Leiden kent dit jaar geen lerarentekort EUKEN, Eerstejaars studenten willen weer in de zorg werken werken is oké /250 lï/ ■■■■Ha Netelenbos: Schiphol Israël draagt vier steden over aan Palestijnen moet zich schamen Grote reddingsactie bij Katwijkse kust voor zeventien zwemmers 1 Leidsch Dagblad ZÜS iii( o VAN ROY EN VISSERS C.S. Schoolbesturen konden kiezen Samen sterk in de Poldercross van 12.00 tot 17.00 uur V op=op J Leidsch Dagblad >mstoring de VS ,1rden 'fcpers willen p Iers aan water helpen n honderd 1 jln dezelfde rtspraktijk imer van '67: der hangen in ,'lmer of love' Licht bewolkt Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43310 LOS zaterdag l6 AUGUSTUS 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Jel. (071) 5122362^ NR. 43310 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Thuiszorg en Rijngeest Groep verrast door grote belangstelling door Wilfred Simons leiden - De belangstelling voor de zorg is onder studenten helemaal te rug. Volgens vertegenwoordigers van de Rijngeest Groep en de Thuiszorg Groot Rijnland liep het gisteren storm bij hun kraampjes op de EL CID-in- formatiemarkt rondom het Leidse stadhuis. De eerstejaars willen zowel vrijwilli- gerstaken als betaald werk doen, zo blijkt na een rondgang langs regiona le welzijnsinstellingen. Regionale welzijnsorganisaties ge bruiken de informatiemarkt van de EL CID-commissie om eerstejaars te attenderen op hun bestaan en om vrijwilligers te werven. Alle organisa ties melden een toegenomen belang stelling ten opzichte van enkele jaren terug. Woordvoerder Fred Besemer van de Rijngeest Groep zegt 'niet helemaal verrast te zijn'. „Vorig jaar trok het al aan, maar dit overtreft de verwach tingen." Besemer werft vrijwilligers voor de 'Vriendendienst Zuid-Holland Noord', een maatjesproject voor mensen met een psychiatrisch verle den. „Ik heb vanochtend zeker veer tig serieuze mensen te woord ge staan." Hij denkt dat hij zijn project komend jaar kan uitbreiden. De Thuiszorg Groot Rijnland noemt de belangstelling 'overweldigend'. De Thuiszorg biedt betaald huishoude lijk werk voor bedragen van acht tot tien euro per uur. Voor HBO-studen- ten verpleegkunde en geneeskunde- studenten is er specifiek verzorgend werk. Volgens woordvoerster Bianca van Schellebeek voelen studenten weer de behoefte om zich nuttig te maken en iets voor een ander te betekenen. „Wij kregen vanochtend meer stu denten aan onze kraam dan andere jaren en ze waren buitengewoon ge ïnteresseerd." De belangstelling voor bijbanen en vrijwilligerswerk in de zorg lijkt een bewuste keuze. De werkgelegenheid in de vanouds populaire horeca trekt namelijk ook weer aan, zegt woord voerder Loek van Winden van uit zendbureau JMW Horeca. Vooral Be semer heeft het gevoel dat er een trendbreuk is en dat de nieuwe gene ratie studenten een groter maat- schappelijker engagement heeft dan de voorgaande. „Het is hartverwarmend, vooral als je bedenkt dat studenten tegenwoordig ook geld moeten verdienen." Ï1EISCHAAR t van de zonnige zo- dt in Den Haag de lar geslepen. Ministers :h aan een draconische jigsronde, waarbij bïj- beleidsterrein onge- De eerste voorteke- gisteren zichtbaar ;ennende kabinetsbe de begroting voor net moet beslissingen >nder een slecht ge- (e verdere verslechte- het economisch kli- gt de coalitie om het gspakket van 13 mil let regeerakkoord ver logen. Daarbij gaat de luds het verst (5 mil- ilijft het CDA beschei- jard). ;e gevecht in het ka- :ntreert zich op de •meningen. WD-mi- (financiën) wil de en niet langer gelijke I houden met de lonen, it minister De Geus ciale zaken) tegenover het regeerakkoord slo- Jen nog een- typisch npromis in de vorm halve' koppeling. De it de economische ma ten oude wens te reali- De Geus is een weinig Iwaardig man. Het ^yjtouden van de koppe- l CDA-kring ooit 'een a beschaving' genoemd, ^ket De Geus zijn partij In de jaren tachtig on tere morrelde aan de 'r De minister kan n tussen opstappen lderen. Eén ding is CDA, met leider Bal- 'oorop, kan niet een zicht tonen en tegelijk nderwijs ontzien. Want AD zijn de gevangene tinste partij die gedaan er deze kabinetsperio- ;ld naar het onderwijs •uwd hoe Balkenende n boord wil houden Dciale profiel van zijn I behouden. Het CDA leur moeten bekennen arr3leen eigenschap die bij i; 2fjten-democraten van- ig is ontwikkeld. der Malen door Marijn Kramp leiden - Leiden kent dit jaar geen lerarentekort in het basis onderwijs. De schoolbesturen hadden niet alleen minder vaca tures maar ook meer keuze uit sollicitanten. „We zijn de afgelo pen weken, toen alle vacatures al vervuld waren, zelfs nog door zo'n tien mensen benaderd of we een baan voor ze hadden. Daar hebben we lange tijd alleen maar van kunnen dromen", meldt W. de Boer van de Protes tants-Christelijke Schoolvereni ging- Zijn collega's, van het Bureau Openbaar Onderwijs en de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL) laten soortgelij ke geluiden horen. Ze lijken haaks te staan op de waarschu wing die onderwijsminister Van der Hoeven vlak voor de schoolvakantie uit liet gaan. Zij liet weten dat onverminderde inspanning nodig blijft om het verwachte tekort aan leraren en onderwijsmanagers het hoofd te kunnen bieden. Uit een onderzoek naar de ar beidsmarkt in de sector blijkt dat de jaarlijkse vraag naar nieuwe leerkrachten in het ba sisonderwijs toeneemt van 6.600 voltijdbanen in 2003 tot 7.700 in 2011. Vergrijzing is de belangrijkste oorzaak van deze toenemende vraag naar perso neel. Ook speelt mee dat er on voldoende nieuw personeel van de lerarenopleidingen afkomt. Dit leidt ertoe dat over acht jaar 3,5 procent van het totaal aan tal banen in het basisonderwijs vacant zal zijn. De Boer kent de laatste progno ses en vindt ze zeer verontrus tend. Toch denkt hij dat het in Leiden niet zo'n vaart zal lopen. „Tot nu toe heeft de arbeids markt in Leiden altijd afgewe ken van de landelijke prognoses en volgens mij doet het dat in meer middelgrote steden. Ik denk dat het lerarentekort veel meer een grote-stedenpro- bleem is. Daar loopt het onder wijs helemaal leeg en het zou mij niet verbazen als Leiden daar zelfs van profiteert. Zoals het platteland weer baat heeft van de trek uit de Randstad." Bovendien profiteren de scho len in Leiden en omgeving van de aanwezigheid van de univer siteit en de Pabo in de stad. Zij zijn goed voor een voortduren de aanwas van stagiaires die, mits het wederzijds bevalt, vaak doorstromen naar een vast dienstverband. Pagina Ri Tekort aan invalkrachten op scholen warmond - Blauwalg? Botulisme? In Warmond doen ze niet zo moeilijk. Daar trok de jaarlijkse Poldercross dwars door de Veerpolder gisteren een recordaantal deelnemers. Niet minder dan 650 lopers - getraind en ongetraind - lieten zich wegschieten door schaatsster Gretha Smit. „Ik heb nog nooit zo'n geweldige opkomst meegemaakt", sprak organisator John van Velzen na afloop tevreden. „En alles is goed verlopen. Su per!" De barre tocht over weilanden en door sloten werd bij de mannen door Royce Kortekaas als snelste voltooid. Bij de veteranen won Hans Wesseling en bij de vrouwen Tessa Kortekaas. Er was ook een wedstrijd voor de jeugd en daarin was Leander van der Geest de beste. Foto-. Henk Bouwman door Richard Mooyman hoofddorp - Schiphol is niet zo'n professionele organisatie als velen denken. De luchtha ven heeft een 'enorme blunder' gemaakt door de rekenfout bij het vaststellen van het aantal vluchten vanaf de Zwanenburg- baan. Dat zegt oud-minister Netelenbos (PvdA) van verkeer en waterstaat over het dringen de verzoek van de luchthaven om de geluidsnormen bij Zwa nenburg te versoepelen. Volgens Schiphol-baas Cerfon- taine dreigt de rekenfout te lei den tot een inkrimping van het aantal vluchten omdat de nor men te krap zijn vastgesteld. GroenLinks vermoedt dat Schiphol met opzet verkeerde gegevens heeft aangeleverd om omwonenden en politici te misleiden, maar volgens Nete lenbos is daarvan geen sprake. „Het complotdenken tiert welig in Nederland, maar ik denk dat het gewoon dommigheid is. Het is een enorme blunder. Hoe kun je op zo'n cruciaal on derdeel fouten maken? Schip hol zou zich daarvoor diep moeten schamen." Een versoe peling van de lawaainormen is volgens Netelenbos uit den bo ze. Dat is volgens haar niet al leen ongeloofwaardig, maar ook in strijd met alle afspraken en procedures. Mocht het hui dige kabinet toch besluiten de geluidsnormen op te rekken, dan raadt Netelenbos tegen standers aan juridische stappen te nemen. „Dan is iedere gang naar de rechter succesvol." door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/gpd - Israël draagt in de komende twee weken het militaire gezag in vier steden op de Westelijke Jordaanoever over aan het Palestijnse Be stuur. Een Palestijnse woordvoerder liet gisteravond weten dat het gaat om Jericho, Kalkiliya, Tulk- arm en Ramallah. De overeen stemming over de overdracht zou gistermiddag zijn bereikt op een bijeenkomst van de Is raëlische minister van defensie, Shaul Mofaz, met kolonel Mo hammed Dahlan, die in het Pa lestijnse Bestuur is belast met veiligheidszaken Israël heeft het nieuws niet be vestigd. Wel verklaarde een le- gerwoordvoerder eerder op de dag dat de beperkingen die tot nu toe golden voor inwoners van Bethlehem die naar Israël willen reizen, worden verlicht. (advertentie) kijk voor een baan van nu /T\ 1 l-71 exacc op www.exactpi.nl \Ss per so ncclsinler media Verder zullen de Technische Hogeschool en het Islamitisch College in Hebron, die het Isra ëlische leger enkele weken gele den sloot, weer open mogen. Bij wijze van gebaar aan het Pa lestijnse Bestuur heeft Israël gisteren 74 gevangenen vrijge laten. Het ging om mensen die eigen lijk afgelopen dinsdag al in vrij heid hadden moeten worden gesteld, maar de bussen waarin ze de gevangenis hadden verla ten maakten rechtsomkeert na dat Palestijnse zelfmoordterro risten twee aanslagen hadden gepleegd. Vrijwel alle vrijgelate nen ware kort gestraften. De meesten waren opgepakt om dat ze zonder de nodige docu menten in Israël verbleven. De Palestijnse woordvoerder die gisteravond bekend maakte dat het Israëlische leger Jericho, Kalkiliya, Tulkarm en Ramallah zal ontruimen, trad niet in de tails. Met name Ramallah heeft in de onderhandelingen van de afgelopen tijd voor problemen gezorgd. Tot nu toe heeft Israël er steeds op gestaan dat er een oplossing moet worden gevon den voor de gezochte Palestijn se militanten die zich schuil houden in de residentie van president Yasser Arafat, voordat het militaire gezag in de stad kan worden overgedragen. Het is niet duidelijk of de militanten zullen worden overgebracht naar een Palestijnse gevangenis in Jericho, zoals aanvankelijk was overeengekomen. Arafat, die daar eerst mee instemde, kwam er later op terug. Israël wil dat het Palestijnse Be stuur de gewapende milities ontmantelt, zoals in de 'route kaart', het internationale vre desplan, is bepaald. 'Foutje' van zwaardvechter gorinchem - Tijdens de zomer feesten in Gorinchem stond Fred Bontje te kijken naar het optreden van een Koreaans ge zelschap. Toen de zwaardvech ter met zijn act bezig was, vloog het één meter lange zwaard uit zijn bezwete handen. Bontje kreeg het tegen zijn hoofd. Een 'zwaluwstaartje' was voldoende om de wond te dichten. Vogelsterfte in natuurgebied lelystad - In natuurgebied Oostvaardersplassen tussen Al- mere en Lelystad, is sprake van forse vogelsterfte. Donderdag werden 500 dode vogels opge ruimd, gisteren meer dan 600. Staatsbosbeheer gaat er van uit dat de toename van de vo gelsterfte geen gevolg is van de bekende blauwalgsoort, maar dat er mogelijk sprake is van een ander soort blauwalg. Zoekactie naar vermiste man zonder succes gestaakt (advertentie) door Saskia Buitelaar katwijk - De reddingsdiensten uit Katwijk, Noordwijk en Was senaar hebben gisteren aan het einde van de dag een grote zoekactie verricht voor de Kat wijkse kust. Met zeventien boten en een he likopter is tot 's avonds gezocht naar een man die volgens oog getuigen in de golven ver dween. Om negen uur is de zoektocht zonder succes gestaakt. Of de man daadwerkelijk verdronken is, blijft onduidelijk. Gister avond laat was er nog geen melding binnen gekomen van een vermist persoon. Zestien andere zwemmers wa ren in de onstuimige branding voor Katwijk in problemen ge raakt. Enkelen zijn door de red dingsdiensten uit het water ge haald, anderen wisten toch op eigen kracht aan land te ko men. De grootscheepse zoekactie werd door honderden kijkers gevolgd vanaf het strand en de Boulevard. Zij waren er getuige van dat, ondanks de wapperende rode vlaggen (verboden te zwem men) en de reddingsacties op zee, nog steeds zwemmers het water in gingen. Om het zoeken naar de vermiste man te verge makkelijken, hebben de hulp diensten na 17.00 uur alle re creanten het water uit gestuurd. Eergisteren vond in Noordwijk eveneens een grote reddingsac tie plaats in de namiddag. Toen is een 58-jarige Duitser ver dronken en werden een vrouw en een meisje uit het water ge red. Ook daar is tot het donker werd tevergeefs gezocht naar een vermoedelijk vermist meis je. Wellicht was die actie ach teraf voor niets. Gisteravond was in Noordwijk nog steeds geen vermissing gemeld. Pagina R7: 'Badgasten laten zich verrassen door omslag in het weer' Omdat uopde centen bent.. In alle vestigingen nog enkele ihowr oom keukens tegen elk aannemelijk bod! Amstelveen: Maalderij 19. Ook gevestigd in Alkmaar. Arnhem. Baarle-Nassau, Barendrecht. Breda. Den Haag. Groningen, Hoorn, Kaatsheuvel, Leiderdorp, Numansdorp, Rotterdam, Son, Woerden, Zaandam en Zwolle, www.keukenconcurrent.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM VO/. Straat Postcode Telefoon (I v.m controle nabezorging) Wij gaan zorgvukig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 D kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: C 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau ZE 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1