Vietnamveteraan legale kweker Positieve ervaringen Verdraaid: het werkte' Jan Kloppenburg en het verdriet om zoon Joes Dieseltreintjes gaan al dagelijks door HSL-tunnel Een paar jaar geleden besloot toenmalig minister Els Borst (D66) van volksgezondheid dat wiet (cannabis), toegepast als pijnverlichtend medicijn, uit de taboesfeer moet worden gehaald. Ze vond het verkeerd dat zieke mensen in het illegale circuit op zoek gingen naar marihuana als geneesmiddel. De Tweede Kamer ging mee in de vernieuwende aanpak van de minister. Over twee weken is het in de praktijk zover: vanaf i september kunnen patiënten die aan bepaalde kwalen lijden, op doktersrecept wiet krijgen bij de apotheker. door Nico Hoffer Rina Bielderman (rechts) en Frieda de Vries, die beiden lijden aan multiple scle rose: „We wilden dat we dit al jaren eerder hadden gebruikt." Foto: GPD/Yvonne Pieters We waren op bezoek bij kennissen; een paar jongeren rookten een stic kie. 'Geef mij dat ook maar eens', zei ik, en verdraaid: het werkte. Ik inha leerde, voelde het spul door mijn be nen zakken, naar mijn tenen. De on rust was vrijwel meteen weg, ik kon mijn been weer stilhouden. Dat helpt, dacht ik en ik heb gelijk maar wat marihuana meegenomen." In de jaren erna kocht Frieda af en toe met enige schroom 'gewone' cannabis 'via-via' bij coffeeshops. Ze probeerde de wietplanten ook zelf op te kweken in haar afgeschermde tuintje, maar een succes was het niet. „Je hebt niet de echt góede cannabis. De kwaliteit kan erg wisse len, plus het is illegaal. En kopen is duur." Om die redenen stopte ze met haar wiet-experiment. Het toeval wil, dat ze in haar buur vrouw een lotgenote heeft: Bink Biel- dennan-Vermaat (50), die zeven jaar geleden een lichte beroerte kreeg. Sindsdien heeft Rina dezelfde (ver- moeidheids)verschijnselen als Frieda, maar de diagnose MS bleef bij haar lang uit. „Ze dachten dat ik overspannen was of me aanstelde, zeurde." Drie jaar geleden bracht nieuw hersenonderzoek uitsluitsel. „In zekere zin was ik opgelucht. Ik had MS, het was benoemd." Ook Rina slikte het ene na het ande re medicijn, zonder veel succes. Lo pen ging moeizamer, fietsen werd onmogelijk. Nu rijdt Rina in een scootmobiel waarin ze kleine bood schappen zelf doet. Ze kwam in april dit jaar op controle b(j een nieuwe neuroloog. Wel eensTannabis ge probeerd?', vroeg die. Nee dus. Rina: 'Cannabis associeer je vooral met jongeren en met 'verboden'. Ze vond het eerst 'doodeng' om eraan te be ginnen, maar haar man Henny druk te door. Hij ging mét het recept van de neurologe naar de apotheker die na 'een voorzichtige vraag' terugbel de met: 'Ja, ik wil wel meewerken'. Rina Bielderman kreeg medicinale cannabis mee, en een roestvrij stalen pijpje in de vorm van een sigaret waaruit ze de cannabis rookt. Rina, een tevreden glimlach op het gebruinde gelaat: „Elke keer als ik een spasme - een verkramping - heb, of als mijn benen ontzettend zwaar voelen, neem ik een beetje cannabis. Soms in een sjekkie, soms in dat speciale pijpje. Als mijn man werkt en ik de honden moet uitlaten, neem ik wat. Als ik rook doe ik dat meestal onder de afzuigkap, want dan stinkt het niet zo in huis." De klant lijkt geen koning Al ruim 35 jaar gebruikt James Burton (55) marihuana. De Amerikaanse Vietnamveteraan zocht 'bij toeval' zijn toevlucht tot cannabis om de stress van de Azië-oorlog te lijf te gaan én omdat hij glaucoom heeft, een oogziekte die mannelijke fami lieleden, broers, ooms, neven, blind maakte. In 1987 werd Burton gearres teerd omdat hij, voor eigen ge bruik, 139 marihuanaplanten kweekte op zijn boerderij in Kentucky. Een jaar zat de elek tronisch ingenieur vast in strenge Amerikaanse gevange nissen. Eind jaren tachtig verhuisde Burton met zijn vrouw Linda naar Nederland, wereldwijd be kend om zijn 'vrije' (soft)drugs- beleid. Nu - vijftien jaar later - is James Burton de eerste legale marihuanakweker van Neder land, in opdracht en onder toe zicht van de Nederlandse over heid. Burton noemt voormalig minis ter Els Borst van Volksgezond heid 'een van mijn helden'. „Zij was de juiste persoon, op de juiste plaats, op de juiste tijd. Ze maakte zich sterk voor een controversieel onderwerp." Dankzij initiatieven van het mi nisterie, TNO en de universitei ten van Leiden en Delft ont stond uiteindelijk het (rijks)Bu- reau voor Medicinale Cannabis. Dit BMC besteedt de productie en distributie van medicinale marihuana nu uit aan twee kwekerijen, waarvan er een de Stichting Institute of Medical Marijuana (S.I.M.M.) is, met aan het hoofd James Burton, die 'zijn' stichting al in 1993 in het leven riep. Burton: „Mijn leven lang heb ik cannabis bestudeerd en ge bruikt. Ik weet hoe het zit. Me dicinale cannabis biedt geen genezing, wel pijnverlichting bij ziekten als glaucoom, multiple sclerose, epilepsie, hiv, kanker, astma, menstruatiepijnen en anorexia. Ik wéét dat het werkt; marihuana is een van de meest bestudeerde geneesmiddelen ter wereld, wordt al duizenden jaren gebruikt en is eeuwenlang uitgebreid getest terwijl veel moderne geneesmiddelen hoogstens tien tot vijftig jaar uitgeprobeerd zijn. Medische cannabis is na morfi ne, dat ernstige bijwerkingen heeft, de beste spierontspan- ner. Het helpt dus ook bij stress en slapeloosheid. Bijwerkingen? Jazeker, die heeft het ook. Je kunt er duizelig van worden, honger krijgen, een droge mond, rode ogen, verhoogde bloeddruk. Maar dat gebeurt als je te veel in één keer gebruikt. Je moet het niet nemen als je zwanger bent of borstvoeding geeft, en als je sommige andere geneesmiddelen gebruikt." Een enquête onder 400 (huis) artsen en specialisten wees vorig najaar uit dat het merendeel van hen positief staat tegenover cannabis als geneesmiddel. Een kwart van de artsen zegt voldoende op de hoogte te zijn van de moge lijkheden van cannabis als geneesmiddel; 65 procent is 'enigszins' op de hoogte. In totaal 19 procent van de on dervraagde huisartsen en 11 procent van de ondervraag de specialisten heeft al praktische ervaring opgedaan met het voorschrijven van professioneel geteelde canna bis als geneesmiddel. Van deze groep is 60 procent posi tief over het resultaat ervan. Medicinale cannabis wordt nu al - maar nog in zeer be perkte mate - voorgeschreven als gebruikelijke behande lingen met normale geneesmiddelen niet of niet vol doende helpen. Vooral mensen met chronisch neurolo gische pijnen, mensen met multiple sclerose (MS) of mensen die last hebben van eetlustvermindering bij aids en kanker, misselijkheid en braken bij chemotherapie en bij bestraling, en lijden aan het syndroom van Gilles de la Tourette, zeggen veel baat te hebben bij medicinale cannabis. Op 17 maart dit jaar werd de Opiumwet veranderd. Op grond daarvan kunnen nu ernstig zieke patiënten van hun arts een recept krijgen voor medicinale cannabis. Er was intussen in 2001 al een organisatie in het leven ge roepen, het Bureau Medicinale Cannabis (BMC), om de verstrekking van medicinale wiet te regelen. Met ingang van 1 september aanstaande, is het BMC officieel ver antwoordelijk voor de legale levering van medicinale cannabis aan apotheken, die het vervolgens kunnen ver strekken aan patiënten die het via hun huisarts of speci alist voorgeschreven hebben gekregen. Een grote vraag is nog of medicinale wiet vergoed wordt. Het college voor zorgverzekeringen (Cvz) dat de minister van volksgezondheid adviseert, is een onderzoek aan het afronden en streeft ernaar nog deze maand tot een uit spraak te komen. Wat het begrip medicinale betreft: dat is cannabis die een strenge (re) controle ondergaat met betrekking tot vi russen en bacteriën. Het ministerie heeft officieel twee telers aangewezen die legaal cannabis mogen verbouwen. Ze hebben een strak contract afgesloten. De ene teler, de firma Bedrocan, teelt cannabis op steenwol en is nog maar betrekkelijk kort bezig. Deze legale wietkwekerij zit in het noorden van het land. De andere kweker is de Amerikaanse Viet- nam-veteraan James Burton, die in het Westland onder 2.500 vierkante meter glas medische cannabis kweekt in duizenden potten. Hij haalt vier oogsten per jaar binnen. Zijn verkoopprijs ligt tussen de drie en vier euro per gram. Ter vergelijking: de gemiddelde prijs in een coffee shop is het dubbele: rond de zeven euro. Medicinale cannabis een wondermiddel? Dat is te sterk uitgedrukt. Maar het blijkt voor veel patiënten wel een uitstekend hulpmiddel, een hele steun. Je kunt opeens weer wat meer, met minder pijn. 'We wilden dat we dit al jaren eerder hadden gebruikt', zeggen Rina Bielderman en Frieda de Vries, die beiden lijden aan multiple sclerose (MS). rieda de Vries-Zeegers (44) werd twaalf jaar geleden wak ker met een halfzijdige ver lamming, rechts. „Ik liep een beetje gek, alles was slap." Wekenlang on derzoek wees uit dat Frieda multiple sclerose ofte wel MS had. „Mijn we reld stortte in. Ik kende alleen ernsti ge bedlegerige MS-patiënten, uit het verpleeghuis waar ik werkte. Ik wist niet dat er ook 'lopende' MS-patiën ten zijn." Frieda is vaak moe, erg moe. Ze heeft geleerd om 'de tijd te nemen, geduldig te zijn'. Zware boodschap pen kan ze niet doen; stoelen of an der zwaar spul verslepen is een pro bleem. „Zes jaar geleden kon ik nog een beetje hard lopen om de trein te halen. Dat lukt nu niet meer. Toen kon ik me nog verplaatsen op een gewone fiets, nu heb ik een speciale fiets nodig met verlaagde instap en verlengde crank." Medicijnen? Frieda heeft ze in alle soorten en maten gebruikt. Predni- son, interferon. Ze hadden allemaal hun goede en slechte kanten. Via an dere MS-patiënten hoorde ze posi tieve geluiden over marihuana. „Ik had erge last van rusteloze benen. Dat gebeurt vaker als je MS hebt, dan kun je je benen niet stilhouden. James en Linda Burton in hun kas met cannabis. Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1