Zeewater om verzakking tegen te gaan Vaker lening voor schoolboeken AH-vestiging in Leiden sluit deuren voor vermeende winkeldief Grootste achteruitgang economie in twintig jaar 'Spoorspatting' legt treinverkeer tussen Alphen en Leiden uren stil Leidsch Dagblad Bloemenkinderen in Rijnsburg Aardbeving in westen van Griekenland Bankrover van 91 jaar gepakt Mondriaan voor slechts 2500 euro Beaujolais heeft de primeur Leidsch Dagblad dienst olie worst 11111 Los ctie tegen 't gebod h ni Pi !l aub bloosde jemand had igd: Je bent de Inul ter wereld Lekker fris IENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdaoblao.nl Dagblad NR. 43308 LOS donderdag 14 AUGUSTUS 2OO3 DE ANDERE JUWELIER vanCjern/njT^) ^H/efjers Maarsmansteeg 21 (naast V D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 NR. 43308 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Eric-Jan Berendsen leiden - Een onsje rosbief, lag er in het winkelwagentje van de Leidse V. Nieuwkerk, toen zij richting de kassa van de Albert Heijn-vestiging aan de Kooilaan in Leiden liep. Toen zij buiten op een bankje een aantal be kenden zag om een praatje mee te maken, legde ze de vleeswa ren - die in de brandende zon snel zouden bederven - terug in de koeling. Van een praatje ma ken met haar kennissen kwam vervolgens niets meer. De be drijfsleider hield haar achter de kassa staande omdat ze de ros bief niet zou hebben betaald, twee opgeroepen agenten doorzochten haar tas en, als klap op de vuurpijl, kreeg ze twee dagen later een brief van het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam waarin haar een winkelverbod van één jaar werd opgelegd. Nu, een week na het voorval, is Nieuwkerk nog steeds boos. „Nadat ik de rosbief had terug gelegd en mijn andere bood schappen had betaald, werd ik door de bedrijfsleider aange houden. Waar is de rosbief?, vroeg hij. Ik moest mee naar zijn kantoor en hij wilde in mijn boodschappentas kijken. Doe maar, zei ik, want ik heb toch niks. Hij trok ook mijn winkel- TILLEN :n Nederland en ijgt een explosief provocaties vanuit "iting Den Haag brutaler. Met het Nederlandse Ka niet welkom is met-premier en ithony Godett Den ove wijze. Met zijn dat hij, in plaats van dttend premier Mir- "de enige juiste ge er is voor de Neder- jekers, ridiculiseert kundige verhoudin- egenheid gebrachte I parlementariërs af of zij nog wel naar moeten afreizen. In kunnen de Haagse accepteren dat Go- fractieleider ntilliaanse Staten, onderwerp van gens verdenkin- uptie en fraude, de over een parlemen- de Nederlandse lërs dat het op- II de reis een escale- ig heeft die de rela- itillen niet ten goe den van de reis ok gebaar, maar le- geval geen bijdrage isering van de ver- Wijsheid is hier dan Ded dan stoerheid, elingen in Willem oor Nederlanders op "ie soap. Tegelijk zich bewust zijn politieke cul- dere is. Tussen roe- l bestaat op de Antii er verschil dan in de politiek doorgaans ort,is. Veel van de uitla- ïeebroer en zus Godett m lend bedoeld voor ie consumptie. Op Is in brede lagen on- d over de eigen posi- Tote' en 'dominante' De familie Godett Willemstad in zekere lie Pim Fortuyn nog Den Haag vervulde iagneet voor het on- loet er goed aan het onflict met de Antil len. De Koninkrijks- xbinnen Den Haag stad moet verkeren, tikkeld om er een p los te laten. r Malen leiden/gpd - Door de lage grondwaterstand in West-Ne derland dreigt de bodem te ver zakken. Hierdoor kan grote scha de ontstaan aan dijken, wegen en huizen. Volgens staatssecre taris Schultz van Haegen (ver keer en waterstaat) moet daar om snel zeewater het land wor den ingelaten. Land- en tuin bouw vrezen de gevolgen van de verzilting. De waterschappen in West-Ne derland beginnen waarschijn lijk al binnen een week met de inlaat Woordvoerder E. Al- brecht van het Hoogheemraad schap van Rijnland laat weten dat waarschijnlijk direct na het weekeinde zout water zal wor den gepompt naar het veenge bied tussen Leiden, Rotterdam en Breukelen. Het zoute water zal Rijnland instromen via de Hollandsche IJssel bij Gouda. Of het elders ook nodig is, is nog onduidelijk, maar naarma te de droogte langer aanhoudt neemt de kans hierop toe. Door de aanhoudende droogte is het zoetwaterpeil zo ver ge daald dat door verzakking van de bodem grote schade dreigt te ontstaan. Het zoute water moet dit voorkomen, maar ver oorzaakt tegelijkertijd grote schade aan gewassen en bo- den haag/gpd De recessie waarin Nederland sinds okto ber 2002 verkeert, heeft zich in het tweede kwartaal van 2003 verder verdiept. De economie kromp in de maanden april, mei en juni met 0,9 procent, af gezet tegen dezelfde periode een jaar eerder. Dat is de sterk ste achteruitgang in één kwar taal sinds de economische cri sis van 1982-1983. Dit blijkt uit een vanmorgen ge publiceerde raming van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Uit de cijfers valt op te maken dat de nog steeds groeiende overheidsuitgaven erger hebben voorkomen. In de particuliere sector waren de re sultaten louter negatief. Volgens het CBS krompen de uitgaven van de huishoudens in het tweede kwartaal met 1,2 procent. Een daling van de con- wagentje nog mee, waarop ik zei: Afblijven, jij bent hier de dief, want dit is allemaal be taald. Een kennis van me heeft toen de winkelwagen van de bedrijfsleider afgepakt en ik heb buiten op de politie gewacht." De agenten spraken eerst met de bedrijfsleider en vervolgens met mevrouw Nieuwkerk. „Mijn tas werd binnenstebuiten gekeerd en de politie heeft ook de camerabeelden bekeken. Daaruit bleek dat ik onschuldig was." Toch viel er twee dagen later een aangetekende brief van het hoofdkantoor van Ahold in Zaandam bij haar op de deurmat; Nieuwkerk mag een jaar Albert Heijn niet meer in wegens 'ongewenst gedrag'. Nieuwkerk: „Dit gaat mij te ver. Ik ben onschuldig aangehou den en nu wil de bedrijfsleider zijn fout op mij afschuiven." Haar raadsman, mr. W. Jansen, heeft Ahold inmiddels in een brief verzocht het winkelverbod binnen vijf dagen in te trekken. „Doet Ahold dit niet, dan vor deren wij die intrekking in een kort geding. Tot die tijd zal me vrouw Nieuwkerk zich niet aan de Kooilaan laten zien. Dat moet u niet als een schuldbe kentenis zien, maar zij wil ge woon niet dat de zaak verder escaleert." Een medewerkster van het Boeren en telers vrezen gevolgen men. Wie voor die schade op draait, is nog onduidelijk. Hoewel de temperatuur daalt, blijft de kans op neerslag voor lopig klein. Dat blijkt uit de weersverwachting van het KNMI voor de komende tien dagen. Nu nog wordt het water peil in het veengebied op ni veau gehouden door water uit het Amsterdam-Rijnkanaal in te laten. Binnen een week komt deze oplossing door de dalende waterstanden in gevaar. Inlaten heeft negatieve gevol gen voor de landbouw en de natuur. Vooral bomen zijn erg kwetsbaar. De teelt van aardap pelen, bollen en spruiten loopt gevaar. Telers zijn nu bezig de reservebassins zo vol mogelijk te laten lopen, maar dat is slechts genoeg voor een paar dagen. Wat betreft de eventuele schade is er niets geregeld. In Neder land bestaat geen 'droogtever zekering' voor landbouwers. In overleg met de waterschappen probeert de LTO de schadelijke gevolgen zo lang mogelijk uit te stellen. Zout water is schadelijk voor vissen en waterplanten. Pagina R3: Schade boomkwekers kan in miljoenen lopen sumptieve bestedingen was sinds 1993 niet meer geregi streerd. Vooral aan duurzame goederen werd minder uitgege ven, maar een daling werd ook waargenomen bij andere con sumptiecategorieën. Daarnaast werd er weer minder geïnvesteerd in het bedrijfsle ven, een daling van bijna vier procent in vergelijking tot een jaar eerder. Deze terugval vol trok zich over de gehele linie. Dat gold onder meer voor wo ningen, gebouwen en infra structurele werken, machines, produktie-installaties en com puterapparatuur. Alleen in ver voermiddelen werd meer geld gestoken.Verder schrijft het CBS de krimp toe aan de volu medaling van de in- en uitvoer. De import zakte 1,2 procent, terwijl de export 1,7 procent af- rijnsburg - Alle zeilen moesten worden bijgezet, de afgelopen twee dagen, maar het is toch weer gelukt: 535 kinderen trokken vanmor gen door Rijnsburg in het kindercorso. Het evenement is een jaarlijks hoogtepuntje in de Rijnsburgse feestweek, twee dagen voor het 'echte' corso. Een tekort aan bloemstekers bracht de organisatie gis termorgen nog even in de problemen. „We zagen het eventjes niet lukken om alles vanmorgen om half tien klaarte hebben", zegt woordvoerder Piet van Rhijn. „Maar we hebben allemaal als beesten doorgewerkt." Het kindercorso geeft alvast een voorproefje voor de 'grote broer', die komende zaterdag door de kuststreek trekt. Nog een voorproefje krijgt de publieksjury morgen al. Onder anderen Hans Dijkstal en Janneke Brinkman bekijken morgenochtend de corsowagens, morgenmiddag maakt de publieksjury haar uitslag be kend. Beoogd jurylid Dirk Kuijt kreeg van zijn werkgever Feyenoord geen toestemming om in de publieksjury zitting te nemen. Foto: Hielco Kuipers hoofdkantoor van Ahold laat weten dat de kwestie door het bedrijf uitgebreid is bekeken. „We hebben de zaak uitgezocht en de ontzegging voor het filiaal aan de Kooilaan is naar onze mening volgens het protocol verlopen. Zij is niet gebaseerd op winkeldiefstal, maar op hin derlijk gedrag en fysiek geweld. Onze medewerkers zijn be dreigd en geduwd." athene-patras/rtr - In het weS- ten van Griekenland heeft zich vanochtend een zware aardbe ving voorgedaan, met een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. Dat hebben Griekse media en seismologen gemeld. Volgens de autoriteiten zijn ze ker 28 mensen gewond geraakt. Het epicentrum van de beving lag ongeveer 290 kilometer ten noordwesten van Athene, on der de zeebodem bij het Ioni sche eiland Lefkas. Daar brak paniek uit Mensen renden de straat op. Er is zware schade ontstaan, meldde de burgemeester van de hoofdstad van Lefkas. In het wegdek van sommige straten zijn scheuren ontstaan. Ook het waterleidingnet is beschadigd. De gewonden die hij in het zie kenhuis heeft bezocht, zijn er niet ernstig aan toe. In het noorden van het eiland zijn en kele tientallen huizen ingestort. Ook op het eiland Korfoe is de beving gevoeld, evenals op Kefalonia, ten zuiden van Lef kas, en in andere delen van West-Griekenland. Noordwest-Griekenland is een zone van verhoogde seismische acitviteit. In 1953 werden op het nabijgelegen eiland Kefalo nia alle gebouwen vernield en veel inwoners gedood. Toen kwamen 476 mensen om het le ven. Washington - De Amerikaanse politie heeft in Texas een 91-ja rige bankrover gearresteerd. De bejaarde sloeg de afgelopen vijf jaar in zeker drie banken toe. Bij zijn jongste overval maakte hij afgelopen dinsdag ongeveer 2000 dollar buit, aldus Ameri kaanse media. Een getuige had het nummerbord van de auto van de krasse dief doorgegeven aan de politie. den haag/gpd - Steeds meer ouders moeten leningen afslui ten om de boeken van hun schoolgaande kinderen te kun nen betalen. Volgens het Stu- dieBudgetPlan (SBP), gelieerd aan de Fortis bank, hebben al leen al in de eerste tien dagen van augustus tweeduizend mensen krediet aangevraagd voor de aanschaf van school boeken. Vorig jaar om deze tijd waren dat er vijfhonderd. Stu dieboekenhandelaren bevesti gen dat veel ouders interesse tonen voor leningen. Marketing manager Han Roode van SBP spreekt over een uit zonderlijke stijging. „Die wordt veroorzaakt door een slechtere economie en stijging van de boekenprijs en het schoolgeld." Volgens de manager vormen de kredietaanvragen een dwars doorsnede van de middelbare scholen. „Het vmbo is niet oververtegenwoordigd of zo." Steeds meer ouders doen beroep op kredietplan Veel scholen hebben het boe kenfonds afgeschaft, waardoor het niet meer mogelijk is om te gen een gereduceerde prijs voor een jaar boeken te huren. Ook verdween de afbetalingsrege ling bij veel schoolboekhandels. Het StudieBudgetPlan lanceer de twee jaar geleden een kre dietplan waardoor ouders de studiekosten, gemiddeld 1500 euro per kind per jaar, in ter mijnen kunnen betalen. Augus tus is altijd de piekmaand om dat dan alle scholen weer be ginnen. Roode: „Vorig jaar had den we van de eerste tien dagen van augustus 500 aanvragen. We hadden gerekend op een stijging van tien procent, maar niet op een verviervoudiging." Studieboekencentrum Stam in Ede merkt dat veel mensen ge bruik willen maken van een be- taalregeling. Volgens een woordvoerster levert Stam jaar lijks boeken aan veertigduizend scholieren. „Voorheen konden mensen uitsluitend met een machtiging of acceptgiro beta len. Nu sturen wij ook een fol der mee over krediet. De klan ten kunnen dan zelf kiezen hoe ze betalen." Het bedrijf hoopt hierdoor minder vaak een in cassobureau te hoeven inscha kelen. Voorzitter Wemer van Katwijk van de christelijke ouderorgani satie Ouders en Coo wijt het grote aantal leningen aan de 'zorgwekkend' hoge boeken prijs. „De kosten voor onder wijs lopen uit de hand. De over heid speelt daarin een belang rijke rol. Als gevolg van de ver plichte vaste boekenprijs zijn schoolboeken gemiddeld twin tig procent te duur." Na iedere onderwijsverande- ring stijgen de kosten, zegt Van Katwijk. Met de invoering van de tweede fase in het voortgezet onderwijs werden de boeken duurder. Maar het gaat niet al leen om de boeken. „Het les geld voor een middelbare scho lier van boven de zestien be draagt al gauw 900 euro." Het Nederlands instituut voor budgetvoorlichting Nibud be cijferde dat de schoolkosten voor een vmbo-leerling afge zien van lesgeld en reiskosten jaarlijks 472 euro bedragen. Een havist kost 618 euro en iemand op het vwo 623 euro. ede/leiden - Een Mondriaan voor slechts 2500 euro. Dat ge luk had kunsthandelaar F. Buunk uit Ede op een boedel verkoop in Noord-Holland. He lemaal zeker was Buunk niet, maar Mondriaan-kenner J. Joosten uit Leiden wist het ze ker: 'Dit moet een Mondriaan zijn.' De waarde van het schil derij uit circa 1895-1898 wordt op 50.000 euro of meer geschat. Voor abstracte Mondriaans worden miljoenen betaald. Buunk wil het werk in bruikleen te geven aan een Nederlands museum. Saint-Etienne-Des Oullieres - De wijnbouwers in de Franse Bor deaux-streek zijn vandaag begonnen met de wijnpluk. Hun collega's uit de Beaujolais hebben echter 'de primeur'. Vanwege de extreem warme zomer begonnen zij gisteren al met het binnenhalen van de oogst (foto). Het plukken van de druiven kwam in deze regio nimmer eerder op gang. Normaliter begint de wijnpluk in september. De Franse beroepsorganisatie verwacht een kleinere oogst, maar door de optimale weersomstandigheden een uitzonderlijk goede kwali teit. „Het kan het beste wijnjaar worden ooit." Foto: AFP alphen aan den rijn - Het treinverkeer tussen Alphen aan den Rijn en Leiden is gistermid dag drie uur stilgelegd. Door 'spoorspatting' raakte er een stukje van de rails op het traject ter hoogte van Zoeterwoude ontzet. Spoorspatting komt uit sluitend voor bij flinke tempe ratuurwisselingen. Volgens een woordvoerder van de NS is het de eerste keer dat er in deze tropische periode spoorspatting in Nederland is voorgekomen. „We hebben een hele warme periode achter de rug en we hebben ons afge vraagd hoe we daar doorheen zouden komen. Er zijn alleen wat bermbrandjes geweest." De onregelmatigheid van het spoor werd even na half vier ontdekt door een machinist van de trein naar Alphen. Nadat hij daar melding van had gemaakt werd besloten uit voorzorg het treinverkeer stil te leggen. „We kunnen treinen daar nog wel met een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur laten rijden, maar daardoor verslech tert de situatie alleen maar", zegt de woordvoerder. De NS had twee uur nodig om het spoor te repareren. Het is niet duidelijk of het ging om een stukje ontzetting tussen twee spoorstaven of een tempe- ratuurwerking tussen de rails. Tussen vier uur 's middags en zeven uur 's avonds moesten de passagiers tussen Alphen en Leiden gebruik maken van bus sen. „Om zes uur is het spoor weer vrijgegeven, maar dan duurt het nog een uur voordat alles en ie dereen weer rijklaar is. Om ze ven uur zijn we weer gaan rij den", zegt de NS-woordvoer- der. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDVf|fr Telefoon (Lvm controle nabezofgmg) Wij gaan zorgvukig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere rtormate aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is min 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl B iI IV Trm

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1