REGIO Zwaaien naar papa en mama op de eerste schoolc 'Als iedereen voorzichtig brandgevaar. is, gebeurt er niets In Vietnam verjagen ze ook vliegen met zakjes water Weer 43 miljoen voor Kliq? Het is bij de wilde spinnen af In Zwitserland verjagen ook vliegen met zakjes wafr d Labberdepoep DINSDAG 19 AUGi NAVRAAG Het Keukenhofbos in Lisse is in afwachting van een paar fikse regen buien dicht de Duin- en Bollenstreek blijven, ondanks de droogte, gewoon open voor het pu bliek. „Bosbrand? Ik zie het nog niet gebeuren", zegt beheerder Tim Fransen van Staatsbosbeheer in Noordwijk. Hoe is de situatie in de duinen momenteel? „De situatie is niet nijpend. Het is natuurlijk wel veel droger dan normaal en dus is er een verhoogd risico van brand. Maar daar geven we het liefst zo min mogelijk ruchtbaarheid aan. Uit ervaring weten we dat er mensen zijn die juist afkomen op zo'n melding. Pyromanen? „Ja, inderdaad." Is afsluiting een optie voor het duingebied? „Het kén wel, dat heb je gezien bij de gekke-koeienziekte. In Duits land doen ze de staatsbossen vrij gemakkelijk op slot, maar dat komt ook omdat het daar vaak om productiebossen gaat waarmee geld moet worden verdiend. Bij ons gaat het meer om recreatiebos en dat maakt de drempel vrij hoog. Zelfs op een bewolkte dag als vandaag zie je dat de parkeerplaatsen vol staan, al is het nu met name met Duitse gasten, omdat Nederland zo langzamerhand weer aan het werk is." Neemt u extra maatregelen om brand te voorkomen? „Nee, niet echt. We controleren normaal en daarbij letten we wel extra op wie er lopen. Maar het is opmerkelijk hoe weinig mensen er met een sigaret in het duin lopen. Die vragen we wel om extra voorzichtig te zijn bij het uitdoven. Maar zorgen maak ik me niet echt. Als iedereen zich gewoon aan de regels houdt en voorzichtig is, dan kan er niets gebeuren." tekst: Sjaak Smakman foto: AFP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 19 Augustus LEIDEN - Op 8 Augustus 1953 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 810 geheel werklozen ingeschreven, daarenboven waren 132 perso nen tewerkgesteld op D.U.W.-objecten. De daling van de werkloosheid in de afgelopen periode (-30) is geheel toe te schrijven aan de defini tieve plaatsing van jeugdigen. Het aanbod in deze categorie is dan ook zeer miniem. Elke jeugdige, die zich thans aanmeldt, wordt vrijwel ter stond geplaatst. Dit moge een aansporing zijn voor jeugdigen, die, hoewel er uitgebreide plaatsingsmogelijkheden bestaan, nog altijd niet de weg naar het Arbeidsbureau hebben gevonden. Scholieren kunnen zich verdienstelijk maken door het verrichten van inpakwerk. Voor een 30-tal bestaat momenteel directe plaatsingsmogelijkheid. Wat de vol wassenen betreft, vertoont de arbeidsmarkt een vrij stabiel karakter. De vraag naar geschoolde krachten blijft voortduren en is hoofdzakelijk gericht op de bouwnijverheid en de metaalindustrie. De vraag naar vrouwelijke krachten bleef constant en is hoofdzakelijk gericht op kantoor- en huishoudelijk personeel. Doordat de vraag niet in overeenstemming is met het aanbod, kan in vele gevallen niet aan de lopende aanvragen worden voldaan. Zo richt voor vrouwelijk huis personeel de vraag zich vnl. op oudere krachten terwijl overwegend jongere werkneemsters staan ingeschreven. ANNO 1978, zaterdag 19 augustus VOORSCHOTEN - De kindervakantie-activiteiten lopen op hun eind. Het Voorschotense vakantieland moest gisteren weer het veld rui men voor andere in en rond De Lindehoeve georganiseerde activitei ten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO dLd(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg, C.P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-maii: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5*>7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/fcw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. ■4 Dat zakjes water nu bij ons een zomerhype tegen vliegen zijn, is leuk. Het is in Azië echter al een poosje een be proefd middel om vliegen en ander ongewenst spul bui ten de deur te houden. Een aantal jaar geleden kwam ik het onder andere in Vietnam al tegen. Allereerst vroeg ik mij natuurlijk af waarom die zakjes daar hingen. Dat antwoord is inmiddels bekend. Het antwoord op de vraag hoe dit alles dan werkte, was ei genlijk heel simpel. Het bolle zakje water vormt in feite een lens. De vlieg die het zakje nadert schrikt zich een ongeluk. In de spiegeling van het zakje water herkent hij niet zichzelf, maar neemt hij een insect waar dat vele malen groter is dan hem. En wat doe je in zo'n situatie van overmacht? Juist, omdraaien en op de vlucht slaan. Na deze uitleg vroeg ik hoe het dan zat als die vlieg van uit de andere richting kwam, van binnen naar buiten dus. Op de een of andere manier moet ik het gewoon altijd weer moeilijk maken. Dat vonden de Vietnamezen ook. Ik kreeg niet meer dan een vriendelijke glimlach als ant woord. Dick Pol, Leiderdorp. 'Kliq krijgt 43 miljoen extra om te sa neren' lees ik in het Leidsch Dag blad. We hebben het hier over de voormalige Gewestelijke Arbeidsbu reaus, een instantie die onder de naam Kliq, door de rijksoverheid kunstmatig - als prestigeproject - in stand wordt gehouden, terwijl haar prestaties, evenals destijds al, ver onder de maat zijn. Sedert de verzelfstandiging van Kliq, enkele jaren geleden, had de minis ter van financiën in deze organisatie al 210 miljoen euro gestoken, en nu komt daar nog eens 43 miljoen euro bij. Hieruit blijkt dat deze minister, die zo fors moet bezuinigen, met geld smijt als het in zijn kraam te pas komt. Het is bij de wilde spinnen af! (Semi)-ambtenaren kunnen nu een maal, zelfs met subsidie, niet con curreren met het bedrijfsleven. Erger nog: er is hier duidelijk sprake van concurrentievervalsing. Minister Zalm rest dus maar één verstandig ding: subiet opdoeken die club. D. Schoonderwaldt, Voorschoten. In het Leidsch Dagblad van 7 augustus prijkte op de vooi het artikel 'Zomerhype: vliegen verjagen met zakjes water' op wil ik reageren. Vorig jaar hebben mijn oudste zoon en ik begin juli een wa vakantie in Adelboden (Zwitserland) gehouden. Toen wij o 1 avond een plaatselijk restaurant bezochten om van een goe stevige maaltijd te genieten, viel het ons op dat bij de deurt ning en raamopeningen zakjes met water waren opgehangi Natuurlijk vroegen wij ons af waar dat nu wel voor zou diei e Allerlei suggesties en gedachten passeerden de revue maar oplossing konden wij niet bedenken. Er zat niets anders op dan de ober die ons bediende er naai vragen. Zijn antwoord was kort en zeer verrassend: om de buiten te houden. Wij keken elkaar met veelbetekenende bi aan en konden nog maar net voorkomen dat we de ober in gezicht uitlachten. Hadden we last van de warmte, waren v oververmoeid of hadden ze in Zwitserland net zoiets als bij april' en werden we in het ootje genomen. Het bleek echter waar te zijn. We hebben van de dis genoti maar wel steeds met een blik op de zakjes met water. Het w vallend dat er buiten het restaurant meer vliegen waren dai Misschien zit er een kem van waarheid in. Wij hebber) niet nen achterhalen waarom de vliegen niet om de zakjes wate naar binnen gaan. C. va e Noo*« Wout Bodrij beschrijft in zijn waardevolle boek 'Een stem uit de achterbuurt' een ruzie tussen twee Leidse volksvrou wen. Wat daar gezegd wordt, is niet mis. Het ene scheld woord is nog niet de mond uit of het andere volgt. En wat mij in hoge mate bekoort is dat je dezelfde soort ruzies kunt aantreffen in 17de- eeuwse kluchten. Feilloos we ten de twee hoofdrolspeel sters elkaar in hun zwakke plekken te raken: de echtge noot drinkt, de zus is een slet, de kinderen hebben schurft koppen, het huishouden is met dat van Jan Steen te ver gelijken en noem verder maar op. Hier volgt een deel van die schitterende scheldpartij: „(Mie) Nou moetje eens hore mense, wat me zuster doet kan ik toch niet helpe -alge mene instemming - maar die schijtmelochem, die vuile konkel durft alles maar te zeg ge. Mot ik is zegge wat jij bent! Een echte slons. (Ka) Dan heb ik zeker teveel naar jou gekeke. Wat jij bent weet een ieder hier, vieze schurftkop. (Mie) Nou, meid, die durft schurftkop te zegge. Hoor mijn nou is an. Vier kindere van jou hebbe een kletskop. En goeie ook. Tot an d'r kont toe. (Ka) Vuile gore pappens, kak madam, loeder, lendeka, grut- tebuik. Je kan wel hore dat je er een bent van de natte flors. (Mie) Ja, ik ben een wees ge weest, maar een nette. En wat je nu allemaal gezeit heb is labberdepoep -gelach- en nou ben je me nog te min om nog meer asem te geve, vieze gifnagel." In het Nederlands wordt veel gescholden met 'poep'. Denk maar aan stronthommel, stuk stront, bleekscheet, krenten kakker, bangschijterd en schijtlaars. In het Leids is dat niet veel anders, zoals uit de tekst blijkt. De ene vrouw wordt een schijtmelochem ge noemd. Het woordje melo- chem is een van de vele Bar goense, van oorsprong Jiddi sche woorden die uit het He breeuws stammen. Het He breeuwse melochem betekent 'werk'. Dus Ka wordt uitge maakt voor 'schijtwerk' en dat zal zoveel beduiden als 'hoop stront'. Ka laat dat natuurlijk niet op zich zitten en reageert even later door tegen Mie te zeggen dat je wel kunt zien dat ze er 'een van de natte flors' is. En een flors is een 'wind', een 'scheet'. Men denkt dat flors verwant is met woorden als flodderen en fladderen. Als dat waar is, dan is een flors dus zo'n dwar- relscheetje dat niks voorstelt. In elk geval niet een krachtige stevige wind. Bovendien is ie nog nat ook. Als je tegen ie mand zegt dat ie er een is die door een 'natte scheet' is ver wekt, dan koester je wel erg veel minachting voor hem, of in dit geval voor haar. Dan hebben we verder nog in de sector faecaliën de kakma dam, maar die komt over heel het taalgebied voor als 'vrouw met pretenties'. En vervolgens nog labberdepoepie, die te vergelijken is met de natte flors. Ook labberen betekent zoiets als 'fladderen, zwabbe ren, zachtjes heen en weer bewegen'. Dus ook deze poep getuigt niet van grote kracht dadigheid. Het stelt niets voor. Labberdepoep is zoveel als lariekoek. Overigens, als je in Leiden zegt dat het érgens labberdepoep is, dan wil dat zeggen dat er niet veel te bele ven valt. Maar er zijn nog andere scheldwoorden gewisseld tus sen Ka en Mie. Grruttebuik bijvoorbeld en dat is een Leids scheldwoord voor een 'weesjongen'. Grutten is ge pelde gerst en die was waar schijnlijk vroeger erg goed koop. In een 17de-eeuws boekje van Hofferus staat in elk geval te lezen dat grutten- eter het scheldwoord was voor een matroos omdat die soms wel 21 keer in de week grutten moest nuttigen. In de wees huizen zal het niet veel anders zijn geweest. Ook daar was niet veel geld en dus moesten ook de weeskinderen heel vaak met een bordje grutten genoegen nemen. Met welke scheldwoorden kun je iemand nog meer bele digen? Juist, door te vermel den dat ze lichamelijk of gees telijk niet helem. zijn. De kinderen! kletskop, een schi is kaalgeschoren te verdrijven. En verweten dat ze is en dus bepaald) blinkt door slai moddervet. En ni van het gangbare i karaktertrek: Ka L' nagel, een stuk vi kikkertje. En zo hebben wel scala van mogelijl iemand tot in hetl zijn ziel te kwetsi zien passeren. Oj na. Maar die kan verklaren. U hoj Reacties en tips v briek kunt u sture dactie van deze Art 54, 2300 AB Leidef melding van de n 'Leids dialect'. E-r\ de auteur kan c mans@inl.nl Hans Heestermai „Nee-hee-hee, we willen niet naar huis", gillen twintig kleuters uit volle borst. Juffrouw Marjan en juffrouw Paula hebben 'groep geel' van de Lorentzschool op stang gejaagd. Ze willen net als de kinderen ook wel eens naar Warner Bros, Disneyland, Plopsaland en Duinrell. Het liefst gaan ze vandaag, op de eerste schooldag, nog. Maar dat houden de kleuters tegen. Ook Mats, die een half uur daarvoor nog zoveel verdriet had toen papa en mama weggingen, schreeuwt om het hardst. „Nee, niet naar huis." Mats is samen met Maud en Suzanne nieuw in kleutergroep geel. Suzanne kijkt in het begin nog een beetje de kat uit de boom. Maud niet. Nieuwsgierig kijkt ze om zich heen in de kring. Haar broertjes zitten ook op deze school, ver telt ze. En ze kent Mats al, ze speelt wel eens met hem. Mats is de oudste thuis. Met pijn in het hart brengt zijn moeder hem naar school, bekent ze. Terwijl hun jongste blijmoedig door de klas heen stapt, wil Mats niet binnen blijven. Hij zet zich schrap tegen de deurpost. Zijn ouders pakken hem op, geven hem nog een knuffel, en dragen hem dan over aan juf Paula. Mats moet huilen en reikt naar zijn ouders. Die spreken hem moed in. „Kom op Mats, het wordt hartstikke leuk. Dan lopen ze de school uit. De juf gaat met de snikkende Mats naar het raam om te zwaaien. Onderbouwdirecteur Anda Ciere kijkt het tafe reeltje aan. Het blijft haar elke keer ontroeren, vertelt ze. Als Mats ouders het schoolplein af lopen, is het verdriet snel voorbij. Mats gaat naast juf Paula in de kring zitten en kijkt eens goed om zich heen. Als hij aan de beurt is om over zijn vakantie te vertellen is zijn onwen nigheid al verdwenen. Enthousiast verhaalt hij over de film die hij gezien heeft, eentje met leeuwen en een koning. En dat hij heel lekker buiten heeft gespeeld deze zomer. Groep geel is een van de tien kleutergroepen van de openbare Lorentzschool. In totaal zit ten er ruim 800 kinderen op de basisschool in de Burgemeesters- en Professorenwijk. 's Och tends is het een drukte van belang op het schoolplein aan de Van Vollenhovenkade. De ouders brengen hun kinderen naar binnen en blijven even hangen om zich voor te stellen aan de nieuwe leerkrachten én, vermoedt Cie re, om zelf weer even te wennen aan het idee dat de vakantie voorbij is. Want niet alleen ou ders wiens kind voor het eerst naar school gaat, moeten even slikken bij het afscheid. Ook veel anderen, weet Ciere uit ervaring, vinden het moeilijk om hun kind na zes weken vakan- Op de Lorentzschool houden ze het op de eerste schooldag vooral rustig. Zo'n eerste dag is voor de kleuters al enerverend genoeg, meent onderbouwdirecteur Anda Ciere.Foto: Mark Lamers tie weer te missen.Als ze het echt te kwaad hebben, zeg ik altijd dat ze halverwege de dag maar even door het raam naar binnen moeten kijken. Tegen die tijd hebben de kinderen het vaak al naar de zin en zijn de moeders snel ge rust gesteld." Tegenwoordig mogen kinderen naar de basis school zodra ze vier zijn. Ze komen dan te recht in een bestaande kleuterklas. Een massa le eerste schooldag voor kleuters bestaat dus niet meer. Ze druppelen gedurende het hele jaar binnen, legt Ciere uit Dat gaat bij de Lo rentzschool ook op voor de nieuwe leerlingen die in de vakantie vier zijn geworden. „We la ten ze niet allemaal tegelijk komen, maar twee aan twee, om de bestaande groep niet teveel op zijn kop te zetten aan het begin van het jaar. Op die manier vult zo'n kleutergroep zich langzaam maar zeker tot 29 kinderen." De Lorentzschool doet niets speciaals aan de eerste schooldag vertelt Ciere. „Behalve dan dat we het heel rustig houden. Het is al ener verend genoeg voor de meesten." De kleuters van groep mogen eerst in de kring uitgebreid verslag mochten doen van hun vakantie in Kroatië, Turkije, Tsjechië, in de bergen met de Jeep, thuis in de prinsessenkamer, bij de Tour de France ('op tv zie je de fietsen veel vaker voorbij komen'), in de overstroming of in de hitte ('ik zweette zoveel dat we naar huis gin gen'). Daama mogen ze wachten werkjes zodat de aan het einde van hun eerste een kunnen verblijden met een keningen en plakwerkjes. Als de papa's en mama's zich de gang verzamelen veren de Mats zwaait naar zijn moeder en Maud dat hij wel drie tekeningen heeft gemaakt. Hij vond het vertelt hij juf Marjan. Zijn ouders „Hopen dat hij er morgen ook denkt." Marijn Kramp

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10