Aken in verval Klaar voor een derde leven Te veel uitgegeven, te weinig gespaard Recordhouder toe aan nieuwe hartoperatie ZATERDAG 16 AUGUSTUS 2003 gen organisatie. Van de 2.800 banen gaan er 360 verdwijnen. Dat moet veertien miljoen euro opleveren. Dat de burgers dan langer moeten wachten op een paspoort, een bouwvergunning of informatie, dat is dan maar zo, vindt de wethouder. Het voorstel om een paar ton voor het theater te schrap pen, stuitte op protest. Honderden muzi kanten trokken naar het stadhuis om voor de gemeenteraadsleden Figaro's huwelijk te blazen. Maar het besluit bleef. Het is niet de bedoeling om minder voorstellingen op de planken te krijgen, maar er moet volgens Witt gewoon scherper over de prijs onder handeld worden. Het Akens congrescentrum krijgt een half miljoen minder. De volkshogeschool gaat cursussen schrappen, sommige peuterspeel zalen moeten sluiten. En het nieuwe voet gangersgebied zal er ook niet komen. Men sen die buiten Aken wonen maar hun kinde ren wel in die stad naar de peuterspeelzaal sturen, zullen een eigen bijdrage moeten be talen. Alle verenigingen en instellingen wor den gekort op hun subsidie. Dat treft ook kerkelijke jongerentehuizen, zogenoemde Hauser der Offene Tiir. Driehonderdduizend euro scheelt hen Witt's voornemen en dat betekent sluiting van huizen, ontslag voor medewerkers en jongeren die weer over straat zwerven. Dan kan de stad rekenen op nog meer rottigheid, zo waarschuwt pastoor Leuchter. Einde van een fatsoenlijk jeugdbe leid. „Wij voeren het wel uit maar de stad moet de mogelijkheden bieden. En dan be doel ik financieel. Wij zijn er voor de zwak ken uit de samenleving." Met de statige Dom als prachtig monument oogt Aken rijk, maar wie goed kijkt ziet de armoede. Foto: Archief/GPD Wethouder Witt moet het gemeentelijke wo ningbureau verkopen. Onder bepaalde voor waarden gaat hij akkoord. Zo mogen de hu ren niet al te veel stijgen, er wonen tenslotte mensen met weinig geld. „Het kan niet zo zijn dat als het woningbureau zelfstandig is, er mensen moeten verhuizen omdat ze de huur niet meer kunnen betalen." Witt hoopt 20 miljoen te kunnen vangen met de trans actie. De onroerend zaakbelasting verhogen wil Aken niet. „De meeste mensen hebben al niet veel geld en we willen juist dat ze con sumeren, geld blijven uitgeven. Dat trekt weer bedrijven die voor werkgelegenheid moeten zorgen. Hoog nodig in een stad waar dertien procent van de mensen zonder baan zit." Volgens Witt is er maar één echte oplossing: de gemeenten in Duitsland moeten op een andere manier gefinancierd worden. Bonds kanselier Schroder werkt ook aan een plan. In het lichaam van Willem Bavinck tikken twee har ten. Zijn eigen, zieke hart in de linkerborstkas en een donorhart in de rechterborstkas. Precies twintig jaar nadat hij een tweede hart kreeg ge ïmplanteerd, zit hij er ogenschijnlijk ontspannen bij. In de achtertuin van zijn modern ingerichte twee-onder- één-kapwoning in de Tilburgse wijk De Blaak leggen zonnestralen paarsachtige vlekjes op zijn wangen bloot. Het zijn de uiterlijke sporen van twintig jaar dagelijks medicijngebruik (ciclosporine) tegen afstoting van zijn donorhart. „Medicamenten moet je trouw blijven, dat doe ik ook. Maar ook positief blijven, aan de gang blij ven, geen kasplantje zijn, anders gaat het mis", weet de jongste West-Europeaan met een donorhart. Exact twee decennia geleden was het wereldnieuws. Wil lem Bavinck, toen 27 jaar, kreeg op de operatietafel in het oude Harefield Hospital in de buurt van Londen een tweede hart: dat van een zestienjarige Britse jongen, die enkele uren daarvoor bij een motorongeluk om het le ven was gekomen. De befaamde hartchirurg prof. dr. Magdi Yacoub maakte een veertig centimeter lange inkeping in Bavincks borst kas en zes uur later klopte een tweede, vitale hart in het rechterdeel van zijn lichaam. Yacoub koppelde het nieu we hart aan Bavincks eigen, zieke hart, dat in augustus 1980 voor het eerst ernstige signalen had afgegeven. Sig nalen van een infarct. Cardiologen kwamen er snel ach ter dat de toen 24-jarige Bavick met een ongeneeslijke ziekte aan de hartspier kampte. Het had heel wat voeten in de aarde voordat het groene licht voor de ingreep kon worden gegeven. Bavinck vocht voor wat hij waard was tegen het Ziekenfonds Midden-Brabant (ZMB), omdat ziektekostenverzeke raars in die tijd weigerden een dergelijke transplantatie buiten de Nederlandse grens te betalen. „Is zestigdui zend gulden voor mijn leven dan te veel gevraagd? vroeg Bavinck zich hardop af. „Het was alsof ze zeiden: we hebben het geld, maar betalen doen we niet. Ga maar dood!" Unicum Maar Bavinck ging niet dood! Dankzij de Tilburgse Soci ale Dienst, die het benodigde geld voor de operatie op bracht, de Brits-Egyptische hartchirurg Yacoub die de ingreep uitvoerde en de onbekende 16-jarige veronge lukte jongen die een donorcodicil bij zich droeg. Yacoub fabriceerde, simpel gezegd, in Bavincks borstkas een soort T-verbinding waar uiteindelijk twee harten aan bungelden. Bavinck: „Een relatief unicum. Ik zat in een experimen tele groep van twintig personen. Daarop probeerden de specialisten verschillende aansluitingen uit. Die metho de van mij bleek een uitzondering. Die wordt ook niet meer toegepast." Wonder boven wonder verliep Bavinkcs herstel voor spoedig. Reeds vijf dagen na de transplantatie, op 22 juli 1983, wandelde de patiënt in de tuin van het Londense Willem Bavinck: „Hoe lang het zo nog kan, ik weet het echt niet. Maar er zal iets moeten gebeuren." Foto: GPD/Jan Verhoeff hospitaal. Voetje voor voetje en onder begeleiding van een legertje verpleegkundigen, maar toch... „De mooiste dag van mijn leven", zegt de Tilburger twintig jaar na dato. „Ik kon al verder lopen dan vóór mijn operatie. Toen kon ik echt niks meer. Ik woog nog maar 42 kilo en voelde me als een lijk. En in die tuin, on der een stralende zon, liep ik zowaar al een stukje op ei gen kracht." Dat die dag zijn hele leven op zijn kop zou zetten, kon Willem Bavinck toen nog niet bevroeden. De voormalig verkeersdeskundige, mede-oprichter van de patiëntenvereniging Harten Twee (voor mensen met een donorhart) heeft nu iets te vieren: de 'twintigste ver jaardag' van zijn tweede leven. „Ik ben de langst levende getransplanteerde Nederlander", zegt hij trots. „In Enge land zijn nog drie vrienden in leven. In West-Europa hoor ik dus bij de top-vier. Da's uniek!" Voor Bavinck betekende de tijd na de ingreep letterlijk een kwestie van overleven. Eerst telde hij elk uur, toen de dagen, daarna de maanden en later zelfs de jaren. „Elke dag was mooi meegenomen. Ik heb wel eens tegen een afstoting aangezeten. Kantje boord gelegen. Het is een leven met toppen, maar ook met veel dalen. Je leeft emotioneel op het randje." Toen hij eenmaal voelde dat hij helemaal lekker in zijn vel zat, kon hij weer aan de slag op de Verkeersacademie in Tilburg. Zijn geheim? „Een flinke dosis zelfdiscipline. Maar overleven is vooral een kwestie van knokken, door zetten, een positieve instelling en natuurlijk geluk." Hij zag ook de andere kant van het leven. De dood dus. De laatste jaren woonde hij zo'n honderd begrafenissen bij. Van 'vrienden', zoals hij zijn getransplanteerde collega's pleegt te noemen. „Vrienden die het dus niet hebben ge red. De enige zekerheid die je in het leven hebt is dat je dood gaat. Mijn zekerheid is een onzeker leven. Ik sta met één been in het leven, met het andere in de dood." Terugval Vragen heeft dat onzekere leven voor Bavinck nog steeds. Nog altijd stapt hij regelmatig voor controle bin nen bij hartspecialist dr. Holwerda in het St. Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg. Met ECG's, bloedtesten en echo's houdt de cardioloog een vinger aan de pols. Bavinck merkt dat zijn fysieke gesteldheid niet meer van de kwaliteit is van pakweg tien jaar geleden. De tijd dat hij weer werkweken van tachtig uur kon maken is defini tief voorbij. Werken doet hij op dit moment helemaal niet meer. „Mijn oude hart functioneert steeds slechter. Ik wandel en fiets nog regelmatig, maar tennissen is er al lang niet s Duitse stad Aken is bankroet. In de begroting tapt een gat van 100 miljoen euro. De stad kan niets meer uitgeven. Wethouder Joachim Witt (financiën) heeft grote problemen. door Henny Jeuken en Monique Evers beters weet hij niet bedenken. „Zeg maar hoe ik het probleem dan moet oplossen." Witt waakt al dertien jaar over de financiën van Aken. Experts hebben hem gewaar schuwd: het tekort gaat de komende vijf jaar jaarlijks met 50 miljoen euro omhoog. Wat veroorzaakt de ellende? „De Gewerbesteuer die in 2000 werd ingevoerd", zegt Witt. Dat is de winstbelasting die bedrijven moeten betalen. Economisch gaat het Aken niet goed. Maar weinig bedrijven maken winst en doen ze dat toch, dan sluizen ze die winst door naar een ander land dat gunstiger ta rieven kent. Legaal, dus kan Witt slechts toe kijken hoe de miljoenen verdwijnen. Begin juli kondigde de regering aan dat mensen in een vrij beroep ook Gewerbesteu er gaan betalen. Een stap in de goede rich ting, vindt Witt. Toch blijft de vraag hoe het zover heeft kun nen komen in Aken. Witt: „Je kunt het ook omdraaien. Gelukkig hebben we een jaar of tien geleden veel aan het milieu gedaan, aan stadsontwikkeling gewerkt, scholen ge bouwd. Dat was toen heel normaal en het kon. Gelukkig maar, daar hebben we nu een beetje voordeel van." „Probleem met Aken is, dat het boven haar stand geleefd heeft", zegt Thilo Franzen van de Bezirksregierung. „Die Gewerbesteuer, daar kan Aken weinig aan doen. Maar verder heeft het stadsbestuur in goede tijden te veel uitgegeven en te weinig gespaard." Dus eist de regering nu dat de stad prioriteiten stelt. Aken moet zelf aangeven wat ze belangrijk vindt. Waar ze in wil investeren. Maar wij moeten de plannen wel goedkeuren." meer bij. Ik ben ook sneller moe. Hoe lang het nog kan- ik weet het niet. Een dag, twee weken, een jaar? Ik weet het echt niet. Maar er zal iets moeten gebeuren." Bavinck denkt aan een nieuwe ingreep door de Britse artsen die over zijn uitpuilende medisch dossier be schikken. Maar ook een behandeling in Nederland of België sluit hij niet uit, omdat in Engeland een privé-pa- tiënt onderaan de wachtlijst komt. Bavinck zou dan nummer 2001 op de lijst zijn. „In feite zijn er drie mogelijkheden: mijn oude hart ver vangen door een nieuw donorhart: of het oude hart eruit en alle functies overgeven aan het donorhart, dat dan natuurlijk wel gereviseerd moet worden; of beide harten eruit en één nieuw donorhart erin." Maar de man met de twee harten staat voor een dilem ma. Wachten of ingrijpen? Dat is de grote vraag. Ba vinck: „Ik vergelijk het altijd met een auto die slechte banden hoeft. Begeeft de ene band het en je rijdt tegen een boom dan kan het afgelopen zijn. Voor mij is het dus zaak niet te wachten totdat ik een lekke band krijg." Tegen een nieuwe ingreep ziet hij niet op. „Ik weet dat ik zal sterven als ik niets laat doen. Loopt de operatie fout af, nou ja... dan loop het mis. Slaagt de operatie? Perfect. Dan begin ik gewoon weer opnieuw!" Willem Bavinck is klaar voor zijn derde leven. Wie zomaar een dagje in Aken is, heeft het niet onmiddellijk in de gaten. De statige Dom wordt drukbezocht, evenals het win kelcentrum. Het thermaalbad Carolus Ther- me is goed voor zo'n 1.000 bezoekers per dag. Maar Aken is failliet. Wethouder Joa chim Witt (financiën) mist dit jaar 100 mil joen euro. En voor iedere cent die hij wil uit geven, moet hij de goedkeuring hebben van de Bezirkungsregierung, de toezichthouder van de regering in Keulen. Aken moet het wat inkomsten betreft, voor 50 procent hebben van die Gewerbesteuer. Zestien procent komt van de inkomstenbe lasting. Maar de stad telt steeds meer werk lozen, dus ook deze inkomsten dalen. Mis schien een schrale troost voor wethouder Witt: Aken is niet de enige stad in financiële problemen. Vijf van de tien grote steden in de deelstaat Nordrhijn-Westfalen kampen met hetzelfde probleem. Met Keulen als uit schieter: een tekort van 400 miljoen. Aken had zijn hoop gevestigd op het grensover schrijdend bedrijventerrein Avantis. „Maar door de economische tegenwind staan be drijven ook niet in de rij voor een stuk grond op dit terrein", verzucht Witt. Hoe dan wel die miljoenen wegwerken en tegelijkertijd de stad leefbaar houden? Want de 250.000 inwoners zitten niet te wachten op verpaupering en bedelaars in de stad. Om te beginnen zet Witt het mes in zijn ei Veel wegen zitten vol gaten. Want voor on derhoud heeft Aken geen geld. „Nog even en je kunt alleen nog maar door Aken rijden met een terreinwagen", grapt Witt. „Ik lach er wel om maar het is natuurlijk diep triest. Er is nergens geld voor." Scholen worden niet langer onderhouden. Een kapotte riolering wordt nog wel ge maakt, maar een verfje voor de klaslokalen zit er niet meer in. Witt weet ook wel dat hij met deze aanpak op den duur een veel ho gere rekening gepresenteerd krijgt. Maar iets De afgelopen jaren bezocht hij zeker honderd begrafenissen. „Van vrienden, die het niet hebben gered." Twintig jaar nadat hij in Londen een tweede lart kreeg leeft Willem Bavinck nog steeds. Maar hoe lang nog? „Ik merk dat mijn oorspronkelijke hart iteeds slechter wordt", zegt de 47-jarige Tilburger, de langst levende 'getransplanteerde' Nederlander, ook de jongste West-Europeaan met een donorhart. door Cas Overzier

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7