzingen rond de Zegerplasd. Op dat vooront werp bestemmingsplan Zegersloot 2003 is nog inspraak mogelijk. In fe bruari 2004 wordt het plan voorgelegd aan de gemeenteraad. 4

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11